De haai is vogelvrij PZC Visserij doet het roofdier de das om natuur 41 puzzelen postzegels zaterdag 5 april 1997 De mens is bezig een van de succesvolste dieren van de evolutie, de haai, over de kling te jagen. Onderzoekers slaan alarm. Om de haai te sparen hoeven we niet per se van deze rakker te houden. De evolutie heeft kennelijk niet op mensen gerekend. Tenzij het de be doeling is dat ons soort een grote schoon maak houdt. Onder andere levende we zens. Neem de haai, die in zijn bestaan van vier honderd miljoen jaar niets of niemand hoefde vrezen. Superieur roofdier als hij was, had hij geen koortsachtige voort planting nodig om te kunnen overleven. Laat geslachtsrijp, een paar jongen per wijfje. Het volstond. Maar nu de mens veel geld aan hem kan verdienen, blijkt die geringe vruchtbaarheid zijn achilles hiel. Het scenario is verder bekend: overbevis- sing gevolgd door uitsterven. Vrijwel nergens ter wereld is de haaienvisserij ge reglementeerd. Vangstcijfers, indien voorhanden, berusten doorgaans op nat- teyingerwerk en om welke soorten het gaat, wordt niet bij gehouden. Veel haaien vallen als bijvangst ten offer aan de visse rij op andere vissoorten. Kortom, de haai is vogelvrij. Traffic International en het Centre for Marine Conservation (CMC) in Washing ton hebben de visserij op haaien en de. leemten in de bescherming van deze die ren in kaart trachten te brengen. Traffic is de met het World Wide Fund for Nature (WWF) gelieerde organisatie die de han del in bedreigde diersoorten in de gaten houdt, het CMC richt zich op onderzoek en bescherming van het zeeleven. Hun rapport werd onlangs door het WWF in Rome gepresenteerd op de visserij confe rentie van de wereldvoedselorganisatie 'FAO. Handel Het Traffic-onderzoek wijst uit dat er we reldwij de handel in haaienproducten be staat. Op vangst en handel bestaat zo wei nig toezicht dat de haaienpopulaties in sommige gebieden ten onder dreigen te gaan alvorens de noodzaak van beheer is aangetoond. De haaien vissende landen doen nauwelijks of geen moeite zelfs maar de eenvoudigste gegevens te verza melen. Op grond van eigen onderzoek stelt Traffic dat de opgegeven vangstcij fers meestal veel te laag zijn. Nauwkeurig bijhouden van hoeveel en welke soorten haaien worden aangevoerd en verhandeld moet de eerste stap zijn op de weg naar een betere toekomst voor de haai, aldus het Traffic/CMC-rapport. In bestaande internationale visserij over eenkomsten kan ook de haai worden inge past. Daarnaast moeten de haaien meer prioriteit krijgen in verdragen over het behoud van diersoorten. Meer onderzoek is ook dringend gewenst, want over voor komen en leefwijze van haaien is nog maar weinig "bekend. Alleen onderzoek kan duidelijk maken of 'duurzaam oog sten' (een vangst die de populatie als ge heel niet in gevaar brengt) kan en zo ja in welke omvang. Sinds de jaren veertig stijgt de haaien- vangst gestaag. Uit de cijfers van de FAO- lidstaten valt op te maken dat in 1994 een recordhoeveelheid aan land werd ge bracht: 730.000 ton. Negentien landen meldden in 1994 een vangst van zeker 10.000 ton haaien. Als grootste haaien- vangef gaf Indonesië 94.000 ton op, een verdubbeling sinds 1980. Dit land heeft Cryptogram HORIZONTAAL: 4. Dramatisch deel van het podium (10); 6. Het houden van de familie? (11); 7. Door de luchtweg (8); 11. De inhoud hiervan bederft niet (3); 12. Wezen met karakter (10); 14. Carnavalesk hoffeest (10); 15. Houten dier (4); 16. Hardwer kende opschepper (11); 18. Gangmeubel (10); 20. Plaats van de kerk (8). VERTICAAL: 1. Openbaar nog niet vastgesteld (10); 2. Door deze eigenschap komt men in een moeilijk parket (12); 3. Openhartig Duits dier (4); 4. Kleding-deodorant? (16); 5. Zucht als je het kan gebruiken! (5); 8. Die vruchten slaan je op je bek! (9); 9. Geen aanleiding tot onenigheid (5); 10. Vijandig denkbeeld (5); 13. Inde- ze stemming wordt er niet over gesproken (10); 17. Gebakken voor het Russi sche familielid (6); 19. Afwijzende klap (4). Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per briefkaart - aan: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezitzijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats.De PZC stelt de vol gende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50, Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,—. De oplos sing en denamen van de prijswin naars vindt u in de PZC-bïjlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing Het sleutelwoord van van de woordzoeker van vorige week is: Trombone. De prijswinnaar van de VVV-bon van 50,- is H.S. Pont-v.d. Veen, Ledelplein 16, Oostburg. De VVV-bonnen van 25,- gaan naar H. de Korte, Geschieresweg 8, Aagtekerke; A. Moorthamer, Vechtstraat 25, Terneuzen en G. Muis-v.d. Ketterij, Wielingen 1, Ar- nemuiden. De prijzen zullen binnenkort wor den toegezonden. Tot 1993 stonden, tot genoegen van veel (thematische) filate listen, ons culturele erfgoed en landseigen onderwerpen centraal op de jaarlijkse serie zomerzegels. Maar toen bleken de bakens plot seling drastisch te zijn verzet. Iemand was op het onzalige idee gekomen om op de zegels meer (of alleen maar) aandacht te vragen voor ouderen. De zegels moesten een soort tegenhanger van de kin derzegels worden. Sindsdien heet de emissie dan ook zomerzegels/ouderenzegels. Van af het begin 1993) heb ik een aver sie gehad tegen de ouderenzegels. Want wat moet je - ook als onder werper - jaar in jaar uit met het zelfde onderwerp. Je kunt nog zul ke leuke thema's verzinnen, het blijft (net als vaak met de kinder zegels) fröbelen. De onderwerpen zijn gezocht en de uitwerking is gemaakt, gekunsteld. Dat begon direct al in 1993. Het thema was 'beschermd wonen'. D at blij kt dan alleen uit sleutelt j es onderop de zegels. Verder zien we geposeerde ouderen met gezichten van 'ben ik ook in beeld', of 'moet je mij zien'. De enige aardige ze gels zijn die van 1994 met als the ma 'telefooncirkel'. Voor de rest is het behelpen. (drie zegels van 80 c. met een bij slag van 40 c., en evenals voor gaande jaren een velletje, met daarin nu twee van elke waarde) verschijnt 15 april en heeft als the ma 'beeldvorming over ouderen'. Dit beeld wordt op de zegels vorm gegeven door delen van een roos en teksten. Op de serie zegels achtereenvol gens: een rozenknop met de tekst 'Het jeugdgevoel is een ouder- domsverschijnsel'; een bloeiende roos met de regel 'Een familie die een grijsaard in haar schoot heeft, bezit een juweel'; een stengel met doornen met de tekst 'Het komt er niet op aan hoe oud wij zijn, maar hoe wij oud zijn'. De teksten (van wie zijn die overi gens) zijn goed gevonden. Helaas hamoniëren ze nauwelijks met de delen van de roos, waardoor het opnieuw een geforceerd, gekun steld product is geworden. Ze doen me ook nogal denken aan he dendaagse condoléancekaarten. Zoals u ziet bestaat de serie uit drie zegels met identieke waar den. Dat is voor het eerst in de ge schiedenis. Delaatste jaren gelden zowel voor de zomer- als voor de kinderzegels - afgezien van de bij slag - waarden van 70, 80 en 100 cent. Waarom ook deze keer niet een ze gel van 100 cent opgenomen, vraag je je dan af. Naar mijn gevoel heeft dat een diepere ach tergrond. Welke, daar kom ik een volgende keer op terug bij de be handeling van de Rode-Kruise- missie die voor 27 mei staat ge pland. Faroer heeft net als vorig jaar (15 april) op 17 februari twee zegels uitgegeven met daarop zgn. inva sievogels. Op de zegels, beide 4,50 la-., twee goudvinken (PyiThula pyrrhula) en twee sijsjessoorten (Carduelis flammea). De zegels zitten ook in velletjes van tien stuks, vijf van elk. Behalve de vogelzegels versche nen 17 februari vier zegels met daarop kleine, bleke, fletse padde stoelen: Hygrocybe chlorophane (4,50 kr.), Hygrocybe psittacina'' (6,00 la-.), Hygrocybe helobia (6,50 kr.) en Hygrocybe virginea (7,50 kr.). Dit jaar beleven de ouderenzegels hun eerste lustrum. De vijfde serie Verenigde Naties - In de periode 1980-1989 gaven de Verenigde Naties jaarlijks vier velletjes uit (in elk velletje steeds vier blokjes van vier zegels) met daarop de vlaggen van de lidstaten. Elk jaar kwamen op deze manier de vlaggen van zestien landen aan de orde en na tien jaar telde de col lectie veertig velletjes met vlaggen van 160 landen. De vlag van Ne derland zat in 1989 in de laatste set, velletje 37. Het zat er al enige jaren aan te ko men dat de serie door de uitbrei ding van de Verenigde Naties een vervolg zou krijgen. Op 12 februa ri was het zo ver. Er verschenen twee velletjes met daarin, net als voorheen, vier blokjes van vier ze gels. In velletje 41 de vlaggen van Tadzjikistan, Georgië, Armenië en Namibië en in 42 die van Liecht enstein. Zuid-Korea, Kazachstan en Letland. Op 12 februari verschenen ook zes permanente zegels: 0,10 Zw. fr., VN-vlag en 1,10 Zw. fr., interieur volkerenpaleis, detail fresco van de Italiaan Massimo Campigli; 8 c., bloeiende kersenboom met op de achtergrond het VN-hoofd- kwartier in New York en 55 c., de roos 'Vrede'; 5 en 6 Oostenrijkse shilling' detail van het kunstwerk Hoo-o-Raigi (opvliegende fenik sen) van de Japanner Sagenji Yos- hida. De VN vervolgden 13 maart haar velletjes-beleid met de uitgifte van drie velletjes met ook daarin steeds veir blokjes van vier zegels (4x0,80Zw, fr.;4x32c.;4x7 Os.). Op de zegels bedreigde dieren. Hero Wit bSll De tijgerhaai is, samen met de witte haai, een der weinige soorten die wel eens mensen aanvallen. ook de rijkste haaienbevolking: zo'n 350 soorten. Andere toplanden in de haaien visserij zijn Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Portugal, Spanje, Argentinië, Bra zilië, Mexico, India, Pakistan, Sri Lanka, de Malediven, Maleisië, Taiwan, Zuid- Korea en Nieuw-Zeeland. Gewild Het zijn z'n vlees, vinnen, huid, leverolie en kraakbeen die de haai zo gewild ma ken. Europeanen vangen, verwerken en verhandelen haaien voornamelijk om het vlees. In Zuidoost-Azië gaat het vooi-al om de haaienvinnen, die tot de duurste visproducten behoren. In Hongkong, Chi na en Singapore betaalt men soms meer dan 150 gulden voor een kop haaienvin- nensoep. Door de hoge prijzen van haai envinnen is de haai ook rond Afrika lang niet veilig meer en in het zuidoosten van de Verenigde Staten is de haaienvisserij sterk in opkomst- Van haaienhuid worden allerlei leerproducten vervaardigd. In een land als Mexico is dit een belangrijke acti viteit, maar de laatste jaren ontwikkelt zich ook in Europa, Japan, Australië en Thailand een haaienleerindustrie. Olie uit haaienlevers wordt gebruikt in de textiel- en leerindustrie en voor de fabri cage van smeermiddelen, cosmetica, vita minen en geneesmiddelen. Het zit onder meer in wc-schoonmaakdoekjes (Japan), parfums (Frankrijk) en aambeienzalf (Amerika). Het kraakbeen van haaien wordt verwerkt in medicijnen en voedsel producten. Dit kraakbeen bevat een che mische stof die zou helpen tegen oogver moeidheid en reumatiek. Recenter is het toepassen ervan bij de behandeling van kanker. Haaien hebben gedurende de evolutie al lerlei vormen doorlopen, zo blijkt uit fos siele vondsten. De evolutionaire experi menten hebben geleid tot het huidige aantal van rond 380 soorten. Een zo lange en diverse ontwikkeling moet wel perfec tie tot gevolg hebben en dat stralen de die ren ook uit. Ze zijn doelmatig, dus aan hun omgeving aangepast, tot het uiterste. Ze hebben de ongenaakbaarheid van het volmaakte. En omdat haaien roofdieren zijn, maakt juist dat ze voor ons griezelig. Haaien vormen met roggen de klasse der kraakbeenvissen: ze hebben een kraak beenskelet, dat lichter is dan hard bot en hun lichaam een grote buigzaamheid ver leent. Hun huid heeft geen schubben, maar is bezet met huidtandjes van been bedekt met tandglazuur die aanvoelen als schuurpapier. Kraakbeenvissen zijn 'veeltandigen'. Versleten tanden worden afgestoten en door nieuwe vervangen. Achter elke tand ligt een reeks steeds klei nere tanden opgeklapt. Na het uitvallen van een tand richt de volgende zich op en sluit het gat. Typisch voor kraakbeenvis sen zijn ook de open kieuwspleten, tot ze ven paar. Met gesloten kieuwen nemen de dieren door de bek water in. Vervolgens wordt daar in de kieuwzakken zuurstof aan onttrokken, waarna de vissen hun kieuwen openen om het water te lozen. Sommige haaien gebruiken hun kieuwen ook als hulpaandrijving, een 'onderwa terstraalmotor' Haaien zwemmen met golvende bewegin gen. De staart, waarvan het bovendeel het grootste is, levert de meeste stuwkracht. De rugvinnen zorgen voor stabiliteit en een goede stroomlijn. Met hun borstvin nen, die zijdelings uitsteken en als hoog teroeren dienen, regelen de dieren hun duikhoek en zwemdi'epte. Remmen of achteruit zwemmen kunnen haaien niet. Hun borstvinnen zijn daar niet bewege lijk genoeg voor. Daardoor zijn ze niet in staat een aanval af te breken, wat bij draagt aan hun imago van genadeloze woesteling. Hooguit kunnen ze uitwijken. Omdat ze geen zwemblaas hebben, moe ten haaien blijven zwemmen om niet te zinken. Toch hebben ze een aanzienlijk drijf vermogen, dank zij hun enorme met olie gevulde lever. Dit orgaan maakt het zwemmen op elke diepte en bij elke snel heid zelfs makkelijker dan een zwem blaas dat zou doen. Zijn lichte kraak beenskelet is voor de haai een bijkomend voordeel. Het continu zwemmen komt ook de ademhaling ten dienste: er is een voortdurende toestroom van zuurstofrijk water. Maar bodemhaaien blijven vaak stil liggen en laten de verswatervoorzie ning over aan de stroming. Sensoren Haaien speuren hun prooien op met een uitermate gevoelig sensorsysteem. Hun neus heeft sensoren die reageren op de elektrische velden, hoe zwak ook, van an dere dieren. Verder hebben ze langs hun zijden een lijn van sensoren die op haar tjes lijken en de geringste trillingen in het water waarnemen. Voeg daarbij een on gekend reukvermogen, dat bloed kan rui ken in een verdunning van één druppel in een miljoen druppels water, en het wordt duidelijk dat hen weinig eetbaars ont gaat. Daar komt nog bij dat veel haaien in tegenstelling tot wat algemeen werd ge dacht zeer scherp van gezicht zijn. Zo zou een aantal soorten, waaronder de witte haai en de blauwe haai, bij de jacht vooral op hun ogen afgaan. Over de voortplanting van haaien weet men alleen dat de dieren laat geslachts rijp zijn, weinig jongen krijgen en dat mogelijk al in de moederschoot kanniba Haaien verschillen sterk in grootte, een opvallende soort voor wat betreft zijn uiterlijk is de hamerhaai. lisme onder de jongen optreedt. De be vruchting geschiedt bij alle haaien in wendig. De meeste bodemhaaien leggen eieren. De haaien van het diepe water zijn levendbarend. In grootte lopen haaien uiteen van een meter (de hondshaai van de Noordzee bij voorbeeld) tot de soms wel achttien meter van de reuzenhaai en walvishaai. Hoewel deze laatste twee zich voeden met dierlijk plankton, larven en kleine visjes, wordt de vijf tot zeven meter grote witte haai of mensenhaai beschouwd als de grootste vleesetende vis ter wereld. Deze soort heeft zwaar geleden onder de reputatie van maniakale mensenmoordenaar die de serie 'Jaws'-films hem bezorgde. Hij werd voor trofeejagers een doelwit van de eer ste orde. Symbool Met de tijgerhaai is de witte haai een der weinige soorten die wel eens mensen aan vallen. Toch-is het zwaar vervolgde beest nu het symbool van de strijd vóór de haai en geworden. Dat is een doorbraak in de benadering. Gewoonlijk immers is zo'n rol immers weggelegd voor dieren met een grote aaibaarheidsfactor, zoals zeehond jes, panda's en aapjes. Wie ooit opnamen heeft gezien van een witte haai die een on- derwaterkooi met onderzoekers atta queert, ziet een schepsel dat men ongaar ne aan het hart zou drukken. Dat mag echter geen reden zijn het dier uit te roei en. Nadat onderzoekers van het White Shark Research Institute alarm had geslagen, ging Zuid-Afrika in 1991 als eerste land over tot bescherming van de witte haai. Het dier kwam bovenaan de lijst van be dreigde zeedieren te staan. Amerika volg de drie jaar later en verklaarde de witte haai eerst langs de Californische kust en later langs de kust van Florida be schermd. Het grote publiek wordt langzamerhand voor de haai in het algemeen gewonnen door andere films dan die van het soort 'Jaws'. Zo valt Discovery Channel te prij zen om zijn haaienuitzendingen, die voor al de nadruk leggen op de haai als succes vol product van de evolutie en onmisbare schakel in de ecologie van de zee. Dat ter wille van de kijkcijfers ook hier wordt in gespeeld op de griezelsensatie die nu een maal altijd aan haaien kleeft, moet men dan maar zien in het kader van het goede doel. Mark Glotzbach

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41