Christie's veilt Afrikaanse en Indonesische topstukken De toeschouwer wordt interactief bespeeld Deel collectie Van Lier onder hamer kunst cultuur vrijdag 4 april 1997 21 Bij Christie's in Arasterdam wordt dinsdag 15 april een belangrijke veiling gehouden van Afrikaanse, Vroeg- Amerikaanse, Oceanische en Indonesische kunst. Wie de 250 kavels op de kijkdagen gaat bezichtigen waant zich in een klein volkenkundig museum, want uit al die gebieden zijn er representatieve stukken. Ze vormen een onderdeel van de pitivé- collectie die de op 1 januari 1995 overleden kunsthandelaar L. van Lier bijeen had gebracht. Reeds eerder, op 25 oktober 1995, wisten zeldzame Indonesische weefsels, krisheften en toverstaven uit de collectie Van Lier voor een sensatie te zorgen. Ook voor de komende veiling met zijn vele topstukken bestaat grote internationale belangstelling. Leendert van Lier, 'de nestor van de Ne- derlandse handelaars van etnografie' zoals hij in Nieuwsbrief 58, Lente 1997 van de Vereniging Vrienden van Etnogra fica wordt genoemd, begint nu al enigs zins een legende te worden. De man, èn zij n verzameling. Hij was echter veel meer dan alleen maar handelaar in 'tribal art'. Hij was een niet onverdienstelijk kunst schilder die tot de laatste jaren toe graag naar zijn geliefde Provence trok om daar boeiende landschappen (de rotsen van Les Baux) en dorpsgezichten te penselen. En als kunsthandelaar waren moderne schilder- en beeldhouwkunst even be langrijk voor hem als etnografica. Boven dien: hij handelde in alles wat mooi was, ook oude kunst, meubels, antiek en curio sa kon men in zijn zaak aantreffen. Schoonheid Het zat van jongsaf in hem. Het creatieve, de hang naar schoonheid, de lust tot ver zamelen. Hij was in 1910 in Amsterdam geboren en werd na zijn opleiding inspec teur bij een verzekeringsmaatschappij. Zodra hij wat spaargeld had, stak hij dat in mooie dingen. Het eerste wat hij als jongeman van achttien kocht was een Ba- takse toverstaf. Geleidelijk heeft hij van zijn liefhebberij en zijn broodwinning weten te maken. In 1950 trad hij in dienst bij de 'Kunstzaal van Lier' op het Rokin in Amsterdam. Die zaak was in 1927 opgericht door Carel van Lier, en genoot reeds voor de Tweede We reldoorlog internationale faam. Carel van Lier, geen familie van Leendert overigens, had de oorlog niet overleefd. De naams- overeenkomst was zakelijk gezien na tuurlijk gunstig. Onder Leenderts leiding bleef de faam bestaan, ja, die groeide ge stadig, ook al waren er in de kunsthandel moeilijke tijden aangebroken. Hij zorgde steeds voor veel afwisseling. Zo kon men in maart 1951 in 'Kunstzaal van Lier' een tentoonstelling bewonderen van het amateuristische werk van Prinses Wilhelmina (de vroegere koningin), en in september van hetzelfde jaar hing er het extreem avant-gardistische oeuvre van Karei Appel, uit Parijs. Belangrijke Ne derlandse kunstenaars als Jan Wiegers, Herman Kr uyder en Jan Sluyters toonden er hun schilderijen, de Cobra-gi'oep was er regelmatig vertegenwoordigd, maar er waren ook schilderijen, grafiek en plas tieken van beroemde artiesten uit heel Europa in voorraad. Minstens even belangrijk was de afdeling etnografica en Zuidoost-Aziatische en Indonesische kunst. Zijn eigen voorkeur ging uit naar Oceanië. Zijn kennis was all-round (hij had een prachtige vak-bi bliotheek), en zijn smaak haast onfeil baar. De zaak bleef op het Rokin gevestigd tot 1955. Vanaf dat jaar tot 1961 ontving Van Lier zijn cliënten in Utrecht op de Bagij- nenkade. Naar Veere In het begin van de jaren zestig waren er grote verwachtingen in Zeeland. De dijk in het Veerse Gat was net gesloten, het Deltaplan opgemaakt. De oesterkweek was ten dode opgeschreven vreesde men, maar een andere toekomst leek te gloren waarin Zeeland, centraal in de Benelux gelegen, een glansrol zou kunnen spelen. De nieuwe rijken zouden zich er komen verlustigen, en in Veere zou het allemaal gaan gebeuren, de burgemeester Jhr. I. R, den Beer Poortugael zag het daar wel zit ten. En Leendert van Lier ook. Hoewel menigeen zijn vertrek uit Utrecht naar het dode stadje in de Delta wat bizar vond: hij vestigde zich er in een paar panden op de Markt, en op 3 juni 1961 hield Den Beer Poortugael, zelf een kunstliefhebber, een gloedvolle rede. Hij repte van 'deze tempel der Muzen, één der mooiste kunstzalen van ons land', en hij overhandigde Nelly van Lier een boe ket Veerse vlierbloesems. ,,Laat Boeddha over de rest maar waken, laat de Siamese bronzen kop maar sereen blijven glimla chen en laten wij nuchtere westerlingen van deze dynamische eeuw er ons voor deel mede doen", sprak de burgervader- Zo was de Veerse periode voor de Kunst zaal aangebroken. Vriendschap Tochheel't het nog vrij langgeduurd eer ik Leendert van Lier persoonlijk leerde ken nen. Ik had wel eens door de ruiten naar binnen gekeken, en zelfs aan een bevrien de antiquair gevraagd te bemiddelen bij de aankoop van een paar Indonesische vooxwerpen. maar pas op 1 maart 1967 overwon ik mijn drempelvrees. Dat was het begin van een vriendschap die toch nog bijna dex'tig jaar heeft geduurd. Leen dert en ik hadden niet dezelfde voorkeu ren, maar wel dezelfde smaak. Ook nadat hij in 1968 naar het Gooi verhuisd was bleven we elkaar regelmatig bezoeken. Die ontmoetingen waren altijd een feest, de gesprekken een verrijking. En soms wist ik nog wel eens iets van hem los te krijgen, hoewel hij geen zaken meer deed. Hij nam dan echt afscheid van zo'n diei> baar stuk, zat er even mee op schoot. Na een lelijke val in 1994 waarbij hij zijn heup biak, ging het achteruit met hem. Hij wist dat ik die Batakse toverstaf, zijn eerste aankoop als achttienjarige, graag wilde hebben. Hij bood hem me opeens aan. Ik aarzelde even, en hij zei: 'Ik denk dat je er spijt van zult krijgen als je hem niet neemt'. Ik keek even naar zijn vrouw en dochter. Die knikten zwijgend. Diestaf is het laatste wat Leendert van Lier, een hartstochtelijk verzamelaar en een voor beeldig kunsthandelaar, heeft verkocht. Op 1 januari 1995 stierf hij, twee weken voor zijn 85e verjaai'dag. Met wat door zijn handen is gegaan had je een indrukwekkend museum kunnen vul len. Bekende Nederlandse collecties, zo als die van professor Theo van Baaren (Groningen) en de heer Cees Meulendijk (Rotterdam) zijn voor een groot deel met zijn hulp tot stand gekomen. Nu wordt dus weer een deel van zijn bezit verspreid. Het is te hopen dat de stukken, waaronder een zeer zeldzaam ceremonieel schild van de Salamons-eilanden (taxatie tussen één - en anderhalve ton), schitterende stuk ken uit Nieuw-Zeeland, Paaseiland en Hawaï, een voorouderbeeld van Leti (taxatie 30 - 40.000), liefst twaalf voor- ouderbeelden uit de Geelvinkbaai en een spijkerfetisj uit Kongo 20.- 30.000), in handen zullen komen van mensen die ze net zo liefhebben als Leendeit van Lier dat gedaan heeft. Ilans Warren Veiling 15 april, 's middags om 2 uur. Kijkda gen: 12, 13 en 14 april van 10-16 uur. Cornells Schuytstraat 57, 1071JG Amsterdam. Foto links: Leen dert van Lier tus sen een deel van zijn omvangrijke collectie. foto jhr. W.L. den Beer Portugael Foto linksboven: Topstuk van de veiling: een zeld zaam ceremonieel schild van de Sa- lomons-eilanden. Foto rechtsboven: Een van de 250 stukken van de komende veiling, een voorouder beeld van Leti. Interactieve spelletjes en 'virtual reali ty' zijn termen die inmiddels gemeen goed zijn. Nieuwe media zijn niet meer weg te denken uit het leven van alledag. Ook hedendaagse kunstenaars hebben de verslavende werking van nieuwe me dia ontdekt. Hoewel het fenomeen nieuwe media bin nen de kunstuitlenen en artoteken voor liefhebbers en kenners gesneden koek is, zijn veel abonnees redelijk onbekend met dit srrelle verschijnsel. Redenen voor de Federatie Kunst Uitleen (FKU) een reizende tentoonstelling te ox-ganiseren met bekende Nederlandse nieuwe-me- diakunstenaai's. „In Nederland zijn wel ax-totheken en centx-a voor beeldende kunst die video kunst vex'huren, maar het wox-dt niet vaak uitgeleend", vertelt Nicole Roepex-s van het Centrum Beeldende Kunst in Leiden. „Enerzijds omdat je een video niet boven de bank hangt en anderzijds omdat het redelijk onbekend terrein is. Doelstellingen van kunstuitlenen zijn niet alleen om kunst uit te lenen, maar te vens is er een educatieve taak. We hou den goed in de gaten wat er op het gebied van hedendaagse kunst allemaal ge beurt. Deze tentoonstelling beoogt de abonnee zowel vertrouwd te maken met nieuwe media als op de hoogte te bren gen van de ontwikkelingen in de heden daagse kunst." Grote vlucht Gx-ondlegger van de videokunst is de Zuid-Koreaanse kunstenaar Nam June Paik. Al in 1965 experimenteerde hij met videobeelden. Sindsdien heeft deze talc van de beeldende kunst een duizeling wekkende vlucht genomen. Het bewijs hiervan is te vinden op de tentoonstelling Kunst met een stekker. Kees Aafjes, Pe ter Bogex-s, Bill Spinhoven en Fiona Tan zijn op dit moment toonaangevende vi deo- en nieuwe-mediakunstenaars die met hun computer-gestuurde installaties de bezoeker op verrassende wijze tonen wat de mogelijkheden zijn. Nieuwe me dia passen zij niet toe als technisch foefje waax-mee je de toeschouwer kan over bluffen, maar worden veelal ingezet als interactief middel. Hierdoor behoox-t de rol van de toeschouwer puur en alleen als beschouwer tot de prehistorie. De toe schouwer is nu participant. En, deze nieuwe technieken openen een kersverse wereld, gevormd door bewegende beel den, waardoor zelfstandige kunstwer ken ontstaan die een statemept inhou den. De installatie van Bill Spinhoven It's about time II speelt een interactief spel met de toeschouwer. Te zien is een beeld scherm, met daarvoor een dx-aaiende cir kelvorm. Wanneer je er op af loopt, zie je de bewegingen die je maakt, vertraagd op het scherm verschijnen. Ook de cir kelvorm vervormt traag. Met een zogenaamde Time Stretcher toont Spinhoven de inwerking van tijd op ruimte. Het is een appax-aat dat bewe gingen in verschillende tijden x'egi- streert. Wanneer je voor het scherm staat en snel opzij springt, om vervolgens weer vlug op het beeldscherm te kijken, zie je je ei gen lichaam uitgesmeex-d. Beweging, ruimte en tijd krijgen nieuwe dimensies. Nicole Roepers legt uit hoe het scherm en de camera werken: „Op de onderste rand zie je de bewegingen die je maakt, wer- kelijk geregistreerd in reële tij dzoals wij die waarnemen. Maar als je wat diezelf de bewegingen wat hoger in beeld maakt, dan worden ze vertraagd en zijn ze dus later zichtbaar". In de maling Kees Aafjes laat een installatie zien van een ouderwets kraantje, met daaronder de gebruikelijke gootsteen. Als je hierin kijkt, zie je een tegelbodem. Op scherm. Draai je de kraan open, dan begint op het beeldscherm water in het putje te stro men. Water dat wegstroomt is te horen. Schijn, werkelijkheid en zintuigen die op audiovisuele wijze in de maling wor toeschouwer toe en van hem af. De repe terende beweging van delen van het li chaam die op geen enkele wijze met elkaar in contact zijn, werkt hallucine rend, vervreemdend en tegelijkertijd voel je aan je eigen lichaam of alles nog op z'n plek zit. Bij het betreden van de tenloonstellings- x-uimte staat in de x-echterhoek een oog dat meer dan levensgroot op een beeld scherm voor zich uit staart. Het lijkt te staren, totdat je er langs loopt: dan valt op dat het oog diegene volgt die er langs loopt. Koude rillingen lopen over je rug. Het is een oog op een levenloos scherm en toch is het in staat jouw bewegingen te volgen. Deze installatie van Bill Spinho ven is al eerder in Amstex-dam geëxpo seerd ineen etalage, waar het de voorbij gangers bespiedde. Almachtig oog Geïnspix-eex-d door de vele camera's die in het dagelijks leven de mensen in de gaten houden, in supermarkten, inpax-keerga- rages en op vliegvelden, ontwierp Spin hoven '1/eye. Het almachtige oog ziet alle bewegingen die de voorbijganger maakt, „Het is echt 'Big brother is watching you'. Een beetje griezelig, zeker omdat het zo groot is. 's Avonds hoeft bij dit beeldscherm de stekker niet uit het stop contact, want het oog is op deze uren ge sloten, dat slaapt werkelijk 's nachts." Roos van Put Kunst met een stekker, video- en mediakunst uit de jaren '90, met Kees Aafjes, Peter Bogers. Bill Spinhoven, Fiona Tan. Tevens 'The Art- tape 2', S videowerlcen van internationale me diakunstenaars. Centrum Beeldende Kunst Leiden, Hooglandse Kerkgracht 19/21, Lei den. Woe. t/mza. 12-17uur, t/m26 april. Daar na tournee langs 9 Artoteken en CBK's. In Vlissingen vindt het project tussen 21 februari en 21 maart volgend jaar onderdak in de Ho geschool Zeeland, den genomen maken deze installatie van computer en beeldschex-m tot een uiterst vermakelijk interactief kunstwerk. De gescande videostills van Peter Bogers to nen afzondex-lijke lichaamsdelen, gepro jecteerd op vier verschillende schermen. Een gebalde vuist, een blote voet, een ge opende hand en een hoofd van bovenaf gezien bewegen met felle kracht naar de Beeld van de expositie Kunst met een stekker, die nu in Leiden te zien is en op rondreis door Nederland eiiid februari volgend jaar Vlissingen aandoet. foto Harry Verkuylen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21