'ROVIHCiALE ZEEUWSE COURAN Geld voor koopkracht minima Veldslag Turken en Koerden Schiedam Veroorzaker botsing bij de Braakman van doodslag beticht 4 WEKEN Renault dreigt fabriek versneld te sluiten Collectie bizarre vingerhoeden Mislukte aanslag op Zeeuws asielcentrum kost vier maanden cel NVM Kabinet heeft door meevallers nog drie miljard gulden te verdelen Harde maatregelen varkenspest Tuincentrum Middelburg VOOR 15,- JA, ik wil: Albanië-troepenmacht zonder Nederlanders Over 1000 dagen begint jaar 2000 Ton voor de gouden tip bij Haagse brand Oosterschelde wordt Nationaal Park Philips-dochters in de etalage Af en toe regen Veel beioolking, af en toe regen. Maxi mum temperatuur rond 10 graden. De westen wind vrij krachtig tot hard, bove?i zee enige tijd stormachtig MAKELAAR ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM 240e jaargang no. 81 zaterdag 5 april 1997 losse nummers 2,50 In een poging de zich nog steeds verbreidende varkenspest een halt toe te roepen, heeft Justitie gisteren de controle op het vervoersverbod in de risico-regio's verscherpt. Men sen die het verbod overtreden, krijgen verder te ma- O ken met zwaardere straffen. Advertentie) is elke zondag open van 11.00 -17.00 uur van dinsdag t/m vrijdag van 9.00 - 20.00 uur Herculesweg 42, Middelburg. Tel. 0118-624845. Advertentie I De snelste en voordeligste manier om Windows, i Word, Excel of PowerPoint te leren is ook nog eens de leukste! Surf naar 2 Of bel I http://www.ksi.nl |CST 030-6888244 van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Bij een frontale botsing, vrijdagmiddag rond kwart voor zes op de N61 tussen Biervliet en de Braakman, zijn drie mensen gewond geraakt, van wie een zeer ernstig. De twee auto's werden vernield. De politie hield direct een van de betrokken bestuurders aan om dat hij ervan wordt verdacht de aanrijding opzettelijk te hebben veroorzaakt. Het ongeluk gebeurde toen een 31-jarige bestuurster uit Bier vliet, die uit de richting van de Braakman kwam, zich plotse ling geconfronteerd zag met een haar tegemoetkomende auto, bestuurd door een 40-jarige man uit Philippine. Deze man reed zonder aanleiding plotse ling de weghelft van de Bier- vlietse op en reed op haar inEen frontale botsing was het gevolg. De 31-jarige vrouw liep zware verwondingen op, waaronder diverse botbreuken. De brand weer moest het slachtoffer be vrijden uit haar vernielde auto. Per helikopter is zij overge bracht naar het ziekenhuis in Gent. Een passagiere van de vrouw, een 68-jarige plaatsge- note, liep eveneens diverse frac turen op. Zij is opgenomen in het ziekenhuis van Terneuzen. Een derde inzittende, een zesja rig meisje uit Biervliet, kwam met de schrik vrij De 40-jarige bestuurder uit Phi lippine, die ook gewond werd, is ter plaatse aangehouden door de politie. Omdat hij ervan wordt verdacht de aanrijding opzettelijk te hebben veroor zaakt wordt hem zware mishan deling en poging tot doodslag cq moord ten laste gelegd. Onder politiebewaking is hij met nog onbekend letsel in het zieken huis van Terneuzen opgenomen. De 40-jarige Philippinenaar en de 31-jarige Biervlietse kenden elkaar en leefden al lange tijd in onmin met eikaar. Dit resulteer de al eerder in politiebemoeie- nis. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. 0 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 0 per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Een arbeider van de Renault-fabriek in Vilvoorde maakt een geintje met een politieman. Later kwam het tot botsingen tussen de de monstranten en de oproerpolitie. fotoEPA van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - Na een dag van massale en grimmige demonstraties in Brussel heeft de Franse Renault-topman Schweitzer gedreigd de fabriek in het Belgische Vil voorde versneld te sluiten als de arbeiders het werk niet hervatten. Tegen de uitspraak van de Belgische rechtbank dat de sluiting van Renault- Vilvoorde 'onwettig' is, heeft het concern beroep aangetekend De Renault-topman is de gebeten hond sedert hij vórige maand zonder voorover leg met de vakbonden of ondernemings- raad bekend maakte dat de 3100 werkne mers van Renault-Vilvoorde per 31 juli dit jaar worden ontslagen en de fabriek dicht gaat. Brussel was gisteren cle hele dag het toneel van protestacties van circa duizend Renault-werknemers uit België, Frank rijken ook Spanje. In de nabijheid van de Vlaamse.en federale overheidsgebouwen kwam het tot gewelddadigheden toen de demonstranten stuitten op een haag van politie te paard en gepantserde wagens met waterkanonnen. GPD UTRECHT - Een deelneemster aan de Memorabiliadagen in de Utrechtse Jaarbeurs toont een deel van haar verzameling bizarre vingerhoeden. Dit weekeinde biedt de Jaarbeurs talloze stands met daarop de meest uiteenlopende en vreemdsoortige verzamelingen. De bezoeker kan zich verbazen over unieke horloges, porceleinen poppen, archeologische vondsten, nostalgische zaken uit grootmoeders tijd enzovoort. foto Paul van Weel/GPD van onze verslaggever iMarc Peeperkorn jDEN HAAG - De discussie jn het kabinet over de be groting vaii volgend jaar [vertoont volgens premier Kok 'een beetje de trekken van een luxeprobleem'. Het gaat Nederland eco nomisch en financieel zo voor de wind, dat er vooral gepraat wordt over de ver deling van meevallers. Volgens Kok kunnen veel andere Europese landen dat niet zeggen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een Neder landse deelname aan de in ternationale troepenmacht voor Albanië is niet aan de orde, zo verklaarde premier Kok gisteren. Den Haag zal wel humanitaire hulp bie den, en mogelijk politie- steun. „Nederland is niet om een bijdrage gevraagd, en er is reeds een groot contingent op de been gebracht voor Alba nië" zei Kok na afloop van de wekelijkse kabinetszitting. Het is niet uitgesloten dat Den Haag enkele tientallen marechaussees stuurt om de Albanese politie bij te staan en te trainen. Maar ook hier voor is het te vroeg om een besluit te nemen, stelde Kok. Een comité van diplomaten uit de deelnemende landen besloot eerder op de dag in Rome dat de interventie macht uit zo'n zesduizend man zal bestaan, onder lei ding van een Italiaanse gene raal. Behalve Italië doen Frankrijk, Griekenland. Turkije, Roemenië, Oosten rijk, Spanje en Denemarken mee. De troepen moeten er voor zorgen dat hulpleveran ties op de bestemde plaatsen aankomen. De macht komt in de week van 14 april in actie. Kok wees erop dat het con tingent een sterk Zuid-Euro pees karakter heeft. „Het is goed dat de betrokken lan den him verantwoordelijk heid nemen. Waarom zou Nederland daarin dan een bijzondere positie moeten in nemen?" Het Wereldvoedselprogram ma van de Verenigde Naties heeft gisteren een hulpactie op gang gebracht. De volkerenorganisatie stuurt de komende dagen 42 0 ton levensmiddelen die de Italiaanse regering heeft ge schonken, naar het land. Daarvan kunnen 7500 we zen, gehandicapten, bejaar den en zieken vier maanden leven. ANP/AFP Het kabinet boog zich gisteren voor de eerste keer over de aan zet voor de begroting 1998. Me de door de positieve toon van het deze week gepresenteerde Centraal Economisch Plan, toonde premier Kok zich na af loop van de ministerraad opti mistisch over de afloop van de besprekingen binnen twee we ken. In ieder geval worden de uitkeringen komend jaar op nieuw aan de lonen gekoppeld. Daar bestaat volgens de pre mier 'geen greintje twijfel over'. Kok becijferde dat er in het ko mende verkiezingsjaar circa drie miljard gulden te verdelen valt, nadat het financieringste kort al extra is verlaagd. Waar deze miljarden aan besteed worden, is nog onderwerp van beraad. Hoog op het lijstje staat in ieder geval extra koopkracht voor de mensen met de laagste inkomens. Ook moeten belas tingen en premies die werkge vers betalen voor hun personeel omlaag. Wensen Hoewel er dus meevallers zijn, wilde Kok niet spreken over een 'f eest-begroting'. „Het blijft passen en meten", aldus de pre mier, die benadrukte dat het ka binet nog veel meer wensen heeft. Zo moet er geïnvesteerd worden in nieuwe (spoor)we- gen, in het onderwijs, de kinder opvang en in de veiligheid van grote steden. Ook de modernise ring van de huidige industrie naar milieu-verantwoorde pro ductiewijzen, vereist de nodige overheidsinvesteringen. Kok waarschuwde dat de drie miljard extra financiële arm slag er pas daadwerkelijk is, als de ministeries hun budgetten niet overschrijden. Bij Volksge zondheid hikt minister Borst tegen een tekort van bijna één miljard aan. Minister Zalm van Financiën wil dat Borst haar ui terste best doet dit financiële probleem zelf op te lossen. Lukt dat niet dan zal Zalm of een andere minister bijsprin gen. Zo houdt minister Melkert (Sociale Zaken) naar eigen be rekening dit jaar 1,5 miljard over en volgend jaar 800 mil joen. Afgelopen twee jaar is de meevaller op de sociale zeker heid ook al gebruikt om de te korten bij de volksgezondheid op te lossen. GPD Sommigen leggen nu al geld opzij voor vliegreizenzodat ze de nieuwe eeuw twee keer kunnen vieren - door naar een andere tijdszone te reizen. Over precies duizend dagen begint het jaar 2000 en over de hele wereld zijn al jaren groepjes ac tief die dan verzekerd willen zijn van een bruisende I jaarwisseling. DEN HAAG -Justitie looft een beloning van 100.000 gulden uit voor degene die aanwijzingen of inlichtingen weet te verstrek ken die kunnen leiden tot aan houding van de dader(s) van de brand vorige week in de Haagse Schilderswijk. Door die brand kwamen een Turkse moeder en vijf van haar kinderen om het leven Het dertig man tellende team van de politie Haaglanden is "og steeds naarstig doende met bet onderzoek. ANP Paniek Ze riepen anti-Turkse leuzen en zouden het V-teken van de Koerdische afscheidingsbewe ging PKK hebben gemaakt. Ze schoten ook binnen. Er ont stond vervolgens paniek, waar bij onder andere een kleuter van vier jaar onder de voet werd ge lopen. Het kind zou er volgens getuigen ernstig aan toe zijn. (Advertentie) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019 De Oosterschelde staat op het punt tot Nationaal Park verhe ven te worden. Met 35.000 hectare duinen, schorren, slikken, platen, polders en water wordt de regio het grootste en meest gevarieerde natuur-, cultuur- en recreatie- A gebied van Nederland. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland; 11,13,15,17,19 en 21reportage: 23,24,25,27,29 en 31; vrije tijd: 33; bouwen en wonen: 34; tafel en trend: 35; auto motor fiets: 37; wetenschap en techniek: 39; natuur: 41sport: 42 en 43 van onze medewerker Aector Dooms TERNEUZEN - Een 20-jarige Middelburger is vrijdag door politierechter mr. M. Zomer voor een mislukte aanslag op een asielzoekerscentrum in Zuiddorpe veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Een 24-jarige mededader uit Terneuzen kreeg dezelfde straf, maar hij mag voor de vier maan den gevangenisstraf 180 uur dienstverlening verrichten. Of ficier van justitie mr. T. de Jong bad tegen beide mannen zes maanden gevangenisstraf ge- eist. Hij verzette zich tegen dienstverlening. De aanslag op 24 november '95 mislukte omdat het gebruikte iprojectiel niet ontplofte. De rol van de Middelburger werd door de politierechter zwaarder aan gerekend omdat hij als voorzit ter van het Nazifront Zeeland vanaf 1993 betrokken is ge weest bij valse bommeldingen, brandstichting, het kladden |Van racistische leuzen en ver mogensdelicten die vooral asielzoekei'scentra als doelwit hadden. „Uw haat jegens bui tenlanders en joden is levensbe dreigend. Door uw fascistisch ca racistisch gedrag worden er gevoelens bij anderen aange wakkerd om buitenlanders 'te pakken'. Dat is bijzonder kwa lijk te nemen", meende de offi cier. Beide verdachten trachtten hun rol in de aanslag te bagatellise ren, maar dat wilde er bij de po litierechter en de officier van justitienietin. De Middelburger zei dat het hem ging om de sen satie, hij wilde de asielzoekers laten schrikken. Hij zou alleen maar op de uitkijk hebben ge staan. Het doelwit was volgens officier van justitie De Jong be wust uitgekozen. „Het is om te janken dat u mensenlevens in gevaar had kunnen brengen. En dat voor zo'n intelligente jon gen, die wellicht daardoor is ge kozen tot voorzitter van het Na zifront Zeeland." van onze redactie binnenland SCHIEDAM - In Schiedam is gisteravond een massale vecht partij uitgebroken tussen Turk se en Koerdische jongeren. Dat gebeurde tijdens een concert van Turkse artiesten in de Prin ses Margriethal. De politie ontruimde de zaal, waar naar schatting duizend jongeren zaten. Toen bezoekers opnieuw probeerden binnen te komen, loste de politie twee keer een schot. De politie riep versterking uit de hele regio op. De agenten, uitgerust met ko gelvrije vesten, probeerden met knuppels en honden de vechten den uiteen te jagen. Volgens de politie en ooggetui gen ontstond de onenigheid tus sen twee groepen jongeren in de zaal. Tijdens het concert van een speciaal uit Turkije overgevlo gen groep, bestormde volgens ooggetuigen een groep jongeren het podium en smeten van alles eraf. Het vechten ging buiten voort. Daarbij klonken ook enkele schoten. Omstanders stellen dat met wapens op de politie is ge richt. Volgens nog niet bevestig de berichten is, daarbij ook een agent gewond geraakt. De chaos buiten was compleet, mede door aanrukkende politiewagens en ambulances. De politie kon gis teravond laat nog niet zeggen hoeveel gewonden er precies vielen. Volgens verpleegkundi gen van het Schieland-zieken- huis ging het om vier tot vijf ge wonde mannen. Eén daarvan heeft een schotwond, één een hondenbeet en de anderen zijn gewond geraakt door slagen met knuppels en staven. Bij de Margriethal zelf zijn ook nog vier gewonden behandeld. De politie was gisteravond laat nog bezig het gebied achter de sporthal uit te kammen. Zij vreeste dat de vechtenden zich verspreiden in en buiten Schie dam. Een aantal politiewagens vertrok met grote snelheid naar Rotterdam-west omdat ook daar sprake zou zijn van onge regeldheden. ANP EINDHOVEN - Philips ver koopt negen dochterbedrijven die deel uit maken van de divisie Industriële Elektronica. Bij de bedrijven zitten twee Nederlandse ondernemingen: Philips Industrial Automation Systems in Eindhoven en Pro fessionele Bouwstenen Fabrie ken in Almelo. Bij deze twee fa brieken werken in totaal 216 man. Bij de dochteronderne mingen die nu in de etalage zijn gezet, werken in totaal 1500 mensen.ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1