Even de kiezen stevig op elkaar Financiële Flannel 1997 PZC Parkeermeter met scherpe ogen SOHO onthult ware gezicht van de zon Tandarts gaat digitaal wetenschap en techniek 39 computertaal Bereken contouren van financiële positie @penst@@rtje Julianakorpsen op Internet Geestelijke gezondheidszorg De meest veelzijdige informatie over al uw geldzaken nu in één interactief programma Video op Internet wordt volwassen Oog in de ruimte zaterdag 5 april 1997 Tussen de kiezen zit een stukje plastic dat we, liggend in de tandartsstoel, stevig op z'n plaats mogen houden. Aan dat plastic zit een zwart plaatje vast, van drie bij vier centimeter, met een draadje eraan. Een dure hap: het plaatje vertegenwoordigt een waarde van enkele tienduizenden guldens. Een vreemd gevoel om dat zomaar in je mond te steken, maar als de tandarts even achter de deur is verdwenen en de röntgenbuis kort pruttelend z'n werk heeft gedaan, wordt meteen zichtbaar waar dat 'm in zit: nog voordat we uit de stoel omhoog zijn gekomen om het wonder te aanschouwen, staat de foto al kraakhelder op de monitor. Mooi he?, roept tandarts Jan Kuneman blij. Nog altijd wordt hij als een kind zo enthousi ast als hij zijn digitale röntgensys- teem demonstreert. Amper een kwartiertje binnen in zijn praktijk in 's-rGravenzande liggen we al in de stoel met het kostbare chipje in de mond. Met ons eigen kakement in beeld praat het immers een stuk makkelijker over de nieuwste ont wikkelingen in de tandartsenij. Want dat onderwerp brengt Kune man helemaal tot leven: hier is de digitale tandarts aan het woord. Hier wel. Op veel andere plaatsen duidelijk niet. ,,De beroepsgroep loopt bepaald niet voorop als het om computertoepassingen gaat", zegt Kuneman met spijt. „Er zijn achtduizend tandartsen in Neder land, van wie er nu zo'n twintig een digitaal röntgensysteem heb ben. De meesten schrikken terug voor de investering, of hebben er de moeite niet voor over. Het pro bleem is dat je zo moeilijk onder steuning kunt krijgen en dat er zo weinig informatie over is. De be roepsvereniging NMT doet er niets aan. Wanneer je als tandarts met dit systeem wilt beginnen, moet je het helemaal zelf uitzoe ken." Freak Of je moet collega Kuneman bel len. Want als zelfverklaarde appa- ratenfreak is die er met weinig moeite toe over te halen een ande re tandarts met raad en daad op weg te helpen. „Voor bekenden heb ik al heel wat computers in el kaar gezet", zegt hij, doelend op de voor dit doel gebruikte basis-sys temen: in principe heel gewone Windows-pc's zoals veel mensen die thuis gebruiken voor werk en spelletjes. Voor het maken van di gitale röntgenfoto's wordt die computer uitgebreid met de voor noemde opnamechip die in de mond van de patiënt gaat, alsmede een klein kastje om de chip en de pc met elkaar te verbinden. Een bedieningspedaal - de tandarts naar hartelust meekijken. Kune man ei-vaart dat als een groot voordeel. „Op deze manier betrek je de patiënt bij de behandeling, je kunt precies laten zien wat er aan de hand is, waar de mondhygiëne tekort schiet, je kunt er angst mee bestrijden." Het digitale röntgensysteem biedt hetzelfde voordeel van meekijken, maar heeft daarnaast nog een paar sterke pluspunten die voor tand arts, patiënt en milieu van belang zijn. Zo is de opnamechip veel ge voeliger dan gewone röntgenfilm, wat betekent dat in de meeste ge vallen met 90 procent minder röntgenstraling kan worden vol staan. Kuneman heeft er de bedie ningsunit van zijn röntgenappa- raat voor moeten laten aanpassen. „In principe zou ik voor de stra ling zelfs de spreekkamer niet meer uit hoeven", zegt hij, „want als ik achttien foto's maak, krijg ik dezelfde dosis als tij dens een dagj e skiën in het hooggebergte. Ik blijf het toch maar doen, uit goede ge woonte, maar de veiligheid neemt met dit systeem natuurlijk enorm toe." En dan is er nog de milieufactor: aan het ontwikkelen van conven tionele röntgenfilms in de tand artspraktijk komen vrij veel che micaliën te pas, die geregeld ververst en dus weggegooid moe ten worden. Het kost de tandarts gemiddeld duizend gulden per jaar alleen om die vloeistoffen kwijt te raken. Voeg daarbij de on middellijke beschikbaarheid van de foto - er hoeft niets ontwikkeld te worden - en de vraag rijst waar om het toch zo langzaam gaat met digitale röntgen. Solisten „Het is misschien typisch Neder lands", verzucht Jan Kuneman. „Tandartsen zijn hier allemaal ei genwijze solisten, die niet gauw bereid zijn iets nieuws te proberen en zeker niet om daarin te investe ren. In Frankrijk heeft de overheid besloten digitale röntgen te subsi diëren, zo belangrijk vinden ze met name de verminderde stralen- belasting." Het systeem zoals Jan Kuneman het gebruikt, kost minimaal twin tigduizend gulden. „Dat is na tuurlijk wel veel geld maar op de totale inventaris van een tand artspraktijk is het maar een frac tie. En je verdient het terug. Aan materiaal en milieukosten spaar je zó al drie- a vierduizend gulden per jaar uit. En dan is er nog de kwaliteitsverbetering die j e ermee bereikt: je kunt beter kijken en meer zien op zo'n beeldscherm dan op een klein stukje film. En het scheelt tijd, die je kunt beste den aan meer aandacht en betere zorg." Rob Vermeulen Tandarts Jan Kuneman is op het World Wide Web te bezoeken onder: http: //ivww.bart.nl/jhk/ Nu de jaarlijkse klus van het invullen van de belasting formulieren weer achter de rug is bergen veel mensen de mappen of dozen met financiële papieren diep en veilig op in een kast, in de hoop dat ze daar voorlopig niet uit hoeven. Wie zijn belastingfor mulier met behulp van een com puter invult, weet waarschijnlijk dat met die gegevens ook geëxpe rimenteerd kan worden. Links en rechts een getalletje veranderen en meteen naar de onderste regel kijken, om te zien wat voor effec ten die wijzigingen opleveren. Uitgeverij Bonaventura gaat nog een stapje verder dan het belas tingformulier. Het bedrijf heeft de Elsevier financiële planner 1997 uitgebracht, die voor aller lei berekeningen te gebruiken is. Iemand die geïnteresseerd is in zijn financiën en wel eens wil we ten hoe de toekomst er wat dat betreft uitziet, kan de computer allerlei berekeningen laten ma ken. Het is wel handig als de be lastingaangifte ook gemaakt is met het computerprogramma van Elsevier want dan hoeven veel gegevens, maar één keer in getikt en opgezocht te worden. De CD-rom van Elsevier is wel handig om de eerste gedachten eens te bepalen. Daarna is het toch slim om nog eens contact op te nemen met mensen die er ver stand van hebben. Reken thuis de slimme verkooppraatjes van de makelaar nog eens rustig door. Wie even snel wil kijken welk ef fect de aanschaf van bijvoor beeld een koopsompolis heeft op zijn persoonlijke situatie komt bedrogen uit. Ga er maar eens rustig voor zitten want het is niet een-twee-drie voor elkaar. En dat is iets wat veel mensen ont zien, zeker als ze juist de belas ting-bescheiden opgeborgen hebben. Enig financieel inzicht is bij het gebruik van deze CD-rom ook wel nodig, al staat op de schijf heel wat informatie. Het is zoals in de advertentie van een belastingadvies kantoor op de achterzijde van de gebruiksaan wijzing staat vermeld. De cd- rom bepaalt de contouren van uw financiële toekomst. René Schrier Elsevier financiële planner 1997Uit geverij Bonaventura. ISBN 90-6882- 290-X. Prijs f99,50. De Juliana korpsen uit Middelburg hebben sinds eind maart een ei gen homepage op het Internet. Juliana hoopt meer mensen te kunnen interesseren voor de vereniging en de drumcorps-activiteit in het algemeen. Op het adres http://www.angelfire.com/wi/Juliana- corps/index.html staan de drie korpsen Juliana drum bugle corps, Junior drumcorps JohanFriso en het Juliana Blaasorkest/Humoreske te vinden. De vrijwilligers van de Juliana Korpsen zijn nog volop be zig de pagina's te verfraaien met onder meer foto's. Het Trimbos-instituut, een onafhankelijk kenniscentrum met als doel de geestelijke gezondheid van mensen te bevorderen, zet zijn informatie op Internet. De totaal vernieuwde website is te vinden op http://www.trimbos.nl. De informatie bestaat uit de integrale teksten van de publieksfolders over alcohol en de verschillende drugs; pers berichten; informatie over de geestelijke gezondheidszorg; een over zicht van de wetenschappelijke publicaties van het instituut; ant woorden op veel gestelde publieksvragen over alcohol en drugs en een agenda met congressen en symposia over drugs en verslaving. Het Trimbos instituut geeft ook zogenaamde factsheets uit. Dat zijn fol ders over een specifiek onderwerp. De nieuwste twee factsheets over respectievelijk Drugsoverlastbeleid en Cannabisbeleid staan ook op Internet. De financiële planner 1997 is voor allerlei berekeningen te gebruiken. Progressive Networks uit Seattle, bekend van de RealAudio-software waarmee geluid via Inter net te horen isheeft onlangs de video variant gelan ceerd: RealVideo. De RealVideo-software heeft het populaire RealAudio versie 30 aan boord, waarvan er meer dan tien miljoen gebruikers zijn. RealVideo maakt live-video (weliswaar in een fors postzegelformaat) op het Internet mogelijk. Er be staan andere programmaatjes die videobeelden op het Net produceren, maar de kwaliteit laat vaak te wensen over. Grote bedrijven als Disney, ABC, Time Warner en Fox waren er vliegensvlug bij om deze nieuwe standaard te ondersteunen en hebben in middels realvideo-materiaal op hun sites staan. Spike Lee leverde drie nieuwe filmpjes van vijf mi nuten die exclusief voor RealVideo gemaakt zijn. Ook leuk is dat je nu de Amerikaanse FOX nieuws zender live op Internet kunt bekijken. Video over het Internet was altijd nogal problema tisch door het gebrek aan 'bandbreedte': te veel in formatie over een te klein doorvoerkanaal. RealVi deo werkt met kleine pakketjes informatie die in een doorlopende stroom naar de pc van de gebrui ker worden gestuurd. Ontbreekt er een pakketje in formatie, dan zendt de computer een berichtje naar de server, en wordt het datapakketje opnieuw ge stuurd. Een techniek die 'video-streaming' heet. Op zich niet nieuw (denk aan VDOlive en VXtreme), maar Internetwatchers vermoeden dat door de be wezen successen met RealAudio de RealVideo play er van Progressive Networks al snel tot standaard zal worden verheven.(GPD) De RealVideo player is gratis op te halen bij http://ww- w.real.com Systeemeisen: Pentium PC 75MHZ of hoger, Wiridows95, Internetaansluiting. Opname op 23 december '96 van de zon door de SOHO. De donkere schijf in het midden onderschept het heldere zonlicht. De kromme lichtveeg links op de opname is de komeet 'SOHO-6', vlak voordat deze op de zon stortte. foto Lasco Nasa Straks, als de zon weer wat hoger aan de hemel staat zullen duizenden hun winterbleke huiden voor het eerst dit jaar op de geleidelijk drukker wordende stranden 'laven' aan de bruinende zonnestraling. Maar weinigen zullen zich daarbij het hoe en waarom van die straling afvragen. Bijna iedereen weet inmiddels wel dat ook hier overdaad schaadt en dat je uit moet kijken voor overdoses aan ultraviolette straling. Helemaal zonder gevaar is die zon dus niet. En hij is ook lang niet zo rustig als het lijkt. Dat blijkt nog eens uit de onlangs door NASA-ESA vrijgegeven opname van een Europees ruimtevaartuig dat speciaal werd gemaakt om de zon op een unieke wijze in de gaten te houden: het Solar and Helio- spheric Observatory (kortweg: SOPIO). Op de foto is, behalve enorme uitbarstingen in de zonne- corona (de uitgestrekte 'atmos feer' van de zon), ook een komeet te zien is die door de zon 'eventjes' wordt opgeslokt. Het zijn details die voor de ogen van ons, aardse stervelingen, altijd onzichtbaar blijven. Daar is de zon zoals wij die zien vanaf de 'bodem' van onze luchtoceaan, veel te helder voor. Na de lancering op 2 december 1995 werd SOHO geparkeerd in een punt op de (denkbeeldige) ver bindingslijn tussen aarde en zon en wel op een afstand van ander half miljoen kilometer van de aar de. Daar heeft hij een ongestoord uitzicht op dat even merkwaardi ge als reusachtige, laaiende cen trum van warmte en straling in ons zonnestelsel. Adembenemend Met behulp van één van de twaalf instrumenten aan boord van het SOHO, speciaal geschikt gemaakt voor continue registratie van de uitgestrekte zonne-corona, stel den de onderzoekers een videofilm van de zon samen. Daar is op adembenemende wijze te zien hoe de zon, door de beweging van de aarde in haar baan, tussen de ster ren lijkt door te zeilen terwijl hele reeksen uitbarstingen de corona een steeds wisselend uiterlijk ge ven. Een aantal sten-en is op de fo to duidelijk te zien. Vreemd mis schien maar door de afwezigheid van een dampkring zijn sterren, bezien vanuit de ruimte, tot vlak naast de heldere zon zichtbaar. En dus ook die komeet die op de opname, gemaakt op 23 december vorig jaar, ineens opduikt. Net als zijn soortgenoot Shoemaker-Le- vy, die in juli 1994 een vurig einde vond in de atmosfeer van de pla neet Jupiter, zo was ook deze ko meet, die 'SOHO-6(het is de zesde komeet binnen een jaar die het SOHO dicht bij de zon vond!) werd gedoopt, ten dode opge schreven. Het is overigens niet voor het eerst dat een komeet wordt 'gesnapt' vlak voordat deze door de zon wordt opgeslokt. Sinds de mens de hemellichamen met satellieten bespiedt, zijn al di verse kometen zo dicht bij de zon gevonden. Kunstmaan Astronomen denken dat deze 'SO- HO-6' een lid was van een familie 'sun-grazers' die gedurende de laatste 150 jaar drie schitterende komeetverschijningen oplevex-de (in de jaren 1843, 1882 en 1965). De banen van diè drie kometen waren zodanig dat ze vanaf de aarde goed waarneembaar waren, in tegenstelling dus tot 'SOHO-6' die alleen met behulp van een kunstmaan ontdekt werd. Zoveel kometen zo dicht bij de zon in een zo korte tij d (het SOHO vond er tot dusverre maar liefst zeven in am per een jaar tijd) geeft te denken. Natuurlijk is de zon, met zijn veel grotere massa dan alle planeten bij elkaar, letterlijk en figuurlijk de grootste 'trekpleister' in ons zonnestelsel. Het is dus niet ver wonderlijk dat de meeste rommel zich richting zon begeeft. Maar dat betekent extra gevaar voor de binnenplaneten Mercurius, Ve nus, Aarde en Mars; gevaar voor botsingen. En de ellende is dat je die kosmi sche projektielen met aan ziet ko men, zoals de SOHO-foto maar weer eens bewijst. Ben Apeldoorn Wie over een aantal jaren te weinig geld in de parkeerautomaat gooit en, dus, te lang 'staat', moet onherroepelijk rekening houden met een boete. Nu kun je de dans nog enigszins ontspringen omdat parkeerbeambten niet overal tegelijk kunnen zijn en het meestal niet direct wordt opgemerkt dat je bijvoorbeeld geld tot 11.50 uur in de meter gooide terwijl je pas om 12.05 uur terug was. Over een tijdje is dat er niet meer bij. Wie zijn of haar tijd overschrijdt gaat op de bon en dat tenvijl parkeerbeambten in geen velden of wegen te bekennen zijn. Ook voor de parkeermeter geldt dat de techniek niet stil staat. Techniek die, volgens het blad 'New Scientist', door onder meer de Canadese firma 'MeterVision' ontwikkeld werd. Het product zal deze zomer in een aantal Ameri kaanse steden worden getest: een intelligente parkeermeter. Niks geen parkeerwachter meer nodig. De meter ziet en constateert hele maal zelf. Vanaf het moment waarop je je geld of, beter nog, je creditcard door de gleuf hebt ge wurmd en het nummer van je par keervak hebt ingetoetst is het 'Big Brother is watching you'. De parkeermeter van de toekomst bestaat niet alleen meer uit een ponsmachientje annex klokje in een zware, inbraakvrije kast die alleen begint te werken als je er geld in gooit. Zodra je begin vol gende eeuw met je blikje ergens een parkeerterrein op rijdt, 'ziet' hij je. Hij registreert je nummer plaat, en verdere kenmerken van de auto. En hij houdt precies bij waar en hoe lang je blijft staan. Dat is nog wel het meest bijzonde re van de parkeerautomaten van 'MeterVision'; ze houden je auto in de gaten en slaan alarm ais je tijd is verstreken. En ze slaan direct alarm als ze na, zeg twee minuten nadat je het parkeerterrein opreed nog geen geld van je hebben 'ge proefd'. Onhoorbaar natuurlijk; de automaat heeft een snel modem binnen zijn zware bepantsering (de vandalen van de toekomst zul len immers ook wel met hun tijd meegaan) en seint de kenmerken van elke overtreder onverbiddel ijk naar een centrale, die meteen doorschakelt naar de audiohelm van de agent die zich op dat mo ment het dichtst bij de betreffende plek des onheils bevindt, De bekeuring komt dan heel snel dichterbij. Creditcards „Maar dat is in feite nog maar de beginfase", zegt Jim Richard, di recteurvan 'MeterVision', „na en kele jaren moeten we zover zijn dat de automaat dat ook zelf re gelt." Dit omdat, zoals Richard niet nalaat te benadrukken, er van geld in de automaat dan helemaal geen sprake meer zal zijn. „Creditcards", zegt hij. „Het pro bleem van te weinig kleingeld op gelost en bij een overtreding wordt de bekeuring nog dezelfde dag af geboekt. En last van inbrekers heb je ook niet meer want er zit dus ge woon helemaal geen geld in. Voor vandalen wordt het ook uitkijken want er is een sensor ingebouwd die bij elke schok of grote kracht op de automaat een alarmsignaal verstuurt." Ben Apeldoorn houdt graag zijn handen vrij en schoon - en een iets bovenmodale monitor (omwille van de beeld kwaliteit) doen de rest. „Die opnamechip is het kunst stukje van het röntgenfotosys teem", legt Jan Kuneman uit. In principe is het eenzelfde soort ccd- chip als die je in videocamera's te genkomt. Alleen is deze gevoelig voor röntgenstraling in plaats van zichtbaar licht, en hij is een stuk groter. Die twee laatste eigen schappen maken hem moeilijk te maken en dus kostbaar. Eigenlijk is er op dit moment maar één be drijf, Schick in de Verenigde Sta ten, dat in staat is röntgengevoeli- ge beeldchips te maken in het formaat van drie bij vier centime ter". Die maat is essentieel voor de praktijk, want alleen daarop kun je zogeheten bitewing-opnamen maken die alle kiezen en wortels van een kaakhelft tegelijk zicht baar maken. Alleen dat type foto's wordt vergoed door de zorgverze- Op het moment dat de bite- wing-opnamechip wordt ver wijderd, is op de monitor de ge maakte opname al in beeld, foto Theo Bohmers eenvoudig worden gekoppeld met de patiëntenadministratie. Voor de tandarts is het dan een kwestie van een muisklik om van de rönt genfoto naar de status van de be treffende patiënt en weer terug te schakelen. Een andere functie van het Schick-systeem is het tonen van videobeelden, gemaakt met een speciale mondcamera die eruit ziet als een elektrische tandenbor stel. Hij geeft 'live' bewegende en fraai belichte beelden van het ge bit. Omdat alle spullen naast de stoel staan opgesteld, kan de patiënt keraars. Met kleinere chips moet je meer afzonderlijke opnamen maken, wat meer geld kost en meer röntgenstralen vergt. Schick levert de chip samen met een compleet systeem met soft ware voor het maken, bekijken en archiveren van de opnamen. Het computerprogramma dat de plaatjes op het scherm toont, kan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39