V erscherpte controle varkenspest Eis half jaar voor busongeluk PZC Supporter voor rechter wegens lichtkogel Kinderversies van schilderijen Van Gogh Correctie strafbaar handelen overheid moet via de politiek Nieuwe confrontatie over huurders dreigt binnenland ustitie pakt na uitbreiding van ziekte overtreders vervoersverbod keihard aan Just Kerndoelen Vrije Scholen voldoen niet aan de wet Directeur van omstreden Eemland-ziekenhuis weg Pleidooi verbod piramidespel Gids over kwaliteit ziekenhuizen College Madonna in Amsterdam Daling wachtgeld in het HBO Short Lines is spoorvervoerder Officier legt chauffeur dood door schuld ten laste Goedkope kleding op de markt soms tweedehands 0118-417500 Reuzenaronskelk bloeit zaterdag 5 april 1997 n onze redactie binnenland DEN HAAG - Justitie gaat over- reders van het vervoersverbod egen verspreiding van de var- [cnspest harder aanpakken. De loeles gaan fors omhoog. Er tornt een verscherpte controle. jet Openbaar Ministerie past iet lik-op-stuk beleid toe bij ierspreiding van de varkens- jest via verontreinigde vracht wagens. Het college van procu- eurs-generaal heeft gisteren :en richtlijn van die strekking lemaatregel is mede het gevolg lan de recente uitbreiding van ie varkenspest buiten de aan hankelijk zogeheten gesloten Jebieden. De kans op versprei- l is daardoor groter. Instel- en controle van een ver- /oersverbod in een beperkt rebied is daardoor niet meer af- ioende. 'hauffeurs en transportbedrij ven die de regels voor ontsmet- w van vrachtwagens en aan- iangers aan hun laars lappen, uijgen bij een eerste overtre den boete van 2500 gulden. Dat was tot nog toe 500 gulden. Vie voor de tweede keer in de out gaat is 3500 gulden kwijt. Indien de verdachte een trans portbedrijf is, moet dat de eerste keer 3500 gulden betalen. Van een bedrijf dat meer dan twee maal de regels met voeten treedt, wordt- het voertuig in kwestie in beslag genomen en verbeurd verklaard. De Veewet kent voor overtredingen een maximumsanctie van 4000 gul den of celstraf van ten hoogste een jaar. De lik-op-stuk aanpak is de zelfde als bij lichte milieudelic ten. De dader krijgt onverwij kld een transactie-voorstel en bij niet betalen een dagvaarding. De strengere sancties gaan ge paard metscherpe controles. De hoofdofficieren van justitie is verzocht politie bijstand te ge- vens aan de Algemene Inspec tiedienst AID en de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees. Die zijn al zwaar belast door handhaving van het vervoers verbod en controle van verdach te bedrijven. Volgens het ministerie van Landbouw is er de afgelopen dagen geen sprake van een ab normale toename van het aantal illegale transporten door de AID. „Soms krijgen we erop een dag geen binnen, soms vijf", al dus de woordvoerster. ANP fan onze redactie binnenland iUSWIJK - De kerndoelen van e Vrije Scholen voldoen niet le wet. Ze mogen niet die- ien als alternatief voor de mini- numeisen die de overheid wet- elijk heeft vastgesteld voor wat eenlingen aan het einde van de lasisvorming moeten kunnen n kennen. Dat heeft de Onder - pijsraad vrijdag bepaald, leuitspraak is een overwinning foor de Inspectie van het Voort- jezet Onderwijs. De hoofdin- ipecteur van deze dienst van het ïinisterie van Oncleiwijs had le raad om een uitspraak ge raagd in het geschil met de lond van Vrije Scholen. Scholen mogen hun eigen kern- loeien vaststellen als zij princi- eel bezwaar hebben tegen die au de overheid. Dan moeten ze echter wel van een gelijk niveau zijn. In dit geval meende de In spectie dat niet te kunnen toet sen, omdat de ontwikkelings doelen van de Vrije Scholen een principieel andere inhoud heb ben. Vrije Scholen baseren hun onderwijsprogramma op de an troposofische leer van grond legger Rudolf Steiner. De Onderwijsraad stelt nu vast dat de kerndoelen van de Vrije Scholen niet leiden tot toetsba re minimumdoelstellingen die leerlingen moeten bereiken na de basisvorming, aan het einde van de eerste drie jaren van het voortgezet onderwijs. Daarmee voldoen ze niet aan de wet. De Vrije Scholen kunnen tegen de ze uitspraak in beroep gaan bij de Raad van State. „Daar bera den wij ons nog op", aldus een woordvoerder. ANP AMSTERDAM - Een jongen schildert zijn eigen versie van een schilderij van Vincent van Gogh op de 350 meter lange schutting die de bouwput voor de nieuwe vleugel van het Van Gogh-museumin Amsterdam afschermt. Bijna tweehonderd kinderen van scholen uit de buurt konden zich op de schutting uitleven in het kader van de 'Van Gogh op de schutting'-actie van het museum. foto Marco Okh ui zeri A N P van onze redactie binnenland AMERSFOORT - Directeur B. T. Sikkens van het Amersfoortse ziekenhuis Eemland heeft giste ren zijn functie neergelegd. Hij zegt 'om persoonlijke redenen' niet langer in staat te zijn om zijn functie uit te voeren. Sikkens kwam onder vuur te liggen na tal van beschuldigin gen over het disfunctioneren van de afdeling gynaecologie. De kritiek op Sikkens nam toe na tal van publicaties over pro blemen op de afdeling gynaeco logie. Een jaar geleden dienden tientallen patiënten klachten in over het functioneren van de af deling. Vrouwen beschuldigden de artsen onder meer van medi sche fouten en autoritair ge drag. Ook in de loop van het jaar kwam aan de klachtenregen geen einde, ondanks toezeggin gen van verantwoordelijk di recteur Sikkens dat de 'commu nicatieproblemen' - volgens het ziekenhuis de oorzaak van alle commotie - achter de rug waren. Een uitzending van het televi sieprogramma Zembla eind fe bruari, waarin werd gemeld dat door medisch falen minstens vier en mogelijk tien mensen waren overleden en waarin di recteur H. Blaauwbroek van het Patiëntenplatform Utrecht een oproep tot boycot van het zie kenhuis deed, was voor Sikkens vermoedelijk de druppel die de emmer deed overlopen. GPD DEN HAAG - De Consurïientenbond wil dat de overheid 'gro te haast' maakt met een algeheel verbod op piramidefondsen. Volgens de bond is het aantal klachten van gedupeerde spe lers in korte tijd 'extreem gegroeid' en zijn daarom dringend maatregelen nodig, ,Elke dag bellen ons meer dan honderd mensen. Ze doen soms huilend hun verhaal omdat ze door mooie praa tjes van verko pers duizenden guldens zijn kwijtgeraakt", zegt een woord voerder. „Dat vraagt snel om duidelijke regels." Een juridische delegatie van de Consumentenbond gaat daar om 'zeer binnenkort' met het ministerie van Financiën pira ten. GPD UTRECHT - Er moet een kwaliteitsgids van ziekenhuizen ko men. Patiënten kunnen dan kiezen waar zij het liefst behan deld willen worden. Dat bepleit drs. G. Cerfontaine, voorzit ter van de Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU). Binnen vijf jaar zou zo'n naslagwerk voor de kritische patiënt goed moeten werken. Om een keus te kunnen maken uit het aanbod voor medische ingrepen moeten ziekenhuizen hun gegevens over wachttij den, behandelmogelijkheden voor een bepaalde kwaal, ope ra tieresultaten en complicaties openbaar maken in een soort Consumentengids. GPD AMSTERDAM - De Universiteit van Amsterdam start maan dag met colleges Madonna. Muziekwetenschapper Hannah Bosma begint de cursus over de omstreden Amerikaanse pop zangeres en filmster. Dereeks behandelt feminisme, seksuali teit, rassenvraagstukken en postmodernisme. Sinds haar doorbraak met Like a Virgin (1984) is er veel over Madonna Louise Ciccione geschreven. ANP DEN HAAG - De uitgaven voor wachtgelden in het hoger be roepsonderwijs zijn vorig jaar gedaald. Er is 185,7 miljoen gulden uitgegeven aan uitkeringen. In 1995 was dat 200 mil joen. Het is voor het eerst dat in zes jaar dat de wachtgelden in deze sector dalen. De HBO-raad, de vereniging van hogescholen, schrijft deze ontwikkeling toe aan het geringere aantal nieuwe wachtgel ders. Ten opzichte van 1995 was sprake van een afname van bijna 60 procent. Bovendien zijn niet langer voornamelijk ou dere werknemers de nieuwe wachtgelders. Wachtgelden in het onderwijs kosten de overheid 1,2 miljard gulden. Door meer mensen, vooral ouderen, aan het werk te houden denkt minister Ritzen verdere stijging de komende ja- ren te voorkomen en die uitgaven zel fs terug te dringen. ANP ROTTERDAM-Het Rotterdamse Short Lines, opgericht door ondernemer R. Spielings, heeft van het ministerie van Ver keer en Waterstaat een erkenning als spoorvervoerder gekre gen. Plet bedrijf wil nog dit najaar goederentreinen exploite ren, geheel onafhankelijk van NS Cargo. Het is nog niet bekend welke lijn als eerste wordt gereden, Short Lines denkt vooral aan verbindingen die de NS onlangs als onrendabel hebben aangemerkt, zoals containerpendel- treinen van Rotterdam naar Twente en andere plekken tegen de Duitse grens aan. De maatschappij denkt goedkoper te kunnen werken dan NS Cargo, omdat het veel minder overkoepelende kosten heeft dan het grote spoorbedrijf. Short Lines gaat diesellocomotie ven kopen of huren in het buitenland. De wagons worden ge huurd. ANP van onze redactie binnenland ASSEN - Officier van justitie W. Bekkering bij de recht bank in Assen heeft gisteren zes maanden cel geëist tegen een -jarige buschauffeur uit Hoo- geveen. Volgens de officier is de chauffeur verantwoordelijk Voor het busongeluk in het Duitse Winterberg op 12 febru ari vorig jaar. ongeval, kostte zeven men sen uit Deventer het leven. 41 Mensen raakten gewond, onder wie de chauffeur zelf en de be de zwemmer Ron Dekker, officier heeft er geen be zwaar tegen als de celstraf wordt omgezet in dienstverle ning. Hij eiste verder een voor waardelijke rij-ontzegging van een jaar met een proeftijd van twee jaar. bus van Hanze Tours was t ervoor vertrokken uit het skioord Homberg voor de terug reis naar Nederland. Tijdens een afdaling bij Winterberg kwam de bus in een onoverzich telijke bocht in botsing met een dubbeldekker van hetzelfde be drijf die voor hem reed. De bus raakte van de gladde weg en be landde op zijn kop in een dal. Roekeloos :ns de officier is er sprake van dood door schuld en het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Het sneeuwde al geruime tijd en op de weg lag een dik pak sneeuw. „Gegeven de weersom standigheden heeft de chauf feur bijna roekeloos maar in elk geval zeer onvoorzichtig gere den. Hij heeft de omstandighe den schromelijk onderschat en rijn eigen capaciteiten en die van de bus overschat", aldus de officier. Volgens de officier van justitie heeft de chauffeur te hard gere den. Onderzoek van de tacho- (Advertentie) graaf van de bus door het Ge rechtelijk Laboratorium wees uit dat de bus bij het ingaan van cle fatale bocht een snelheid had van 34 kilometer per uur. Over de afdaling van twee kilometer deed de chauffeur 4,5 minuut. De bus vóór hem deed er -inclu sief een oponthoud van drie mi nuten - 18 minuten over, ruim drie maal zo lang dus. Remgedrag Mr. Bekkering stelde verder dat de ervaren chauffeur, die het ge bied goed kent, sneeuwkettin gen had moeten gebruiken, om dat het al lang voor het vertrek sneeuwde. Hoewel die in Duits land niet verplicht zijn, is het volgens de officier aannemelijk dat ze invloed op het remgedrag zouden hebben gehad. De advocaat van de buschauf feur, mr. M. van der Werf, be pleitte vrijspraak. Volgens hem heeft zijn cliënt geen schuld. De werkelijke oorzaak van het on geval was dat de voorste bus moest remmen, omdat een sleepkabel de weg volledig ver sperde. Ten tijde van het onge val werd juist een geslipte auto weggesleept. Van der Werf be- I van onze redactie economie DEN HAAG - Extreem goed- i kope kleding op de markt r blijkt vaak tweedehands te zijn. De organisatie van marktkooplieden, de Cen trale Vereniging voor de Am bulante Handel, wordt de laatste tijd overspoeld met klachten. Woordvoerder J van Leeu wen vermoedt dat de kleding afkomstig is van inzame lingsacties van bij voorbeeld het Leger des Heils. „De kle ding wordt gewassen, in plastic verpakt met een la beltjeerbij en dan lijkt het als nieuw." Hoewel er geen wettelijke verplichting bestaat om aan te geven of iets nieuw of ge- - bruikt. is vindt de vereniging dat de kooplieden dat toch moeten doen. De vereniging is van mening dat er sprake is van ordinair bedrog. Bovendien maakt de organisatie zich zorgen over de slechte naam die de mala fide kooplieden de maikt be zorgen. „Wij jdoen ons best door reklame de markt te promoten en dat wordt op deze manier teniet gedaan. Blaam Van Leeuwen meent dat ook de consument enige, blaam treft. „Als jë ingaat op een aanbieding om voor 25 gul den een of twee truitj es te ko pen, kun je vermoeden dat er iets mee mis is. Zeker als je ziet dat een trui bij een ande re kraam twee keer zoveel kost." ANP kritiseerde de Duitse politie die aan dit aspect nauwelijks aan dacht heeft besteed. Winterhanden De advocaat noemde het begrij pelijk dat de chauffeur de sneeuwkettingen niet heeft ge bruikt. De bus reed namelijk op winterhanden. Een combinatie van winterhanden en sneeuw kettingen is ongebruikelijk, al dus de advocaat. Hij weersprak dat de bus te hard reed. „De snelheid speelde geen rol. Er was gewoon geen houden aan op de spekgladde weg. De laatst gemeten snelheid voor het onge val was 19 kilometer per uur. In zijn slotwoord zei de chauf feur dat hij geen schuldige is, maar slachtoffer. „Ik ben er 100 procent van overtuigd dat ik al les heb gedaan om het ongeval te voorkomen." Uitspraak 18 april. ANP (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002 LEIDEN - De reuzeparonskelk Amorphophallus decus-sil- vae steelt sinds gistermiddag momenteel de show in de kassen van de Leidse Hortus. Deze 6 jaar oude plant is afkomstig van Java en bloeit maar een etmaal. De laatste keer dat de reu zenaronskelk in 'gevangenschap' tot volle wasdom kwam was in 1993, ook in de Leidse Hortus Botanicus. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Officier van justitie nu. F. Westerbeke heeft vrijdag voor de rechtbank in Rotterdam achttien maanden cel, waarvan zes voorwaarde lijk, geëist tegen een 22-jarige man die ervan wordt verdacht tijdens Feyenoord-Ajax op 24 november vorig jaar een licht kogel naar een Ajax-suppor- tersvak in de Kuip te hebben ge schoten. Westerbeke wil verder een stadionverbod voor de Doe- tinchemmer tijdens wedstrij den van Feyenoord, De Graaf schap en het Nederlands elftal. De man wordt er ook van ver dacht voor de wedstrijd Feye noord-Ajax een auto te hebben vernield die was versierd met Ajax-vlaggetjes. Die auto was daar neergezet door het week blad Panorama. Op de zitting bleek dat Panorama daags voor de wedstrijd overleg had gehad met een Feyenoord-supporter over een 'geschikte' plek voor de auto. Deze getuige kwam vrij dag niet opdagen. Advocaat mr. M. Kok vermoed de dat Panorama ook achter het incident met de lichtkogel zit. De getuige heeft tegenover de politie verklaard dat Panorama reportages wilde maken over de auto en de lichtkogel. Hij wei gerde echter deze verldaring te ondertekenen. Wel óverlegde hij tijdens zijn verhoor telefonisch met redacteur J. Dijkgraaf. Uit het proces-verbaal blijkt dat de getuige het advies kreeg het weekblad buiten schot te hou den. Hij moest de schuld in de schoenen schuiven van freelan ce-medewerker H. Peijs. Zware druk Een tweede supporter uit Doe- tinchem heeft volgens Kok ook verklaard dat het weekblad mo gelijk betrokken was bij de lichtkogel. Het blad staat onder zware druk door het dreigende uitlekken van de kwestie, zo zou de supporter hebben verteld. De officier beraadt zich over nader onderzoek in deze. De politie heeft Dijkgraaf, Peijs en foto- graaf P. Roorda al verhoord. De verdachte ontkende door het blad tot zijn daad te zijn aange zet. Het voorstel kwam uit de supportersgroep. Het vernielen van de auto was wel bedoeld om in Panorama te komen. „Maar dan alleen met mijn gezicht af geplakt", aldus de verdachte. Hij wierp twee bommetjes m de met benzine besprenkelde auto van onze redactie binnenland DEN HAAG -Overheden die zich schuldig maken aan moge lijk strafbaar handelen, moeten in de eerste plaats via politieke controle door gemeenteraden, Provinciale Staten en parle ment en via bestuurlijke contro le door een hoger overheidsor gaan worden gecorrigeerd. In het kader van de bestuurlijke controle gaat de regering vaker gebruik maken van haar be voegdheid om besluiten van la gere overheden te schorsen of te vernietigen, Eventuele inscha keling van het strafrecht komt pas in tweede instantie om de hoek kijken. Voorlopig is het niet nodig om hiertoe de wet te wijzigen. Dat standpunt heeft het kabinet vrijdag ingenomen naar aanleiding van het zoge noemde Pikmeer-arrest van de Hoge Raad. Dit arrest sluit strafvervolging tegen een over heid of openbaarlichaamuitin- dien er sprake is van handelen ter uitvoeiïng van een wettelijk opgedragen bestuurstaak. Milieudelicten He t i n augustus vorig j aar gewe zen aiTest leidde er toe dat de klad kwam in de vervolging van met name door overheidsorga nen gepleegde milieudelicteix. Plet bekendste voorbeeld be treft een door het Openbaar Mi nisterie geseponeerde zaak te gen de gemeente Nijmegen:. Justitie in Arnhem verklaarde in die zaak in november vorig jaar al dat zij een politieke cor rectie van de Nijmeegse ge meenteraad verwachtte, nu er geen strafvervolging tegen het gemeentebestuur ingesteld kon worden vanwegrest. Dat ge beurde echter niet: na twee raadsvergaderingen besloot een krappe meerderheid in de raad dat het college mocht blijven zitten. Volgens Justitie zou een vergelijkbare affaire bij een be drijf zeker tot een zware straf zaak geleid hebben. Volgens het kabinet biedt de huidige rechtspraak voldoende ruimte voor vervolging van oveibeidsorganen als hun han delen redelijkerwijs niet meer tot de uitvoering van hun taak kan worden gerekend. Door een gericht vervolgingsbeleid wil het kabinet de rechtspraak op dit terrein verder ontwikkelen. Minister Sorgdrager van Justi tie heeft daarom het college van procureurs-generaal gevraagd voorstellen te doen voor een dergelij k opsporings- en vervol gingsbeleid. Aan de hand van die voorstellen zal worden be keken of er alsnog strafrechte lijke vervolging moet volgen in milieuzaken die reeds aanhan gig zijn. Afhankelijk van de ver dere ontwikkeling van de recht spraak overweegt het kabinet wetswijziging. ANP die op een parkeerplaats voor invaliden stond. Wonderwel ontstond er geen brand. Een Pa norama-fotograaf zou het tafe reel vanuit een tweede auto vastleggen. De vuurkogel die der man na een penalty afschoot, kwam niet ter sprake in Panorama. Het projectiel raakte slechts een re clamebord in de Kuip. Had de lichtkogel mensen geraakt in het Ajax-vak, dan waren er ze ker gewonden of doden geval len, zo stelde een getuige-des- kundige van het Gerechtelijk Laboratorium uit Rijswijk. Uitspraak 18 april. ANP DEN HAAG - Dc positie van huurders ten opzichte van huis bazen en woningbouwcorpora ties wordt enigszins versterkt. Het kabinet heeft daartoe een voorstel overgenomen van staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting. Met dit be sluit lokt de regering een stevige aanvaring uit met de coalitie partij PvdA De afgelopen dagen hebben de staatssecretaris en de huisves tingsspecialist van de PvdA Duivesteijn, tevergeefs gepro beerd een compromis te berei ken over de huurderskwestie. De Tweede Kamer bespreekt deze maand een voorstel van Duivesteijn waarin verhuur ders meer plichten opgelegd krijgen. Ze moeten bijvoorbeeld lang tevoren een huurverhoging aankondigen en zouden ver plicht worden daarover te over leggen met de huurders. Het voorstel van Duivesteijn gaat Tommei te vei'. De staatsse cretaris wil huurdersorganisa ties hooguit wat meer bevoegd heden geven. Het is politiek ongebruikelijk dat het kabinet een initiatiefwet van een coalitiegenoot negeert, en met een eigen voorstel komt. Normaal geproken komt de re geling met bezwaren, zodat de initiatiefwet nog wat kan wor den bijgesteld, Maar PvdA-Ka merlid Duivesteijn en staatsse cretaris Tommei, die meerdere aanvaringen achter de rug heb ben, hielden nu beide het been stijf. GPD vanaf april zondags open m«de DE NOBELAER üosrsrrooi 8 dombuig 0118-582121 L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3