kunst cultuur Tsereteli houdt van het grote gebaar Omstreden succes van artistieke Georgiër vrijdag 4 april 1997 List in muzikaal theater Strijdbare Torquato Tasso Kleinkunstige popmuziek 20 Jasper Johns in Keulen Collectie Van Lier onder de hamer Overzicht van Corneille 22 kinderdorp aan de Zwarte Zee, waarvoor hij de Leninprijs kreeg. Toen hotel Jalta op de Krim en in 1980 een hoogtepunt: kunst voor de Olympische Spelen in Mos kou. Er tussendoor tientallen opdrachten in allerlei stijlen en met allerlei materia len. Het eigënzinnige talent Tsereteli combineert een verbluffende creatieve veelzijdigheid met een voor Russische be grippen ongekend organisatievermogen. En hij weet van oorspronkelijke tegen standers heel vaak medestrijders te ma ken. Of dat alleen met charme gebeurt, blijft zijn geheim. Krijgt Tsereteli weer een opdracht uit binnen- of buitenland, dan mobiliseert hij direct zijn hulptroepen. Uitgewerkt wor den zijn concepten door ingehuurde kun stenaars en geproduceerd wordt in zijn fabriek in Sint-Petersburg. Vroeger en nu geldt: Tsereteli is razendsnel, wat hij aan pakt kost niet meer dan begroot en het is op tijd klaar. Geen geld? Geen probleem: Tsereteli financiert voor en de rekening komt later. Hoe? Een filosofisch ant woord: „Ik geef meer dan ik ontvang." In Moskou debuteerde hij in de Brez jnjev- tijd met een opmerkelijk werk: het monu ment van de 'talenvriendschap'. Hij riskeerde zijn huid door er onder meer woorden van Boris Pasternak, de toen verketterde schrijver van 'Dokter Zjiva- go', op te laten aanbrengen. „Ik vond dat dit moest", zegt hij. Het werk kwam op onverklaarbare wijze door de moordende censuur. Tsereteli bleef staatsopdrachten krijgen, maar de grote doorbraak kwam een aan tal jaren later toen de toenmalige Mos- kouse partijsecretaris Jeltsin hem in zijn atelier in Georgië bezocht. Daar en in zijn Moskouse 'werkplaats' lopen de groten der aarde de deur bijna plat. Een handvol namen: Moeder Teresa, de Georgische president Zjevardnadzje, de Mexicaanse schilder Siqueiros, de Amerikaanse avant-garde artiest Rauschenberg, de ac teur Robert de Niro, de zanger Adriano Celentano, ex-VN-secretaris-genei'aal Perez de Cuellar en oud-president Bush. Zij waren net zo onder de indruk van deze commerciële en artistieke duizendpoot als Boris Jeltsin. Jeltsin haalde Tsereteli naar Moskou om daar vorm te geven aan het Overwinningspark, waar de zege op nazi-Duitsland moest worden uitgebeeld Tsereteli kwam, zag en bouwde. Hij cre- eerde een lieftallig kerkje, een giganti sche zuil met bovenaan een engel met trompet en onderaan Sint-Joris, de be schermheilige van Moskou, die het nazi monster onthoofdt en een enorme hal met de namen van de 11.000 Helden van de Sovjet-Unie tijdens de Tweede Wereld oorlog. Kunst of kitsch? Indrukwekkend is het wel. Als afsluiting schiep Tsereteli het monument 'de Tragedie der Volkeren'. Zeker een van zijn betere werken, maar de Moskovieten beviel het helemaal niet. Ze vonden dat zo'n triest monument niet hoorde in het park, waar het elke dag feest is en tientallen jonge paartjes hun trouw foto's laten maken. 'De Tragedie' werd verbannen. Tsereteli heeft daar geen enkel probleëm mee: „Nu staat het monu ment aan de 'Laan der Smarten', een rus tige plek in het park, en krijgt het de aan dacht die het verdient." Peter de Grote E n nu valt iedereen over hem heen vanwe ge zijn nieuwe kolossale creatie Peter de Grote. Het wordt een 'echte' Tsereteli. De compositie ter gelegenheid van het 350- jarige bestaan van de Russische vloot, wordt 94 meter hoog. Peter neemt daar van 19 meter in beslag. Er gaat 600 ton brons in plus 600 ton ander metaal. Zijn critici vinden het geheel monsterlijk en het hoort hier niet, want Peter werkte de meeste tijd in Sint-Petersburg en daar lag de vloot, zeggen ze. Studenten zijn al be gonnen een computerprogramma te ont werpen waarin de kolos symbolisch weer aan mootjes wordt gehakt. Zelfs zijn grote beschermer Loezjkov neemt nu, onder zware druk van de steeds sterker worden de tegenstanders, enige afstand van de kolos en zijn schepper. Hij zei dat zonder zijn medeweten Peter een kilometer van de eerst geplande plaats verrijst. Verder zei hij eivan uit te zijn gegaan dat Peter maar zeven meter groot zou worden. De plotselinge groei had hem verbaasd, ver klaarde Loejzkov. Maar dat was niet de schuld van Tsereteli, maar de vroeger Moskouse stadsarchitect en co-designer, aldus de burgemeester. De tegenstanders willen nu de Moskovieten per referendum laten bepalen wat er met Peter gebeurt. Loezjkov zei niet tegen het horen van de stem des volks te zijn. Beledigingen Boze tongen bewex-en al tijden dat Tsere teli samen met Loezjkov miljoenen ver dient aan de monumentale werken. De 'meester' is niet onder de indruk van de kritiek: „President Jeltsin heeft al lang geleden zijn goedkeuring gegeven voor Peter de Gx-ote." Hoewel hij zegt erboven te staan, doén de aanvallen hem wel dege lijk pijn. „Maar als ik 's ochtends opsta, ben ik de.beledigingen van gisteren al weer vergeten. He neem een kunstboek of ik ga schilderen." Zijn schildex-ijen ver koopt hij niet: „Ik schenk alleen wei-ken aan goede vrienden." Een andere zeer hardnekkige roddel is dat Tsereteli onder een hoedje speelt met de machthebbers in het land en op die ma nier de grote opdrachten in de wacht weet te slepen. En zijn ci-itici beweren dat hij veel jonge ai'tiesten in dienst heeft die het eigenlijke werk doen waarna Tsereteli met de eer gaat strijken. Tsereteli: „Onzin. Plet zijn geheime inschi-ijvingen. En ik kan er toch niets aan doen als mijn werk uitverkoren wordt. Wat het tweede ver wijt betreft: ik doe alles zelf. Alleen deuit- werking gebeurt bij grote projecten door medewerkex-s, maar wel onder mijn lei- ding," Op weg om Peter de Grote te bekijken, raken we het fenomeen kwijt. Als we uit eindelijk bij de bouwplaats aiTiveren is Tsereteli al weer verdwenen. De volgende afspraak wacht. In het atelier verdroogt de verf, maar wie weet heeft hij voordat de Moskouse avond valt nog wel even tijd om zich af te reagex-en op een van de klaar- staande doeken. Hans Hoogendijk Aangrijpend dagboek Victor Klemperer Hella Haassa maakt school Nieuwe poëzie van Carla Bogaards Sneeuwwitje volgens Wirn Hofman Michael Kernan kent Frans Hals 16 Poëtisch nachtbraken 17 Foto links: Het meeste werk van Tsereteli heeft een monumen taal karakter. Foto in tekst: Zoerab Tsereteli in zijn ate lier. Als er ergens in Moskou een gat ontstaat, is Tsereteli er als de kippen bij om het vol te poten met zijn monsterlijke scheppingen. Dat vindt een bekende Moskouse kunstcriticus. „Zijn herdenkingszuil in het Park Pabedda (Park van de Overwinning) is liet achtste wereldwonder", zei president Boris Jeltsin in 1995. De 63-jarige Zoerab Konstantinovitsj Tsereteli, een uit een adellijk Georgisch geslacht stammende kunstenaar, heeft artistiek Rusland in twee onverzoenlijke kampen verdeeld. Een aantal kunstenaars, studenten en kritische burgers wil de monumentale projecten van de Moskouse stadsarchitect, die in toenemende mate een stempel op de Russische hoofdstad drukken, laten verwijderen. De andere partij, waarvan de machtigen zoals burgemeester Loezjkov en Boris Jeltsin deel uitmaken, heeft Tsereteli steeds zo ongeveer de artistieke hemel ingeprezen. De strijd spitst zich toe op zijn laatste kolossale schepping: Peter de Grote die verrijst aan de oevers van de Moskva. Laura Fygi in Middelburg Bravoure van Bettie Serveert Ontaarde muziek vol juweeltjes Hufters en Hofdames prikkelen Mooie plaatjes van de Taviani's 18 Devil's own vol actie 19 Wie is deze monumentalist, die wijlen Chagall en Picasso tot zijn vrienden mocht rekenen en wiens wei-ken in vijf tien landen op px-ominente plaatsen staan? Beelden bij het Parijse Unesco-ge- bouw, voor de VN in New Yox-k, in Londen, Tokio en Sevilla. Wie is deze man met wie de Britse oud-premier Thatchei-, de Ame rikaanse px-esidenten Bush en Clinton weglopen en over wiens schilderijen de Amerikaanse oud-minister Baker niet uitgepraat x'aakt? In zijn Moskouse huis-atelier, een barok gebouw waar eens de Duitse ambassa deur resideerde, wachten we op de 'mees ter'. Alle gelegenheid om het zwaar bewaakte complex te bekijken. Op de enorme binnenplaats staaltjes van het multi-talent. Gigantische realistische en futuristische beelden, zeer omvangx-ijke mozaïeken, overal afgietsels in grote aan tallen van werken die hij al ergens heeft staan. De indruk is verpletterend. Het is niet eens de vraag of het mooi is. Het is veel, te veel. Voor de ingang van het eigenlijke enorme atelier dat Tsex'eteli op de binnenplaats heeft laten neei-zetten, staat zijn Merce des. Zoals veel Ge- ox-giëx's die het heb ben gemaakt, heeft ook hi j een voorkeur voor dit Duitse pro duet. Hij is nu onderweg in zij n terreinwagen van hetzelfde merk. Zakenman De deur van het ate lier gaat open. Een doordringende lucht van olieverf slaat de bezoeker tegemoet. Opnieuw van verbazing knip perende ogen. Hon derden schilderijen hangen hier zij aan zijhonderden staan er ook tien dik tegen de wanden. Bloe men, veel bloemen in felle kleuren, maar ook sprekende portretten. Na een meter of dertig het 'zenuwcentrum': het eigenlijke ateliei-. Hoog, uitsluitend glas. Er staan zes ezels, op elk ervan een doek. Drie maagdelijk, drie al gedeeltelijk be- schildei-d. Er voor paletten. Niet van het normale fox-maat. Bij Tsei-eteli gelden an dere nox-men. Het zijn houten platen van pakweg een meter bij 60 centimeter, waarop veel tubes verf zijn uitgeknepen. Zijn Georgische assistent: „Dat doen we elke morgen, zodat hij direct aan het werk kan. Tenminste als hij tijd heeft." Want Tsereteli is een druk man. Behalve schil der, beeldhouwer en ontwerper is hij ook zakenman. Naast werken over Picasso en Van Gogh ligt een boek met de titel 'Busi ness and Management'. En overal tele foons die Steeds overgaan. Na het atelier een overgangsruimte, ui teraard vol schildex-ijen, maar ook met een paar honderd wanstaltige kunstbloemen in potten op een kast. Daarna weer een zaal met schilderijen, maar verder gevuld met modellen van projecten, ontwex-pen, schetsen en fraaie geglazuux-de tegelta bleaus. Hier domineren histoi'ische mo tieven, veel oud-Russische en Georgische mythen en sagen. Het is te ovei-rompelend ente verwarx-end om ook maar een poging te doen het op j e te laten inwerken Jaloezie De 'meester' arriveert. Een compact ge bouwde breed lachende man, waar de energie vanaf stx-aalt. Een korte veront schuldiging voor de vertraging en voor het feit dat hij in een driedelig donker kostuum met pochet en kleurige stropdas is gehuld. „Nog al wat vergaderingen vandaag", zegt hij om direct over te gaan naar de kritiek op zijn nieuwste crea tie, een gigantisch beeld van tsaar Pe ter de Grote. „Jaloe zie, campagne tegen mensen uit de Kaukasus in het al gemeen en tegen Georgiërs in het bij zonder", zegt hij - En in één adem: „Wer ken kan niemand me verbieden. Ik kan altijd naar mijn Georgië, waar ik ook een atelier heb Een blik door het raam waar een aan tal van zijn honden speelt: „De honden blaffen, maar de ka ravaan trekt ver der." Zijn draagbare telefoon gaat. Tijd voor een klein portret van de kun stenaar. Geboren werd hij in de vx-oegex-e Sovjetrepubliek Georgië. Zijn afstudeerwerk op de Acade mie werd eind jaren '50 geweigei-d, omdat het niet voldeed aan de toen heersende so- cialistisch-realistische normen. Het was te afwijkend. Tsereteli: „Een schandaal. Maar wat moest ik? Ik was net getrouwd en mijn vrouw was in verwachting." In een paar nachten schilderde hij 'de Nieu we Mens'. Tsex-eteli: „Zo'n gx-ote stevige atleet met een tennisracket. Ik was er niet trots op." Daarna mozaïeken voor een foto's Hans Hoogendijk Foto boven en rechts: De laatste schepping van Tsereteli: Peter de Grote op de oever vari, de Mosk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15