De Oosterschelde is van alle markten thuis Nationaal Park in deze bijlage reportage zaterdag 5 april 1997 Schelphoek. fotografie Pieter Honhoff De Slikken van Viane Nu de Oosterschelde op het punt staat tot Nationaal Park te worden verhe ven, lijkt het areaal Nationale Parken in één klap meer dan te worden verdubbeld. Met 35.000 hectare is het gebied van wa ter, duinen, schorren, slikken, platen, in lagen, karrevelden, kreken en polders groter dan en evenzeer gevarieerd als alle acht andere Nationale Parken in Neder land bij elkaar. "Voorwaarden om de status - en het geld dat eraan vastzit- te krijgen, zijn een minimaal oppervlak van 1.000 hectare aaneengesloten gebied met na tuurlijke waarde, mogelijkheden voor na tuurontwikkeling, natuureducatie en re creatie en een breed draagvlak. Om dat draagvlak te onderzoeken houdt de Voor lopige Commissie Nationale Parken (VC NP) dinsdag 8 april een informatieavond in Mondragon in Ziexikzee. Het voorstel van de commissie aan de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, om de Oosterschelde een Nationaal Park in oprichting te maken, wordt tijdens die avond toegelicht. Met de reacties uit het veld bekijkt de VCNP of het concept-ad- vies moet worden bijgesteld, waarna de Oosterschelde aan het einde van dit jaar de status 'Nationaal Park in oprichting' kan krijgen. Gebieds visie Normaal gesproken krijgt een nieuw 'Na tionaal Park i.o.' enkele jaren de tijd om een overlegorgaan in het leven te roepen, beheersplannen te maken en een bezoe kerscentrum in te richten. Voor de Ooster schelde is zoveel tijd niet nodig. Het gebied valt onder de Natuurbescher mingswet en de Stuurgroep Oosterschel de heeft al een gebiedsvisie gemaakt in nauwe samenspraak met alle gebruikers. Bovendien vormt de Stuurgroep een goe de basis voor het Overlegorgaan omdat De Slikken van Viane daarin alle vertegenwoordigers van over heden en beheerders al zitting hebben. Het overlegorgaan zou moeten worden uitgebreid met adviseurs van natuur en landschap, recreatie, visserij en educatie. Erg veel verschil tussen de visie van de Stuurgroep Oosterschelde en het con cept-advies van de VCNP aan de minister, is er niet. Het zogenaamde voorzorgsprin cipe blijft van kracht. Dat betekent dat andere functies dan natuur, visserij en recreatie, alleen mogen voor zover ze de natuur geen schade doen. Toch geeft de status Nationaal Park meer gewicht aan natuurgerichte recreatie en vooral aan voorlichting en educatie dan de Natuur beschermingswet. Het overlegorgaan zal binnen de wettelijke kaders de publieks gerichte doelstellingen van het Nationaal Park vorm moeten geven. Al vanaf het begin is duidelijk geworden dat een Nationaal Park Oosterschelde niet kan worden gebeeldhouwd naar het model van de andere Nationale Parken, zoals de duinen van Schiermonnikoog, de Grote Peel, de Biesbos en de Meinweg. Daarvoor is het gebied te groot, het land schap te divers en het aantal functies te talrijk. De Oosterschelde is niet alleen een waardevol en uniek natuurgebied, het is ook een vaarweg, een traditioneel visse- rijgebied, een aantrekkelijke plaats voor alle vormen van waterrecreatie en het is de plek waar de Yersekse handel oesters en mosselen verwatert. Bovendien oog sten pierenstekers, zeegroentensnijders Schelphoek en kokkelvissers er wat van hun gading is Met al die functies moet in het inrich tingsplan rekening worden gehouden. Volgens het voorzorgsprincipe is een be- tredingsregeling vastgesteld, waarin alle functies een plaats hebben gekregen. Veel activiteiten zijn aan vergunningen en aan aangewezen percelen gebonden en de be treding van bijzondere gebieden is verbo den of slechts bij uitzondering toege staan. De VCNP vindt dat dat zo moet blijven, al gaan er in de sectoren visserij en recreatie steeds meer stemmen op om het voorzorgsprincipe te vervangen door het zorgprincipe, waarin de gebruikers zichzelf regels opleggen om de natuurlij ke waarden de ontzien, te beschermen en de ontwikkelen. Bezoekerscentra In de andere acht Nationale Parken volstaat een bezoekerscentrum om het publiek te voorzien van voldoende voor lichting en educatiemateriaal. Door de afmetingen en de landschappelijke diver siteit, is één bezoekerscentrum voor de Oosterschelde te weinig. Gedacht wordt aan één bezoekerscentrum met rondom het Oosterscheldebekken verschillende steunpunten. Op de schorren valt nu een maal heel wat anders te beleven dan in de natte, zoute polders langs cle zuidkust van Schouwen en de slufter op Neeltje Jans geeft een volstrekt ander beeld dan de kreken die de ramp van 1953 achterliet bij Ouwerkerk. De VCNP heeft daarom voor gesteld meer geld ter beschikking te stel len voor de Oosterschelde dan wat voor Nationale parken gebruikelijk is. In plaats van 1 miljoen mag het overlegor gaan Oosterschelde ruim 1,2 miljoen in vesteren en jaarlijks komt in plaats van Colijnsplaat een half miljoen 572.000 gulden ter be schikking. Waar educatieve functionaris sen elders twee of drie Nationale Parken onder him hoede hebben, heeft de com missie in een ruwe begroting een hele for matieplaats ingeruimd, plus een plaats voor een ondersteunend educatief mede werker. De meeste discussie valt te verwachten over de begrenzing van het Nationaal Park in letterlijke en figuurlijke zin. Waar begint het het park en waar houdt het op? En welke activiteiten zijn toegestaan en welke niet. Heel veel wordt bepaald door andere wetten en regelingen. Lawaaipro- ducerende sporten zijn al uitgesloten om dat in de Oosterschelde de stilte wettelijk beschermd is. Het gebied is in zijn geheel aangemeld als Internationaal Wetland, waarmee het erkend is als één van de schaarse gebieden waarop vogels zijn aangewezen voor voedsel, broeden, over winteren of voor een rustplaats tijdens de trek. Maar ook gex-uisloze of rustig plof fende plezierjachtjes mogen niet overal in de Oosterschelde komen. Uit de evaluatie van het toegankelijkheidsbeleid van de Stuurgroep Oosterschelde zullen voor stellen komen om de regeling te verande ren, maar bijvoorbeeld de Roggeplaat, waar een groeiende zeehondenpopulatie rust vindt, blijft taboe voor recreanten. Ook zal het aantal lokaties voor pieren- steken en zeegroenten snijden bepei'kt blijven. Met de visserij, met name waar het gaat om de kokkelvisserijzullen j aar- lijks afspraken worden gemaakt over het aantal op te vissen kokkels. De voedsel voorraad voor vogels geeft daarbij de richting aan. Evengoed blijft er nog genoeg ruimte over om te leren en te genieten van de natuur. De fysieke parkgrens loopt in principe langs de dijken, waarbij de hele dijk nog deel van het park is. De meeste inlagen langs de Oosterschelde horen ook bij het park. In dat geval vormt de inlaagdijk de grens. De commissie is vooralsnog niet van plan om de Voordelta binnen de gren zen van het Nationaal Park op te nemen. De slufter op Neeltje Jans en het duinge bied aan de oostkant van het voormalige werkeiland, zouden wel binnen de be grenzing moeten vallen. Tholen Van de Oosterscheldekering loopt de voorgestelde grens langs de noordkust van Noord-Beveland via Kats en de Zandgreekdam langs Zuid-Beveland naar de Oesterdam die de grens aangeeft tot aan Tholen. De karrevelden aan de Thoolse zuidkust en de Pluimpot zijn bin nen het park gepland, waax-na de dijk om het eiland Tholen de grens verder aan geeft. Het Rammegors is nadrukkelijk bij het pex-k inbegrepen evenals de schoiTen, slikken en platen in het Krammer tot aan de Philipsdam en de Grevelingendam. De ki'ekengebieden bij Oosterland en Ou- werkex-k en de inlagen, kaxrevelden en natte polders aan de zuidkust van Schou wen, het plan Tureluux-, vallen ook binnen de begrenzing. Tijdens de informatieavond, die om 20.00 uur begint, kunnen gebruikei's hun me ning kenbaar maken over alle aspecten van het concept-advies, dat ter inzage ligt in de gemeentehuizen en openbai'e biblio theken in de gemeenten aan de Ooster schelde en in het Provinciehuis in Middel burg. Mieke van der Jagt Wat stellen we ons voor bij een Nationaal Park? Bos, heuvels, de lucht van dennenappels, een wild zwijn en als je geluk hebt een hertje. Geen wonder, want jaren lang was de Hoge Veluwe hèt Nationale Park van Nederland. Je las erover in je leesboek, leerde erover uit je aardrijkskundeboek en als het niet te ver weg was, ging je er met een schoolreisje heen. Dat is veranderde Volgens de letter van de wet is de Hoge Veluwe allang geen Nationaal Park meer want die status is gereserveerd voor gebieden waar de natuur beter beheerd en ontwikkeld kan worden. De status Nationaal Park is een instrument geworden in het internationale streven om de overgebleven stukjes natuur in geïndustrialiseerde landen te bewaren en te versterken zodat ook de generaties na ons ervan kunnen leren en ervan kunnen genieten. Neeltje Jans (oost) Schelphoek Schelphoek Terug in de Tijd: Bloeden voor Israël Professional: automonteur Peter Koens Vingerafdruk moet zichzelf bewijzen Joop van den Ende droomt van theaters Bijlmer gaat onder het mes Oklahoma is de aanslag nog niet vergeten Amerikaanse atoombunker als attractie Opnieuw kaalslag in Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23