Juve steekt Ajax naar de kroon PZC Dortmund alleen door toeval lamgs doelman Van der Gouw Een zeer frustrerend avondje voor Ajax Westerhof wil naar Nederland of België sport 19 louis van Gaal: dit is de beste ploeg waar wij ooit tegen gespeeld hebben Rampstadion weldra weer open Vampeta disciplinair gestraft Cruijff krijgt symbolisch bedrag Oranje zakt op FIFA-ranglijst Sparta-Ajax naar 4 mei Geert Doosje legt functie neer Operatie Kluivert geslaagd Jugovic mist return Tientallen arrestaties in Dortmund UEFA-delegatie bezoekt Gent Chelsea gaat weer onderuit donderdag 10 april 1997 an onze verslaggever Minkema HISTERDAM - Juventus is de este club van de wereld. Vond jax. Dat moet het grootste ompliment zijn wat een tegen- ander ooit heeft mogen ont- angen. Ajax vond immers tot oor kort vooral zichzelf goed, cel goed. Inderdaad, de beste an de wereld. Gisteravond, in Arena, nam Ajax vrijwel ze- r afscheid van de absolute op. Tegen - daar hadden de Am- terdammers gelijk in - de beste lub van Europa, en waar- chijnlijk van de wereld. „Dit", af coach Louis van Gaal later >rlijk toe, „dit is de beste ploeg -aar Ajax ooit tegen gespeeld aeft." De oude nummer één in ieder geval volstrekt ansloos. De schade viel, in cij- >rs, nog reuze mee: 1-2. zijn wonderen gebeurd met jax, het afgelopen jaar. Overw inningen weggesleept voor de oorten van de voetbalhel. Pa- athinaikos, Grasshoppers, At- itico Madrid. Thuis verloren of elijk gespeeld en uit - het kon iet maar gebeurde toch - ge- 'onnen. Waarom zou.... Ballen lijven rond, het gras blijft roen. Maar de Europese heer- er Juventus zal zelfs in de roestijn met vierkante ballen taarschijnlijk nog soepel uit de oeten kunnen. Ajax voor de erde opeenvolgende keer in de uale van de Champions Lea- ue, die kans is te verwaarlozen, oewel, wat zei Louis van Gaal a afloop? „Hoe gek het ook linkt, we hebben nog altijd een ans." Waar dat opmerkelijke ptimisme op gebaseerd was, on de directeur betaald voet- al echter niet uitleggen. Ook ij kwam niet verder dan 'de tatistieken'. uventus is natuurlijk van deze iereld. Maar voor Ajax kwam eze tegenstander van een an- ere planeet. De kampioen van ederland speelde niet eens echt, maar dat was niet ge- oeg. Lang niet genoeg om cle ■gerende bekerhouder nerveus jmaken. De 'Oude Dame' werd ïen nog een heel klein beetje ngerust. Maar de tegengoal an Jari Litmanen, laat in de reede helft, was weinig meer an een punt voor het opportu- isme, voor de moeite. Juventus Ajacied Nordin Wooter komt na een voorzet van Mare Overmars te kort om Juventus-doelman Angelo Peruzzi te verschalken. foto Mulder-Steinmeier/ANP stapte gisteravond waarschijn lijk droog onder de douche. Het was een 'lekker potje' geweest. Optimaal Het geheim van de 'Oude Dame' is eigenlijk geen geheim. Het spel lijkt zo kinderlijk eenvou dig van opzet. Maar juist daarin zit het gif dat dodelijk is. Zeker voor Ajax. De klasse zit in de eenvoud. Dat kunnen slechts de echte toppers. Juve volgt een vast patroon. Makkelijk te ont regelen, zou je denken. Het is een verleidelijke gedachte, maar pure schijn. De omschake ling van verdedigen is vaak een moment van verwarring. 'Juve' maakt daar optimaal gebruik van. Er zit niet meer dan een en kele tel tussen verdedigen en aanvallen. Aj ax vroeg zich in de vooravond van de halve finale verbijsterd af hoe AC Milan er afgelopen zondag zes om de oren had kun nen krijgen. „Abominabel", noemde coach Louis van Gaal het Milanese verdedigen. Het had op zijn eigen ploeg kunnen slaan. Alleen in de eerste helft stond er zeven keer een speler van 'Juve' vrij voor doelman Van der Sar. Melchiot, Frank de Boer, Witschge en Blind waren even hun mannetje kwijt. Het was genoeg, het was dodelijk. Juventus is het nieuwe Ajax. Misschien nog wel beter. Ajax had alleen mee kunnen spelen in dit grote spel als de topvorm er was geweest. „Ikheb tevoren gezegd: dit wordt een test, voor het collectief, voor ie der individu", zei Van Gaal. „Je kunt conclusies trekken." De Amsterdammers bleven ver van hun maximum-vermogen. Bogarde kwam al snel opdraven voor Musampa. Dat was een flinke verbetering, geen keer punt. Ajax had alleen een kans als er een echte centrumspits had meegedaan. Ronald de Boer is een technicus, de kaatser op de korte afstand. Maar er was zel den iemand in de buurt. De bui tenspelers Overmars, maar ze ker Babangida, zij waren vaak vervelend voor 'Juve'. Maar bij zo'n doorbraak was er weer geen spits in de frontlinie. Ajax miste Kluivert. De tegenstander miste de gehele voorhoede; Padovano en Boksic. Met Vieri en Amoruso was het verschil niet te merken. Ze scoorden bei den, zoals echte spitsen doen. Zonder die aanvallende druk was Ajax kwetsbaar. Het moest zoeken naar de opening, waar Juventus die op intuïtie - en dus snel - vond. De doelpunten van Amoruso (14e)en Vieri (42e) kwamen van dezelfde produc tielijn. De spits rent weg, de cross-pass komt, de 'derde man' loopt vrij en maakt af. In beide gevallen werden de aanvallers opvallend veel vrijheid gegund. Het zal ook met vorm en kunde te maken hebben gehad. Die van de aanvallers, die van de verde digers. Van Gaal vond de eerste goal een fout van zijn eigen verdedigers. „Twee spelers liepen op dezelf de man af." Maar, hij zei ook „dat Juventus op alle posities spelers heeft die op alle momen ten de juiste keuze maken." Op de valreep kreeg Nordin Wooter, een spits, nog een kans. Hij draaide naar doelman Peruzzi toe, hij maakte de verkeerde keuze. Het is het verschil tussen een regerend- en een ex-kampi oen van Europa. Ajax had misschien langer bij kunnen blijven als de aanvallers vuur in hun sloffen hadden. Mare Overmars moest uithalen na het 'afleggertje' van Ronald de Boer. Tweede ring of hoog in het dak, alles zou hem worden vergeven. Behalve het slappe balletje terug in de voeten van de kansloze De Boer. Pas toen de kampioen van Euro pa aan de return begon te den ken en Ajax naar de laatste red middelen greep, kwam er nog even balans in de ongelijke strijd. Jari Litmanen scooi'de te gen, na een steekpassje van Wit schge. Juventus bleek zelfs - ge lukkig - van vlees en bloed. Ex- werden wat ballen over de lij nen geknald, er werd gele kaar ten 'gepakt'. Maar paniek? Zelfs in de momenten van onrust bleef Juventus kalmalsof het zo was gepx-ogrammeex-d. Ajax moet vrijwel zeker uit stappen in de vooxiaatste halte voor de finale. Geen prijs voor de club, tenzij er een mirakel ge schiedt. Weer een wonder. Maar in het seizoen, waarin Ajax alles verloor, haalde de club nog de beste vier van Europa. Dat is nog het grootste wonder van een jaar dat zo slecht begon dat het eigenlijk niet goed kan eindi gen. Ajax (Ned) - Juventus (Ita) 1-2 (0-2). 14. Amoruso 0-1, 42. Vieri 0-2, 66. Litmanen 1-2. Scheidsrechter: Lo pez Nieto (Spa). Toeschouwers: 51.200. Gele kaart: Jugovic, Di Li- vio, Tacchinardi (Juventus). GPD GUATAMALA - Het stadion Mateo Flores in Guatamala Stad, waar vorig jaar bij een ramp 79 suppox-tex-s om het leven kwamen, gaat volgens de Guatemalteekse voetbalbond weer open. De FIFA sloot het complex na het drama op 16 oktobei-, toen enkele minuten voor aanvang van de WK-kwalificatie- wedstrijd Guatemala - Costa Rica een menselijk lawine van de ovex-volle tx-ibune naar beneden kwam en tientallen fans onder de voet werden gelopen. EFE EINDHOVEN - PSV-trainer Dick Advocaat heeft Marcos Vampeta disciplinair gestraft. De Braziliaanse vei'dediger mocht dinsdag niet meetrainen met de A-selectie. Advocaat wilde een dag later nog geen mededelingen doen over de reden van de kox-tstondige verbanning. „Dat is een zaak tussen Vampeta en mij", zei de voormalige bondscoach. Vampeta speelde zondag teleurstellend tegen NAC (2-2). Advocaat wisselde hem in de rust. Maandagochtend ontbrak de Zuid- Amerikaan op de tx-aining. Hij zou zich hebben vex-slapen. Vampeta, die onl angs zijn contract met vier jaar verlengde, is donderdag weer welkom op de training van de hoofdgroep. ANP BARCELONA - De toch al niet onbemiddelde Johan Cruijff is weer een peseta rijker, In de civiele procedure tegen voorzitter Josep Lluis Nunez van Barcelona behaalde hij een meer more le dan financiële overwinning. De rechtbank in Barcelona veroordeelde Nunez woensdag tot eexx symbolische boete van welgeteld één peseta, iets meer dan één cent. Cruijff startte de civiele procedure nadat Nunez hem had beledigd. Volgens de voorzitter had de voox-malige trainer van Barcelona tijdens diens functioneren in Catalonië zot>n Jordi een voorkeursbe handeling gegeven. Ook zou Cruijff niet-fitte spelex-s hebben opgesteld. ANP ZURICH - Ox-anje is een plaatsje gezakt in de ranking van de FIFA voor landenteams. Het Nederlands elftal staat nu tien de, als gevolg van recente nederlagen tegen Fi-ankx-ijk en Tur kije. De wereldranglijst ziet er als volgt uit: 1. Brazilië (was: 1) 65,51 punten, 2. Duitsland (2) 63,60, 3. Frankrijk (3) 61,93, 4. Spanje (7) 61,53, 5. Denemarken (4) 61,36, 6. Tsjechië (6) 60.75, 7. Italië (10) 60.18, 8. Colombia (5) 59,56, 9. Roemenië (15) 59,37,10. Nederland (9) 59,03. Belga ZEIST - De KNVB heeft het verschoven duel tussen Sparta en Ajax vastgesteld op 4 mei. Daax-door komt de wedstrijd Spar- ta-PSV op die datum te vervallen. De wedstrijd Spaxda-Ajax stond voor 2 maart op het pi-ogx-amma. Uit vrees voor x-ellen tussen aanhangers van Feyenooi'd en Ajax besloot de KNVB het duel uit te stellen. ANP OOSTBURG - De KNVB is een bestuurder armer. Geert Doos je legt met ingang van het nieuwe voetbalseizoen zijn functie als vooi-zitter van de Scheidsrechters Commissie Regio I (Zee land) neer. „Ik heb niet bedankt, maar ik wens niet in aanmex-king te ko men voor een nieuwe termijn", aldus Doosje, die derhalve ook geen deel meer zal uitmaken van de Centrale Scheidsx-ecters Commissie van het district Zuid I. „Ik kan me niet langer ver enigen met de wijze waarop de bond omgaat met haar vrijwil ligers, en dan met name de scheidsrechters." [an onze verslaggever limon Zwartkruis 'STERDAM - Ruim een uur lang volgde Ajax gisteravond tollege aan de hogeschool van loderne voetbalkunsten. Een ildzame schrobbering dreigde, inpassend antwoox-d op het ra- [fndsnelle combinatiespel van Juventus had de ontredderde ploeg van Louis van Gaal niet. Jari Litmanen was de eerste om 'dat ruiterlijk te erkennen. „Ju ventus was duidelijk een klasse kter dan wij", zei de maker van let enige Amsterdamse doel punt. „Met deze uitslag moeten jfc tevreden zijn." Louis van Gaal had het in de da len voor de topper al meei-dere palen gezegd: de cruciale slag lou geleverd worden op het luddenveld. Daar ontmoetten pee oude ploeggenoten, vrien den ook, elkaar gisteravond. Zi- AMSTERDAM - Patrick Klui- tert heeft gisteren een knie- iperatie ondergaan. Hat gebeurde in het hoofdstede lijke AMC-ziekenhuis. Tijdens lie ingreep is de buitenmeniscus de i-echtei-knie behandeld, folgens de chirurgen is de ope ratie geslaagd. Hij is waar pijnlijk vijf tot zes weken uit geschakeld. De aanvalsleider ten Ajax en Oranje raakte vori ge week woensdag in Bux-sa tij dens de WK-kwalificatiewed- ttrijd tegen Turkije geblesseerd. Hat gebeux-de al vroeg in de pdstrijd. Toch voltooide hij let duel. ANP AMSTERDAM - Juventus zal het in Turijn, tijdens de tweede wedstrijd tegen Ajax, moeten stellen zon der Jugovic. De middenvelder van de wereldkampioen kreeg gisteren in Amsterdam, tijdens de eerste confx-on- tatie voor de halve finales van de Champions Lea gue, zijn tweede gele kaai-t. ANP nedine Zidane en Richax-d Wit schge, ooit tegelijkextijd actief bij Girondins Boi'deaux. Eerst genoemde won ruimschoots op punten. „Vandaar dat ik weinig plezier heb beleefd aan het weerzien", stamelde Witschge nadei'hand. „Daar speelde ik te slecht voor. Juventus speelde het tactisch zó sterk, dat we op het middenveld heel veel voor niets hebben gelopen. Juventus is op dit moment het stei'kste team van de wereld, dat hebben we vandaag allemaal kunnen zien." Frank de Boer liet zich in gelijke woox'den uit. De centrale verde diger had zijn handen vol aan de kwaliteitsrijke vooiwaartsen van de Italiaanse bekerhouder en haalde het gisteren niet in zijn hoofd, zoals na de finale in Rome vorig jaar, om schampe- i'ende opmerkingen over de te genstander te maken. „Je moet absoluut top zijn, wil je deze ploeg verslaan", aldus De Boer. „We zijn aardig met onze neus op de feiten gedrukt." Danny Blink sprak van een complex aantal factoren waai'- door Ajax geen moment in het eigen spel kon komen. De be langrijkste? „Dat ze ons con stant het gevoel gaven met een mannetje meer te spelen. Nor maal zijn we de ploeg die altijd een vi'ije man heeft. We zijn pas halvei"wege de tweede helft aan voetballen toegekomen. Dit was een hele frustrerende avond." Return Voor de return, over twee weken in het Turijnse stadion Delle Al- pi, klampt Ajax zich met alle kracht vast aan de ongeslagen status in Eui'opa de afgelopen drie seizoenen. „Al beseffen we allemaal dat het zelfs met die wetenschap heel moeilijk zal worden" i zei Ronald de Boer „We hebben al meerdere malen in de val gezeten en zijn daar via de uitwedstrijden weer uit ont snapt. Of dat nu weer lukt? Ik schat onze kansen op tien tot twintig procent." Met welke wapens Ajax Juven tus dan moet gaan bestrijden, is de vraag die Louis van Gaal de komende weken moet beant- wooi'den. De optie van Richard Witschge zal de revue daarbij hoogstwaarschijnlijk niet pas seren. Hij, met snel hervonden gevoel voor humor: „Wapens? Het enige wapen dat tegen dit Juventus helpt is een hamer, die je in je zak steekt. Daar kan je ze dan mee op hun kop kan slaan. Iets anders zou ik nu echt niet weten." GPD DORTMUND - Met minimale cijfers (1-0) heeft Borussia Dortmund in de eerste wed strijd van de halve finale van de Champions League tegen Man chester United een maximaal resultaat behaald. De Duitsers hadden nauwelijks op meer ge rekend. Ze misten in het eigen Westfalenstadion maar liefst zeven basisspelers. In het doel van de Engelse kam pioen stond Raymond van der Gouw, aan het eind van het vo- rig seizoen gekomen van Vites se. Eerste keus Schmeichel bleek tijdens de wanning-up te veel last van de rug te hebben. De Deense international besloot af te zien van deelneming aan de eminente ontmoeting. Van dei- Gouw, die pas één keer eei'der in Uniteds hoofdmacht stond, be zorgde manager Fex-guson al snel grote schrik. Bij het on schadelijk maken van een door- bi-aak van Heirlich botste hij frontaal op ploeggenoot Pallis- ter. De Nederlander bleef enkele minuten geblesseerd liggen, maar speelde vervolgens vei-der. Op de bank was geen vervanger voorx-adig geweest. Pas een kwartier voor tijd boog Van der Gouw voor de eex-ste, en zo bleek later, enige keer. Hij was kansloos op een van rich ting vex-anderd schot van Tret- schok. De Duitsex-s hadden het succes niet meer verwacht. In het tweede deel was Manchester United sterker. De beste moge lijkheid was voor Butt. Hij schoot, op aangeven van Canto na, buiten bereik van doelman Klos op de paal. Oppermachtig Borussia Dortmund was de eer- ste helft oppermachtig. On danks de handicaps. Onder de afwezigen bevonden zich de aanvallei-s Riedle en Chapuisat, Europees voetballer van het jaar Sammer, de robuuste Bx-a- ziliaanse verdediger Cesar en diens kompaan in het centrum, Kohier Dat Heirlich wel in ac tie kwam was een noodoplos sing. Hij was dat, wegens een blessure aan de schouder-, aan vankelijk niet van plan. Herxiich en Möller wai-en in eer ste instantie de opvallendste mensen, maar beiden zagen him doelpogingen net naast gaan. Heirlich bij een kopbal, Möller bij een fraaie vrije trap. Later x-edde Van der Gouw bij een in zet van dichtbij van Heirlich. Aan de andere kant kreeg Man- Nicky Butt van Manchester Lïnited wordt op de huid gezeten door Borussia Dortmund-middenvelder Paulo Sousa. Chester United, dat Jox'di Cruijff niet eens bij de wissels had, voor de rust slechts één mogelijkheid om over na te praten. Butt speel de Cantona aardig vrij, maar de Fx-ansman schoot onbeheerst oven Borussia Dortmund (Dui) - Manche ster United (Eng) 1-0 (0-0). 76. Tret- schok 1-0Scheidsrechter: Lev foto Neil Munns/AP nikov (Rus). Toeschouwers: 48.500 (uitverkocht). Gele kaart: Rieken, Heinrich (Borussia Dortmund), Pal lister, Kedne (Manchester United). DPA/ANP van onze sportredactie DORTMUND - De politie heeft voor het begin van de wedstrijd Borussia Dortmund - Man chester United, de halve finale in de Cham pions League, 73 arrestaties verricht. Aanvankelijk ging het vooral om dronken Duitse voetbalfans, die zich provocerend gedroegen en vechtpartijen uitlokten. Later ook om Engelsen. Tot ernstige ongei-egeldhe- den kwam het niet. De meeste aanhangers van beide teams hielden zich rustig. Ongeveer vijf honderd Britten waren zonder geldig plaats bewijs naar Dortmund gereisd. In de stad werden 38 Engelsen aangehouden, acht wegens winkeldiefstel. DPA van onze sportredactie ARNHEM - Clemens Westerhof overweegt, na uit eigen bewe ging te zijn opgestapt bij Esmai- ly uit Egypte, een jaartje rust te nemen. Hooguit een club uit de buurt, Nederland of België, zou hem van gedachten kunnen doen veranderen. „Ik heb ge noeg in het vliegtuig gezeten." Sinds juni vorig jaar wei'kte Westex-hof bij Esmaily. De wis seling van de wacht aan de top deed hem besluiten weg te gaan. „De nieuwe gouverneur wilde de oude, nu Minister van Sport zaken, doen vergeten. Alles moest plotseling anders. Ik was al bezig aan mijn derde voox-zit- ter. Het was een politiek spel. Daai-aan wilde ik niet mee doen." Jarenlang was de Arnhemmer actief in verre oorden. Zijn vori ge werkgever was Mamelodi Sundowns uit Zuid-Afi-ika, daaiwoor trainde hij (met suc- ces)de nationale elf van Nigeria. Met de Super Eagles drong de Nederlander in 1994 door tot de achtste finales van de wereldti telstrijd in de Verenigde Staten. Jo Bonfrère, de afgelopen zomer olympisch kampioen met het land, was destijds zijn assistent. Sportief had Westerhof het zeer naar zijn zin in Egypte. „Daar om vei-trok ik ook met pijn in het hax-t. We hebben nu al meer pun ten dan het vorige seizoen, zou den daarom zeker beter eindi- van onze sportredactie GENT - Een delegatie van de UEFA neemt deze week Gent onder de loep. Het is de bedoe ling dat in deze Belgische plaats tezijnertijd de loting van het EK der lage landen plaatsheeft, in 2000 te verspelen in Nederland en België. De commissie van de Europese voetbalunie bestaat uit Graham Turner, Daniël Stucker, Joh Mussbaum en Christophe Van Wattenwyl. Het viertal voert ge sprekken met het comité Euro 2 0 0 0 en met een overkoepelende gespx-ekspartner van de voor uitzending verantwoox-delijke televisie-stations. De vertegen woordigers van de UEFA bekij ken ook in welke accommodatie de loting het best kan worden voltrokken. Het ICC en Flan ders Expo zijn de mogelijkhe den. Belga gen. Vorige week wonnen we een bekerwedstrijd^ daarna heb ik mijn beslissing bekendge maakt. Vertrekken met een overwinning is altijd beter. Sommige jongens begonnen te janken in de kleedkamer Dat had ik nooit eerder meege maakt." Westerhof had zijn plannen voor het komend seizoen al in gediend. „Vier spelers erbij en we zouden gaan meedoen om de titel. Maar er zijn gx-enzen, mijn pxincipes zijn belangrijker dan pi-emies. De gouverneur was al tijd zeer vriendelijk tegen mij. Achter m'n rug om hoorde ik an- dere dingen. Daarom wilde ik weg. Anders was ik aan het ein de van de rit zelf aan de beuil geweest. Zo ver wilde ik het niet laten komen." Op nieuwe aanbiedingen uit exotische gebieden zit Wester hof niet te wachten. „Mijn zoon wordt vijftien, ik wil een beetje thuis zijn. Een club uit Neder land of België zou kunnen, maar het moet vanuit Arnhem zijn te behappen. Anders doe ik het niet meer. Dan maar even een tijdje rust. Kan ik ook best even gebruiken," ANP van onze sportredactie LONDEN - Chelsea heeft gis teravond, terwijl Engeland keek naar Manchester United in Dortmund, in de jacht op Euro pees voetbal een nieuwe tik ge kregen. Na Arsenal was nu Co ventry te sterk:3-1. Chelsea kwam nog wel op voor sprong door Hughes, vlak voor rust. De reactie van Coventry in de tweede helft was koxi. maar krachtig. Dublin, Williams en Whelan scoorden binnen een kwartier, tot groot genoegen van de 20.000 getrouwen. Aston Villa spon garen bij de ne derlaag van zijn rivaal uit Lon den door uit bij Wimbledon te r winnen. Het werd 0-2 door tref fers van Milosevic en Wright. Villa steeg daardoor naar de vierde plaats. Sheffield Wednesday profiteer de ook van de nieuwe misstap van de ploeg van Ruud Gullit. De werkgever van Blinker en Trustfull versloeg Tottenham Hotspur met 2-1 met de voorlo pige zesde plaats tot gevolg, di-ie punten voor Chelsea met een wedstrijd minder gespeeld. ANP van onze sportredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19