Sociale zekerheid minder duur PZC Vrees voor export van politieke twisten Turkije naar Nederland Politiek Den Haag loopt uit voor Gaius Bond voor moeders wiS een eigen CAO Paspoortvervalser krijgt drie jaar cel NPB: maatregelen tegen voetbalgeweld zijn onhaalbaar Vijftigduizend extra plaatsen nodig voor opvang van kinderen binnenland Kabinet rekent voor dit jaar op meevaller van anderhalf miljard basman K GAAI w* Jeugddetentie wegens afpersing Nederlanders dagjes-gek 26.000 vreemdelingen opgepakt Politie haalt nepagent van de weg Diesel en benzine goedkoper Nieuwe waterpomp ontwikkeld LACOSTE W4 „(01b tnglanb" Koningin stelt stormvloedkering Nieuwe Waterweg in werking vrijdag 4 april 1997 i/an onze redactie binnenland )EN HAAG - De uitgaven voor sociale zekerheid vallen dit aar 1,5 miljard lager uit dan ge- aam.d. Volgend jaar is er sprake een meevaller van 800 mil- oen. Bij deze bedragen is er al ekening mee gehouden dat de (U-keringen volgend jaar aan de onen worden gekoppeld. Dat dijkt volgens ingewijden in po- itiek Den Haag uit berekenin- jen die op het ministerie van ,ociale Zaken zijn gemaakt. 3 )e meevallers spelen een rol bij r le voorbereidende besprekin- ;en over de rijksbegroting voor (j rolgend jaar, waarmee het kabi- iet vandaag een begin maakt. ïerder deze week bleek dat mi lister Borst van Vo'lksgezond- ieid volgend jaar een half e biljard tekort komt op haar be groting. Daarnaast wil Borst extra geld voor een aantal knel- junten, zoals de wachtlijsten v roor gehandicapten en de thuis zorg. "forse claims c lok diverse andere bewindslie hebben forse claims op tafel jelegd. Het gaat onder anderen de ministers Jorritsma van Verkeer, De Boer van Milieu en 3 fctzen van Onderwijs. I; vlinister Melkert van Sociale üaken wil onder meer extra geld üttrekken voor een koop- era chttoeslag medio dit jaar joor de laagstbetaalden. Vol- [end jaar wil Melkert meer geld 3 mor lastenverlichting voor werkgevers die laaggeschool den in dienst nemen. Melkert kampt anderzijds met vermo- lenstekorten in de sociale fond- Advertentie) sen, waaruit uitkeringen als de WAO, de WW en AOW worden betaald. De tegenvallers in de fondsen bedragen zes miljard, zo bleek gisteren. I-Iet kabinet overweegt de mogelijkheidze in drie j aar in te lopen door premiestijgingen en een bijdrage uit de schatkist. Het heeft daarover echter nog geen besluit genomen. Minister Zalm van Financiën De Gaay Fortman werd op Zorgvlied in Amsterdam in een familiegraf bijgezet. Koningin Beatrix en prins Claus bezorgden een gro te witte krans (foto). J foto Herman Pieterse/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Politiek Den Haag heeft gisteren waardig afscheid genomen van de zaterdag op 85-jarige leeftijd overle den oud-politicus prof. mr. W.F. de Gaay Fortman. Tijdens een sobere herden kingsdienst in de hervormde Klooster kerk in Den Haag waren naast de familie van 'Gaius' tal van prominenten uit de- huidige politiek en coryfeeën uit het ver leden aanwezig om de laatste eer te bewij zen. De Gaay Fortmans oudste zoon Bas was voorganger van de dienst: 'Fortmannen begraven elkaar'. De 'jonge Gaay' heeft evenals zijn vader een politieke car?iète: achter de rug. Vader en zoon zaten onder meer na het ministerschap van WFin het kabinet-Den Uyl sinds 1977 enige tijd sa men in de Eerste Kamer: de één voor het CDA, de tweede voor de mede door hem Opgerichte PPR. De Gaay Fortman was in zijn lange loop baan onder meer ambtenaar. - weten schapper, rector-magnificus aan de Vrije Universiteit, voorman van het Christelijk Nationaal Vakverbond, vele malen infor- mateur, minister en kamerheer in buiten gewone dienst van de koningin. - Namens het kabinet woonden premier Kok, vice-premier Dijkstal van Binnen landse Zaken en minister Pronk voor Ont- wikkelmgssamenwerkmg de dienst bij. Het koninklijk huis was vertegenwoor digd door Kamerheer C.O.A baron Schimmelpenninck van der Oye. Verder: vice-president Scholten van de Raad van State, Tweede-Kamervoorzitter Bukman en ondervoorzitter Postma van de Senaat. ANP heeft laten weten niet veel ruim te te zien voorhet honoreren van extra wensen volgend jaar. I-lij heeft zijn collega's opgeroepen goed te kijken of ze op hun be groting ook nog meevallers kunnen ontdekken. Ingewijden melden dat Zalm weinig voelt voor de door Melkert gewenste koopkrachttoeslag. Zelf oplossen Ook zou hij vinden dat Borst haar problemen zo veel moge lijk zelf moet zien op te lossen. Vorig jaar, toen de bewinds vrouw ook geld tekort kwam, schoot Melkert haar nog te hulp. In de sociale zekerheid was toen ook flink wat geld over. Het kabinet moet ook nog be sluiten om dit jaar al een begin te maken met een fonds waaruit in de toekomst de AOW-lasten kunnen worden betaald, zoals een Kamermeerderheid wil. Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken zei voor de NCRV-radio dat dit fonds er 'naar alle waarschijnlijkheid' komt. Volgens ingewijden gaat de discussie in het kabinet voor al over de hoogte van de jaar lijkse storting in dit fonds. Pensioen De Grave toonde zich donder dag nog niet erg enthousiast over een voorstel van de sociale partners om de kosten van de aanvullende pensioenen in de hand te houden. Die pensioenen worden nu veelal berekend over het salaris dat iemand aan het eind van zijn loopbaan verdient. Dat systeem leidt tot hoge kos ten. De sociale partners hebben geopperd de salarissprongen die werknemers aan het eind van de loopbaan maken, niet meer mee te tellen voor de pensi oenopbouw. De Grave vindt die afspraak te vrijblijvend- Hij wil harde ga ranties dat de kosten van de pensioenen in de hand gehou den worden. Alleen dan is hij bereid zijn voorstel voor een middelloonsysteem van tafel te halen. Volgens dat systeem wor den de pesnioenen berekend over het gemiddelde loon dat ie mand tijdens zijn loopbaan heeft verdiend. Ook PvdA-Ka- merlid Van Zijl zegt dat de 'in tenties van de sociale partners goed zijn, maar dat er nog meer moet gebeuren'. ANP ZUTPHEN - De rechtbank van Zutphen heeft gisteren een 17-jarige scholier veroordeeld tot een jaar jeugddetentie, waarvan vier maanden voorwaardelijk, wegens afpersing en bedreiging. De jongen heeft gedurende ruim een jaar een medescholier in Harderwijk bedreigd en 6.500 gulden afhandig gemaakt. Het slachtoffer haalde het geld van zijn eigen rekening en bestal zijn ouders om aan het geëiste geld te komen. De jongen was zo bang voor represailles dat hij onderdook. Hij werd een week vermist, maar had wel al aangifte gedaan. ANP DEN HAAG - Nederlanders hebben vorig jaar bijna een mil jard 'dag-tochtjes' gemaakt, Daarbij werd ruim 15 miljard gulden uitgegeven, zo meldt het Centraal bureau voorde Sta tistiek. Dagtochtjes zijn volgens het CBS niet alleen bezoeken aan pretparken, maar ook een paar uursporten of een avondje uit eten of naar het theater. Uitgaan is goed voor één op de vijf dagtochten. Opvallend is dat jongeren minder naar dans- en disco-avonden gaan; het café en de bar vinden zij gezelliger. GPD DEN HAAG - De Koninklijke Marechaussee heeft vorig jaar ruim 26.000 vreemdelingen aangehouden die zonder geldige documenten Nederland probeerden binnen te komen. In 1995 pakten de vliegende brigades bijna 17.500 illegalen op. Dit staat in het jaarverslag van de marechaussee. Het aantal valse reisdocumenten dat de marechaussee onder schepte, verdubbelde vorig jaar: van 2.530 in 1995 naar 5.810 in 1996. De marechaussee schrijft dit toe aan verbeterde ap paratuur, betere opleidingen en de hulp van experts op het ge bied van ververvalsingen. ANP DEVENTER - De politie heeft gisteren in Deventer een nep- motoragent van de weg gehaald en aangehouden. Het ver keersgedrag van de man was goed, maar zijn uitmonstering trok de aandacht van agenten. De politie kreeg de nepagent in de smiezen tijdens een contro- le met de video-auto. Zijn kleding, die identiek was aan die van de (auteursrechtelijke) beschermde motorpakken van de politie, moest hij inleveren. ANP ROTTERDAM - Dieselolie en benzine worden morgen goed koper. De prijs van diesel gaat met één cent omlaag, die van benzine met twee cent. Dit heeft marktleider Shell meege deeld, De prijzen per liter worden 2,15 voor superbenzine met loodveiwanger, 2 ,03 voor euro ongelood, 2,08 voor ongelo de superbenzine en 1,438 voor diesel. ANP ENSCHEDE - De Universiteit Twente in Enschede heeft een waterpomp voor Derde Wereld-landen ontwikkeld. De nieu we pomp kost nog geen honderd gulden en is uit eenvoudige materialen opgebouwd. Het apparaat wordt door water- In-acht aangedreven en draait 24 uur per dag. De opbrengst is honderd emmers water per dag. De waterpomp staat in verbinding met een beekje. Het water stroomt in een trechter en via het overdrukprincipe stoot de uitlaatklep van de pomp voortdurend water uit. Met de pomp is het mogelijk niveauverschillen tot tien meter te overbrug gen. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Nederland is weel een bond rijker: de Nederlandse Bond Moeder CAO. De vereni ging werd op 4 maart opgericht en kent inmiddels enkele tien tallen leden. Zij heeft haar plan nen gisteren gepresenteerd. De bond wil verbetering van het welzijn van vader, moeder en kind en heeft daarom een lijst met wensen opgesteld. Belangrijkste actiepunt is een eigen CAO voor alle Nederland se moeders boven de 21 jaar met minderjarige kinderen, zodat deze financieel onafhankelijk kannen zijn. De moeder heeft recht op pensioenopbouw, erfe nis, WAO, VUT en WW. Dit punt wil men uiterlijk in 1998 realise ren. Volgens voorzitster M. Hauwert moet er een einde komen aan de ongelijkheid van de positie van Advertentie EXCLUSIEVE HERENMODE Nieuwe Burg 25 - Middelburg Tel. 0118-613325 de vrouw: „Vrouwen werken el ke dag ontzettend hard en krij gen daar niet voor betaald. Van die rechtsongelijkheid moeten we zo snel mogelijk af." Daarnaast pleit men voor af schaffing van de allimentatie- plicht en de verhaalbare bij stand. De kinderverzorging wordt daarom een collectieve verantwoordelijkheid en moet worden gefinancierd via een zo genoemde kinderzorgpremie. De derde eis is dat moeders met minderjarige kinderen in plaats van de nu bestaande plicht tot solliciteren, het sollicitatierecht krijgen. Ook moeten ze kunnen kiezen tussen de kinderen wil len verzorgen of ander betaald werk. Gezinsmanager De bond biedt de leden tevens een vrijwilige, korte vakoplei ding tot 'gezinsmanager', zodat de kwaliteit van de kindei-ver- zorging wordt gegarandeerd. De moeders krijgen onder meel ies in de vakken kinderverzor ging, Nederlandse taal, huis/li- chaamshygiëne en gezond en lekker koken. De bond wil de waarde van het moederschap uitgedrukt zien in geld, omdat de vrouw over uit zonderlijke kwaliteiten be schikt. 'De vrouw produceert immers de nieuwe generatie, zorgt voor sociale veiligheid, liefde, vrede en heeft economi sche waarde', zo staat in een fol der van de bond. De moeder wordt in de folder omschreven als 'de dagelijkse organisator, regisseur, dirigent en manager in het gezin'. De bond heeft in middels verscheidene politieke partijen benaderd om hun doe len kracht bij te zetten. Het lid maatschap kost 25 gulden per jaar en de bond gokt op enkele duizenden leden. ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix stelt zaterdag" 10 mei de ■stormvloedkering in dé Nieuwe Waterweg bij Hoek van Hol land officieel in werking. Deze handeling maakt onderdeel uit van een uitgebreid fees telijk programma voor genodigden en publiek. Datis donder dag bekendgemaakt. Door de kering zijn ongeveer 1 miljoen mensen,in,Zuid-Hol land beschermd tegen de zee. De NOS brengt vanaf 15.30 uur (Nederland 2) een recht streeks verslag van de ingebruikneming. In dé uitzending is ook een reportage te zien over de bouw van de kering. De NOS is ook in Madurodam waar een schaalmodel van de storm vloedkering is aangelegd. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Dijk stal van Binnenlandse Zaken maakt zich 'langzamerhand' zorgen over de politisering van de Turkse gemeenschap in Ne derland door buitenlandse be ïnvloeding. Hij vindt het niet toelaatbaar als organisaties vanuit Turkije de Turkse ge meenschap in Nederland ge bruiken voor hun politieke doeleinden. Dijkstal zei dit gisteren na af loop van een gesprek met een delegatie van het Inspraak Or gaan Turken (IOT), waarin ne gen Turkse organisaties in Ne derland samenwerken. Dijkstal d'oelde met zijn uitla tingen op extremistische orga nisaties als de uiterst rechtse Grijze Wolven en de Koerdi sche vrijheidsbeweging PKK die in Turkije zelf maar ook in Nederland en in andere landen met een Turkse gemeenschap actief zijn. Hij wilde er verder niet op ingaan. Het IOT had om het gesprek gevraagd wegens de onrust en de gevoelens van onveiligheid die in de Turkse gemeenschap is ontstaan naar aanleiding van de brand in een woning in de Haagse Schilderswijk, waarbij zes leden van het Turkse gezin Kösedag om het leven kwamen. De Turkse mi nister van Mensenrechten Es- engün bracht gisteren een be zoek aan de Schilderswijk. Extra alert Dijkstal heeft de regionale po litiekorpsen naar aanleiding van de brand gevraagd extra alert te zijn op Turkse objec ten, zoals kantoren van Turkse organisaties en koffiehuizen, De Turkse minister Esengün (midden) bidt bij de plek van de aanslag in de Haagse Schilderswijk. foto Paul van Weel/GPD die mogelijk het doelwit kun nen zijn van aanslagen. Hij vraagt de gemeenten de onrust en gevoelens onder de Turkse gemeenschap in hun stad serieus te nemen en te zor gen voor extra hulpverlening 'van welke aard dan ook'. Dijkstal wil ook dat gemeen ten goed overleg tot stand brengen met vertegenwoordi gers van de Turkse gemeen schap. De contacten verlopen niet in elke stad even soepel. Dijkstal deed een beroep op de delegatie om onnodige paniek onder de Turken in Nederland helpen te voorkomen. Het is slecht en gevaarlijk om te spe culeren over de achtergronden van de brand in Den Haag en andere incidenten zolang die niet echt duidelijk zijn, zei hij in dit verband. Het is van groot belang om zicht te krijgen op een aantal gebeurtenissen die zich met een zekere regelmaat in Ne derland en ook in Duitsland voordoen, aldus Dijkstal. Aanslagen kunnen een rechts- extremistische, een criminele of een politieke achtergrond hebben. Pas als de echte gege vens er zijn, kan de overheid beoordelen wat zij moet doen, aldus Dijkstal. Hij riep de de legatie ook op alles in het werk te stellen om te voorkomen dat leden van de Turkse gemeen schap het recht in eigen hand nemen. Tevreden Voorzitter Ayhan Tonca van het IOT toonde zich tevreden over het 'positieve en openhar tige' gesprek met de minister. De organisaties willen zich van hun kant inspannen om het vertrouwen van de Turkse gemeenschap in de Neder landse samenleving te herstel len, zei hij. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - De rechtbank in Groningen heeft een 32-jari ge mensensmokkelaar en mees tervervalser van paspoorten gisteren een celstraf opgelegd van drie jaar. De vier medever dachten kregen straffen van tien maanden tot twee jaar. Eén verdachte kreeg een werkstraf van 240 uur. Het vijftal heeft de afgelopen ja ren duizenden vluchtelingen via gestolen en vervalste paspoor ten gelegenheid gegeven vanuit Iran en Irak via Nederland naar hun nieuwe thuisland Canada door te reizen. Een beperkt aan tal was politiek vluchteling. Ze ker tachtig procent van de vluchtelingen was economisch gelukzoeker. De aanhouding van de Neder landse top van de organisatie met vestigingen in Iran, Irak en Canada zorgde destijds voor grote commotie. De hoofdver dachte bleek in staat binnen een uur met simpele middelen de meeste paspoorten te vervalsen. Justitie en politie zijn zo onder de indruk van de vaardigheden van de man dat zij hem advies van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nederland se Politiebond (NPB) is niet ge rust op de maatregelen tegen het toenemend voetbalvandalisme die minister van Justitie Sorg- drager heeft aangekondigd. De bond vraagt zich af of de maatregelen, waaronder meer arrestaties van relschoppers, wel een haalbare kaart zijn en meent dat 'de waan van de dag bepalend lijkt te zijn voor be leidskeuzes'. In het NPB-nieuwsbulletin van gisteren constateert de bond dat 'er kennelijk geen rekening ge houden wordt met de gevolgen die de maatregelen voor de Ne derlandse politie hebben'. De vraag rijst of de beleidsma kers zich wel voldoende bewust zijn van de veiligheidsrisico's voor betrokken politiemensen. De minister maakte haar voor nemens bekend na beraad met minister Dijkstal (Binnenland se Zaken), cle politie, de KNVB, het Openbaar Ministerie en een aantal gemeenten. De bond vindt dat de gedachte om sneller en meer arrestaties vóór, tijdens en na voetbalwed strijden te verrichten, niet spoort met de realiteit. Boven dien hebben grotere aantallen arrestanten 'vérgaande perso nele consequenties' voor de po litie, aldus de bond. Onduidelijk is hoe die moeten worden opgevangen. 'Er moet gedacht worden aan minimaal een verdubbeling van de perso nele inzet voor, tijdens en na de wedstrijden.' Ook de recherche- technische afhandeling van de aanhoudingen vergt extra inzet. De NPB wijst er voorts op dat de politiekorpsen financieel ge zien nu al nauwelijks in staat zijn voldoende menskracht op de been te brengen. ANP hebben gevraagd over het nieu we fraudebestendige paspoort dat in september moet komen. De man en zijn medeverdachten hebben ontkend dat ze hebben verdiend aan hun humanitaire vluchtelingenwerk. Bedragen tot tienduizend dollar die werden betaald voor de reis van Iran/Irak-Canada werden steeds opnieuw geïnvesteerd in hun liefdadigheidswerk. Justi tie heeft al aangekondigd een deel van de groep, onder wie de meestervervalser later nog fi nancieel aan te pakken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De naschoolse op vang voor kinderen van wer kende ouders moet met 50.000 plaatsen worden uitgebreid. De ministers Melkert (Sociale Za ken) en Borst (Volksgezond heid) vragen daarvoor 175 mil joen gulden van hun collega Zalm van Financiën. Het kabi net bespreekt het verzoek de ko mende weken. Melkert greep gisteren de pre sentatie van een rapport van de Emancipatieraad over meer op vangplaatsen aan, om zijn claim in het kabinet kracht bij te zet ten. Volgens de minister mogen ouders niet gedwongen worden hun baan op te zeggen of minder te gaan werken, bij gebrek aan opvangplaatsen. De naschoolse opvang voor kin deren tussen de vier en dertien jaar is nu slecht geregeld. Er zijn maar veertienduizend opvang plaatsen, zodat minder dan één procent van deze schoolgaande kinderen hier onderdak kan vinden. De uitbreiding met 50.000 plaatsen die Melkert en Borst voor ogen staat, betekent een verviervoudiging van de ca paciteit. De bewindslieden kun nen in dit streven rekenen op de steun van een Kamermeerder heid. Ook de opvang voor peuters tot- vier jaar kan volgens de be windslieden beter. Hoewel sinds enige jaren fors uitgebreid tot ruim 60,000 plaatsen, bestaan er nog steeds wachtlijsten voor crèches. Vooral voor de door ge meenten gesubsidieerde peuter plaatsen bestaat veel meer vraag dan aanbod. Melkert en Borst onderkennen dit pro bleem. maar willen eerst de nood voor schoolgaande kinde ren oplossen. Het kabinet zal de claim van de twee bewindslieden binnenkort bespreken samen met alle ande re wensen van ministers voor de komende jaren. Volgens de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer kan een flink deel van de benodigde 175 miljoen worden terugverdiend. Ouders die blij ven werken betalen immers ook belasting. Daarbij kunnen werklozen aan de slag als crè che-leidster, wat weer een uit kering bespaart. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3