Veel onwetendheid over beroerte PROFITEER PZC 111® Fantasie nodig tijdens Jacob Cats-wandeling Iraanse asielzoekers steunen landgenoot met protestactie zeeland 13 Koffieshop mag weer open Auto botst tegen vangrail Stenendief aangehouden Hennepkwekerij Goes opgerold Dansgroepen te gast in Goes Dronken man in telefooncel zaterdag 5 april 1997 MIDDELBURG - Koffieshop Pasha aan de Hoogstraat in Middelburg mag op 9 juni weer open. Dat heeft de bestuurs rechter vrijdag bepaald in een procedure die de exploitant was begonnen, nadat hij eerder door burgemeester mr. D. C. BABurgers in het ongelijk was gesteld. De man ging daarop in beroep. De uitspraak van de bestuursrechter is een succes voor de kof fieshopexploitant, omdat hij door de burgemeester was ge maand zijn zaak een jaar te sluiten. Burgers ging daar vorig jaar toe over na herhaalde klachten uit de buurt. Of de gemeente Middelburg naar de Raad van State stapt, is nog onzeker. De gemeente wil eerst de schriftelijke motivatie afwachten. Binnen zes weken wordt duidelijk of er een be roepszaak volgt. MIDDELBURG - Een 44-jarige automobiliste uit Wol- phaartsdijk is in de nacht van donderdag op vrijdag op de Nieuwlandseweg in Middelburg bij de oprit naar de rijksweg A58 met haar auto op de vangrail en tegen een lichtmast be land. De vrouw raakte in een bocht bij het viaduct de macht over het stuur kwijt. Zij kwam zelf met de schrik vrij. Haar auto raakte wel beschadigd. HULST - Een patrouille van de marechaussee heeft donder dagavond een 55-jarige Terneuzenaar betrapt bij het stelen van klinkers. Rond half negen zagen de marechaussees op de Beneluxstraat in Hulst een man stenen naar zijn auto sjouwen. Nadere in spectie leerde dat hij de kofferbak al bijna vol had, Desge vraagd vertelde de man dat hij ze nodig had om een stoepje te leggen. Van wie de klinkers waren, wist hij ook niet, maar om dat er geen bord bij stond dat hij ze niet mee mocht nemen, dacht de man ze wel te kunnen pakken. De inmiddels gewaarschuwde politie heeft de Terneuzenaar aangehouden wegens diefstal en in het bureau te Hulst een proces-verbaal opgemaakt. De man zal zich voor de rechter moéten verantwoorden. GOES - De politie heeft vrijdag in een woning in Goes-Noord een hennepkwekerij ontmanteld. De ruim driehonderd plan ten die de kwekerij telde zouden goed zijn geweest voor een oogst van ongeveer drie kilo nederwiet met een straatwaarde van zo'n vijftienduizend gulden. De planten en de kweekap- paratuur ter waarde van enkele duizenden guldens werden inbeslaggenomen. Tegen de bewoner van het pand is proces verbaal opgemaakt. GOES - In Goes wordt zaterdag 19 april de vierde Internatio nale Jongeren Dansdag gehouden. De organisatie is in han den van Volksdansvex'eniging VOD AGO. Jongeren van de volksdansgroepen Choreo Nieuwstad uit Veurne en Reinaerdijn en Rosseel uit Stekene (B) geven hier acte de présence. Zij zijn uitgenodigd in het kader van de cul turele uitwisseling tussen Zeeland, Oost- en West-Vlaande ren. Om 10 uur maken de groepen kennis in het gebouw aan Klein Frankrijk 2 te Goes, Daarna wijden ze zich aan muziek, dans en spel. 's Middags treden de groepen op in Het Gasthuis aan deKievitlaaninGoes, waarna het programma wordt voortge zet in de zaal van de Goese vereniging aan Klein Frankrijk. Op 13 september en 11 oktober zullen de jongeren uit Goes op hun beurt te gast zijn in Veurne en Stekene. door Willem van Dam Spelbrink zélf houdt het nog altijd op medisch falen. Zes jaar gele den, drieënvijftig' was hij toen, liet hij zich in het ziekenhuis onderzoeken. Want Spelbrink voelde zich al gerui me tijd enigszins dizzy, 'als een bokser die een enorme dreun op zijn hoofd heeft gehad'. In het ziekenhuis wer den een ECG en een scan gemaakt. Toen hij het ziekenhuis verliet voelde hij zich beroerder dan hij zich ooit had i gevoeld. Spelbrink verloor zijn ge heugen, zijn gezichtsvermogen raakte aangetast, hij kreeg verlammingsver schijnselen. Een jaar lang ('ik was zo daaps als wat') kon hij niet werken, zonder dat hij ook maar enig idee had wat hem precies mankeerde. Dat hoorde hij pas ilater, toen hij inhetDijkzigtinRotter- dam een contra-expertise liet doen. Een hersenbeschadiging, spraken de I artsen daar, vermoedelijk veroor zaakt doordat hem bij het maken van de scan een te grote hoeveelheid con travloeistof was toegediend. AJ. Spelbrink (Middelburg, ge rechtssecretaris, 59 jaar) is er uitein delijk betrekkelijk goed vanaf gekomen. Bij hem zijn de ziektever schijnselen imniddels goeddeels ver dwenen. Hij heeft nog vaak last van slaapstoornissen en het lezen kost hem soms moeite, dat wel. Maar hij kan weer werken. En dat kunnen veel patiënten die een beroerte hebben ge- had hem niet nazeggen.Ik heb enorm I veel geluk gehad. CVA Jaarlijks worden in Nederland tussen de 25.000 en 30.000 mensen door een beroerte (officieel: CVA, aflcorting van Cerebro Vasculair Accident) getrof fen. Ongeveer achtduizend van hen overlijden binnen een jaar. Daarmee is CVA, na hartziekten en kanker, de derde doodsoorzaak. Nederland telt op dit moment meer dan honderddui zend CVA-patiënten. Ten gevolge van de vergrijzing zal dat aantal de ko mende jaren alleen maar toenemen. Mede tegen die achtergrond is de Ne derlandse Hartstichting een campag- I ne (Beroerte, dé grootste kopzorg van nu) begonnen om meer aandacht te vragen voor deze ziekte. Want hoewel drie van cle vier Nederlanders in hun naaste omgeving wel iemand kennen die ooit een beroerte heeft gehad, is uit L onderzoeken gebleken dat een groot deel van de bevolking niet goed op de hoogte is van de ernst van de aandoe ning. Vaak is een beroerte een herseninfarct of een hersenbloeding. Een hersenin- I farct laat zich enigszins vergelijken met een hartinfarct; een vernauwde voortdurend in herhalingen; vertelde ik steeds een paar keer achter elkaar hetzelfde verhaal. En ja, hoe reageren de kinderen daarop? Die roepen: 'Ja pa, dat weten we nu zo langzamer hand we. Dus wat ga je doen? Je gaat meer en meer aar. jezelf twijfelen, je weet niet meer wat je wel en niet hebt verteld, dus houd je op den duur je mond maar. En wat krijg je dan? Dan gaan ze zeggen: 'Goh, pa wordt steeds stiller'." Samen Verder Spelbrink fungeert sinds kort als Zeeuws contactpersoon van Samen Verder, een landelijke vereniging voor CVA-patiënten. Het is méér dan een gezelligheidsclub die zo nu en dan een reisje organiseert. Samen Verder doet aan belangenbehartiging en voorlich ting. Ongeveer 1200 leden telt de ver eniging. In Zeeland zijn het er slechts een stuk of dertig. Dat moeten er meer foto Lex de Meester worden, vindt Spelbrink. En daarom onderneemt hij pogingen om een ei gen Zeeuwse afdeling op te zetten. Die moet er komen, vindt hij. Al was het alleen maar om Zeeuwse CVA-patiën ten de mogelijkheid te bieden om re gelmatig met elkaar in contact te ko men. ,Want het praten met lotgenoten geeft vaak een enorme opluchting." Spelbrink wijt zijn beroerte aan een medische fout. Nooit overwogen om daar een Zaak van te maken? Hij is tenslotte gerechtssecretaris, kent der halve de juridische wegen. Die vraag wordt hem vaker gesteld. Maar ach, waarom zou hij? Al dat gedoe met ad vocaten, al die procedures. ,,En wat voor schadeclaim je ook zou krijgen, die ellende draai je toch niet meer te rug." Bovendien: „Als ik andere CVA- patiënten zie, in een rolstoel of zo, denk ik vaak: 'Ach, eigenlijk is het met mij zo erg nog niet'. En dan voel ik me al weer een stuk beter." A J. Spelbrink: „Ik heb enorm veel geluk gehad." slagader in de hersenen raakt verstopt door eer. bloedstolsel Rii een hersen bloeding barst een bloedvat open en komt er bloed vrij ir de hersenen. In beide gevallen krijgt een gedeelte van de hersenen weinig of geen zuurstof meer, waardoor hersencellen bescha digen of afsterven. Veel mensen overlijden daaraan. Anderen raken eenzijdig verlamd, krijgen spraak stoornissen, worden vergeetachtig of depressief. Familie Prima, zo'n campagne, vindt Spel brink. De aandacht voor de oorzaken en gevolgen van een beroerte kan niet groot genoeg zijn, zegt hijNiet alleen patiënten, maar ook hun familieleden ktmnen daar baat bij hebben. Spel brink vergelijkt een CVA wel eens met een verkeersongeval: het gebeurt van het ene op het andere moment, voor de patiënt wordt goed gezorgd, maar de familie blijft in ontreddering achter, heeft geen flauwe notie hoe ernstig de situatie is, weet niet wat er verder te gebeuren staat. Dat leidt nogal eens tot onbegrip. Voorbeeld: „Veel men sen die een beroerte hebben gehad, vertonen gedragsveranderingen. Hun omgeving begrijpt dat niet altijd. Dat heb ik zelf ook ervaren. Doordat ik aan geheugenverlies leed, viel ik van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - De Iraanse asielzoeker Ali Yaghaneh Behmiri is donderdagnacht op gepakt door de vreemdelingen politie en naar de Willem n Ka zerne in Tilburg gebracht. Omstreeks 1.00 uur kwam hij nietsvermoedend bij het Mid delburgse asielzoekerscentrum aan, waar de politie hem op wachtte en inrekende. Ruim tweeëneenhalf jaar verblijft de 28-jarige Iraniër in De Een dracht. Vrijdag deden ongeveer 30 Iraniërs mee aan een zitactie om te protesteren tegen het asielbeleid van de Nederlandse regering. „Ali Yaghaneh deed donderdag niemand kwaad", zegt zijn vriend Karamzadeh. Behmixi schi'eef een maand ge leden dat hij voor 10 april een einde aan zijn leven maakt, als hij van het ministexie van justi tie geen antwooiri op zijn asiel verzoek heeft gekregen. Justitie nam zijn dreigement sex'ieus. Volgens interim-manager J. Hillman van De Eendracht is Behmiri donderdagnacht inge rekend om hem tegen zichzelf in beschei'ming te nemen Marteling De asielzoeker verkeert in psy chische nood. Hij lijdt aan een oorlogssyndx'oom en slapeloos heid. Volgens zijn vriend Mah- moud Karamzadeh is hij in Iran gemarteld en heeft hij voortdu- rend het idee op de vlucht te zijn. „Zeven familieleden van hem zijn opgehangen in Iran. Zijn zus heeft daar acht jaar in de ge vangenis gezeten en is er gek uitgekomen. Ali Yaghaneh zal niet teruggaan naar Iran als hij geen vex'blijfsvergunning krijgt. Dan kiest hij exvoor zichzelf voor het ministerie in brand te steken", reageert Karamzadeh. Donderdag gaf staatssecretaiis mr. E. M. A Schmitz van justitie de opdracht Behxniri op te pak ken. Een dag later zou de reqhter van de vreemdelingenkamer uitspraak doen in zijn asielver zoek, „Tot verbazing én tot spijt vair het ministerie heeft de rech ter BehmM's bezwaar gegrond verklaard. Onder andere op me dische gronden, gebaseexxl op rapporten van psychiater Mes- ser van Emergis en van dr. De Man van het ministerie." Zolang Yaghaneh ziek is kan hij in Nederland blijven. „Het mi nisterie en de Immigratie en Na turalisatie Dienst (IND) hebben te snel gehandeld. Zij gingen er voor 99 procent van uit dat de rechter zijn verzoek zou afkeu ren. Dan was hij vanaf vandaag illegaal in Nederland en konden ze hem in de gaten houden en uitzetten. Er is te snel veroor- deeld en niet beoordeeld." Interim-manager Hillmann vindt dat Behmiri medische hulp nodig heeft. „Hij zit in een psychiatxische tunnel. Wij on dersteunen hem al enige tijd met geneeskundige hulp. Onze visie is dat het onmenselijk is iemand zo lang in een asielzoekex'scen- trurn te houden." De zitactie van de Iraanse asiel- zoekers wordt beëindigd als ze ker is dat Behmiri medische be handeling krijgt. Karamzadeh: „We hebben net te horen gekre gen dat het ministerie hem nu van de cel doorstuurt naar een plaats waar hij kan hex-stellen. We wachten nog even af, of dat ook echt gebeurt. We wantrou wen justitie. Het ministexie heeft geen goede indruk op ons gemaakt." VLISSINGEN - Een 25-jarige dronken Vlissinger is vrijdag door de politie uit een telefoon cel in Vlissingen geplukt. Hij lag zijn roes uit te slapen. De politie heeft hem op het bureau verder laten slapen en na het ontwaken met een pi-oces-ver- baal op zak naar huis gestuui'd. (Advertentie) Als u snel bent kunt U nog mee naar de INFO EN BOEKINGEN: 0113-227600/0118-419710 Uw keurmerk busbedrijf i van onze verslaggever pracht en praal Is weinig meer grachtengordel nog gedeelte - I Herre Steqenga t.o bekennen. lijk intact. Op de hoek van de Dc stadswandeling begint bij Provinciale Straatweg en de BROUWERSHAVEN - Van eer: prachtig historisch pand Pooitdijksiraat blijkt «dat dit het Brouwershaven van Jacob aan dè Noorddijkstra.it 7. Vol- eens een strategisch punt was. Cats (1577-16(50) is weinig gens de overlevering cn een Tot het begin van de ncgcr.- overgebleven. Minder dan een tckst.opecn gevelsteen het ou- tiende eeuw stond h er .de I handvol gebouwen stamt nog dcrlijk huis van Jacob Cats, in Poortdijkse Poort. Wie do uit de periode dat de beroem- elk geval was cc woning, of moeite neemt ccn paar hon- de volksdichter en staatsman een ander huis op deze plek, in derd meter richting Zonne- in de Smalstad woonde. Niet 1591 in het bezit van Cats' va- maire te lopen, komt bij de de minste trou wens: de in- der, schepen en later hurge- locatie van het vroegere lepro- drukwekkende Sint Nicolaas- meester van Brouwershaven zenhuis, later het onderkomen kerk bijvoorbeeld en het stad- Volgens de brochure luxdt een voor pestlijders huis met de voorgevel in andere hypothese dat het ge- Dat Brouwershaven trots xs op Vlaamse renaissancestijl, boortehuis van Jacob Cats op Jacob Cats blijkt onder meer Deelnemers aan de nieuwe Ja- het Godsland stond, een lap uit «het feit dat xn de vorige cob Cats-stadswandeling grond tussen de huidige eeuw een hotel naar hem xs moeten dus een beroep doen Schuitkade en Grachtweg die vernoemd.'Catsburg'werd in op him verbeelding, meldt de halverwege de wandeling 1845 gebouwd in de Molen- begeleidende bróchure te- wordt aangedaan. straat, maar" na vijf jaar al op- De wandelkaart is een xnxtxa- Meesteropliclltei* De wandeling is nu bijna vol- - tief van de Stichting Educa- Via de Kerkstraat, waar tot tooid. via de Dxïlhoelc wordt I txef Toerisme Oranjezon en. verin de zeventiende eeuw de de Maxkt bereikt. Terug bij het onderdeel van het project boterbank stond, en het stad- standbeeld van Jacob Cats, Plattelandstoerisme Zeeland huis; gaat het naar het pand die vanaf zijn sokkel de Smal- ISander den Haan van Ge- aan de Markt 20, waar eens stad xn de gaten blijft houden meentearchief Schouwen- het huis stond vanmeesterop- AL ruim anderhalve eeuw Duiveland heeft, de route uit- lichter Abraham. Maggaris. lang. j gestippeld. Doel van de wan- Hij woonde in de achttiende De wandelkaart kost 2.50 en is deling is in ccn uurtje een eeuw enige tijd in Brouwer- verkrijgbaar bij dc VVV. re- beeld te scheppen van de stad shaven: geen tijdgenoot van creatiebodrijven op Schou f zoals de jonge Jacob Cats die Cats dus. Maggaris deed zich wen-Duivelana er. 'Oranje tot 1587'mooi hebben gekend, vooralsairsen anot-hecarisen zon' in Oostkapellc. Het eerste Deelnemers worden langs wist zbheel wat Brouwenaren exemplaar wordt donderdag plaatsen gevoerd waar eens geld uit dc zak tc kloppen. Na 10 april overhandigd aan bur- gebouwen stonden die een be- zijn. arrestatie in 1765'bracht gemeestèr J.J. F. M. Assel- i langrijke rol speelden in het hij meer dan dertig jaar achter 'bergs. Brouwse leven. Interessant, de tralies door. i onxdat het stadje vroeger over Aardig is dat de verdedigings- F vijf poorten beschiktediverse werken vair Brouwei'shaven Vanaf zijn sokkel op de Markt molens en een boter- en vis- niet geheel "verdwenen zijn blijft dichter en staatsman Ja- bank. Anderzijds kan de wan- Ondanks het ontbreken van cob Cats Brouwershaven in de delaar een licht gevoel van te- de stadspoorten is de eind gatenhouden. leurstelling bekruipen: van de zestiende eeuw gegraven foto Pi eter Honhoff COR DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13