Vrijdag al een beetje weekeinde PZC Overgewaardeerde titels in Duitsland Tom Poes en het boze oog het weer in zeeland V0 na vrijdag 28 maart 1997 4 De laatste dag van de week is geknipt voor 'domme' klussen recept en in europa standplaats puzzel snelheidscontrole Het tintelende gevoel dat hoort bij de laatste Werkdag van de week. Het is vrijdag, bijna weekeinde. Vrijdag begint nie mand meer aan een grote, lastige klus. De collega's maken meer grappen, de zon schijnt helderder, iedereen is aardiger. Helaas, het vrolijke vrijdaggevoel is niet meer voor iedereen iveggelegd. Vrijdag ivordt vaker een rommeldag, omdat we korter en flexibeler gaan werken. Het vrijdaggevoel kan resulteren in samen een biertje pakken. van onze verslaggeefster Gerry van der Lit Vrijdag-bollendag. Alle col lega's zijn binnen, er wordt gezamenlijk gelunched met Ita liaanse bollen, de week wordt geëvalueerd en om vijf uur drin ken ze een biertje in de keuken. Vrijdag is de dag van het 'miep- miep-gevoeF, zegt Frank Amersfoort grijnzend. Dan loopt desnoods iemand op zijn handen door de gang. Beetje dollen. Hij is consultant bij Business Objects in Nieuwegein, een jong bedrijf dat 'beslissingsonder steunende software' verkoopt. Van maandag tot en met don derdag is de code pak-met- strop. Dan is het doodstil in de gangen, zijn de kamers leeg, want iedereen is bij klanten. Een enkele consultant zit ver diept in zijn werk over een com puter gebogen. Donkerblauwe broek, wit overhemd, jasje aan een hanger. Op vrijdag is het spijkerbroeken troef en laten de vrouwen de make-up in de tas. Ze zijn toch onder elkaar. De uit Amerika afkomstige vrij dag als 'casual-day', de dag waarop alle werknemers hun nette kloffie thuislaten en in hun vrijetijdskleren naar de baas gaan, is in Nederland nog maar mondjesmaat doorge drongen. Sommige grote inter nationale bedrijven, vooral in de informatica en communica tie, doen er aan mee. Bij AT&T Unisource in Hoofd dorp is 'dxess-down-friday' al jaren gemeengoed; ook de direc teur trekt op vrijdag een trui aan. AT&T-woordvoerder Cees Steijger is die dag de enige in een pak met een strop. ,,Het zal mij niet overkomen dat Breek ijzer voor de deur staat en ik als officieel woordvoerder in mijn coltrui op de televisie kom. Ik doe hooguit op vrijdag een iets frivolere stropdas om." Personeelswerker Kees van Ham gaat in zijn eentje 'casual' op vrijdag. Hij wérkt sinds een paar jaar bij uitgeverij Wegener in Houten, waar werknemers er op vrijdag even netjes uitzien als de andere dagen van de week. Dress-down kende Van Ham van zijn vorige werkge vers, onder meer Henkell in Nieuwegein. „Deze opkomende trend gaat hier bij Wegener aan iedereen geheel voorbijIk houd er aan vast; het maakt de vrijdag speciaal als laatste werkdag, je leeft naar het weekeinde toe. Ei genlijk hoort daar na afloop een biertj e bi jmaar dat krij g' ik hier helemaal niet van de grond." Bij de Amersfoortse vestiging van printerproducent Hewlett Packard dragen de witte-boor- den-medewerkers ook elke dag dezelfde representatieve kle ding. Maar dat bedrijf kent wel een vaste vrijdagborrel. Om vijf uur krijgt al het personeel een peptalk van de directeur, bij een biertje. Ook bij softwarebedrijf Raet in Nieuwegein is de outfit elke dag van de week hetzelfde. „Maar de sfeer op vrijdag is an ders en losser," zegt woordvoer der René Grul. „Ik heb echt van die vrij dagmiddagklusj eseen beetje van dat 'domme' werk. Als ik toch Internet op moet, doe ik dat op vrijdag. En veel colle ga's beginnen op vrijdag al om zeven uur, zodat ze een paar uur eerder naar huis kunnen, week einde vieren." Minder files Personeel gaat eerder naar huis op vrijdag. Dat is één van de oorzaken van minder files. De vrijdagmiddagfile begint na melijk niet om vijf uur zoals op 'gewone' werkdagen, maar al om drie urn- 's middags. Boven dien blijven meermensen de he le dag thuis. De landelijke ver keersdienst in Driebergen meldt dat op vrijdagen 40 tot 45 procent minder auto 's op de weg zijn. De woordvoerder van de verkeersdienst ('op vrijdag wer ken we lekkerder, veel minder gestresst'), meent dat veel men sen hun atv-dag opnemen op vrijdag. Niemand in Nederland heeft onderzoek gedaan naar de favo riete atv-dag, maar uit de losse pols zegt iedereen dat vrijdag het meest populair is als vrije dag. Ook voor mensen die in deeltijd werken. Sommige be drijven verplichten hun mede werkers zelfs op vrijdag de atv- dag op te nemen. Allemaal tege lijk, een keer per maand. „Dat is op zich raar," vindt Nelly Alten burg van de ambtenarenbond AbvaKabo. „Het weekeinde verlengen kun je immers ook op maandag." Koen Breedveld van de Katho lieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg, bestudeert af wijkende arbeidstijden. Hij heeft een verklaring. „Mensen die op vrijdag vrij hebben, wil len de kop vrijmaken van alle rompslomp en 'schoon' aan het weekeinde beginnen. De vrijdag is een rommeldag geworden voor werkende mensen; de was wordt gedaan, de boodschap pen, klusjes om het huis, het vlees voor het weekeinde wordt gebraden, voor de kinderen ge zorgd. Het is zo'n dag van alles wat; een knurft-dag. Zaterdag en zondag blijven zo de week- eindedagen; die zijn voor het ge zin en voor gezamenlijke activi teiten." Altenburg van de AbvaKabo wijst er op dat ook die speciale vrije-vrijdag-rommeldag zal verdwijnen. „Als deeltijdwer kers in de toekomst een vol waardige plaats op de arbeids markt krijgen, dan zullen de vrije dagen steeds meer over de week worden gespreid. Crèches Dat de vrijdag de meest popu laire vrije doordeweeksedag is, blijkt ook uit de bezetting van de crèches. De vrijdagen zijn, vergeleken met de dinsdagen, gemiddeld eenderde minder be zet, zocht Rina de Groot uit. Zij is woordvoerder van de SKON, een landelijke organisatie die Horizontaal: 1Helderziende; 2: ver dieping, bijbelse naam; 3. veer kracht, vreemde taal; 4. doelloos lo pen; 5. beroep, een zekere; 6. wal, denkbeeld; 7. deelteken, vogelver- blijf; 8. brandstof, familielid; 9. kreet, duikereend, godin v.d. dage raad; IO. rondedans, verfstof, voor zetsel; 11. edelgas, Europese hoofdstad; 12. putemmertje, dwin geland; 13. toorts, vogel. Vertikaal: 1. Beroep; 2. werkplaats, hijswerktuig, bazige vrouw; 3. vuur pijl, buiten gevaar, maanstand; 4. diender, muggelarve, zwaardwal vis; 5. mannetjesgans, muze v.h. minnedicht, wandpilaster; 6. kleur linge, slpmiddel; 7. Spaanse uit roep, motief, geweldig; 8. plant, wa terdamp, uitroep van pijn; 9. stapel, luizeëi, loofboom, rundermaag. Lakei, voet, molen, soep, kamer, pink, wagon, soes, baret, hoed, pa let, dons, zacht, doos. Het citaat is van Jean de Boisson: "Wij keuren in anderen af, wat wij in onszelf verontschuldigen." vooral crècheplaatsen aan be drijven verkoopt. Veel werkende ouders zorgen op vrijdag zelf voor hun kinderen, of werken thuis. Op de Katho lieke Universiteit Brabant in Tilburg worden op vrijdag geen personeelsfeestjes meer gege ven, vertelt Breedveld. „Wegens gebrek aan personeel." Bij het ITS (Instituut Toegepaste So ciologie) in Nijmegen verschijnt op vrij dag maar de helft van alle werknemers, vertelt woord voerder Ronald Jas. „Ikzelf zorg op vrij dag ook voor mijn zoontj e van een jaar. Ik heb helemaal geen feestelijk, vrijdaggevoel; op vrijdag heb ik het altijd hart stikke druk." GPD Toonder Studio's Janny van der Lee1 Gevulde fricandeau In principe maakt het voor de be reiding van dit recept niet uit of u varkens- dan wel kalfsfricandeau neemt. Voor 4-6 personen: 750 gram fricandeau 150 gram roompaté 1 eetlepel madeira (eventueel cream sherry) 1 eetlepel gehakte peterselie 1 eetlepel grof gehakte noten peper en zout boter om te bakken. Bereiding: Snijd de fricandeau aan de smalle kant met een scherp mes zodanig in dat een soort 'zakje' ontstaat. Roer de roompaté met de madeira glad. Meng er de peterselie en noten door. Vul de fricandeau met dit mengsel en sluit het uiteinde met cocktail prikkers. Kruid het vlees met peper en zout. Verhit boter in een grote braadpan en braad hierin het vlees rondom aan. Draai de warmtebron laag en braad het vlees in ongeveer 45 minuten gaar. Laat het vlees voor het aansnijden (dikke plakken) een minuut of 5 rus ten. Vandaag Het weer van vandaag is totaal ver schillend van dat van gisteren. Het hogedrukgebied boven Frankrijk heeft zich teruggetrokken naar het westen en ligt nu met centrum bij Zuid-Engeland. Samen met een la gedrukgebied boven de Botnische Golf wordt een krachtige noord westelijke stroming in stand gehou den met een aanvoer van koele, on stabiele lucht. Hierdoor wisselen opklaringen en buien elkaar snel af. Plaatselijk kan het zelfs hagelen. De temperatuur wordt, omstreeks 9 graden. De noordwesten wind is vrij krachtig tot krachtig 5-6, aan zee en boven open gebieden zelfs af en toe hard 7 Beaufort. Ook vanavond en vannacht valt er nog een enkele bui bij een mini mum temperatuur van rond de 5 graden. De wind neemt langzaam iets af. Nautisch bericht wind: noordwest krachtig tot hard 6-7,. later afnemend vrij krachtig tot krachtig 5-6 Beaufort; zicht: goed, in een bui matig;temperatuur kustwa ter: 8 graden; afwijking waterstan den: verhoging; maximum golf hoogte monding Scheldes: omstreeks 3 meter. ZON EN MAAN Zon op 06.28 onder 19.10 Maan op 23.48 onder 08.30 Vooruitzichten Voor het weekeinde: Het paas weekend begint zaterdag nog met een enkele bui afgewisseld doorfel- le opklaringen. Zondag blijft het droog. Zaterdag wordt het 8 tot 9 graden, zondag loopt het kwik op naar 11 graden. De noo'rdwesten wind is matig tot vrij krachtig, 4-5 Beaufort, deze neemt af naar matig 3-4 Beaufort, en draait naar west- Vooruitzichten toten met zaterdag: Finland: Rustiger maar wel bewolkt en van tijd tot tijd (buiige)regen of sneeuw. Temperatuur in de middag bijna overal enkele graden boven het vriespunt. Noorwegen: Onstuimig, vooral langs de zuidwestkust. Verder wis selend bewolkt en vooral langs de kust veel regen of winterse neer slag. Maxima uiteenlopend van iets boven nul in het noorden tot rond 5 graden in hetzuiden. Zweden: Meest bewolkt en kans op af en toe regen of sneeuw. Vooral in het zuiden veel wind. Middagtem- peratuur variërend van iets boven het vriespunt in Lapland tot een graad of8 in hetzuiden. Denemarken: Veel wind, vooral op vrijdag. Verder half tot zwaar be wolkt en vooral in het zuiden en westen kans op enkele fikse, winter se buien. Middagtemperatuur om streeks 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Geleidelijk rustiger en droger. Vooral in het noorden en westen nog enkele, mogelijk winterse, bui en; elders geregeld zon. Middag- temperatuur uiteenlopend van 7 graden in het noorden van Schot land tot 12 in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Vrijdag naar het zuidoosten wegtrekkende re gen. Later wisselend bewolkt en buien, vooral in de Ardennen met sneeuw. In de loop van hetweekein- de geleidelijk droog en meer zon. Tijdelijk fris met vrijdag maxima rond 9 graden. Npord- en Midden-Frankrijk: In het oosten eerst nog bewolkt en af en toe regen, in de Vogezen en Jura ooksneeuw. Eldersgeregeldzonen bijna overal droog; in de nacht en ochtend kans op mist. Middagtem peratuur tijdelijk iets lager; zater dag rond 10 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Madeira: Afnemende wind. Verder perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur 20 gra den of meer. Spanje: Veel zon maar vrijdag in het noorden en zaterdag in het oosten ook bewolking en vooral in langs de Golf van Biskaje kans op wat regen. Hier en daar veel wind. Vrijdag maxima uiteenlopend van 15 in het noordwesten tot 25 of meer in An- dalusië. Zaterdag vooral in het noorden en oosten iets frisser. Canarische Eilanden: Perioden met zon en eerst nog een kleine kans op een bui, misschien met onweer. Middagtemperatuur rond 23 gra den. Marokko: Westkust: geregeld zon, maar ook kans op een pittige regen- of onweersbui. Middagtempera- tuurtussen 22 en 27 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden. Zaterdag later op de dag van het noorden uit een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur aan zee rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige pe rioden. In de Savoye, Dauphine en Pyreneeën eerst nog wolkenvelden en kans op regen of sneeuw. In het Rhone-dal steekt een stevige Mis- noordwest. De minimum tempera tuur 's nachts omstreeks 4 graden. Voor maandag tot en met dinsdag: Droog met zonnige perioden. De temperatuur loopt op naar 12 gra den op paasmaandag tot 14 graden op dinsdag. Minimum temperatuur omstreeks 3 graden. De wind is westelijk, later zuidwest zwak tot matig, 2-4 Beaufort. Hoog water uur cm uur cm Vrijdag 28 maart Vlissingen 04.21 233 16.39 229 Terneuzen 04.40 260 16.58 256 Bath 05.43 300 17.58 289 Roompot Buiten 04.20 176 16.35 174 Zierikzee 06.00 159 18.20 156 Wemeldinge 06.05 185 18.20 183 Philipsdam West 05.35 166 17.55 165 Zaterdag 29 maart Vlissingen 04.53 228 17.15 219 Terneuzen 05.16 255 17.35 246 Bath 06.16 294 18.33 285 Roompot Buiten 04.50 174 17.10 166 Zierikzee 06.25 154 18.45 149 Wemeldinge 06.30 182 18.50 176 Philipsdam West 06.00 168 18.30 162 Laag water uur cm uur cm Vrijdag 28 maart Vlissingen 10.56 204 23.00 197 Terneuzen 11.21 213 23.30 206 Bath 00.00 234 12.26 235 Roompot Buiten 10.35 156 22.45 146 Zierikzee 12.00 155 --. Wemeldinge 12.00 170 -- Philipsdam West 12.05 163 --. Zaterdag 29 maart Vlissingen 11.26 198 23.35 194 Terneuzen 11.56 206 Bath 00.36 229 12.55 227 Roompot Buiten 11.10 155 23.20 149 Zierikzee 00.15 146 12.30 154 Wemeldinge 00.15 161 12.35 169 Philipsdam West 00.15 154 12.35 163 tral op. Vrijdag maxima tussen 14 en 21 graden; zaterdag overal enke le graden frisser. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden. Zaterdag een kleine kans op een (onweers-)bui en een stevi ge aantrekkende noordenwind. Vrijdag nog maxima rond 19 gra den; zaterdag lager. Italië: Van het noorden uit bewol king en een toenemende kans op buien, ook met onweer. Vrijdag in het zuiden nog zon, zaterdag juist van het noorden uit opklaringen. Geleidelijk meer wind. Middagtem peratuur rond 15 graden maar vrij dag hieren daar nog warmer. Corsica en SardiniëfEen stevig aan trekkende noordelijke wind. Verder perioden met zon en mogelijk een regen- of onweersbui. Vrijdag nog maxima rond 19 graden, zaterdag aanmerkelijk kouder. Malta: Flinke zonnige perioden. Za terdag later op de dag een toene mende kans op een bui, ook met onweer en meer wind. Middagtem peratuur omstreeks 20 graden. Griekenland en Kreta: Vrijdag zon nige perioden en droog. Zaterdag van het noorden uit toenemende bewolking, gevolgd door enkele re gen- of onweersbuien. Vrijdag maxima rond 16 graden, zaterdag nog iets warmer. Turkije en Cyprus: Kusten: flinke zonnige perioden en tot zaterdag avond droog. Vrijdag nog vrij koud met middagtemperatuur tussen 9 en 14 graden; zaterdag overal wat warmer. Duitsland: Vrijdag naar het zuiden wegtrekkende regen. Daarna half tot zwaar bewolkt en enkele buien, ook met onweer en een winters ka rakter. Veel wind. Vrijdag maxima meest tussen 10 en 15 graden; za terdag aanmerkelijk frisser. Zwitserland: Veel bewolking en enige tijd regen -of sneeuw (sneeuwgrens daalt van 1500 meter naar 800). Zaterdag in het zuiden weer wat zon en droger. Tijdelijk veel wind. Sterk uiteenlopende maxima; zaterdag van een graad of 8 in het noorden tot 18 in hetzuiden. Oostenrijk: Zwaar bewolkt en voor al in het noorden enige tijd regen; vrijdag vanaf 1500 meter sneeuw, zaterdag vanaf 900 meter. In hetzui den zaterdag kans op wat zon en vooral in het westen veel wind. Maxima rond 11 graden maar vrij dag in het zuiden nog aanmerkelijk warmer. Polen: Onstuimig. Veel bewolking en van tijd tot tijd buien,-mogelijk met onweer en later ook met een winters karakter. Zaterdag ook wat zon. Middagtemperatuur rond 7 graden maar vrijdag in het zuiden hogere maxima. Tsjechië en Slowakije: Veel bewol king, veel wind en van tijd tot tijd buiige regen, ook kans op sneeuw, hagel en onweer. Zaterdag ook op klaringen. Lichte daling van tempe ratuur tot ongeveer 9 graden op za terdag. Hongarije: Vrijdag bewolkt en een aantal buien, ook met onweer, ha gel en soms veel wind. Zaterdag op klaringen en droger. Vrijdag nog vrij warm met maxima rond 16 gra den, daarna aanmerkelijk frisser. BONN door Peter van Nuijsenburg De heer, een echte, in op maat gesneden krijt streep en met licht bekakt ac cent, overhandigde zijn visi tekaartje. Meestal steek je dat ongezien weg in een borstzakje, maar ik wilde graag weten met wie ik zo ge animeerd over de ondergang van Duitsland als grote indu- strienalie had gesproken. Hij kwam niet van de straat. Pro fessor dr. dr. Anton Freiherr von R... Wat de baron precies deed. werd me niet duidelijk, maar het was misschien te vulgair om dat op een kaartje van fraai geschept papier te ver melden. In elk geval werd hij door de rest van het gezel schap met zeer veel égards behandeld. Ik had me laten vertellen dat ook in Duits land het feodaal aandoende ontzag voor titels op zijn re tour is, maar daar viel nu weinig van te merken. De ba ron was bovendien, ook voor Duitse begrippen, buiten sporig in de prijzen gevallen en leek als vanzelfsprekend recht te hebben op wat mij een overdosis respect scheen. Nadere studie leerde me dat een titel, academisch of adel lijk, het liefst natuurlijk bei de, iemand nog altijd een voorsprong in het leven geeft. Dat is aan de ene kant wel te begrijpen. Een titel, zeg ingenieur, duidt meestal op een minimum aan vak kennis, waardoor je geneigd bent de drager de bouw van een huis eerder toe te ver trouwen dan aan iemand die leuk met zijn handen kan werken. Maar aan de andere kant meten titeldragers zich hier ook vaak pretenties aan die ze niet kunnen waarma ken. In de zogenaamde kwa liteitspers vind je vaak inge zonden brieven van deftige heren - zelden dames - die in zichten verkopen over zaken waar ze duidelijk geen ver stand van hebben, maar die opinies gewicht denken te geven door nadrukkelijk hun doctorstitel te vermelden. Men maakt zich momenteel bijvoorbeeld graag druk over een tentoonstelling over de misdaden die het Duitse le ger in de oorlog heeft ge pleegd. Dat is geen kakelver se onthulling, maar in bepaalde kringen nog steeds een taboe. Daar klopt niets van, schrijft dan zo'n hoog geleerde heer met een air als of hij jaren lang in de archie ven van de Wehrmacht heeft zitten spitten. Om zijn ram melende betoog ten slotte te ondertekenen met Dr. H. M. von Damm, vrouwenarts, Bielefeld. Zoiets zal je in Ne derland niet gauw tegenko men. Zo'n titel imponeert vaak ook mensen en instanties van wie je het normaal niet ver wacht. Een paar jaar geleden was de hele financiële wereld in rep en roer toen bleek dat een 'prominente' project ontwikkelaar de benen had genomen met achterlating van een schuld die in de hon derden miljoenen liep. Hoe had deze onroerend-goed- magnaat zoveel krediet kun nen krijgen bij banken die van iedereen die een patat- kraam wil beginnen ook de doopceel van zijn overgroot ouders lichten? Heel eenvou dig: behalve van een slecht zittende toupet, een fluwelen tong en een rolex was de groot-aannemer ook in het bezit van een doktorstitel. Door die overwaardering van de titel kunnen Duitsers vaak niet begrijpen dat Ne derlanders er zich meestal niet op laten voorstaan dat ze na acht jaar het doctoraal examen andragogie hebben gehaald. Een collega was door de voorlichtingsdienst van de regering in Bonn per abuis ingeschaald als Dr. B. Toen hij de aardige mevrouw van het Bundespresse-Amt op deze fout attendeerde, weigerde ze dat te geloven. Dat was weer iets voor die gekke Hollanders: een doc torstitel hebben, maar daar niet mee te koop willen lo pen. Voor het Bundespresse- Amt is hij dus nog steeds Dr. B .GPD Die avond gaf heer Bommel een feestmaal in de herberg om de goede afloop te vieren. „Het moet nog wennen", sprak Ola's vader bedremmeld. „De schuld drukt zwaar." „Wie praat hier over schuld?", vroeg Moen, die tegenover hem zat. „Schuld trekt kwade krachten aan!" „Zo is het maar net", gaf de oude Amram toe. „De rechtvaardige moet nederig en zonder schuld zijn stille weg gaan, want het boze loert." „Laten we nu niet langer over kwade krachten spreken", zei heer Bommel. „Die bestaan niet." Er viel een stilte. „Bestaan die niet?", vroeg de oude heideteler ten slotte geschokt, „Welnee", hernam heer Ollie glimlachend. „De oorzaak van alle el lende in deze buurt was julllie eigen zwarte tong. Maar door een list heb ik... ik bedoel, we hebben puimkruid door jullie drank gemengd en daardoor..." Hij zweeg, want het viel hem op dat de stilte wat drukkend werd. Daarom stopte hij haastig zijn pijp en stak de brand erin. „Een rechtschapen heer", hernam hij, al trekkend, „hoeft niet nede rig over de weg te gaan... pff... Als hij maar zorgt, dat zijn tong schoon is... als iemand begrijpt wat ik bedoel... pff..." „Tabak!", riep Abels moeder op schrille toon. „Het zondig smoren van tabak trekt kwade krachten aan! „Zo is 't maar net", bevestigde Amram grimmig. „En het zijn de vreemdelingen die schuldige smook en nieuwerwetsigheid in onze mooie, oude gebruiken brengen." „Vreemdelingen hebben dikwijls het boze oog", gromde de waard op de achtergrond. „Kijk maar wat er met mijn uitspanning ge beurd is!" 1 23456789 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 1 12 13 Oplossing donderdag 27 maart De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam - Utrecht-Zaltbommel vice versa A10 ringweg Amsterdam A2 ter hoogte van Echt zonnig dÉi hagel opklaringen warmlefronl windrichting koulront lagedruk hogedruk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4