Klassiekers als De Braakman zijn zeldzaam Profiel Rabobank Alleen in naam nog een topkoers PZC vrijdag 4 april 1997 Het beeld van de eenzame fietser is ver vaagd. Johnny Spuesens herinnert zich één van de laatste winnaars na een solo. Maarten den Bakker in 1989. „Ik hoor Arjaan de Schipper (de consul) nog zeggen: 'Jammer dat het geen Zeeuw is die zo mooi kan winnen'. Diep in de polders van zijn wedstrijd, die bijna dertig jaar oud is, houdt de organisator de wagen even stil. Hij kijkt over een stoffige klinkerweg in het parkoers en zegt: „Ik zie graag een mooie winnaar, maar dat hoeft geen Zeeuw te zijn." Johnny Spuesens - voorzitter van de or ganisatie - en Ab Verplanke - voormalig renner, nu ploegleider - zijn op verken ning in De Braakman. De grauwe wolkensluier, die laag boven de polders hangt, wordt gedragen door een ruige wind, Zo zal het op de dag van de koers ook wel weer zijn. De Braakman staat er om bekend: wind en waaiers. Ab Verplanke: „Vroeger kwamen alleen de sterke renners in klassiekers uit. Nu mag iedereen hier rijden. Ik zie straks weer jongens aan de start staan, die nog geen criterium uit kunnen rijden." John ny Spuesens: „De structuur van de KNWU heeft ons een beetje genekt. We waren in de beste jaren één van de groot ste wedstrijden op amateurgebied. Toen de splitsing kwam, zijn we afgegleden. Nu is De Braakman een koers zoals er nog vijftig zijn in Nederland. De reputatie is gebleven. Wim Jeremiasse, internationaal gelouterd als wedstrijdlei der, komt nog graag naar De Braakman. Ab Verplanke:,Wie hier vroeger won, kon er nog weken op teren." Dat geldt helaas niet meer voor de laatste jaren. De 38-ja- rige oud-prof Mario van Vlimmeren trap te met zijn stramme benen al twee keer harder dan de verzamelde concurrentie. Hij won in 1994 en 1996. TT Tilt de Omloop Het Volk is voor het mondiale ff hardfietsen, is de Omloop van de Braakman voor Zeeland. Voor de wielrenners zijn het de eerste tastbare krachtmetingen van het seizoen in een klassieke koers. De prof Tom Steels won begin maart Het Volk, de amateurs rijden zaterdag De Braakman. De Zeeuwse koers -met start en finish in Philippine - was ooit een wedstrijd met een topbezetting. Door een herschikking bij de KNWU, in A-enB- klassiekers, bleven de beste ama teurs weg en kreeg De Braakman de status van een tweederangs koers. De wind- en waaierkoers is niettemin één van de oudste klassiekers bij de amateurs en heeft bij het peloton nog altijd een klinkende naam. De twee Zeeuwse ploegen (Middelkamp en Zeeuws Vlaanderen) doen een gooi naar de eindzege. Wie wordt de opvolger van Mario van Vlimmeren? 1971: Charles de Smit (uit Hoofdplaat) trekt erin de eerste ronde al tussenuit met negen andere vluchters. Het is Braak- maniveer, dus veel wind en af en toe een buitje. De Smit rijdt voor Trico Noble. In de laatste ronde komt hij met zijn kopman Sjef van de Burg voorop. „Jij trekt de sprint voor me aan en ik win", zegt Van de Burg in de laatste kilometer. De Smit rijdt zo hard dat hij zelf wint. Hij wordt in dat zelfde jaar nog prof. Twee jaar geleden werd het parkoers in- gTijpend gewijzigd, omdat de smalste we gen niet meer de goedkeuring van de jury kregen. Het heeft iets van de heroïek weg genomen die zo typerend is voor deze koers. Ab Verplanke: „Hoe smaller de we gen, hoe zwaarder de koers. Met de wind van opzij waait alles wat slecht is er snel af.In een ver verleden, met grote ploegen als Gazelle, Ketting, Amstel en Trico Noble, was de top nog iets breder. De hui dige bezetting - met ploegen in de club competitie - heeft in de laatste jaren niet meer voor grote veldslagen gezorgd. 1974: Jan Raas lonkt naar een profcon tract bij Raleigh en vertrekt als grote kanshebber voor de zege. Voor het eerst - na het verdwijnen van de Trico Noble- ploeg - rijden Raas en Van den Bunder voor verschillende ploegen. In de wed strijd gunnen de twee elkaar de overwin ning niet. De Braakman draait voor de Zeeuwen uit op een anti-climax. De 25-ja- rige. Jules Bruessing, die net een mislukt profavontuur achter de rug heeft, wint na een korte solo. Jan Raas, in de paarse trui van Jan van Erp, klopt Toine van den Bunder in de sprint voor de tweede plaats Ab Verplanke traint met jonge renners op het parkoers van De Braakman. „De Omloop is een van de mooiste koersen om te winnen." hij de wedstrijd wint. Hij steekt de han den omhoog, maar heeft zich in het ron- denbord vergist. 1978: Toine van den Bunder rijdt en wint nog steeds als een amateur, maar begint al te denken als een prof. Hij steekt na 160 indrukwekkende kilometers zijn derde overwinning in De Braakman op zak en zegt na afloop: „Bij de profs lachen ze me uit als ik dit doe.De schicht uit IJzendij- ke voltooit zijn trilogie met een solo van dertig kilometer, waarin hij zijn achter volgers het nakijken geeft. Peter Gödde uit Koewacht - die in de verslagen de au- toverkopende Heintje Davids van het Zeeuwse wielrennen ivordt genoemd, wint de sprint voor de tweede plaats. Ab Verplanke reed de koers als jonge cou reur twee keer en kent de wegen waar de slag zal vallen. De Braakman kwam voor hemzelf altijd te voeg, omdat hij in maart nog niet goed reed. „Het voorjaar was voor de jongens die klasse van zichzelf hadden en er met weinig training al invlo gen. Zoals Van den Bunder. Ik kwam in mei pas. Dan kregen de winnaars uit het voor j aar een terugslag en kwam er een an der slag renners vooraan. Kasseien hebben hem nooit zo goed gele gen. Verplanke had er de bouw kennelijk niet voor. „De Ballerini's en de Capiots vliegen erover alsof het een snelweg is. Karei van Goethem had dat ook, maar dan op ons niveau. Hij legde z'n handen bovenop het stuur en kon onvoorstelbaar hard gaan." En de waaier-rijders? „Peter Hoondert en Werner Wieme reden nooit uit de eerste tienJan Raas kon dat ook als de beste, Bundertje reed weg op zijn Idas- bidder van de wielervereni ging Zeeland heeft een slechte dag. De ploegleider loopt na afloop briesend rond, omdat zijn renner Nico van de Klundertin de sprint om de derde plaats bijna van de iveg is gereden. Maarten den Bakker (20) van Delta uit Spijkenisse wint na een kor te solo, Rob Mulders ivordt tiveede. De wedstrijd wordt al na tioaalf kilometer opengebroken. Veertien renners vormen een kopgroep. Daarbij zijn Karei van Goethem (lek in de finale), Heddy Nieuw- dorp, de verrassende Frank Gommers en Nico van de Klundert. Ab Verplanke: „Ik heb hier met. renners gereden, die dóór de wind naar voren re den. John Talen had geen waaier nodig. Ik Klassiekers als De Braakman zijn zeld zaam. Ab Verplanke: „Hij hoorde thuis in het rijtje met De Baronie en de Ronde van Zuid-Holland." Johnny Spuesens: „We zijn langzamerhand de oudste wedstrijd bij de amateurs." En dus wordt er vaak gekeken naar vroeger. De mannen van Amstel, Trico Noble, Ketting en Caballe- ro gaven het peloton iets indrukwek kends. Ze kwamen met illustere ploeglei ders als Herman Krott, Ben van Erp en Jan Gisbers naar De Braakman. Het huidige gezelschap spreekt veel min der tot de verbeelding. Wat hebben De Bergbeklimmers uit Munstergeleen nu in De Braakman te zoeken. Die paar kleine klimmetjes zijn met een driewieler te ne men. En wie heeft wel eens gehoord van De Windmolens uit Oss, de Ren en Toer club Buitenlust, De Pedaalridders of de WV Antilopen? 1982: Peter Hoondert (20) maakt een mis- rekenïng enverspeelt de eindzege. In de fi nale van een uiterst saaie koers kiest de amateur uit Heinkenszand het verkeerde wiel. De sterke Drent Bert Wekema is de rapste in een kopgroep van acht. Hoon dert gokte onder andere op Nico Verhoe ven. Voor het ingaan van de laatste ronde springen Werner Wieme uit IJzendijke en Jan Peels uit het peloton. Peels denkt dat foto Charles Strijd Klundert kim je altijd je geld zetten." Johnny Spuesens wijst tijdens de rond gang langs het parkoers op de knelpun ten. Het lange stuk langs Dow, met de wind meestal pal op kop. De Bolderweg, het kasseistukje bij Isabellesluis. „Hier heb ben zich wat gevechten afgespeeld. Maar ten den Bakker in een prachtige solo, Gi- no Ammerlaan, die alles aan flarden reed, Van den Bunder. heb eens kilometers lang in zijn wiel geze ten om naar de top te gaan. Toen ik wilde overnemen, draaide hij zich even om en riep: blijf jij maar zitten jochie... Die heb je emu niet meer bij. We moeten het nu van de routiniers hebben; Van Passel, Franse, Geijs Op Nico van de 1996: Een Zeeuwse coalitie beheerst de wedstrijd. De Braakman ivordt een duel tussen Theo Middelkamp en Zeeuws Vlaanderen. In de kopgroep rijden Ed ward Farenhout, Peter Mol en Johan van Schaik namens WV Zeeuws Vlaanderen en Francois Franse, Wilfred Geijs, Antoi- ne Goense en Mari.o van Vlimmeren van Middelkamp. Het is een spel van demar rages en terugpakken. De 37-jarige vete raan Mario van Vlimmeren lijkt in de fina le opgebrand, maar dankzij een sluwe tactiek wint hij toch de eindsprint. Wat ook niet meer is: het jaarlijkse be zoekje aan de veldwachter van Boekhou- te, net over de grens. Johnny Spuesens: „D'r was één politieman op het dorp. Ik ging er elk jaar even langs, met de ronde miss, een doosje sigaren, om alles onder een borrel te regelen. Hij zorgde voor vlaggers en dat de weg was afgezet. Ik dacht elk jaar als we daar weggingen: dat komt van z'n leven niet goed. Maar op de dag van de wedstrijd was alles ongeloof lijk geregeld. Boekhoute was een wieler- stadje. Jammer: de veldwachter is overle den en we komen niet meer door het dorp." Frits Bakker Edward Farenhout (voorgrond), Antoine GoenseenMario van Vlimmeren (rechts) waren vorig jaar uitblinkers inDe Braakman. Van Vlimmeren boekte zijn tweede overwinning. foto Peter Nicolai de 28e Omloop v Braakman Wedstrijd: clubcompetitie amateurs Bekend als: waaierkoers Lengte: 155.4 kilometer Kasseien: 7 kilometer Start/aankomst: Philippine Meeste overwinningen: Toine van den Bunder (3) Laatste winnaar: Mario van Vlimmeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23