ageert tegen Morres Meubel Wienkeltje van Wullempje viert vijfjarig bestaan met hele straat Liberalisme is een enge filosofie PZC zeeland 19 akboncl roept werknemers op nieuwe arbeidsovereenkomsten niet te tekenen ond vrouwen p platteland ij een in Goes Erotiekcatalogus niet langer open en bloot verspreid Boete 1000 gulden voor mishandeling agente )e stoeptegel is een uis in de pels van )urgemeester Mandos Openhouden haven Colijnsplaat vereist een snelle aanpak zaterdag 5 april 1997 sbw i onze verslaggeefster ijiscalle Cappetti ?ULST - De FNV Diensten- ind roept de werknemers van 'ones Meubel in Hulst drin- ud op de nieuwe arbeidsover- nkomsten niet te tekenen. De rectie van Morres mag de euvve contracten en arbeids- den volgens de vakbond niet j nzijdig opleggen. strietsbestuurder L. Voor puien concludeert na een bij- nkomst met de leden dat er n hoop mis is bij het bedrijf. èrknemers moeten te veel zon- werken, overuren wor- niet uitbetaald, roosters >rden veel te laat bekend ge- iakt en parttimers en fullti- ers worden niet gelijk behan- id. problemen kwamen aan het iht toen bekend werd gemaakt magazijnpersoneel, chauf- ïrs en kantoormedewerkers k op zaterdagen en zondagen jesten gaan werken. „Dat was druppel die de beerput deed erlopen", aldus Voormeulen, wijzigingen worden irige- erd om het aantal overuren ■ug te dringen en een verder- ande flexibilisering van de irktijden te bewerkstelligen. De nieuwe cao Wonen heeft de isten voor overuren, die voor- imelijk in het voor ons zo be- ngrijke weekeinde worden ge- aakt, substantieel duurder OES - De afdeling Zeeland in de Nederlandse Bond van altelandsvrouwen houdt inderdag 10 april haar provin ce jaarvergadering. Het the- a van de dag is 'In beweging ja is een uitdaging!'. jdens de vergadering wordt it Project Fietstas gepresen- erd, dat bedoeld is om het fiet- n op het platteland aantrek- lijker te maken en fietsers innis te laten maken met reekeigen producten, bijeenkomst wordt gehou- m in De Prins van Oranje in oes en begint om 10.00 uur. gemaakt. De cao dwingt ons hiertoe. Herbezetting van het personeel kan op bepaalde af delingen noodzakelijk wor den", geeft mr. J. Goosen na mens de directie van Morres aan. De ondernemingsraad heeft na overleg ingestemd met de maatregelen. Voor de werknemers betekenen de aanpassingen een verslechte ring van hun positie, denkt Voormeulen. Sommigen gaan er enkele honderden guldens per maand op achteruit. Werd werk in het weekeinde voorheen uit betaald als overuren, nu laljgen de mensen nog- slechts 33 pro cent over de uren tussen twee en zes uur. Werken in het weekein de was daarnaast nooit ver plicht en er was een maximum van zes zondagen per jaar. Waanzinnig Voormeulen noemt het 'waan zinnig' om geheel nieuwe ar beidsovereenkomsten op te stellen, enkel en alleen om de roosters te kunnen veranderen. „Morres wil het personeel inzet ten wanneer het hem uitkomt. Door met individuele contrac ten te werken, speelt het bedrijf de werknemers tegen elkaar uit," Goosen benadrukt echter dat niemand verplicht is tot het tekenen van een nieuw contract. De overuren worden nog steeds vergoed, maar dan in vrije tijd. De onrust onder de personeels leden betreft ook achterstallige betaling van toeslagen. Het uitblijven van de overwerkver goeding loopt zeker terug tot augustus vorig jaar, toen een nieuwe regeling werd vastge steld, weet Voormeulen. De Dienstenbond FNV wil zich in zetten om deze vergoedingen na te vorderen. Volgens Goosen gaat het om een computertech nisch probleem dat zo snel mo gelijk wordt opgelost. Op een door de vakbond belegde bijeenkomst vorige week in cul tureel centrum Den Dullaert kwamen 150 personeelsleden af. Afgesproken is dat een groepje mensen de knelpunten gaat inventariseren. Daarna wordt een gesprek gevoerd met de directie. Het resultaat van deze onderhandelingen wordt vervolgens aan deleden voorge legd. Voormeulen sluit acties niet uit. De directie wacht een officieel verzoek voor een ge sprek met de bond af. Mevrouw W. A Fierloos in 't Wienkeltje van Wullempje: 'Vaak kom je niet eens toe aan je verhaal tijdens de rondleiding, omdat mensen din gen herkennen en er zelf veel over te vertellen hebben'. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Lotte Ragut HOEDEKENSKERKE - In het oude huis van Willem de Bart in de Kerkstraat in Hoedekens- kerke heeft de tijd stil gestaan. Als 't Wienkeltje van Wullempje viert het op 30 april het vijfjarig bestaan. De Stichting Dorpsbe- houd Hoedekenskerke heeft van het huis een museum en wienkeltje gemaakt. In de win kel wordt ouderwets snoepgoed verkocht zoals ulevellen en ou we wuufjès. Veel mensen bezoeken het huis, vorig jaar maar liefst 13.000. Voorzitster van de stichting me vrouw W. A Fierloos: „Veel be zoekers komen mee met de stoomtrein Goes-Borsele, die twee keer per dag langsrijdt." Het huis en de winkel zijn nog steeds in dezelfde staat zoals Willem er met zijn grootmoeder en tante woonde. Ook een oude marskramerkist staat in het museum uitgestald. Fierloos: „Willem was marskra mer en ging elke dag op pad. Hij prees bij iedereen zijn waar aan en zei er steevast achteraan: 'Ook niet nodig?' Eén van de la tjes van de kist was bestemd voor de vaste vertrouwde klan ten, het zogenaamde vieze la tje. Daar zaten condooms in." De grootmoeder en tante van Willem verkochten vanuit het huis snoepgoed. Rondleiding In de vakanties is het winkeltje de hele dag geopend. Fierloos: „De laatste jaren stijgt ons be zoekersaantal enorm. Nog meer toeristen is niet nodig, vooral omdat we zó'n kleine ruimte hebben. Elke bezoeker krijgt een rondleiding. Vaak kom je niet eens toe aan je verhaal, om dat mensen dingen herkennen en daar veel over te vertellen hebben. Het is grappig om te zien wat zo'n klein museum los maakt bij mensen. Het vijfjarig bestaan wordt ge vierd met de hele Kerkstraat. „We gaan de hele straat versie ren met vlaggetjes en bloemen. Ook komen er kraampjes en gaan we wafels bakken. 't Wienkeltje van Wullempje is op zondagen geopend van 14.00 uur tot 16.30 uur en in de vakan ties elke dag van 11.30 uur tot 16.30 uur. van onze verslaggeefster WALSOORDEN - De huis- aan-huis verspreide folder voor 'de pittigste erotiek ca talogus' van postorderbe drijf Christelle uit Hulst wordt voortaan voorzien van een envelop. De directie van Christelle en Pabo in Walsoorden confor meert zich daarmee aan de uitspraak van het College van Beroep van de stichting Reclame Code om het recla memateriaal niet meer open en bloot bij de mensen in de bus te doen. Advies De Reclame Code Commissie had onlangs aan Christelle geadviseerd om de wijze van verspreiden te veranderen. Zij verwierp de bezwaren te gen de folder als zou deze in strijd zijn met de goede zeden en smaak, een inbi'euk op de privacy betekenen en een be dreiging voor de volksge zondheid zijn. Directeur A Boddaert vindt het frappant dat de Reclame Code Com missie de mening van een kleine groep klagers (leden van de Christenen voor de Waarheid) oplegt aan een grote groep van vijf miljoen mensen onder wie de folder wordt verspreid. Omzetverlies Toch heeft de directie' ge meend i'n het vervolg meer rekening te houden met de gevoelens van deze groepe ringen. „We proberen ons als bedrijf op een brede, maat schappelijk aanvaardbare manier te profileren. Daar om slaan we het advies niet in de wind." Welke gevolgen de beslissing heeft voor het bedrijf kon Boddaert nog niet zeggen. Wanneer de folder verpakt wordt in een envelop, kost dat Christelle zo'n twintig cent per folder extra. Dan heeft hij het nog niet over omzetverlies als gevolg van het feit dat mensen de minder opvallende folder onge opend bij het oud papier gooien. De Bressiaander meende dat hij zelf het slachtoffer was van mis handeling, omdat, hij na het in cident hardhandig was aange pakt door drie agenten. Hij zei daar allerlei klachten aan te hebben overgehouden. Lastige zaak Officier van justitie mr. T. de Jong bleef bij zijn eis van een eerdere zitting: een boete van tweeduizend gulden en vier we ken voorwaardelijke gevange nisstraf. Politierechter mr. M. Zomer sprak van een lastige zaak, maar ze kon zich niet aan de in druk onttrekken dat de man over de schreef was gegaan. „De agente heeft te goeder trouw ge handeld door u erop te wijzen om binnen te blijven. Door uw eigenzinnigheid is het letsel aan uzelf te wijten." van onze medewerker TERNEUZEN - Een 63-jarige man uit Breskens weigerde vo rig jaar tijdens de bomoprui- ming in zijn woonplaats zo hals starrig om binnen te blijven, dat het tot een handgemeen met de politie, kwam. Politierechter mr. M. Zomer veroordeelde de man daarvoor gisteren tot een boete van tweeduizend gulden, waar van de helft voorwaardelijk. De politie sommeerde de man op 10 oktober vorig jaar om bin nenshuis te blijven, maar de Bressiaander wilde blijven tui nieren. Tijdens het handgemeen dat volgde, uitte de man zijn on genoegen door een agente tegen een caravan te duwen. De poli tievrouw deed aangifte en giste ren stond de man voor de poli tierechter in Terneuzen. oor Caroline Moerland E1NKENSZAND - Stoeptegel een beladen woord in de ge- icente Borsele. Inspraak pri- la, maar alstublieft geen dis- ussies over stoeptegels, vindt lugemeester ir. J. L. M. Man os. Inwoners op hun beurt lij- en zich vooral druk te maken m wat zich in hun directe om- eving afspeelt. En ze verwijten gemeente geen rekening te ouden met hun wensen. Don- erdag stond de relatie tussen urgers en bestuur weer even ader hoogspanning. Over ver achtingen die de Borselse aan- ak bij inwoners wekt en de ileurstellingen die dat kan op veren. [et als vele andere gemeenten, oos Borsele na de verkiezingen 1994 voor een andere manier an besluiten nemen, Doel van aze bestuurlijke vernieuwing as verbetering van de relatie ssen burger en bestuur, een achterkamertjespolitiek eer, was de gedachte in Borse- .Er kwamen brainstormavon- sn, bedoeld om de gemeente- lad al in een vroeg stadium mee laten denken over nieuw be id. Commissies verdwenen en m burgers toch de gelegenheid geven hun zegje te doen, in- oduceerde Borsele het in- raakrecht. Voorafgaand aan raadsvergadering, kunnen Slanghebbenden hun hart chten over allerlei zaken die ch in de gemeente afspelen. loofdlijnen e Borselse bestuurlijke ver- ieuwing is de trots van burge- eester Mandos. Een ander be- ip dat hij koestert, is 'besturen ihoofdlijnen'. Geen discussies de gemeenteraad meer over itails. Gekozen bestuurders ftten de grote lijnen uit en mbtenaren mogen de plaatjes ftder inkleuren. Deze werk wijze heeft al verschillende aamwerken opgeleverd, zoals fet ver keers veiligheidsplan, iet pleinenplan en het groen- tructuux en -beheersplan. teer op keer blijkt echter dat ewoners juist in'de details zijn Seinteresseerd. Hun directe ora- eving ligt hen na aan 't hart. Kunnen m'n kinderen veilig op itraat spelen? Mag ik m'n auto baks nog voor de deur parke ren? Waarom moeten die bomen firdwijnen? 'en recent voorbeeld is de her- dichting van cle Smitsweg in Driewegen. Sinds oktober vorig jaar corresponderen en praten bewoners en gemeente over de wijze waarop dat moet gebeu ren. En hoewel de bewoners zich nog steeds niet kunnen vinden in het nieuwste plan, is de ge meente imniddels begonnen met de herinrichting. Donderdagavond deden de be woners hun beklag bij de ge meenteraad. Ze vinden dat in het nieuwste ontwerp nog steeds geen rekening met hen is gehouden. De raad reageerde nauwelijks. Want die heeft de raamwerkplannen waarop de herinrichting is gebaseerd, al lang en breed besproken. W oedeuitbarsting Het moet een teleurstellende er varing geweest zijn voor de be woners van Driewegen. En ook de woedeuitbarsting van Man dos zal het vertrouwen dat deze burgers hebben in het bestuur, geen goed hebben gedaan. Hij irriteerde zich zichtbaar aan het optreden van de burgers. Inwoners verwarren inspraak met gelijk krijgen, wordt nogal eens gezegd door bestuurders. Inspraak is uitspraak, vinden veel burgers. Met andere woor den: Je kunt als bewoner zeggen wat je wilt, geluisterd wordt er tochniet. En natuurlijk schept inspraak verwachtingen. Waarom zou het bestuur de moeite nemen een inspraakavond beleggen, als het niet van plan is rekening te houden met de opvattingen van de burgers? Wanneer be stuurders er absoluut van over tuigd zijn dat ze gelijk hebben, hoeven ze de burgers toch niet naar hun mening te vragen? Pal Er is nog een mogelijkheid. Be stuurders staan pal achter hun eigen plannen, en houden dat vol totdat een ander met een be ter idee komt. Burgers hebben in dat geval altijd een achter stand. Ze zullen in de ogen van bestuurders niet snel met betere ideeën komen dan zij zelf en hun ambtenaren hebben kunnen uitdenken. Wanneer dat het geval is, moe ten bestuurders daar gewoon voor uit durven komen. Maar als ze vast willen blijven houden aan inspraak, dan moeten ze ook accepteren dat burgers ver wachten dat er rekening wordt gehouden met hun mening. Ook al gaat het maar om een stoepte- gel. Jan Marij nissen in gesprek met Rinus Antonisse. foto Ruben Oreel Kruistocht van SP-voorman Jan Marijnissen tegen Kok en de zijnen van onze verslaggever Mau rits Sep VLISSINGEN - Nog geen jaar geleden kondigde Jan Marijnissen, partij - en frac tievoorzitter van de Socialistische Partij in de Tweede Kamer, een strategie tegen het paarse kabinet aan. In november 1996 lag zijn boek 'Tegenstemmen - Een Rood antwoord op Paars' in de winkel. Inder daad, de beloofde strategie tegen paars, erkende Marijnissen vrijdagavond in Vlissingen. Hij was in het Arsenaaltheater om zijn boek te promoten en op zijn kruis tocht tegen Kok en de zijnen was Vlissin gen de zestiende halte. „Dit boek gaat eigenlijk over Bolkestein voegde Marijnissen daaraan toe. „Bolke stein is immers de verpersoonlijking van het neo-liberalisme." En als Marijnissen ergens tegen ten strijde trekt - in het boek en in de politieke arena - is het wel het neo-liberalisme. Want vergeleken met Duitsland en Frankrijk doet Nederland het op macro-economisch niveau wel goed - zoveel eer wilde hij paars nog wel gunnen - maar voor de mensen met uitke ringen of de laagste inkomens is dat suc ces helemaal niet merkbaar. Integendeel, aldus Marijnissen in een tweegesprek met PZC-journalist Rinus Antonisse. „De inkomensverschillen worden groter, de sociale zekerheid en de sociale voorzieningen worden afgebro ken. En dat verwijt ik de PvdA en D66: zij beseffen onvoldoende wat uiteindelijk de nadelige gevolgen zijn voor de individuele burgers en voor de samenleving. Want ook de criminaliteit en de tweedeling in de maatschappij nemen toe. Dat heeft te maken met normen en waar den, solidariteit, tolerantie, legde de SP- voorman uit. „Het liberalisme is een heel enge filosofie, waarvan de drijfveer het ei genbelang is. Economisch gezien: winst bejag. Dat draagt ertoe bij dat mensen de kaders missen om te zeggen: 'Nu ga ik te ver'. Als de overheid het goede voorbeeld niet geeft, werkt dat nog sneller door in de samenleving. Gek Waar paars koketteert met economische groei, zien mensen aan.de andere kant de armoede toenemen, de mantelzorg ver slechteren: Marijnissen: „Dat begrijp ik niet en dat begrijpen de mensen niet. Die wagen zich af: 'Ben ik gek of zijn ze in Den Haag gek?' Daar is dit boekje voor. Om te laten zien dat de mensen niet gek zijn." Marijnissen wordt overal waar hij spreekt - en dus ook gisteravond in Vlissingen - gevraagd hoe het dan wel moet. „Komt er nog een blauwdruk voor een nieuwe sa menleving?" wilde Antonisse weten. Die komt. erin zekére zin index-daad. Marijnis sen gaat een t weede boek schx-i j ven: Nuto- pia. „In mijn eei'ste boek wilde ik zo veel mogelijk mensen winnen voor de analyse. Dan kunnen we daarna samen kijken wat er verder moet gebeuren." Vraag Een D66'er in de zaal vroeg zich af hoe Marijnissen denkt hem te kunnen oveit ui- gen op de SP te stemmen. Antwoord: „We moeten als linkse partijen onszelf afvra gen: 'Gaan we door met pappen en nat houden of gaan we kijken naar hoe de sa menleving ex-uit moet gaan zien?' Mensen moeten dan zelf maar weten of de SP het beste middel is om dat doel te bereiken. Maar ik ben hier niet om leden te weiven. Hoewel de SP slechts twee zetels bezet in het parlement, is Maiijnissen. tevredgn over de invloed die hij en fractiegenoot Remi Poppe hebben in de Tweede Kamer. Zijn verkiezing tot parlementariër van het jaarna Bolkestein toont overduidelijk aan dat 'de SP in 2,5 jaar een plekje onder de zon heeft verworven', constateerde Marijnissen tevreden. van onze verslaggever Marten de Jongh COLIJNSPLAAT - Snel ingrij pen is noodzakelijk om de haven van Colijnsplaat toegankelijk te houden. Gemeente, vissers en de watersportvereniging Noord- Beveland maken zich opnieuw grote zorgen over verzanding. De zanddrempel die zich voor de haven vormt maakt het aan doen van Colijnsplaat tot een hachelijke onderneming. Noord-Beveland wil dat Rijks waterstaat het probleem oplost. „De situatie wordt nijpend", al dus wethouder C. J. van Damme (VVD). Voorzitter J. J. Bom van de watersportvereniging Noord-Beveland pleit voor een nieuw onderzoek. De Techni sche Universiteit Delft zou dat moeten verrichten. Wethouder Van Damme noemt de verzanding van de haven mond een levensgroot pro bleem. Vooral bij laag water en oostenwind moeten vissers al hun stuui'manskunst aanwen den om ongeschonden de haven te bereiken. „Het is dat ze de weg weten", aldus Van Damme. De gemeente vindt het. niet haar taak maatx-egelen te treffen in het bewuste gebied buiten de haven. „We gaan niet tuinieren in andermans tuin", aldus Van Damme. „Maken we één keer zelf de havenmond vrij dan zit ten we er als gemeente voortaan aan vast." Afkoopsom Gemeentelijk overleg met Rijkswaterstaat heeft tot dus ver niets opgeleverd. „Wij hou den de hoofdgeul op diepte. De aftakkingen en de havens ko men voor rekening van de havenbeheerder", aldus woord voerder J. Geluk van Rijkswa terstaat. Hij x-oept in herinne ring dat het rijk een afkoopsom van ruim vier miljoen gulden betaalde bij de ovex-dracht van de haven aan de toenmalige ge meente Kortgene. „Een deel van dat bedrag was bestemd voor het op diepte houden van de ha venmond." Bom van de Watersportvereni ging Noord-Beveland acht de huidige omstandigheden ge vaarlijk voor zowel vissers als recreatievaarders. „Die zand bank midden voor de haven mond staat op geen enkele kaart aangegeven. Het is niet best als je daar met zwaar weer op loopt." Volgens Bom verslech tert de situatie met het jaar. Een flink traject is amper nog drie meter diep. „Het is een behoor lijk stevige zandplaat aan het worden. De haven zelf is veel diepex-." Bom stelt voorde Tech nische Universiteit Delft nog eens onderzoek te laten verrich ten. Zo'n onderzoek vond in het verleden ook al eens plaats. De natuurlijke omstandigheden zijn sindsdien echter aanzien lijk gewijzigd. Rijkswaterstaat en de gemeente Noox'd-Beve- land zouden zich gezamenlijk sterk moeten maken voor zo'n ondei'zoek. De watersportclub wil zich daar best bij aansluiten. „Maar dan wel op grote afstand. De gemeente is onze huurbaas." Zorgenkind De haven van Colijnsplaat is al vele jaren een zorgenkindje. De in '81 aangelegde vooi'ziening bleek geen wonder van tech nisch vernuft. De baggex'kosten vielen veel hoger uit dan Rijks- waterstaat aanvankelijk raam de. De toenmalige gemeente Kortgene achtte de afkoopsom van vier miljoen te laag. Het ge schil daarover sleepte zich j aren voox't. Zelfs nadat de overname van de haven in '91 formeel een feit werd. De watersportclub houdt de haven op diepte. De verzanding van de toegang be gon pas latex-. Boete voor mishandeling van onze medewerker TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 31-jarige man uit de Schelde- stad voor mishandeling veroor deeld tot een boete van 500 gulden, waarvan 300 gulden voorwaardelijk. De Terneuzenaar meende 19 mei vox-ig jaar als portier van een discotheek in Groede voor eigen rechter te moeten spelen. Na een woordenwisseling gaf hij een bezoeker van de disco theek een klap in het gezicht. De verdachte vertelde dat hij uit zelfverdediging had gehandeld. „Hij kwam als een dolle stier op me af. Ik voelde me bedreigd. Ik weet dat ik fout ben geweest door hem een klap te geven. La ter hebben we het samen uitge praat." Officier van justitie mr, T. de Jong ging af op getuigen verklaringen en eiste een geld boete van 500 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 47