Rebellen Zaïre zetten strijd voort PZCbuitenland vrijdag 4 april 1997 Ondertekening NAVO-Handvest wellicht in Den Haag Arafat bereid premier Netanyahu te ontmoeten Infectieziekten rukken wereldwijd op Blair maakt onderwijs tot speerpunt van verkiezingen Europese Unie en OVSE werken samen bij hulp aan Albanië Sluiting Renault België onwettig PKK-leider opgepakt in Berlijn Kaart komt na ramp Boeing aan Zweden verhoogt vertrekpremies Nieuwe missie naar de zon VN pleit voor hardere aanpak seksueel geweld ,eger Kabila weigert in zee te gaan met nieuwe premier Tshisekedi van onze redactie buitenland ATHENE - De Europese Unie en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, OVSE, gaan met de Albanese re gering samenwerken aan het herstel van de economie en de mocratie in Albanië. Dat hebben minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken en het hoofd van de OVSE-missie in Albanië. Vranitzky, gisteren in de Griekse hoofdstad Athene meegedeeld tijdens een geza menlijke persconferentie met de Albanese premier Fino en de Griekse minister van Buiten landse Zaken Pangalos. De EU zal de economische en humanitaire hulp aan Albanië coördineren. De OVSE helpt bij de organisatie van vrije en de mocratische verkiezingen. Ti- rana stemde in met de organisa tie daarvan in juni. „Van uitstel kan geen sprake zijn", aldus Van Mierlo. De derde pijler van de samenwerking tussen EU, OV SE en Albanië vormt de zending van een internationale troepen macht onder leiding van Italië. De OVSE en EU overleggen vol gende week verder over de opzet van de hulp. Vranitzky benadrukte dat het gaat om een pakket maatrege len die nauw met elkaar samen hangen. Economische wederop bouw moet aan herstel van de openbare orde bijdragen. Hij onderstreepte dat de troepen macht niet is bedoeld voor her stel van de openbare orde, maar om de humanitaire en economi sche hulp in Albanië te verzeke ren. Vranitzky voerde vorige week overleg met vijftien burger comités over de vorm van de hulp. De WEU en de OVSE laten het aan de Albanese regering over om te zien in hoeverre zij de comités in de toekomst bij het overleg betrekken. Van Mierlo benadrukte wel dat alle politie ke partijen geraadpleegd moe ten worden, maar de opzet van zo'n overleg laat hij over aan de Albanese regering. Van Mierlo kon nog niet zeggen wat de Nederlandse bijdrage aan de troepenmacht zal zijn. ANP BRUSSEL- De plotselinge sluiting van de Renault-fabriek in het Belgische Vilvoor-de is onwettig. Dat heeft de arbeids rechtbank van Brussel in kort geding bepaald. De Franse au toproducent had eerst vakbonden en ondernemingsraad op de hoogte moeten stellen. Door dat niet te doen heeft Renault diverse CAO-bepalingen geschonden. De rechter heeft nu besloten dat Renault alsnog de hele proce dure van vooraf aan zal moeten volgen. Dat lijkt een formali teit, omdat Renault-topman Louis Schweitzer al meerdere keren heeft laten weten niet van zijn besluit te zullen terugko men. De Belgische vakcentrales ACV en ABW zijn niettemin op getogen over de uitspraak. Volgens de bonden moet de hele ontslagprocedure nu van tafel. ANP KARLSRUHE - In Berlijn is een vermoedelijke leider van de radicale Koerdische Arbeiderspartij (PKK) gearresteerd, al dus het fedei'aal Openbaar Ministerie in Karlsruhe gisteren. De 23-jax'ige man, wordt verdacht van bx-andstichting en ver nieling in Duitsland. De verdachte zou van 1992 tot februari 1994 de regio Hannover hebben geleid voor de PKK. Hij zou opdx-acht hebben gegeven voor aanslagen op Turkse banken en kantoren van luchtvaartmaatschappijen in Hannover. In 1994 nam de verdachte de leiding op zich van de in Berlijn gevestigde Koerdische Intellectuelenbond. een nevenorgani satie van de PKK, zo luidt de aanklacht. De PKK werd in 1993 in Duitsland verboden. AP PARIJS - De grootouders van het 12-jarige Franse meisje Anais hebben alsnog de ansichtkaart gekregen die hun klein dochter had gestuurd. De kaart was aan boord van de vorig jaar juli bij New York verongelukte TWA-Boeing. De Boeing, met bestemming Pax-ijs, verongelukte op 17 juli. Een dag eerder had Anais het kaartje in New Yoi'k op de bus gedaan, meldde de Franse krant Le Bien Public. De kaaxt zat in een van de postzakken die aan boord van de Boeing waren. Onxdat de autoriteiten de post in beslag had den genomen, kon de kaart nu pas worden bezox-gd. AP STOCKHOLM - De Zweedse regextng heeft gistex-en besloten de vertrekpremies voor vluchtelingen drastisch te verhogen. Een vluchtelingengezin dat vrij willig uit Zweden vertrekt krijgt met ingang van 1 mei 40.000 kroon (bijna 10.000 gul den) in plaats van 7.500 kroon (1.850 gulden), het maximale bedrag dat tot nu toe wordt uitgekeerd. De regering hoopt met de verhoging van de premies te bewei'kstelligen dat meer vluchtelingen besluiten texoxg te keren naar hun vaderland. Er zijnin Zweden naarschatting 125.000 vluchtelingen, van wie een groot deel afkomstig is uit voormalig Joegoslavië. AP PARIJS - Het Europese Ruimtevaartbui'eau ESA heeft beslo ten vier nieuwe satellieten naar de zon te sturen. Een soortge lijke missie van de zogeheten Cluster-satellieten mislukte juni vox-ig jaax-. Toen ontplofte de Ariane 5-raket met vier sa tellieten kort na de lancering. De nieuwe kunstmanen gaan rond het midden het jaar 2000 mee met twee Russische Sojoez-raketten, aldus een verkla ring van ESA donderdagin Paxijs. Met de missie Cluster 2 ho pen onderzoekers meer te weten te komen over de winden die rond de zon draaien. Daarbij woxxlt de interactie onderzocht met het gebied waar het Aardse magneetveld zich doet gel den. De satellieten zullen verder voor het eerst een driedimen sionaal beeld geven van de zon. AFP 'an onze correspondent i 'aul Koopman - De Amerikaanse 'resident Clinton en de Russi sche leider Jeltsin zijn beiden .uitgenodigd voor eexx bijeen komst op 28 mei in Den Haag. i Als xxa Clinton ook Jeltsin toe- Wn onze redactie buitenland GENEVE - De speciale VN-rap porteur over geweld tegen vrou wen, Rabhika Coomarasway, pleit voor eeix hardere aanpak van verkrachting, ongewenste seksuele intimiteiten tegen vrouwen en vrouwenhandel. Verkrachters en vrouwenhan delaren oixtlopen door mazen in de wet maar al te vaak hun straf, aldus de uit Sri Lanka afkom stige rapporteur, in een verslag aan de VN-men- senrechtencommissie prijst zij België en Nederland, die als eni ge Europese landen harde maat regelen afkondigden tegen de vrouwenhandel. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie, heeft in november een program- Ha ter bestrijding van mensen handel en uitbuiting van vrou wen gepresenteerd, maar er is log geen geld voor de uitvoering ervan gevonden, schrijft Co- zegt, is er een gerede kans dat die dag in de Haagse Ridderzaal het NAVO-handvest onderte kend wordt, zo bevestigen bron nen in Den Haag en Brussel. Op 28 mei wordt in de Hofstad het feit herdacht dat vijftig jaar geleden een akkoord werd be reikt over de Amerikaanse omarasway. Als voorbeeld van vrouwenhandel noemt zij Suri name, waar eigenaren van seks clubs vijfhonderd dollar bieden voor ieder Braziliaans meisje dat hun wordt aangeboden. Overal in de wereld zijn hon derdduizenden vrouwen ge dwongen te trouwen of als pros tituee of goedkoop dienstmeisje te werken, constateer! de rap porteur-. Vrouwen worden onder valse voox~wendsels uit het arme zuiden naar het x-ijke noorden gebracht, vooral uit gebieden waar de economie feitelijk fail liet is en de ontbossing dorpen heeft verwoest. Sommige oude zeden en gewoonten bevorderen de vrouwenhandel. Zij noemt als voorbeeld de Devadasi in In dia: jonge meisjes die door een ritueel huwelijk met godexr zijn verenigd en vaak worden ge dwongen als prostituee te wer ken nadat priesters hen aan bor delen hebben verkocht. RTR/AFP Marshall-hulp aaxr West-Euro pa. De Nederlandse x-egering heeft voor die viering behalve de Eux-opese lidstaten ook alle le den van de Europese veilig heidsorganisatie OVSE, waar onder Rusland, geïnviteerd. De dag is om die reden een uitgele zen gelegenheid om de nieuwe i-elatie tussen de Navo en Rus land officieel te bekrachtigen. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag is al we ken druk doende met de voorbe reidingen van de 'Max-shall- top'. Het programma bestrijkt de middag en avond van 28 mei, waarbij Clinton in elk geval een herdenkingsrede zal houden. Maar Clinton arriveert al een dag eerder in Den Haag, voor zijn halfjaarlijkse ontmoeting met de Europese Unie. Er is vol gens waarnemers dus nog ge noeg gelegenheid om een extra ceremonie x-ond het in de maak zijnde NAVO-handvest in te las sen, mits ook president Jeltsin bereid is naar Den Haag af te reizen. G7-top Over de plaats en het moment waarop Rusland en de NAVO het 'handvest' zullen onderte kenen, is al veel gespeculeerd. Uit het Kremlin kwam het ver haal dat de Russische president het handvest het liefst tijdens de G7-top in Denver ondertekent. Rusland wordt bij die gelegen heid toegelaten als achtste lid van de club van xijkste landen. De VS en Rusland streven er beide naar het handvest te be krachtigen, nog vooi'dat de NAVO in juli in Madrid besluit welke landen worden uitgeno digd lid te wox'den van de NAVO Tot de eerste drie toetreders worden Polen, Tsjechië en Hon garije gerekend. Grondverf Het 'veiligheidspact' tussen de NAVO en de Rusland werd eer der dit jaar tijdens een speciale top in Helsinki al in de grond verf gezet. Het. handvest heeft tot doel Rusland veiligheidsga- x-anties en economische steun te bieden, zodat het zijn verzet te gen de NAVO-uitbreiding zon der gezichtsverlies kan opge ven. Rusland eist onder meer een zekere zeggenschap binnen de NAVO, toegang tot interna tionale ox-ganisaties en het niet stationeren van extx-a tx-oepen of kernwapens in de nieuwe lid staten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken acht het minder waarschijnlijk dat de Marshall-bijeenkomst ook wordt aangegrepen voor een ex tx-a top van Europese x-egexings- leidex-s en staatshoofden over het in j uni in Amsterdam te slui ten nieuwe Europese verdrag. Het programma laat voor zo'n Europese top geen ruimte. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM- De Palestijnse president Arafat stemt in met een ontmoeting met de Israëlische premier Netanyahu. Dat is gisteren in Gaza be kendgemaakt. Maar volgens zijn persadviseur, Nabil Abu Rudaina, moet de Israëlische premier aan vier voorwaarden voldoen voor de ontmoe ting kan plaatshebben. Israël moet toezeggen dat het zich zal aansluiten bij de VN-x-esoluties die oproepen tot het vexdrek van de joodse staat uit de bezette gebieden in inxil voor vrede met de buurlanden. Bovendien moet Netanyahu openlijk uitspreken dat hij zich ge bonden voelt aan eei-dere vredesakkoorden met de Palestijnen en moet hij bereid zijn tot onder- handelingen over het bestuur van de Gazastrook, de westelijke Joi-daanoever en Jeruzalem, alsme de de toekomst van de meer dan twee miljoen Pa lestijnse vluchtelingen. De laatste voorwaarde is dat Israël belooft af te zien van eenzijdige beslissingen die het vredes proces in gevaar brengen, zoals de uitbreiding van nederzettingen. Komende maandag ovexiegt Ne tanyahu met de Amerikaanse px-esident Clinton in Washington. De Palestijnse fundamentalistische beweging Is lamitische Jihad heeft gisteren een nieuwe reeks zelfmoordaanslagen tegen Isx-aël aangekondigd. De Jihad eiste ook de verantwoordelijkheid op voor de twee aanslagen van afgelopen dinsdag in de Gazastrook. De Jihad meldde door te gaan met 'vergeldingsacties voor de vijandigheden van Is raël tegen het Palestijnse volk'. Bovendien zal de Palestijnse beweging de zionisten 'in het haxl blij ven raken met nieuwe kamikazeaanslagen zoals Beit Lid en Dizengoff'. Deze zelfmoordaanslagen werden respectievelijk in 1994 in een volle bus en in 1995 bij een bushalte in Tel Aviv gepleegd. Bij de aanslagen kwamen 43 mensen om het leven en raakten 112 mensen gewond. Israëlische autoi'i- teiten arresteerden gistex-en de wooxxlvoerdervan Harnas voor Ramallah en de westelijke Jox-daan- oever, sjeik Hassan Youssef. Hij werd aangehou den op weg naar Jordanië van waaiuit hij op pel grimstocht naar Mekka zou gaan. AFP/EFE/DPA I van onze redactie buitenland GENEVE - Overal in de wereld rukken infectieziekten op. I Ziekten die bijna waren uitge- roeid, komen terug en in een 1 snel tempo ontstaan er nieuwe, -j Eexx van de oorzaken is de "groei van liet luchtvaartverkecr, waardoor virussen zich ge- j makkelijk kunnen versprei - I den. De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) roept de regex'in- gen en geneesmiddelenindu strie daarom dringend op meer te investeren in de ontwikke ling vair nieuwe antibiotica en betere methoden om de ver spreiding 'van besmettelijke ziekten te voorkomen. De Wereldgezondheidsdag (7 april) staat dit jaar in het teken van het 'onderschatte gevaar' van de infectieziekten. Malax-ia en tuberculose, maar ook pest, difterie, hersenvlies ontsteking en cholera' lekén uitgeroeid of vrijwel bedwon gen, maar ze steken de laatste jaren weer de kop op. „Helaas is met het optimisme (over de uitroeiing van de ziekten) ook een onjuist gevoel van veilig heid ontstaan. Dat heeft ertoe bijgedragen dat vele ziekten zich in een alarmerend tempo weer uitbreiden", schrijft WHO-directeur Hiroshi Naka- jima. Voxig jaar kostten be smettelijke ziekten ongeveer 55 miljoen mensen het leven. Bovendien zijn de afgelopen twintig jaar dertig nieuwe in fectieziekten geconstateerd. Daartoe behoren onder meer de infectie met het èbolavirus, die vorig jaar aan 245 mensen in Zaïre het leven kostte, aids en hepatitis C. Met de laatste ziekte, die de lever aantast, zijn ongeveer 200 miljoen mensen geïnfecteerd. Veel ziekten verspelden zich omdat vix-ussen tegen antibio tica resistent worden. Er wor den bovendien maar weinig nieuwe antibiotica geprodu ceerd omdat de ontwikkelings kosten erg hoog zijn. DPA van onze redactie buitenland LONDEN - Onderwijs is het belangrijkste on derwerp in het tien punten tellende verkiezings manifest dat de Britse Labourleider Tony Blair gisterochtend presenteerde. Hij kondigt aan dat ei- meer geld voor wordt uitgetrokken. Verder belooft Blair de kiezers dat de inkom stenbelasting niet omhoog gaat als hij aan de macht komt. Onder-een Labour-regering zal de economie gestaag groeien zonder dat er sprake is van inflatie, spiegelt hij de kiezers verder voor. Het is een 'Je krijgt wat je ziet'-manifest, aldus een van de assistenten van de Labourleider, „John Major breekt zijn beloften, Tony Blair houdt zich eraan. Tony Blair doet wat hij be looft." In egn gisteren door The Times gepubliceerd ver- kiezingsonderzoek is de voorsprong van Labour op de Conservatieven ineens weer een stuk gro ter dan The Guardian woensdag meldde. The Ti mes heeft gebi'uik gemaakt van het opinie-on derzoeksbureau MORI, dat tot de slotsom komt dat de voorsprong van Labour 27 procentpunten bedraagt. The Guardian hield het bij 14. Volgens het MORI-onderzoek steunt 55 procent van de kiezers Labour en 28 procent de Conser vatieven. De uitslag in The Guardian was 46-32 In zijn manifest b elooft Blair dat hij 250.00 0 j on- gë werklozen aan een baan zal helpen en dat er meer geld komt voor de National Health Seivice en het milieu. Hij kondigt verder een politieke schoonmaak aan na alle onfrisse affaires van de laatste tijd. Vexrder zal hij 'Groot-Brittannië het Europees leiderschap geven dat ons land en Eu ropa nodig hebben'. RTR Labour-leider Blair en vice-voorzitter Prescot kijken xxaar fotografen tijdens de presentatie van het verkiezingsprogramma foto David Thomson/EPA fan onze redactie buitenland ijlNSHASA - De rebellen in ijaxre onder leiding van Lau- |nt-Désiré Kabila zetten hun I Filmwereld VS neemt afscheid van McCarthy-tijd j LOS ANGELES - Scena- i rioschrijvers van 24 Ame- j rikaanse films uit de pe- :J riode tussen 1952 en 1971 i| zullen binnenkort alsnog hun eigen naam op de ti- telrol vermeld zien staan, iu plaats van het pseudo- xxiem waarvan zij zich i noodgedwongen bedien den onxdat ze voorkwa men op de zwarte lijst van coxnmunistenjager Joe McCarthy. De Amerikaanse schrij versbond, de Wiiters Guild, heeft besloten de scenax-ioschx-ijvers op de- ze wijze recht te doen. i Op de zwarte lijst stonden schrijvers, regisseurs, ac- teurs en anderen die wei gerden te getuigen voor de I door de Senaat ingestelde I en door McCarthy geleide commissie die onderzoek 'I deed naar pex-sonen die I zich schuldig zouden ma ken aan 'on-Amex-ikaanse activiteiten' of door colle ga's van dergelijke activi teiten waren beschuldigd. j Wie op de lijst stond werd het werken onmogelijk gemaakt. AP len als medespeler wordt gezien in het machtsspel van maar schalk Mobutu. Ook in eigen kring lijdt Tshisekedi onder dit imago van handlanger van het Mobutu-regime. Mobutu benoemde Tshisekedi gisteren tot eerste minister van het bankroete land. Hij hoopt mogelijk met een regeringslei der van de oppositie de tegen stand tegen zijn eigen persoon om te zetten in een AFDL- en een Tshisekedi-kamp. Volgens een plaatselijke krant ex-ft Tshi sekedi een staat met nog geen tienduizend gulden in de devie zenvoorraad. De nieuwe rege ringsleider zei dat staat vaxx de grond af aan moet woi'den her bouwd. „Er was eerst alleen maar een Staatschef maar geen Staat." Uitgeputte Hutu's Tshisekedi hoopt dat de VN, de OAE en Westerse mogendheden de rebellen tot een compromis dwingen. Ook de Verenigde Sta ten zijn de compx'omisloze hou ding van de rebellen zat. De VS ondersteunen Rwanda en Uganda economisch en militair. Die twee landen zijn cle peetva ders van Kabila's rebellen, die hun offensief in Zaïre x-ichten op de belangrijkste clelfstoffencen- tra en verbindingslijnen met Oost- en zuidelijk Afrika. Washington en het Internatio nale rode Kruis hebben van de AFDL geëist dat ze hulporgani saties ongehindex-d toegang ver lenen tot gebieden waar op drift geraakte vluchtelingen bijstand nodig hebben. Het gaat in de eerste plaats om zo'n 100.000 uitgeputte Rwandese Hutu's iets ten zuiden van Kisangani, de 'rebellenhoofdstad' van Zaï re. AFP strijd in het oostexx van het Afri kaanse land voox-t. Ze zijn niet van plan deel te nenxen aan een regering' onder leiding vaxx de nieuwe premier Etienne Tshise kedi (64). Ze wijzen een aanbod voor zes belangrijke minister posten in eeix nieuwe ploeg af. Een woordvoerder van de Alli antie van Democratische Krachten voor de Bevrijding van Congo/Zaire (AFDL), Ra phael Nghenda, heeft gisteren dit standpunt van de rebellen duidelijk gemaakt. Hij stond op het punt om met een AFDL-de- legatie naar Zuid-Afrika te ver trekken waar de eerste directe onderhandelingen beginnen tussen Kinshasa en de rebellen. Rebellenleider Kabila vertrok donderdag uit Zaïre naar Zim babwe. Mogelijk reist hij door- naar Zuid-Afrika om persoon lijk deel te nemen aan de onder handelingen. Voorbode De rebellen willen met die on derhandelingen de definitieve aftocht van president Mobxxtü Sese Seko regelen, als voorbode van de algehele machtsoverna me. Ze willen een jaar alleen heerschappij en mogelijk latex- verkiezingen. Tshisekedi is voor hen een kapitein op een zinkend schip. Bovendien is Tshisekedi al zo lang 'de oppositieman' in Kinshasa, dat hij door de rebel- Duizennden Hutu-vluchtelingen wachtenten zuiden van Kisangani op hulpverleners met voedsel. foto Dianna Cahn/AP Noordweg 1 25, Serooskerke, 0118-593030 WÊr Kendix Ysis, tweezijdig toepasbare decoratie-stof, dubbelgeweven linnen en gemerceriseerde katoen. Een veld vol bloeiende papavers. Ze worden wel slaapbollen genoemd. Ze wiegen in cadans op de wind. Tegen die achtergrond laten we het esthetische dessin Ysis uit onze collectie gordijnstoffen van Kendix zien. Gordijnen die sfeer brengen. Dessins die rustgevend zijn. In onze collectie is te zien dat rust en schoonheid nog veel meer gezichten hebben. (Advertentie) Kees den Herder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5