Nog duizend nachtjes slapen... Zeeuws Orkest op zwart zaad Rangers in actie voor duurzame bouw Voor dertig mille schade bij brand in nieuw verpleeghuis DE NIEUWE COLLECTIE BADMODE IS BINNEN! Middelburg wordt 't Zeeuwse Maastricht SGévier Zeeland ligt niet wakker van het jaar 2000 Gratis Entreekaart cZ o m e r zeeuwse almanak Aanmaning zeeland zaterdag 5 april 1997 van onze verslaggever ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Orkest is naarstig op zoek naar mogelijkheden om nieuwe fi nanciële tekorten te dekken. Amper twee jaar nadat het Rijk, de provincie en enkele Zeeuwse gemeenten besloten een gat van ruim twee ton over de jaren 1992-1994 voor het grootste deel te saneren, blijkt het orkest opnieuw in de rode cijfers te zit ten. Over 1995 en 1996 is in to taal een tekort van meer dan 150.000 gulden geboekt. De provincie weigert daarvoor op te draaien. Het Zeeuws Orkest heeft zijn hoop nu gevestigd op staatsse cretaris drs A Nuis en het Zeeuwse bedrijfsleven. Ook moeten professionele leden van het orkest een deel van hun ver goeding inleveren. Niet alleen pompte de overheid twee jaar geleden een flink be drag in het Zeeuws Orkest, om herhaling te voorkomen werd tevens besloten dat de artistieke en zakelijke organisatie van de concerten zouden worden ge scheiden. Via uitkoopsommen zou het orkest voortaan door theaterorganisaties worden ge boekt en zelf niet meer verant woordelijk zijn voor de prakti sche organisatie van concerten. Dat is per 1 januari 1997 het ge val - naast de Vereniging Het Zeeuws Orkest (HZO) is een Stichting Concerten Het Zeeuws Orkest opgericht. Voor het zo ver was zijn de tekorten echter weer hard opgelopen. Voorzitter F. Tavenier van het Zeeuws Orkest wijt dat gedeel telijk aan de trage besluitvor ming over de nieuwe organisa tiestructuur. Daardoor moest de Vereniging HZO langer dan ver wacht garant staan voor de op bouw van podia, vervoer en kerkhuur. Verder viel de recette van een aantal concerten tegen en staan nog enkele rekeningen open. Zo hebben de gemeenten Vlissingen en Veere hun bijdra ge - 5000 gulden - aan de sane ring van het vorige tekort nog niet overgemaakt en is het on duidelijk of op dit gebied nog iets van Terneuzen valt te ver wachten. Gedeputeerde drs G.L.C.M. de Kok (cultuur) noemt het 'om moedeloos van te worden' dat een nieuw tekort is ontstaan ter wij 1 nog volop werd gediscussi eerd over een manier om juist dat te voorkomen. „Ik had ge hoopt dat de vereniging geleerd had van de voorgaande jaren, maar er is doorgegaan met het zelfde beleid en dezelfde ambi ties terwij 1 die financieel kenne- lijk niet zijn waar te maken. Het bestuur had moeten ingrijpen. Het zal nu bij zichzelf te rade moeten gaan om de problemen op te lossen. Erkannietweerals eerste bij de provincie worden aangeklopt. De vereniging zal derden bereid moeten vinden om het tekort aan te zuiveren." De Kok heeft er een hard hoofd in. „Gezien de recente geschie denis is een vertrouwen dat het huidige bestuur enige financiële discipline kan opbrengen niet op zijn plaats." Vertrouwen Tavenier heeft er daarentegen alle vertrouwen in. Hij hoopt half april een oplossing voor de problemen te kunnen presente ren. Aan het ministerie van OCW is 75.000 gulden ge vraagd. M. Beinema (CDA) be vestigt dat hij n.amens alle Zeeuwse Kamerleden de zaak van het orkest op Nuis' departe ment gaat bepleiten. Een aantal Zeeuwse bedrijven zou hebben toegezegd de helpende hand te bieden. Zelf wil de vereniging HZO het tekort terugdringen door een belastingcompensatie waarop de professionele orkestleden nog wachten met veertig pro cent te verlagen. Dat moet 30.000 gulden opbrengen. Daarnaast zijn afspraken ge maakt voor drie commerciële - dus winstgevende - concerten. van onze verslaggever Ab van derSluis MIDDELBURG - Voor de her inrichting van de Markt en het kernwinkelgebied van Middel burg is een investering van tien miljoen gulden nodig. De ge meente wil 7,5 miljoen gulden investeren, ondernemend Mid delburg moet 2,5 miljoen gulden op tafel leggen. De totale op knapbeurt van het centrum duurt vijf jaar en wordt in ge deelten uitgevoerd. Met de eer ste fase, de herinrichting van de Markt, wordt nog dit jaar be gonnen. Wethouder M. L. Strous (economische zaken) heeft dat vrijdag bekendge maakt. Het oude college van B en W van Middelburg presenteerde vorig jaar de eerste plannen voor her inrichting van de autovrije Markt. Aanvankelijk wilde het gemeentebestuur het plein als een op zichzelf staand element zien, maar in de loop van de tijd is het idee ontstaan om de Markt deel te laten uitmaken van een totale herinrichting van het kernwinkelgebied. ,,We kregen daarvoor ook steeds meer signa len van ondernemers." Met raadsleden, ambtenaren en middenstandei-s is daarna een bustocht gemaakt naar Deven ter en Breda om te kijken hoe die gemeenten zijn omgesprongen met de herinrichting van hun markt en winkelcentra. Hoe de herinrichting van de Middelburgse winkelstraten er uit gaat zien en welk gebied voorrang krijgt is nog onder werp van gesprek met d£ onder nemers. Ook is nog niet duide lijk hoe de 2,5 miljoen gulden betaald gaat worden. Nieuw in het plan is dat de omstreden kiosken verdwijnen. Verder heeft de architect een fontein aangebracht voor het stadhuis. Strous: „Het wordt een granie ten rand met allerlei spuitgaten, zodat er min of meer een muur van water voor het stadhuis komt." Op het Tympaanplein komt een vast of verrijdbaar podium voor optredens. In het plan is boven dien veel ruimte voor terrasjes. Strous: „Ruim baan voorde ter rasjes. Ik heb wel eens gezegd; van mij mogen er Maastrichtse toestanden komen in Middel burg. Ik hoop dat de onderne mers erin gaan investeren." Daarnaast komt er nieuwe ver lichting op de Markt. Naast lan taarns die van boven naar bene den schijnen, komen er ook spots in het plaveisel die de Markt en het stadhuis 's avonds sprookjesachtig verlichten. (Advertentie) De beste route om een nieuwe KEUKEN te kopen is de snelweg naar onze showroom. Nobelweg 14462 GK Goes Tel. 0113-249500 (bij de Zeelandhallen) van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Energiezuinig bouwen en een verbod op het gebruik van niet-duur- zaam geproduceerd hardhout. Daarvoor gingen Joany Zachariasse en Frank Schuit, jeugdleden van het Wereld Natuurfonds (WNF) vrijdag op pad. Vandaag, zaterdag, duurt het namelijk nog maar duizend dagen voordat de eeuw ten einde loopt en er moet nog heel wat veranderen, willen we met een leefbare planeet aan een nieuwe eeuw kun nen beginnen. In het kader van de campagne Living Planet boden in alle provincies WNF-rangers brie ven aan aan gemeentebestuurders om hen tot duurzaam bouwen te bewegen. In Mid delburg nam wethouder J. van Dijk-Sturm de brief in ontvangst, maar alle Zeeuwse ge meentebesturen hebben er ook één gekre gen. Wethouder Van Dijk reageerde op de brief met de mededeling dat Middelburg al erg zijn best doet om duurzaam bouwen te bevorderen. Met subsidies wordt energie zuinig bouwen gestimuleerd en als de gemeente opdrachtgever is, mag er geen hardhout worden gebruikt dat niet op een duurzame manier geproduceerd is. De twee WNF-rangers belden het antwoord van de wethouder meteen door aan WNF-voorzit- ter Ed Nijpels. „Ze doet het al'", vertaalde Frank Schuit de reactie van Van Dijk. En „De groeten van d'r". Roofbouw De Living Planet-campagne beoogt het in wereldwijde gezamenlijkheid opnieuw heel maken van de aarde. Daarom legden Joany en Frank ook symbolisch het ontbrekende puzzelstukje van Zeeland op de kaart van Nederland. In de brief aan de gemeenteraden vragen de WNF-rangers de gemeenten zich sterk te maken voor de realisering van tenminste één nieuwbouwproject met een besparing van zestig procent aan energie voor het jaar 2,000. Een verbod op uit roofbouw verkre gen tropisch hardhout zou ook binnen dui zend dagen moeten worden gerealiseerd. De brief geeft ook wat suggesties over waai de gemeenten informatie en ondersteuning zouden kunnen halen.voor hun milieuvrien delijke acties. Zeeland heeft echter, als eer ste in Nederland, een convenant duurzaam bouwen afgesloten. Op initiatief van de Zeeuwse Milieufederatie hebben architec ten, aannemers, enkele woningbouwcorpo raties en een aantal gemeenten afspraken gemaakt over het gebruik van duurzame materialen, scheiding en preventie van af val en alternatieve, schonere technieken. van onze verslaggeefster Qndine van der Vleuten Wil Zeeland eens ophouden met afwachten?! Als de klok van- nacht twaalf uur slaat, zijn we nog maar duizend dagen verwijderd van Oud en Nieuw 2000. Over de hele we- reld, ook in Nederland, zijn al jaren groepjes actief die dan verzekerd wil len zijn van een bruisende jaarwisse ling. Ze leggen geld opzij voor grootse feesten, of zelfs vliegreizen zodat ze de nieuwe eeuw twee keer kunnen vieren - door naar een andere tijdszone te rei - i zen. Zeeland echter houdt zich akelig stil. Een gunstige uitzondering vormt Er- win Polderman van het bureau voor copywriting Onder Andere in Middel burg. Twee jaar geleden werkte hij met een vriend een wild, maar bloed serieus plan uit. „Het idee was, men sen bij elkaar te krijgen die twee of drié weken van hun vakantie in Au stralië willen spenderen en dat combi neren met de viering van Oud en Nieuw. Eerst een feest in Sydney, waar het rond die tijd een graad of 28 is. Een uur of drie na middernacht het vlieg tuig naar Hawaii pakken. Daar is het dan nog vroeg in de avond zodat er tijd genoeg is om in te checken bij het vol gende hotel en naar hét volgende feest te gaan." Stichting Polderman en de zijnen wilden een stichting oprichten. Wie mee wilde doen, diende per maand 50 gulden in te leggen. Verder moesten de benodig de gelden van sponsors komen. Het j hele idee stokte echter bij het uitblij- ven van zekerheid over de vlucht. De eerste lij invlucht bleek op 1 januari 2000 zo laat te vertrekken dat het ge zelschap pas om 23.30 uur in Honolu- i lu zou arriveren. „We hebben toen be keken of we een charter konden huren. Die kan je echter op z'n vroegst twee jaar vahtevoren reserveren. Van wege de kosten zijn er zeker 150 men sen nodig. Tot nu toe hebben we mis schien vijftig man die in principe mee willen doen." Er is nog geen kas, zelfs nog geen stichting, maar Polderman houdt de moed erin. „Ik bazuin het nog steeds rond. Er zijn genoeg enthousiaste re acties, mensen die zeggen: schrijf mij maar op, dan hoor ik wel van jullie. Ik ben met die vriend nog steeds bezig de mogelijkheden te onderzoeken. Plij heeft in Australië in de horeca ge welkt en bekijkt of er leuke vakantie programma's samen te stellen zijn, ook voor gezinnen met kinderen. En we zijn in gesprek met een middelgro te touroperator in cle randstad. Die kan als onderhandelaar wellicht wat meer gewicht in de schaal leggen bij zo 'n vliegmaatschappij Zeeland zelf valt wat Polderman be treft 'grandioos af'. De voortekenen geven hem gelijk. Zijn in de randstad diverse hotels al een paar jaar volge boekt voor. het feest van de eeuw, in Zeeland is dat nergens het geval. Nie mand heeft een programma rond. Een medewerker van hotel Bolsjoi in Goes: ,,In de horeca léven we met de dag, met de seizoenen. Tegen 2000 ben ik misschien al di'ie keer dood en be graven." Een enkeling heeft iets vast- omlijndere ideeën. Jan van de Velde van het Green en White Hotel in Oost- kapelle wil flink uitpakken met 'iets dat past in ons concept: de mens in de natuur, de mens en de elementen. Geen rotjes, geen kabaal, maar eerder kijken naar de sterren, bedenken bij die overgang naar het tweede millen nium: waar zijn we nu eigenlijk mee bezig?" Dé sterrenhemel zal in die nacht overigens niet zó spectaculair zijn, maar voor de romantici: de pla neten Jupiter en Saturnus zijn die nacht zichtbaar. Jupiter als een vrij heldere stip in het sterrenbeeld Vis sen, Saturnus in het sterrenbeeld Ram, beide tussen zuidwesten en wes ten in. Aanzet Bij het Arion Grand Hotel Vlissingen en Arneville in Middelburg is wel een serieuze aanzet boor het millennium feest gegeven. Op 1 januari 1998 ope nen de hotels een geblokkeerde reke ning bij een notaris; daarop kunnen liefhebbers het bedrag voor dé nieuw jaar sresérvering in termijnen bij el kaar sparen. Joost van Damme: „Er zijn ongeveer tien mensen aan de balie geweest die wilden reserveren en nog WNF-rangers Joany en Frank leggen het stukje Zeeland in de puzzel van Nederland. foto Lex de Meester Kom, kijk en kies in de badsbop van Roompot Zivemparadijs, Sopbiaweg 1, Kamperland. Bij besteding vanaf 50,- ontvangt u de hele maand april een voor Roompot Zwemparadijs. Be/ voor info: (0113) 374160 pompöt Van Damme denkt overigens 'snel na 1 januari 1999 en misschien al daar voor' wèl een uitgewerkt programma te hebben. Ook op het culturele vlak is er nog weinig tastbaars. Klaas Overdam van Uit in Vlissingen: „We hebben er een eerste brainstorm over gehad, maar meer ook niet. Dat het in een week eind valt, op een zaterdag, maakt het extra aantrekkelijk om iets te organi seren. Misschien dat we het Straatfes tival dan wel op 31 december houden, dat bestaat in 2000 ook alweer 20 jaar. Het is wel de bedoeling dat er eind dit jaar duidelijkheid is. De hele wereld zal gaan trekken aan mensen die mu ziek kunnen maken of een andere rol kunnen spelen in festiviteiten. Ik kan me voorstellen dat je straks extra moet betalen als je bijvoorbeeld Mar co Borsato wilt hebben." Terugtikhorloge Intussen komt 2000 steeds dichterbij. Wie exact wil weten hoeveel tijd er nog is om een en ander te organiseren, kan zich een 'terugtikhorloge' aan schaffen bij onder meer de Kijkshop, juwelier Van Boven in Vlissingen en Luigi Lucardi Juweliers in Middel burg. Volgens een medewerkster van Lucardi verkopen ze goed. Naast de normale tijd geven ze de seconden of dagen aan tot Het Grote Moment. Over het precieze tijdstip van de eeuwwisseling kan trouwens gerede twist worden. Ten eerste is het niet overal op de wereld tegelijk twaalf uur. Er is wèl een gemiddelde tijd: die wordt bepaald aan de hand van gege vens van 225 atoomklokken, ver spreid over de hele wereld. Een Frans instituut in Sèvres berekent daaruit op de nanoseconde - een miljardste van een seconde - nauwkeurig hoe laat het is. Helaas duren de berekenin gen ongeveer een maand, zodat de preciezen zich niet op 'Sèvres' kunnen verlaten. Ten tweede zitten we met 1 januari 2000 helemaal verkeerd. De christe lijke jaartelling begint bij de geboorte van Christus; zijn eerste levensjaar was het jaar 1, in de eerste eeuw. De eenentwintigste eeuw begint dus pas écht op 1 januari 2001. (Advertentie) Wie exact wil weten hoeveel tijd er nog is om een groots feest te organiseren in de nacht van 31 december 1999 op 1 januari 2000, kan zich een 'terugtikhorloge' aanschaffen. fotoGPD een aantal dat vrijblijvend informeer de. We hebben nog niets concreets te bieden, maar er wordt hard nage dacht. Ik vraag me af of de doelgroep groot genoeg is om er een kapitaal aan te spenderen. Normaal kom je met 200 gulden voor zo'n oud- en nieuwfeest een heel eind. Stel, het wordt twee keer zo duur, want je moet iets heel speciaals organiseren en dat gaat na tuurlijk meer kosten. De vraag is hoe veel mensen bereid zijn voor een 2 0 0 0- viering het dubbele neer te leggen. En wat is speciaal? Pavarotti? Afgezien daarvan is de vraag of een artiest die nü bijzonder is, in 2000 nog" in trek is. ORGANISATIE: LIONSCLUB VLISSINGEN (Advertentie) Bogner Laurèl Basler Hans Erras r Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een bin nenbrandje heeft vrijdag avond voor dertigduizend gulden schade aangericht in het nieuwe Gasthuis aan de Noordpoortstraat in Middel burg. Personeel van het verpleeg huis werd rond zeven uur ge alarmeerd door het brand meldingsysteem. Bij onder zoek bleek de elektriciteits- kast van de verwarmingsin stallatie op de tweede verdieping in brand te staan. Een medewerker van de tech nische dienst wist het vuur snel te blussen. De brandweer was daarna nog een klein uur bezig met nablussen en venti leren. Volgens brandweercomman dant ing. AJ. te Paske heeft het snelle optreden van het personeel de schade aan het gloednieuwe pand beperkt gehouden. De bewoners van het tehuis hebben volgens hem geen hin der van de brand ondervon den. „Ze hadden eerder wat afleiding." Het Gasthuis werd nog geen maand geleden, op 10 maart, in gebruik genomen. Wij kennen een man in Mid delburg die nogal slecht van betalen is. Genoeg geld, maar hij kan daar moeilijk afstand van doen. Gierigheidwordt zoiets vaak genoemd. Dat karaktertrek-je levert hem veel brieven op die stuk voorstuk berispend van toon zijn. Bij de fiscus kennen ze zijn adres inmiddels uit hun hoofd. Want ook daar staat de Middelburgse man al ge ruime tijd voor een aanzien lijk bedragje in het krijt. Maar alle blauwe brieven ten spijt, de man weigert hals starrig te reageren. Gisteren trof hij wederom een schrijven van de belas tingdienst in zijn brievenbus. LAATSTE AANMANING, stond daar boven. Hij nam er juichend kennis van: „Ze beginnen de moed op te geven." (Advertentie) 0rr>plex Vlissingen, Kaartverkoop a f 30,- bij boekhandel Bikker, Walstraat 96,Vlissingen Optredens van: o.a: Bobby Setterband.The Beatles Revival Band, Piet Veerman, Champagne Charly, Disco, Grandpa Nick, Blind Date, Louisiana Radio, Combo Top 10.0, Nc Anthony Blues Band, Blof, Frank van de Berge. Er is vanaf 18.00 uur ook een heerlijk ientefeestmenu; Prijs per couvert f 59,50 Telefonisch reserveren, 0M8-430303

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 51