chalken heeft e wind tegen Zware klus nieuw bestuur PZC Jansen krijgt waar hij recht op heeft Arbiter Nieuwegein zwaar mishandeld sport zaterdag 5 april 1997 z 43 Hingis blijft ongeslagen Vuelta begint in Portugal Driebanders verliezen pouleduel Hoek loot Papendrecht Crosstoppers verzorgen training Geelhoed blijft bij SSV'65 perste slag voor VS in Davis-Cup Tweehonderd renners beginnen aan de Ronde van Vlaanderen Schultz In halve finale BB Tennissers Australië en Italië op voorsprong Politici helpen Albanese voetballers HILTON HEAD - Martina Hingis is dit jaar nog altijd onge slagen. De kersverse nummer één van de wereldranglijst be reikte vrijdag bij het tennistoernooi van Hilton Head als eer ste de halve eindstrijd. De 16-jarige Zwitserse favoriet had geen kind aan de ongeplaatste Duitse Wiltrud Probst: 6-2 6-0. ANP MADRID - De Ronde van Spanje start dit jaar in Portugal en wel in de hoofdstad Lissabon. De eerste etappe is op 6 septem ber en de aankomst op 28 september in Madrid. De organisatie van de wereldtentoonstelling Lisboa 98 heeft 100 miljoen peseta's (1,3 miljoen gulden) neergeteld om de Vuelta naar Lissabon te halen. De Vuelta blijft twee dagen in Portugal. Er is geen proloog. De kwalificatie voor de gehele ronde luidt: niet al te zwaar. Er zijn namelijk geen etappes in de Pyreneeën, wel in het gebergte rond de Spaanse hoofdstad. In het deelnemersveld is de start van de Nederlandse ploegen Rabo en TVM voorzien. ANP HEILOO - Het driebandenteam van Partyservice Ocken- burgh (PCO) uit Rilland moet het bij de Nederlandse beker competitie van de VDN in de halve finale opnemen tegen Zutex. PCO sloot de poulewedstrijden gisteren in Heiloo met een ne derlaag tegen Pro Call Professionals (2-0) af. maar was al ver zekerd van een plaats in de halve eindstrijd. Roland Fort hom- me sneuvelde namens PCO tegen wereldkampioen Torbjörn Blomdahl (2-1), John Tijssens verloor van Burgman (2-1) en Raymond Nicodem delfde het onderspit tegen Velthuis. Mar tin Spoormans zegevierde wel. Plij verloeg Zanetti (1-2). Het duel met Zutex (de nummer één van de andere poule) be gint vanmiddag om 12.00 uur. Procall Professionals en Min- kels Products vechten om de andere finaleplaats. VLISSINGEN - Zaterdag-hoofdklasser Ploek moet het in de kwartfinale van de ditrictsbeker op eigen veld opnemen tegen zondag-hoofdklasser Papendrecht. De ploeg van trainer Jo- han Ballegeer ontvangt de hekkensluiter van de zondag- hoof dklasse A op dinsdag 8 april. Het duel begint om 19.30 uur. Bij de vrouwen strijden Terneuzense Boys en Oostkapelle op donderdag 10 april (aanvang 19.00 uur) in Temeuzen om een plaats in de halve finale. VLISSINGEN - Het motorcrossteam van John van den Berk verzorgt woensdag (9 april) een trainingsstage bij MSV De Uitlaat te. Om 10.00 uur start de dagmet een theoriegedeelte, waar onder anderen Van den Berk (ex-wereldkampioen 125 cc), ErikEggens (regerend nationaal kampioen 125 cc) en GP- rijders Michael Das uitleg geven over alle facetten van de sport. Vanaf 13.00 uur zal op het circuit te Vlissingen-Oost worden getraind. Een dertigtal crossers heeft zich ingeschreven voor de stage, doe open staat voor alle Zeeuwse crossers. GOES - Leendert Geelhoed blijft trainer van SSV'65. De trai ner van de zaterdag-tweedeklasser, die aan zijn tweede sei zoen bezig is bij de club, tekende voor nog eens twee jaar bij Tweede trainer John Tahapary verlengde zijn contract met één seizoen. Amsterdammer grijpt damtitel van onze sportredactie UITHUIZEN - De tachtigste damtitel van Nederland kwam gisteren terecht bij de speler die daar gezien zijn inzet en creati viteit het meeste recht op had. Anders dan drie jaar geleden had Hans Jansen geen barrage nodig. Door twee van zijn naaste bela gers, Clerc en Van der Zee, te verslaan nam de Amsterdamse grootmeester in de voorlaatste ronde zoveel afstand van zijn achtervolgers dat hij in de slot- ronde niet meer kan worden achterhaald. De wijze waarop de 40-jarige dammer in de twaalfde ronde zijn vijfde winstpartij behaalde, leek op een wat ingewikkelde variant van het „zetje van Weiss" waardoor Van der Zee volledig werd verrast. Tot ver in het gevorderde middenspel was het volstrekt onduidelijk wie van de twee beter stond en vrij wel iedereen rekende op een puntendeling. „Ik speelde alleen nog even op een geintje", stelde Jansen en in de zeven-om-zeven-stand vloog Van der Zee er.eigenlijk met open ogen in. De damcombina- tie leverde Jansen niet alleen de eerste prijs van 5000 gulden en de nodige premies op, de hoofd stedeling weet zich ook verze kerd van een plaats i'n de finale van het kandidatentoernooi dat in december in Stadskanaal wordt gespeeld. Hans Jansen, die na zo'n 3,5 uur spelen de eerste felicitaties in ontvangst kon nemen, weerde aanvankelijk al te euforistische uitlatingen af. „Ik moet eerst nog" zien dat Krajenbrink niet wint"stelde de Amsterdammer. Een klein half uurtje verkeerde hij in onzekerheid, toen was zijn derde nationale titel een feit. Krajenbrink, die van het bonds- bestuur een uitnodiging kreeg om in Stadskanaal de plaats van de niet meer spelende titelhou der Prosman in te nemen, heeft die invitatie volledig waarge maakt.. ANP van onze sportredactie UTRECHT - Al een paar dagen had hij het akelige gevoel ge schaduwd te worden. Maar eer gisteren wist de Nieuwegeinse voetbalscheidsrechter Hans Keiman het zeker toen hij in een buitenwijk van Utrecht door twee auto's werd klemgereden. Drie belagers sloegen hem tegen de grond en bewerkten zijn ge zicht. De gevolgen: een hersen schudding en verwondingen aan het gelaat. „Nadat ik tien dagen geleden in Leersum wegens ongeregeldhe den de voetbalwedstrijd HDS tegen Magreb uit Utrecht heb gestaakt, is het allemaal begon nen. Vaak stond er een BMW voor mijn huis in Nieuwegein geposteerd. Die auto achter volgde me zodra ik ergens naar toe reed. Afgelopen woensdag was het dus echt raak. Ik kon geen kant meer op." De 31-jai'ige scheidsrechter uit Nieuwegein heeft intussen aan gifte gedaan bij de politie. „Ik stop nu met fluiten. Een half jaar geleden ben ik al een keer bedreigd met een pistool, maar dit slaat alles. Ik kan nu nog nauwelijks lopen, iedere bewe ging doet me pijn en ik voel me misselijk. Dat heb ik niet voor mijn hobby over. Ik heb een kind van drie maanden. Op zondag middag ga ik voortaan met mijn vrouw en mijn zoontje in het park wandelen. Als ik dat ten minste nog durf, want de schrik zit er goed in. Voorlopig durf ik niet over straat." Keiman is er van overtuigd dat de agressie komt van de kant van Magreb, omdat hij dit sei zoen al twee keer in conflict is gekomen met spelers van deze voetbalclub wegens het uitde len van rode kaarten. Zijn aan vallers in Utrecht heeft hij ech ter niet kunnen herkennen. |,Het ging allemaal zo snel en ik raakte dizzy door de klappen." Joop Emonts, woordvoerder van de KNVB: „We hebben ko mend weekeinde al een club (UTS) uit de competitie geno men wegens het molesteren van een scheidsrechter op paas maandag- Zo'n incident als met Keiman hebben we nog niet eer der meegemaakt, alleen strenge straffen moeten qitkomst bren gen. Het loopt nu werkelijk de spuigaten uit." GPD RONDE VLISSINGEN - Zondag wordt de 81e Ronde van Vlaanderen verreden. Na Mi- laan-San Remo is de Belgi sche klassieker de tweede wedstrijd, die meetelt voor de wereldbeker. Wereldkam pioen Johan Museeuw be wees afgelopen week in de Driedaagse van De Panne op lijd in vorm te zijn en is de te kloppen man. Wetenswaardigheden Ronde van Vlaanderen: Afstand: 256 kilometer tus sen Sint-Ni klaas en Meerbe- ke. Start: 09.05 uur op de Grote Markt in Sint-Niklaas. Finish: 16.15 uur (schema bij 41 km. per uur) op de Halle- baan in Meerbeke. De hellingen: De Ast, Kat- tenberg, Leberg, Molenberg, ■Kluisberg', Rnokteberg, Ou de Kwaremont, Paterbevg, Kortekeer, Taaienberg, Ste- neberg, Berendries, Tenbos- se, Muur van Geraardsber- gen en Bosberg. Meeste overwinningen: Achiel Buysse (Bel), Fiorenzo Magni (Ita) en Eric Lenian (allen clrie keer). Nederlandse overwinningen; Wim van Est ('53), Jo de Roo ('65), Evert Dolman ('71), Cees Bal ('74), Jan Raas ('79 en '83), Hennie Kuiper ('81) en Adrie van der Poel ('86). Deelnemers: 25 ploegen van acht. Uitslag" vorig jaar: 1. Michele Bartoli (Ita), 2. Fabio Balda- to (Ita), 3. Johan Museeuw (Bel), beste Nederlander: Maarten den Bakker (53e). Favorieten: Michele Bartoli, Franco Ballerina, Hendrik van Dijck, Johan Museeuw, Peter van Petegem, Andrei Tsjmil. Bijzonderheden: Het par cours is gedeeltelijk herte- kend. De Oude Kwaremont, altijd in het begin van de wedstrijd opgenomen, volgt nu pas na 196 kilometer. Daardoor is de finale zwaar der geworden met 11 hellin gen in de laatste 75 km. Er moeten vijftien kasseien stroken worden genomen met een totale lengte van bij na zestien kilometer. Kussens Voor het eerst in het wielren nen zullen op het laatste rechte eind in Meerbeke op blaasbare veiligheidskus sens worden geplaatst om ongelukken zoals in de Tour etappe naar Armentières tweeëneenhalf jaar geleden, te voorkomen. Onder meer Laurent Jala bert en Wilfried Nelissen liepen destijds ern stige verwondingen op. GPD EHÜÏ3! an onze verslaggever gnévan Hattum [EWPOKT BEACH - Het pu- liek was overwegend 60-plus n de kaarten tussen de 50 en 50 dollar, per dag. Dus werd et gisteren op de openingsdag an hel Davis Cup-duel Ameri- a-Nederland een heel net dag- tennis kijken. [et was vol, dat wel, maar geen ejoel of geklap tussen eerste en ,yeede service zoals onlangs bij ioemenië-NederlandinBoeka- est. Als André Agassi het tegen ijeng Schalken even moeilijk ad, dan riepen ze wel USA ISA, maar nooit te lang of om schalken te jennen. En Agassi Ld het vaak moeilijk, maar toon wel. Met 7-6 (8-6), 6-4 en 7- (7-2). Hoog tempo zette Amerika niet op een 1- voorsprong omdat hij beter dan Schalken, maar ge- tooon omdat hij absoluut niet vilde verliezen. Dat had Schal ken ook aan den lijve ondervon- |en.' Hij speelde een hoog tem Vooral op mijn service had veel druk. Ik stond soms ach aan de base-line te 'keepen' wachtte op fouten van hem, die kwamen niet. Hij was beter', zo sprak de jonge Limburger nuchter. JflLTON HEAD - Brenda Schultz-McCarthy is bij het met 1,6 miljoen gulden gedoteerde tennistoernooi van Hilton Head doorgedrongen tot de halve fi nale. Nedeiiandse versloeg de als geplaatste Amerikaanse lindsay Davenport in drie sets: 1-6 6-4 6-2. Schultz mag van- zaterdag, proberen een einde te maken aan de zegereeks San de Zwitserse favoriete Mar tina Hingis, die dit jaar al 29 partijen ongeslagen is. ANP André Agassi stevent op een re cord af en dat wil hij hebben. Hij bleef gisteren tegen Sjeng Schalken voor de. veei-tiende keer op rij ongeslagen in een Da- vis Cup-wedstrijd. Het record is van Bill Tilden, ook een Ameri kaan, uit de jaren dertig, die won 16 keer op rij. Voor dat soort zaken is Agassi gevoelig. Bovendien vindt de Ameri kaanse superster, die zo'n beetje alles heeft gewonnen dat er te winnen valt,, eigenlijk niets mooier dan tennissen om de eer, vooral die van het vaderland. Dat klinkt overdreven, maar daar kickt hij op. Die extra motivatie was het waarschijnlijk ook die hem gis teren langs Schalken hielp. Agassi opende foutloos, holde in 12 minuten naar een 4-0 voor sprong. Maar toen het erop be gon te lijken dat Siemerink en Courier binnen een uurtj e al aan de slag zouden kunnen, ging ook Agassi fouten maken. Bij 5-5 was Schalken weer langszij en vanaf dat moment was Agassi niets beter meer dan de jonge Limburger. In plaats van het ge vreesde uurtje werd het vervol gens een gevecht van tweeën half uur. Prachtrally Waarom de Amerikaan dan toch won, was het best te zien aan het spannendste punt van de wed strijd. Toen Agassi bij 6-5 in de tiebreak van de eerste set een setpoint van Schalken had weg gewerkt, volgde een prachtrally. De laatste klap daarin was voor Agassi, die plotseling haar scherp speelde en bewoog als in zijn beste jaren. Het duel daarna won hij ook. Daarna bleek hoe graag hij wil de winnen, ook van een jonge Davis Cup-hond als Schalken, die pas zijn tweede enkelspel voor Oranje speelde. Agassi bal de zijn vuisten en rende naar coach Gullikson. Dat deed hij ook na de tweede set. En het tri omfantelijk priemende vinger tje dat hij aan het eind van de wedstrijd richting Gullikson richtte, was ook alleszeggend. „Ook als Agassi niet in vorm is, Afscheid in stijl voor college Jos Staatsen van onze verslaggever Mare Hoeben VAN VLAANDEREN kan hij in de Davis Cup het beste uit zichzelf halen," zei de coach eerder in de week. Met dat prie mende vingertje liet Agassi zien dat zijn coach dat goed had ver taald. Stempel Toch had Schalken ook kunnen winnen. Newport Beach, een soort Wassenaar aan Zee, toon de zich gisteren een volstrekt ongeschikte plaats voor topten- nis. De keihard waaiende Paci fic-wind drukte een enorme stempel op het spel van beide spelers. Ze leverden zeventien opslagbeurten in aan elkaar. Wie wind tegen had zag zijn bal len met de regelmaat van de klok net over het net dwarrelen, wie met wind mee sloeg zag ze soms meters uit vliegen. Serve ren was helemaal een ellende, zeker voor de lange Schalken, die de bal veel hoger opgooit dan Agassi. In die loterij was Agassi het gelukkigst. En wat André Agassi ervan vond. „Ik was onder de indruk van hem en Sjeng is jong en kan van zo'n Davis Cup-wedstrijd een hoop ervaring van opdoen." GPD Sjeng Schalken tijdens zijn duel met André Agassi. De Ameri kaan won in drie sets. foto Paul Vreeker/ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Australië heeft in de kwartfi nale in de Davis Cup tegen Tsjechië een voorsprong van 2-0 genomen en is daarmee al dicht bij de halve finale, tegen de Verenig de Staten of Nederland. Dat Italië al even ver is tegen Spanje mag verrassender heten. Omar Camporese en Renzo Furlan, geen hoogvliegers in de ATP-rijen, zorgden daar voor tegen respectievelijk Carlos Moya en Alberto Costa. Namens Australië versloeg Patrick Rafter- in het eerste enkelspel Martin Damm in vier sets: 6-1 7-6 4-6 6-4. Mark Philippoussis was met 6-1 6-4 2-6 6-4 te sterk voor debu tant David Rikl. De Tsjechen treden met een verzwakt team aan tegen Australië. Jiri No- vak, die in de tweede enkelpartij tegen Phi lippoussis zou spelen, moest op het laatste moment afhaken. Hij' heeft griep. Rikl ver ving hem. Eerder meldden Petr Korda, Da niel Vacek, Bohdan Ulihrach en Slava Do- sedel zich af. Onverwachte invaller Zweden moest Jonas Björkman onver wachts inzetten voor het enkelspel in de plaats van de geblesseerde Magnus Larsson De invaller was niet opgewassen tegen de sterkste Zuid-Afrikaan Wayne Ferreira: 3- 6 4-6 6-2 6-7. Eerder hadThomasEnqvist de Zweden in Vaxjö op voorsprong gezet door Grant Stafford in vier sets te verslaan: 7-5 2-6 6-4 6-1. In Pesaro, waar Italië Spanje treft, werkte Camporese tegen Moya een achterstand van 2-0 insets weg. De Italiaanse routinier, 29 en op de wereldranglijst pas terug te vinden op de 156e plaats, rekte die overigens tot in de tiebreak. Die verloor hij eerder door de te grote spanning dan door Moya. In het ver volg sloeg Camporese zijn Spaanse oppo nent, op de ATP-ranking in de toptien, van de baan: 6-7 6-7 6-1 6-3 6-3. Ver-volgens bleek Furlan te sterk bleek voor Alberto Costa. Vier sets was er weinig onderscheid maar in de beslissende vijfde was maar één tennisser aan het werk, Furlan: 4-6 6-3 4-6 6-4 6-1 .ANP/RTR ZEIST - De messen bleven ge slepen tot het bittere einde, ook al daverde bij vlagen de lach door de zaal. Het demissionaire sectiebestuur betaald voetbal dacht gisteravond in Zeist zon der problemen af te kunnen tre den, om zo plaats te maken voor een nieuw kabinet. Maar zelfs een rustige, laatste avond werd het college van Jos Staatsen door Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik niet ge gund. Eigenlijk was het daarmee een afscheid in stijl. De regeerperio de van Staatsen werd geken merkt door een levensgrote te genstelling; tussen hem en Van den Herik. En ook al ontbraken gisteravond de preses van Feye- noord en diens rechterhand Ni cole Edelenbos, via een stapel faxen van tien kantjes maakten zij Staatsen het leven tot de laatste snik zuur. Voorzitter Het nieuwe bestuur kwam er, dat wel. De voordracht van HenkKesler (juridische-, regle- ments- en tuchtzaken), Gerard Bouwer (financiën en arbitra ge), Michael van Praag (veilig heid, publieksbeleid en wed- strijdzaken), Harrie van Raaij (organisatie en licentiebeleid), John van Ringelenstein (com mercie en mediabeleid) en Leo Steegman (voetbalzaken) werd door de vergadering overgeno men. Een voorzitter moet zo spoedig mogelijk worden ge vonden. Tot die tijd fungeert Kesler als waarnemend voorzit ter. Feyenoord uitte per brief en bij monde van de gevolmachtigde FC Twente-voorzitter Cees An ker opnieuw bezwaren tegen de terugkeer van Kesler en Bou wer. Ten onrechte, meende Gas ton Sporre, de voorzitter van de formatiecommissie. .Feye noord probeert via de achter deur dingen in te brengen. Maar die zaken horen hier- niet thuis. De kritiek, die al enige tijd luid en duidelijk te horen was, deed Bouwer naar de microfoon grij pen, om een kort betoog met emotionele ondertoon af te ste ken. „Die brief doet voorkomen of er in de afgelopen periode mensen door ons zijn bescha digd. Maar, en ik spreek namens Henk Kesler en mijzelf, ik vind dat onbeschoft, onbehoorlijk en onbetamelijk. Daar moet een einde aan komen." Misschien dat Kesler en Bouwer- als leden van het vorige sectie- Jos Staatsen tijdens zijn afscheid in een gemoedelijk onderonsje met Gerard Bouwer (midden) en Leo Steegman (rechts). bestuur wel een poging in die richting deden. Maar de weinig gedenkwaardige feiten van het bestuur onder Staatsen doken ook gisteravond weer op. Nog altijd mag de KNVB zich buigen over de nasleep van het onver kwikkelijke avontuur met Sport 7In het slechtste geval, zo rekende Kesler de clubbestuur deren voor. komen de brokstuk ken op een schadepost van 7,5 miljoen gulden neer. Dat bedrag zou opgehoest moeten worden als alle crediteuren met succes procederen. Reëler achtte de KNVB-jurist een som in de buurt van 0,5 miljoen gulden, los te zien van de 44 miljoen die de bond via een rechtsgang als nog lospeuterde. Juist vanwege de financiële ontwikkeling deed Feyenoord gisteravond een ronduit ironische zet. De Rot terdamse club stemde niet in met het aftreden van Staatsen en de zijnen. De scheidende pre ses voelde de bui al hangen en beet in felle bewoordingen van zich af. „Laat ik niet flauw zijn", zei hij met zure stem, „als hieruit juridische consequen ties vloeien, zullen wij ons als collectief en individueel niet onbetuigd laten." Oorlogsverklaring Een oorlogsverklaring dus, bij het verlaten van de markt. Staatsen kreeg een cadeau, een de nieuw gekozen bestuursleden foto Ed Oudenaarden/ANP receptie in het KNVB-hotel volgde. Bovendien greep hij de kans aan nog één keer de verga dering en bloc toe te spreken. Plet voetbalvandalisme kwam aan de orde. Staatsen prees de inmiddels eensgezinde samen werking in de bestrijding van dat fenomeen. Maar wat vooral bleef hangen, waren de woorden over de tegenwerking die hij ge durende zijn zittingsperiode had ondervonden. De opvolgers staan voor een ver-velende en zware taak, zo werd ook gisteravond duidelijk. De eredivisieclubs zien het nieuwe bestuur het liefste deze zomer al plaats maken voor de Raad van Commissarissen van de NV Eredivisie. De eerste divisie vergaderde gistermiddag apart, voordat de algemene vergadering inging. Emmen-voorzitter Alle Pijlman mocht later het gevoel van ver ontrusting vanuit die hoek ver woorden. „Wij zijn tegen blok vorming. De NV Eredivisie lijkt op een monoloog van een stel doven. Niet voor het gezin, maar- voor het gewin. Er moet zeker rekening worden gehouden met de belangen van de eerste divi sie. We willen geen samba-ach- tige toestanden, waarbij het ene deel niet weet hoe het andere be weegt. Om het credo van de NOS te gebruiken: het nieuwe bestuur is van iedereen en voor iedereen." GPD van onze sportredactie MADRID - Spaanse politici hebben toegezegd de acht Albanese voetballers en een trainer die donderdag politiek asiel vroegen op alle mogelijke manieren te zullen helpen. Als politiek asiel niet kan, zullen we de mogelijkheid op humanitaire gronden onderzoeken. Dat beloofde een woordvoerster van Binnenlandse Zaken. Acht Albanese jeugd internationals en een trainer meldden zich donderdag bij de vreemdelingenpolitie op de luchthaven in Madrid De selectie was op de weg terug naar Tirana. Albanië speelde we gens de burger-oorlog in eigen land de afgelopen week twee WK- kwalificatiewedstrijden in het Spaanse Granada. De Albanese delegatie is in een pension ondergebracht. De spelers laten zich nauwelijks buiten zien. „Ze zijn bang, schuchter. Tussen de huilbuien door wordt er naar de tv gekeken. Ze speuren de kana len af, op zoek naar nieuws uit hun vaderland", aldus een begelei der. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 59