Breed front tegen voetbalgeweld Kok stelt Turkse delegatie gerust o Q95 KQUMar Jorritsma geeft sein voor versterking Zeeuwse dijken Agenten in helikopter beboeten pierensteker 4 WEKEN Koelvloeistof in partij witte wijn KOFFIE DUURDER? Vliegtuig boort zich in sneeuw ïén beleid voor hele land; meer hooligans sneller voor rechter Onlusten in Wit-Rusland Koerden en Turken slaags na interland VOOR 15,00 JA, ik wil: Turkije verslaat Nederland Bruinvissen weer in Zeeland Varkenspest Bij de Konmar alle soorten koffie van ons huismerk Cafesta DEZE WEEK OUDE PRIJS! {Advertentie) CAFESTA ROODMERK 7q 500 gram PAKKEN voor GRINDEL- WALD - Leden van een red dingsteam staan bij het wrak van een vliegtuigje, dat gisteren crashte in de die pe sneeuw van de Jungfraujoch in de Zwitserse Al pen. Drie inzit tenden kwamen on het leven. De oorzaak van de crash is nog niet bekend. foto AP Eerste zege sprinter Blijlevens pagina 21 fan onze verslaggever lans Geurens DEN HAAG - Politie, jus- itie, rijksoverheid, KNVB »ii gemeenten slaan de landen ineen bij de be- trijding van geweld on- ler voetbalsupporters, iezamenlijk zal de aanval ivorden geopend op de ïooligans, die harder dan ïu zullen worden aange- >akt. )at hebben de betrokken par ijen gisteren op het ministerie fan Binnenlandse Zaken in Den laag afgesproken. 'olitie en justitie zullen meer 'elschoppers die zich hebben nisdragen aanhouden, zowel •oor, tijdens, als na de wedstrij- len. Ook zal eerder snelrecht ivorden toegepast op de vanda- en. Er moet voor het hele land ién beleid komen. Een stuur groep zal dit bij de regiokorpsen fran de politie en bij justitie af- itemmen. Zo kan effectief en lonsequent worden opgetreden tegen gewelddadige supporters. Minister Sorgdrager van Justi ce houdt de mogelijkheid open de harde kernen van suppor- ersgroepen te beschouwen als iriminele organisaties, wat de tiogelijkheid tot zwaardere straffen biedt. Tot nu toe wer- ien voetbalvandalen altij d voor openlij ke geweldpleging aange- üaagcl, waar relatief lichte straffen op staan. Harde kern Aan verandering van de wet, waarop van diverse kanten is aangedrongen, wordt voorlopig nog niet gedacht. Sorgdrager is terughoudend over wetgeving die het preventief aanhouden van mensen mogelijk maakt. Ze vindt dat de huidige wet vol doende mogelijkheden biedt supporters uit de zogeheten harde kern aan te houden als een gegronde verdenking is dat ze van plan zijn te gaan vechten. Maar dan is het wel nodig dat de politie op de hoogte is van wat er binnen die harde supporters kernen speelt. Een van de mid delen om dat te bereiken is infil tratie, aldus Sorgdrager. Ook zal meer gebruik worden ge maakt van foto- en videomate riaal en zal uitwisseling van informatie over probleemsup porters gaan plaatsvinden tus sen justitie en KNVB. Sorgdra ger ziet hiervoor ruimte binnen de privacy-wetgeving. Het Cen traal Informatiepunt Voetbal vandalisme gaat een belangrij- ke rol spelen. Toch wil minister Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) samen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bekijken of er alter natieven zijn voor de gemeente lijke noodverordening, op basis waarvan burgemeesters poten tiële raddraaiers voortijdig kunnen laten oppakken. De Rotterdamse burgemeester Pe per pleitte onlangs voor zo'n re geling. Een dergelijke regel is volgens Dijkstal niet eenvou dig. Volgens de wet is het pre ventief oppakken van mensen niet toegestaan. Een andere maatregel tegen het supportersgeweld is de per soonsgebonden clubcard. Staatssecretaris Terpstra van Sportzaken wil hierover binnen twee maanden afspraken ma ken met de KNVB, de clubs en de supportersverenigingen. Directe aanleiding voor de ge zamenlijke aanval op de hooli gans is de veldslag op 23 maart in Beverwijk. Daar viel een dode toen 'supporters' van Ajax en Feyenoord elkaar in een wei land te lijf gingen met slagwa pens en messen. De deelnemers aan de massale vechtpartij had den het treffen van tevoren af gesproken. Demissionair voorzitter Jos Staatsen van de sectie betaald voetbal van de KNVB is ver heugd óver de afspraken die gis teren zijn gemaakt. Ook Ajax- voorzitter Michael van Praag is blij met de voorgestelde aan pak. Volgende week neemt het kabi net een besluit over de geplande maatregelen. Daarna buigt de Tweede Kamer zich erover. De fracties van PvdA WD en CDA hebben positief gereageerd. GPD Minister Jorritsma krijgt van kraanmachinist P. Hencïrickx een miniatuur van een basalton-zuil als aandenken. foto Lex de Meester van onze verslaggever BORSSELE - Minister A Jorritsma van Verkeer en Waterstaat maakt naam als dijkversterker. Nog maar twee jaar geleden gaf zij bij het Gelderse Ochten het startsein voor het Deltaplan Grote Rivieren. Woens dag stond ze weer op een dijk voor een soortgelijke plechtigheid, op de Westerscheldedijk bij Borssele. Jorritsma plaatste op aanwijzing van kraanmachi nist P. Hendrickx het eerste pakket basalton-zuilen, een betonkopie van de oerdegelijke basaltkeien die nauwelijks meer te krijgen zijn. De werkzaamheden bij Borssele zijn de eerste in een lange reeks ter ver- sterking van de zeeweringen in Zeeland en het noor den van Nederland, waarmee naar schatting 1,25 mil jard gulden is gemoeid tot het jaar 2010. zie ook pagina 13 Later neerslag Toenemende bewolking gevolgd door buien. Temperatuur rond 11 graden. De westen wind matig tot krachtig aan zee. Minima vannacht 4 graden. 240e jaargang no. 79 londerdag 3 april 1997 osse nummers 1,75 Nederland heeft gisteravond een verrassende nederlaag gele den op weg naar het WK in Frankrijk. Turkije snoepte Oranje in Bursa de eerste punten af. Hakan maakte even na rust de enige treffer. Clarence Seedopf (foto) had vlak voor tijd de kans op de gelijkmaker. Hij miste een straf- N H schop. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13, 15,16 en 17; sport: 19, 20 en 21 van onze verslaggeefster Caroline Moerland YERSEKE - Twee agenten heb ben onlangs een zestienjarige jongen uit Kruiningen beboet voor illegaal pieren steken. De politiemensen zetten er speciaal hun helikopter voor aan de grond. Het gebeurde vorige week don derdagmorgen. De zestienjarige Harry uit Kruiningen had vis- aas nodig en reed op zijn brom mer naar de zeedijk tussen Yer- seke en Krabbendijke om wat pieren te steken. Toen hij een half uurtje bezig was, werd zijn rust verstoord door een helikop ter. Het ding cirkelde boven hem, maar Harry was zich van geen kwaad bewust. Totdat de helikopter op de zeedijk landde en twee politiemensen uitstap ten. Ze bekeurden hem voor ille gaal pieren spitten. Vervolgens begonnen ze nog over m'n brom mer ook", zegt Harry. Die zou niet verzekerd zijn, maar hij kon de agenten ervan overtuigen dat dat wel het geval is. Milieuvluchten „Ik kan me voorstellen dat het gebeurd is," zegt politieman te water W. Altorffer. „We voeren regelmatig milieuvluchten uit. En als we dan geen boot of auto in de buurt hebben, pakken mensen in de helikopter weieens een pierenspittermee." Altorffer kan zich indenken dat zo'n actie 'er nogal heftig uitziet voor iemand die wormen aan het steken is', „Aan de andere kant: mosselkwekers ondervin den veel hinder van mensen die pieren steken op hun percelen." Harry heeft echter geen bordje gezien waaruit bleek dat hij zich op verboden terrein bevond. Al torffer: „Als hier sprake was van de overtreding van een na tuurbeschermingswetje, dan komt het inderdaad nogal vreemd over." Geruststellend zegt hij: „Dit is geen nieuwe op sporingsmethode voor p ieren stekers of zo. Dat zou inderdaad een beetje te gek zijn." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 (Advertentie) Wat was 't druk, tijdens »n*e PaasShom Misschien heeft u lang moeten wachten of waren wij steeds bezet! Onze welgemeende excuses hieruoor. Graag willen ij wij u alsnog nan dienst qjnl Zuidweg 20a, Zonnemaire. Tel. 0111-40131S E M R E RIJSWIJK - De drankenwinkelketen Gall&Gall haalt de witte Elzaswijn Edelzwicker van het merk André Stuber van het jaar 1995 uit de han del ornat er koelvloeistof in kan zitten. In enkel flessen is de stof in de vorm van ethaan- diol ontdekt, zo heeft het moederbedrijf Ahold gisteren laten weten. Mensen die al een dergelijke wijn hebben aangeschaft, worden dringend ver zocht deze terug te brengen. De Elzasser wijnproducent heeft Ahold laten we ten dat bij het bottelen van de wijn een fout is ge maakt waardoor de stof in de flessen is gekomen. Volgens Ahold zijn al ongeveer 5000 flessen ver kocht. De flessen zijn al sinds medio december bij Gall &Gall in de handel. Volgens een woordvoerder van Ahold zijn er nog geen klachten over binnen gekomen. „Of de concentraties zijn zo klein dat niemand er last van krijgt, of de stof zit niet in de flessen", aldus de zegsman hij. „We nemen het ze kere voor het onzekere door de partij uit de handel te nemen." Hoe de koelvloeistof in de wijn terecht is gekomen en waar het in de bottelarij voor gebruikt werd, is volgens een woordvoerder van Ahold nog niet duidelijk. Vorige maand besloten wijnboeren in de Franse plaats Eguisheim in de Elzas ook een partij Edel zwicker uit de handel te nemen omdat er koel vloeistof in terecht was gekomen. Ook dat was tij dens het bottelen gebeurd, zo werd verteld. ANP Het ondertekenen van een verdrag tussen Rusland en Wit- Rusland was gisteren voor enkele duizenden Wit-Russen aan leiding om te demonstreren in Minsk, De oproerpolitie sloeg de vreedzame optocht uit elkaar. In het verdrag staat dat de twee landen op de lange termijn samen kun nen gaan. De bruinvissen Marco en Roy brengen dit jaar weer de zomer door in een drijvend bassin op Waterland Neeltje Jans. Dol- fijnDelphi voegt zich wellicht later bij hen. Opnieuw woi'dt een poging gewaagd de dieren voor te bereiden 1 op een eventuele terugkeer naar de zee. ARNHEM - Ongeveer dertig Turken en Koerden zijn woens dagavond na afloop van de voetbalwedstrijd Turkije-Ne- derland slaags geraakt in het Arnhemse Spijkerkwartier. De vlam sloeg in de pan toen Turken na de winst van hun na tionale ploeg toeterend en zwaaiend met een Turkse vlag door de wijk reden, wat Koerdi sche bewoners niet waardeer den. Vijf mannen 'werden ge pakt wegens geweldpleging. Vooral het zwaaien met Turkse vlaggen was volgens de politie aanleiding voor Koerden om in actie te komen. Toen Koerden de achterruit van een auto van een Turk insloegen, alarmeerde de ze de politie. Zes agenten gingen met de Turkse autobezitter in café's op zoek naar de Koerdische aan vallers. Tijdens de zoektocht stuitten de agenten op een groep van dertig tot veertig Koerden en Turken in de Spijkerlaa'n. Daarbij reed een busje, waarin de Koerdische mannen zaten die eerder de auto vernield hadden. Toen de politie deze mannen aan wilde houden ontstond een vechtpartij. De politie moest honden inzetten om de menigte uit elkaar te houden. De vier inzittenden van het bus je en een andere man die had ge slagen, zijn aangehouden. In het busje vond de politie een aantal slagwapens. ANP DEN HAAG - In Boekei is het 64e geval van varkenspest ge constateerd. Op het getroffen bedrijf moeten 2700 varkens worden geruimd. In Boekei was dinsdag ook. al sprake van twee gevallen van varkenspest In het gebied geldt al een vervoersverbod, waar door geen aanvullende maatre gelen nodig zijn, aldus het mi nisterie. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Turkse minis ter van Mensenrechten Esengün is ingenomen met het grondige onderzoek naar de brand in de Haagse Schilderswijk. Dat bleek gisteren na overleg met premier Kok en later met leden van de Tweede Kamer. Bij de brand kwamen vorige week een Turkse vrouw en vijf van haar kinderen om het leven. Afgelopen weekeinde tierde Es engün nog dat Nederland .de veiligheid van de burgers niet garandeert. Gisteren toonde hij zich onder de indruk van de vastberadenheid hier om de da ders van 'deze misdaad' te vin den. Hij wil dat de schuldigen van de brandstichting zo snel mogelijk worden opgepakt en gestraft. De Nederlandse auto riteiten zouden daarvoor garan ties moeten geven, vond Esen gün, maar zijn gesprekspartner premier Kok liet zich daarover niet uit. Volgens Kok toonde de Turkse minister zich bereid sa men te werken om zo 'schouder aan schouder' ten strijde te trekken tegen racisme. Esengün was met vijf parle mentsleden naar Nederland ge- Van Traa is het niet gebruikelijk dat er zo'n hoge delegatie speci aal naar Nederland komt. „Het zit ze hoog", lichtte hij toe na het overleg met de buitenlandspeci- a listen van de Tweede Kamer. „Ze denken dat we Turken hier als tweederangs burgers zien. Wij hebben hen ervan proberen te overtuigen dat de slachtoffers ook mensen van ons waren. Van de harde toon die het alge lopen weekeinde uit Turkije klonk, is volgens van Traa geen sprake meer. „Gelukkig weet de minister nu dat we er alles aan doen wat we kunnen.De politi- cus benadrukte dat de Tweede Kamer blijft zeggen wat ze van de mensenrechten in Turkije vindt. De Kamercommissie ont vangt binnenkort een groep Turkse parlementariërs en zal zelf een bezoek aan Ankara brengen. Vandaag bezoekt de Turkse delegatie de Haagse Schilderswijk. GPD/ANP komen om de Turkse gevoelig- land steun te betuigen. De mi- de verhouding tussen Neder- heid te benadrukken en de nister gaat ervan uit dat de land en Turkije. Turkse gemeenschap in Neder-- brand geen gevolgen heeft voor Volgens PvdA-woordvoerder I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1