financiering RMC zaait twijfel remeentehuis [Cortgene gaat >nder de hamer Comité blijft geld inzamelen voor restauratie kerkorgel Bruinisse Studie naar toekomst vismijn Colijnsplaat Brand verwoest kapsalon Zierikzee Plan voor geluidswal bij Oost-Souburg Dorpsterrorist hoort jaar gevangenis en tbs tegen zich eisen Parkeerprobleem in Renesse na vijftien jaar nog niet opgelost zeeland anvaarding plan milieucentrum Renesse neemt onzekerheden niet weg weekenddiensten vrijdag 4 april 1997 s Brandweerlieden bestrijden het vuur aan de achterzijde van het pand. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Een uitslaande brand heeft donderdagmiddag een groot deel van een pand aan de Lange Nobelstraat in Zierik zee verwoest. Oorzaak zijn waarschijnlijk enkele elek trische kacheltjes op de bovenverdieping geweest. „We denken aan kortsluiting of misschien is er iets op de kacheltjes geval len", oppert brandweercommandant J. Juffermans. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Volgens juffermans kan het pand, waarin een kapsalon gevestigd is, als verloren worden beschouwd. „De voorgevel staat nog, maar aan de achterkant is het één groot gat. Het dak en de bovenverdieping zijn volledig verwoest en de benedenver- dieping'.heeft enorm veel waterschade op gelopen." De belendende percelen kwa men er met lichte rook- en waterschade van af. De brand, die veel mensen op de been bracht, brak even na het middaguur uit. Twintig spuitgasten en drie wagens, waaronder een ladderwagen uit Goes, waren ter plekke. Het vuur werd zowel aan de voorkant van de kapsalon, in de Lange Nobelstraat, als de achterkant bestreden. Elk orgelpijpje wordt zorgvuldig nagekeken. foto Pieter Honhoff horize verslaggever rre Stegenga jOUWERSHAVEN - De grote ast waarmee de gemeente houwen-Duiveland een be fit moet nemen over het Re Milieu Centrum (RMC) Renesse doet de behandeling liet voorstel geen goed. Een van de commissie óndgebiedszaken schaarde dl donderdag achter het plan. farmee zijn alle onzekerheden liter nog niet weggenomen, de financiële kant van 'ingrijpende' initiatief zaait pjfel binnen de fracties. Daar- Jast maakt ondernemend Re- [sse zich zorgen over de toe- mstige horeca-activiteiten het centrum. te zijn van een bijdra- 1,3 miljoen gulden uit de jerreg'-pot voor grensover- jirijdende projecten, moet de jhouwen-Duivelandse raad nd deze maand een besluit ne- in over het RMC. Uitstel zet ze subsidie op het spel, bena- lukte wethouder G. van der jlde gisteravond. Ook de toe- jzegde bijdrage van de Stich- ög Renesse is nog niet zeker, eze club wil eenmalig 7,5 ton peren en daarnaast de eerste fie jaar 75 mille bijleggen voor exploitatie. Voor het zover is, Let de gemeenteraad echter hardrijders lp de bon - Bij snelheids- op verschillende iaatsen heeft de politie Wal keren donderdag 200 overtre- uigen geconstateerd. de Noordweg in Sint Lau- werden tussen 6.10 en 14.20 Br 1548 voertuigen geregi- ireerd, waarvan er 22 te hard jden. Op de Gerbrandystraat Vlisslngen passeerden tussen 30 en 14.00 uur 1945 voertui- en, waarvan er 34 te snel reden, e Middelburgsestraat in Kou- ekerke gaf tussen 6.50 en 8.10 577 voertuigen te zien, ■jaarvan er 35 in overtreding Op de Nieuwlandseweg' Middelburg passeerden tus- 10.00 en 12.15 uur 999 voer- waarvan er 109 in de iut gingen. an onze verslaggever larten de Jongh ORTGENE - Het voormalig [emeentehuis te Kortgene gaat Tij dag 11 april onder de hamer, 'oorwaarde voor verkoop is dat Ie toekomstige eigenaar uiter- ijk binnen twee jaar minimaal wee woningen realiseert op de icwuste locatie. Volgens ge- neentesecretaris mr E G. A G. feijmans van Noord-Beveland igt het in de rede dat het zal [aan om verbouwing. Mits dat last in de omgeving is nieuw- iouw echter ook bespreekbaar. Iet gemeentehuis had al ver- Vorstschade aan zwembad Sas van Gent SAS VAN GENT - De afgelopen vorstperiode heeft schade ver oorzaakt aan het Sasse zwem bad. In verschillende baden zijn forse scheuren ontstaan, had CDA'er R. Brug'geman 'bij ge ruchte vernomen', zei hij don derdag tijdens de raadsverga dering. Wethouder L. Marquinie, ook voorzitter van de stichting Het Sasse Zwembad, bevestigde dat er wat problemen waren, maar bezwoer dat er alles aan gedaan werd om de baden vóór de ope ningsdatum van 1 mei weer geheel in orde te hebben. De wethouder kon nog geen scha debedragen noemen en daar door ook nog niet aangeven of de stichting te zijner-tijd de ge meente om een geldelijke bij drage zal verzoeken. Hij wekte echter de indruk dat de schade niet zo hoog zal zijn als de door Bruggeman gevreesde tiendui zenden guldens. een positief oordeel vellen over het 'verruimen van de doelstel lingen' van de stichting. Een voorbehoud waarover R. Geluk (D66) zich zorgen maakt. „Het lijkt er een beetje op dat we in een bepaalde richting worden geduwd." Risico Het college van Schouwen-Dui- veland wil eenmalig 460.000 gulden investeren en structureel twee gulden per inwoner (onge veer 65 mille) beschikbaar stel len. Dit riep vragen op, vooral van J. van den Berge (RPF) die het plan 'te risicovol' noemde. „Als je er maar genoeg geld te genaan gooit, is het wel haal baar", zei hij somber. P. van der Meide (SGP/GPV) was even eens onder de indruk van de be dragen, maar toonde zich opti mistischer. „Plet kost veel geld, daar staat echter kwaliteit te genover. Geluk en Van der Meide pleitten voor een 'breed gedragen over leg' in Renesse waarbij de on dernemers ook moeten worden betrokken. Ondanks de melding van het college dat recreatie ondernemers niets zien in deel name aan het RMC. Voorzitter A Verseput van on dernemersvereniging Renesse en twee andere insprekers uit dezelfde plaats protesteerden tegen de voorgenomen verkoop van 'zwak' alcoholische dran ken (bier) in het pannenkoek huis naast het RMC. „Ik ver wacht een horecagelegenheid waarvan we er al zoveel hebben in Renesse", zei Verseput. Educatie Van der Velde suste dat er geen nieuw café bijkomt in Renesse. Het pannenkoekhuis wordt ge ïntegreerd met het RMC, stelde ze. Tevens benadukte ze dat het educatieve deel de boventoon voert, en niet de recreatie. En: „We realiseren ons dat we hoog inzetten, aan de andere kant is dit een mooie kans voor Schou- wen-Duivelancl.Van denBerge en H. de Vries (GroenLinks) ga ven uiteindelijk eén negatief advies, respectievelijk wegens de hoge kosten en de tijdsdruk. E. O verbosch (PvdA) wil de kwestie nog eens met haar frac tie doornemen. De andere vier commissieleden (CDA, WD, D66 en SGP/GPV) stemden in met het ambitieuze plan. kocht kunnen zijn, ware het niet dat de gemeenteraad daarvoor eind februari een stokje stak. Een kleine raadsmeerderheid had grote moeite met de gevolg de procedure rond de onder handse verkoop aan een plaat selijke bouw- en exploitatie onderneming. De aangetrokken taxateur trad tevens op als ver koper en wilde het gebouw voor drie ton kosten koper slijten aan het bewuste bedrijf. Verschil lende taxaties hadden moeten worden uitgevoerd, zo oordeel de PvdA-raadslid P. A Hame link. A G. van der Maas (SGP) hield het goed voor mogelijk dat een makelaar tien procent meer zou hebben betaald. Het dage lijks gemeentebestuur verde digde de onderhandse verkoop als een manier om zo snel moge lijk vanhet gebouw af te komen. Het leegstaande pand zou im mers doelwit kunnen worden van vandalisme met alle kosten en rompslomp vandien. Veilingvoorwaarden moeten nu enige garantie bieden dat de lo catie van het voormalige ge meentehuis een waardevolle in vulling krijgt. Weijrhans: „Het vertrek van de ambtenaren naar Wissenkerke is jammer voor het dorp Kortgene. Daarom willen we in ieder geval ervoor zorgen dat er minimaal twee .woningen terugkomen. Wij denken da t. een verbouwing bijzonder rendabel is." Het torenuurwerk is niet bij de verkoop inbegrepen. „Dat heeft toch een emotionele waar de", aldus de gemeentesecreta ris. „Ik denk dat het er netjes uitgehaald zal worden waarna het teruggaat naar de gemeen te." Weijmans acht het behoud van de toren zelf waarschijnlijk. Noord-Beveland eist dat echter niet van de toekomstige koper. De veiling, vrijdag 11 april in hotel De Korenbeurs, begint om 15.00 uur. van onze verslaggever Herre Stegenga BRUINISSE - Het orgel van de hervormde kerk in Bruinisse wordt momenteel onderworpen aan een grondige opknapbeurt. „Alles wordt eruit gehaald", verklaart L. Ottens namens de kerkelijke gemeente. Omdat de kosten van tie klus veel duurder uitvallen dan vooraf was ge raamd, gaat de kerkvoogdij nog even door met de inzamelings actie. „We moeten de schouders er onder zetten", zegt Ottens strijdlustig. De bedoeling is dat het orgel halverwege juni weer in gebruik wordt genomen. De hervormde gemeente ging in eerste instantie uit van 30.000 tot 35.000 gulden. Een bedrag dat reeds was binnengehaald, door onder meer enkele acties op touw te zetten. Na een nauw keurig vervolgonderzoek bleek echter veel meer geld nodig te zijn. „Ongeveer 80.000 gulden", meldt Ottens. Niet gering. „Maar ja, we willen toch zuinig zijn op het orgel." Logisch ge volg is dat de kerk de inzame lingsacties moet voortzetten. Zo is een deel van de opbrengst van de regelmatige rommelmarkt in een loods aan de Bruse Indu strieweg (zaterdag 12 april is de eerstvolgende) bestemd voor het orgel en staat voor zaterdag 7 juni een grote rommelmarkt gepland op het Kerkplein in Bruinisse. Het orgel, dat wordt gerestau reerd door de firma die het in strument heeft gebouwd, Van Vulpen uit,Uti-echt, werd op 9 oktober 1954 in gebruik geno men tijdens een speciale dienst in de hervormde kerk. Om de re novatieperiode te overbruggen, maakt de kerk tijdelijk gebruik van een vervangend orgel. van onze verslaggever Marten de Jongh COLIJNSPLAAT - Een markt onderzoek moet duidelijkheid verschaffen over de toekomst van de gemeentelijke vismijn Colijnsplaat. Het dagelijks ge meentebestuur van Noord-Be veland wil duidelijkheid over de positie van de vismijn voordat het een uitspraak doet over een mogelijke vorm van privatise ring of een andere wijze van ver zelfstandiging. Een extern bureau moet het on derzoek gaan uitvoeren, aldus het voorstel. Zonder daar een oordeel over te geven, verwijst het college naar een landelijk rapport over de gemeentelijke vismijnen dat oktober voi'ig jaar verscheen. Conclusie daarvan was dat de geprivatiseerde en de gemeentelijke vismijnen moe ten samenwerken willen zij overleven. Overlevingskansen Sluiting van één of meerdere af slagen zou eigenlijk nog het bes te zijn om de overlevingskansen van de anderen te vergroten. Burgemeester en wethouders van Noord-Beveland achten het verstandig niet langer landelij ke ontwikkelingen af te wach ten maar willen zelf het voor touw nemen. De gemeente is er alles aan gelegen om de belan gen van de vismijn zo goed mo gelijk te behartigen. Het van onze verslaggever Maurits Sep OOST-SOUBURG - Rijkswa terstaat legt nog dit jaar een ge luidswal aan langs de rijksweg A58 bij Oost-Souburg. De aar den wal komt te liggen lussen de Watertoren (Centrum voor He dendaagse Kunst) en het via duct over de Ritthemseslraat. De gemeente Vlissingen moet zorgdragen voor de aankleding van de geluidswal. Waarschijn lijk deze maand nog wordt een informatie-avond belegd voor omwonenden, verwacht ing. A Matze, hoofd van de sectie mi lieu in Vlissingen. van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie mr. T. de Jong heeft don derdag in Middelburg tegen een 49-jarige inwoner uit Noord- gouwe een jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging ge- eist. Volgens de officier heeft de man op 24 augustus voi'ig jaar zijn buurman zodanig mishan deld, dat voor diens leven werd gevreesd. De verdachte en zijn buurman leefden al geruime tijd in onmin met elkaar. Het liep die dag volstrekt uit de hand, toen de verdachte de hond van zijn buurman schopte. Deze kwam vervolgens met een aardappel- riek naar buiten en riep dreigen de woorden. De verdachte had 'steek maar. steek maar' geroe pen. „Als ik gewild had, had ik de riek recht door hem heenge stoken, maar ik heb de riek af gepakt en weggegooid", riep hij gisteren voor de rechtbank uit. Hij had daarna de keel van het slachtoffer dichtgeknepen. De buurvrouw was eraan te pas ge komen om door het slaan met een ijzeren voorwerp de twee te scheiden. De man stond binnen de dorpsgemeenschap bekend om zijn gewelddadig karakter. Ook andere dorpsbewoners hadden door middel van een brief aan justitie al eerder laten weten dat ze bang waren voor de 'eenmansterreur' Psychiatrisch rapport De rechtbank wees op een psy chiatrisch rapport van het Pie ter Baan Gentrum dat de kans op herhaling groot acht. Uit het 5 en 6 april 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. (0111) 413965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel, (0111)651861 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Ooster- land, tel. (0111)641280. gemeentelijk bedrijf biedt niet alleen werkgelegenheid maar is ook een toeristische trekpleis ter. Terugslag Het marktonderzoek moet lei den tot een aantal aanbevelin gen voor een mogelijke her- structui'ering. De vismijn Colijnsplaat is één van de klein ste van het land. Na jaren van voorspoed kreeg het gemeente- lijkbedrijf in 1996 temaken met een terugslag. Weinig aanvoel en lage prijzen deden de omzet kelderen met ruim één derde, tot 16,2 miljoen gulden. Colijns plaat moet het vooral hebben van de aanvoer van garnalen. De beestjes meden vorig jaar echter de Belgische en Holland se kust. Zij verkozen ondermeer cle Duitse Bocht als zwemwater. De afslagen te Harlingen en Lauwersoog profiteerden daar van, Colijnsplaat had het nakij ken. Een plan de vismijn Colijns plaat uit te breiden werd vorig jaar in de ijskast gezet vanwege de landelijke discussie over de toekomst van de afslagen. Be doeling was een extra pand in te richten met koelingsfacilitei- ten. Het voorstel een markton derzoek te laten uitvoeren komt maandag 7 april ter sprake tij dens de vergadering van de commissie openbare werken en milieu. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Wissenkerke begint 19.30 uur. Voor Oost-Souburg wordt hier mee een al jaren voortslepend probleem opgelost. Sinds medio jaren tachtig is regelmatig ge vraagd om een geluidswal. In maart 1996 nog cleden de geza menlijke kerken in het dorp hun beklag bij de gemeente. Tijdens begrafenissen op de begraaf- plaats, die op een steenworp af stand ligt van de snelweg, kun nen de mensen elkaar door het voorbijrazende verkeer nauwe lijks of helemaal niet verstaan. Bovendien moeten mensen in alle rust afscheid kunnen ne men van hun dierbaren, aldus de kerken in hun brief aan het gemeentebestuur. onderzoek bleek dat de man aan een persoonlij kheidsstoom is, koppigheid, a-sociale trekken, paranoïde en frustraties leed. Hij werd verminderd toereke ningsvatbaar bevonden. Het PBC adviseerde daarom tbs met verpleging volgens aanwijzing. De verdachte, die eerder een psychiatrisch onderzoek had geweigerd, had al lang stelling genomen: „Het rapport lag al vast voor ik er naar toe ben ge gaan. Ilc zie dit niet zitten", wees hij alle hulp van de hand. Des kundige T, Haverkamp meende dat reclasseringsbegeleiding hem zou kunnen helpen. „Het is zeer betreurenswaardig dat hij zich zo opstelt." Noodweer Raadsman mr. G. Veen van de Noordgouwenaar, die in deten tie zit, beriep zich op noodweer. Hij vond dat er ontslag van rechtsvervolging moest volgen. „Mijn cliënt voelde zich be dreigd. Hij probeerde de riek af te pakken. Om zich te verdedi gen heeft hij de buurman bij de keel gegrepen." Veen verwees naar een mishandeling in 1994, waarvan zijn cliënt zelf het slachtoffer is geweest. „De da ders zijn nooit gevonden. De overheid heeft daar niets aan gedaan. Omdat de dorpsbewo ners bang werden dat hij wraak zou nemen, ging de politie maar extra surveilleren." De ver dachte, die vrijwel geen sociale contacten heeft, is wel bereid om naar een andere plaats te Verhuizen, mits hij een redelijke prijs voor zijn woning krijgt. De rechtbank doet op 17 april uitspraak. Tandartsen: A. Broere, Meekrabstraat 7, Brou wershaven, tel. (0111)691588. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo, van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M.C.M. Ver haak, Zierikzee, tel, (0111) 412180. van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Het conflict speelt al vijftien jaar en het dossier is zeker twintig centimeter dik: het par keerprobleem aan de Zeedisteldreef in Renesse. Tijdens de commissie grondgebiedszaken werd donderdag de zoveelste ronde uitgevochten. Zon der duidelijke winnaar: de meerder heid van de commissie adviseerde ne gatief over het college-voorstel. Het verhaal in een notedop: L. Ver biest, exploitant van een camping aan de bewuste weg, vraagt van de ge meente Schouwen-Duiveland een parkeerverbod voor de Zeedistel- dreef. Campinggasten stallen er na melijk hun auto als de slagboom van het terrein gesloten is. Ook vraagt hij toestemming voor zes 'afsluitbare' parkeerplaatsen voor zijngasten. B en W willen hun medewerking verlenen omdat hiermee een goede doorstro ming van het verkeer wordt gewaar borgd. S, van der Hoek, een bewoner van de Zeedisteldreef, dreigde zich gisteravond tot het uiterste te verzet ten tegen dit voornemen. Want: „Ver biest moet zelf maar een oplossing vinden; achter zijn eigen slagboom." De camping-exploitant benadrukte op zijn bëurt dat de overlast voor de omwonenden beperkt zal zijn, Een duidelijke meerderheid van de commissie gaf aan de partijen op nieuw naar de onderhandelingstafel te willen sturen. Wel viel van enkele kanten te horen dat het probleem bij Verbiest ligt. R. Geluk (D66) en W. Ju- melet (WD) opperden dat de cam ping-exploitant eens moet kijken naar de mogelijkheden die de regiovi sie biedt: een bedrijfsverplaatsing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33