Montere twintigers op vrijersvoeten Gebroeders Taviani zijn gevoel voor mystiek kwijt PZC Hufters Hofdames The devil's own serieus en om van te smullen kunst cultuur 19 Les Affinités Electives Filmkeuring wil van geen opheffing weten vrijdag 4 april 1997 Eddy Terstall heeft met zijn twee eerde re films pech gehad. Transit (over Braziliaanse illegalen in de hoofdstad) en Walhalla (een tragiklucht over neofascis- me in Zeeuws-Vlaanderen) werden alle twee gemangeld tussen de visies van de producenten en de ambities van de ci neast. Maar daarnaast wreekte zich ook de tweespalt tussen de ernst van de geko zen onderwerpen en het in wezen heel speelse filmersinstinct van Terstall. Het is een verstandige gedachte van hem ge weest om nu eerst eens een film te maken voor een minimaal budget en zonder frus trerende best bedoelde bemoeienissen van beroepsproducenten en subsidiëren de fondsen. Gewoon kijken hoe het voelt en waar je uit komt als je zonder preten ties of boodschapperij freewheelt op be kend terrein. Verkwikkend Hufters Hofdames is eigenlijk de film die Eddy Terstall (32 jaar geleden in De Jordaan geboren) het eerst had dienen te maken ter definiëring van zijn filmer schap. Dan waren iedereen meteen de ve ters uit de schoenen gevlogen vanwege het bijzonder beloftevolle debuut en zou den daarna Transit en Walhalla trefzeker der op het scherm terecht zijn gekomen. Hoe het ook zij, Terstall heeft zichzelf de ze herkansing gegund en het resultaat komt ook op de toeschouwer als verkwik kend over. De hoofdstedelijke ambiance waar we worden binnen gevoerd, is minder vrijge vochten dan de zelfdestructieve subcul tuur waar Ian Kerkhof het over had, al wordt de wereld van housers en pillen- pushers niet helemaal gemeden. Een van de jonge Amsterdammers met wie we kennis maken, krijgt een broodwinning als 'nachtapotheker', wat een geestige omschrijving is voor dealen in discotheek Richter. Verder zijn het opvallend brave jongelui die nog volop contacten onder houden met hun ouders. Zekere Dimitri (Marc van Uchelen) woont zelfs nog thuis, maar hij kan ook moeilijk worden aange merkt als de meest brutale van de kluit. Platonisch Dimitri weet alles van sterrenkunde en hij is goed in blindschaken, maar hij is hele maal niet goed in het versieren van mei den. Hij heeft weliswaar iets bijzonders met Esther (Rifka Lodeizen) maar dat is wat haar betreft gedoemd platonisch te blijven en zulks allerminst tot Dimitri's tevredenheid. Het enige waar hij Esther mee penetreren mag is een thermometer als ze griep heeft en voor zijn barmhartig ziekenbroederschap krijgt hij een venij nige bacil als dank. Vriend Maarten adviseert Dimitri om zich agressiever, desnoods botter, te gaan ge dragen, want anders maak j e geen seksue le begeerte wakker. Dan blijf je een 'hof dame' en in weerwil van wat meisjes beweren, vallen ze toch altijd op 'hufters'. Dimitri gaat proberen om hufteriger te worden. Soms in een biljardzaaltje of op een Zand- voorts terras wisselen Maarten en Dimitri valsigheden uit met zekere Gino, een bra nieschopper die rondloopt met losse handjes en een om zijn hoofd geknoopte zakdoek. Gino is de vlees geworden hufter voor wie Maartens theorie lijkt op te gaan dat hij bij elke meid in het bed weet te be landen. Maar zijn probleem is dat hij ook weer telkens na bewezen diensten al die bedden wordt uitgeschopt en zich telkens weer op straat in zijn uppie terugvindt, Gino zou dolgraag bij vriendinnetje Susan willen intrekken, maar Susan moet daar niet aan denken en laat zich nog lie ver een blauw oog slaan. Langzaam maar zeker raken de verhalen van Dimitri en Gino (de hofdame en de hufter) met elkaar verweven. De manier waarop Terstall dat laat gebeuren vormt de meest verrassende kant van de film omdat het plaatsvindt in een cyclische vertelstructuur. Daarbij maken we enige scenes voor een tweede keer mee, in een dan licht verschoven context die een paar oorzaken en gevolgen op losse schroeven zet. Het is een vorm die het handelings verloop relativeert en het gedrag van de personages bevriest tot eigenlijk één gro te momentopname: een stijl van leven. Onnadrukkelij k Door de lichtheid en souplesse van de dia logen, het onnadrukkelijke naturel van de gelegenheidsacteurs (de meesten gere kruteerd uit Terstalls eigen vrienden kring) en de terloopsheid waarmee vrolijk Amsterdam wordt getekend, doet deze film enigszins denken aan de hoofdstede lijke literatuur van 35 jaar geleden. Het heeft iets van Het Leven Is Verrukkelijk, van Remco Campert, waarin er toen net zo monter door half-artistieke types gezocht en amoureus gestunteld werd, zonder overdreven zorg over toekomst of carri ères. Zo zeer als Hufters Hofdames tot stand mag zijn gebracht op typisch een adem tocht van halverwege de jaren-negentig, het heeft bijna iets bemoedigends dat de geventileerde levenshouding tevens zo tijdloos is. Net zo bemoedigend als deze film is voor verdere verwachtingen ten aanzien van Eddy Terstalls talent. Pieter van Lierop Hufters Hofdames is te zien in Alhambra Vlissingen en De Koning Hulst Na Zusje en Naar De Klote! is het door Eddy Terstall geregisseerde Hufters Hofdames in anderhalf jaar tijd de derde goedkoop geproduceerde speelfilm die zich volledig afspeelt binnen een groep Amsterdamse twintigers. De personages uit Terstalls film zouden kroegmaten kunnen zijn van de karakters uit Zusje. Maar Hufters Hofdames heeft met Naar De Klote! gemeen dat de intrige bijzakelijk is en het treffen van een vitale, actuele atmosfeer voorop lijkt te hebben gestaan. Dimitri (Marc van Uchelen) met Esther (Nadja Hupscher) in Hufters Hofdames. Jean Hugues Anglade, Isabelle Huppert en Fabrizio Bentiuvoglo in Les Affinités Electives. De mystiek die de Italiaanse gebroeders Paolo en Vittorio Taviani wisten te verbeelden in films als Padre padrone (1976) en Kaos (1984) is in hun latere films gedevalueerd tot anekdotiek. Ook bij hun nieuwste film, Les affinités electives, gebaseerd op de roman Die Wahlverwandtschaftën van Goethe, raak je niet visueel geïntrigeerd. Een baby lijkt op een geheimzinnige manier op de geliefden door wie hij juist niet is verwekt, maar dat wordt even verteld en niet in suggestieve beelden vertoond. Het grootste deel van de film houdt gekostumeerd relatiegeleuter in. heersing van Toscane. Baron Edouard (Fabrizio Bentivoglio) ontmoet na twin tig jaar zijn oude liefde Charlotte (Isabel le Huppert). Ze trouwen en trekken zich terug in het landhuis van Edouard in Toscane. Charlotte leest veel, onder meer over scheikunde. Bijvoorbeeld hoe sub stanties paarsgewijs met elkaar in con tact kunnen komen en vervolgens nieuwe combinaties kunnen creëren. Praktijk Die theorie vraagt om logés. Edouard komt met het idee om zijn landgoed meer esthetisch vorm te geven en nodigt zijn beste vriend, de architect Othon (Jean- Hugues Anglade) uit. Charlotte wil zich een tijdje ontfermen over haar petekind Ottille (Marie Gillian). En dan wordt de chemische theorie praktijk. 'A' (Edouard) wil 'D' (Ottille) en 'B' (Charlotte) wil 'C' (Othon). Zo klinkt het moeilijk, maar het komt neer op partnerruil. En daar komt ellende van. Zij het dat die ellende weer een vorm van toeval is. De heren trekken ten strijde, de dames blijven achter. De wonderbaarlijke baby wordt geboren en de dienstmeid laat het schepseltje per ongeluk verdrinken. Middelmatig Het duurt lang tot de gebroeders Taviani hun film tot een dramatisch einde bren gen. De mooie plaatjes, die ze in hun vori ge films nog wel hadden, ontbreken. Er wordt middelmatig geacteerd. En de spanningsboog in de film is er een als die van spinrag. Wat de Taviani's betreft zijn we met Les affinités électives een mythe voorbij. Rijk van Rotterdam Les affinités électives is te zien in Cinema Mid delburg. Regie van de film: Paolo Vittorio Ta viani. Met: Fabrizio Ventivoglio, Isabelle Hup pert, Jean-Hughes Anglade, Marie Gillian. Alles speelt zich af in de tij d waarin Fi- renze was omgedoopt tot Florence, oftewel tijdens de Napoleontische over- Wat is goed en wat is slecht? Die vraag lijkt vaak gemakkelijk te beant woorden, tot er zich achtergronden aan dienen. Is een jongen, die op 8-jarige leef tijd zijn vader, een Ierse visser, voor zijn ogen door een gemaskerde man van de ge heime politie zag doodschieten, slecht als hij later een vervaarlijke IRA-terrorist wordt? En is een New Yorkse politieman slecht omdat hij een collega dekt die tij dens een achtervolging een kruimelcrimi neel m de rug heeft geschoten? In de film The devil's own van Alan J. Pakula Sop hie's choice, Persumed innocent, All the president's menkomen beide protagonis ten elkaar tegen. Frankie McGuire zag als jochie hoe zijn vader tijdens het avondeten werd ver moord. Onder het pseudoniem Rory De- vaney krijgt hij jaren later van de IRA op dracht wapens van New York naar Ierland te verschepen. (Rory wordt ge speeld door Brad Pitt). De Ierse lobby vindt in New York een logeeradres voor hem bij de politieman Tom O'Meara (Har rison Ford). Roiy en Tom worden vrien den. Geen wonder, want beiden streven naar recht. Alleen doet Roiy dat vanuit een illegaal geacht idealisme en Tom als een eerlijke politiemmah. Als Tom beseft- wat de werkelijke achtergrond van Rory is, die ook nog eens zijn partner om zeep heeft geholpen, komen de mannen tegen over elkaar te staan. De meer politicologische dan politieke thriller van Pakula is smeuïg gemaakt met neventhema's, zoals onderling ver raad en liefdesperikelen. De voornaamste verhaallijn raakt hier echter niet door on dergesneeuwd. Ford en Pitt, die het naar verluidt tijdens de opnamen niet al te best met elkaar konden vinden, laten geloof waardig spel zien. Competitie kan in ar tistiek opzicht heel wat opleveren. Over de problemen in Noord-Ierland kom je met The devil's own niets meer aan de weet dan wat de televisiejournaals dooi de jaren heen al hebben laten weten. Rory weet zelf niet waar het precies om gaat en kan het Tom ook niet uitleggen. De basis van het Noord-Ierse probleem is duide lijk, maar is in de loop van vele jaren ver weven met tal van wraakproblemen. Wel heeft de film als thriller een meerwaarde en die zit in de vraag wat goed is en wat slecht. Een film over Noord-Ierland kan niet zonder actiescènes. Die zitten dan ook volop in The devil's own. Maar Pakula weet ze de schijn van authenticiteit mee te geven. Het is niet actie om de actie, maar - om het maar ironisch te typeren - functio nele actie. Net als in zijn vorige films heeft Pakula ook in zijn nieuwste een balans weten te vinden tussen document en amu sement; een film om serieus te nemen, maar ook een thriller om van te smullen. Rijk van Rotterdam The devils oivn is te zien in Alhambra Vlissin gen, De Koning Hulst en Cinemactueel Bergen op Zoom Brad Pitt in The devil's own. Het voornemen van het kabiuet om nog dit voorjaar met een voorstel te komen tot afschaffing van de Nederlandse Filmkeuring (NFK) en om het audiovisuele be drijfsleven een mandaat te geven om zelf leeftijdsadvisering te gaan toepassen, heeft tot een scherpe re actie geleid van het met opheffing bedreigde instituut. De NFK be veelt aan om de sinds 1977 geldende taakstelling te verbreden binnen een nieuw in te stellen organisatie: het Nederlands Instituut voor Clas sificatie van Beeldschermprodu centen.. NFK-secreatris Cor Crans ver klaart buitengewoon ontstemd te zijn over het feit dat de leden van de Filmkeuring op geen enkele wijze door de verantwoordelijke staats secretaris, Mevrouw Terpstra (VWS), waren gekendinhet voorne men tot opheffing. Van het kabi netsplan daartoe moest men via de pers vernemen. Deze behandeling werd als extra onheus ervaren om dat de NFK recent tot drie keer toe Mevrouw Terpstra voor een ge dachtewisseling" had uitgenodigd, terwijl de bewindsvrouw voor het afgesproken overleg nooit is komen opdagen. Brief In een brief aan de leden van de Tweede Kamer stelt het bestuur van de Nederlandse Filmkeuring dat het kabinetsvoornemen niet getuigt van realiteitszin en bovendien niet strookt met de intenties van het ook door Nederland in 1995 geratifi- ceerde Verdrag inzake de Rechten van het Kind. De brief aan de Kamerleden stelt dat inmiddels uit wetenschappelijk onderzoek duidelijk en niet-be twistbaar" is gebleken dat kinderen en jongeren schade oplopen door het zien van beeldschermgeweld: „In eigen land is dit al aan de orde gesteld door de hoogleraren O. Wiegman, T. van der Voort, J. Groe- bel en door de wetenschapper me vrouw dr. P Valkenburg. In de Ver enigde Staten van Amerika is uit een grootscheeps recent onderzoek ook van schadelijke effecten van het kijken naar geweld gebleken. Dit onderzoek ging uit van vier univer siteiten en werd verricht onder lei ding van de hoogleraren E. Donner- stein en D. Linz; er waren 200 onderzoekers bij betrokken." Afstomping Tot de geconstateerde schadelijke effecten behoren het aanleren van agressief gedrag, afstomping voor het effect van geweld en toename van angst. Indachtig het devies 'Je moet de vos niet op de kippen laten passen', heerst bij de NFK de over tuiging dat zelfregulering door het bedrijfsleven geen goede manier is om de belangen van kinderen opti maal te behartigen, omdat men als eerste doel altijd gericht is op het maken van winst en het maximali seren van die winst. Om de noodzaak van een allesom vattend keuringsinstituut te be pleiten wordt in de brief gewezen op het verschijnsel dat organisaties die nu al zelfregulerend zijn (zoals de videobranche of de tv-zender SBS 6) geheel eigen classificatie-syste men en symbolen hanteren en dat de chaos alleen maar groter zal worden als straks iedereen zijn eigen nor men gaat verzinnen. ,,Er dienen eenduidige beoordelingscriteria te worden ontwikkeld, in combinatie met standaardisering van de te ge bruiken aanduidingen." Professionals Het Nederlands Instituut voor de Classificatie van Beeldschermpro ducten (NICB) zou zich bezig die nen te houden met alle terreinen waarop 'beeldschermgeweld' zich kan voordoen: bioscoopfilm, televi sie, video, videospelletjes, internet, CD-i en CD-rom. Plet ledenbestand van de keurinsgcommissies dient een afspiegeling te vormen van de Nederlandse samenleving, onder leiding' van een beperkte groep pro fessionals die deskundigheid, erva ring en continuïteit garanderen. Er dienen wetenschappers, mensen van de publieke omroepen en verte genwoordigers van het bedrijfsle ven te participeren. Keuring Tenslotte wijst de brief erop dat de Europese eenwording en het trans nationale karakter van de gewelds- problematiek een verfijning wenselijk maken van de keurings categorieën, conform aan wat ge beurt in de ons omringende landen. In Nederland wordt thans gekeurd voor alle leeftijden, 12 jaar en 16 jaar. De NFK beveelt aan om nog een grens voor 7 jaar tussen te voe gen. NFK-secretaris Crans waarschuwt ervoor dat indien de Tweede Kamer akkoord gaat met het kabinets voornemen de Filmkeuring af te schaffen, het buitenland net zo vreemd tegen die liberalisering zal aankijken als het nu al doet tegen het Nederlandse drugsbeleid. Pieter van Lierop

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19