Arm en blank in Zuid-Afrika PZC PZC Tom Poes en de Niks varia 4 Nieuwe onderklasse kent bedroevend weinig solidariteit het weer in zeeland redactie puzzel Cryptogram recept en in europa snelheidscontrole zaterdag 5 april 1997 Vandaag op vorst aan de grond. Zwakke van onze correspondente in Kaapstad Runa Hellinga Wat ik van het nieuwe Zuid- Afrika vind? Ik zal je eens wat zeggen, zonder het nieuwe Zuid-Afrika zaten we hier niet. In de scheve, zelfgebouwde hut waar Lynnette Matthee samen met haar man Kallie en hun twee dochtertjes woont, kun je met zo'n uitspraak alle kanten op. Maar Lynnette klaagt niet over haar hut, integendeel, ze is er dankbaar voor. .Vroeger, in het oude Zuid-Afri ka, zou ons gezin niet meer heb ben bestaan. Dan waren wij dakloos geweest en hadden ze onze kinderen in een kinderte huis gestopt. Vroeger hadden we hier als blanken geen hut mogen bouwen, want dit was een kleurlingenwijk. Dan had den we nergens heen gekund. Nee, ik ben het nieuwe Zuid- Afrika heel dankbaar, want daardoor zijn we als familie nog bij elkaar." Arme blanken. Dat is niet een beeld dat de meeste buiten staanders van Zuid-Afrika heb ben, maar ze zijn er zeker wel. En in groeiend aantal, want sinds de afschaffing van de apartheid zijn alle banen open voor iedereen. Dat heeft het aantal sollicitanten op banen waar je geen tot weinig scholing voor nodig hebt, vergroot. Verbitterd Niet zo verwonderlijk dus datje onder de arme blanken de grootste aantallen mensen te genkomt, die verbitterd zijn' over de veranderingen in het land. Twee jaar geleden kwam het in de arme blanke wijk Ruy- terwacht in Kaapstad tot ras- senrellen, toen zwarte scholie ren een leegstaande school in de wijk kraakten. Maar Lynnette Matthee is zeker niet verbitterd. De gewezen boekbindster is kijkt, nuchter tegen het leven aan. Het had slechter kunnen zijn, meent ze. Haar man raakte zijn baan kwijt in het kader van een reor ganisatie en vervolgens ging haar bedrijf dicht. Dat had niets met de afschaffing van de apart heid te maken. Dat ze onderdak konden krijgen in de kleurlin genwijk van het visserdorpje Houtbaai wel. Het is geen riant onderkomen: Lynnette Matthee (r) praat met haar buurvi idorpje Houtbaai. een hut van golfplaat en bord karton met drie kleine kamer tjes. Binnen hebben de Mat- thees het zo gezellig mogelijk gemaakt. Er staan een tv, een cassettedeck en een koelkast. Een paar jonge poezen kijken af en toe over de drempel naar bin nen. Voor de deur scharrelt een hond met drie poten. „Ervalt welwatte verbeteren", zegt Lynnette. „Als het regent, dan lekt het erg. We sparen voor nieuw bouwmateriaal, zodat we binnenkort het dak kunnen ver vangen en een extra kamer kun nen bouwen. En we staan op de wachtlijst voor een van die flats." Ze wijst naar een groep troosteloos uitziende flatge bouwen. „Maar dat zal wel lang duren. Er zijn mensen die daar al tien jaar op wachten. Kallie werkt tegenwoordig op de toeristenboten, terwijl Lyn nette werk doet waarvoor de meeste blanke vrouwen hun neus ophalen: ze strijkt en maakt huizen schoon. Ze heb ben er een inkomen aan dat vol doende is om zichzelf en hun HOOFDREDACTIE: A.L. Oosthoek ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR: M. van Zuilen CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, A.J. Snel, M. van Zuilen, B. Jansen, L. Sleufjes NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse Eindredacteuren: J.D. van Scheijen; Th.J.M. Giele Verslaggevers algemeen: W.A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J. van Dam; R.H. Hoving: A.M. van der Jagt; B. Jansen (plv chef nieuwsdienst); H.O. Postma; M.J. Schrier; L. Sleutjes (Den Haag); A.J. Snel; C.M.J. Sondervan (ondernemend Zeeland); H. van der Werf. Verslaggevers Bevelanden/Noord-Zeeland: F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; M. Hitzert; M.A. de Jongh; C.A. Moerland; H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); N.J.C. Kluijtmans; E.L. Ramakers; M.P.T. Sep Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I.F.M. Cappetti; J.J. Heijt; R.E.A. Hoonhorst; M. Modde Bureau: R. Bosboom; M.E. Ernens; B. Goudswaard; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; A. Nijmeijer; J.P. van de Sande; M.T.O. van der Vleuten CENTRALE REDACTIE Chef: M. van Zuilen Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); H.D. Hekking; G.J. Kers; F.T.J. Koopmans; W.P. Staat Kunst en bijlagen: J. van Damme (chef); K. Cijsouw; F.P.J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M.Tabbers; A. Zevenbergen Sport: R. Thannhauser(chef); J.F.D. Bakker; G.J.W. Borgman M.H.J. Caldenhoven; E.M.S. Pentury; K.L. de Vries Levensbeschouwing: W.P. Staat Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M. Boersma, C.L.Geelhoed, I. Wirtz PRODUKTIE en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A.A. Adriaanse; W.J. Adriaansens; F.J. Binicewicz; E.F. Bouwens; W.H. Diepeveen; S. Haanstra; P.C. de Jonge; C.A. Lammers; L. Minnaard; A. Mommer; J.P.H. Noot; J.J. de Rijke; A.F. Schreurs; J.P. Verbeek; W.M.J. Verstuyf Systeembeheer: R.G.C. de Ridder Beeld: J.B. Siwabessy Documentatie: L. van der Horn, C. Flipse, R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN A.B.C. Knol (Brussel); P.J.A.H. Koopman (Brussel); P.G.W. van Nuijsenburg (Bonn); J.A.Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); H.B.Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome); J.W.M. Gertsen (Boedapest); R.E. Kroon (Genève);A. Bloemendaal (Tel Aviv); J.E.J.M. Lutzds- tanbul); J.A.M. de Bruijn (Washington); R.Hellinga (Kaap stad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); J.Stalpers (Tokyo); Y. van der Heijden (Peking); K.Gottlieb (Mexico-stad) REDACTIEKANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel: (0118) 484000. Fax: (0118)470102. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel (0113) 273000. Fax: (0113)273010. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel: (0115) 694457. Fax: (0115)620951 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel: (0111) 415380. Fax: (0111 >414126 De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bronnen: Ge associeerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), United Press Inter national (UPI), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP), Reuters (RTR), Belga en European Pressphoto Agency (EPA) kinderen goed te onderhouden. Lynnette: „Mij krijg je niet meer naar een blanke wijk. De onder linge hulpvaardigheid is hier veel groter. Toen we hier aan kwamen, met alleen wat kleren, hebben mensen ons van alle kanten spullen en meubels toe gestopt. Als er een feest is, is dat een feest voor de hele wijk. Kerstmis vier je hier met zijn al len." „Wij zijn inmiddels volkomen geaccepteerd, niemand geeft ons ooit het idee dat we er niet bij horen omdat we blank zijn. Terwijl onze vroegere blanke vrienden ons stuk voor stuk in de steek hebben gelaten toen we onze banen kwijtraakten, om dat we geen 'geld meer hadden om hen te onthalen. Volgens maatschappelijk werk ster Annelie Meyer van de wel zijnsorganisatie Communicare is dat een van de meest opmer kelijke verschillen tussen arme blanke en kleurlingen- of zwar- te gemeenschappen: „In arme blanke wijken kennen mensen vaak hun eigen buren nauwe lijks. Er is geen enkele onderlin ge solidariteit." Lynnette vertelt dat haar buren aanvankelijk niet wilden gelo ven dat zowel de familie van haar man als de hare geen hand hebben uitgestoken om hen te helpen toen ze hun werk kwijt raakten. „Integendeel, ze scha men zich er diep voor dat ze fa milieleden hebben die arm zijn en die in een krottenwijk leven. Mijn ene broer is een keer langs geweest, op verzoek van mijn moeder, om te kijken hoe we het maakten. Hij is voor de deur blijven staan, heeft me honderd rand (40 gulden) gegeven en is weer vertrokken. Nooit meer wat van gehoord. In de arme blanke wijk Brook lyn hebben Colleen Curnow en haar onderhuurster Leanne Woolley een heel ander verhaal te vertellen. Beide vrouwen wo nen al sinds jaren in de wijk, die tot zo'n tien jaar geleden uit sluitend blank gebied was, maar waar zich sindsdien steeds meer kleurlingenfamilies vesti gen. foto Eric Miller/GPD Colleen is verbitterd. Niet onbe grijpelijk als je de drama's in haar leven hoort: haar dochter werd zeven jaar geleden op 15- jarige leeftijd vermoord, haai man stierf twee jaar geleden aan tbc en haar zoon, nu in de twin tig, is verslaafd aan drugs. Haar armen zitten vol met lange litte kens. Colleen reageert op de tegenslagen van het léven met depressies en vlagen van zelf verminking. Ze heeft nog twee dochtertjes, mooie, giechelende meiden die zo op het eerste ge zicht in niets op hun moeder lij ken. Corruptie Colleen spuwt haar gal over de nieuwe regering. De zwarten, die hebben het allemaal gedaan. Veel weet ze niet van politiek, maar de corruptieschandalen waar de pers over bericht, zijn tot haar doorgedrongen. Ze noemt Winnie Mandela en Allan Boesak, twee vooraanstaande ANC'ers die van fraude worden beticht. Voor haar is oud-presi dent F.W. de Klerk nog steeds de man van wie ze het moet heb ben. Wat ook tot haar doorge drongen is, is het regeringsplan om de uitkeringen voor blanke, alleenstaande, werkloze vrou wen en hun kinderen te korten. In ruil daarvoor krijgen alle al leenstaande, werkloze vrouwen met kinderen, ongeacht hun huidskleur, in de toekomst recht op een uitkering. Maar deze gelijktrekking van een overduidelijke onrecht vaardigheid is aan Colleen niet besteed. Per slot van rekening ziet ze haar toch al magere inko men van 250 gulden per maand halveren. Bitter is ze ook over de toevloed van kleurlingen in de wijk. Er zijn natuurlijk ook goede, haast ze zich daaraan toe te voegen, maar er zijn er toch wel veel die in de drugs of de prostitutie zit ten. Colleen is typerend voor de blanken in de wijk, zoals Anne lie Meyer die beschrijft: mensen met een zeer lage opleiding, vaak een drankprobleem, maar wel met een zeer sterk gevoel dat ze rechten hebben. „Arme blanken zijn vaak heel weinig bereid zelf iets aan hun situatie te doen. Als je in een kleurlin genwijk een naaigroep opzet, zodat vrouwen meer kansen krijgen, loopt het storm. In blanke wijken meldt zich nie mand aan." Onderhuurster Jeanne Woolley bevestigt dat. Zijzelf heeft een aantal malen geprobeerd om iets in de wijk voor elkaar te krijgen. „Mensen klagen erg over de onveiligheid,,dus heb ik geprobeerd een burgerwacht op te zetten. Maar ze willen ge woon hun huizen niet uit. Het gebrek aan initiatief straalt er ook af als je door de wijk loopt. In zwarte woonwijken zie je overal kleine winkeltjes, zit ten mensen met hun handel op straat en groeien in de kleine tuinen vaak een paar maïsplan- ten, wat tomaten of een paar kroppen sla. Hier zijn de tuinen veelal onbeplant en zijn de stra ten leeg en uitgestorven. In haar volgepropte woning droomt Colleen van een ander leven: „Als ik rijk was, ging ik hier weg. Naar Australië. Of naar mijn moeder, die in Duits land woont. Er is voor ons als blanken geen toekomst meer in dit land. Het is allemaal zwart, zwart, zwart." GPD Toonder Studio's ,4479 „We hebben niet genoeg licht', sprak heer Ollie. „Overal zijn donke re hoeken in dit huis - en hoe gemakkelijk kan iets zich daar niet ver schuilen. Iets engs, als je begrijpt wat ik bedoel." „Ja, ja", zei Joost met een meewarig lachje. „Dat is de angst, heer Olivier. Iedereen weet, dat er niets engs bestaat. Maar men is soms bang voor zijn eigen schaduw, met uw welnemen." „Hm", hernam heer Bommel. Hij fronste de wenkbrauwen en even scheen het dat hij de vrijposti ge knecht terecht wilde wijzen. Hij zweeg echter verder, zodat Joost zich glimlachend naar de keuken begaf. Doch de gang was vol duis tere schaduwen en de stormwind vulde het gebouw met een kille tocht, die fluitend om de hoeken gierde. „Die angst is kinderachtig", prevelde de bediende betrekkend. „Bommelstein is aan de holle kant, die vrijheid wil ik nemen. En een extra-lampje hier en daar zou meer huiselijkheid geven. Maar voor angst is geen enkele reden. Werkelijk niet..." Hij passeerde een zijgang en terwijl hij uit zijn ooghoeken in de duisternis gluurde hield hij even de pas in. Doch toen rechtte hij de schouders en stapte vastberaden op de keuken af. „Men is bang voor de toekomst, dat is het", hernam hij. „Men denkt, dat het ongeluk op de loer ligt, als ik me zo mag uitdrukken. Het is allemaal erg kinderachtig. Maar toch... Soms heeft men het gevoel, dat men bij zo'n hoek wordt gadegeslagen. En als men dan kijkt is er niet is te zien. Het flitst altijd net weg. Dat drukt de levensvreugde, wanneer ik zo vrij mag zijn. Als volwassene met onderscheidings vermogen weet ik natuurlijk, dat het onzin is. Maar toch..." Janny van der Lee Horizontaal: 1. Vrouwelijk en doorzichtig (6); 4. Vreemd gewas aan de rivier (8); 6. Stukgrond voor een stamper (3);7. In Duitsland zingt ze op leeftijd (3); 9. Met zoveel geld moet je geluk hebben (7); 11. Feeks in een scharnierend monnikskleed (5). Verticaal: 1. Zo smaakt het de laatste tijd (4); 2. Voor mij een etappe om in cadans te blijven (5); 3. Die jongen is reeds getrouwd geweest (4); 5. Rond en vol als een insekteneter(6);6. Vorstelijkgerecht(3); 8. Het punt is dat u van een puist afkomt (4); 10. Hij is als eerste uit bed (3). Oplossing vrijdag bosfazant orleaanui sierstage roemtenor inktoraal eraardsla tanteasla zadelgaar aderbaars noemerris galantiek espadaecu reinespla Zoete rijstsalade met vruchten Basmati betekent letterlijk Koningin van de rijst. De rijst wordt verbouwd aan de voet van het Himalayagebergte op de vruchtbare gronden van Punjab. De geuri ge rijst behoort tot de zogenaamde lang- korrelsoorten. Kook de basmati volgens aanwijzingen op de verpakking, omdat dit per merk soms iets verschilt. Voor 4-6 personen: ca. 250 gram basmatirijst 1 kaneelstokje 2 eetlepels gembersiroop 2 eetlepels poedersuiker 2 kiwi's 1 mango 1 sinaasappel mooie handappel citroensap 2 eetlepels geschaafde amandelen. Bereiding: Kook de basmatirijst volgens aanwijzin gen gaar met het kaneelstokje. Verwijder het kaneelstokje en meng de gembersiroop en poedersuiker door de rijst. Laat de rijst afkoelen. Schil de kiwi's en snijd ze in blokjes. Maak de mango schoon en snijdt het vrucht vlees klein. Schil de sinaasappel dik en snijd de vrucht in plakken. Snijd de plakken in stukjes. Was de appel, snijd de vrucht in vieren en verwijder het klokhuis. Snijd de partjes in blokjes. Besprenkel de blokjes met citroensap. Meng de vruchten door de koude rijst. Rooster de geschaaf de amandelen in een droge koekenpan en bestrooi hiermee de salade. Hogedruk bevindt zich ver bij ons uit de buurt en ligt met centra zuid van Ierland en boven Majorca en zorgt daar voor mooi lenteweer. Bij ons echter is een. lagedrukgebied van belang dat vandaag vanaf Schotland naar Denemarken trekt. Een bijbehorende storing zorgt voor veel bewolking en af en toe re gen. Ook de wind trekt flink aan, in Oöst-Zeeland is de westen wind vrij krachtig tot krachtig 5 tot 6 Bft., aan de kust krachtig tot hard 6 tot 7 Bft. De aangevoerde lucht is iets minder koud dan die van gisteren en de maximum temperatuur ligt rond de 10 graden. De minimum tempera tuur vannacht van 5 graden aan zee tót omstreeks 3 graden landin waarts. Nautisch bericht Wind: west krachtig tot hard 6 tot 7 Bft., tijdelijk stormachtig 8 Bft., zicht: matig, temperatuur kustwa ter: 8 graden, afwijking waterstan den: verhoging, maximum golf hoogte monding Scheldes: ruim drie meter. Hoog water Zaterdag Zon Maan Zondag Zon Maan ZON EN MAAN op 07.10 op 06.11 op 07.07 op 06.40 onder 20.23 onder 17.54 onder 20.25 onder 19.15 Vooruitzichten Voor morgen: het lagedrukgebied trekt naar het zuidoosten. Hierdoor draait de stroming naar noordwest. Wisselend bewolkt met een enkele bui. De temperatuur weer onder de 10 graden, de maximum rond 8. De minimum temperatuur in de nacht omstreeks 3 graden. De noord tot noordwesten wind is afgenomen naar matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft. en neemt in de avond en nacht verder af naar matig. Voor maandag tot en met woens dag: fris weer, met stapelwolken maar ook zonnige perioden en het blijft overwegend droog. Tempera turen overdag rond 9 graden. De minima in de nacht omstreeks 2 graden met in Oost-Zeeland kans uur cm uur Zaterdag 5 april Vlissingen 00.56 187 13.19 Terneuzen 01.12 214 13.36 2 Bath 02.12 254 14.36 Roompot Buiten 00.50 135 13.15 Zierikzee 02.20 132 15.05 Wemeldinge 02.30 153 15.05 Philipsdam West 02.05 141 14.45 Zondag 6 april Vlissingen 01.42 216 14.06 Terneuzen 02.03 243 14.26; Bath 03.03 286 15.26! Roompot Buiten 01.40 156 14.00 1 Zierikzee 03.25 144 16.00 l Wemeldinge 03.25 169 15.55 Philipsdam West 02.55 149 16.30 NM lVlaandag 7 april Vlissingen 02.26 238 14.50 2 Terneuzen 02.46 266 15.09 Bath 03.49 310 16.14 1 Roompot Buiten 02.20 174 14.40 Zierikzee 04.20 155 16.50 1 Wemeldinge 04.15 182 16.40 Philipsdam West 04.50 163 17.20 i| Laag water uur cm uur Zaterdag 5 april Vlissingen 07.28 205 19.48 I Terneuzen 07.56 215 20.15 I! Bath 08.52 242 21.16 ij Roompot Buiten 07.15 156 19.35 t Zierikzee 08.25 159 21.00 l| Wemeldinge 08.35 173 21.05 II Philipsdam West 08.30 168 21.05 l| Zondag 6 april Vlissingen 08.18 225 20.37 2i Terneuzen 08.47 237 21.03 i Bath 09.49 264 22.07 2 Roompot Buiten 08.05 167 20.20 ]l Zierikzee 09.25 164 21.45 I Wemeldinge 09.30 180 21.55 t Philipsdam West 09.30 174 21,50 1, NM Maandag 7 april Vlissingen 09.06 238 21.19 l Terneuzen 09.36 251 21.47 2 Bath 10.39 276 22.56 U Roompot Buiten 08.45 175 21.05 I! Zierikzee 10.15 166 22.30 II Wemeldinge 10.20 183 22.35 li Philipsdam West 10.10 177 22.30 I! Vooruitzichten voor het buitenland: Finland: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden en oosten eerst nog kans op enkele sneeuwbuien. Vrijkoud metmaxima van-4graden in het noorden tot iets boven het vriespunt in het zuiden. Zweden: Soms wolkenvelden, soms zon en op de meeste plaatsen droog. In het uiterste zuiden van daag mogelijk veel wind en regen of sneeuw. In het noorden maxima iets onder het vriespunt, in het zui den iets daarboven. Denemarken: Vandaag stormach tig weer met enige tijd regen, voor afgegaan door sneeuw. Morgen later op de dag opklaringen, afge wisseld dooreen winterse bui. Mid- dagtemperatuur rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vandaag onstuimig, bewolkt en van tijd tot tijd regen; maxima tussen 10 en 15 graden. Morgen enkele graden kouder maar geleidelijk wel rustiger, dro geren meer zon. België en Luxemburg: Vandaag veel wind, bewolkt en af en toe re gen. Middagtemperatuur rond 11 graden. Morgen maxima rond 8 en enkele winterse buien, afgewisseld door wat zon. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen perioden met zon en vrijwel droog. Naar het noorden en oosten toe meer bewolking en vooral later enkele buien, ook met winterse neerslag. Middagtemperatuur meesttussen 10 en 15 graden. Portugal: Veel zon maar in het zui den geleidelijk meer bewolking en later mogelijk een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tus sen 22 en 27 graden; vlak aan zee in het zuiden iets lagere maxima. Madeira: Nu en dan zon en kans op een enkele regen- of onweersbui. Temperatuur 's middags rond 21 graden. Spanje: Veel zon. Morgen later op de dag in hetzuidwesten een toene mende kans op een regen- of on weersbui. Vandaag rond Gibraltar veel wind. Middagtemperatuur meesttussen 20 en 25 graden maar langs sommige kusten iets lager en in het binnenland lokaal hoger. Canarische Eilanden: Naast zon ook wolkenvelden en kans op enkele buien, ook met onweer. Middag temperatuur tussen 21 en 25 gra den. Marokko: Westkust: perioden met zon en daarnaast kans op een re gen- of onweersbui; eerst vooral in het zuiden en later ook in het noor den. Maxima tussen 20 en 25 gra den. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatüt meest rond 21 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden m zon. Vandaag in de oostelijke d; partementen meer bewolking e kans op regen; in de Alpen daaltó sneeuwgrens naar 1200 meter. D Mistral gaat vandaag tijdelijk ligge maar komt morgen weer terui Middagtemperatuur tussen 15 6 20 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig ej morgen een aantrekkende wira Maxima rond 20 graden. Italië: Perioden met zon. Vooij morgen ook wolkenvelden en late van het noorden uit mogelijk regel Vandaag tijdelijk kouder met maxi matussen 14en 18 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zoi en tamelijk veel wind. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 gr) den. Malta: Flinke perioden met zone1 droog. Middagtemperatuur rondl! graden. Griekenland en Kreta: Vooral vae daag een aantal regen- en onweert buien. Morgen geregeld zon enoi veel plaatsen droog. Rond de Egê sche Zee tijdelijk veel wind. Van daag nogal fris met maxima rondlj graden. Turkije en Cyprus: Vandaag meet bewolkt en een aantal fikse buier, vaak met onweer en hier en daa veel neerslag. Morgen van hetwes ten uit opklaringen en geleidelif droog. Vrij lage maxima; morgei variërend van 8 graden op de Dar danellentot 14 op Cyprus. Duitsland: Vandaag in het noord westen kans op storm; verder bei wolkt en enige tijd regen, hier et daar ook sneeuw. Morgen wintersj buien, afgewisseld door wat zor Middagtemperatuur meest tusse 6 en 12 graden. Zwitserland: Aan de noordzijde va de Alpen bewolkten af en toe reger, vanaf 1200 meter sneeuw en mid dagtemperatuur rond 11 graden,! het zuiden droger, meer zon efi maxima tot 20 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en vaf tijdtottijd regen, boven 1200 met® sneeuw. In Karïnthië en Stiermaf ken kleinere neerslagkans en soms ook zon. Middagtemperatuur rond 12 graden maar morgen in ha noordoosterrwat lager. Polen: Vandaag eerst lokaal misl Daarna vanuit het westen bewolldj regen en vooral in het zuiden va' Polen een harde wind. Zondag ee| koude noordenwind en winter! buien afgewisseld met zon. Milt dagtemperatuur vandaag 7 tot ij graden, morgen dalend naar 2 tot graden. De politie kondigt voor dit weekeinde de volgende snelheidscontrole! aan: Zaterdag: A2 tussen Amsterdam - Utrecht - Zaltbommel vice versa A10 ringweg Amsterdam A27 tussen Breda - Utrecht Zondag: A2 tussen Amsterdam - Utrecht -Zaltbommel vice versa A10 ringweg Amsterdam A58 tussen Vlissingen - Roosendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4