Zware straf poging omkoping PZC Blij levens terug aan het front Terneuzen heeft grootse plannen De Koek wil tot het gaatje gaan Hiddink completeert selectie met Vierklau Zaalvoetbalteam uit Oostburg kampioen UEFA schorst Zwitserse ex-arbiter Röthlisberger levenslang sport vrijdag 28 maart 1997 z 27 Geldboete voor Atletico Madrid Bibi Hendrikx trainer Sluis Krajenbrink terug in race Martina Hingis bereikt finale Atteveld in staat beschuldiging Haarlem kiest voor Bonsink UEFA beboet Liverpool-spits Henk Fraser blijft bij Feyenoord Van Grunsven ruiter van jaar Haan overtreedt gedragscode Kanu denkt aan rentree van onze sportredactie NYON/GENEVE - De tucht- commissie van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft de voormalige Zwitserse top- scheidsrechter Kurt Röthlisber ger levenslang geschorst. Vol gens een verklaring van de UEFA heeft de ex-arbiter toe gegeven dat hij bij de wedstrijd tussen Grasshoppers en Auxer- re, op 30 oktober 1996 in de van onze sportredactie GENEVE - De tuchtcommissie van de UEFA heeft Atletico Ma drid een geldboete van 20.000 gulden opgelegd. Het college strafte de Spaanse club wegens „incorrect" gedrag van de spe lers in de twee wedstrijden te gen Ajax in de kwartfinales van de Champions League. Atletico pakte Ajax zowel in Amsterdam als in Madrid kei hard aan. De scheidsrechters traden niet bij alle overtredin gen reglementair juist op. Zo verdiende Juan Esnaider na het missen van zijn strafschop in Spanje de rode kaart. Hij kwam er met een gele kaart af. Het verbale wangedrag van At- letico-voorzitter Gil y Gil na het duel in Amsterdam („ik zag overal zwartjes, het leek Kongo wel") is bij de UEFA (nog) niet •aan de orde geweest. DPA/ANP van onze medewerker Peter van Kouteren TERNEUZEN - Voetbalvereni ging Terneuzen wil op zo kort mogelijke termijn doorstoten naar de absolute top van het amateurvoetbal. Eddy Dobbe- leir, die gisteren tijdens een bijzondere algemene ledenver gadering tot voorzitter werd ge kozen, maakte er geen geheim van dat Terneuzen de spelers- markt zal opgaan om de ambiti euze plannen te realiseren. De Zeeuws-Vlamingen blijven er tevens naar streven om ook de eigen jeugd in te passen. Ondanks de povere prestaties van het eerste elftal is het de grootste voetbalvereniging van Zeeland ernst om hogerop te gaan. Terneuzen, dat momen teel de ranglijst in de tweede klasse E sluit, steekt bewust zijn nek uit en realiseert zich dat op dit moment smalend om de am bities zal worden gelachen. De club wil zo hoog mogelijk spe len. Met het vlaggenschip, de ei gen jeugd en de vrouwen. Het vereist een ommezwaai in de beleidsvoering, Waar voor heen vooral werd gemikt op doorstroming van de eigen jeugd, zal Terneuzen zich in de toekomst intensief op de spe- lersmarkt gaan begeven. Ter neuzen zal daarbij over de grens spelers benaderen. „Maar we richten ons op alle goede spe lers, waar ze ook vandaan ko men", zei Dobbeleir. De voorzit- van onze sportredactie WASSENAAR - Met de komst van Ferdi Vierklau heeft bonds coach Guus Hiddink zijn selec tie compleet gemaakt voor de dubbele WK-klus tegen San Marino en Turkije. De verdedi ger van Vitesse nam gisteravond de plaats in van Stan Valckx. De PSV'er haakte al eerder af, om dat hij zich niet fit genoeg acht in deze fase van de competitie ook nog voor het Nederlands elftal uit te komen. De reden dat Hiddink zo lang wachtte met het bekend maken van de negentiende man, had al les te maken met de fysieke ge- Champions League, heeft ge probeerd de thuisploeg geld af handig te maken. In ruil daarvoor zou de aange stelde scheidsrechter Vadim Zoek uit Wit-Rusland, een goe de vriend van Röthlisberger, de Zwitserse ploeg bevoordelen. Röthlisberger heeft bekend dat hij een bedrag van 130.000 gul den heeft gevraagd voor een partijdige houding van Zoek. Op non-actief Grasshoppers, dat het duel in cle „Ajax-groep" met 3-1 won, ging niet in op het frauduleuze ver zoek van Röthlisberger. De Zwitserse clubleiding klaagde hem daarentegen aan bij de UEFA. Arbiter Zoek is tot aan het einde van het onderzoek in Kurt Röthlisberger. ter voegde eraan toe dat de sponsorgroep, sinds het begin van de jaren negentig vervijf voudigd, verder zal moeten groeien om de benodigde geld stroom te creëren. Concurrentie Dobbeleir, die in het verleden voorzitter van hoofdklasser Hoek was, is reeds 45 jaar lid van Terneuzen en kent de club door en door. Dit seizoen volgde hij vrijwel alle wedstrijden van het eerste elftal. „Iedere speler mag blijven, maar het is de be doeling dat de concurrentie gro ter wordt. Hoe hoger je gaat spelen, hoe zwaarder dat zal wegen." De eigen jeugd krijgt daarbij volgens het bestuur een kans zich te bewijzen. Terneuzen zal zich intern beraden over een op vang van jonge spelers, die bui ten de boot dreigen te vallen en, zoals in het verleden vaak ge beurde, voor een vereniging uit de buurt kiezen. Het aantrekken van spelers zal gebeuren onder verantwoor ding van de door het bestuur be noemde technisch manager Rijk Bos, voorzitter Dobbeleir en de trainer van de eerste selectie. Wie dat voor volgend seizoen wordt, is nog niet duidelijk. De technische commissie gaat van af volgende week aan de slag om te zien of dat Eddy van der Hooft, de opvolger van de ont slagen Robbie de Muijnck, of een nieuwe trainer zal worden. steldheid van de eenmalige in ternational. Vierklau bleek op het moment dat Valckx zich af meldde, nog niet helemaal fit te zijn. Hij werd in Zeist behan deld, maar bleek zich gister avond alsnog bij de groep te kunnen voegen. Dat Hiddink negentien en geen achttien spelers tot zijn be schikking wil hebben, heeft weer te maken met het verdwij nen van Dennis Bergkamp na de wedstrijd tegen San Marino. De spits van Arsenal, die vanwege zij n vliegangst niet mee wil naar Turkije, keert met de auto via de Kanaaltunnel in Calais na de Pasen terug naar Londen. GPD de strafzaak op non-actief ge steld. Volgens de UEFA zocht Röthlis berger begin oktober contact met Grasshoppers-manager Erich Vogel. Op 18 oktober bracht hij een bezoek aan het kantoor van de Zwitserse club. Tijdens die ontmoeting liet Röthlisberger weten dat zijn vriend" Zoek bereid was steek penningen aan te nemen, „Het was volgens hem allemaal heel makkelijk te regelen", aldus de UEFA. De Europese voetbalunie sprak donderdag van een hoogst ver werpelijke en betreurenswaar dige zaak. Het bestuur dankte de manager en de voorzitter van Grasshoppers voor de aangifte van het misdrijf. „De club heeft ons op voorbeeldige wijze geïn formeerd", stelde de UEFA. Röthlisberger stond in de inter nationale voetbalwereld als scheidsrechter in hoog aanzien. Hij floot verscheidene wedstrij den van Nederlandse clubs op Europees niveau. In het duel Austria Salzburg - Ajax (0-0), in oktober 1994 in de Champions League, maakte aanvoerder Danny Blind zich vreselijk kwaad op de Zwitser. Dat kostte hem de gele kaart en een schor sing. Blind noemde het optreden van Röthlisberger na afloop schandalig. Tijdens het eindtoernooi om de wereldtitel in 1994 in de Ver enigde Staten leidde Röthlis berger het duel tussen Duits land en België (3-2). In die wedstrijd verzuimde hij een zui vere strafschop toe te kennen na een overtreding van Helmer op Weber. De FIFA stuurde hem wegens die blunder naar huis en deed nadien geen beroep meer op hem. Röthlisberger, sinds vo rig jaar gestopt als arbiter, gaf zijn fout na het zien van de tv- beelden ronduit toe. Nare herinneringen Danny Blind bewaart aan Zoek eveneens nare herinneringen. Hij kreeg van de Wit-Rus de gele kaart, in de EK-beslissingswed- strijd tegen Ierland (2-0), in de cember 1995 in Liverpool. Daardoor was hij in het eerste duel van de eindronde van het EK in 1996 tegen-Schotland (0- 0) geschorst. Zoek was voor de cruciale wed strijd tegen Ierland overigens niet geheel kreukvrij. Een KNVB-off icial liet anoniem we ten niet blij te zijn met diens aanstelling. Door zijn werk als bestuurslid van de Wit-Russi- sche voetbalbond zou Zoek niet helemaal onpartijdig ten op zichte van Oranje staan. Het Nederlands elftal was tijdens het EK-kwalificatietoernooi in dezelfde groep als Wit-Rusland ingedeeld. RTR/SID van onze medewerker Aectors Dooms OOSTBURG - Het zaalvoetbal team Transport Vooruit is deze week met overmacht kampioen geworden van de tweede klasse regio Zeeuws-Vlaanderen. De ploeg uit Oostburg won gemak kelijk met 10-4 van Kees Me- chielsen. Twee dagen later ging concurrent Premiere Zaman Sport verrassend in de fout (4-5) tegen Benny Sport, waardoor Transport Vooruit onbereik baar werd. Transport Vooruit, dat voorna melijk uit veld voetballers van IJzendijke en Breskens bestaat, zette na een zwakke competitie start een indrukwekkende serie neer. Sinds 2 december is Trans port Vooruit ongeslagen. Toen eenmaal de koppositie was ver worven, kwam het kampioen schap met de week dichterbij. De kampioen heeft te kennen gegeven niet naar de eerste klas se - met Zeeuwse en Brabantse teams - te willen promoveren. Premiere/Zaman Sport wilde alleen als kampioen promove ren. Nu de Hulstenaren op de tweede plaats zijn geëindigd, blijft Premiere Zaman Sport ook volgend seizoen in Zeeuws- Vlaanderen spelen. Kees Me- chielsen en De Ridder/Vlaande ren gedegradeerd naar de derde klasse. Transport Vooruit-Kees Me- chielsen 10-4: Het gedegradeer de Kees Mechielsen had niets in te brengen tegen Transport Vooruit. Michel de Ruijsscher (4), Serge de Ruijsscher (3), Frank van de Vijver (2) en Hans Bakker zorgden voor de dubbe le cijfers-Jacco Stoffels (2), John de Ritter en Dicky Buijze maak ten het verlies van Mechielsen iets draaglijker. Pliilippine-ABAB acc. 11-4: De thuisclub sloot de competitie met een fraaie 10-4-winstaf,die tot stand kwam met doelpunten van Tonnie Goossens (5), Ivo Mohnen (2), Marnix-Schieman (2), Edwald Marteijn en Harry Vermeire. Henk Ottens scoorde drie keer en Patrick Caniere één keer voor AB AB. Terneuzen-Vervaet 7-7: Een aantrekkelijke wedstrijd. Bij Terneuzen, dat vrijwel de hele competitie zonder een echte doelman speelde, waren Barry van der Hooft (3), Pascal de Rid der (2) en Michel cle Ridder (2) de doelpuntenmakers. Voor Ver vaet scoorden Martijn Bisschop (2), Ben Kint (2), Jochem Ver vaet (2) en Mario Vermeirssen de doelpuntenmakers. TES'92/Qutility-Arrow 10-4: Pas na rust kwam cle thuisclub op schot. Edwin Maidens (2), Piet de Visser en>Ronnie Goos- - sens scoorden voor Arrow. De butant TES/Qutility sloot een wisselvallig seizoen goed af met doelpunten van Perry Blondeel (3), Frans Riekwell (3), Hubert van den Hemel (2), Menno den Dekker en Marcel Gokke, Premiere/Zanian Sport-Benny Sport 4-5: Bij een 4-2-voor- sprong (Jean-Claude Everaert en Philip van Hiel scoorden bei den twee keer) leek er nog niets aan de hand voor de thuisclub. De meespelende doelman van Benny Sport stelde daarna de Hulster ploeg voor problemen, want na rust zorgde hij met drie puntgave treffers voor de om mekeer. Door de nederlaag van de Hulstenaren pakte Transport Vooruit de titel. SLUIS - De Belg Bibi Hendrikx wordt met ingang van volgend seizoen trainer van de voetbal club Sluis. De oud-speler van Club Brugge, in de jaren van Raoul Lambert, Pierre Carteus en Nico Rijnders, was al eerder (1991) actief bij de vijfdeklasser uit Sluis. Aan het eind van dit seizoen volgt hij Bert Wiltink uit Phillipine op, die na drie jaar vertrekt. UITHUIZEN - Johan Krajen brink heeft zich gisteren in de vijfde ronde van het NK dam men bij de achtervolgers van het leidende duo Thijssen en Van der Zee gevoegd. Hij had er bij na zes uur en enig geluk voor no dig om in zijn partij tegen Gerrit Boom de winst te pakken. Het was de enige winstpartij. Van cle twee koplopers was Van der Zee iets dichterbij een (der de) zege dan Thijssen. Van der Zee stuitte echter op een zich uitstekend verdedigende debu tant Mol en kon zijn betere stand niet uitbuiten. Thijssen hacl het tegen clubgenoot Clerc moeilijker kunnen krijgen als de Zoetermeerder in het beginnen de middenspel niet naar de flan ken was gegaan. Uiteindelijk sleepte Thijssen een puntende- ling uit het vuur. ANP KEY BISCAYNE - Martina Hingis heeft gisteren als eerste de finale bereikt van het tennistoernooi in Key Biscayne. 'De Zwitserse tiener, die maandag Steffi Graf aflost als nummer één ivan de wereldranglijst, versloeg de als derde geplaatste Tsjechische Jana Novotna in drie sets: 6-3 2-6 6-4. Het was de 25e overwinning dit jaar op rij voor Hingis, die in de hoogstaande partij tegen Novotna wel even wankelde. En niet al leen door de hitte. De 16-jarige favoriete treedt in de eindstrijd om ongeveer 400.000 gulden aan tegen Monica Seles (VSt) of Barbara iPaulus (Oos). Bij de mannen bereikte Jim Courier de halve finale. De Amerikaan, jdie een ronde eerder te sferk was voor Richard Krajicek, won giste- 'ren van de als vierde geplaatste Kroaat Goran Ivanisevic. In de eer ste set was Courier oppermachtig (6-2) in de tweede was hij duide lijk de beste in de tiebreak: 7-2. ANP van onze sportredactie SANTA COLOMA DE GRA- MENET - Jeroen Blijlevens meldde zich gisteren voor de eerste keer dit seizoen voorin het peloton. Zijn derde plaats in de vierde etappe van de Ca- talaanse Week stemde tot te vredenheid. De Brabantse wielrenner miste een deel van de voorbereiding door ziekte. Blijlevens moest in finish- plaats Santa Coloma de Gra- menet alleen de Italiaan Silvio' Martinello en de Australiër Wayne O'Grady voor zich dul den. Zij waren aan het einde van de 208 kilometer lange rit, die begon in Andorra, de rap ste sprinters. O'Grady nam de leiding in het algemeen klassement over van de Italiaan Fabrizio Bontem- pi. Vandaag (vrijdag) eindigt de etappekoers in de Spaanse provincie Catalonie met een- ochtendetappe over 72 kilo meter naar Rubi en s middags 1 een tijdrit over 12 kilometer op de Montjuich in Barcelona Blij levens :i maakte elf dagen geleden zijn rentree in het wie- lerpeloton in de Omloop van het Waasland. Daarvoor had de sprinter uit de TVM-ploeg tweeëneenhalve week niet kunnen trainen, anderhalve maand reed hij geen wedstrijd. Blijlevens miste ondermeerde Ronde van Murcia. In de Catalaanse Week reed hij de eerste drie etappes mee. Hij werd achtereenvolgens 144e, 126e en 136e. Na zijn derde plaats van gisteren staat Blij levens in het algemeen klasse- ment op de 131e plaats, 44 mi- nuten en f 37 seconden van O'Grady. Blijlevens had eerder deze week op elke klim moéten los- sen. Ditmaal handhaafde hij zich op de Supermolina, berg van de eerste categorie, in de tweede groep. De achterstand van vijftig seconden op het - eerste peloton van 37 renners werd vlot goed gemaakt. Een solo van de Rus Sintsjenko, die j ruim drie minuten, voorsprong nam, werd na 116 kilometer teniet gedaan. In Santa Colo ma de Gramenet spurtten Martinello en O'Grady in de slipstream van de motoren naar de eindstreep. Blijlevens was de snelste van de rest, op twee seconden van het duo. ANP De Deense Tour-winnaar Bjarne Riis rijdt anoniem mee in de Ca- telaanse Week. Riis bereid zich iu alle rust voor op de grote etap pekoersen. foto Gustau Nacarino/Reuters ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Raymond At teveld officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens een zware overtreding in de uitwedstrijd tegen NAC (2-2). De ver dediger van FC Groningen deelde in het turbulente duel een elleboogstoot uit aan tegenstander Geert Brusselers. Arbiter Temmink zag de overtreding niet, maar op televisie was het incident duidelijk in beeld. ANP HAARLEM - Karei Bonsink gaat volgend seizoen als hoofd trainer bij Haarlem aan de slag. De 46-jarige oud-prof volgt Ben Hendriks op, die eerder deze maand werd ontslagen. Bonsink tekende een contract voor één seizoen. Hij is nu nog assistent-trainer bij NAC. ANP GENEVE - Voor zijn solidariteit met vijfhonderd ontslagen dokwerkers moet Robbie Fowler van Liverpool zélf dokken. Hij kreeg van de tuchtcommissie van de UEFA een boete van 2800 gulden. Na zijn tweede doelpunt in de Europese beker wedstrijd tegen Brann Bergen (3-0) trok Fowler op Anfield Road zijn rode Liverpool-shirt over zijn hoofd. Op zijn L-shirt stond de tekst: 'Steun de 500 ontslagen dokwerkers'. Politie ke teksten en/of logo's zijn tijdens Europese bekerwedstrij den niet. toegestaan. RTR SCHIEDAM - Henk Fraser blijft bij Feyenoord. De 30-jarige verdediger verlengde gisteren zijn contract voor twee jaar. De onderhandelingen tussen beide partijen hebben geruime tijd geduurd. Feyenoord wilde aanvankelijk slechts één jaar doorgaan, Fraser wilde graag voor twee jaar bijtekenen. ANP DEN BOSCH - Anky van Grunsven heeft voor de vierde ach tereenvolgende keer de eretitel Ruiter van het Jaar gekregen. De speciale commissie van het concours hippique Indoor Bra bant kon ook dit keer niet om de syccesvolle dressuuramazo- ne heen. De Gemertse won in 1996 voor de tweede keer in suc cessie de finale om de wereldbeker en veroverde twee keer zilver op de Olympische Spelen in Atlanta. ANP ZEIST - De uitlatingen aan het adres van scheisdrechter Dick Jol is Arie Haan op een brief van de gedragscommissie van de KNVB komen te staan. Bij de commissie was een klacht gede poneerd omdat .Haan voorafgaand aan het duel Feyenoord - PSV de integriteit van Jol in twijfel trok. De gedragscommissie, onder voorzitterschap van Wim Groels, concludeerde dat de trainer van Feyenoord de ge dragscode officials betaald vpetbal heeft overtreden. Gevol gen heeft dat niet, want de commissie heeft geen sanctiecom missie. ANP LOS ANGELES - Nwankwo Kanu denkt volgend seizoen zijn rentree te kunnen maken in het voetbalDat heeft de oud-aja- cied in Los Angeles verklaard. De voetballer, die in de zomer van 1996 naar Inter Milan overstapte, werd in november in Cleveland geopereerd aan het hart. De chirurg verving een lekkende hartklep door een exemplaar van kunststof,Ik voel me goed", zei Kanu in Los Angeles, „en ik weet zeker dat ik weer zal voetballen." ANP Voetbalclub wil naar hoofdklasse Johan de Koek staat voor een drukke periode, want naast zijn verkiezing voor Oranje speelt hij met Schalke 04 ook nog in de UEFA- Cup. foto Cees Zorn/GPD Ambitieuze international staat in Duitsland op voetstuk van onze verslaggever Marcel van der Kraan NOORD WIJK - Hij lacht als er wordt ge zegd dat hij opeens een 'ouwe lui' in het Oranje-gezelschap is. Sinds het afhaken van Danny Blind bij liet Nederlands elf tal, is Johan de Koek met z'n 32 jaar de oudste, zij het niet de meest ervaren voet baller die Guus Hiddink in zijn selectie voor de dubbel tegen San Marino en Tur kije heeft. Voor de ingenieur uit Sliedrecht lijkt, in de herfst van zijn carrière, het grote werk nog maar net begonnen. Zijn deelname aan het EK in Engeland beschouwde hij als het absolute hoogtepunt van zijn loop baan, maar plotseling is er nog veel meer om van te genieten. De Koek verhuisde naar Schalke'04, staat in de halve finale van het UEFA Cup-toer nooi tegen Tenerif e en wil met Oranj e naai de eindronden van het wereldkampioen schap in Frankrijk. De stoere 'stopper', op wie ook Manchester United en Feyenoord na het EK jacht maakten, mag zichzelf op de borst kloppen. „Ik ben begonnen als spits. Bij Sliedrecht, bij Groningen, bij FC Utrecht, overal was ik spits. Een Bergkamp of Ronaldo zou ik nooit zijn ge worden," zegt De Koek. „Maar met mijn 'beperkte' mogelijkheden heb ik het als verdediger toch ver geschopt." Voor het karweitje tegen San Marino zal Guus Hiddink morgenavond geen beroep op hem doen. Tegen de Turken, met bonki ge en boomlange spitsen als Hakan, wordt het een ander verhaal. In het afgelegen Bursa zou De Koek wel eens zijn dertiende interland kunnen spelen. Het fysieke ge weld van de Turken is aan hem wel be steed. „Door het afhaken van Stan Valckx is de kans dat ik speel helemaal groot ge worden." Mede door het succes met. Schalke gaat hij drukke weken tegemoet. In de Bundesliga strijdt hij voor een hoge eindklassering, die opnieuw recht geeft op Europees voet bal. De interlands van het Nederlands elf tal vallen tussen de Europese beslomme ringen van zijn club door. Tenerif e is de volgende tegenstander en de laatste hin dernis op weg naar een UEFA Cup-finale. „Ik heb het met de Feyenoorders in Noordwijk al over die club gehad. Van Bronckhorst zegt dat het een wispelturige ploeg is. Schalke heeft weinig druk, we moeten niet per se een prijs pakken. Maar nu we zo ver zijn, wil ik tot het gaatje gaan." De Koek staat in Duitsland op een voet stuk. Hij heeft in recordtijd naam ge maakt in de Bundesliga en is samen met Youri Mulder een van de meest populaire spelers bij de aanhang van Schalke. Zijn naam wordt uit tienduizenden kelen ge scandeerd en in de souvenir-shop vliegen de shirtjes met de naam van De Koek over de toonbank. Discipline Volgens de Oranje-international zijn de successen van zijn Duitse werkgever voor een groot deel toe te schrijven aan Huub. Stevens. „Hij heeft de kwaliteiten van een toptrainer. Heeft zelf in de top gespeeld, weet hoe hij het beste uit een groep kan halen en zorgt voor een perfecte discipli ne. Als hij niet naar Schalke was gegaan, denk ik dat hij nu een contract bij Ajax op zak zou hebben gehad. In Duitsland dra gen ze hem op handen. Als het aan De Koek ligt mag de samen werking met Stevens nog een poosje du ren. Kijken naar het moment waarop hij zal stoppen, doet hij sowieso niet. In okto ber wordt hij 33 jaar. Maar De Koek zit nog boordevol ambities. „Ik wil met Schalke hogerop, ik wil naar het WK in Frankrijk en daarna denk ik ook nog een tijd door te kunnen gaan. De Bundesliga heet één van de zwaarste competities te zijn. Dat is wel zo, maar ik heb nog geen centje pijn." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 49