Openbare mediatheek in school Zucht naar spanning en snelheid Eén op de zes Zeeuwen ouder dan 65 jaar Anders dan anders Werkstraf instructeur en vrijspraak leerling na fataal vliegongeval ■y m u Uniek samenwerkingsproject in Vlissings voortgezet onderwijs Inbeslagname xtc-pillen blijkt record vangst te zijn Nog geen spoor dader overval op automobilist Roeischip zwaar beschadigd in sluis van Terneuzen zeeuwse almanak Pizza zeeland vrijdag 28 maart 1997 van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De provincie Zeeland telt naar verhouding de meeste senioren onder de in woners. Bijna één op de zes Zeeuwen (15,9 procent) is ou der dan 65 jaar. Voor Neder land ligt die score op 13,1 op de 100 inwoners. Dit blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Naar verhouding wonen de meeste ouderen in de voorma lige gemeente Wcsterschou- wen. Van die inwoners is 24 procent 65-plusser. Daarna komt Sluis-Aardenburg met 22 procent. Domburgen Öostburg tellen elk 21 procent senioren. In Zeeland liggen alleen de kernen Arnemuiden (9 pro cent) en Mariekerke (10 pro cent) onder het landelijk senio- ren-cijfer. Het zijn vooral de mannen die oud worden. Per honderd in wonerszijn er 28 procent meer oudere mannelijke Zeeuwen dan landelijk en 18 procent meer oudere vrouwen. Het aantal mannen van 85 jaar of ouder per honderd inwoners ligt in Zeeland zelfs zeventig procent hoger dan in de Neder land. Vrouwen in deze leef tijdsklasse zijn er in Zeeland een kwart meer dan nationaal. Zeeland is volgens de CBS-cij- fers ook de kampioen voor wat betreft het meerdaags toeris me, Per jaar telt de provincie vijf miljoen overnachtingen van gasten. Domburg, Oost burg en Westerschouwen voe ren ook hier de ranglijst aan. Zij zijn goed voor de helft van het meerdaags toerisme. Van elke honderd overnachtingen in Zeeland komen er 39 op het conto van buitenlandse toeris ten. Duitsers nemen er 33 voor him rekening. Nederland telt per honderd overnachtingen 32 buitenlanders, van wie 17 Duitse. '*9/, !r>plex Vlissingen, vana^ Kaartverkoop a f 30,-, zaterdag 29 maart, I 1,00 - 13.00 uur in de Carrousel op het arsenaalplein en daarna in boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Het nieuwe bedieningsgebouw voor de sluizen in Vlissingen. foto Lex de Meester van onze verslaggever Henk Postma VLISSINGEN - De scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen-Noord krijgt een ul tramoderne mediatheek binnen de muren die voor iedereen toe gankelijk is. Dat is het uitgangs punt van een uniek samenwer kingsproject met de plaatselijke Openbare Bibliotheek. De initi atiefnemers spreken van een 'fundamentele vernieuwing in onderwijs en bibliotheekwe zen'. Scheldemond is een brede scho lengemeenschap voor vwo, havo, mavo en vbo. De openbare mediatheek moet de spil worden van een proces dat klassikale vormen van onderwijs vervangt door faciliteiten voor zelfstan dig leren. Elektronische infor matieverwerving, onder meer via Internet, speelt daarbij een cruciale rol. Studiehuis Volgens plaatsvervangend rec tor E Moore kan met het plan in versneld tempo de zogenaamde studiehuis-gedachte worden gerealiseerd. De school wil daarmee voorop gaan lopen in het doorvoeren van de moderni seringen binnen het voortgezet onderwijs. De Openbare Bibliotheek zet met het samenwerkingsproject de aanval in op de 'desastreus' teruglopende belangstelling van jongeren voor het lezen. Di en bibliotheek, heeft opdracht om half j uni aan te geven hoe het plan kan worden gerealiseerd. Als het aan de Scheldemond- school ligt, wordt de openbare schoolmediatheek per 1 augus tus 1998 geopend, desnoods in bescheiden opzet, waarna de vooi'ziening in fasen kan wor den uitgebreid. Van belang is hoe snel de schoolorganisatie vormen van zelfstandig leren van de grond krijgt. Filiaal Souburg Het is niet uitgesloten dat het plan de sluiting met zich mee brengt van een bibliotheekfili aal in Oost-Souburg, gelegen op enige afstand van de school. Datzelfde geldt voor de biblio busvoorzieningen in de omge ving. Maar de bevolking van Vlissingen-Noord krijgt er met de Scheldemondschool een fan tastische voorziening voor te- x'ug, benadrukt Hamann De Openbare Bibliotheek pre senteert binnenkoxi ook een ambitieus plan voor nieuw bouw van de hoofdvestiging in het hart van Vlissingen op de hoek Bellamyplein/Spuistraat. In de nieuwbouw wordt onder meer een Internet-café onder gebracht. De bibliotheek krijgt ook een functie als vooiportaal van de jeugdhulpveiiening. Daartoe wordt er binnenkort een Jeugd Advies en Infoimatie Bureau (JAIB) in onderge bracht, gerund door speciaal opgeleid bibliotheekpersoneel. van onze verslaggever VLISSINGEN - Een openbaar gebouw mag wat extra's heb ben. Het nieuwe bedieningsge bouw voor de sluizen bij Vlis singen is daar een toonbeeld van. Wat een saai, betonachtig pandje had kunnen worden, is op verzoek van de provincie een kleurige blikvanger geworden. Het ontwerp is van de Vlissingse architect ii". J. Slemmer. Hij heeft het gebouw aan de land zijde in de rode tegels gezet en aan de zijde van de grote sluis in het blauw. Het rood symboli seert het land, de rode aarde. Het blauw staat voor het water. Door het gebxniik van de tegels heeft het bedieningsgebouw iets weg van een toiletgebouw. Slemmer: ,,0, er zitten toch maar twee toiletten in. De geslo tenheid van het gebouw roept misschien die associatie opHij spx-eekt van een 'expressief ge bouw op een heel spx-ekende plek'. Provinciaal projectleider R. ten Broeke zegt vooral positieve re acties te krijgen. „We hebben ex- iets anders dan andex's van wil len maken, omdat het gebouw op een ontmoetingsplek staat." Sluismeester L. Maas is op dienst. Wat hij van zijn toekom stige werkplek vindt? „Ik vind 't een smerig gebouw. Vierkant. Smal." AXEL - De 44-jarige Axelaar die dinsdagavond op de Fort- dijk bij Koewacht door de poli tie werd aangehouden nxet 60.000 xtc-pillen in zijn auto, wordt vandaag, vrijdag, voor geleid aan de rechter-commis- saris in Middelburg. De man wordt beschuldigd van handel in verdovende middelen. De Axelaar had zijn zaakjes grondig aangepakt. De 15 kilo gram zware pax-tij xtc-pillen blijkt de grootste te zijn die de politie in Zeeland ooit heeft aangetroffen. In Nederland ver tegenwoordigen de pillen een waarde van ongeveer een mil joen gulden, in België bijna het dubbele. Bij de man thuis tx-of de politie bij een huiszoeking ook nog een kleine hoeveelheid ma rihuana aan. Naast de Axelaar woi-den vandaag ook de twee Temeuzenaren voorgeleid die dinsdag in Terneuzen werden gearresteerd op verdenking van handel in hax-ddrugs. van onze verslaggever GOES - Bij de politie ont breekt nog ieder spoor van de verdachte van een ge wapende overval die woensdag leidde tot een urenlange stremming van de Oude Rijksweg tussen Arnemuiden exi Lewe- dorp. De politie in Goes is nog op zoek naar getuigen in deze zaak. Het slachtoffer, een 32-ja- rige Goesenaar, is inmid dels gehoord. Hij zou vol gens politiewoordvoerder T. Verkerke van een 'aan zienlijk bedrag' zijn be roofd. 'Verkerke beaamt desgevraagd dat is over wogen of de zaak in scène was gezet. „Maar het on derzoek geeft verder geen aanleiding om te veron derstellen dat dat ook echt zo is." Verder wilde hij donderdag niet op de zaak ingaan. De overvaller had, voor- dat hij zich uit de voeten maakte, gezegd dat hij explosieven onder de mo torkap had aangebracht. Onderzoek van de Explo sieven Opruimings Dienst wees echter uit dat er geen bom aanwezig was. De ovexval was woensdag begonnen in Middelburg, waar het slachtoffer om half drie werd klemgere den. Onder bedreiging- met een mes werd het slachtoffer vexvolgens ge dwongen x-ichting Lewe- dorp te rijden. Even voox-- bij Arnemuiden moest het slachtoffer stoppen en zijn geld afgeven. De overvaller zou er toen in een vaal-oranje auto van door zijn gegaan. Inventarisatie monumenten al gaande vóór besluit raad HULST - De Monumenten- wacht is op eigen risico alvast begonnen met de inventarisatie van de monumentenpanden in de gemeente Hulst. Zij nam daarmee voor lief dat de ge meenteraad donderdag wellicht 'nee' zei tegen het voorstel van burgemeester en wethouders om 16.000 gulden voor dit on derzoek uit te trekken. PvdA-raadslid A Hegger had al wagentjes van de Monumenten- wacht in Hulst en Sint Jansteen zien rij den en vx-oeg zich daarom af of de opdracht soms al ge gund was, zonder dat de x~aad daarover had beslist. Het onder werp lag gevoelig, omdat de raad nog niet zolang geleden ge confronteerd werd met de aan schaf van computers voor een pc-privé-project, terwijl de computers al lang en bx-eed bij de ambtenaren thuis stonden. Wethouder P. Weemaes bena drukte echter dat dit geheel voor risico van Monumenten- wacht was. Het feit dat het be drijf al is begonnen met het on derzoek heeft volgens hem te maken met de deadline die is ge steld. Vóór 1 augustus moet de inventarisatie zijn afgerond. De raad ging overigens wel ak- koord met het vooi'stel, al noem de onafhankelijk raadslid F. de Vries dit wel 'een leuke variant op bestuurlijke creativiteit'. Man neergestoken VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag in de Hercules Seg- herslaan in Vlissingen een 26- jarige Vlxssinger aangehouden in verband met mishandeling. Tijdens schermutseling had hij een 25-jarige plaatsgenoot met een mes gestoken. Deze was ont staan na een woordenwisseling over drugs. Het slachtoffer is met steekwonden opgenomen in het ziekenhuis. De dader heeft bekend. Optredens van o.a: Bobby Setterband.The Beatles Revival Band, Piet Veerman, Champagne Charly, Disco, Grandpa Nick, Blind Date, Louisiana Radio, Combo Top 100, Mc Anthony Blues Band, Blof, Frank van de Berge. recteur K. Hamann ziet in de ex ploitatie van een schoolmedia theek als bibliotheekfiliaal een uitgelezen kans om de jeugd te laten zien dat lezen niet alleen nodig is, maar ook leuk kan zijn. Door niet alleen boeken, maar vooral ook nieuwe elektroni sche media aan te reiken, denkt hij de jeugd weer te pakken. Aan de haalbaax'heid van het sa menwerkingsproject wordt vooralsnog niet getwijfeld. Een definitief plan moet nog worden uitgewexkt. Maar zowel de bi bliotheek als de school hebben 'de vaste wil om er het benodig de geld in te steken'. Een pro jectteam, bestaande uit veite- genwooi'digers van de school- Gehelmde mannen en vrouwen razen slippend door de bochten; door het lage zwaartepunt kan een kart wel slippen, maar nauwelijks over de kop gaan. foto Dirk-Jan Gjeltema zegt Teus de Bruin, samen met Hugo Chastelet eigenaar van de kax-tbaan. Be halve enkele simpele regels zit er in de karts zelf de nodige veiligheid inge bouwd. Door het lage zwaartepunt kun nen de wagens wel slippen, maar nauwe lijks over de kop slaan. En langs de hele baan liggen kunststof stootranden, „Als je het een keer gedaan hebt, ga je va ker rijden", zegt De Bruin. Doordat de karter vlak boven de grond zit, beleeft hij de snelheid tijdens de race als heel hoog, tex-wijl op de rechte stukken hooguit 50 of 55 kilometer per uur wordt gereden. „Het is vooral leuk om het met anderen te doen, dan kun je je op iemand richten en, als hij beter rijdt dan jij, de techniek afkijken." Indoor Karting Smalstad kent op woens dagmiddag bovendien een speciale at tractie: kinder-karten, met kleinere karts voor de jeugd vanaf een jaar of zeven en elektrische scootertjes voor de hele klein tjes. liet ziet er naar uit dat De Bruin en Chas telet binnenkoxi concurrentie krijgen. In Zierikzee kan er vanaf eind mei gereden worden bij Delta Indöorkaiüng en in Goes staat er een karthal op de planning die na de zomer open zou moeten gaan. Bo vendien willen de Zeeland- hallen in Goes een kax-tbaan, maar het is de vraag of dat lukt: de gemeente wil er geen toestemming voor geven. Ook bij de gemeente Borsele ligt een aanvraag klaar. Ove rigens is de kans groot dat die laatste baan er niet komt. „Ik heb laatst een onderzoek ge zien dat er eigenlijk een markt is voor één baan in Zeeland; ik denk dat de initi atiefnemer dit wel terug zal trekken", zegt een woord voerder van de gemeente. Belangstellenden die karters aan het werk willen zien, kunnen van vrijdag 28 tot en met maandag 31 maart te- x-echt in de Zeelandhallen, coureurteams geven dan de monstraties in het kader van de manifestatie Sport Het circuit van Indoor Karting Smalstad met karts opgesteld voor de start, foto Dirk-Jan Gjeltema Avontum-, van onze verslaggever Arjen Nijmeijer SINT MAARTENSDIJK - Met het zitvlak drie centimeter boven de grond razen steeds vaker gehelmde mannen en vrou wen over het beton. De lucht suist door open vizieren en het circuit schiet onder ronkende motoren door, terwijl rijders slippend door de bochten seheureix. Zij die niet over vijftig miljoen gulden beschik ken om een Formule 1-bolide te kunnen besturen, kunnen nu toch de snelheid van gemotoriseerd racen proeven: indoor kar ting. De kax-tbanen in Nederland trekken steeds meer klanten. Voor een groot deel komt dat door de komst van een toene mend aantal recreatieve indoor-banen. Ook de populariteit van Jos Verstappen speelt een rol: de meest succesvolle Neder landse Formule 1-coureur heeft destijds in de wedstrijdkarts zijn eex-ste nationale en Europese titels behaald. Lieden die verlangen naar snelheid en spanning kilnnen zich in een kart voor een gemiddelde prij s van 2 5 gulden twaalf mi nuten lang uitleven. Bovendien is karting in toenemende mate het doel van pex-so- neelsreisjes en vex-jaax'dagsfeesten; wat is er tenslotte leuker dan de directeur of je beste vriend op een ronde achterstand te zetten? In de afgelopen jaren zijn de indoor-kart- banen als paddestoelen uit de grond ge schoten. Volgens officiële cijfers zijn er inmiddels 35, verspreid door het hele land. Zeeland kent tot nu toe een baan: In- door Karting Smalstad in Sint Maartens dijk. Aanvragen voor andere kartings lig gen klaar bij de gemeenten Goes, Zierik zee en Borsele. Veiligheid 'Het is ten stiengste vex-boden te karten na het gebruik van alcohol of andere geest verruimende middelen' Het box-d in de kantine van Indoor Karting Smalstad laat geen ruimte' voor discussie. „Gevaarlijk gedrag tolereren we niet; de klant heeft niets aan een ongeluk en wij zeker niet", van onze medewerker TERNEUZEN - Het onder de vlag van Bermuda varende koelschip Summer Wind (12.659 ton) raakte in de nacht van woensdag op donderdag zwaar beschadigd bij het bin nenvaren van de Westsluis in Terneuzen. Hoewel het schip ge- assisteerd werd door sleepboten kwam het met te hoge snelheid de sluis in waardoor het aan stuurboordzijde de sluismuur ramde. Hierdoor ontstond net boven de waterlij n van het schip een deuk met een scheur van ruim een me ter Na controle door de Scheep- vaax-tinspectie kreeg het schip een vaax-verbod opgelegd. Pas donderdagmiddag kon de Sum mer Wind vertrekken naar Vlis singen voor x-eparatie bij scheepswerf Scheldepooxt. De sluis bleef onbeschadigd. De Summer Wind was met een lading fx-uitsap ondexweg van Gent naar Florida. (Advertentie) van onze verslaggever MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 33-jari- ge vlieginstructeur uit Den Haag voor zijn aandeel in een fataal ongeval op vliegveld Midden-Zeeland, in oktober 1995, veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, te vervan gen door 240 uur dienstverle ning. De 36-jarige Delftse bestuurder van het vliegtuig is vrijgesproken. De officier van justitie gaat in hoger beroep. Na een mislukte doorstaxi reed het sportvliegtuig vorig jaar een hangar van het vliegveld bin nen. Daardoor kwam een Goe- senaar, die daar een parachute stond op te vouwen, om het le ven. Vier mensen raakten licht gewond, De rechtbank heeft ook bepaald dat de Hagenaar twee jaar lang zijn functie van vlieginstruc teur niet mag uitoefenen. Bo vendien moet hij 8600 gulden schadevex-goeding betalen aan de weduwe van de Goesenaar. Eis Officier van justitie mr. J. M, Va- lente had twee weken geleden twee jaar celstraf en zeven jaar ontzegging van de lesbevoegd heid geëist. Tegen de bestuurder van het vliegtuig was een jaar cel geëist. De rechtbank achtte echter 'voorwaardelijke opzet' niet bewezen. De rechters trek ken een vergelijking met een verkeersongeval met dodelijke afloop, waar de Hoge Raad vo rig jaar uitspraak over heeft ge daan. Net als bij dat ongeluk liep de vlieginstructeur bij het vliegtuigongeval zelf de kans te overlijden. Omdat dat niet zijn bedoeling geweest kan zijn, kan opzet rxiet bewezen worden, re deneert de rechtbank. Wel vinden de rechters dat de Hagenaar zich als instructeur 'onachtzaam, onoplettend en onvooi'zichtig heeft gedragen'. „Hij heeft door zijn optx'eden onherstelbaar leed en schade toegebracht aan anderen", ver klaarde rechter mr. M. Zomer gisteren. Maar omdat de in- stmcteur zelf ook veel leed heeft gehad en nog steeds heeft door het ongeval, vonden de rechters het voldoende een werkstraf op te leggen. De bestuurder van het vliegtuig werd vrijgesproken omdat hem volgens de rechtbank als leer ling geen schuld voor het onge val trof. Onze collega, de laatst over gebleven vrijgezel van het stel, is een aardige jongen, een harde werker, goed voor zijn moeder én zijn hond. Onder normale omstandig heden weet hij zijn tijd en aandacht aardig te verdelen over hen die hem na aan het hart liggen. Maar ja, hij is verslaggever en dan lopen zaken wel eens anders dan dat ze in eerste instantie ge pland waren. Drukte, men sen onbereikbaar, koffie ha len, fax kapot. Ja, sotns zit het echt tegen en dan kost dat simpele stukje over die saaie bestuurder veel en veel te veel tijd. Dat bleek de voorbije week weer eens. De gezonde hap schoot erbij in en hondjelief kon zijn avonduitstapje wel vergeten. Toch bleef hij attent en be stelde tussen de bedrijven door een grote pizza. „Een Quattro Stagione alstu blieft", sprak de honden vriend door de telefoon, „waarvan één deel met Frolic."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9