Rechtuit en van harte gemeend Werken aan de 'nieuwe mens' Veere dingt naar Blauwe Vlag Vandelbond praat iver rolstoelers fin Vierdaagse Nijmegen Sloebrug Vlissingen krijgt nieuw kleurtje zeeland 13 Gelukkig is er S/achtofferhulp Vandalen zetten kraan open Subsidie voor boerderijfestival Fietsen scholieren gekeurd Geen rioolrecht in Axel Vrouw beroofd van fiks bedrag Autokrakers slaan hun slag Molentocht met oldtimers )p Eerste Pinksterdag donderdag 10 april 1997 [oor A. J. Snel Ja, Slachtofferhulp Zeeland doet voortreffelijk werk. Fa- vrienden en kennissen natuurlijk steun geven het slachtoffer van een of een verkeersonge- uk, maar de extra hulp van ie- nand die wat verder van je jfstaat, is zeer welkom. Zo ienken de klanten van Slacht- jfferhulp erover. De mensen /an de organisatie in Middel- 8 professionele krachten >n 61 vrijwilligers, luisteren ze komen langs als je dat en ze bieden praktische aan, wijzen de weg op een noment dat het slachtoffer laar zelf teveel ontregeld voor s. Die campagne om donateurs lewerven, verdientnaar de me- jing van de klanten dan ook 'Niets dan lof', zeggen zijn fantastich", vindt me P. Vasseur-Krijger uit „Ik wist wel dat bestond maar ik dacht dat het erom ging mensen op geestelijke basis te Steunen als ze bijvoorbeeld een iind verloren hebben. Toen ik jen aantal maanden geleden raakte doordat een mij aanviel, heeft de poli- erop attent gemaakt dat organisatie er is. Daar ben nog steeds blij om. Ik heb veel medeleven ondervon den van mensen uit het dorp en dat doet je goed, maar de steun lan Slachtofferhulp, daar heb ook veel aan gehad. En nog." reed op de fiets door het toen de hond, een mastiff, aanviel. Het beest was wel maar de eigenaar het niet onder controle. De beet zich vast in haar arm, ze sloeg tegen de grond en raakte buiten bewustzijn. „Je gaat kerngezond het dorp in en icomt als een wrak weer thuis, in mijn arm werden 46 hechtin gezet en later moest er een worden uitge voerd omdat een deel was afge Er is gewoon een stuk En ik had een gekneusd neusbeen en borstbeen. Verder was er natuurlijk schade aan mijn fiets, mijn kleren en mijn pril. Slachtofferhulp was echt heel welkom. Ik ben geholpen met formulieren invullen voor Schadevergoeding. En er is al tijd iemand om eens even mee te praten. Je wilt je kinderen ook niet steeds lastigvallen. Daarom is zo 'n extra contact zo fijn. Ik ben nog steeds niet de oude en dat word ik ook niet meer helemaal. Ik blijf in ieder geval een lelijke arm houden en al ben ik dan zestig jaar, een beetje ij del ben ik nog wel." „Mij krijgen ze als donateur. Ik heb het foldertje aangevraagd en ik zal een automatische overschrijving regelen", zegt de Vlissinger C. J. Stokker- mans. Enkele jaren gelden werd zijn vrouw mishandeld in het huis van een vriendin van haar. Daar was een inwonende man die had gedronken en ge weld gebruikte, haar tegen de grond sloeg. Stokkermans: „Mijn vrouw is in juni vorig jaar overleden. Ze was ziek, was carapatiënte. Die mishan deling heeft haar erg aangepre- pen. Ze heeft de steun van Slachtofferhulp zo geweldig op prijs gesteld. We zijn ook ge holpen door de huisarts en thuiszorg, maar de mogelijk heid om altijd als je wilt even te praten, datisbelangrijk, Ik heb nu ook nog altijd contact. Er wordt niet klagerig gereageerd maar rechtuit en van harte ge meend. Zulke mensen tref je maar weinig. Die man die mijn vrouw heeft mishandeld, als die moet voorkomen, gaat er ie mand met me mee. Daar heb ik steun aan." De Terneuzense A van Fraey- enhove is via de politie met Slachtofferhulp in aanraking gekomen toen ze enkele jaren geleden aangifte deed van mis handeling door haar ex-man, die tegen haar en haar drie kin deren geregeld geweld ge bruikte. „Ze hebben me bijge staan bij rechtszaken, bij de scheiding, bij alles. Mijn fami lie wist ook niet hoe je die din gen moet aanpakken. Er ko men in zo'n periode zoveel dingen op je af en het is heel fijn als een deel overgenomen wordt door professionele men sen. Dat geldt voor praktische zaken en voor emotionele. Als ik wat kwijt wil, kan ik altijd bellen." De jonge vrouw in Goes - 'geen naam liever, ik vind het te pijn lijk om herkend te worden' - werd anderhalf jaar geleden aangerand. Een man met wie ze dacht op vriendschappelijke basis om te gaan, probeerde haar in zijn huis te verkrach ten. „Als zoiets je overkomt, verander je compleet. Je wordt argwanend tegen iedereen en j e hebt het gevoel dat je zelf schuldig bent aan wat j e is aan gedaan. Slachtofferhulp heeft mij goed geholpen. Er is ie mand die naar j e luistert en die je helpt zelf je eigen vragen te beantwoorden. Je familie is te persoonlijk betrokken, is boos op de dader. Met de steun die Slachtofferhulp heeft gegeven, ben ik verdergekomen. Uitein delijk kom ik er wel sterker uit. Ik heb geen schuld aan die ge beurtenis. Ik heb geleerd dat je zoveel respect van een ander verdient als je zelf aan een an der geeft. Binnenkort zoek ik weer contact het Slachtoffer hulp. Ik heb nu een nieuwe vriend en ik zou nog graag over een aantal dingen willen pra ten. Dat blijkt te kunnen." Whiplash Mevrouw L. Laven uit Middel burg werd zes jaar geleden op een voetgangersoversteek plaats aangereden door een man op een motor. Aanvanke lijk leek ze er redelijk goed van afgekomen te zijn, maar na verloop van tijd bleek ze fysiek ernstig te zijn beschadigd. Whiplash. „En ik heb eenlichte hersenbeschadiging opgelopen waardoor ik zeven maanden niet goed heb kunnen praten. Lezen en schrij ven is nog steeds een probleem. Je krijgt met zo iets opeens een ander leven. Natuurlijk ben ik gesteund door mijn man en kinderen. Maar die zijn in afgeleide zin zelf ook slachtoffer; ze zijn ook geraakt. De kinderen hebben me verdwaasd gezien en dat is moeilijk. Slachtofferhulp heeft me heel goed begeleid, moed „ingesproken, gestimuleerd in de dingen die ik weer moest le ren. Het is een buitengewoon goede organisatie." OOSTBURG - Onbekenden hebben dinsdagavond de brand- kranen opengedraaid en brandblussers leeggespoten in het leegstaande Rijkskantorengebouw aan het Ledelplein in Oostburg. Het water liep de voordeur uit. De politie had woensdagmiddag nog geen zicht op de omvang van de schade. Het Rijkskantorengebouw wordt verbouwd tot een complex met winkels en appartementen. Bij de verbouwing blijft de door architect ir. G. Friedhoff ontworpen voorgevel behou den. ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil het boerderijfestival Zonnemaire Buitengewoon een gemeente lijke subsidie toekennen van in totaal vijftienduizend gulden Voor het muziek- en theaterfestival, dat dit jaar op zondag 13 juli wordt gehouden, was al een vaste bijdrage toegezegd van 3750 gulden. Daar komt éénmalig 1250 gulden bij. Tiendui zend gulden daarvan is bedoeld als bijdrage voor de beelden de kunstroute. Het college vindt de route 'in het belang van de vernieuwing van plattelandstoerisme, de aanvulling als toe ristisch produkt en de culturele waarde'. Vanaf 1998 is voor het de festivalactiviteiten, inclusief de kunstroute, maximaal vijftienduizend gulden beschikbaar. SAS VAN GENT - De Sasse openbare basisschool Prins Fre- derik Hendrik had dinsdag de primeur van de jaarlijkse fiets keuringen in Sas van Gent en Axel. De fietsen van de leerlin gen van de groepen zes en acht waren op één na allemaal in orde. Eén crossfiets miste een achterspatbord en liep daarom de OK-sticker van VVN mis. Remmen, verlichting en bellen bleken allemaal - de keuring was van tevoren bekend ge maakt - in orde te zijn. De komende weken worden alle overi ge scholen in Axel en Sas bezocht door de WN-afdeling, fietskeurders en wijkagenten. Binnen twee maanden wordt bovendien de verkeerskennïs van de leerlingen van groep ze ven zowel praktisch als theoretisch getoetst. De verkeerspop-' penkast is dit jaar in de school van Zandstraat: 't Zand, AXEL - Hoewel Axel de komende vier jaar voor meer dan 3,5 miljoen gulden (inclusief plannen en nieuwe riolering in de Betonwijk-west) aan het gemeentelij ke rioleringsstelsel moet verspijkeren, hoeven de inwoners voorlopig niet te vrezen voor de invoering van rioolrecht. Met de forse investeringen vanaf dit jaar tot en met 2000 is in de meerjarenraming reke ning gehouden. B en W stellen de raad daarom voor in elk ge val niet vóór 2001 rioolrecht in te voeren. Het rioleringsplan van de gemeente Axel wordt maandag 14 april besproken in een gecombineerde vergadering van de commissies financiën en openbare werken in het stadhuis (aanvang 19 uur). OOSTBURG - Van een 41-jarige wouw uit Oostburg werd in de nacht van dinsdag op woensdag in een café in haar woon plaats een portemonnee gestolen met enkele duizenden gul dens. COLIJNSPLAAT - In Colijnsplaat hebben autokrakers in de nacht van dinsdag op woensdag aan de Irenestraat een bestel - wagen gekraakt en elektrisch gereedschap buitgemaakt. Daarnaast werd die nacht audio-apparatuur gestolen uit een personenwagen die geparkeerd stond aan de Doel weg in Tho- len-stad. nonze verslaggeefster tte Rag ut - Het niet mogen mee- en van rolstoelers aan de van Nijmegen staat de agenda van de eer- ledenvergade- van de pas gefuseerde lelingen Zeeland en West- abant van de wandelbond YBLO. it hoofdbestuur van de KN- 10 sprak enkele weken gele- veto uit over deelname rolstoelers. De leden van kring Zeeland en West Bra mogen zaterdag 12 april over dit beladen on- pverp laten horen, iderwerp van de vergadering |ti natuurlijk de rolstoelers, [leden van de KNBLO hebben in stem over de kwestie nog et. uitgebracht. Voorzitter G. „De stemming tijdens vergadering zal natuurlijk zijn. Het besluit van het heeft, bij mensen emoties losgemaakt. Elke jing heeft zijn stem uit moeten jengen. Volgens het hoofdbe- |ur is dit democratisch ge- |an, maar daar ben ik het niet mee eens. Veel in de kring zijn geen Wij hebben als advies gewaagd aan een mensen dat de Vierdaag- Zij stemden tegendeel- toe van de rolstoelers." (-manager van de lering [Padberg: „Tijdens de verga ring geven wij onze leden de ris om hun mening te laten ho Als de stemming bij ons in voordeel van de gehandi- pten is, dan zit het hoofdbe- met een probleem. De uit van de stemming van de was 450 tegen 393 Pi" In Nijmegen is sinds het nieuws de gehele bevolking over het besluit gevallen. Kranten staan vol met ingezonden brie ven, Padberg: „Het is jammer dat er zo'n commotie is ont staan. Het geeft de Vierdaagse veel negatieve publiciteit. Ze ker als je bedenkt dat het aantal rolstoelers dat daadwerkelijk deelneemt maar klein is: tien rolstoelers op 35.000 wande laars. Ik geloof niet dat als het hoofdbestuur besluit dat ge handicapten mee mogen doen, de Vierdaagse wordt overspoeld door rolstoelers." De Vierdaagse is maar een klein onderdeel van het totale activi teitenpakket van de KNBLO. G. Verhaar: „Veel mensen denken dat we alleen maar bezig zijn met grote wandeltochten. Dit beeld klopt niet. Wij houden bij voorbeeld. ook veel kleine toch ten door natuurgebieden. Ook zet de kring zich in voor ou dere mensen. Padberg: „Omdat veel ouderen vaak thuis blijven zitten, hebben wij 'fifty fit' op gericht. Mensen van boven de vi j ftig kunnen met leef tij dgeno- ten wandelen." De ledenvergadering van de KNBLO Zeeland en West- Bra bant is zaterdag 12 april in De Distel in Roosendaal en begint om 10.30 uur. Kind en epilepsie BERGEN OP ZOOM - De afde lingen Zeeland en Noord-Bra bant van de Epilepsie Vereni ging Nederland (EVN) houden donderdagavond 17 april een bijeenkomst met als thema 'Kinderen met epilepsie en leer stoornissen'. De bijeenkomst vindt plaats in het ziekenhuis De Lievensberg te Bergen op Zoom. - Op zondag 18 mei Pinksterdag) verzame lt zich ongeveer 150 oldtimers P de Grote Markt in Goes voor pstart van de traditionele Mo- |D tocht. start is om 113 0 uur. Dit j aar rondrit over het voormali- Peiland Noord-Beveland in de opgenomen. Verder zijn er [fracties te zien zoals optre- ens van een klederdrachtgroep en een straatband. De tocht ein digt rond 16,30 uur in de Zee landhallen in Goes. Deelname staat open voor eige naren van auto's en motoren die dertig jaar of ouder zijn. In schrijven bij Arie Paaimans, te lefoonnummer 0113-562454. In het Pinksterweekeinde, van zaterdag 17 tot en met maandag 19 mei is er ook de oldtimer- en klassiekerbeurs in de Zeeland hallen. van onze verslaggeefster Edith Ramakers VLISSINGEN - De Sloebrug in Vlissingen krijgt dezelfde kleu ren als de Keersluisbrug. Maan dag beginnen de schiiderwerk- zaamheden aan de brug over het Kanaal door Walcheren. Tot eind juni zal het weg- en vaar- verkeer hinder ondervinden van de onderhoudsbeurt. De schil ders werken echter zoveel mo gelijk vanaf het water en met een hoogwerker om de wegge bruikers te ontzien. Na Pinksteren echter wordt twee weken een weggedeelte af gesloten. Opstoppingen op de Sloewegzijn dan niet te voorko men. Zeker omdat ook de Paul Krugerstraat, een andere be langrijke Vlissingse uitvalsweg, in die periode geheel of gedeel telijk is afgesloten. „Bij schil derwerk, zeker van staal, heb je goed weer nodig. Daarom heb ben we voor deze periode geko zen. De gemeente heeft ook toestemming verleend. We be ginnen met de onderkant van de brug. Als de balanspanelen ge schilderd worden, moeten de schilders veilig kunnen werken en mogen fietsers geen verfspat ten op hun kleding krijgen. Dan sluiten we een weggedeelte af", zegt C.PI. Steur, projectingeni eur kunstwerken infrastruc tuur en vervoer van de provin cie. Eenheid In samenwerking met de ge meente Vlissingen, eigenaar van de brug en opdrachtgever, is voor dezelfde kleursamenstel- ling als de Keersluisbrug geko zen. „Voor alle bruggen over het kanaal door Walcheren willen we eenheid in kleur bereiken. De kiemen roze, donkerrood, grijs en zwart komen terug. Het onderhoud aan de Sloebrug was nodig. Na de ingebruikname van in 1978 is die brug nooit meer geschilderd. In mei en juni heeft de Sloebrug gemiddeld anderhalf tot twee draaiingen per uur. Tijdens de werkzaamheden gaat de brug één keer per uur open en is de doorgang voor de scheepvaart nauwer. van onze verslaggever KOUDEKERKE - B en W van Veere stellen een ondërzoek in naar de zwemwaterkwaliteit. Daarmee hoopt de gemeente in het bezit te komen van de felbe geerde Blauwe Vlag. Die vlag is een volgens het colle ge internationaal steeds be langrijker wordend symbool en een Europees kwaliteitswaar- merk voor schoon en veilig strand en zwemwater De kwali teit daarvan wordt twaalf maal in het badseizoen, dat'loopt van 1 april tot en met 1 oktober, ge controleerd. Programma In het collegeprogramma 1997- 2002 stelt het college te streven naar Blauwe Vlaggen voor alle stranden in de gemeente Veere. Ook de Federatie van Onderne mersverenigingen in de ge meente Veere en de organisatie van recreatie-ondernemers Re- cron op Walcheren hechten gro te waarde aan het keurmerk waaraan vooral Duitse toeris ten veel waarde hechten. Een aantal stranden in Veere heeft het keurmerk al in zijn be zit. De stonden van Westkapel- le worden daaraan toegevoegd, omdat ze al aan alle eisen vol doen. De stranden bij Vrouwen polder en Neeltje Jans komen nog niet in aanmerking, omdat de daar aanwezige strandpavil joens en de toiletvoorzieningen nog niet zijn aangesloten op de riolering. Om voor een Blauwe Vlag in aanmerking te komen, moet er sprake zijn van een goede zwemkwaliteit, strandreiniging en -beveiliging. De strandbe- zoekers moeten goed geïnfor- meerd worden en er moeten goe de voorzieningen zijn als afvalbakken, douches en toilet ten. Daarnaast moeten de pavil joens aangesloten zijn op de rio lering. Tenslotte moeten er milieu-activiteiten plaatsvin den. Een Europese juiy beslist op basis van een rapportage van een nationale jury over de toe kenning van de Blauwe Vlag. De Nederlandse ondersteuning daarvan gebeurt door de ANWB. Amerikaanse bul voor directeur verzorgingshuis Kloosterzande Euthanasie Ouderdom intrigreert, vindt Van den Kieboom. „De manier waarop wij - en de wetenschap - met dat gegeven omgaan, is een continu proces van veran- deringen en bijstelling." Hij verwijst in één adem naar een controversieel onderwerp als 'menswaardig sterven', een belangrijk onderdeel van zijn eindscriptie. De directeur van René van de Kieboom: „Een verzorgingstehuis mag nooit zelfstandig meewerken aan euthanasie." -Huize Sint Antonius is tegen foto Charles Strijd van onze verslaggever jMarcel Modde 1 KLOOSTERZANDE - Wat moet een directeur van een ge middeld verzorgingshuis in een klein plaatsje als Klooster zande met een Amerikaanse universitaire opleiding waarin j j onderwerpen als tandheel- kunde, bestuursrecht, organi- t satiekunde, dementie en inti miteit bij ouderen aan bod komen? Weinig, zo zou je den- i ken. Tenzij er iets groots staat te gebeuren met Huize Sint Antonius of rond de persoon van René van den Kieboom 1 (49). Niets van dat alles, stelt 1 de aanstaande Master of Arts in Gerontology. 1 „Het leek me indertijd -ik ben in 1993 met de studie begon nen- een goede ondersteuning voor mijn functioneren als di recteur van een verzorgings huis. Dat blijkt nu bewaar heid. Niet dat ik op alle onderdelen gelijk deskundig 2 ben, maar ik weet nu van alles wel wat meer af." tf Morgen (vrijdag) J ontvangt f Van den Kieboom, als enige Zeeuw in het gezelschap, in het provinciehuis van Noord- Brabant zijn bul. Dat gebeurt tijdens een plechtige bijeen komst, temidden van twintig studiegenoten en tal van (m- 1 ter)nationalè overheidsverte genwoordigers. euthanasie, omdat het veelal onnodig is. Zijn mening is on der meer gestoeld op eigen so ciaal-psychologisch i,; onder zoek Daartoe verrichtte Van den Kieboom observaties m Belgische en Nederlandse kli nieken waar terminale zorg wordt verleend. Ook kreeg hij de gelegenheid tal;van patiën ten te interviewen. „In al die gesprekken vond ik alleen maar een bevestiging van mijn stelling. Wanneer 'medicatie ervoor kan zorgen dat een patiënt geen pijn, geen benauwdheid meer onder vindt; verdwijnt vaak de vraag' naar euthanasie." Of dat ook geldt vóór mensen die in leven worden gehouden met allerlei appararatuur, durft Van den Kieboom niet te zeggen. Hij heeft zich in zijn onderzoek beperkt tot kankerpatiënten. Los van zijn persoonlijke af wijzing van zelfdoding meent hij dat één aspect nimmer uit het oog mag worden verloren: een directeur van een Minlek,; verpleeg- of verzorghuis mag zich niet met een vraag naar euthanasie bemoeien. ,Dat is iets tussen patiënt en arts." Steeds meer tehuizen ontwik kelen beleid om duidelijk te maken hoe er intern dient te worden omgegaan met het on derwerp Huize Sint Antonius "zal zich, zo verwacht de direc- teur, eind dit jaar in dat rijtje scharen. „Uitgangspunt zal zijn dat onze medewerkers ie dere medewèrking (dienen te) weigeren mocht een bewoner vragen de nodige voorberei dingen te treffen. Gelukkig hebben wij in huis nog geen euthanasiegeval bij de hand gehad. Al weet je het natuur- lijk hooit helemaal zeker." 1 Begeleider Van den Kieboom heet, zo staat het althans in de om schrijving die het BeNeLux Universitair Centrum voor Wetenschap en Cultuur - ge vestigd in Antwerpen en Eind hoven en verbonden aan de universiteit van Nebraska - geeft bij de cursussen psycho logie en gerontologie, een 'pro fessioneel mensbegeleider' te zijn. Het BUC beoogt verwor venheden van de moderne menswetenschappen te ver binden met de technologische vooruitgang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13