voor geluidswal O-Souburg Sint Laurens is weer schoon PZC Onderzoek naar staat toren Ritthem Dorpsterrorist hoort jaar gevangenis en tbs tegen zich eisen zeeland 13 Rijkswaterstaat wil medio dit jaar beginnen met aanleg lezers schrijven weekenddiensten vrijdag 4 april 1997 onze verslaggever Maurits Sep - Rijkswa- jerstaat legt nog dit jaar een ge- aan langs de rijksweg )58 bij Oost-Souburg. De aar- jen wal komt te liggen tussen de (Centrum voor He- Icndaagse Kunst) en het via- over de Ritthemsestraat. 8e gemeente Vlissingen moet [orgdragen voor de aankleding an de geluidswal. Waarschijn- jjk deze maand nog wordt een nformatie-avond belegd voor niwonenden, verwacht ing. A latze, hoofd van de sectie mi- ieu in Vlissingen. )e grond voor de geluidswal omt van een aantal akkertjes lij de Kreekraksluizen. Daar leeft Rijkswaterstaat vervuilde [rond op een natuurlijke manier ereinigd. Omdat die grond toch foor handen is, is Rijkswater- taat bereid er een geluidswal nee aan te leggen,Het gaat dus im schone grond. Laat daar misverstand over be- taan", benadrukt voorlichter os Geluk, die wil voorkomen lat mensen denken dat Rijks- /aterstaat vex*vuilde grond iunpt. jeluk merkt verder op dat [ijkswaterstaat op zich geen ilicht heeft om de geluidsoverl ast van de A58 op te lossen. Mensen moeten daarvoor bij leprovincie of bij het ministerie ïan Vrom zijn. Die hebben daar mbsidiepotjes voor. Pas als wij ituaties veranderen hebben wij ien saneringsplicht wat betreft jeluidshinder. Dat is nu niet aan Jrote avond van iVrne's Genoegen IRNEMUIDEN - De 99-jarige ïuziekvereniging Arne's Ge- loegen uit Arnemuiden houdt anavond, vrijdag, haar jaar- ijkse grote avond in het vereni- [ingsgebouw in Arnemuiden. ie avond wordt gehouden in sa- nenwerking met de Openbare lasisschool 't Vierschip uit Ar- lemuiden. Aanvang 19.30 uur. let thema dit jaar is 'Amerika', ïr zullen verschillende muziek- oorten de revue passeren, zoals ock-'n-roir, Mexicaanse mu- iek, jazz en blues. Na de pauze I ;eeft Arne's Genoegen een con- :ert. de orde. Formeel hoeven wij ons dus niet aangesproken te voe len." „Als rijksoverheid zijn we na tuurlijk wel verplicht verder te kijken", vindt Geluk. „Daarom hebben we ook sneller dan ge pland ZOAB aangebracht op de A58 ter hoogte van Oost-Sou burg. Dat had inderdaad te ma ken met de geluidsoverlast van de rijksweg." Om diezelfde re den legt Rijkswaterstaat nu een geluidswal aan, maar ook om dat er toch al grond beschikbaar was. Geluk: „Gebruiken we die niet dan moeten we die naar de Grondbank brengen en dat kost ons geld." Beklag Voor Oost-Souburg wordt hier mee een al jaren voortslepend probleem opgelost. Sinds medio jaren tachtig is regelmatig ge vraagd om een geluidswal. In maart 1996 nog deden de geza- menlij ke kerken in het dorp hun beklag bij de gemeente. Tijdens begrafenissen op de begraaf plaats, die op een steenworp af stand ligt van de snelweg, kun nen de mensen elkaar door het voorbij razende verkeer nauwe lijks of helemaal niet verstaan. Bovendien moeten mensen in alle rust afscheid kunnen ne men van hun dierbaren, aldus de kerken in hun brief aan het gemeentebestuur. De gemeente liet destijds weten dat Rijkswaterstaat geen prio riteit gaf aan een geluidswal langs de A58 bij Oost-Souburg en dat zij zelf geen geld had voor een geluidsscherm. Dat is veel duurder dan een geluidswal, maar daar is weer geen plek voor tussen de begraafplaats en de rijksweg. Overigens brengt Rijkswaterstaat daar ook nu geen schermen aan. Alleen het stuk tussen de Water toren en het viaduct over de Rit themsestraat wordt voorzien van een geluidswal. De gemeen te Vlissingen moet zorgen voor consensus onder de betrokke nen, aldus Geluk. „Wij willen die wal best aanleggen, maar niet via allerlei procedures. We willen niet dat mensen weer protesten kunnen aantekenen en procedures kunnen begin nen." Als die consensus er komt, verwacht Gelul? dat de aanleg van de geluidswal medio dit j aar - net voor of net na de zomer- kan beginnen. De schoolkinderen van Sint Laurens getroosten zich heel wat moeite om het zwerfvuil in hun omgeving op te ruimen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever SINT LAURENS - Het dorp Sint Laurens is weer schoon. Ongeveer vijfentwintig leerlingen van de groepen 7/8 van de Prins Willem Alexanderschool trokken, bege leid door enkele vrijwilligers van de wijlt- vereniging, donderdagochtend met prik kers, handschoenen en vuilniszakken door de straten om zwerfvuil op te rui men. De oogst was ook dit jaar aanzien lijk. Aan het einde van de schoonmaakac tie hadden de kinderen zeven grote rolcontainers vol met rommel verzameld. De leerlingen gingen voor het tweede ach tereenvolgende jaar de straten op en de bermen in om allerlei soorten zwerfvuil op te ruimen. Het initiatief daartoe is af komstig van de wijkvereniging. „We zijn nu eenmaal een actieve vereniging", aldus voorzitter A Lievense. „We hebben aller lei ideeën en zoiets komt gewoon in je op borrelen." Opvoedkundig De schoonmaakactie dient twee doelen: het dorp wordt schoon en de leerlingen wordt verantwoordelijkheidsbesef bijge bracht. Lievense: „Het opvoedkundig as pect is wat mij betreft belangrijker dan het schoonmaken. Vandaar dat we ook de school hebben gevraagd om mee te doen. Daar kregen we gelijk een hele enthousi aste respons van." De buit bedroeg ook dit jaar weggegooide blikjes, veel papier, snoepwikkels en plas tic. „Je kunt het zo gek niet bedenken of 't wordt wel gevonden", vertelde de voorzit ter van de wijkvereniging. De stadsreini ging van de gemeente Middelburg stelde de vuilniszakken, de rolcontainers en de handschoenen beschikbaar. „We hebben iets meer opgehaald dan vorig jaar, terwijl we toen ook nog de rijksweg hebben mee genomen, dus de opbrengst is best schok kend." Na afloop kregen de kinderen als dank voor het opruimen een ijsje van de wijkvereniging. Caravan Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ook geen geschikte plek was om je fiets kwijt te kunnen. En een geschikte plek moet gemakke lijk met de fiets bereikbaar zijn, niet al te ver van de winkels, niet diefstal gevoelig en sociaal vei lig. En dat is niet altijd even ge makkelijk. En dus werd die fiets op het Scheldeplein zelf neerge kwakt en werd er achteraf naar een oplossing gezocht. Oplos singen achteraf zijn in de regel niet de beste of de fraaiste. Iets dergelijks staat ons nu weer te wachten met de herontwikke ling Lange Zelke/Oude Markt. In de opdracht voor het haal baarheidsonderzoek komt het woord 'fiets' namelijk niet voor. Maar misschien is BAM Vast goed Ontwikkeling BV zo ver standig om daar toch nog aan dacht aan te besteden. M. P. Prins Rijnstraat 20 Oost-Souburg In het artikel (PZC, 25-3) stond dat de derde caravan aan de Veerse jeugd geschonken is door een Veerenaar. Niets is minder waar. De Veerenaar heeft alleen het bedrag voorgeschoten, Bin nen drie dagen was het volle be drag weer in het bezit van de voorschieter. Meer problemen heb ik ermee dat de Veerse jeugd de afgebrande caravan zelf moest opruimen. Tot onze grote schrik bleek de oude caravan te zijn voorzien van asbest. Ook de verbrande asbestresten moes ten ze zelf van de gemeente op ruimen. Het was beter geweest wanneer de gemeente dit niet de jeugd liet opknappen. W. L. den Beer Poortugael 't Singeltje 5 Veere Wijk Ik ben het niet eens met wat er- vermeld werd in de PZC (22-3) over de wijk Nieuw-Middel- burg. Ik zelf woon sinds septem ber '96 in deze wijk. Ik heb geen last van de jongeren. Ik erger me wel aan die mensen die te gauw in de telefoon klimmen en de po litie bellen bij het minste ge ringste. Dat zijn voor mij die mensen met een goed gevulde beurs, auto en eigen huis. Geen zorgen hebben zij. Ze hoeven niet te knokken in deze harde maatschappij voor een plaatsje. Dat moeten de jongeren wel voor een eigen plek, die ze nog' steeds niet hebben. Geef ze die dan eens en zeur niet zo. mevr, L. J. Flohil Zach. Jamenstraat 11 Middelburg Fiets II Fiets I In het artikel 'Zware onvol doende voor fietsbeleid van ge meente Vlissingen' (PZC 28/3) wordt onder meer het Schelde plein genoemd en dat is inder daad een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet. Bij de ontwik keling van dit plein heeft kenne lijk geen mens er aan gedacht dat een groot deel van het win kelend publiek, naar ik meen zo iets van dertig procent, met de fiets naar de binnenstad gaat. Het gevolg daarvan was dat er- Mevrouw Coos Huijsman zegt: „Ik ben realistisch. In deze sa menleving kun je niet zonder een auto" (Strijd voor de fiets, PZC 28-3). Hoezo, realistisch? De realiteit is dat vele duizenden mensen buiten de maatschappij staan. Immers, zij hebben geen auto. Niét omdat ze bewust voor het milieu hebben gekozen en niét omdat ze van hun werkgever- een mooie fiets hebben gekre gen. Nee, deze mensen fietsen met boodschappen, met kinde ren voor- en achterop, naar hun werk en naar de stad omdat ze domweg geen geld hebben voor een auto. Ze fietsen omdat ze moeten, óók als het slecht weer is en ook door naargeestige tunneltjes. In deze samenleving leun je best zonder een auto, maar je zou daar wel zelf voor moeten kunnen kiezen. M. Roelse Oostzeestraat 2 Oost-Souburg VEERE Welfare - De afdeling Welfare van het Rode Kruis houdt op dinsdag 8 april van 14.00 tot 15.30 uur een tentoonstelling en verkoop van allerlei handge maakte artikelen in Nieuw San- denburgh in Veere. 5 en 6 april 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: IV. van Ouwerkerk, Gerbrandys-' Iraat 6, tel.(0118)465498, zon. 0.00-24.00 uur: G. Snijder, Burg. van Woelderen- laan 12, tel. (0118)413933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. i Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: M. A. de Vries en K. Prins, Heren 18, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: de Doelder, Bellinkplein 1, tel. ,10118)639933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg- Zuid, Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: J, Visser, Wachttoren 19, Middel burg, tel. (0118) 627664. zon. 0.00-24.00 uur: N. Kapteyn, Lekstraat 6, Oost-Sou burg, tel. (0118) 461630. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18,00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Qostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2,Serooskerke, tel. (0118) 591212. Domburg, Aagtekerke, Westkapel- le, Meliskerke, Zoutelande, Koude- kerke en Biggekerke, vrij. 18.00- zon. 24.00 uur: F. van Eede, de Casembrootstraat ZOUTELANDE Woonzorgcomplex - Woning stichting Walcheren houdt za terdag 26 april een Open Dag in het- woonzorgcomplex te Zoute lande. Belangstellenden kun nen tussen 10.00 en 14.00 uur te recht in het gebouw dat ouderen de mogelijkheid biedt om zelf standig te wonen en zorg te krij - gen wanneer dat nodig is. Plet woonzorgcomplex is te vinden aan de Borné in Zoutelande. MIDDELBURG MIDDELBURG 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bouwense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. (0118) 552190. Tandartsen: Walcheren: W. v. d. Heijden, Noordstraat 12, Westkapelle, tel. (0118) 572182. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Patiënten tandarts P. van Malland: praktijknummer bellen. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.00 uur: H. Hament, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: J. Drijdijk, tel. (0118) 626045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: E. v. d. Akker, Kanaalstraat 3, Oost- Souburg, tel. (0118) 460860. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33a te Oost kapelle, landbouwhuisdieren tel. (0118) 581443, gezelschapsdieren tel. (0118) 582985. Dierenarts A. Meijns: Oostkapelseweg 12, Grijpskerke, tel. (0118) 593060. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Apotheken: Middelburg: W. K. Hummelen, Markt 69, tel. (0118)612134. Vlissingen: Apotheek Van de Sande, Badhuis straat 30-36, tel. (0118) 412066. Thuiszorg: Kledingbeurs - Peuterspeelzaal 'tKinderbolwerk aan de Neder- s tra at in Middelburg houdt woensdag 16 april tussen 14.00 en 15.00 uur en tussen 19.30 en 20.30 uur een zomerkleding- beurs. Kleding in de maten van 98 tot en met 164 kan 's ochtends vanaf 8.30 uur worden ingele verd bij de peuterspeelzaal. Rommelmarkt - De Klimop- school aan de Grevelingen- straat in Middelburg houdt zaterdag 19 april een rommel markt op school. Mensen die nog oude spullen kwijt willen, zoals servies, glaswerk, boeken, gereedschap en meubels, kun nen die brengen naar de school. De rommelmarkt wordt gehou den van 9 tot 15 uur. Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverple ging en uitleen verpleegartikelen, tel. 06-53863677. MIDDELBURG Kledingbeurs - De Unie van Vrijwilligers in Middelburg houdt donderdag 10 april een kledingbeurs in het pand He rengracht 52. De beurs duurt van 9.30 tot 13.30 uur. MIDDELBURG Pensioen - De afdeling Walche ren van de Nederlandse Bond voor Pensioenbelangen houdt op 9 april haar ledenvergade ring in De Schakel in Middel burg. De vergadering begint om 14.00 uur. Aan de orde komen het jaarverslag van de secretaris en het financieel jaarverslag over 1996 en de begroting voor 1997. Tevens moet een vervan ger worden gekozen in het be stuur van de bond, omdat C. van Zee-Prent aftreedt en niet her kiesbaar is. van ónze verslaggever Maurits Sep RITTHEM - Er komt een bouwkundig onderzoek naar de staat waarin de kerktoren van de hervormde gemeente in Ritthem verkeert. De sector beheer van de gemeente Vlis singen heeft inmiddels een krediet van 25.000 gulden aangevraagd bij de gemeente raad om zo'n onderzoek uit te laten voeren. Daaruit moet blijken hoe hard een restaura tie van de kerktoren nodig is. De gemeenteraad zal de kre dietaanvraag in april of mei bespreken. „Ach, wat is hard nodig", rea geert G. de Looff van de afde ling accommodaties. „D'r moet inderdaad het nodige ge beuren. Door weersinvloeden zijn veel voegen weggesleten. Maar er is geen gevaar van uit vallende stenen. Er zitten er- een paar losmaar die zitten op de begane grond." Dat is ge bleken bij een door de gemeen te uitgevoerde, oppervlakkige observatie van de bouwkundi ge staat van de kerktoren, en kele weken geleden. Het kerkgebouw is van de her vormde gemeente, de kerkto ren van de gemeente Vlissin gen. Het Dorpscomité Ritthem heeft de gemeente eind januari in een brief om aandacht ge vraagd voor de slechte staat van de toren. Een aantal men sen zou hierover bij het comité hebben geklaagd. Het is, zo schrijft het dorpscomité, niet alleen een lelijke toren gewor den, maar ook een gevaarlijke omdat door het ontbreken van voegen stenen uit cle muur val len. Plet is niet alleen gevaar lijkvoor de kerkgangers, maar ook voor toeristen. De Ram- mekens-fietsroute voert im mers langs de toren. Volgens secretaris R. J. Jans sen van het Dorpscomité Rit them staat de kerktoren inder daad nog niet op instorten, maar kan het onderhoud wei nig uitstel meer velen. Voor- restauratie van de toren wordt in de financiële meerjaren planning van de gemeente pas in het j aar 200 0 geld uitgetrok ken (250.000 gulden). Dat wil echter niet zeggen dat de toren ook pas over drie jaar wordt opgeknapt. Het is, beaamt De Looff, zeerwel mogelijk dat de restauratie eerder wordt uit gevoerd als het bouwkundig onderzoek uitwijst dat dat no dig is. „Die 250.000 gulden zal in elk geval niet voldoende zijn", verwacht hij De slechte staat van de kerktoren in Ritthem is volgens het dorpscomité zorgwekkend. foto Ruben Oreel van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie nu-, T. de Jong heeft don derdag in Middelburg tegen een 49-jarige inwoner uit Noord- gouwe een jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging ge- eist. Volgens de officier heeft de man op 24 augustus vorig jaar- zijn buurman zodanig mishan deld, dat voor diens leven werd gevreesd. De verdachte en zijn buurman leefden al geruime tij din onmin met elkaar. Het liep die dag volstrekt uit de hand, toen de verdachte de hond van zijn buurman schopte. Deze kwam ver-volgens met een aardappel- riek naar buiten en riep dreigen de woorden. De verdachte had 'steek maar, steek maar' geroe pen. „Als ik gewild had, had ik de riek recht door hem heenge stoken, maar ik heb de riek af gepakt en weggegooid", riep hij gisteren voor de rechtbank uit. Hij had daarna de keel van het slachtoffer dichtgeknepen. De buurvrouw was eraan te pas ge komen om door het slaan met een ijzeren voor-werp de twee te scheiden. De man stond binnen de dorpsgemeenschap bekend om zijn gewelddadig karakter. Ook andere dorpsbewoners hadden door middel van een brief aan justitie al eerder laten weten dat ze bang waren voor de 'eenmansterreur' De rechtbank wees op een psy chiatrisch rapport van het Pie- ter Baan Centrum dat de kans op herhaling groot acht. Uit het onderzoek bleek dat de man aan een persoonlijkheidsstoornis, koppigheid, a-sociale trekken, paranoïde en frustraties leed. Hij werd verminderd toereke ningsvatbaar bevonden. Het PBC adviseerde daarom tbs met verpleging volgens aanwijzing. VLISSINGEN Bossenburgh - Het buurtcomité Bossenburgh in Vlissingen houdt maandag 7 april een openbare vergadering in soci aal-cultureel centrum Het Bol werk aan de Lindeyerlaan. Aan de orde komt onder meer de ver slaggeving van de werkgroep Houdt Bossenburgh Schoon en de werkgroep verkeer/verlich ting van het wijkoverleg Groot- Lammerenburg. De vergkde- ring begint om 19.30 uur. De verdachte, die eerder een psychiatrisch onderzoek had geweigerd, had al lang stelling genomen: „Het rapport lag al vast voor ik er naar toe ben ge gaan. Ik zie dit niet zitten", wees hij alle hulp van de hand. Des kundige T. Haverkamp meende dat reclasseringsbegeleiding hem zou kunnen helpen. „Het is zeer betreurenswaardig dat hij zich zo opstelt." Raadsman mr. G. Veen van de Noordgouwenaar-, die in deten tie zit, beriep zich op noodweer. Hij vond dat er ontslag van rechtsvervolging moest volgen. „Mijn cliënt voelde zich be dreigd. Hij probeerde de riek af te pakken. Om zich te verdedi gen heeft hij de buurman bij de keel gegrepen." Veen verwees naar een mishandeling in 1994, waar-van zijn cliënt zelf het slachtoffer- is geweest. „De da ders zijn nooit gevonden. De overheid heeft daar niets aan gedaan. Omdat de dorpsbewo ners bang werden dat hij wraak zou nemen, ging de politie maar extra surveilleren." De ver dachte, die vrijwel geen sociale contacten heeft, is wel bereid om naar een andere plaats te verhuizen, mits hij een redelijke prijs voor zijn woning krijgt. De rechtbank doet op 17 april uitspraak. Hardrijders op de bon VLISSINGEN - Bij snel heidscontroles op ver schillende plaatsen heeft de politie Walcheren don derdag 200 overtredingen geconstateerd. Op de Noordweg in Sint Lau rens werden tussen 6.10 en .14.20 uur 1548 voertui gen geregistreerd, waar van er 22 te hard reden. Op de Gerbrandystraat in Vlissingen passeerden tussen 6,30 en 14.00 uur 1945 voertuigen, waarvan er 34 te snel reden. De Middelburgsestraat in Koudekerke gaf tussen 6.50 en 8.10 uur 577 voer tuigen te zien, waarvan er 35 in overtreding waren. Op de Nieuwlandseweg in Middelburg passeerden tussen 10.00 en 12.15 uur 999 voertuigen, waarvan er 109 in de fout gingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13