Massale zelfmoord sekteleden Gevreesde explosie tijdens betogingen Russen blijft uit PZC Komeet breekt records Eerste boompjes voor Witte Bos in België Bond huiverig voor inzet mariniers in gevangenis Antillen buitenland Amerikaanse politie vindt 39 doden in dure villa Verkrachter van patiënte in coma krijgt 25 jaar cel Bedrieger op audiëntie paus Noord-Korea bereid tot gesprek Premier Papoea-Nieuw-Guinea Aanslag op huis bisschop Bommelding Tsjernobyl vals Werkloze Belg moet na 5 jaar baan accepteren Nieuw schandaal treft Major vrijdag 28 maart 1997 van onze redactie binnenland RANCHO SANTA FE - Negen endertig mensen zijn woensdag dood aangetroffen in een villa in Rancho Santa Fe, even ten noorden van de Californische stad San Diego. De autoriteiten gaan uit van een collectieve zelfmoordactie, de grootste van deze eeuw in de Verenigde Sta ten. De doden, voornamelijk jonge blanke mannen en enkele vrou wen, waren allemaal gekleed in donkere broeken en hadden donkere sportschoenen aan. Zij lagen op hun rug op veldbedden of matrassen, met de armen naast zich, alsof zij in slaap wa ren gevallen. Ze hadden allen een driehoekige, purperkleurig doek om hun gezicht gebonden, die ook een deel van het lichaam bedekte. De politie vond geen sporen van geweld. Vermoede lijk hebben zij vergif ingenomen en zijn zij in een tijdsbestek van enkele dagen op verschillende momenten overleden. „Er zijn geen kinderen bij en geen overlevenden", aldus een woordvoerder. Buren hebben sinds zaterdag geen activiteit meer gesignaleerd in het huis. Videoband Volgens mensen die recent con tact hadden met de groep, gaat het om een sekte met „banden met de Bijbel". De 39 leden had den hun dood van tevoren aan gekondigd op videobanden die aan een ex-lid zijn gestuurd. Dat was voor diens werkgever, Nick Matzorkis, reden een kijk je te gaan nemen in het huis. Na de ontdekking van de doden werd de politie ingelicht. Mat zorkis vertelde op tv dat leden van de groep zichzelf als „mon niken" aanduidden en hun huis als „klooster". Zij zouden heb ben geloofd dat er een ufo zit in de staart van de komeet Hale- Bopp. Die ufo zou hen komen ophalen. „Als jullie ditzien, zul len we ons van ons omhulsel hebben bevrijd", zeggen de sek teleden op een van de video-op names. Internet De sekteleden ontwikkelden software voor het maken van In ternetpagina's. Zij waren zelf ook op het wereldwijde compu ternetwerk present onder de naam Higher Source (Hogere Bron). Volgens buren noemden de leden hun sekte W.W. Higher Source (W.W. Hogere Bron). Zij beweerden afkomstig te zijn van een andere planeet en wa ren altijd geheel in het zwart ge kleed. Een lange, magere man van rond de zeventig, „Vader Jan" genoemd, leek hun leider te zijn. Sjieke wijk Het peperdure huis, met een zwembad en tennisveld, ligt in een sjieke wijk met de bijnaam Beverley Hills van San Diego. De groep huurde het sinds okto ber vorig jaar. Ze hadden weinig contact met anderen in de wijk, aldus buurtbewoners, die hen als „bizar" beschreven. De eigenaar van het pand, Sam Koutchessahani, is spoorloos vetrdwenen. Vorig jaar zou hij betrokken zijn geweest bij een corruptieschandaal, waarin hij schuld bekende. De Amerikaanse media specu leren over een verband met de rituele zelfmoord van vijf leden van de Orde van de Zonnetem pel, vorige week in het Canadese Québec. In 1994 en 1995 kwa men in Québec en Zwitserland 69 leden van deze sekte om het leven bij rituele zelfmoorden, die kort na elkaar plaatsvonden op drie verschillende locaties. Uit onderzoek bleek later dat enkelen met geweld om het le ven waren gebracht door mede sekteleden. Volgens de politie zouden er echter vooralsnog geen aanwijzingen zijn voor een verband tussen W.W. Higher Source en de Orde van de Zon netempel- AFP/RTR/DPA ROCHESTER - Een ex-verpleeghulp is donderdag in Rochester in de Verenigde Staten veroordeeld tot een celstraf van 25 jaar voor het verkrachten van een comapatiënte, die later een gezonde jongen baarde. De 53-jarige man was in februari schuldig bevonden door een jury. Het slachtoffer Ka thy, wier volledige naam geheim is gehouden, lag na een auto-ongeluk al elf jaar in coma, toen zij in het verpleeghuis werd verkracht. Zij is eerder deze maand op 30-jarige leeftijd over leden. Het vonnis is onder meer gebaseerd op DNA-onderzoek dat met 99 procent zekerheid aantoont dat de veroordeelde de vader is van de jongen, die door zijn grootmoeder wordt opgevoed. RTR Een meisje bindt een witte strik om haar boompje in het Witte Bos. foto Nathalie Koulischer/RTR van o n ze red actie b ite nland MECIIELEN - Donderdagmiddag plant ten driehonderd schoolkinderen de eerste boompjes voorliet Witte Bos dat uiteinde lijk moet uitgroeien tot monument voor alle verdwenen en vermoorde kinderen. Niet alleen in België, maar overal ter we reld. Elk kind plantte een witte berkenboom op de groene long van de snelweg El 9 bij Me- chelen. Deze strook ontstond eind jaren zestig toen tussen het gedeelte van de snelweg richting Antwerpen en dat naar Brussel een extra brede middenberm werd aangelegd. Die was bedoeld om eventueel een hoge-snelheidsspoorlijn aan te leggen. De „TGV" tussen Neder land en België gaat echter een ander tracé volgen. De Vlaamse priester Luc Versteylen, me de-oprichter van de Belgische groene par- tij Agalev, kwam vorig jaar met het plan voor een Wit Bos, voortbordurend op de Witte Mars. Politie en overheid reageer den aanvankelijk negatief. De verkeers veiligheid zou in geva ar kunnen komen Maar de Vlaams minister voor Ruimtelij ke Ordening Baldewijns ging begin dit jaar toch door de knieën. Witte Donder dag werden de eerste driehonderd ber kenbomen geplant. Later dit jaar volgen de overige 300.000 bomen. De kosten, ruim anderhalf miljoen gulden, komen voor rekening van de overheid. ANP VATICAANSTAD - Een onbekende man die zich voordeed als de nieuwe Mexicaanse ambassadeur van de Heilige Stoel heeft vorige week de wekelijkse audiëntie van paus Johannes Paulus II bijgewoond. Ook liet hij zich door de kerkvader ze genen. De man verscheen met vrouw en twee kinderen in het Vaticaan en vertelde de veiligheidsdienst dat hij binnen enke le dagen zijn geloofsbrief zou aanbieden, De veiligheidsbe ambte stemde toe en liet de familie plaatsnemen op de eerste rij, voor het podium van de paus. Toen de autoriteiten van het Vaticaan later op de dag de achtergrond van de man contro leerden, werd duidelijk dat het niet om de nieuwe Mexicaanse ambassadeur ging. De huidige ambassadeur, Guillermo Jime nez Morales, vervult zijn ambt al twee jaar en is niet van plan zijn werk over te dragen. DPA SEOUL - Noord-Korea heeft de Verenigde Staten en Zuid- Korea formeel te kennen gegeven in te stemmen met vredes besprekingen, als die twee landen eerst garanties geven voor voedselhulp. Ook China zou aan de onderhandelingen deel nemen voor een duurzame vredesovereenkomst tussen de twee Korea's die het bestandsakkoord moet vervangen dat na de Koreaanse oorlog (1950-1953) was ondertekend. Functio narissen in Seoul wijzen erop dat de belangstelling van Noord-Korea voor de vredesgesprekken aangeven hoe wan hopig het land op zoek is naar middelen om een einde te ma ken aan de hongersnood in het land. RTR PORT MORESBY -De regering van Papoea-Nieuw-Guinea heeft minister John Giheno van Mijnbouw en Olie tot premier benoemd. Hij vervangt Julius Chan, die woensdag zijn aftre den aankondigde om ruimte te maken voor een onderzoek naar de inschakeling van buitenlandse huurlingen in de strijd tegen de rebellen op het eiland Bougainville. De crisis in het land begon elf dagen geleden toen legerleider Singirok bezwaar maakte tegen het contract dat Chan had gesloten met het Britse huurlingenbedrijf Sandline Interna tional. De huurlingen zouden de al jaren slepende opstand op Bougainville, dat rijk aan koper is, moeten helpen neerslaan. Onder grote binnenlandse en internationale druk zegde Chan het contract met Sandline op, maar hij bleef onder vuur lig gen. RTR PAMPLONA - Onbekenden hebben donderdag in de Noord- Spaanse stad Pamplona een molotov-cocktail naar het huis van de aartsbisschop gegooid. De brandbom heeft de deur van het bisschopshuis zwaar beschadigd. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van aanhangers van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Aartsbisschop Fernando Sebasti an Aguilar bekritiseerde onlangs een hongerstaking van acht jeugdige leden van de afscheidingsbeweging in Pamplona. Zij eisten dat de ETA-gevangen, die nu nog verspreid over Spanje gevangen zitten, worden verenigd in Baskenland. AFP KIEV-Een bommelding bij de kerncentrale van Tsjernobyl is vals gebleken. Dat hebben de autoriteiten gemeld. Woensdag was er een telefoontje binnengekomen waarin werd gezegd dat om zes uur 's avonds een bom zou ontploffen. De centrale werd afgezocht, maar er werden nergens explosieven aange troffen, Twee jaar geleden was er ook al een valsebommelding in Tsjernobyl, waar zich in 1986 de zwaarste kernramp in de geschiedenis voordeed toen een van de reactoren ontplofte. AP BRUSSEL - De Belgische rege ring mag haar regeringspro gramma op een aantal punten aanpassen. De Kamer van Volksvertegenwoordigers gaf haar daarvoor donderdag het groene licht. Meest in het oog springende maatregel is het voorstel dat langdurig werklozenna vijf jaar kunnen worden verplicht een baan te accepteren in een parti culiere onderneming. Zij heb ben dan niet meer de mogelijk heid zelf te onderhandelen over arbeidsvoorwaarden. Loonkosten De „actualisering" van het re geerakkoord voorziet verder in verlaging van de loonkosten door daling van de sociale las ten. Daarnaast moeten werkge vers- en werknemersorganisa ties het nog eens worden over verdere loonmatiging in ruil voor het scheppen van nieuwe banen. De bestaande politiek van inkomensmatiging, die vanaf 1993 is gevoerd, heeft vol gens de premier tot op heden al ;33.000 Belgische banen gered. Fraude De Belgische regering wil ver der de strijd tegen BTW-fraude opvoeren. Dehaene hoopt daar door dit jaar twee miljard frank 110 miljoen) binnen te halen en volgend jaar het dubbele. Op begrotingsterrein veiwacht de regering dit jaar uit te komen op een tekort van 2,9 procent van het bruto binnenlands pro duct (bbp), de totale verdiensten in het land. Een tekort van maximaal 3 procent is het be langrijkste criterium voor deel name aan de Economische en Monetaire Unie. Over de toetre ding daartoe nemen de Europe se regeringsleiders april vol gend jaar besluiten. Investeringen De regering wil de komende ja ren meer werk maken van infra structuur, vooral op het gebied yan informatica en telecommu nicatie. Daarnaast is armoede bestrijding een nieuwe priori teit. [in antwoord op de roep om ver andering in België, belooft de premier een „betere werking an de democratische instellin- in het aangepaste pro- [ramma op te nemen. Op dit >unt blijft het echter bij alge- lene toezeggingen, onder meer aar het de politieke benoe ming van gemeente-ambtena ren betreft. ANP van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - Boos zijn ze, de vele miljoenen Russen en Russinnen die al maanden geen salaris of pensioen hebben ontvangen. Maar ze zijn donderdag, de na tionale stakingsdag, niet mas saal de straat op gegaan en ge weld hebben ze al helemaal niet gebruikt. De door radicalen verwachte en door de macht hebbers gevreesde sociale ex plosie is uitgebleven. „In het hele land is op duidelij ke wijze het wantrouwen in de re gering uitgesproken", riep de communistische voorman Zjoe- ganov in de hoofdstad Moskou, waar van de 100.000 verwachte demonstranten er hooguit 15.000 kwamen opdagen. De meerderheid van het volk was, zoals door deskundigen voor speld, geduldig of apathisch thuisgebleven. Zij verwachten weinig en hopen hooguit dat het onder het nieuwe, liberaal inge stelde, kabinet iets beter wordt. Daarom verliep deze nationale protestdag zonder incidenten, maar ook met veel minder actie voerders dan de vakbonden hadden voorspeld. Hoewel schattingen in het reusachtige land buitengewoon moeilijk zijn, is zeker dat veel minder dan de aangekondigde 20 mil joen Russische werknemers donderdag gestaakt hebben en de straat op zijn getrokken. Maar nog altijd enkele miljoe nen mensen waren op een of an dere wijze betrokken bij acties. In Moskou en in de andere grote steden riepen de actievoerders de bekende leuzen als 'Betaal eindelijk Onze lonen' en 'Liever geld in huis dan heivormingen'. Ook werd het Kremlin opgeroe pen nu eindelijk eens een einde te maken aan de wijdverbreide corruptie. Zoals intussen ge bruikelijk bij dit soort demon straties, werd door sommige groepen met rode vlaggen ge zwaaid en droegen oude com munisten portretten van Stalin en Lenin. In de hoofdstad, waar 16.000 man politie ingezet was, ontstonden op een enkele plaat- Betalingen van onze redactie buitenland WASHINGTON - De komeet Hale-Bopp is niet alleen de helderste van deze eeuw maar ook verreweg de grootste. De komeet heeft een diameter van tussen de 27 en 4 2 kilome ter en is daarmee bijna drie keer zo groot als de komeet die 65 miljoen jaar geleden vol gens de gangbare theorie in één klap een einde maakte aan de dinosaurus. De omvang van Hale-Bopp is gemeten met behulp van de Hubble-ruimtetelescoop. De metingen staan beschreven in het jongste nummer van het Amerikaanse wetenschappe lijke tijdschrift Science, dat vandaag verschijnt. Volgens onderzoekers van de John Hopkins Universiteit in de Amerikaanse stad Baltimore, hebben de meeste kometen een kern van hoogstens vijf ki lometer doorsnede. Astronomen Hale-Bopp werd op 23 juli 1995 ontdekt door de Ameri kanen Alan Hale en Thomas Bopp en staat sindsdien over ter wereld in de belangstelling van astronomen. De komeet is ook in Nederland de komende maanden nog gemakkelijk met het oog te zien, vooral in de ochtenduren. Geen gevaar Astronomen zijn het er over eens dat er geen gevaar be staat dat Hale-Bopp de aarde zal raken. Op 22 maart kwam de komeet het dichtste bijnog altijd op een veilige afstand van 197 miljoen kilometer. DPA LONDEN - De campagne voor de Britse verkiezingen is nog maar tien dagen oud, maar de Conservatieven van premier Major hebben nu al tegenslag op tegenslag moeten incasseren. Donderdag onthulde boule vardblad The Sun dat het Con servatieve parlementslid Piers Merchant een verhouding heeft met een 17-jarig meisje. Major heeft Merchant in een eerste reactie opgedragen snel tekst en uitleg te geven over de aantijgingen. Merchant ontkent overigens al le beschuldigingen over zijn verhouding met Anna Cox die als gastvrouw werkt in een nachtclub: „Anna is een dierba re vriendin." Het schandaal volgt op het af treden woensdag van het parle mentslid Tim Smith die er niet in slaagde uit te leggen waarom hij geld had ontvangen voor het stellen van vragen in het parle ment. RTR van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vakbond voor defensiepersonneel (VBM) is huiverig voor het inzetten van Nederlandse mariniers voor de bewaking van gedetineerden op Curasao en Aruba. Dat zegt J, Golsteijn van de VBM in reactie op het verzoek van de Antilliaanse regering om bijstand van de Nederlandse marine voor de bewaking van de Koraal Spechtgevangenis op Curasao. Eerder al stelde minis ter Voorhoeve mariniers be schikbaar voor assistentie in de gevangenis op Aruba. De Antilliaanse regering deed het verzoek om iets te kunnen doen tegen de vele uitbraakpo- gingen. Recent ontsnapten nog vier Venezolanen, die samen dertig jaar celstraf kregen voor bankovervallen. De vakbond is met name be zorgd over het gebrek aan dui delijkheid over de positie van de betrokken mariniers. Golsteijn wijst erop dat de op Curasao ge legerde mariniers het al druk genoeg hebben met hun regulie re taken en met de kustwacht. Bovendien zijn mariniers niet op gevangeniswerk voorbereid. Volgens een woordvoerder van de marine valt de belasting voor de mariniers wel mee. „Het is absoluut niet de bedoeling dat de mariniers de taak van gevan genisbewaarder gaan vervul len. Zij bewaken alleen de bui tenring als tijdelijke noodhulp. Na Pasen gaat een delega tie van het ministerie van Justitie naar het eiland gaat om te ldjken hoe het probleem structureel kan worden opgelost. ANP Advertentie Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Ook op Tweede Paasdag geopend 10.00 - 17.00 uur Demonstranten passeren de brug bij de St.Basil Kathedraal tijdens hun mars door Moskou. foto Misha JaparidzeAP sen verhitte discussies tussen radicale en meer gematigde de monstranten. Maar het bleef bij woordenwisselingen. De Russen protesteerden tegen het uitblijven van de betalingen van lonen en salarissen. De Rus sische overheid staat bij hen voor miljarden gulden in het krijt en de bedrijven zijn hun werknemers het veeloud daar van verschuldigd. Woensdag beloofde premier Tsjemomyrdin op een perscon ferentie dat deze maand nog een kleine vier miljard gulden aan achterstallig loon en pensioen zal worden uitbetaald. Uitlaatklep De massale acties waren vooral een uitlaatklep voor de tiental len miljoenen die er ten gevolge van de radicale hervormingen alleen maar op achteruit zi j n ge gaan. Veel hoop dat het nieuwe, verjongde en liberaal gezinde kabinet er iets ten goede aan zal veranderen, hebben ze niet. Dat werd donderdag bij de demon straties wel duidelijk. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5