stak zelf huis in brand Kans op terugkomst Königscollectie klein Politieke chaos Kinshasa Blair blundert op Schotse tournee Rellen in Israël ondanks topoverleg PAAUWE Politie pakt Fransen voor overvallen op geldwagens België buitenland 5 Broer en zus als paar Ravage door omvallen windmolen Record aan doodstraffen in 1996 Duits orkest in hongerstaking Sneeuw in Mexicaanse woestijn Reuzenpanda geopereerd in VS Havel op vakantie in Nederland Doek voor Bugatti lijkt gevallen 'Krefeld' geen aanslag Duistere steden zaterdag 5 april 1997 van onze redactie buitenland KINSHASA - De rebellen van het AFDL van Laurent-Désiré Kabila hebben gisteren de dia mantstad Mbuji Mayi ingeno men. In de Zaïrese hoofdstad Kinshasa is inmiddels een poli tieke chaos uitgebroken. Gisterochtend plunderden vluchtende regeringssoldaten winkels en auto's in Mbuji Mayi, hoofdstad van de provincie Kasai. De soldaten zouden daarna zijn gevlucht naar de stad Kananga, zo'n 100 kilome ter westelijker. De val van het economisch be langrijke Mbuji Mayi komt vier dagen na de inname door rebel len va n het spoorwegknooppunt Kamina. De rebellen hebben in middels met de inname van Luena een verdere stap gezet op weg naar Zaïres tweede stad Lubumbashi. In Kinshasa heerst ondertussen totale chaos. Bondgenoten van president Mo butu pogen de nieuwe premier Etienne Tshisekedi, net enkele dagen in functie, af te zetten. Tshisekedi heeft het overgangs parlement ontbonden en wil geen Mobutu-aanhang'ers in zijn nieuwe regering. Wel reser veerde hij donderdag zes minis terposten voor de rebellen van Kabila, maar die weigerden on- micldelijk en deden het aanbod van de premier af als een grap. Mobutu-aanhangers overleg gen nu met de oppositie in het parlement hoe Tshisekedi af te zetten. Die meldde gisteren dat hij een nieuwe regering per de creet zal aanstellen en zich niets aantrekt van parlementsleden. Voor het eerst hebben de groot ste hulporganisaties van de we reld in een gezamenlijke nood kreet opgeroepen tot hulp aan de vluchtelingen in Oost-Zaïre. De oproep is afkomstig van de VN-organisaties voor vluchte lingen (Unhcr) en kinderen (Unicef), het VN-wereldvoed selprogramma en de Europese commissaris voor Humanitaire Zaken. RTR/AFP/DPA CAMBRE - Daniel en Rosa Maria Moya vreesden dat hoon en afkeuring hun deel zou zijn, nadat bekend werd dat ze als broer en zus twee kinderen op de wereld hadden gezet. Tot hun verrassing besloot de gemeenteraad van hun woonplaats, het Noordwest-Spaanse stadje Cambre, het incestueuze stel als paar en wettige ouders van de kinderen te erkennen. Daniel en Rosa werden als kinderen van elkaar gescheiden toen het huwelijk van hun ouders stukliep. Daniel werd opge voed door zijn vader in het noordwestelijke La Coruha, ter wijl Rosa bij haar moeder in Madrid woonde. Achttien jaar geleden kwamen ze elkaar bij toeval weer tegen in een disco theek in Madrid. Ze kwamen er al.snel achter dat ze broer en zus waren, maar toch gaven ze toe aan hun amoureuze gevoe lens voor elkaar. Ze trouwden niet, maar kregen twee kinde ren die nu elf en vier jaar oud zijn. AP BRUNSBÜTTEL - Een cameraman van de Duitse televisie filmt de ravage in een windmolenpark in het Noord-Duitse Brunsbüttel. Daar viel gisteren de turbine van de molen af. Hierbij kwam een 42-jarige monteur om het leven. Hij was op 52 meter hoogte bezig met reparatiewerkzaamheden, toen eenrukwind de top van de molen vernielde. De man werd geraakt door de rotor van de molen. foto Christof Stache/AP GENÈVE - 1996 is een recordjaar voor de doodstraf geweest. Wereldwijd zijn 7.000 mensen ter dood veroordeeld. Er wer den ongeveer 4.000 doodvonnissen voltrokken, waarvan al leen al in China 3.500, aldus Amnesty International gisteren. In 1995 werden 4.165 doodvonnissen uitgesproken en er 3.276 voltrokken. De grote stijging in 1996 schrijft Amnesty voor een deel toe aan China, waar de regering vorig jaar een specia le campagne tegen de criminaliteit afkondigde. Veel gevange nen in China kregen geen eerlijk proces en werden zeer snel na de veroordeling geëxecuteerd. AFP SUHL - Musici van het Duitse orkest 'van' Jaap van Zweden zijn gisteren in hongerstaking gegaan om het voortbestaan van hun orkest af te dwingen. Het orkest heeft problemen om dat het gemeentebestuur van Suhl niet met geld over de brug komt. Namens de deelstaat Thüringen is er al 3,5 miljoen D-mark toegezegd, maar zonder het geld van Suhl valt op 31 juli defi nitief het doek voor het ruim negentigjarige orkest. Van Zwe den is sinds kort vaste gastdirigent van het ensemble, dat vol gend jaar een grote Nederlandse tournee heeft gepland. GPD MEXICO-STAD - Voor de eerste keer in bijna veertig jaar heeft het in de Altar woestijn in Mexico gesneeuwd. Het zand van een deel van één van de droogste woestijnen van Mexico ldeurde wit, nauwelijks een week nadat het kwik er de tropi sche temperatuur van 40 graden had bereikt. De autoriteiten in de staat Sonora riepen de noodtoestand uit voor de snelweg die langs de Amerikaans-Mexicaanse grens voert. Het wegdek was bedekt met een pak sneeuw van twin tig centimeter dik. RTR WASHINGTON - De reuzenpanda Hsing-Hsing, die verblijft in de National Zoo in Washington, wordt geopereerd wegens kanker. Bij een medisch onderzoek was aan het licht gekomen dat Hsing-Hsing kanker heeft aan de rechter teelbal, die bij de operatie zal worden verwijderd. Het 26-jarige dier werd in 1972 samen met het vrouwtje Ling-Ling door de Chinese re gering aan de dierentuin geschonken. Ling-Ling overleed in 1992. Reuzenpanda's zijn een bedreigde diersoort. In de Ver enigde Staten zijn er slechts drie in dierentuinen. AP PRAAG - President Vaclav Havel van Tsjechië is over twee weken enkele dagen in Nederland op vakantie. Samen met zijn vrouw Dagmar heeft hij Praag gisteren verlaten voor een reis die hem eerst naar de Italiaanse Alpen en vervolgens het Nederlandse polderland brengt. AFP MODENA - Voor de fameuze Italiaanse sportwagen!abrikant Bugatti lijkt het doek te zijn gevallen. Gisteren zijn de fabriek en een aantal overgebleven bolides geveild voor 4,7 miljard li re (ƒ5,3 miljoen). De opbrengst was van tevoren geschat op 3,7 miljard lire 4,2 miljoen). De laatste eigenaar zakenman Romano Artioli, vroeg in sep tember 1995 faillissement aan. Bugatti werd in 1909 opge richt door Ettore Bugatti. Het is niet de eerste maal dat het merk van het toneel dreigt te verdwijnen, want in de jaren vijftig werd de productie, die nooit erg groot is geweest, een aantal malen stopgezet. AFP van onze correspondent genstrijdigheid dat een Schots Hans Geleijnse parlement de belastingen met maximaal drie procent mag ver- LONDEN - Het had gisteren de hogen, terwijl Labour alle Brit- grote dag van het Klein Duim- se kiezers plechtig heeft beloofd pje onder de drie toonaangeven- dat de inkomstenbelasting vijf de Britse politieke partijen jaar lang niet omhoog zal gaan. moeten worden. De presentatie jr- van het Liberaal-Democrati- **11116K sche verkiezingsprogramma De presentatie van het pro- werd publicitair echter volko- gramma van de Liberaal-De- men ondergesneeuwd door een mocratische Partij van Paddy verspreking van Labour-leider Ashdown leidde gisteren tot he- Blair over Schotlands 'onaf- vige kritiek van Labour en de hankelijkheid'. Conservatieven. Ashdowns be rekening dat de twee miljard Labour deed gisteren slechte pond die de 'Libdems' in onder zaken in het naar meer zelfbe- wijsverbetering willen steken stuur verlangende Schotland, de gemiddelde belastingbetaler Leider Tony Blair liet in een bui slechts 45 pence 1,38) per van ondoordachte eerlijkheid in week kost, werd door hen weg- het dagblad de Scotsman af- gehoond. „Ze kunnen niet reke- drukken wat alle nationalisten nen", zei Labours schaduwmi- al maanden van de daken nister van Financiën George schreeuwen: het voorgestelde Brown. En zijn Conservatieve parlement wordt een machte- opponent Kenneth Clarke loos praatcollege. kwam al rekenend uit op twee Ook kleineerde hij de beperkte pond per week voor iedere be- bevoegdheid die dit paiiement lastingbetaler. krijgt om belasting te heffen. De Liberaal-Democraten zul- ,,Die is vergelijkbaar met de be- len die 45 pence waarschijnlijk lastingmogelijkheden van de weer in moeten slikken, omdat gemiddelde gemeenteraad", zei ze zelf al aangeven dat de groep hij. veel verdieners boven de hon- Blairs schijnbaar onaantastba- derdduizend pond per jaar wat re image liep meteen schade op. hen betreft tienprocent meerin- Hij kwam in Glasgow niet echt komstenbelasting moeten gaan meer uit zijn woorden toen ver- betalen dan het huidige topta- slaggevers hem wezen op de te- rief van veertig. GPD van onze redactie buitenland tomaat in Rocourt bij Luik een overvaller gewond na een BRUSSEL - Met de arrestatie in schietpartij met de politie. De Frankrijk van twaalf verdach- man werd enkele dagen latei- ten denkt Justitie in België di- aangehouden in een Brussels verse uiterst gewelddadige ziekenhuis, waar hij zich wilde overvallen op geldwagens te laten behandelen voor een hebben opgehelderd. Bij de ar- hoofdwond. Na zijn arrestatie restaties, die plaats vonden in volgden donderdag in Frankrijk nauw overleg met de Belgische de andere aanhoudingen, politie, zijn diverse wapens en Bij overvallen op waardetrans- springstoffen gevonden. porten kwamen vorig jaar in De arrestanten zouden allen België drie geldkoeriers om het deel uitmaken van de zogeheten leven. Hun gewelddadige dood Bende van Maache, die zich leidde tot een twee weken du- heeft gespecialiseerd in het op- rende staking van geldkoeriers, blazen van bankautomaten en waardoor veel geldautomaten overvallen op geldtransporten, geen biljetten meer konden uit- Ook zou de bende zich de afge- keren. Na het protest van de lopen twaalf jaar schuldig heb- koeriers kwamen er extra vei- ben gemaakt aan gijzelingen. ligheidsmaatregelen en werd de Afgelopen zaterdag raakte bij zogeheten 'plofkoffer' inge- de ontploffing van een geldau- voerd.ANP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Drie dagen voor de ont moeting van de Israëlische premier Ne tanyahu met de Amerikaanse president Clinton in Washington houdt het geweld tussen Palestijnen en Israëliërs onver minderd aan. Voor' de zestiende achtereenvolgende dag protesteerden stenen gooiende Palestij nen gisteren tegen de bouw van een j oodse nederzetting in het overwegend Af abi- sche Oost-Jeruzalem. Rubber kogels In Hebron op de westelijke Jordaanoever demonstreerden vierhonderd jongeren. Het Israëlische leger reageerde met traan gas en rubber kogelsMinstens zestien Pa lestijnen liepen verwondingen op. Terwijl de Verenigde Staten vastberaden aan een f ormule werken om het vastgelo pen vredesproces weer vlot te trekken, ar resteerden Israëlische veiligheidstroepen activisten van de Palestijnse Hamas-be- weging. Zeven terroristen waren al op weg om in Israël een aanslag uit te voeren, aldus de Israëliërs. Camp David-overleg De Israëlische premier Netayahu ver- Maarde gisteren bereid te zijn mee te doen aan een soort Camp David-overleg als het niet. lukt binnen een half jaar de nog reste rende problemen tussen zijn land en de Palestijnen op te lossen. Overleg tussen VS-president Carter, de Israëlische pre mier Begin en de Egyptische president Sadat in het presidentiële buitenverblijf Camp David leidde in 1978 tot een vredes verdrag. Volgens Netanyahu zou aan het ver nieuwde Camp David-overleg de Ameri kaanse president Clinton, de Palestijnse president Arafat en hijzelf moeten deel nemen. De termijn van een half jaar gaat in 'zodra het gewéld tegen Israël op houdt', zei Netanyahu. In het interview benadrukte Netanyahu dat hij vasthoudt aan cle bouw van de om streden wijk Har Horna in Oost-Jeruza- lem. „Wij hebben geen Arabische grond ingepikt, maar er is joods privé-bezit ver kocht om huizen voor joden te bouwen", aldus de premier. Netanyahu herhaalde ook nog eens zijn verwijt aan de Palestijnse president Ara fat dat deze de radicale groepen Harnas en Jihad het groene licht heeft gegeven voor aanslagen tegen Israël. Hij noemde het een feit dat de Palestijnse regering in te genstelling tot de Jordaanse niets doet te gen het terrorisme. ,,We eisen geen 100 procent succes van Arafat, maar wel 100 procent inspanning." DPA/RTR onze correspondent Ipetervan Nuijsenburq KREFELD - Een familietrage die en niet de gevreesde uitbar sting van vreemdelingenhaat is »olgens de Duitse politie de ach- ergrond van de aanslag op een Turks gezin in Krefeld. De politie arresteerde gisteren ien 42-jarige man op verden- [iiig' van moord op zijn 41-jari- vrouw, 19-jarige dochter en -jarige zoon. Bij de brand die in de nacht van zondag op naandag de flat van het gezin rerwoestte raakten twee doch ters, een 15-jarige tweeling, mstig gewond. De politie maakte gisteren de- ails bekend over de moordaan- die volgens velen aanvan kelijk het werk van neo-nazi's was geweest. De politie onthul de dat het alibi van de man; die ip het moment van het uitbre ken van de brand in het café zou ïebben gezeten, grote gaten vertoonde. Jerrycan De verdachte had op de avond mv de fatale nacht in een jerry- :an benzine gehaald bij een lompstation en is door de lompbediende herkend. Een jaar minuten voor de catastrofe een andere getuige hem verdacht' zien rond scharrelen lij het flatgebouw waar hij voonde. De politie vermoedde il eerder dat de dader een he tende van het gezin moet zijn [teweest. De brand was in de flat 10ME - Veel Italiaanse steden limmen vanavond hun straat- 'erliehting om de komeet Hale- lopp beter zichtbaar te maken. lome is van plan kaarsen langs de straten te plaatsen om het wegvallen van het elektrische icht enigszins op te vangen. AP zelf gesticht. De dader moest een sleutel hebben gehad. Tijdens het onderzoek bleek dat de man zijn gezin tiranniseerde. Hij heeft zijn vrouw en.kinderen vaak geslagen en dwong de kin deren soms op straat te slapen. Hij had bovendien hoge gok schulden. Buren vertelden dat ze de 'knallende ruzies' vaak buiten konden horen. De directe aanleiding tot de moordaanslag zou het bericht zijn geweest dat zijn vrouw, met wie hij meer dan twintig jaar was getrouwd, wilde scheiden. Toen zouden bij Aziz 'alle stop pen zijn doorgeslagen'. Zware wissel De affaire heeft inmiddels een zware wissel getrokken op de Duits-Turkse betrekMngen. De Turkse premier Erbakan had de Duitse regering er van beschul digd een 'anti-Turks klimaat' te hebben gecreëerd. Zijn minister van Binnenlandse Zaken Akse- ner verklaarde dat, 'aangezien men Turken niet uit Duitsland kon verwij deren, men ze nu maar in brand stak'. Ook de Turkse pers begon een hetze te gen Duitsland. Krefeld moest volgens de media in het zelfde rijtje worden opgenomen als Mölln en Solingen, waar Turken bij brandaanslagen door jeug dige neo-nazi's om hetlevenzijn gekomen. Gistermiddag ontaardde een herdenkingsplechtigheid voor de slachtoffers in een politieke demonstratie van linkse Turken en radicale Koerden tegen de re gering in Ankara. De Turkse ambassadeur in Bonn werd het spreken onmogelijk gemaakt. Nadat heethoofden hadden ge- probeerd een vlag van de extre mistische Koerdenpartij PKK over een van de Msten te drape ren, kwam het zelfs tot een handgemeen. De drie slachtof fers worden vandaag in Istan bul begraven. GPD Doema overstemt veto Jeltsin ivan onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - De kans dat ons land de Königscollectie, een van oorsprong Nederlandse kunst verzameling, terugkrijgt van Rusland is gisteren weer kleiner geworden. Het door de communisten gedo mineerde Russische paiiement overstemde het veto dat presi dent Jeltsin had uitgesproken over een eerder aangenomen wet waarin staat dat de in de oorlog op de nazi's buitgemaak te kunstschatten Russisch blij ven. De hiervoor benodigde tweederde meerderheid werd krap gehaald in de Doema, de 'Russische Tweede Kamer. Toen de Doema twee maanden gele den het wetsvoorstel aannam, ontketende dit een storm van verontwaardiging in Duitsland. Jeltsin sprak zijn veto over de wet uit, omdat hij internationa le schade voor zijn land vreesde. Nu de Doema Jeltsin opnieuw heeft gedwarsboomd, is de Fe- deratieraad, een soort Eerste Kamer, aan zet. Maar ook bin nen dit college bestaat een dui delijk meerderheid die de hon derdduizenden kunstschatten met een onschatbare waarde, ziet als compensatie voor het oneindige leed de Russen dooi de nazi's aangedaan. Blijft de Senaat, zoals mag wor den aangenomen, bij zijn me ning, dan moet Jeltsin de wet te kenen. Een laatste mogelijkheid is dan nog het inschakelen van het Constitutionele Hof, dat toeziet op de naleving van de Grondwet. Volgens Jeltsin is de wet in strijd met het internatio nale recht. Duitsland strijdt al jaren voor teruggave van dit Waardevolle culturele erfgoed. Ook ons land doet zijn uiterste best de König scollectie, die slechts in de mar ge een rol speelt bij dit geweldi ge probleem, terug te lmjgen. Illegaal De Königscollectie werd in 1941 door het Rotterdamse museum Boymans-Van Beuningen aan de nazi's verkocht, waarna de verzameling in de vroegere DDR aan het einde van de oor log door de Sovjetrussen werd 'bevrijd'. De Nederlandse rege ring stelt dat de collectie moet worden teruggegeven, omdat de transactie illegaal was en Ne derland en de Sovjet-Unie tij dens de oorlog geallieerden wa ren. De Russen, die meer dan 45 jaar ontkenden de 526 etsen en tekeningen in hun bezit te heb ben, voelen daar weinig voor. Nederland staat juridisch be hoorlijk sterk. Het beroept zich onder meer op de in 1943 tussen de toenmalige bondgenoten ge maakte afspraak over oorlogs buit. Formeel zegt de Russische regering begrip te hebben voor het Nederlandse verlangen. Sinds 1993 werkt een Neder lands-Russische commissie aan een oplossing. En bij elk contact op hoog niveau, zoals recente lijk bij het bezoek van premier Kok en minister van Buiten landse Zaken Van Mierlo, staat de toekomst van de Königscol lectie op de agenda. GPD Een met een gasmasker uitgeruste Palestijnse jongen mikt met zijn katapult op Israëlische troepen in Bethlehem. foto Awad Awad/EPA (Advertentie) Klassieke hollandse kwaliteit Wellington klinkt zeer British, maar de meubelen die naar deze staatsman en strateeg zijn genoemd zijn puur Nederlands. Ze ademen de sfeer van rijkdom en degelijkheid, alsof ze rechtstreeks afstammen van hollandse koopmanseigenschappen. Ze hebben een ingetogen grandeur. Met zulke meubelen krijgt een kamer een chique cachet. Dat laatste klinkt Frans, maar het is gewoon heel mooi. G°e% naar PaauWeVV 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes Tel. 0113-220840

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5