Zeeland denkt te weinig Europees Bartel Bartels bloeit op in nieuwe band The Bartales Niet zomaar een plekje PZC zeeland donderdag 10 april 1997 1^ Videofilm Blue Splr Afstand tussen Middelburg en Straatsburg/Brussel is vaak nog groot Milieufederatie plaat? kunst cultuur Eervolle vermelding foto's Ruden Riemens van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt GOES - Duurzame ontwikke ling is nog niet voldoende de ba sis voor het Streekplan Zeeland, vindt de Zeeuwse Milieufedera tie. In een reactie op het ont- werp -streekplan zegt de ZMF het ontwerp in grote lijnen te onderschrijven, maar op onder delen heeft de federatie nog wel wat kanttekeningen. Zo wordt een ruimtelijke visie voor het blauw-groene hart van Zee land, zoals die in de Randstad voor het Groene Hart is ontwik keld, node gemist. De ZMF vindt ook dat niet alleen het kre- kengebied in Zeeuws-Vlaande- ren tot de blauwgroene topkwa liteit kan worden gerekend, maar ook de Zak van Zuid-Be veland. De Milieufederatie wil daar naast niet meegaan met de rede nering dat alleen bevolkings- groei het voorzieningenniveau in Zeeland kan redden. Beter dan voetstoots aannemen dat groei de oplossing is zou de pro vincie het debat moeten aan gaan over de Randstadnormen. Omdat veel overheidsuitkerin- gen per hoofd van de bevolking worden berekend, komt Zee land er vaak bekaaid af. De provincie kan beter streven naar meer verantwooixle nor men en een evenwichtiger be volkingsopbouw. Voor dat laat ste heeft Zeeland zeker troeven in handen aangezien did industriegebieden als de naalzone en het Sloege woongebieden liggen met landschappelijk uitzonde hoge kwaliteit. Daar moe provincie dus vooral zuinj zijn. j Duurzaamheid zou ook he verwoord moeten worden b revitalisering van industrii reinen. De pijlen in het sit plan zijn daarbij gericht oj staande industrieterrei maar ook de grote industri bieden bij de zeehavens nieuw te ontwikkelen tem zouden duurzaamheid als draad voor de inrichting mo hebben. Over de ontwikkeling van industrieterrein bij Rilland ZMF heel beslist: nee. Goi aangewezen als regionaal vangpunt en op zo korte afs moet er geen tweede opv punt komen. In het voorges lanschappelijk beleid mis ZMF de Ecosysteemvisie D de uitwerking van het Nat beleidsplan, die vergas maatregelen voor natuui] wikkeling beschrijft als streefbeeld voor Zeeland Ecosysteemvisie zou in een komstgericht streekplan, dj provincie wil maken, leidt moeten zijn. Het herstel vai tuariene relaties (lees: ont dering) zou als een van de gangspunten in het streek] moeten worden opgenomen van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Drum- en Bugleeorps Blue Spirit uit Middell heeft als eerst showcorps in Nederland een professionele video! laten maken. De band is bedoeld om mensen die interesse hebbi het corps te laten zien hoe Blue Spirit eruit ziet en wat ze kunn „Binnen het bestuur van het showcorps bestond de behoefte een videopresentatie al langer", vertelt Marco Janssen van Spirit. „Een videoband laat meer zien dan welk soort folder ook." De band kan organisatoren van evenementen inlichten de muzikale mogelijkheden van het corps. De band is ook bedoeld om nieuwe leden een indruk te geven Blue Spirit. Naast beelden van het corps in actie bevat de prese tie een interview met de Amerikaan Pete Burneko. Hij vertelt oj leuke manier over wat een showcorps is. De productie van he heel heeft een tijdje geduurd. Janssen: „We zijn er vorig jaar me gonnen. De band moest geen amateuristisch geheel worden. We len ons kunnen presenteren op een professionele manier. Bij el is er een paar weken door een professioneel team aan gewerkt. I die weken zijn wel verspreid over een lange periode. Het gehi gemonteerd en bewerkt in een professionele studio." door René Schrier ?TTet belang van Zeeland XJLmoet op alle niveaus ver dedigd worden. Ook het Euro pese niveau. Het gaat niet altijd om geld. De provincie moet in spelen op ontwikkelingen.' Fer me taal van de gedeputeerde met Europese Zaken in zijn por tefeuille, CDA'er L. Coppoolse, aan de vooravond van het Zeeuwse Statenbezoek aan Straatsburg. Hij voegt eraan toe dat wie iets wil bereiken op Europees ni veau, over een lange adem moet beschikken. Zeeland is een nietige vlek op de Europese landkaart. Zij het niet voor de Europarlementariërs die deze provincie als aandachtsgebied tot hun takenpakket rekenen. Op de een of andere manier heb ben ze allemaal wel wat met Zeeland. De een heeft er een tweede woning, de ander heeft tot haar tiende jaar op Tholen gewoond en dan is er natuurlijk de enige echte Zeeuwse Euro parlementariër: Johanna Boo- gerd-Quaak uit Zaamslag. Hoe groot is werkelijk de af stand tussen Middelburg en Brussel/Straatsburg? Frits Cas- tricum (PvdA)Je ziet nu dat de havens van Rotterdam en Vlis- singen samenwerken. Ook an dere havens zoals Antwerpen en Gent kijken ineens over de Zeeuwse grens. Daar sta je na tuurlijk niet dagelijks bij stil, omdat die ontwikkelingen niet zo snel gaan, maar ik denk dat het een gevolg is van de vorming van de Europese Unie. De goe derenstromen op die interne markt nemen toe. Je ziet dat al lerlei stukjes van de legpuzzel die eei'st heel ver van elkaar la gen, dichter naar elkaar toe schuiven. En die ontwikkelin gen zijn nog steeds gaande. Raakvlakken Ook Elly Plooij-van Gorsel (WD) gaat die kant op. „We hadden tot voor kort te maken met staatsgrenzen. Nu die zijn afgeschaft zie je dat Euregio's gevormd worden. Die hebben veel natuurlijker en logischer grenzen." De Europarlementa riërs kunnen zonder al te diep te graven allerlei voorbeelden op sommen van directe raakvlak ken tussen Zeeland en Europa. Zoals de mislukte poging van Het Europarlement in Straatsburg. Zeeland om Europese subsidie te krijgen voor de Westerschel- detunnel. Castricum moet er nog een beetje om lachen: eerst zeggen dat het een verbinding van regionale betekenis wordt en vervolgens proberen er Euro pese subsidie voor te krijgen. Daar staan echter tal van pro jecten tegenover die wel dege lijk financieel vanuit Europa ondersteund worden. Het gaat om tientallen mil j oenen guldens die de laatste paar jaar naar Zeeland zijn doorgesluisd. Europa dus toch als melkkoetje? Nee, zegt CDA-Europarlemen- tarïer Wim van Velzen, want de gebieden die subsidie krijgen moeten er zelf ook een even hoog bedrag naast leggen, de zoge naamde co-financiering. Daar om liggen er nog miljoenen Eu ropese subsidie op Italië te wachten. Dat land heeft geen geld (over) voor de co-financie- ring. Van Velzen: „Ik vind die co-financiering cruciaal. Als je dat niet doet, wordt Brussel in derdaad een soort vleespot." Omdat de Europese Unie niet onbelangrijk is voor de ontwik keling van Zëeland, is het zaak dat de Zeeuwen het Europarle ment weten te vinden. Van Velzen: „Dat gebeurt ook. Op het moment dat DELTA Nuts bedrijven besluit zich los te koppelen van de samenwerking in Züid-Nederland, hangt een aantal lieden vanuit Zeeland bij mij aan de bel om te vragen wat dat voor consequenties heeft." Van Velzen is regelmatig te zien op vergaderingen van zijn Zeeuwse partijgenoten. Andere Europarlementariërs, met uit zondering van Boogerd, onder houden de contacten vooral schriftelijk en telefonisch. Ze merken overigens op hun beurt ook niets van het bestaan van een mogelijke Zeeuwse lobby. Bóogerd kent Zeeland het best foto Europees Parlement en is tamelijk kritisch over de manier waarop de Zeeuwse be stuurders en belangengroepe ringen van zich laten horen. „Ik denk dat Zeeland er wel zijn voordeel mee kan doen dat ie mand uit die provincie in het Europarlement zit. Maar dan moeten ze dat wel gebruiken. Nu is er sprake van een zekere onderbenutting. Grote steden zijn wat dat betreft toch wat brutaler in het claimen van een stukje belangenbehartiging." Voor Boogerd staat het als een paal boven water dat Zeeland voordeel heeft van een eigen ambtenaar in Brussel. En als de provincie dat niet kan betalen is het wellicht mogelijk in samen werking met andere provincies. „Je moet weten hoe de hazen lo pen." Van Velzen onderstreept dat: „Als je ergens niet aanwe zig bent, loop je contacten mis en verlies j,e informatie. Het is kennelijk heel erg Nederlands om niet lijfelijk aanwezig te zijn en om de telefoon en de fax te gebruiken. Nederlanders willen niet investeren in tijd. Die wil len direct resultaat. Dat gaat niet in Europa Belgen Ter illustratie voert Elly Plooij de baggerwerken voor de ver dieping van de Westerschelde aan. Dat werk hadden de Belgen Europees moeten aanbesteden. Ze deden dat niet en gunden de opdracht aan een Belgisch be drijf. „Dat is dus niet volgens de Eu ropese regels gebeurd. Daar had het Nederlandse bedrijfsleven en misschien wel indirect het Zeeuwse ook van kunnen profi teren. Vandaar dat er in het Eu ropees Parlement vragen over zijn gesteld. Dat is echter alle maal zo gelopen, omdat er veel te laat is gereageerd. In Brussel zagen we dit al aankomen. Als in Nederland met die informatie iets was gedaan, was het heel anders gegaan." Boogerd: „Kijk maar naar de verkeersafwikkeling van de Westerscheldetunnel. Vlaande ren heeft gelijk als het zegt dat Zeeland niet al dat verkeer naar Vlaanderen kan sturen, zonder daar met die regio over te pra ten. Vlaanderen moet in zijn waarde gelaten worden en Ne derland moet af van dat wat hautaine gedrag. Er moet meer Europees gedacht worden. Zo is er tot mijn stomme verbazing nog steeds geen studie gedaan naar de effecten van de invoe ring van de Euro voor Zeeland." Zo somber wil gedeputeerde Coppoolse het nu ook weer niet afschilderen. Als het gaat om de toekomst van de structuurfond sen voor de landbouw en om het landbouwbeleid op zich, is er 'redelijk wat overleg'. Dan wil het provinciaal bestuur toch weten wat de consequenties voor Zeeland zijn. Coppoolse: „Ik geloof heilig in de uitbouw van de Europa Gemeenschap. Misschien is het tempo niet zo geweldig, maar ik heb er hoge verwachtingen van. Dit is de eerste aflevering van een serie van drie over de Euro pese Unie. Het optreden van The Bartales, vrijdag in De Piek in Vlissin- gen, maakt onderdeel uit van het door muziekblad Oor en popzender Radio 3FM ondersteunde project Circus Pop. Hierdoor krijgen talentvolle popmuzikanten uit België en Nederland de kans om in een aantrekkelijke entourage op te treden in plaatsen waar universiteiten en hogescholen zijn ge vestigd. De komende tivee jaar wordt, in voor- en najaar, maandelijks twee bands een kant-en-klare tournee langs het clubcircuit aangeboden. De Piek is het enige Zeeuwse poppo dium dat aan Circus Pop meewerki. The Bartales en Shamus zijn de eerste bands die in het kader van Circus Pop rondreizen. Voor hun optreden zal de zaal op een spectaculaire manier worden omgetoverd in een circus piste. In mei en juni staan optredens op het programma van Beeswamp, Keaton, Mendoza Dance Parti en The Wizards of Ooz. van onze verslaggeefster Caroline Moerland AMSTERDAM - De komende weken speelt Bartel Bartels drie keer in de provincie waar hij z'n middelbare-schooltijd door bracht. Met z'n nieuwste band The Bartales is hij tezieninVlis- singen, Ovezande en Goes. Bar tels heeft met Zeeland geen an dere relatie dan 'met een heleboel plekken waar ik een soort geschiedenis heb opge bouwd'. Maar dat hij binnen kort in 't Beest in Goes staat, vindt hij leuk. ,,'t Beest is mijn muzikale baarmoeder", zegt de in Amsterdam wonende zanger en muzikant. Een andere plaats waar Bartels iets van zichzelf heeft achterge laten, is Barcelona. Hij ging er heen op een moment dat hij het helemaal had gehad met audi ties doen en in bands spelen. Voor die tijd maakte hij deel uit van onder meer Vicious Velvet en Revolver Ook 'speelde hij mee met iedereen', onder wie George Kooymans (GoldenEar- ring) en Richard Janssen (Fatal Flowers, Shine, Rex). Tot het maken van een eigen cd kwam het echter niet. „Ik voelde me het lelijke eendje van de club." Dat schijfje is er nu wel: Barta les. Achteraf bezien is de kiem voor Bartels' debuut gelegd in zijn Spanje-tijd. Hij speelde op straat in Barcelona en zonderde zich daarna een tijdje af in de bex'gen, waar hij veertig liedjes op tape zette. Eenmaal terug in Amsterdam, trok hij in bij Wou ter Planteydt van Sjako. In diens acht sporen-huisstudio nam het duo met behulp van gi taren, fanfare-instrumenten en alles wat geluid maakt Bartales op. „Het is een heel goede pro ductie geworden", zegt Bartels enthousiast. „Het is ongeloof lijk hoe Wouter dat geflikt heeft." Diversiteit Recensenten roemen vooral de d i vei'si tei t van Bartales„Wat ik eerst als xxadeel van mijn muziek zag, blijkt nu juist de kwaliteit te zijn." Op de cd zijn invloeden te hox-en van Bai'tels' grote hel den Iggy Pop, Tom Waits, Lou Reed, Mink DeVille en Keith Ri chards (Rolling Stones). Het is z'n muziek ten goede gekomen dat hij dit keer alle nummers al leen heeft geschreven. „In bands heb je gauw te veel kapi teins op één schip. Als ik met an deren samenwerkte, had ik niet goed voor ogen waar ik precies heen wilde met mijn muziek." Hij haast zich te zeggen dat The Bax-tales nu weer een echte band is geworden. Een clubje, volgens Bartels, zoals in de jongensboe kenserie De Kameleon. Vrijdag komen ze naar De Piek in Vlissingen, waar ze een duo- optreden geven met Shamus vanaf 22.00 uux-. Vexvolgens staan The Bartales 8 mei op Klomppop in Ovezande en op 17 mei in 't Beest in Goes. Bartels verwacht geen oude bekenden meer tegen te komen in Zeeland, laat staan dat hij zich zenuw achtig maakt, „Zodx'a ik hoor dat ik het podium op kan, is het blik op oneindig en fietsen maar." Wim Bakker exposeert schilderijen in Brussel van onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel burgse fotograaf Ruden Rie mens is met twee foto's verte genwoordigd in het jaarboek met prijswinnaars van De Zil veren Camera 1996 dat deze week verschijnt. Voor deze fo to's, die op 4 mei 1996 werden gepubliceerd in de PZC, heeft Riemens een nominatie - eer volle vermeldiixg - ontvangen ixx de categorie Portretten Se ries. Riemens verbleef begin vorig jaar in Zuid-Frankrijk voor een fotografie-opdracht. De bewoners van enkele dorpjes inspireerden hem tot een foto serie. Op aandrang van and ren besloot hij voor het eei zijir werk in te sturen voor e prijsvraag. „Waarom, dat we ik nu eigenlijk nog niet. H beste antwoord is een wede vraag. Waarom rxiet? Ik hie nooit rekening met een pri Het enige wat ik dacht was d ik best graag in dat boek t recht wilde komen. En d bleek nou net de prijs te zi voor een nominatie." Voor De Zilveren Camera 19 wei'den 4136 foto's ingestuu door 284 fotografen. Publicatie: De Zilveren Camt 1996, Uitgeverij De Zilveren C merade, Utrecht, f 3.9,50. fotografie Ruden Rieme van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal WILHELMINADORP - Het huis van beeldend kuixstenaar Wim Bakker staat midden in het landschap tussen Wilhehnina- dorp en Wolphaartsdijk. Als hij voor uit zijn raam kijkt ziet hij heel in de verte Goes liggen; achter, vanuit zijn atelier, heeft hij vrij zicht over akkers en wei landen. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat het landschap de laatste jaren zijix belangrijkste thema is geworden. Alle werken vaxx de afgelopen jaren dragen de titel Over landschap. „Voor mij houdt dat trouwens alles in", zegt Bakker. „Ook de on macht om iets te grijpen." Bakker exposeert op het ogen blik in Galerie De Markten in Brussel. De tentoonstelling maakt deel uit van de manifes tatie Oranjebloesems, die tot doel heeft de Nederlandstalige aanwezigheid in Bx-ussel te ac- centueren. Dat gebeux-t door tentoonstellingen, concerten, voorstellingen en lezingen. Offi cieel duxxrt deze Vlaams-Neder landse veertiendaagse van 15 tot en met 30 april, maar veel van de activiteiten beginnen eerder of eindigen later. De expositie van Bakker is vori ge week begonnen en duurt tot 20 april. Als mede-organisator van het kunstenaarsinitiatief Trechter 5 was Bakker vorig jaar betrokken bij de tijdelijke plaatsing van De Cilinder - een verplaatsbare tentoonstellings ruimte - in het hartje van Brus sel. Zodoende knoopte hij con tacten aan met De Max-kten, waar nu dus een expositie aan zijn wérk is gewijd. „Ik reed in het goede treintje mee, waar door ze geïnteresseerd raakten. Ze zijn vorig jaar komen kijken naar de tentoonstelling van mij in Vlissingen en dat gaf de door slag. Voor mij is het natuurlijk prachtig dat ik daar mijn werk kan laten zien. Zijn fascinatie voor het land schap wordt in België als ty pisch Hollands beschouwd. „De BRT vroeg me hoe het was voor zo'n poldei'jongen om in de gro te stad te zijn. Ik heb dat omge draaid en gevraagd of de Bx-us- selaren een landschap kunnen herkennen. Dat is wezenlijk voor mij. Ik schilder namelijk niet zomaar een plekje." Want hoewel zijn schilderkunst bepaald wordt door landschap, licht en ruimte, zou het een mis ser zijn om Bakker als een land schapschilder te betitelen. „Ik ben er niet op uit het landschap xiit te beelden. Mijn schilderijen zijn geen vensters van waaruit een blik op de omgeving wordt geworpen. Als ik een zware structuur op het doek aanbreng, probeer ik niet de Zeeuwse klei te imiteren maar wil ik eerder het begrip aax'de uitdrukken. En blauw staat niet voor de Ooster- schelde, maar voor water, lucht en ruimte. Ik wil iets universeels uitdrukken. Ik probeer door voorspelbare zaken heen te prikken. Dan pas wordt het boeiend voor mensen, denk ik." De objecten van Bakker houden het midden tussen een sculptuur en een schilderij. De verf is grof en dik aangebracht op panelen die vaak van hobbels en gx-oeven zijn voorzien. De werken kun nen afzonderlijk worden be schouwd, maar meestal hangt of legt Bakker ze in series naast el kaar. „Soms zijn het meer beeld houwwerken dan schilderijen. Mijn schilderijen moeten kunnen staan op de grom merk dat ik minder voorzit ben gaan werken. De we zijn dikker van structuu groter geworden. Minder seltjes. Ik zit nu op de grem het di'ie-dimensionaliteit." Expositie Wim Bakker, tot 20 in Galerie De Markten, Graanmarkt 5, Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 14