Sloe proefveld megawindmolens Alle mensen zijn mijn baas Zware schade bij brand seksshop Landschapstuin of golfbaan Afleveren knoeiwerk gaat bouwers van huizen geld kosten Handenvol werk voor brandweer in Sas van Gent 1CN wil turbines van meer dan 150 meter hoogte uitproberen Gevecht om centraal telefoonboek voor Zeeland woedt voort zeeuwse almanak Eenden zeeland vrijdag 4 april 1997 van onze verslaggeefster I Pascal Ie Cappetti 'HULST - De brandweer van Hulst moest woensdagnacht i met twee blusvoertuigen en een ladderwagen uitrukken voor een brand in een seksshop aan de Lange Nieuwstraat in Hulst. De seksshop liep zware schade op. De technische re- i eherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Brandstichting wordt niet uit gesloten. Rond drie uur kreeg de brand weer de melding van de brand. Aangekomen bleek dat er rook vanonder de dakpannen naar buiten kwam. In het pand zelf werd een hevige rookontwik keling en een enorme hitte ge constateerd, maar vuur was aanvankelijk niet te vinden. Daarop togen de brandweer lieden, die met 25 man ter plaatse waren, naar de achter zijde van het pand, Hier werd wel een vuurhaard gevonden. Omdat deuren en ramen ver grendeld waren, was de rook door het hele gebouw getrok ken. Om half vijf kon het sein brand meester worden gege ven. Tot half acht bleef een van de ploegen nablussen. In het gebouw was op het moment van de brand niemand meer aanwezig. Persoonlijke onge vallen deden zich dan ook niet voor. Brandweercommandant A der Weduwe spreekt van een 'vervelende brand'. „De seksshop ligt ingeklemd tussen andere oudere, panden en was daardoor lastig te berei ken. Ook duurde het even voor dat duidelijk was waar het pre cies brandde, De naburige automatenhal, bovenwoning en het café lie pen slechts lichte rookschade op. Niemand hoefde te worden geëvacueerd, Wel bleven in elk van deze panden twee man 'standby'. Over de oorzaak van de brand kon Der Weduwe nog niets zeg gen. Hoe groot de schade is, is niet bekend. De 44-jarige eige naresse uit Wommelgem is ver zekerd. pnonze verslaggever van Barneveld joRSSELE - De kans bestaat at de nieuwste generaties in de toekomst in Sloegebied worden getest, Energie Onderzoeks Cen Nederland (ECN) uit Pet- bi overweegt om op gronden 3n de COVRA en de EPZ bij een testveld voor zulke Windturbines te be- Het gaat om apparaten hoogtes die de honderdvijf- igmeter kunnen overschrijden, (et zou volgens A Curvers van et ECN de eerste keer zijn dat ubines van zulke afmetingen i Nederland draaien. Ter ver- elijking: de lv-toren in Goes ruim 146 meter en vormt ju het hoogste punt in Zeeland, iedoeling is onder meer gigan- turbines te testen die ooit speciale eilanden in zee moe engaan draaien. De COVRA en staan positief tegenover de Bannen. In Zeeland is verder okDelta Nutsbedrijven hierbij etrokken. Volgens W. Zwemer, oofd milieu bij Delta Nuts, zijn e plannen nog in een heel pril tadium. Momenteel wordt on- erzocht of de gronden van de OVRA en van de EPZ geschikt jnvoor zo'n testveld. ëhalve het Sloegebied heeft et ECN nog twee plekken in federland op het oog waar het istveld zou kunnen komen: bij e Eemshaven in Groningen of Petten zelf. Curvers: „Wij zouden het liefst het testveld in Petten hebben. Dat is voor ons het handigst. Alleen is dat be- stemmingsplanmatig heel moeilijk, omdat we hier met gronden zitten met een agrari sche bestemming. In Groningen en in Zeeland is dat beter. Daar gaat het om industriegebieden. Op de vraag hoe groot de kans is dat het testveld in Zeeland komt, wil Curvers niet ingaan. Fundaties Het testveld zou vijf 'fundaties' moeten tellen waarop verschil lende turbines kunnen worden geplaatst. Voor de COVRA is het project interessant omdat deze instantie over gronden beschikt die tientallen jaren lang niet ge bruikt zullen worden. COVRA- directeur H. Codee: „Die grond levert dus niets op. Komen er windturbines, dan levert het wel wat op. Bovendien is er bij ons ruimte genoeg." De EPZ is vooral geïnteresseerd in de techniek, ook met het oog op mogelijke eigen 'off-shore- projecten' in de toekomst. Delta Nutsbedrijven is volgens Zwemer altijd geïnteresseerd in windenergie. „Bovendien zou den wij afnemer kunnen zijn van de stroom die de turbines opleveren." Zwemer durft des gevraagd niet te zeggen hoe groot de kans is dat het testveld in Zeeland komt. Hij wijst erop dat de exacte plannen nog bij de gemeente Borsele moeten wor den ingediend. Bij het college van B en W van die gemeente is onlangs al wel de animo gepeild voor zo'n test veld. De meningen in het college blijken verdeeld: de wethouders C. J. Elenbaas-Murre (CDA) en P. M. van Wingerden-Boers (WD) zijn tegen, wethouder drs P. J. Vollaard en burgemeester ir J. L. M. Mandos zijn voor. Wet houder Elenbaas: „De tegenar gumenten zijn gevoelsargu menten. Het gaat om hele grote turbines. Het psychologische effect op de bevolking zal groot zijn. Zo van: het overkomt ons weer. Het principe van wind energie is natuurlijk goed, maar Borsele krijgt dan weer de las ten en niet de lusten. Het moet hier geen vuilnisbelt worden." Ondanks het feit dat twee wet houders tegen zijn, kunnen de plannen gewoon verder worden ontwikkeld; bij stakende stem men in het college telt de stem van de burgemeester dubbel. Mocht het zover komen, dan is het overigens uiteindelijk aan de gemeenteraad om een besluit over de_komst van de megatur- bines te nemen. In ieder geval moet de gemeente een onthef fing voor de hoogtebepalingen verlenen. Curvers van het ECN hoopt nog dit jaar duidelijkheid te hebben over de plaats waar het testveld moet komen. van onze verslaggever Marco van Barneveld MIDDELBURG - Het ge vecht van Gedeputeerde Sta ten (GS) voor één Zeeuws te lefoonboek is nog niet ten einde. Nadat PTT-Telecom net had gemeld daar weinig in te zien, hebben gs direct een nieuwe brief op de post gedaan richting 'productma nager Telefoongids' in Utrecht. I GS zeggen weinig te snappen j van de argumenten van de PTT om van één Zeeuwse gids af te zien. Dat bedrijf voert het 'gebruikersgemak' aan als argument om het niet te doen, terwijs GS datzelfde gemak juist noemen als argu ment om het wél te doen. Daarnaast begrijpen GS weinig van het verhaal van de PTT over de zogenoemde roze pagina's. Die bevatten informatie over bedrijven in i regio. Probleem zou zijn dat de PTT niet zeil' over die pagina's gaat; dat werk is uit besteed aan een ander be drijf. Gedeputeerde Staten vinden dat allemaal niet zo relevant. 'I-Iet primaire doel van een gids', schrijven gs aan de PTT, 'kan toch niet an ders zijn dan het kunnen vin den van iemands telefoon nummer op basis van een indeling per regio, woon plaats en alfabetische naamsvermelding?'. Innig Zoals bekend kan de ge meente Tholen uitstekend le ven met de reactie van de PTT op het idee voor één Zeeuwse gids. Die gemeente vreest dat ze niet meer in de huidige gids van West-Bra bant zou worden opgenomen indien er één Zeeuws boek zou komen. De relatie tussen Tholen en West-Brabant is immers innig. Het Thoolse college zou zich volgens ge meentewoordvoerder E Bakx echter geen zorgen ma ken over het nieuwe pleidooi van GS voor één Zeeuwse gids. Bakx: „We hebben een brief van de PTT waaruit blijkt dat ze onze argumen ten serieus nemen." Wat de gemeente enigszins steekt is dat GS nooit met Tholen hebben overlegd over de kwestie. „Dat is op geen en kele wijze gebeurd", zegt Bakx. De gemeente zal zelf op dit moment geen actie meer ondernemen. „We wachten gewoon af." Stratenmaker P. de Witte (50) uit Westkapelle: „Voor het zetten van de trottoirbanden zijn er tegenwoordig speciale tangen. Daar door hoef je veel minder diep te bukken." foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster Caroline Moerland BURGH-HAAMSTEDE - Stratenmaken is een zwaar, maar vooral ook een mooi vak. Daar is P. de Witte (50) uit Westkapel le van overtuigd. Z'n beroep heeft hem twee slechte heupen opgeleverd, maar hij blijft van het vak houden. Daarom is hij ook zo blij dat machines steeds vaker de taak van de vakman verlichten. „Zo blijft het leuk, ook wanneer je wat ouder bent." Donderdag nam z'n werkgever SPG in Burgh-Haamstede officieel een banden- zetmachine in gebruik. De Witte is tegenwoordig leermeester in dienst van de regio Noord- en Midden- Zeeland van het Samenwerkingsverband Praktijkopleidingen Grond-, Weg- en Waterbouw. Dat betekent dat hij de lei ding heeft over een ploeg leerling-stra tenmakers. De jongens - De Witte heeft tot nu toe maar één meisje in z'n groep gehad- werken onder het toeziend oog van de leermeester aan een 'echt' project. Zelf kwam hij als vijftienjarige in het vak terecht. „Ik begon als opperman: stenen bijbrengen, zand kruien, troittoirbanden lossen. Na een jaar of anderhalf ging ik meestraten en zo rolde je erin. Ik kon zelf standig als voorman aan de slag na een volwassenenopleiding als stratenmaker. Later heb ik ook nog de leermeesterscur sus gedaan." De Witte zou niet meer hele dagen op z'n knieën kunnen zitten. Hij heeft twee ver sleten heupen. „Da's met m'n vijfenveer tigste begonnen. Sindsdien kan ik niet meer hele dagen van hurrie-up. Daarom ben ik ook zo blij dat die machines komen. Het is zo'n leuk vak. En je moet proberen om het leuk te houden," Afwisselend Op de vraag wat hij er zo mooi aan vindt, antwoordt hij: „Alles. Het is afwisselend. Je bent buiten. Het is prettig om met je handen te werken, met je handen iets te maken. Sierstraatwerk is natuurlijk het leukst. Asfalt is ook mooi, maar het leeft niet zo als gebakken steen. En verder ben j bezig voor de gemeenschapalle mensen zijn je baas." Een nadeel van het vak is dat het zwaar is, maar daar komt steeds meer verandering in. „Toen ik begon, deed je nog bijna alles met de hand. Een vrachtwagen met trot toirbanden lossen bij voorbeeld. Die din gen wegen 89 kilo per stuk en die tilde je dan met z'n tweeën naar de plaats waar ze nodig waren. Nu gebeurt dat met een kraan. En voor het zetten van die banden zijn er tegenwoordig speciale tangen. Daardoor hoef je veel minder diep te buk ken." De bandenzetmachine die donderdag of ficieel in gebruik is genomen, gaat nog veel verder. Het ding tilt de zware stukken beton op en zet ze op de plaats waar ze ho ren. Sommige van De Witte's leerlingen moesten in het begin niet veel hebben van het nieuwe apparaat. „Die jongens zeiden wel eens: 'Met de hand gaat het veel vlug ger'. Maar één of twee banden op een dag maken niet uit. Een werkgever is gebaat bij gezonde mensen." Voortrekkersrol Aannemers kunnen in de toekomst niet meer ontkomen aan het gebruik van ma chines. De overheid beoordeelt de ar beidsomstandigheden steeds strenger. En wie zich niet aan de regels houdt, kan straks rekenen op een boete. „Wij moeten mensen afleveren bij de aannemer die al kunnen werken met bijvoorbeeld zo'n bandenzetmachine", vindt Witte. „Als opleiding moeten we een voortrekkersrol vervullen." Van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert DREISCHOR - De aanleg van een 'Zeeuwse landschapstuin' aan de Zuiddijk in Dreischor last het open polderlandschap aan. J. J. E. de longe-Koutstaal, buurvrouw van A M. Sniids-Leenhouts die de tuin laat aanleggen, Wcest dat haar woongenot daardoor vermin dert. Dat schrijft ze in een brief aan de ge beente waarin ze bezwaar aantekent tegen de voorgenomen wijziging van het bestem mingsplan en tegen de bouw van een schuur het perceel. Dinsdag 8 april adviseert de commissie ruimtelijke ordening over de wijzi ging van de agrarische bestemming naar tuin. Mevrouw de Jonge verzet zich niet alleen de aanleg van de tuin die haar het vrije uitzicht op de polder zou ontnemen, zij vreest bovendien dat het terrein in gebruik wordt ge nomen als golfbaan, Haar buurvrouw zou r hebben verteld dat ze een 'green' aanlegt waai- haar zoon, die golfleraar is, golfles gaat geven. Bij de gemeente is echter niets bekend over de aanleg van een golfbaan. „Die mensen hebben een plan ingediend voor een tuin, niet voor een golfbaan", zegt wethouder C. W. Veerhoek. „De gemeente kan niet verbieden dat iemand in zijn eigen tuin een balletje weg slaat, maar ze mogen geen commerciële golf baan aanleggen." Aanplant De familie Smid, Rotterdammers die het huis aan de Zuiddijk in gebruik hebben als recrea tiewoning, is afgelopen winter begonnen met de aanplant van bomen en het graven van een vijver. Dit water zou dienst doen als spaarbek ken voor zoet sproeiwater omdat het zoutge halte van de grond te hoog zou zijn voor de fruitbomen. De familie had echter verzuimd om een bestemmingsplanwijziging te vragen voor de aanleg van de tuin. Omdat de voorma lige gemeente Brouwershaven in december heeft toegezegd dat het planten van bomen niet strijdig is met het bestemmingsplan, wil het college van B en W van Schouwen-Duive- land meewerken aan deze wijziging. De gewraakte landschapstuin aan de Zuid dijk in Dreischor. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert BROUWERSHAVEN - Project ontwikkelaar CHA makelaardij GPM (Grond- en projektmake- laardij, voorheen Makelaardij Bart) en aannemer Tebo moeten de bouwtechnische gebreken aan drie nieuwbouwwoningen aan de Noorwegenlaan in Brou wershaven binnen acht dagen laten herstellen en de huizen vervolgens binnen twee weken afbouwen. Bovendien moeten zij de kopers elk dertigduizend gulden beta len als voorschot op een schade vergoeding. Dat heeft de presi dent van de rechtbank van Rotterdam bepaald in het kort geding dat de kopers hadden aangespannen. In een tussenvonnis, enkele we ken geleden, had de rechter al geoordeeld dat projectontwik kelaar CHA een vennootschap van makelaar A Bart uit Krab- bendijke en H. R. Flipse uit 's Gravenpolder, G.P.M. en aanne mer Tebo van J. A de Keuning uit Vlissingen wanprestatie hebben geleverd. Tegen dit von nis zijn de projectontwikkelaar en de aannemer in hoger beroep gegaan. Makelaar A Bart zei donderdag ook tegen het eind vonnis beroep aan te tekenen. „We staan geheel buiten de bouw", zei hij. Verder wilde hij niet reageren: „We wachten het hoger beroep af." Mr. J. F. Bienfait, advocaat van de drie kopers, is blij met het vonnis. „Het is belangrijk dat de eisers gelijk hebben gekregen. Dit is een bevestiging dat met beunhazen is gewerkt." Hij be twijfelt echter of de kopers nog wel willen dat Tebo de wonin gen laat afbouwen. Bienfait: „Tijdens de zitting bleek al dat het bedrijf geen kans zag een goede aannemer te vinden." De woningen vertonen technische gebreken, reden dat de opleve ring al meer dan een jaar is uit gesteld. De totale schade wordt door bouwkundigen geraamd op ongeveer een ton per huis. Met het vonnis van de Rotter damse rechter kan de advocaat, als de projectontwikkelaar, de makelaar en de aannemer niet vrijwillig betalen, de deurwaar der beslag laten leggen op hun eigendommen en eventueel fail lissement aanvragen. De woningen aan de Noorwe genlaan maken deel uit van een nieuwbouwwijkje van achttien huizen. De eerste twaalf werden eind 1995 opgeleverd. De aan nemer uit Nieuwerkerk kon de rest van het project echter niet vltooien omdat hij failliet ging. Voor de'bouw van de laatste zes huizen werd Tebo ingeschakeld, dat nauwe banden onderhoudt met CHA Gebreken De bouw vlotte echter niet en de woningen vertoonden ernstige technische gebreken. In augus tus schakelden vijf kopers de rechter waarin ze eisten dat CHA GPM en Tebo de schade zouden herstellen en de wonin gen af zou laten bouwen. Tot een uitspraak kwam hel toen niet, omdat de partijen een schikking bereikten. De aanne mer bleef echter weer in gebre ke. Twee kopers gaven de juridi sche strijd op, de overgebleven drie haalden alsnog hun gelijk bij de rechter. Ondergoed van waslijn gestolen TERNEUZEN - Dieven hadden het woensdag middag gemunt op het on dergoed van een 44-jarige bewoonster aan de Anjer- straatin Terneuzen. Vanaf een waslijn in haar tuin werd voor zeshonderd gulden aan onderkleding gestolen. van onze verslaggeefster SAS VAN GENT - De brand weer in Sas van Gent rende woensdagnacht van hot naar her. Was het ene brandje net ge blust, werd het volgende vuurtje alweer ontdekt. In nog geen uur tijd werden vijf brandjes ge meld. Donderdagmorgen scha kelden nog eens twee inwoners van de Zeeuws-Vlaamse plaats de politie in. Zij ontdekten dat die nacht hun wasgoed was aan gestoken. De politic spreekt van brandstichting. De technische recherche stelt een onderzoek in. Rond middernacht moest de brandweer voor de eerste keer in actie komen. Een keuken aan de Vier Ambachtenstraat moest het ontgelden. De buren wisten het beginnende vuur te doven. De bewoonster van het pand, die in de woning aanwezig was, bleef ongedeerd. Vlak daarna kwam er een melding binnen van een brand in een schuurtje aan de Burgemeester Hoefna gelstraat. Hierbij kwam de brandweer er wel aan te pas om de zaak te blussen. Direct daar op bleek het te branden in een schuurtje aan de Alexander- straat. Vrijwel tegelijkertijd vatte een tweede schuurtje in deze straat vlam. Dit laatste brandje kon door de bewoners zelf worden gedoofd. Een bran dende fiets op het Vlaanderen- plein was het volgende doelwit. De ochtend erna bleek dat pyromanen eveneens in de Ivoy- straat en de Burgemeester Wau- tersstraat hadden huisgehou den. Het wasgoed aan de lijn was door vuur beschadigd. De politie vraagt getuigen zich te melden. Zij heeft nog geen spoor van de dader(s). V oorlichtingsdag seksueel misbruik MIDDELBURG - De stichting Petra houdt zaterdag 26 april in de Middelburgse schouwburg een voorlichtingsdag over sek sueel misbruik. Verschillende deskundigen gaan in op het herkennen en be handelen van problemen die hierdoor zijn veroorzaakt. Vol gens de stichting heeft een op de zeven vrouwen in haar jeugd er varingen van seksueel mis bruik. Naar schatting een half miljoen meisjes en vrouwen kampen daardoor met klachten. De dag duurt van 10 tot 20 uur. De drie mannen hebben zo de ge woonte dagelijks een rond je te doen. In eikaars gezel schap wel te verstaan. Ze zijn oud en ivijs en voorzien dus al wat hun blik treft - en dat is veel - van snedig commen taar. Gisteren stond tijdens hun rondgang door de straten van Terneuzen het parkeerpro bleem centraal. Ook daarvan weten ze meer, veel meer dan de geiuone passant. Hebben ze immers een jaar of wat ge leden niet met eigen pretoog jes de klucht rond de aanleg van de parkeergarage onder de Oostkolk aanschomvd? Sloegen ze zich niet dagelijks op de dijen, wanneer er weer pompen aan te pas moesten komen om te voorkomen dat dat nieuwe bouwwerk geheel onder water zou lopenIn derdaad. En zo maakten ze ook van dichtbij mee, hoe de bouwers het uiteindelijk toch allemaal voor elkaar kregen en hoe op het dak van de ga rage een mooie waterpartij werd aangelegd. Gisteren vertoefden ze een moment aan de rand van dat water. Eenvanhenvroegzich hardop af, waarom die een den zich toch zo raar gedroe gen. Je ziet nooit hun kop,.al tijd alleen hun staart. Die kop zit altijd onder water, constateerde hij. Het ant woord kwam snel. „Dat zijn niet zómaar eenden, dit zijn speciale exemplaren. Die moeten controleren of er geen nieuwe lekken zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9