Wonden zijn nog lang niet geheeld in Oklahoma City Schotse Wishaw verslikt zich in broodje rosbief PZC Proces rakelt aanslag weer op reportage 31 Epidemie door vleesbacterie zaterdag 5 april 1997 Het tekstje op het papier luidt: „Moge het recht zegevieren. Want de prijs die we hebben moeten betalen, is te groot voor minder dan dat." Het papier hangt aan een hek, onder de kleurenfoto van een stralende Jaci Rae Coyne. Zij werd slechts veertien maanden oud. Bijna twee jaar geleden kwam een eind aan Jaci Raes leven, toen het gebouw met het kinderdagverblijf, waarin zij net door haar moeder was afgezet, de lucht in vloog. Met de peuter werden die 19e april 1995 nog eens 167 mensen het slachtoffer van de grootste terreurdaad ooit op Amerikaanse bodem gepleegd. De plaats waar eens het Alfred P. Mur- rah-gebouw stond - een negen verdiepingen hoge verzameling over heidsdiensten aan Oklahoma City's Fifth Avenue is sindsdien een bedevaartsoord geworden. De puinhopen zijn al lang weg. In afwachting van een betere bestemming is voorlopig een smetteloos grasveld aan- Waar 168 mensen stierven, komt waar schijnlijk een monument. Elders in de stad is een kleine tentoonstelling inge richt, waarop de ontwerpen - van ingeto gen tot pompeus - te bezichtigen zijn. Maar intussen hebben de inwoners van Oklahoma City van de plek van de ramp alvast hun eigen herdenkingsmonument gemaakt. Het hek om het grasveld hangt vol met duizenden blijken van medeleven. Ont roerende, maar soms ook bizarre. Teddy beertjes, kinderspeelgoed, in plastic gevatte gedichtjes, maar ook een rode stropdas, nummerborden van auto's en zelfs een bedrieglijk echt uitziend rijbe wijs. Naam van de houder: ene Elvis Pres ley. Er zijn bloemen, verse en plastic. Er hangt nog een.kerstkrans, maar ook een mand met paaseitjes. Niemand haalt het in zijn hoofd iets van het hek weg te halen. In een half-vergaan honkbalpetje zit een hand vol muntjes. Op een rood, door weer en wind vaal geworden, t-shirt staat in grote letters: 'Why?' Waarom. Twijfels Het is de vraag waarop Amerika nog steeds geen antwoord heeft. Deze week begon in Denver, negenhonderd kilome ter verderop in de staat Coloradohet pro ces tegen Timothy McVeigh, een 28-jarige gesjeesde sergeant, die wordt beschouwd als hoofdverdachte. Maar de twijfels over wat gebeurd is, blijven. Voor de inwoners van Oklahoma City - er wordt gezegd dat iedereen hier wel ie mand kende onder de slachtoffers - bete kent het proces dat alle herinneringen aan die 19e april weer worden opgerakeld. Media uit de hele wereld zijn weer in de stad neergestreken om te zien hoe de Oklahomans zullen reageren. Maar die hebben het proces, en zelfs het Op de muur rond het verwoeste gebouw in Oklahoma City laten bezoekers tekstjes en bloemen achter, ter herdenking van de slachtoffers. De belangstelling voor de aanslag, twee jaar geleden, is sterk gestegen nu het proces tegen de verdachte van de aanslag begonnen is. foto J. Pat Carter pseudomonument aan Fifth Avenue, niet nodig om dagelijks aan de ramp herin nerd te worden. De wonden zijn nog te vers. Ook elders. Want de aanslag, vrijwel zeker het werk van extreemrechtse fana tici, was niet alleen gericht tegen de inwo ners van Oklahoma City. Miljoenen zagen het als een aanslag tegen Amerika. Voor het eerst vond een zware terreur daad in Amerika zelf plaats. En dan niet eens gericht tegen politici of soldaten, zo als dat zo vaak gebeurt in de wereld, maar tegen gewone burgers. Mannen, vrouwen, en 'onschuldige' kinderen. En dat de da ders uit hun eigen volk kwamen, maakte het alleen maar erger. De bom van Oklahoma City - vijfduizend pond kunstmest met benzine - heeft de Amerikanen veranderd, zegt men wel. ,,Wij zijn onze onschuld kwijt", heette het in 1995. Nog steeds zijn er miljoenen Amerikanen die grote overheidsgebou wen niet meer binnen durven gaan. Fede- rale kantoren worden extra bewaakt. Beest Het proces in Denver zal uitsluitsel moe ten geven over het waarom. Want daaraan hebben de mensen in Oklahoma City het meeste behoefte. Daarom wilden zij ook bij het proces tegen McVeigh zijn. Om hem zelf te kunnen zien. Om het 'beest', zoals hij wordt genoemd, in de ogen te kunnen staren. De schok was dan ook groot toen begin dit jaar bleek dat in Denver voor hen geen plaats zou zijn. Rechter Richard Matsch meende dat de nabestaanden van de slachtoffers niet in zijn rechtszaal thuis hoorden 'omdat zij geen partij waren' in de zaak tegen McVeigh. Het was een klap in hun gezicht. Geen partij? Het was al erg genoeg dat de justitie had bepaald dat het proces naar Denver moest worden verplaatst, omdat McVeigh in Oklahoma niet zou kunnen rekenen op een eerlijk proces, op een onpartijdige jury. Maar de verbanning uit de rechts zaal maakte bij talloze nabestaanden een golf aan verontwaardiging los. En actie. Onder leiding van Marsha Kight, die haar dochter Frankie verloor bij de aanslag, voerden de nabestaanden actie voor er kenning tot bij het Congres in Washing ton. ,,Ik wil elk moment van het proces kunnen bijwonen. Dat is mijn recht, Ik heb al genoeg verloren. Mijn dochter kan zichzelf niet vertegenwoordigen. Onder druk van de slachtoffers nam het Congres vorige maand met grote meer derheid een wet aan die hen het recht geeft het proces toch bij te wonen. Maar zij moeten genoegen nemen met slechts twaalf plaatsen in de rechtszaal. Er wordt dus geloot. Elke week mogen twaalf an deren in Denver aanwezig zijn. Geen circus Janet Walker mag zo pas over dertien we ken de mogelijke moordenaar van haar man zien. Nu moet zij genoegen nemen met een plaats in een bij het-vliegveld van Oklahoma City speciaal ingerichte zaal, waarnaar via een gesloten tv-circuit de beelden van Denver worden doorge straald. Een rechtszaal op afstand. Het gewone publiek mag er niet in. Het gebouw is streng afgegrendeld. In federa le rechtszalen wordt de tv immers niet toegelaten, en het openstellen van de spe ciale verbinding voor het publiek (en dus de pers) zou dat verbod omzeilen. Men wil ten koste van alles herhaling van het O.J. Simpson-circus voorkomen. Op de eerste dagen van het proces kwam in Oklahoma City maar een handvol na bestaanden op. „Ik weet niet of ik dit wel elke dag kan aanzien", zegt Janine Gist, wier dochter in de puinhopen omkwam. „Ik vrees dat het proces het allemaal nog erger zal maken. Nieuwe geruchten, nieu we controverses." Heel wat nabestaanden willen daarom niet eens naar Denver. Zij vrezen er niet tegen te kunnen. Zij zijn liever bij hun fa milie, in hun eigen omgeving, als het pro ces straks alle emoties oprakelt. Het openbaar ministerie startte Project Heartland, een hulpverleningsprogram ma voor de families van de slachtoffers. „Elke morgen is opstaan voor mij weer moeilijk", zegt de 63-jarige Roy Sells, die zijn vrouw verloor. „Ik zit op de rand van mijn bed en vraag de goede God om me weer door deze dag heen te helpen." Sells hoopt dat het proces duidelijkheid zal brengen, en daarmee wellicht de kans een bladzijde om te slaan. Doodstraf De roep om de doodstraf voor Tim McVeigh is algemeen. Voor velen in Ame rika is dat de enige straf voor zo'n wan daad. Riep president Bill Clinton niet al twee dagen na de aanslag dat 'de berech ting snel en hard zou zij n' en dat het open baar ministerie zeker de doodstraf tegen de dader(s) zou eisen? Tijdens het selecteren van de juryleden deze week was de waag of zij eventueel in staat zouden zijn de doodstraf uit te spre ken, de meest nadrukkelijke. McVeighs advocaten proberen vooral juryleden te vinden die tegen de doodstraf zijn, terwijl die juryleden voor de aanklagers juist on aanvaardbaar zijn. Maar Marsha Kight, die algemeen wordt gezien als de leidster van de organisatie van nabestaanden, wil de doodstraf niet. „Dat zou te gemakkelijk zijn. Dat maakt van McVeigh alleen maar een martelaar. Nee, hij moet levenslang krijgen, In een isoleercel. Ik ben mijn dochter ook levens lang kwijt," Dat het proces snel zou gaan, is ook al niet bewaarheid. Veel van de familieleden kunnen er niet bij dat het twee jaar heeft geduurd voor de zaak van start gaat, ter wijl McVeigh en zijn compaan Terry Ni chols (die later apart berecht wordt) al twee dagen na de aanslag in Oklahoma werden gearresteerd. „Er is een hoop frustratie', zegt gouverneur Frank Kea ting van de staat Oklahoma. „Men be grijpt niet waarom het zo lang duurt, en waarom de verdediging al 30 miljoen dol lar heeft kunnen uitgeven." McVeighs ad vocaat is door de rechtbank aangewezen (pro deo) en wordt dus door de belasting betaler betaald. Litteken 'De dag waarop Amerika explodeerde', luidt de tekst op een t-shirt op het hek rond de plaats van de aanslag. 'De wond heelt, maar het litteken blijft', staat er in kleine letters onder. Maar de wond is er nog. Zij is duidelijk zichtbaar, niet alleen aan het kleine stuk afgebrokkelde muur van het opgeblazen kantoorgebouw. Tientallen panden in de omgeving staan er nog steeds even gehavend bij als op die L9e april twee jaar geleden. Het kantoor van Oklahoma's waterleiding aan de overkant is een betonnen geraamte. Een bezinestation op 300 meter afstand is nooit herbouwd. De door de klap veroor zaakte barsten zitten nog in de muren. De zwaar beschadigde Methodistenkerk naast de plek des onheils wordt opnieuw opgebouwd. 'Een teken van hoop', staat er op een bord. De mensen komen nog steeds van heinde en verre. „Elke keer als ik hier langskom", zegt een wouw die in een naburig kantoor werkt en dagelijks langs het hek loopt, „dan komen de tranen weer." Hans de Bruijn Misschien hadden we de vraag 'durft u nog wel een saucijzenbroodje te eten' niet moeten stellen, en al helemaal niet op de stoep van slagerij John Barr and Son. „Get lost", is de vinnige repliek van de jonge vrouw, die de winkel net heeft verlaten met een dreinende peuter bengelend aan de linkerarm en een volle boodschappentas aan de rechter. Ze is niet de enige in het Schotse Wishaw, een dorp onder de rook van Glasgow, die een pesthekel aan journalisten heeft gekregen. Mediageweld trof Wishaw eind november omdat bij Barr de dood over de toonbank ging. Volgens de provinciale ge zondheidsraad van Lanarkshire kregen de klanten van Barr met hun vleespasteitjes, rosbief en andere (voor)gekookte vleeswa ren de Escherichia coli, stam 0157 meegeleverd. Wishaw werd het epicentrum van een verwoestende epidemie, die naar aan grenzende provincies oversloeg en al 400 mensen in het ziekbed deed belanden. Voor 22 yan hen werd dat ook het doodsbed. E-coli0157 nestelt zich in de darmen, veroorzaakt bloederige di arree en tast na enige tijd ook andere organen, vooral de nieren, aan. „We hebben alleen in Lanarkshire twaalf doden, allemaal mensen die vlees hadden gegeten dat aantoonbaar door Barr was aangeleverd", zegt dr. Martin Donaghy, een onderzoeker van de in het aangrenzende Hamilton gevestigde Gezondheids raad. Er komt een strafzaak tegen de slager, aangespannen door de provincie. En liefst honderd besmetten en nabestaanden van slachtoffers maken zich op voor civiele procedures tegen Barr, de provinciale autoriteiten en de nationale regering. Raadsels Klip en klaar liggen de zaken echter niet. De waag waarom E-coli 0157 juist in Schotland zo vernietigend toeslaat, blijft voor de deskundigen een raadsel. „Dat is een pijnlijke waag, want er is geen eenduidig antwoord op te geven"zegt prof. Hugh Pennington. Hij is epidemioloog en erkend onderzoeker van het E-colifenomeen en werd enkele weken na het drama van Wis haw door de regering belast met een onderzoek naar de oorzaak van het bacteriële geweld in Schotland. Volgens Pennington verplaatst de bacterie zich van rauw vlees naar gekookt vlees. Zijn advies is om in elk geval de slagers bij wet te verplichten het rauwe en (voor)gekookte vlees volledig te scheiden. „Natuurlijk moet de hygiëne in de slachthuizen optimaal zijn. Maar het zal nooit mogelijk zijn om besmetting daar volledig uit te bannen. Slagers zullen daarom niet alleen het gekookte en rauwe vlees totaal apart moeten opslaan, maar het ook gescheiden moeten verkopen. Dat betekent aparte toonbanken in de winkel, en per soneel dat of rauw of gekookt vlees verkoopt, maar niet allebei tegelijk", zegt hij. De slagers klaagden, met steun van een aantal Conservatieve parlementsleden, onmiddellijk dat dit voor velen van hen, in de De slagerij van John Barr and Son in het Schotse Wishaw. eerste plaats de kleinere winkels, het einde betekent. Ze hebben het geld en de ruimte niet voor zo'n operatie, menen ze. Penning- ton is niet onder de indruk. „Ik heb op basis van mijn onder zoekservaring geen enkel vertrouwen dat slagers de hygiënische voorschriften tot op de letter naleven", zegt hij beslist. Barr leverde de vleeshapjes voor de zondagse lunch die dominee Jim Davidson en de parochianen van de OldParrish Church aan Wishaws Main Street op 17 november organiseerden om 87 be jaarde inwoners van verpleegtehuizen een feestelijke dag te be zorgen. Vijf dagen later werd de provinciale Gezondheidsraad gealarmeerd vanwege drie gevallen van voedselvergiftiging. Het spoor naar Barr was snel gevonden, allen hadden deelgeno men aan de kerklunchDonaghy en de zijnen repten zich diezelf de avond naar Barr om hem op de hoogte stellen. Barr beloofde alle medewerking, het gekookte vlees werd meteen uit de handel genomen, aldus Donaghy. Een dag later echter was de Cascade-pub aan de rand van het dorp het toneel van een bruisend verjaardagspartij tje. Het 18- jarige feestvarken zal die avond lang bijblijven: negen feestvier foto HansGeleijnse ders werden doodziek, de hartige hapjes bleken te zijn aangele verd door slager Barr. En dat terwijl hij wist dat zijn vlees 'ver dacht' was, zegt de Gezondheidsraad. In de volgende weken werden rond honderd gevallen van voed selvergiftiging geconstateerd, van wie er 44 hadden meegehapt in Davidsons kerk. Op 26 november viel de eerste dode, een 70- jarige deelnemer aan de kerklunch. Een dag later publiceerde de Gezondheidsraad een lijst met tachtig afnemers van Barr, wiens slagerij ook een groothandel is. Te laat Advocaat Paul Sartoni kijkt vanuit zijn kantoor aan de met au to's volgepropte Main Street uit op het kerkje van Davidson, waar het allemaal begon. Hij vertegenwoordigt zestig slachtof fers en nabestaanden van slachtoffers en is met onder de indruk van het optreden van de Gezondheidsraad. Te laat en te weinig, zegt hij. De activiteiten van de slager omschrijft hij met een woordspe ling die het beste te vertalen is met 'Barr en boos'. De winkel had die vrij dag meteen gesloten moeten worden en de hele vleesvoor- raad in beslag genomen, zegt hij. En het publiek had onmiddel lijk en uitvoerig moeten worden geïnformeerd. In de grijsbetonnen kolos in Motherwell waar het provinciebe stuur zetelt, heft Tom Fox de ai-men in wanhoop ter hemel. „We konden niet anders"bezweert hijwe zij n gebonden aan wette- lijke voorschriften. We kunnen een slagerij alleen maar sluiten als overduidelijk valt te bewijzen dat de eigenaar hygiënische voorschriften niet naleeft of weigert mee te werken aan het on derzoek. We konden ook niet met zekerheid zeggen dat Barr de enige bron was, De directieven verplichten ons tot 'redelijkheid'. Als er bedrijven ten onrechte op ons lijstje waren geplaatst, had den we meteen forse claims voor schadevergoeding aan de broek gehad." Doorverkocht Ook Fox beroept zich herhaaldelijk op zwijgplicht vanwege de komende rechtszaak. Maar hij wil wel kwijt dat de lijst met 80 namen een 'fraai stukje recherchewerk' was. Niet alleen ontbrak bij Barr, zoals bij veel kleine zelfstandigen, een gecomputeri seerde administratie, in veel gevallen was het ook nog eens zo dat een afnemer van wie hij zich de naam wel herinnerde het vlees weer had doorverkocht. „Volstrekt legaal overigens en niet on gebruikelijk in de vleesindustrie", zegt Fox, „maar dat maakte het wel heel moeilijk om al het vlees te traceren." Barr sloot begin december zijn zaak vrijwillig. Eind februari kreeg hij van de provincieraad toestemming tot heropening van cle winkel, de groothandel achter de zaak moet nog dicht blijven. Barr, die naast de slagerij een bakkerswinkel exploiteert, pre senteerde een brandschoon winkelpand, met gescheiden toon banken en apart personeel voor de verkoop van rauw en gekookt vlees en vleeswaren. Wat hebben de vijftien jonge kinderen die volgens Donaghy ver moedelijk blijvende nierbeschadiging hebben opgelopen aan deze dorpsruzie? Volgens de Schotse wetgeving kunnen zij Ban en/of de autoriteiten zelfs nog na het bereiken van de 18-jarige leeftijd aanklagen als blijkt dat hun leven in 1996 werd verwoest door het eten van besmet vlees. Maar deze door advocaat John Muir van slager Ban- aangereikte wetenschap zal van weinig nut zijn als de opmars van de E-coli niet wordt gestopt. En daar ziet het niet naar uit. Er zijn al kleine uitbarstingen geweest in Noord-Engeland, niet ver van de Schotse grens. Prof. Pennington, die door de kranten een voor keur voor Labour krijgt aangeschreven, zegt dat de bevolking pas echt beschermd wordt als de overheid niet de belangen van de producent maar van de consument op de eerste plaats stelt. Pennington, die met een acht man sterke staf het probleem moet klaren, zegt onder hevige druk te staan van Michael Forsyth, de Conservatieve minister voor Schotland, om zo snel mogelijk met een eindrapport te komen. Dat wekt niet alleen de indruk dat de autoriteiten er alles aan doen, maar biedt, gelet op het mysteri euze karakter van de E-coli 0157, ook de kans dat in deze verkie zingstijd de blaam niet bij één partij komt te liggen. Pennington: „De overheersende indruk die het publiek krijgt bij alle vleesaf faires, inclusief BSE, is dat de volksgezondheid niet op de eerste plaats komt." Hans Geleijnse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31