Roep om lastenverlichting Turkije berispt voor commissie Nederland mensenrechten 4 WEKEN Politici en sociale partners willen profiteren van groei economie Superhoge windmolens in Sloe i Tenniscoach kiest voor Schalken Politieteam lost 71 misdrijven in Zeeland en West-Brabant op ^ohl doet taer gooi aar de Jiacht Korter werken s struikelblok roor Shell-CAO m Eerste cd-rom over Picasso Uranium VOOR 15,00 JA, ik wil: Pak koffie een kwartje duurder Tirana zit vrijwel zonder brood Geen woorden maar milieudaden Een enkele bui Enkele buien met kans op hagel en windstoten. Omstreeks 8 graden. De noordwesten luind matig tot krachtig. Minimum temperatuur rond 3 graden. U vindt ons in: Axel - Goes - Middelburg - Oostburg - Oost-Souburg - Terneuzen Adressen en telefoonnummers vindt u in de Gouden Gids W, W. Vb Het Sloe wordt straks mogelijk een testgebied voor giganti sche windmolens van meer dan 150 meter hoogte. Het Ener giecentrum Nederland wil deze nieuwste generatie megawatt windturbines in Zeeland uitproberen. Ter vergelij king: de tv-toren in Goes meet 146 meter en is het hoogste punt in Zeeland. van onze redactie binnenland De Georgische kunstenaar Zoerab Tsereteli drukt zijn stem pel op Moskou. Met de hartelijke instemming van president Jeltsin beheersen zijn monumentale crea- ties parken en pleinen van de Russische hoofdstad. Niet Paul Haarhuis, maar Sjeng Schalken start in de kwartfi nale van het Davis-Cuptoemooi voor Nederland tegen de VS. Schalken, die de voorkeur kreeg van Franker, opent vandaag tegen Agassi. De tweede man in het enkel- O Gi spel, Jan Siemerink, stuit vandaag op Courier. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,12 en 13; kunst cultuur: 15,16, 17, 18, 19, 20, 21 en 22; sport: 23, 24, 25 en 27 40e jaargang no. 80 fijdag 4 april 1997 tgsse nummers 1,75 i ONN - Bondskanselier Hel- ut Kolil zal volgend jaar op- euvv als lijsttrekker aantreden in de grootste Duitse rege- igspartij, de CDU. ihl maakte zijn besluit be- md in het kuuroord Bad Hof- n stein, waar hij zich elkaar ar rond Pasen onderwerpt aan n straf gezondheids- en af- inldngsregiem. olils besluit komt niet als een rrassing. De christen-demo- aten zien in de 'kanselier van Duitse eenheid' de enige fi- ,ur die de regeringspartijen )U/CSU en de liberale FDP rik na de bondsdagverkiezin- nvan 1998 op het regeerplu- ie kan houden. e kanselier die eind vorig jaar erde dat hij de langstdienende geringsleider van het na-oor- gse Duitsland is, heeft begin it jaar enkele zware weken lor gemaakt. Het geworstel et de hervormingsplannen, de cordwerkloosheid van ruim procent - ruim 4,5 miljoen ensen zitten zonder werk - en publieke optredens ver- erkten de indruk dat Kohl na im veertien jaar in Bonn uit- blust was. Ij e jonge garde binnen de CDU ng zelfs zover, dat ze zijn lei- rschap ter discussie stelde, ie kritiek is, zoals alle eerdere igingen om Kohls gezag te on- irmijnen, weer verstomd. Of bewierroolcte staatsman dit aal de volle regeerperiode uit- t, liet hij gisteren in het mid- :n. Met zijn bekendmaking Kohl eigenlijk het start- hot gelost van de verkiezings- mpagne van volgend jaar. Hij ringt de grootste oppositie- irtij, de SPD, daarmee ook lelhaar lijsttrekker aan de kie- irs te presenteren. GPD IOTTERDAM - Het CAO-over- Itg voor de Nederlandse werk- lemers van Shell is gisteravond Vastgelopen. Shell wilde niet in gaan op de eis van de bonden tot collectieve verkorting van de werkweek. De CAO geldt voor nim 2000 mensen in Pernis en ie Moerdijk. Het olie- en chemieconcern wil hooguit praten over een indivi duele regeling voor korter wer ken, zo blijkt uit het eindbod van Shell. Shell biedt de mensen in de dag dienst een eenmalige uitkering van 1 procent. Daarmee kunnen zij naar believen 'koopdagen' opnemen, een soort atv-dagen Waarvoor betaald moet worden. Hr kunnen maxima al drie dagen Worden gekocht; de uitkering is toereikend voor twee. ANP DEN HAAG - Zowel orga- nisaties van werkgevers en werknemers als politie ke partijen in de Tweede Kamer zien volgend jaar ruimte voor lastenverlich ting. Na de publicatie van het Cen traal Economisch Plan door het Centraal Planbureau (CPB) overheerste in de reacties giste ren tevredenheid over de ont wikkelingen in de Nederlandse economie. De vakcentrale FNV wil lasten verlichting voor de laagste van onze correspondent Bob Kroon GENEVE - Turkije heeft het al gemene debat over racisme in de VN-Commissie voor de Men senrechten aangegrepen om Ne derland te berispen voor de brand in de Haagse Schilders- buurt, waarbij de moeder en vijf kinderen van het Turkse gezin Kösedag omkwamen. De Turkse regeringsafgevaar digde laakte de brand, waarvan de oorzaak nog steeds niet is op gehelderd, als een racistische uitspatting en eiste dat 'de Ne derlandse autoriteiten binnen de kortst mogelijke tijd de cri minele aanstichters van deze verwerpelijke daad ter verant woording roepen'. Verbazing Deze onverwachte kritiek van een land dat door Amnesty In ternational en het Europees Parlement de afgelopen weken andermaal op de vingers werd getikt voor systematische mar telingen door de Turkse politie, wekte alom verbazing en viel bij de Nederlandse delegatie in zeer slechte aarde. „Op het ge bied van de mensenrechten hoeft Nederland zich in dit ge zelschap niet te schamen", meende de Nederlandse delega tieleider mr. Peter van Wulfften Palthe. „Daarom zijn wij nogal ontstemd over deze Turkse ver klaring." Palthe vond het niet nodig zijn Turkse collega formeel van re pliek te dienen. Maar een ander lid van de Nederlandse delega tie ventileerde zijn verontwaar- lonen om de langdurige werk loosheid aan te pakken. De werkgevers in het midden- en kleinbedrijf (MKB) willen naast lastenverlichting ook een voort gezette loonmatiging en verdere verlaging van de staatsschuld. FNV en MKB zijn het eens over de noodzaak van meer scholing van werknemers. D e WD in de Tweede Kamer wil volgend jaar een bescheiden lastenverlichting. De tekorten in de sociale zekerheid hebben het verlangen naar een forse verlaging van de lastendruk ge temperd. OokD66 pleit vooreen lastenverlichting. De partij denkt aan 2 tot 3 miljard gulden in 1998. Van D66 mag de daling diging in wat minder diploma tieke termen: „Zijn ze nou helemaal belazerd? Den Haag heeft dertig rechercheurs op de ze zaak gezet en de regering heeft in alle toonaarden zij n me deleven en spijt betuigd over het gebeurde. Bovendien is moed willige brandstichting, on danks alle vermoedens, nog steeds niet bewezen." Minister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken heeft gister middag in Ankara gesproken met een delegatie uit de provin cie waar het door brand getrof fen Turkse gezin uit Den Haag uit afkomstig was. De woordvoerder van de dele gatie, Nidai Seven, onder streepte nog eens dat de Turken zich grote zorgen maken over de golf van vreemdelingenhaat in Europa. Het hele Turkse volk is geschokt door de moord en da ders moeten gepakt worden, al dus Seven. „Als dat gebeurt zullen we de Nederlandse am bassade met bloemen versie ren." Van Mierlo herhaalde nog eens dat het hele kabinet diep ge schokt was door de brand. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Hij drukte de delegatie op het hart dat de Nederlandse regering en politie alles op alles zetten om de daders te vinden, maar riep de delegatie tegelijk op de brand niet te snel toe te schrijven aan rassenhaat. Hij wees erop dat de Turkse mi nister voor Mensenrechten, Esengün, woensdag na zijn ge sprekken in Nederland over tuigd was van de inzet van de Nederlandse regering. Minister Van Mierlo en zijn van het financieringstekort hiervoor desnoods wat langza mer gaan. Uit het Centraal Economisch Plan blijkt dat burgers en be drijven deze kabinetsperiode al elf miljard gulden aan lasten verlichting terugkrijgen, twee miljard meer dan in het paarse regeerakkoord in 1994 was be loofd. Het aantal nieuwe banen valt 180.000 hoger uit dan ge raamd. en het huishoudboekje van de Nederlandse Staat ldopt steeds beter. Het plan vormt de basis voor de komende begrotingsbesprekin gen van het kabinet. Het CPB maakt in haar analyse duidelijk dat Nederland volop profiteert van de groeiende wereldecono mie. Het planbureau raamt de groei van het bruto binnenlands product (het bedrag dat we met z'n allen verdienen) in 1997 en 1998 op ruim drie procent, meer dan in de meeste andere Euro pese landen. Het is vooral de export die bij draagt aan de groeicijfers. Dit jaar neemt het overschot op de handelsbalans toe met 7,5 mil jard tot 44 miljard, zowel histo risch als internationaal een uit zonderlijke prestatie. Het kabinet-Kok profiteert vol op van de economische rugwind en speelt er handig op in. De be hoedzame ramingen uit het re geerakkoord kunnen inmiddels worden ingeruild voor veel gun stiger prognoses. Zo komen (er zowel in 1997 als in 1998 ruim honderdduizend banen bij. Aan het eind van de kabinetsperiode staat de teller dan op 455.000, zo'n 180.000 meer dan in het re geerakkoord op was gehoopt. De werkloosheid daalt in 1998 tot 420.000 personen (6,3 pro cent van-de beroepsbevolking), zowel Europees als internatio naal een klinkende prestatie. Gestadig Als gevolg van de groeiende eco nomie en de dalende werkloos heid komen ook de rijksfinanci ën eindelijk op orde. Het financieringstekort daalt vol gens het planbureau in 1998 tot twee procent. Ook de staats schuld neemt gestadig af van 78 procent naar 72 procent van het bruto binnenlands product, ter wijl de inflatie.beperkt blijft. Het CPB waarschuwt het kabi net dat de recente jaren van eco nomische voorspoed'geen reden vormen voor al te veel optimis me. Zo hapert de economische groei in Duitsland wat direct ge volgen heeft voor de Nederland se export. Ook kan de onzeker heid over de invoering van de euro (de Europese munt) de groei schaden. Daarbij baart de daling van de aandelenkoei'sen het CPB zorgen. Directeur Don van het CPB wijst verder op de geringe deel name van ouderen aan het ar beidsproces. Hij vindt dat het bedrijfsleven grotere inspan ningen moet leveren om oude ren aan het werk te houden. Grotex'e deelname van ouderen is volgens Don te bereiken door scholing en door oudei'en een stapje terug te laten doen in sa laris. GPD/ANP zie ook pagina 2 MADRID - Claude Picasso heeft donderdag in het reina Sofia- museunx in Madrid de eerste cd- rom over het leven en het werk van zijn vader Pablo Picasso ge presenteerd. Het schijfje verschaft vooral in formatie over het dagelijks le ven van de schilder en beeld houwer, de thema's die op zijn werk invloed hebben uitgeoe fend, en de musea en galeries waar zijn weiken te bewonde ren zijn. Op de cd-rom o.a. 600 schildexrijen.AFP (Advertentie) Uw hypotheek aanpassen vanwege de lage rente? ''0 van Bruggen 1 ^Adviesgroep baalt méér uil uw hypotheek Vraag de gratis HypotheekScan 0800-1800(8"^) van onze verslaggever Marten de Jongh GOES - Twee.mannen uit Ber gen op Zoom en een inwoner van Yerseke hebben 71 inbraken en diefstallen in Zeeland en West- Brabant opgebiecht. De totale waarde van de buit wordt ge schat op enkele tonnen. De drie zitten vast. De verdachten pleegden woninginbraken, sta len auto's en fietsen en ont vreemdden goederen uit gara ges en schuren. Van de gestolen goederen is vrijwel niets terug gevonden. Vijf verdachten af komstig uit Tholen en West- Brabant zijn opgepakt voor he ling. Een toename van het aantal in braken en diefstallen in Yerseke in januari en februari bracht een speciaal politieteam op het spoor van de inbrekers. Begin maax-t werd een 22-jarige inwo ner van Yerseke aangehouden. Hij bekende betrokken te zijn bij achttien zaken in de gemeen ten Reimerswaal, Tholen en Bergen op Zoom. Later die maand werd een 24-jairige in woner van Bergen op Zoom ge arresteerd. Hij bekende een rol te hebben gespeeld bij alle 71 in braken en diefstallen. Misdrij ven die niet alleen plaatsvonden in Zeeland en Bergen op Zoom maar ook in Steenbei'gen, Wouw en Woensdrecht. De derde ver dachte, een 22-jarige inwoner, van Bei-gen op Zoom, zat al vast in vex'band met andere zaken. Wisselend' De drie verdachten gingen op pad in wisselende samenstellin gen en waren verantwoordelijk voor in totaal 37 woninginbra ken, diefstal van vijf personen auto's, twintig diefstallen uit garages en schuren, drie auto inbraken en diverse fietsendief stallen. Het drietal had het SKOPJE- De politie van Mace donië heeft twee manned aan gehouden, die probeerden 250 granï hoogwaardig uranium te verkopen. Het uranium was naar verluidt naar Macedonië gesmokkeld, maar waar het vandaan kwam was niet duidelijk. De politie zei dat de twee van plan waren het materiaal voor 2,3 miljoen gul den aan ''buitenlandse kopers' van de hand te doen. AP voorzien op geld, cheques, sie raden, muziekapparatuur en gereedschappen. Aangehouden voor heling van de gestolen goe deren zij n een 2 7 -j arige inwoner van Tholen, een 39-jaxrige inwo ner van Steenbergen, een 20-ja- rige inwoner van Halsteren, een 46-jarige inwoner van Lepel- sti-aat en een 23-jaxrige inwoner van Bergen op Zoom. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:mIv Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant UTRECHT - De koffie prijzen op de wereld marktzijn aan het stijgen. Hierdoor wordt een pak koffie van 250 gram van onderandere Douwe Eg berts en Max Havelaar de ze week een kwart j e duur der. De prijsstijging is het ge volg van de matige oog sten in vooral Midden- Amerika. In Nicaragua zijn zelfs boeren die maar de helft van de normale hoeveelheid kunnen oog- sten. Door cle late start van dë zomer, harde slag regens en extreme droogte zij n in de kuststreken va n Costa Rica en Mexico hele oogsten vernietigd. De stijgende koffieprijzen vallen wel middenin het oogstseizoen van de mees te boeren. Hierdoor kun nen vooral; de kleine kof fieboeren profiteren van de betere prijzen, zo meldt de stichting Max Have laar Devorige golf van prijsstijgingen viel in de zomerperiode van 1994 toen de meeste kleine boe ren hun koffie net ver kocht hadden. De hoge koffieprijzen zor gen er wel voor dat specu lanten zich op de koffie- markt begeven. Dit kan tot stei'ke prijsfluctuaties leiden. ANP TIRANA - Een Albanese vrouw koopt een brood in een van de weinige bakkeri ben hun winkels gesloten vanwege gebrek aan grondstoffen. De Organisatie gaan samenwerken om ervoor te zorgen dat de Albanezen snel hulp krijgen. a die nog open is. De meeste bakkers heb- ii Samenwerking in Europa en de NAVO foto Jean-Philippe Ksiazek/EPA zie ook pagina 5 Fi-anse ambtgenoot Hei-vé de Turkse regering te praten over Charette brachten gisteren een de i'elatie tussen Turkije en Eu- bezoek aan Ankara om met de ropa. GPD zie ook pagina 3 ZEIST - Voorzitter Ed Nijpels van het Wereld Natuur Fonds (WNF) bekijkt puzzelstukken op de pakken van jeugdige leden van zijn organisatie, de zogenaamde Rangers. De kinderen kregen gis teren van Nijpels een brief mee voor de colleges van burgemeester en wethouders van de hoofd steden van de Nederlandse provincies. Hierin staat de oproep '1000 dagen, 1000 daden'. Het natuurfonds roept de bestuurders met deze slogan op om in de 1000 dagen die deze eeuw nog rest elke dag een goede daad voor het wereldmilieu en de natuur te doen. Burgemeester Deetman van Den Haag krijgt vandaag als eerste de brief van de Rangers. foto Herman Pieterse/AN P HHHHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1