Lr asthuis Goes moderniseert Bijna had Nederland een Duitse prins tot koning moeten kronen Vlissingen brengt de duivenpopulatie diervriendelijk terug balende molen kost xel half miljoen Draaibrug Sluiskil tot eind september gedeeltelijk gestremd zeeland eddencapaciteit omlaag; dankzij tijdelijke contracten geen ontslagen Kunstenaars gevraagd voor kunstmarkt in Oostburg donderdag 10 april 1997 sbw 1 5 onze verslaggever ik Balkenende - De omvorming van het se Gasthuis van traditioneel naar modern (centrum heeft niet geleid jntslagen, hoewel de perso- sformatie wel iets is inge- Door in een vroeg sta van het plan met tijdelijke te werken, zijn pijn- ingrepen voorkomen. Ster- nog: per 1 juli biedt het thuis drie nieuwe medewei-- s een vast dienstverband, jcteur E. van Driel-Blo- is er trots op. „De bed- capaciteit van het Gasthuis de nieuwe opzet afgeno- Toch heeft dat niet geleid ontslagen. Doe dat maar 5 na." 'eerste fase van een groot- interne verbouwing, bijna vijf miljoen gulden is een paar dagen terug in- Wat gebeurt er precies? aantal kamers van het ver- jingshuis wordt terugge- chtvan 118 naar 83. Boven- worden de kamers opnieuw en luxer uitgevoerd onder meer een eigen dou- „Kamers zonder ei- douche, dat kan anno 1996 i meer. Na de verbouwing jnen ze weer tien tot vijftien f mee", licht directeur Van toe, die het heeft bedacht. rvice amaast breidt het Gasthuis I aantal appartementen uit f:30 naar 53. De bestaande ui-: 830 gulden per maand) ieten al een compléét servi- akket met onder meer 24- s alarmering, goedkope me-maalti j dvoorziening, isten in het zorgcentrum, tij- jke opname en dagverzor- de mogelijkheid om kleine sjes te laten verrichten of shoudelijke hulp in te huren, der komen er zes luxe Stad- lartementen met een huur- s van 16 5 0 gulden. D eze wo- »en bieden een fraai uitzicht Ie singel en de binnenstad, goedkoper (1200 gulden per ind) en kleiner zijn de zoge- 3x Singel-appartementen. voor deze bewoners zitten (icekosten en servicepakket ehuur verdisconteerd, net al stijgt het aantal ruim Met de grote interne verbouwing van het Gasthuis is vijf miljoen gulden gemoeid. ten om zelfstandig te wonen flink en dat is de bedoeling van de hele operatie. Overigens is de vraag nog groter dan het aan bod. Voor de huidige apparte menten staan al 179 gegadigden op de wachtlijst. Volgens de di recteur verklaart met name de ligging van het Gasthuis, dicht bij de Goese binnenstad, de enorme belangstelling. Voor de bewoners betekent de fasege wijze verbouwing enige over last, maar ze hoeven niet naar elders te verhuizen. Binnen het zorgcentrum krijgen ze tijdelijk een ander onderkomen. VanDriel-Blomaard: „Zowel de bewoners als het personeel gaat goed om met de bouw. Iedereen is enthousiast over het plan, zo wel de Cliëntenraad als de On dernemingsraad. Het Gasthuis wordt moderner, ruimer en voor het personeel zullen de werk omstandigheden toenemen." Medio 1998 moet de rompslomp achter de rug zijn. Warme maaltijden Een ander facet is dat het Gast huis meer buiten de muren treedt. Ouderen in de omgeving kunnen relatief goedkoop war me maaltijden afhalen of laten bezorgen en dat zeven dagen per week. Ook kunnen ze gebruik maken van de 24-uurs alarme ring, met de mogelijkheid tot vervolghulp. Daarnaast werkt het Gasthuis samen met de Stichting Oosterschelde Thuis zorg aan een project dat zorg biedt aan ouderen die in een foto Willem Mieras straal van zeshonderd meter rond het zorgcentrum wonen. Die ouderen moeten wel een me dische indicatie hebben om voor deze hulp in aanmerking te ko men. Er is plaats voor 25 senio ren. Dankzij dit soort zorg bui ten de muren kan het Gasthuis weer nieuw personeel aanne men. „En daar ben ik buitenge woon blij mee." van onze verslaggeefster Edith Ramakers VLISSINGEN - In Vlissingen zal de duivenpopulatie op een diervriendelijke manier worden teruggebracht. Wethouder L. C. Poppe-de Looff brengt dat ad vies over aan het Vlissingse col lege van b en w. Zij zegde dat woensdag in de commissiever gadering welzijn, volksgezond heid, cultuur, accommodaties en milieu toe. Vooral op het Scheldeplein in Vlissingen zou den de duiven voor overlast zor gen. Eind vorig jaar werd in de ge meenteraad besloten de duiven op een diervriendelijke manier te bestrijden. „Tot die tijd wer den de duiven gevangen en ge dood. Vangen is een alternatief dieronvriendelijk lapmiddel, dat zijn waarde nergens bewe zen heeft. Wethouder De Haas verzekerde te onderzoeken hoe de dieren waardiger bestreden konden worden. En GroenLinks wil weten of dat ook daadwer kelijk is gebeurd. Er zijn name lijk voldoende alternatieve be strijdingsmiddelen. Het voedsel kan speciaal geprepareerd wor den, waardoor de duiven on vruchtbaar worden", reageerde P. C van Zalen. Alternatieven Bewoonster M. Drijvers greep gisteren de kans om eveneens de wethouder aan zijn woord te houden. Vanaf de zomer van 1996 spiegelt zij de gemeente al ternatieve maatregelen voor. „In juni zei wethouder De Haas open te staan voor alternatie ven. Er konden nestplaatsen worden afgesloten, eieren wor- Bromfietser bij botsing gewond VLISSINGEN - Een jeugdige bromfietser is woensdagmid dag met heup- en beenletsel in het streekziekenhuis Walcheren opgenomen na een aanrijding met een auto. De jongeman werd omstreeks 14.50 uur op de kruizing Oude Veerhavenweg-Edisonweg aan gereden door een 46-jarige au tomobiliste die geen voorrang verleende. den weggehaald, draden wor den gespannen in dakgoten of er kon pasta op duifaantrekkelijke plaatsen gesmeerd worden. Volgens de Vlissingse heeft de gemeente, met uitzondering van de pogingen de duiven te van gen en te doden, vanaf die perio de niets ondernomen. „En dat is ook voor de Vogelbescherming en PETA (een organisatie voor ethische behandeling van die ren) onbegrijpelijk. Als er in Amsterdam, Basel, Parijs en an dere grote steden wel met succes en diervriendelijk de duivenpo pulatie wordt teruggebracht, waarom kan dat in Vlissingen niet?" Sceptisch M. Marinisse van de sectie af- valverwi jdering van de gemeen te Vlissingen reageerde scep tisch op het succes van de alternatieve bestrijding. Vol gens hem is nog nergens bewe zen dat additieven in het. voed sel de duiven voor eeuwig onvruchtbaar maken. „Die ont wikkeling staat nog in de kin derschoenen. Ik weet ook niet waar we die middelen kunnen kopen en om nu mijn hele verde re loopbaan duiven te voeren, gaat ver. Op korte termijn moe ten we ook maatregelen treffen. De duiven vermenigvuldigen zich snel en tot op heden heb ben we heel weinig duiven gevan gen. want buurtbewoners dwarsbomen ons in het van gen." Expositie over afval VLISSINGEN - In het Milieu- Educatie-Centrum De Kloek in Vlissingen vinden op 23 mei de tentoonstelling 'Twee kanten van Afval' en de kindermiddag 'Afval? Kom nou!' plaats. Dekinderen zijn welkom van 13 tot 16.30 uur en kunnen onder andere op de middag meedoen aan een afvalganzenbordspel. De tentoonstelling gaat over vermindering van huishoude lijk afval en is artistiek aange vuld met objecten van kunste nares Petronella Huijsmans. Deze tentoonstelling is te bekij ken tot en met 6 mei ionze verslaggever ié Hoonhorst EL - Als de gemeenteraad Axel ruim een half miljoen den beschikbaar stelt, wordt centrum van het marktstad- ver enkele jaren weer opge ld door een geheel gerestau- irde korenmolen. Als de ilen geen meel hoeft te malen I Axel dus genoegen neemt jt alleen een 'draaimolen' - het zelfs al voor 450.000 den. In de raadsvergadering donderdag 24 april hakken Axelse politici de knoop 'het Axelse stadhuis was insdag nog hard gewerkt om leden van de commissie ntelijke ordening 's avonds voorstel voor te kunnen leg- De commissieleden kregen voorstel direct aan het begin de vergadering pas te lezen, ar vonden dat geen beletsel ihet direct te behandelen. >r 1.148.200 gulden kan de ientiende-eeuwse korenmo- in oorspronkelijke staat rden hersteld. Door een !dkoper kruiwerk, een ande- loutsoort in het kruiwiel en igeteerde molenkap in plaats eiken schaaldelen kan de neente 48.200 gulden bespa- elft ha de helft van het resterende h'ag is de afgelopen jaren al ilkaar gebracht. Bedrijven particulieren zegden tot nu een kwart miljoen toe. Axel arde de afgelopen jaren •000 gulden aan monumen- budgetten, de Stichting Ax- Molen bezit 125 mille en via schillende subsidiefondsen log eens 45 mille binnen te en, Burgemeester en wet- Eetpiraat ingesloten VLISSINGEN-De 26-ja- rige man die eerder wérd aangehouden voor eten in een restaurant zonder te betalen, is woensdag voor de vierde keer aangehou den. De man had in een Vlissingse eetgelegenheid voor 5 0 genuttigd zonder betaling. De man was eer der ook in Middelburg en Vlissingen actief. De man ^ingesloten. houders stellen voor om de over blijvende 565.000 gulden met een halve ton te beperken door slechts één stel maalstenen aan te schaffen in plaats van cle oor spronkelijke twee stellen. Bezichtiging Door helemaal van maalstenen af te zien, kan nog eens vijftig mille worden bezuinigd, maar het college vindt dat zelf 'geen optie', zei burgemeester W. de Graaf woensdag tijdens de ver gadering. Het college wil echter bezoekers de gelegenheid geven om de molen ook van binnen in functie te zien en de meeste commissieleden leken het daar mee eens te zijn. Het voorstel wordt maandag 14 april dan ook door de leden van de commissies openbare werken en financiën besproken, want alleen P. van der Heijden (D66) wilde liever nog een maand wachten met het voorstel. De overige commissieleden willen echter nog in april beslissen over het opknappen van de mo len. Burgemeester De Graaf beves tigde daarom na de vergadering- er nog steeds vanuit te gaan dat aan het eind van dit jaar al aan de verrijzenis van de molen wordt gewerkt. Ravesteinschool Vlissingen beste bij schoolvoetbal VLISSINGEN - Bij de strijd in het Vlissings schoolvoetbal- toernooi is de Ravesteinschool in de categorie elftallen kampi oen geworden. Het team speelt over twee weken in Nieuwdorp om het Zeeuws Kampioen schap. Bij de jongens zeventallen 7/8 ging De Triangel I aan de haal met de eerste plek. Dat team speelt binnenkort in Yerseke om de hoogste eer. In de categorie meisjes zeventallen won De Burcht/Rietheim de eerste plek, die recht geeft op een plaats tij dens de kampioenschappen in Westkapelle. Bij de jongens ze ventallen 5/6 won het tweede team van de Paauwenburg- school en bij de meisjes zeven tallen 5/6 won het zevende team van de Branding. Bij de strijd om het Vlissings kampioen schap waren, verspreid over twee dagen, in totaal tweedui zend kinderen en volwassenen betrokken. van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - Nederlan ders zijn eerder voor het Oranjehuis dan voor een ko ninkrijk. Middelburger René Cleverens noemt vrijwel ach teloos een aantal periodes op waarin de monarchie met uit sterven werd bedreigd. Ook in de eerste jaren van deze eeuw hielden erfopvolging en troon pretendenten de gemoederen bezig. Maar de opvatting 'Oranje of niets' houdt zeker stand in een tijd waarin de dy nastie wordt bedreigd. Cleverens, Oranje-kenner en geïnteresseerde in de hoge adel, raakte gefascineerd door deze roerige periode. Vanaf donderdag ligt zijn boek 'De Oranje-erfopvolging rond de eeuwwisseling' in de winkel. De perikelen beginnen rond de keuze van een geschikte huwe lijkskandidaat voor Koningin Wilhelmina. Wilhelmina koos uit een aantal adellijken voor hertog Hendrik van Mecklen burg. Zij trouwden in 1901, waardoor plots enkele Duitse prinsen in aanmerking kwa men voor troonopvolging. Dat werd versterkt omdat konin gin Wilhelmina veel miskra men kreeg. Zeven, volgens sommige bronnen, vier vol gens veel gegevens. En als Wil helmina kinderloos was geble ven, waren de afstammelingen van groothertogin Sophie van Saksen-Weimar, zuster van koning Willem III in aanmer king gekomen. Orangisten „Na enkele omwegen kwamen de rechten voor troonopvol ging in praktische zin terecht bij de prinsen Heinrich XXXII Reuss, zijn broer Heinrich XXXin Reuss of Prins Wil helm von Ried. Vooral de 33e Reuss was een charmante per soonlijkheid en een intelligen te man. Maar velen namen toch een sceptische houding aan tegenover een Duitse op volging. De orangisten hoop ten dat Wilhelmina toch nog een kind zou krijgen. Op 30 april 1909 was het groot feest toen Juliana werd geboren." René Cleverens en zijn vrouw vonden voor het rijk geïllus treerde boek, dat op het druk werk na geheel onder eigen beheer is ontwikkeld, veel in formatie in het Rijksarchief te René Cleverens, schrijver van 'De Oranje-erfopvolging rond de eeuwwisseling'; „Je krijgt niet snel toegang meer tot een paleis." foto Ruben Oreel 's Gravenhage. Ook gingen deuren van Duitse vorstenhui zen open en had hij veel aan de correspondentie van prinses Marie Alexandrine Reuss. „Het was een boeiende speur tocht. Dit boekbevat gegevens die niet eerder gepubliceerd zijn. Ik heb ook veel aan een manuscript van Prinses Reuss gehad. De overgrootmoeder van Cornélie Polderman was dik bevriend met de moeder van Heinrich Reuss de XXXII en XXXIII. Cornélie woont in Veere en zij is voor mij een ka talysator geweest om dit boek te schrijven. Zij wist dat ik, door mijn jarenlange belang stelling voor het vorstenhuis, veel materiaal bezat en dat ik met authentiek bronnenmate riaal die periode meer zou la ten leven." Fascinatie Als klein jongetje verzamelde hij al plaatjes van het vorsten huis en werden ook kastelen ingeplakt. De grandeur van de hoge adel sprak hem aan. Hij raakte die fascinatie niet kwijt.Indejai'en 1967 tot 1977 was Cleverens een bekende gast in de Nederlandse palei zen. Hij bouwde goede contac ten op met hofmaarschalk Van Zinnicq-Bergmann. „De hof maarschalk bekleedde allerlei functies, van jagermeester tot intendant van Huis ten Bosch. Van hem hoorde ik veel over de koninklijke hofhouding. Ook met eerste stalmeester Biss- hoff had ik een goede band." „Tegenwoordig is de drempel hoger. Je krijgt niet snel meer toegang tot een paleis. Er is veel veranderd. Ook de hiërar chie is afgenomen. Vroeger had je bij voorbeeld een opper- eerste, tweede, derde stal meester. Dat gold voor alle •functies. Er is een vervlakking ontstaan en dat vind ik jam mer. Er gaat al zoveel verloren Ik ben geen orangist, maar hou wel van ceremonieel. Uit een soort efficiëncy-drang zijn de trappen verdwenen. Dat is het gevolg van onze calvinistische aard." In zijn dertiende boek wordt duidelijk dat de veerkracht van koningin Wilhelmina het oranjehuis in stand heeft ge houden. Want ook al was ze in 1902 ernstig ziek en werd voor haar leven gevreesd, ze bleef op de been. „Als ze toen was gestorven, was de troonopvol ger geen orangist geweest. Pas veel later werd de grondwet aangepast. Want zo gemakke lijk ging dat niet. De tijdgeest moest veranderen. Daar zorg de onder andere de Eerste We reldoorlog voor. In 1922 durf de ook de juristen het aan om de wet te wijzigen en werd de erfopvolging beperkt tot di recte afstammelingen van ko- ninging Wilhelmina. De Duit se troonpretendenten werden definitief uitgesloten." René Cleverens. De Oranje-erfop volging rond de eeuwwisseling. Troonpretendenten en kmuelijks- kandidaten 1S98-1909. Uitgege ven in eigen beheer, f 89,90. Vanaf donderdag in enkele boekwinkels Oplage: 1000. 130 Pagina's en 319 voetnoten. van onze verslaggever Marcel Modde SLUISKIL - De dienstkring Zeeuws-Vlaanderen van Rijks waterstaat begint zaterdag 19 april met uitgebreide onder houdswerkzaamheden aan de draaibrug bij Sluiskil. Naar verwachting zal het karwei lot eind september in beslag ne men. De zuidelijke parallelweg, het fietspad en de hoofdrijbaan worden in fases afgesloten voor doorgaand verkeer. Een totale stremming van de brug over het Kanaal Gent-Ter- neuzen kan worden beperkt tot twee weekeinden, verwacht Rijkswaterstaat. Al het wegver keer moet tussen vrijdagavond 20 juni (19 uur) tot en met maan dagochtend 23 juni (7 uur) en vrijdagavond 11 juli tot en met maandagochtend 14 juli reke ning houden met een omleiding. Tijdens deze stremming zal de rijkspont voor (brom)fietsers - op aanvraag- een veerdienst on derhouden. Omleiding De werkzaamheden beginnen op 19 april. Tot en met 9 mei wordt de zuidelijke pax-allelweg afgesloten. Het landbouwvex-- keer woi'dt over de hoofdi'ij- baan geleid. Van 12 mei tot en met 29 mei gaat het noordelijk fietspad dicht en vindt er voor (brom)fietsers een omleiding plaats over de parallelweg. De werkzaamheden aan hgf fiets pad en de parallelweg worden in de pexnode 23 augustus en 29 september voltooid. De afsluiting van de hoofdxij- baan vindt plaats van 31 mei tot en met 20 juli. Van de gelegen heid wordt gebx-uikt gemaakt om reconstructiewerkzaamhe den uit te voeren aan de Rijks weg 61. Als gevolg daaxvan is er tussen de kimispunten met de Haax-manweg en Spax-kspolder geen verkeer mogelijk. Ook de aansluitingen met de Tractaat- weg is in de richting Sas van Gent gestremd voor verkeer ko mende uit Terneuzen en Zaamslag. Het verkeer wordt met behulp van borden omge leid. Sas van Gent De brug over het kanaal bij Sas van Gent staat pas volgend jaar op het programma voor ingrij pend onderhoud, aldus J. den Haxhigh van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen. Een pre cieze datum is nog xxiet gepland. Over de eventuele problemen en knelpunten die tijdens die stremming kunnen opti'eden. zal voordien overleg plaatsvin den met de verantwoordelijke instanties in de Belgische buur- gemeente Zelzate. Den Hai'tigh verwacht dat het vex-keer van de werkzaamheden bij Sas van Gent minder ovex-last zal ondex- vinden, omdat Rijkswaterstaat zich daar voornamelijk zal be perken tot reparaties aan de brug en niet zozeer aan de we gen. MIDDELBURG Toneelopvoering - Toneelver eniging 't Zand uit Middelburg voex-t op 12 april de première op van de komische thriller De Be moeial, Het toneelstuk woi'dt gespeeld in verenigingsgebouw De Vergulde Baax'S in Middel burg en begint om 20 uur. OOSTBURG - Beeldend kunstenaars hebben op pink sterzaterdag 17 mei de gele genheid hun werk te tonen aan het publiek in het cen trum van Oostburg. De kunstmarkt wordt gehou den van 11.00 tot 17.00 uur. De organisatoren zijn op zoek naar schilders, aquarel listen, pottenbakkers, teke naars en andei-e beeldend kunstenaars die zich willen px-esenteren op de markt. Ook mensen uit de klein kunst, zoals accordeonisten, violisten en mxme-spelers zijn welkom. Belangstellen den kunnen een inschrijffor mulier aanvragen bij mevrouw van Kaïnpexx, Bxirchtstraat 6, 4501 BJ in Oostburg of bij mevrouw Francke, Bredestraat 3,4501 EAin Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15