Scholenfusie Oosterschelderegio Vlet een staeleymes naar de disco PZC Slachtofferhulp werft donateurs Zware jongen onder Vlissingse vlag Gemeentewerkplaats Tholen moet naar Sint Maartensdijk Instituut verwacht in Zeeland hoogste economische groei Terneuzen beticht van willekeur in conflict frietkraam zeeland 15 }oese Lyceum en Professor Zeeman in zee met vbo zaterdag 5 april 1997 In onze verslaggever Henk Postma OES - In het Oosterscheldegebied is li grote fusie op til in het voortgezet [derwijs. Vier scholengemeenschap- |d, verspreid over Goes en Zierikzee, effen voorbereidingen voor een be- [turlijk samengaan. Het gaat om het oese Lyceum (vwo/havo/mavo), Pro- 5Sor Zeeman (vwo/havo/mavo), foot Stelle (vbo) en Scholengemeen- hap Schouwen-Duiveland (vbo). De bestuurlijke fusie, die in 1999 haar beslag zou moeten krijgen, brengt in het Oosterscheldegebied al het voort gezet onderwijs van openbare of alge meen bijzondere signatuur-in één hand. Rector A Wevers van het Goese Lyceum bevestigde donderdag desgevraagd dat de betrokken schoolbesturen hun di recties groen licht hebben gegeven om beslissingen over een bestuurlijk sa mengaan voor te bereiden. Dat scholen voor algemeen vormend onderwijs als het Goese Lyceum en Professor Zeeman (Zierikzee) in eigen gemeente fuseren met scholen voor- voorbereidend beroepsonderwijs, is niet bijzonder. Elders in Zeeland is dat vrijwel overal al gebeurd. Maar dat dergelijke scholen elkaar daarbij over de gemeentegrens heen de hand reiken, is nieuw. De besturen van de vier scholen komen op 17 april voor het eerst samen om met elkaar te praten over de vorm waarin de samenwerking zal worden gegoten. Rector Wevers, die door de directies als woordvoerder is aangewezen, bena drukte gisteren dat het de bedoeling is de scholen als organisatorisch zelf standige eenheden op de huidige loka- ties te laten voortbestaan. ,,We zijn vier gezonde scholen. We hebben prima ge bouwen. Dus er is geen enkele reden om daar via herschikking verandering in aan te brengen." Dat toch koers is gezet naar een be stuurlijk samengaan, heeft vooral fi nanciële redenen. Door te fuseren den ken de besturen hun geld, en daarmee personeel en middelen, zo te kunnen in zetten dat 'op alle scholen betere moge lijkheden ontstaan'. Of zoals rector Wevers het uitdrukt: „We gaan met z'n vieren bekijken wat we voor elkaar kunnen betekenen.Op directieniveau zijn daarover volgens hem al geruime tijd besprekingen gaande. MIDDELBURG - Het Fonds Slachtofferhulp Nederland be gint op 7 april met een eerste landelijke wervingscampagne voor donateurs. In Zeeland geeft op die datum gedeputeer de L. Coppoolse (welzijn) het startschot voor de actie in de Statenzaal van het provincie huis in Middelburg om 15.00 uur. De landelijke actie wordt die zelfde dag in Rotterdam inge luid door minister Sorgdrager van Justitie en de voorzitter van het fonds, mr. Pieter van Vollen hoven. Er wordt via het aanplakken van affiches aandacht voor de actie gevraagd. Van Vollenho ven plakt in Apeldoorn het eer ste affiche op een winkelruit. In Zeeland leggen vrijwilligers van Slachtofferhulp bij politie bureaus en benzinestations kaartjes neer waarmee geïnte resseerden zich kunnen aanmel den als donateur. De eerste tien donateurs krijgen vrijkaartjes voor een concert van Van Vol lenhoven. Meer vraag Het werven van donateurs is no dig omdat de vraag naar slacht offerhulp snel stijgt. „Wij zijn in 1989 begonnen met veertig slachtoffers", vertelt Luc Smit van Slachtofferhulp in Middel burg. „Vorig jaar hebben we hulp geboden aan 3600 mensen. Onze vrijwilligers hier in Zee land hebben echt een auto no dig. Als iemand in het holst van de nacht belt om hulp, kun je niet even op de bus stappen. Die reiskosten voor de auto willen wij vergoeden en dat kost veel geld." De meeste mensen die zich voor hulp aanmelden zijn het slacht offer van misdrijven en onge vallen. Maar ook nabestaanden en getuigen kunnen bij Slacht offerhulp terecht. „In Middel burg krijgen wij steeds meer te maken met slachtoffers en ge tuigen van zware criminaliteit. Daaronder verstaan wij zaken als moord, verkrachting en zware mishandeling", legt Smit uit. „Daar is nu gelukkig ook meer aandacht voor. Mensen weten de instanties waar ze hulp kunnen krijgen beter te vinden." Donateurs van het Fonds Slachtofferhulp Nederland worden jaarlijks op de hoogte gehouden van concerten en ac tiviteiten van het fonds. Voor het donateurschap geldt een mi nimum bedrag van 25 gulden. van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse gemeentewerkplaats moet verhuizen van Scherpe- nisse naar het industrieterrein in Sint-Maartensdijk. Op het huidige terrein in Scherpenisse is te weinig ruimte om de werk plaats te handhaven, ook al om dat er een zogenoemde milieu straat van het OLAZ bij moet komen. Met de operatie zijn vele miljoenen guldens gemoeid. Dit blijkt uit een voorstel van het Thoolse college van B en W aan de commissie openbare werken. Over de toekomst van de werk plaats is lang gesproken. Enkele jaren geleden al werd een extern bureau ingeschakeld om een eventuele verhuizing naar Smerdielc te onderzoeken. Eer der werd uitbreiding in Scher penisse onderzocht, maar dat bleek geen haalbare kaart. Pro bleem in Scherpenisse is, naast het ruimtegebrek, dat de werk plaats te dicht bij woningen ligt. Dat zorgt voor overlast. Boven dien maakte veranderende mi lieuregelgeving (bijvoorbeeld op het gebied van geluidsover last) verhuizing gewenst. Bedoeling is aan de Pluimpot- weg in Sint-Maartensdijk nieuwbouw te plegen. Daar zou ruimte zijn voor de combinatie van een gemeentewerkplaats en een miheustraat. Binnenkort buigt de commissie openbare werken zich over deze materie. van onze verslaggever VLISSINGEN - Volgens be rekeningen van Nyfer, het economisch onderzoeksin stituut van de universiteit Nijenrode, scoort Zeeland dit jaar de hoogste economi sche groei van alle provincies in Nederland. Verwacht wordt dat in Zee land het bruto regionaal pro duct, de indicator voor eco nomische groei, in 1997 met 6 procent zal stijgen. Lande lijk voorziet Nyfer een groei van 3,2 procent. Ook in de groeiprognose van Nyfer voor 1998 zit Zeeland hoog. Met een groeipercenta ge van 4,8 komt deze provin cie op de tweede plaats ach ter Limburg (5,5 procent). Nyfer becijfert de landelijke economische .groei volgend jaar op 3,3 procent. Het onderzoeksinstituut sig naleert dat tegenover de for se groei van het Zeeuwse bruto regionaal product een bescheiden toename van het arbeidsvolume staat. Op dit gebied is Zeeland dit jaar een middenmoter met een groei van 1,4 procent, evenveel als het landelijk gemiddelde. Volgend jaar groeit de Zeeuwse werkgelegenheid op grond van de Nyfer-prog- nose met 1,2 procent. Dat is 0,4 procent minder dan de verwachte toename van het arbeidsvolume in heel Ne derland. Nyfer baseert zijn regionale groeipi'ognoses op een analy se van de Nederlandse eco nomie. Daarbij is onder meer gekeken naar de ontwikke ling van de rente, de dollar koers en de lonen. Het beeld dat deze analyse oplevert, is vertaald naar de verschillen de economische sectoren en vervolgens is bekeken op welke manier de provincies daarvan profiteren. Volgens een woordvoerder van Nyfer is het aandeel van de industrie voor de Zeeuwse economie groot: „Wanneer de industrie in Nederland zich gunstig ontwikkelt, zo als wij constateren, dan zie je dat meteen terug in de groei cijfers van het bruto regio naal product in Zeeland." van onze medewerker en zegt visuele- en stankhinder te ondervinden van de kraam. DEN HAAG-„Wanneer de wet- Aanvankelijk kreeg Siben een telijke regels na de feiten aange- standplaatsvergunning voor de past kunnen worden, staat de kraam. Toen er ophef over de weg voor willekeur en vriend- kraam ontstond (zes mensen jespolitiek wijd open. Aanpas- verklaarden tegen de kraam te singen kunnen immers voor de zijn en driehonderd zetten een ene wel, en voor de ander niet handtekening voor behoud), geschieden. Het wordt dan een ging de gemeente de zaak nauw- kwestie van de juiste weg ken- r keuriger bestuderen. Toen bleek nen". dat er geen wielen meer onder de Aldus R van Huffel uit Hoek kraam zaten, waarmee het tij vrijdag tijdens een hoorzitting delijk karakter was verdwenen, bij de Raad van State in Den Daarop trok de gemeente de Haag. Huffel spande in 1993 een standplaatsvergunning in en procedure aan bij de Raad van droeg Siben op om een bouw- State om te klagen over het feit vergunning aan te vragen. Die dat de gemeente Terneuzen me- werd verleend en tot op heden vrouw M. Siben-Steenbakker worden er vanuit de uitspan- toestaat om aan de Bernhaixl- ning volop snacks verkocht, straat in Hoek een friteskraam Behandelend rechter J. Bartel de exploiteren. Huffel woont van de Raad van State doet over zelf ook aan de Bernhardstraat zes weken uitspraak. Boete voor verboden wnne.nbezit Verboden wapens ingenomep A|) hier mee over straat looptHet is een nabootsing. Niet van echtte onderscheiden. Als iemand zo n ding op je richt gaat daar een be hoorlijke dreiging van uit.. Er zit een loop aan, riet is met dichtge- goten, de kleur is ongeveer het zelfde als eeri echt wapen. 'Maatschappelijk zeer onge wenst', zegt de wet ervan". De politieman graait weer ir. de doos. In zijn hand houdt hij een boksbeugel, gemaakt van een brandkraan. „Zo'n ding neem je toch niet mee om iemand te kus sen". Een opvouwbaar mes volgt. „Als je zo'n ding ook maar in je dashboardkastje van je au to hebt of voor mijn part in je ca ravan kan je dat worden aange rekend als een misdrijf". De doos biedt nog veel meer: varië rend van een ploertendoder, via zelfgemaakte werpsterren tot diverse dolkmessen en een wel zeer royaal uitgevallen vlinder mes.. „Het is zo jammer dat de wetgever bepaalde openingen laat", zegt de politieman. „Een vlindermes is verboden, maar voldoet het aan bepaalde afme tingen dan weer niet. Fabrikanten houden daar re kening mee en maken ze net zo dat. ze binnen de normen vallen". Het volgende voorwerp ziet er uit als een stukje schrijfgereed schap Maar het is een schietbalpen. Van de Ketterij: „Uit dat kleine rotgaatje komt een 3 millimeter groot kogeltje, dat je naar elders kan helpen", Zelfs katapulten - de volksmond houdt het op kattepullen - zoals je die vroeger als kind fabriceer de van een vorksgewijs gevormd takje vallen nu onder het verbo den wapentuig. Afhankelijk van de categorie waarin ongeloofd materiaal be zit is ondergebracht wordt er ondei'scheid gemaakt in over tredingen en misdrijven. Ook de leeftijd van degene die op het bezit wordt betrapt speelt een rol. Het Openbaar Ministerie heeft de politie bepaalde be voegdheden gegeven voor transacties om het voor handen hebben van verboden spul af te kopen met een boete. Hef vinden van een traangasbusje op een persoon komt op honderd gul den te staan, bij een gas- of van onze verslaggever Harmen van der Werf ANTWERPEN - Vlissingen mag zich met recht weer een maritieme stad noemen. Veel schepen varen er niet met Vlis singen op de achterplecht, of het moeten plezierjachten of overheidsbotenzijn.Dat is ver anderd. Er vaart een groot zee schip onder Vlissingse vlag, de 139 meter lange Tideway Rol- lingstone. De Tideway Rollingstone is ei gendom van rederij Tideway uit Breda, een onderdeel van de Belgische DEME-g'roep. De bekende baggerfirma Drect- iVlissiiigen als thuishaven op de achterplecht van de ruim 13.000 grosstonnage metende Tideway Tideway Rollingstone (ex-Super Servant 1), een steenstorter van formaat. Rollingstone. fotografie Dirk-Jan Gjeltema gen moeten worden bestort in de noordelijke Noordzee, in het Troll-veld van Norsk Hydro. Dinsdagavond passeerde het schip de thuishaven Vlissin gen. Kapitein Betlem: „Ik weet niet of wij ooit in Vlisssingen zullen afmeren. Wij liggen 's winters in Antwerpen, in het Doeldok, dichter bij ons kantoor." Ter compensatie wappert aan de mast op de voorplecht een be kende vlag, de Zeeuwse vlag. „Als ik aan boord ben, gaat die in top. Als mijn collega me af lost - die komt uit Rotterdam - gaat de Zuid-Hollandse vlag in top." ging International schuilt ook onder die paraplu. Veel bin ding lij kt het consortium niet te hebben met Vlissingen of Zee land. Toch bestaat die band wel. Kapitein Henk Betlem is opgeleid in Vlissingen en woont in Middelburg. Betlem heeft er de hand in ge had dat de Tideway Rollingsto ne sinds kort cle naam Vlissin gen draagt. Zijn rederij besloot hét, schip begin dit jaar om te vlaggen van Cyprus naar Ne derland, dat de belasting voor de scheepvaart heeft verlaagd. „Toen de Scheepvaartinspec tie aan boord kwam", vertelt Betlem, „vroegen ze mij: wat moet er opDe Brabander, een baggerschip van Tideway, voerde al Vlissingen. De keuze was snel gemaakt. Ik vaar toch liever op een schip dat in Vlis singen is geregistreerd dan één uit Rotterdam." De Tideway Rollingstone is een grote jongen. Gebouwd in 1979 als zwaar transportschip Su per Servant 1, is het in 1993 door Tideway gekocht van Wijsmuller. Hét schip is in droogdok geweest bij Schelde- poort in Vlissingen, waarna scheepswerf YVC Bolnes bij Rotterdam het heeft afge bouwd tot een steenstorter van formaat. Precisie Het kenmerk van de Tideway Rollingstone is dat het stoer heid paart aan precisie. Het schip is uitgerust met een me terslange valpijp en een onder water-robot. Met die appara tuur is het mogelijk op 350 meter diepte stenen te storten met een nauwkeurigheid van één meter. De steenstorter wordt vooral ingezet voor het bestorten van pijpleidingen, om beschadiging door ankers en netten te voorkomen. „En", zegt Betlem „een bestorte lei ding houdt de warmte beter vast." Begin deze week is de Tideway Rollingstone naar Noorwegen vertrokken, waar pijpleidin- 'olitie maakt zich zorgen over toenemend wapenbezit bij de jeugd n onze verslaggever cques Cats IDDELBURG-Enkele opge- lioten knapen, vanuit Vlissin- m per trein op weg naar een iderwijsins telling in Goes, oberen op elkaar en op wenk- auwfronsende medepassa- ers indruk te maken door uit lm binnenzak echt en bedrieg - jk echt schiettuig tevoorschijn halen: een luchtdrukpistool leen bij het paintballspel ge mikt voorwerp. Een derde wil l stoerheid niet achterblijven: jkomt met een stel wurgstok- Isop de proppen. p het Abdijplein in Middel- irg staat een jongeman Bruce !e-achtig te jongleren en iijnbewegingen te maken met n vervaarlijk uitziend mesEn een discotheek waar een hou- party woedt verbazen mede erkers zich over het materiaal it bezoekers inleveren nadat bij het passeren van het de- ctiepoortje een alarm is gaan hen. at bezielt de jeugd om op weg ar school of op een stapavond et een mes, een boksbeugel of tl neppistool op zak te lopen? Dat hebben ze van de televisie a de videofilms", meent poli- ieman Ben van de Ketterij ze er te weten. ?n de Ketterij behoort tot de |ecialisten bij de politie Zee- jnd die belast zijn met het toe pt op de naleving van de wat tapens en munitie. In zijn (erkkamer in Middelburg be- part hij dikke mappen docu- lenten waarin is vastgelegd feereen ontheffing hebben ge regen voor het bezit van een pecifiek wapen. Het zijn vrij- pingen van rond vijfhonderd irsonen in zijn werkgebied, fden van schietverenigingen, feers, dat soort mensen. Meest- lhebben ze wel meer schiettuig jhuis. „Ik zeg wel eens", merkt pde Ketterij op, „als hier nog fis een oorlog uitbreekt heb- |n we misschien meer materi al bij elkaar dan in Srebrenica, ijl dan heb ik het alleen nog laar over het legale bezit. Het legale bezit komt, schat ik, op jnveelvoud uit". tout fgelmatig stuit de politie op ai'boden bezit. Van de Ketterij «alt een kartonnen doos te- 'Oorsehijn en vist daar wat spul om aanschouwelijk onder ijs te kunnen geven. Hij toont, an plastic pistooltje en zegt: >y°or de wet ben je fout als je zit. Horecaportiers die materi aal in bewaring nemen nadat het alarm van het detectie poortje is afgegaan zouden het spul eigenlijk aan de politie moeten overdragen. Sterker nog: formeel dienen ze de bezit ter uit te leveren aan de poltie omdat het een ontdekking op heterdaad betreft. Maar in de praktijk komt daar niets van te recht. De horeca wil graag de klant te vriend blijven. Dus wordt het mes of de dolk bij het verlaten van de zaak weer te- - ruggegeven. Net als de jas uit de vestiaire. En hoe zit het op straat? Politie- voorlichter Leo Kuijl: „Als ie mand op een opgevoerde brom mer rijdt kun je daar wat aan doen. Maar je kunt niet op een schoolplein gaan staan en zeg gen: hé jij daar! En jij I Want op zo'n moment is niemand ver dacht. Alleen bij eenheterdaad- situatie is heb je bevoegdhe den". Geweldfilms Volgens politieman Van de Ket terij is het dragen van een wa penbij het uitgaan fors toegeno men, „Ze gaan gerust met een stanleymes naar de discotheek. Hoe dat komt? Ze zien gewoon teveel op de tv. Vooral in die ge weldfilms. In Amerika willen ze dat niet voor niks gaan terug draaien. We zien in Nederland ook een verscherping. De wa penwet van 1989 is nu al ouder wets geworden en herzien". Naar de geest is het volgens po- litievoorlichter Kuijl in sommi ge gevallen wel te begrijpen dat men zich met bepaalde hulp middelen wil beschermen. „Maar dan dien je ook te besef fen wat de consequenties zijn. Als je ermee gepakt wordt kan er sprake zijn van een misdrijf. En dan kun je nog zo'n prachtig diploma hebben: als een baas uit twee- of driehonderd sollicita ties kan kiezen en daar zitten kandidaten bij die ooit voor een misdrijf met de politie in aanra king zijn geweest heb je minder kans". Kuijl vindt het jammer, dat het publiek wel klaagt dat de politie er wat aan moet doen, maar zelf niet in actie komt. Was de infor mele sociale controle maar wat groter, koestert hij als wens. „De samenleving zou zich wat meer als hulpagent moeten opstellen. Je hoeft niet de held te spelen. Doorgeven van wat je hebt ge zien kan ons ook verder helpen. Dat kan zelfs anoniem". Leo Kuijl (links) en Ben van de Ketterij met voorbeel den van in beslag genomen wapens. foto Dirk-Jan Gjeltema alarmpistool ligt de boete op tweehonderd gulden. Dat geldt ook voor het voor handen heb ben van voorwerpen als een ba jonet, een werpster, boksbeugel of stroomstootwapen. Op enkele delicten die met wa pen en munitiebezit te maken heben zijn strengere straffen ge steld. Iemand die aan een wapen heeft gesleuteld zodat het on zichtbaar kan worden gedragen kan rekenen op een straf van ten hoogste vier jaar cel. Voor het il legaal voorhanden hebben van een stilletto staat drie maanden gevangenisstraf of een boete van tienduizend gulden. De maximumstraf voor het illegaal voorhanden hebben van een ge weer is negen maanden cel of 25.000 boete. Wie beroepsma tig maar illegaal handelt in pis tolen krijgt vier jaar gevange nisstraf of een boete van een ton. De wapenhandel speelt zich af in bepaalde cafés, drugsmilieus en andere criminele scenes. Ook de Antwerpse vogeltjesmarkt wordt genoemd als een plaats van de vrijhandel in wapens. De prijs voor vuurwapens in 'het circuit' is dermate laag, dat er veel van in omloop moeten zijn. Om aan materiaal te komen hoefje tegenwoordig je huis niet meer uit, laat staan de grens over, „Je kunt die spullen ge woon via Internet ergens in het buitenland bestellen", zegt po litieman René van den Hoven. Op verzoek van de leiding van Normaal Van den Hoven stelde vast dat de scholieren het 'redelijk nor maal' vinden om met een mes op zak te lopen. 'Ik laat me niet zo maar in elkaar slaan', is de ach terliggende gedachte voor deze nieuwe gewoonte, 'Ik zorg wel dat ik mezelf kan verdedigen'. VandenHoven: „Daar zijn soms messen bij waar niks mee aan de hand is als je die thuis gebruikt bij het uien snijden. Maar als je zo'n mes 's avonds in je binnen zak mee naar de stad neemt heb je een probleem als je daarmee wordt betrapt. Dan maak je je schuldig aan een misdrijf." Tot de zelfgemaakte wapens be horen de wurgstokjes, gemaakt door een bezemsteel in stukken te zagen en die onderling met een stuk ketting te verbinden. Van den Hoven: „Ze zijn van zo'n constructie dat ze gewoon kapot gaan als je er kracht op uitoefent, maar de jongelui vin den het wel interessant staan". De politie staat vrij machteloos tegenover het illegale wapenbe de Stedelijke Scholengemeen schap in Middelburg verzorgde hij onlangs een voorlichtings bij eenkomst nadat aan het licht was gekomen dat een van de leerlingen aan een groepsexemv sie naar Praag een nepwapen had overgehouden. Een goede aanleiding om druk te praten over wat er allemaal wel en wat er beslist niet kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15