Het Duits heeft een duwtje nodig PZC Heilige grond Bevoorrechte muis blijkt veel slimmer Tom Poes en de Niks varia vrijdag 4 april 19974j het weer in zeeland Interesse voor taal- en letterkunde oosterburen in Nederland nog steeds gering standplaats bij nader inzien puzzelen Doorloper recept snelheidscontrole ...en in europa - van onze redactie buitenland Een bevoorrechte positie blijkt een positieve invloed uit te oefenen op de ontwikke ling van hersencellen. Muizen die speeltjes, ruime hokken en beter voer krijgen, ontwikke len 15 procent meer hersencel len dan minder vertroetelde grijze broeders, zo meldde gis teren het wetenschappelijk tijdschrift Nature. Amerikaanse wetenschappers van het Salk Instituut in Cali- fornië vergeleken gedurende veertig dagen proefdieren in 'rijke' en 'arme' omstandighe den. Na afloop werden bij bei de groepen de zenuwcellen van de hippocampus geteld. Dat is het deel van de hersenen dat verantwoordelijk is voor leer- en geheugenfuncties. De zogenaamde middenklasse muizen bleken na veertig da gen 40.000 zenuwcellen meer te bezitten dan de minder goed gesitueerden. Bij proeven met doolhoven bleken de intellec tueel gestimuleerde dieren veel sneller de juiste weg te vinden, De resultaten van deze proeven met de muizen zouden een nieuw licht kunnen werpen op de verschillen in leerprestaties van mensen. „Het is gevaarlijk mens en dier te vergelijken, maar er bestaan overeenkom sten in de ontwikkeling van het dierlijk en menselijk brein"al dus de Britse neuroloog S teven Rose in de krant The Guardian. ANP door Christl Visser Een scholier met belangstel ling voor de Duitse taal- en letterkunde moet zich vanwege die bizarre voorkeur nogal eens rechtvaardigen tegenover zijn medeleerlingen. Duits? Wie kiest er nou Duits? De belang stelling voor de Duitse taal- en letterkunde is in ons land nog steeds gering. De onlangs opge richte stichting Nederland- Duitsland, die onder leiding staat van Hans Blankert (voor zitter van de werkgeversorgani satie VNO-NCW), wil daar ver betering in brengen. Blankert: „Ik had laatst een lunch met Duitse journalisten. Sommigen spraken voortreffe lijk Nederlands. Ik ken trou wens ook Duitse politici die zich uitstekend in het Nederlands kunnen uitdrukken. Maar om gekeerd is dat minder het geval. In Duitsland bestaat belang stelling voor de Nederlandse taal. Er zijn veel meer Duitsers die Nederlands studeren dan Nederlanders die Duits doen." De Stichting Nederland-Duits- land (voortgekomen uit een fu sie tussen de Stichting ter be vordering van de Duitse taal en de Stichting Duitslandstudiën) vraagt niet alleen meer aan dacht voor Duitsland en de Duitse taal, maar propageert ook een normale omgang met onze oosterburen. Met voorzit ter Hans Blankert, representant van werkgevend Nederland, heeft de stichting uiteraard een prima boegbeeld, maar daar komt nog bij dat Rob Aspeslagh van het Instituut Clingendael secretaris van de nieuwe stich ting is geworden. Daarmee heeft Nederland-Duitsland ook wetenschappelijk een stevig fundament. Voor het bedrijfsleven is een goede relatie met Duitsland van levensbelang. In die sector speelt vooringenomenheid geen rol. Zodra een scholier bloe menhandelaar wordt, verdwij nen de vooroordelen, zei cle Duitse schrijver Hans Magnus Enzensberger al. Tenzij er een voetbalwedstrijd aankomt, zijn anti-Duitse opmerkingen trou wens toch een beetje passé. Wat dat betreft is er het een en ander veranderd sinds de Clin- gendael-enquète van 1993, die aangaf dat de Nederlandse jeugd de oosterburen 'oorlogs zuchtig, overheersend en totali tair' vond. Volgens Aspeslagh, die destijds de enquête leidde, zijn anti-Duitse sentimenten nu niet meer zo'n probleem. „Het voortdurend schoppen tegen Duitsland is voorbij. Langzaam maar zeker groeit het besef dat we met een ander Duitsland te maken hebben. Bovendien heb ben de gebeurtenissen in Bosnië en Rwanda duidelijk gemaakt dat het kwaad overal voorkomt. Maar van een positief gerichte belangstelling voor Duitsland is nog lang geen sprake." Hans Blankert: „Als studenten de keuze hebben tussen een stage in de Verenigde Staten of een stage in Duitsland, gaan ze naai de USA Dat vinden ze avon tuurlijker." Toekomst Met het oog op de toekomst zou den studenten er echter beter aan doen wèl Duits te leren en wèl een Duitse s.tage te pakken, vindt hij. „Niet alleen omdat, in economisch opzicht, Duitsland een wezenlijke partner is. Maar ook omdat je met Duits in de midden-Europese landen uit stekend terecht kunt. En met die landen zitten we straks in de Europese Unie. Daar hoor je re kening mee te houden." De tweede moderne taal in het voortgezet onderwijs zou abso luut Duits moeten zijn, vindt Blankert. Frans is natuurlijk ook heel mooi, „maar onze eco nomische blik is nu eenmaal meer oostwaarts dan zuid waarts gericht". Veel succes heeft de al eerder ge starte campagne 'DeutsCh macht Spass' helaas nog niet ge had. Aspeslagh: „Er is meer duwkracht nodig. Volgend jaar, als er verkiezingen in Duitsland zijn, willen we er echt tegen aan." Zorgelijk is natuurlijk dat er al een hele generatie van de Pedagogische Academies is ge komen, die geen woord Duits spreekt. Voordat de jeugd zich op Goethe kan wei-pen, dient immers de leerkracht te worden (bij)geschoold. Enquête Helaas, ook werkgeversvoorzit ter Blankert spreekt het Duits niet vloeiend. „Maar ik kan me aardig redden." Zijn belang stelling voor Duitsland heeft geen diepe wortels. „Het heeft zuiver'te maken met mijn werk, nu bij het VNO en vroeger bij de FME, de organisatie van me taalwerkgevers." Voor Aspeslagh geldt in feite hetzelfde. Sinds de Clingen- dael-enquête uit 1993 de ver houding tussen Duitsland en Nederland op scherp zette, heeft de moeizame relatie met Duitsland hem niet meer losge laten. Hij is alweer bezig met een tweede vervolgenquête. De - relatieve - omslag in het denken over Duitsland heeft volgens Aspeslagh vooral te ma ken met de manier waarop be langrijke Duitse politici en di plomaten op de Nederlandse kritiek hebben gereageerd. „Dat is meer dan voortreffelijk geweest. Zo iemand als bonds kanselier Kohl heeft de stem ming in Nederland uitstekend aangevoeld en opgepikt. Dat mag best eens gezegd worden." Opmerkingen als 'Eerst mijn fiets terug' zijn ook daardoor niet vaak meer te horen. Maar het cliché-denken komt nog steeds voor, zei vorig jaar minis ter Van Mierlo op de eerste Ne derlands-Duitse Conferentie in Delft. De stichting Nederland- Duitsland hoopt dat op de twee de, deze zomer in Duisburg, een optimistischer boodschap kan worden uitgedragen. GPD Vandaag Een hogedrukgebied met centrum zuidwest en een lagedrukgebied met centrum noordoost van Zee land zorgen voor een krachtige noordwestelijke stroming met een aanvoer van koele, onstabiele, po laire lucht. Er is een wisselende be wolking met af en toe een kortston dig zonnetje maar ook enkele buien met kans op hagel en windstoten. De temperatuur komt helaas niet boven de 8 graden uit. De noord westen wind is matig tot vrij krach tig boven land 4 tot 5 Bft, boven de Zeeuwse wateren en stranden af en toe krachtig 6 Bft. De wind draait ge leidelijk naar westnoordwest. Ook vanavond en vannacht kan er nog een bui vallen bij een minimum temperatuur van 3 graden in Oost- Zeeland en 5 graden aan de kust. Nautisch bericht Wind: noordwest vrij krachtig tot krachtig 5 tot 6 Bft., zicht: goed, in een bui matig, temperatuur kustwa ter: 8 graden, afwijking waterstan den: verhoging, maximum golf hoogte monding Scheldes: ruim twee meter. Zon en maan Zon op'07.17 onder 20.32 Maan op 05.39 onder 16.34 Vooruitzichten Voor het weekeinde: zaterdag nog wisselvallig met een enkele bui maar ook zon. De temperatuur blijft nog fris met een maximum van 9 graden. De westen wind draait naar zuidwest en is matig tot vrij krach tig. Zondag is er meer zon en blijft het droog. De temperatuur overdag omstreeks 11 graden. De wind draait naar zuidoost en is matig 3 tot 4 Bft. De minimum temperatuur rond 4 graden en een heldere nacht. Vooruitzichten voor het buitenland: Finland: Wisselend bewolkt en pe rioden met sneeuw. Morgen wat droger. Bovendien een koude noordwestenwind. Temperatuur vandaag tussen 0 en 5 graden, mor gen dalend naar -3 in het noorden en +2 in het zuiden. Noorwegen: Met name rondTrond- heim en langs de kust ten noorden daarvan hagel-, regen- en sneeuw buien. In de omgeving van Oslo meest droog en perioden met zon. Temperatuur circa 3 graden langs de kust, maar rond 7 graden bij zon. Zweden: Overwegend droog en wolkenvelden. Tussendoor ook nu en dan zon, met name in hetzuiden. Frisse noordwestenwind. Maxima in het noorden dalend tot rond of iets onder het vriespunt. In het zui den zowel vandaag als morgen cir ca 6 graden. Denemarken: Afwisselend zon en wolken, met van tijd tot tijd regen. Vandaag ook kans op hagel. Mid dagtemperatuur rond 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vandaag wolkenvelden en af en toe regen of motregen. Later op de dag in Ierland en Wales droog en van tijd tottijd zon. morgen met na me in Schotland en Engeland be wolkt en enige tijd regen. In Zuid- west-Engeland, Wales en Ierland ook nu en dan zon. Maxima tussen 10en 14graden. België en Luxemburg: Vandaag pe rioden met zon en een kleine kans op een bui. Morgen meer bewol king en af en toe regen. Middagtem- peratuurrond 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden, maar in het noordoosten ookenkele wolkenvel den. Morgen in het noordoosten kans op wat regen. Middagtempe- ratuur vandaag rond 12 graden, morgen weer iets oplopend. Portugal: Zonnig. Middagtempera- tuurtussen 22 en 27 graden. Madeira: Met name vandaag nog stapelwolken en een enkele regen- of onweersbui. Morgen meer zon. Temperatuur 's middags rond 21 graden. Spanje: Zonnig. Maxima langs de Golf van Biskaje rond 20 graden. El ders meest tussen 22 en 28 graden. Canarische Eilanden: Naastzon ook wolkenvelden en hier en daar een stevige (onweers)bui. Morgen meer zon en kleinere kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 21 en 25 graden. Marokko: Westkust: vandaag flink watzon, maarin hetzuiden ookeen enkele regen- of onweersbui. Mor gen met name in het noordelijke deel enkele buien. Maxima tussen 22 en 25 graden. Tunesië: Overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur meest rond 21 graden. Voor maandag tot en met dinsds de wind zuidoost tot zuid later zu tot zuidwest meest matig 3tot4B Enkele wolkenvelden maarookzo De temperatuur loopt op naarwa; den tussen 13 en 14graden. Den nimum temperatuur in de nac rond 4 graden. Droog weer. 1 Hoog water uur cm uur t Vrijdag 4 april Vlissingen 12.26 196 Terneuzen 00.16 183 12.45 2 Bath 01.08 219 13.42 2 Roompot Buiten 12.25 151 Zierikzee 01.10 118 13.55 1 Wemeldinge 01.20 136 13.55 1 Philipsdam West 01.05 130 13.45 1 Zaterdag 5 april Vlissingen 00.56 187 13.19 2! Terneuzen 01.12 214 13.36 2! Bath 02.12 254 14.36 2! Roompot Buiten 00.50 135 13.15 i; Zierikzee 02.20 132 15.05 11 Wemeldinge 02.30 153 15.05 1| Philipsdam West 02.05 141 14.45 11 Laag water uur cm uur c Vrijdag 4 april Vlissingen 06.26 182 18.56 II Terneuzen 06.46 191 19.21 11 Bath 07.38 218 20.16 2( Roompot Buiten 06.15 144 18.45 11 Zierikzee 07.20 151 20.05 i: Wemeldinge 07.25 163 20.05 It Philipsdam West 07.25 157 20.05 l; Zaterdag 5 april Vlissingen 07.28 205 19.48 1 Terneuzen 07.56 215 20.15 1! Bath 08.52 242 21.16 21 Roompot Buiten 07.15 156 19.35 15 Zierikzee 08.25 159 21.00 15 Wemeldinge 08.35 173 21.05 14 Philipsdam West 08.30 168 21.05 14 Zuid-Frankrijk: Veel zon, maar van daag ook een paar wolkenvelden Het blijft droog, vandaag een hard: Mistral en ook morgen blijft de Mis tral stevig waaien. Middagtempera tuur tussen 17 en 21 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Maxim: rond 20 graden. Italië: Flinke zonnige perioden maar ook enkele wolkenvelden Waarschijnlijk op de meeste plaal sen droog. Middagtemperatuu tussen 18 en 22 graden. Corsica en Sardinië: Flink watzon Aan de west- en noordkust een ste vige wind. Middagtemperatuur on geveer18 graden. Malta: Vrij zonnig en droog. Mid dagtemperatuur rond 19 graden. Griekenland en Kreta: Vandaac zonnige perioden en slechts een lo kale bui. Morgen meer bewolkirtc en vooral rond de Egeïsche Zee en kele buien en een stevige wind Middagtemperatuur ongeveer 1f graden, morgen rond de Egeïschi Zee dalend tot 12 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag langs de Turkse westkust nog droog er zon. Elders wisselend bewolkt er enkele regen- en onweersbuien Morgen ook langs de Turkse West kust enkele buien. Middagtempere tuur uiteenlopend van 14gradenop de Dardanellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Vandaag frisse noord' westenwind en een enkele bui, tus sendoor ook zon. Morgen meet bewolking en enige tijd regen. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 7 graden in hetnoordentot 12 in be zuiden. Zwitserland: Aan de noordflank be wolkt en af en toe regen, bover 1200 meter sneeuw. Temperatuui in het dal rond 10 graden, morgen ochtend op veel plaatsen mist. Aan de zuidzijde zorgt föhn voor flinke zonnige perioden en droog weer. Temperatuur rond 20 graden. Oostenrijk: In het noorden en het laagland van Oostenrijk wolkenvel den en enige tijd regen, boven de 1200 meter sneeuw. Morgenoch tend bovendien op veel plaatsen mist. In Karinthië en Stiermarken meest droog en van tijd tot tijd zon, Temperatuur rond 13 graden. Polen: Frisse noordwestenwind en wolkenvelden. Af en toe wat regen, maar ook nu en dan zon. Morgen vooral in het oosten drogeren meel zon. Middagtemperatuur om streeks 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien, Morgen vooral in Slowakije meei zon en iets minder buien. Middag temperatuur rond 12 graden. Hongarije: Vandaag enkele buien. Morgen eerstwatzon, maar laterop de dag bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur dalend van 15 graden vandaag naar 11 morgen. Tel Aviv door Ad Bloemendaal Er gaat wel eens een dag voorbij dat ik er niet bij stilsta, maar als correspon dent in het Heilig Land loop ik voortdurend over heilige grond. Heel wat mensen moeten me daarom benijden. Kussen pelgrims na aan komst op het vliegveld Ben- Gurion niet het beton? En in Israëlische souvenirwinkels gaan flesjes met heilige grond grif van de hand, net als trouwens heilig water uit de Jordaan en ingeblikte Tucht van Jeruzalem'. Wie op bedevaart gaat wil iets tastbaars mee terug ne men. De souvenir-industrie in het Heilig Land is dan ook zo oud als de pelgrimage. Al in de eerste eeuwen van het christendom poogdenkoop- lieden in Jeruzalem argeloze bezoekers splinters van het kruishout van Jezus te slijten en stukken uit de lijkwade. Maar ik wil de aandacht ves tigen op een product dat het allernieuwste vertegenwoor digt in de souvenirbranche. 'Holy Steps' is bedacht door twee inventieve Israëlische vrienden, Yishai Gabinet en Yoav Peleg. Beiden zijn com putertechnicus, maar dat is meer een terzijde. Hun uit vinding - 'heilige zolen' - heeft niets met techniek te maken en is, zoals de naam al doet vermoeden nogal laag bij de gronds. Stakkers De twee vrienden beweren dat ze zochten naar een mo gelijkheid om mensen die door ziekte, vliegangst of geldgebrek niet zelf de reis naar het Heilig Land kunnen maken, toch het genoegen te laten smaken op heilige grond te lopen. Voor pakweg twintig gulden verkopen ze deze stakkers - en ieder an der die het geld er voor over heeft - een paar inlegzolen die zijn geprepareerd met heilige aarde. Het fabricageproces van het nieuwe souvenir is simpel. Volgens de producenten is het heilige zand afkomstig van een plaats naast de Olijf berg. Vermengd met lijm wordt het op leren zooltjes aangebracht en de rest is een kwestie van aantrekkelijk verpakken. Op de kleurige wikkel van de Holv Steps zweeft een reusachtige schoenzool boven de Tem pelberg, met het opschrift 'Gezegend is hij die dwaalt over de grond van Jeruza lem'. Dat is geen tekst uit de bijbel, maar een wijsheid van de moeder van een van de uit vinders (Moeder Gabinet 1, vers 23). Voorlopig zijn de Holy Steps alleen verkrijg baar in een klein aantal sou venirwinkels in Jeruzalem en via het internet, al heb ik de site nog niet kunnen lokali seren. Blik naar Mekka Als we de uitvinders mogen geloven is dit pas het prille begin van de onstuimige op mars van het heilig schoeisel. Zowel van joodse als christe lijke zijde zouden enthousi aste reacties zijn ontvangen, maar Gabinet en Peleg kij ken verder. Voor de ongeveer een miljard moslims is een pelgrimage naar Mekka van cruciaal belang. Er moet een enormemarkt zijn voorzolen met zand uit die heilige stad, vooropgesteld natuurlijk dat vrome muzelmannen op Isra ëlische zolen willen rond stappen. De twee ondernemende vrienden vernachten ook veel van het jubeljaar 2000, als in het kader van twee mil lennia christendom miljoe nen pelgrims in het Heilig Land worden verwacht. Te gen die tij d hopen ze zoveel te hebben verdiend dat ze in al le rust kunnen gaan werken aan uitvindingen die meer met hun eigen stiel - de com putertechniek - te maken hebben. Patent De zolen, heilig of niet, sme ken natuurlijk om namaak. Daarom hebben Gabinet en Peleg een wereldwijd patent op hun uitvinding bedongen. Laat dat een waarschuwing zijn voor Nederlanders die rijk denken te worden met een emmer zand uitKevelaer, een paar tubes Bisonkit en een pak inlegzooltjes van de Hema. GPD Duitse liefdesverklaring aan het Nederlands (voetbalelftal. Of was dit in 1988 in Zierikzee waargenomen eerbetoon aan Ruud Gullit en Rinus Miehels een originele manier om schade aan de auto te voorkomen? foto Pieter Honhoff Toonder Studio's De schemering viel vroeg die dag - en terwijl de sneeuwvlokken de zwarte grond bedekten bulderde een akelige storm om de torens van Boinmelstein. Heer Ollie had reeds vroeg de lichten ontstoken en de gordijnen dicht gedaan om het woeden van de elementen buiten te sluiten. Nu zal hij aan de haard een boek te lezen. Maar het viel hem zwaar om zich in het geschrevene te verdiepen. „Dit is geen goed verhaal", prevelde hij terwijl hij onrustig om zich heen keek. „Mijn goede vader zei altijd: Ollie, jongen, griezelige verhalen zijn niet goed voor een gevoelige knaap als jij. Begin er niet aan. Ach, had ik maar beter naar hem geluisterd..." Op dat moment sloeg de wind huilend in de schoorsteen en heer Bommel legde rillend zijn lectuur terzijde om op te staan. „Eigenlijk is deze kamer slecht verlicht", hernam hij. „Al die don kere hoeken bevallen me niets. Een heer van mijn stand zou meer aan lichtspreiding moeten doen..." Zo mompelende bewoog hij zich behoedzaam naar het venster - en Joost, die juist met de thee binnentrad, bleef vol verwachting staan. „Zoekt u iets, heer Olivier?', vroeg hij. „Iets z-zoeken?", herhaalde heer Ollie, „h-hoezo?" Hij stiet een gemaakt lachje uit en liet het gordijn terugvallen. „Nee", sprak hij. „Ik zoek niets. Maar ik bedacht net, hoe gemakke lijk zich hier iets zou kunnen verschuilen. Iets engs, als je begrijpt wat ik bedoel. Het gordijn bewoog..." „Dat is de tocht", verklaarde de bediende glimlachend. „Er staat een sterke wind, als ik zo vrij mag zijn.' Janny van der Lee 1 2 3 4 5 Horizontaal: 1. Vogel; 2. kleurstof, bolgewas; 3. opschik, oefentijd; 4. eer, zang stem; 5. schrijfvloeistof, monde ling; 6. bijwoord, natuur, blad groente; 7. familielid, kachel- schuif; 8. deel v.e. fiets, voldoen de gekookt; 9. bloedvat, vis; 10. deel v.e. breuk, reeks; 11. bitter heid, ouderwets; 12. stierenvech ter, Europese munteenheid; 13. zuiver, loofboom, muzieknoot. Verticaal: 1. Vogel; 2. geweldig jager, ad vies, vruchtbaar oord in een woestijn; 3. voertuig, kruiden wijn, wiskundig getal; 4. flink, mond, hemellichaam; 5. insekt, oude lengtemaat, troep; 6. dag der week, paardeslee, stapel; 7. zuidvrucht, rivier in Duitsland, loofboom; 8. thans, doelpunt, onzin, inhoudsmaat; 9. welige groei, schoeisel, reuzenroof- meeuw. Oplossing donderdag: Zomer, hamer, lente, meeuw, donker, pipet, demon, tanker, tapir, roman, natie, e klaar.Het citaat is van Oscar Wilde: "Vragen zijn nooit onbescheiden. Antwoorden wel." ïgels, parijs, Gevulde varkenshaas met abrikozen en noten Reken per persoon op 1 grote varkenshaas. Laat het vlees nadat het gebraden is enkele minuten op een snijplank rusten voordat u de varkenshaas in dikke plakken snijdt. In plaats van thee kunt u ook witte wijn of gewoon water nemen om de abrikozen in te weken. Voor 4 personen: 4 varkenshazen 125/150 gram gedroogde abrikozen 2,5 dl thee 40 gram walnoten droog broodkruim van 2 boterhammen 1 ei peper en zout 4 plakjes gerookt ontbijtspek. Bereiding: Snijd het vlees aan de zijkant in de lengte als een broodje open. Leg het vlees op het werkvlak en kruid met peper en zout. Week de abrikozen in de thee. Hak ondertussen de noten grof. Pel en snipper de sjalot en fruit de snippers zacht in boter. Laat de abrikozen uitlekken en snijd de vruchten klein. Meng de abrikozen met de uisnippers, ge hakte noten, het broodkruim en het ei. Kruid met peper en zout. Verdeel dit mengsel over de varkenshazen en klap het vlees weer dicht. Ontrol de plakken ontbijtspek en wikkel ze om het vlees. Bind de varkenshazen met een touwtje op. Braad het vlees rondom aan in boter en bak het gaar in ongeveer 25 minuten. Laat de varkenshazen op de vleesplank even rusten voordat u het vlees aansnijdt. De aanmelding voor de vaar-en wandeltocht die zaterdag 5 april vanuit Zierikzee naar Neeltje Jans wordt gehouden, kan gebeuren via telefoon nummer 0111-414995. In de rubriek Wegwijs, PZC 2 april, stond een verkeerd telefoonnummer. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam - Utrecht -Zaltbommel vice versa A10 ringweg Amsterdam A7 bij Marum A29 tussen Oud-Beijerland - Willemstad A58 bij Moergestel A67 bij Eersel bewolkt zonnig hagel r?isSs opklaringen warmtefront windrichting v— koutront lagedrtik Ij^j hogedruk luchtdruk In -1000- heclo p'asca 19 temperatuur 4478

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4