Discotheken of risicotheken? politiek jojo Siem Buijs jojo in de PZC Maart was zeer zacht en droog Brand in bedrijfsloods CDA wil Kamerleden uit alle regio's zeeland 11 Vlag mag 4 mei overal halfstok Illegaal overtrad alle regels Zeeschip morst zware stookolie Man trachtte jongens te verleiden Emergis zet demontage voort Acht maanden voor poging tot verkrachting f vrijdag 4 april 1997 DEN HAACj - Iedereen mag" op zondag 4 mei de vlag halfstok laten hangen vanwege Nationale Dodenherdenking, onge acht de gemeente waar hij of zij woont. Voor zover minister Borst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport weet is er geen gemeente die haar inwoners belemmert deel te nemen aan de Nationale Herdenking op 4 mei. Wel weet zij dat enkele gemeenten het laten doorgaan van herdenking op 4 mei als ontheiliging van de zondagsrust zien. Die willen daarom of geen aandacht schenken aan dc herden king of die verplaatsen naar zaterdag 3 mei. Dat laatste is bij voorbeeld het geval in de kern Arnemuiden. De gemeente Middelburg, waaronder Arnemuiden valt, houdt de herden king zelf echter op 4 mei Het PvdA-Kamerlid B. Middel dacht dat een aantal gemeen ten de herdenking op 4 mei onmogelijk had gemaakt vanwege de voorrang die het wilde geven aan zondagsrust en kerk- VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee heeft woens dagnacht op de Nieuwe Vlissingseweg tussen Vlissingen en Middelburg een man uit Serooskerke aangehouden. De man reed slingerend en met lage snelheid over de weg. Onderzoek leerde dat de man te veel had gedronken en dat de auto niet verzekerd was, niet gekeurd was, technisch niet ingoede staat verkeerde en geen geldig kenteken had. Bovendien bleek de man illegaal in Nederland te verblijven. Vorig jaar is hij al een keer het land uitgezet. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt, waarna hij is overgedragen aan de vreemdelingen dienst van de politie in Middelburg. ELLEWOUTSDIJK - De kapitein van het Cypriotische zee schip Panyat Ilyicha (12.403 grostonnage) heeft woensdag nacht een boete van 5.000 gulden gekregen voor het veront reinigen van het oppervlaktewater. Het schip kreeg rond half vier op de Westerschelde, in de Everingen ten westen van Elle- woutsdijk, te maken met een 'overloper' door een peilfout aan boord. Zware stookolie golfde daardoor op het dek en langs de zijkant van het schip de zee in. Namens de officier van justitie bood de Vlissingse waterpoli tie de kapitein een schikking van 5.000 gulden aan. De kapitein ging daarmee akkoord en be taalde de boete direct. SINT-MAARTENSDIJK - Een 47-jarige man uit Sint-Maar- tensdijkzou diverse minderjarige jongens uit zijn woonplaats geld hebben geboden om ontuchtige handelingen bij hem te plegen. In een maand tijd werd daarvan bij de politie in vier gevallen aangifte gedaan. Donderdag is de man door de poli tie gehoord. Er wordt proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Het ging in alle gevallen om jongens in de leeftijd van twaalf tot zeventien jaar. Onderzoek wees uit dat de man zich in geen enkel geval aan iemand heeft vergrepen. Iiij had hen alleen getracht te verleiden. GOES - De Stichting Emergis, voor geestelijke gezondheids zorg in Zeeland, is bereid de Demontage Werkplaats Zeeland over te nemen, Dit besloot de raad van toezicht van Emergis woensdagavond. De huidige aandeelhouders van DWZ, DELTA Nutsbedrijven en de Federatie Sociale Werkplaatsen in Zeeland nemen 15 april een definitief besluit over de werkplaats. Zij zien zelf geen toekomst meer in het bedrijf. De huidige werknemers kunnen terecht bij Delta Nutsbedrijven en de Betho in Goes. van onze medewerker doorJos Broeke VLISSINGEN - De afgelopen maand maart was zeer zacht, droog en zonnig. De gemiddelde temperatuur' in Wilhelminadorp bedroeg 8.3 graden tegen 5.3 normaal, Maart '97 behoort daarmee tot de zes zachtste maartmaanden van deze eeuw. De meeste van die warme maanden kwamen in de periode '88-'95 voor, met als koploper maart '91 met 9,0 gra den. De hoogste temperatuur werd op 4 maart in Westdorpe gemeten: 16.4 graden. De laag ste temperatuur werd op 22 maart in Wilhelminadorp opge tekend: -2.1 graden. Het aantal vorstdagen (minimum tempera tuur onder 0) liep uiteen van nul in Vlissingen tot twee in West dorpe. Vier nachten kwam het tot vorst aan de grond. De hoeveelheid neerslag in Wil helminadorp was 15 mm tegen 62 mm normaal. Vorig jaar was maart nagenoeg even droog. Het regende in tota al 2 5 uur tegen 5 7 uur gemiddeld. Burgh-Haam- stede meldde 11, Vrouwenpol der 14. Nieuwvliet, Ritthem, Middelburg en Vlissingen 17 en Westdorpe 22 mm. De zon scheen in Wilhelmina dorp 145 uur tegen 110 uur nor maal. Het aantal zonloze dagen was vier tegen twee gemiddeld. Vlissingen meldde 147 en West dorpe 141 uur zon. Op vier dagen werd in Vlissin gen windkracht 7 of meer geme ten. Op 27 maart kwamen wind stoten voor tot 92 km per uur. van onze verslaggeefster HOEK - Een brandende tractor heeft donderdagmiddag een loods van een loon- en verhuur bedrijf aan het Mauritsfort bij Hoek in lichterlaaie gezet. De schade bleef beperkt tot enkele gaten in het dak. De brandweer vermoedt dat er sprake was van kortsluiting. De technische re cherche stelt een onderzoek in. Om Kwart voor vier kreeg de brandweer van Hoek de mel ding binnen. Bij aankomst bleek dat er sprake was van hevige rookontwikkeling. Daardoor was het volgens post- commandant Francke vrijwel MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft wegens poging tot verkrachting een 31- jarige inwoner van Terneuzen veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan' vier maanden voorwaardelijk. De officier van justitie had vijf tien maanden onvoorwaarde lijk geëist. De Terneuzenaar had op 12 februari 1995 zijn ex- vriendin in haar eigen woning proberen te veria-achten. De rechtbank motiveerde het mildere oordeel met het feit dat er tussen de behandeling van de rechtzaak en het misdrijf meer dan twee jaar heeft gezeten. onmogelijk om de plek van de tractor in de hal te traceren. Zonder perslucht konden de vijftien brandweerlieden het vuur bovendien niet bereiken. Toen de tractor eenmaal was ge vonden, werden er drie stralen op gericht. Voorkomen kon wor den dat ander materiaal in de loods verloren ging en dat naastgelegen schuren schade opliepen. Om kwart over vier werd het sein brand meester ge geven. Francke schat de schade op een ton. De eigenaar van het bedrijf is verzekerd. (Advertentie) I van onze Haagse redactrice Lianne Sleufjes DEN HAAG - Het CDA hecht heel erg aan regionale sprei ding. bij het samenstellen van de kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen. „Het is een van onze speerpun ten," zegt woordvoerster Rixt Meines van het CDA-partijbu- reau. Of daarmee vaststaat dat een Zeeuwse CDA'er op een verkiesbare plaats komt bij de Tweede-Kamerverkiezingen wil zij niet zeggen. Het Zeeuwse Tweede-Kamer- lidlBeïnema houdt het. na deze Kamerperiode ,k voor gezien. 1 Het CDA Zeeland heeft de 'fractievoorzitter m de provin ciale staten S. Buijs gebombar- deerd tot Boinema's opvolger. „Er wordt bijvoorbeeld ook ge- keken naar een goede -verde ling naar leeftijd, - meer onder de veertig en boven de zestig jaar het aantal mannen en vrouwen, allochtonen en reli- gie," aldus Meines. Zowel voorzitter Rombouts van de kiescommissie als par ti] voorzitter Helgers wil nieuw bloed in de fractie'. Een van de manieren om dat te bereiken is een limiet stellen aan het aan tal,Kamerjaren; ,na, twaalf jaar Tn' de Kamer zou er plaats ge maakt moeten worden voor een nieuweling. „Ook die drie termijnen is een van de wegingsfactoren. Maar die factor is zeker niet, za- ligmakendWe kijken immers ook naar specialisme van de kandidaten, dat telt ook mee Bovendien, als die 12, jaar het enige criterium zóu zijn, zoua De Hoop Scheffer ook moeten vertrekken, gezien zijn aantal Kamer]aren." Dat is het CDA niet van plan: De Hoop Schef fer ïs pas vorige week gekozen tot fractievoorzitter gekozen. Op 16 april moet de zogeheten - groslijst van het CDA klaar zijn Alle gemeentelijke afde lingen hebben het recht daar- voor vijf kandidaten aan te dragen. „Het kan zo zijn dat je niet eens weet dat je op die groslijst staat", aldus Meines. Verplicht De zittende 34 CD A-Kamerle den komen ook verplicht op die lijst, of ze nu wel of niet nog een periode als volksvertegeri-, woordiger willen volmaken. „Maar degenen die ermee wil- 1 len stoppen, zoals Beinema, kunnen dat natuurlijk wel aangeven." Na 16 april moeten de mensen die op de groslijst staan laten weten of zij zich inderdaad be schikbaar stellen. De commis sie Rombouts weegt dan de nieuwelingen onder de kandi daten. Het partijbestuur en fractievoorzitter J. de Hoop Scheffer beoordelen de zitten de Kamerleden. Daar worden op dit moment functionerings gesprekken mee gehouden door De Hoop Scheffer en par tijvoorzitter Helgers. Op 16 oktober moet de advies- lijst opgesteld zijn, Daarover stemt een versterkt partijbe- 7 stuur. Daaruit rolt dan de zoge heten uiteindelijke advieslijst uit Daar mogen maximaal 68 kandidaten op staan: twee maal het aantal zittende Ka- merleden34). Die lijst gaat naar de afdelingen die erover stemmen waarbij de regel is: meeste stemmen gelden. De le den bepalen zo de volgorde. Regionale lijsten Zeer waarschijnlijk krijgen de zeventien regionale CDA-af- delingen toestemming van het bestuur om vanaf nummer vijf tig zelf met regionale kandida ten te komen. „Dan kun je dus zeventien verschillende CDA- kieslijsten krijgenaldus Mei nes. Volgens de jongste peiling van bureau Inter/View zou het CDA als er nu verkiezingen zouden zijn, dertig zetels ha- len. - In de disco is het meestal stampvol, rokerig en lawaaierig. Opgeteld zijn de risico's direct duidelijk... foto Pieter Honhoff De onderzoekers vinden het een lacu ne in de wetgeving dat soortgelijke re gels niet bestaan voor discogangers. Zeeland werd niet meegenomen in de recente onderzoeken. „Maar voor ons hebben discotheken en vergelijkbare complexen - als risicovolle objecten - wel de hoogste prioriteit", verzekert waarnemend commandant L. Sandee van de Regionale Brandweer Zeeland. Zowel op regionaal als op gemeente lijk niveau worden de disco's jaarlijks minstens eenmaal gecontroleerd. „Aan preventie in de zin van perma nente voorlichting komen we nog te weinig toe. Dat is echt voor verbete ring vatbaar." Onderzoeker René Hagen van het brandweerinstituut onderstreept de noodzaak om de ondernemers con stant achter de broek te zitten. Anders verslapt de aandacht. Sandee: „Re gels of niet, slaat in zo'n disco de pa niektoe dan kun je ondanks al die goe de voorzorgsmaatregelen toch nog enorme problemen krijgen. Het is er meestal stampvol, rokerig, lawaaie rig, noem maar op... Als je dat alle maal optelt, zijn de risico's direct dui delijk." Pieter Hollebrandse van de Beach- club in Domburg vindt het logisch dat je als ondernemers niets aan het toe val overlaat. „Als je denkt aan die enorme branden in disco's in het buitenland, met tientallen doden, dan slaat je de schrik toch om het hart?" Z'n collega Wilfried Groosman van bar-dancing Jopie in Sluis weet wat vuur is; z'n zaak brandde al twee keer uit. Ook hij neemt geen enkel risico. Dus: ieder jaar verschillende contro les en permanent de vinger aan de pols. „Je kunt bij een speciale stich ting van collega's zo'n disco-certifi caat aanvragen, waarmee wordt aangegeven dat je aan de strengste veiligheidseisen voldoet. Wat heb ik aan zo'n papiertje aan de muur en jaarlijks zo'n controleur over de vloer. Bij mij controleren de brandweer en de mensen van de verzekering. Disco Love in Kloosterzande is jaar lijks verschillende malen het toneel van een brandweeroefening. „Alles wat we in huis moeten hebben, heb ben we", zegt Ber van Damme. Aan de achterzijde heeft Disco Love grote nooduitgangen. „Gaat het mis, dan kan iedereen zo de polder in." Disco- theek Kiekieris in 's-Heerenhoek werkt ook nauw samen met de brand weer. Exploitant Kees van Damme: „Je moet altijd op het ergste voorbe reid zijn, want ontstaat er paniek dan hebben de mensen toch altijd de nei ging dezelfde deur op te zoeken waar door ze naar binnen zijn gekomen." Die veiligheidseisen mogen van hem heel streng zijn. Cursus Anders is het met de nieuwe regels voor portiers, vastgelegd in de Wet particuliere beveiligingsorganisaties en recherchebureau. Belangrijkste eis: het volgen van een cursus, Van Damme: „Van dat soort dingen word ik een beetje moe. Natuurlijk hebben we in het verleden weieens problemen gehad en daardoor hebben mijn men sen ook weieens voor de rechter ge staan. Maar wat zegt die dan? Je moet niet slaan, maar met die ruzieschop pers praten! Ik zie het al voor me: een knokpartij stilleggen en vervolgens in een kring gaan zitten voor een goed gesprek... Ik heb best goede contacten met de politie, maar die kampt in de weekeinden meestal met een krappe bezetting. Dus kan het even duren voor ze komen. Wat moet je in zo'n ge val! Je zaak laten slopen?!" Groosman van Jopie in Sluis: „Zodra ik met portiers moet gaan werken, sluit ik de tent. Het moet allemaal wel leuk blijven!" De algemene conclusie: cursussen, de tectiepoortjes, handscanners... het zijn allemaal mooie hulpmiddelen om het geweld uit de disco te bannen. Maar gebeurt het niet binnen, dan ge beurt het wel voor de deur. En wie I staat daar? De portier. Van Damme j van Kiekieris: „Gelukkig staan wij nog een beetje bekend als een boeren- tent. Laat dat maar zo. Zo houden we al dat wapentuig mooi buiten de deur. Al ga ik dit wel direct afkloppen! door Wout Bareman De discotheek ligt onder vuur. Bij na letterlijk. Niet alleen worden portiers steeds vaker met vuurwapens bedreigd, onderzoek door de Consu mentenbond en het Nederlands Instituut voor Brandweer en Ram penbestrijding heeft uitgewezen dat veel discotheken niet brandveilig zijn. Vluchtwegen dieniet berekend zijn op een massale uittocht van de discogan gers, moeilijke bereikbare nooduit gangen, die vaak tot overmaat van ramp ook nog op slot zitten om de kaartverkoop bij de ingang niet te frustreren, deuren die worden ver sperd door zitjes of aan de buitenkant geparkeerde auto's, onhoorbare alarminstallaties, ondeugdelijke brandmelders, een haperende nood verlichting... het werd allemaal gesig naleerd. |De bond en het brandweerinstituut onderzochten achttien discotheken door het hele land. In de marge meld- den ze nog dat in de naar schatting 800 discotheken in ons land jaarlijks 2800 discobezoekers dooreen ongeval wor- i den getroffen. In bijna zeventig geval- i len gaat het om een ongelukkige val op i de dansvloer. Maar wat blijkt? Het (personeel heeft over het algemeen niet eens een EHBO-cursus gevolgd. Gehoorbeschermers iDe Consumentenbond heeft de Ver- j eniging van Nederlandse Gemeenten gevraagd de controle op de cüsco's te i verscherpen. De regels deugen wel, maar de naleving rammelt. Daarnaast moeten de gemeenten ook imeer aandacht gaan besteden aan j voorlichting. O ja, en dan kan tegelij kertijd weer eens worden gewezen op de noodzaak de knop van het geluid i wat terug te draaien. Want al dat on- derzoek heeft ook nogeens uitgewe- zen dat de geluidsdruk die iemand in 145 minuten op de dansvloer van de disco te verwerken krijgt, gelijk staat aan acht uur werken bij negentig de cibel. De Arbowet schrijft onder der gelijke omstandigheden in het be- drijfsleven gehoorbeschermers voor. [an onze verslaggevers oen Jansen en René Schrier - Het CDA in de staten Zeeland moet andermaal op zoek paar een nieuwe fractievoorzitter. Siem Buijs is zeer genegen zijn zwarte etel in de Zeeuwse statenzaal te ver- uilen voor een blauwe stoel in de Veede Kamer. Zijn partij schuift hem aar voren als opvolger van M. Beine- pa, die sinds mensenheugenis als ieeuws CDA-vertegenwoordiger in de laagse politiek fungeert. Het bestuur an de CDA-kamerkring Zeeland be- chouwt Buijs als 'verreweg de beste iaudidaat', een predikaat waarmee de aan op wie hel van toepassing wordt eiklaard het ongetwijfeld van harte ens is. n de Zeeuwse politiek heeft Buijs (52, luisarts in Goes) een carrière gemaakt Lie aan de bewegingen van een jojo loet denken. Zijn verschijning op de iDA-kandidatenlijst voor de staten- 'erkiezingen wekte enige verbazing, imdat velen vermoedden dat hij eerder iet liberale gedachtengoed was toege daan. De samenstellers van de kandi- latenlijst voor de statenverkiezingen U1995 waren niet zodanig van zijn ca paciteiten onder de indruk dat ze hem Pen hoge klassering gaven. Hij kwam ip de elfde plaats van de ontwerp-lijst estaan; op de definitieve lijst kroop hij ien plaats omhoog. Teleurstelling lat bleek onvoldoende om recht reeks in de staten te worden gekozen. Iet CDA verloor in 1995 drie zetels en luijs moest tot zijn grote teleurstelling 1A. Stoffels voor laten gaan, die zich een voorkeurscampagne rond zijn per soon had laten welgevallen. Omdat een (er geplaatste CDA'er ervan afzag zi]n zetel in de staten in te nemen, kon js alsnog aantreden. De fractie koos hem meteen maar tot voorzitter, ju die rol heeft Buijs de afgelopen twee jaar weinig opzien gebaard. Wat dat betreft onderscheidt hij zich nauwe lijks van zijn fractiegenoten, zodat hij nog het beste als de primus inter pares van de christen-democratische staten leden is te duiden. Zijn bijdragen aan de beraadslagingenin de staten hebben slechts bij weinigen een diepe indruk achtergelaten. Bij de behandeling van de provinciebegroting voor 1996 baar de hij enig opzien door op belerende toon opmerkingen te maken over het ouderenbeleid die inmiddels door de actualiteit waren achterhaald. Ook werd hij door collega-statenlid en oud-gedeputeerde voor gezondheids zorg A J. Dijkwel (D66) pijnlijk op de vingers getikt over lacunes in zijn ken nis van zaken over dit onderwerp. „Loopt u eens een dagje met me mêe om de situatie in de praktijk mee te ma ken", nodigde Buijs Dijkwel daarop uit. Die invitatie werd evenwel afge wimpeld „U spreekt hier in de staten als CDA-fractievoorzitter; niet als huisarts", kreeg hij te verstaan. Misbaar In de staten werpt Buijs zich ook op als pleitbezorger voor de veiligheid der Zeeuwen. Zo plaatste hij vorig jaar met enig misbaar kanttekeningen bij de prioriteiten waarvoorde Zeeuwse poli tie kiest. Sindsdien is daarover van hem echter weinig meer vernomen. Dat geldt ook voor zijn opvattingen over de mate waarin DELTA Nutsbedrijven zich naar Buijs' oordeel met commerci ële activiteiten mag bezighouden. Tij dens e'en werkbezoek aan het water schap Zeeuwse Eilanden deed hij daar ferme uitspraken over, maar in de sta ten kregen die nauwelijks een vervolg, Het dagelijks bestuur van de provincie kijkt voorts nog steeds reikhalzend uit naar een initiatief-voorstel voor de herindeling in Zeeuws-Vlaanderen dat Buij s ooit heeft aangekondigd. Een col lega-statenlid „Sommigen zeggen niet alles wat ze doen, maar wat ze zeggen doen ze ook." Vóór zijn intrede in de politiek gold De 52-jarige Goese huisarts Siem Buijs is naar voren geschoven als CDA- kandidaat voor een Tweede-Kamerzetel; in de afgelopen twee jaar maakte hij als voorzitter van de christen-democratische statenfractie echter weinig indruk. foto Willem Mieras Buijs als een aparatsjik van de medi sche stand, Hij was secretaris van de Landelijke Huisartsen Vereniging en vice-voorzitter van de Europese orga nisatie voor deze beroepsgroep. Op de Bevelanden bemoeide hij zich begin ja ren tachtig nadrukkelijk met een proef met de Wet Voorzieningen Gezond heidszorg. Vergadergenoten uit die tijd herinneren zich levendig hoe zeer hij zich het voorstaan op zijn goede con tacten met de toenmalige staatssecre taris van Volksgezondheid, J. van der Reijden. De indruk bestaat niet dat die contacten veel voor de Bevelanden hebben opgeleverd. In zijn woonplaats Goes probeerde Buijs de eerste-lijnsgezondheidszorg naar zijn hand te zetten. Hij oefende grote druk uit op zijn collega's om zich samen met hem in een soort bedrijfs verzamelgebouw voor huisartsen en andere zorgverleners te vestigen. Dat leidde uiteindelijk tot een scheuring in de Goese huisartsenwereld, waardoor twee waarneemgroepen zijn ontstaan: de in geb.ouw De Pijlers praktijkhou- dende huisartsen (in de wandeling als de Buijsartsen aangeduid) en de elders in Goes en Kloetinge gevestigde artsen die niet naar Buijs' pijpen wensen te dansen. Suggestie Naar aanleiding van zijn kandidatuur voor de Zeeuwse staten werd al vrij snel de suggestie gedaan dat Buijs uit was op een Kamerlidmaatschap. Op de vraag of hij staatsscretaris van Volks gezondheid wil worden antwoordde hij in een vraaggesprek in de PZC vijf jaar geleden aanvankelijk verbaasd ont kennend en daarna bedachtzaam over wegend: „Dat soort doelen streef ik in ieder geval niet na; nooit gedaan ook. Ik heb het nooit gezocht om hogerop te komen bij de Landelijke Huisartsen Vereniging, noch bij de Europese huis artsenvereniging. Het toeval heeft deze richting aangegeven. Natuurlijk ben ik, als ze me voor een mooie functie vragen, vereerd en ik voel me ook snel uitgedaagd. Maar het moet wel heel aantrekkelijk zijn voor ik er mijn huis artsenpraktijk voor opgeef." In datzelfde interview gewaagde hij van een gebeurtenis die in zijn geheu gen gegrift staat: de watersnoodramp, die hij als jongetje van negen in Brou wershaven meemaakte. „We zijn toen van het dak gehaald en geëvacueerd", vertelde hijBrouwershavenaren die de ramp ook hebben meegemaakt, weten zich evenwel te herinneren dat de fami lie Buijs in het hoger gelegen gedeelte van het stadje woonde en dat het water er hooguit tot aan de knieën kwam, zo dat de redding van de jonge Buijs wei nig om het lijf moet hebben gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11