Pro forma steun voor Aqua Delta Jubilerende marktman gehuldigd Plan verkeersremmers route Oud-Vossemeer Plan ruilverkaveling Inkel Reimerswaal vergt 6,5 miljoen zeeland Gemeenteraad in beroep bij GS; gesprek over alternatieven plan al begonnen Voorstel voor royalere kwijtschelding verworpen weekenddiensten kerkdiensten Van Elsacker tekent in roman Brouwershaven van 18de eeuw vrijdag 28 maart 1997 van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat 'pro forma' in beroep tegen de wei gering van Gedeputeerde Sta ten om hoogbouw goed te keu ren in vakantiepark Aqua Delta bij Bruinisse. Het groepje voor standers werd donderdagavond uitgebreid met de PvdA deze fractie schaarde zich achter de VVD en het CDA Aqua Delta is inmiddels met de gemeente in gesprek over alternatieven voor het omstreden appartementen complex van 29,5 meter hoog. Tijdens een commissievergade ring deze week keerde een meer derheid van de fracties zich tegen het hoogbouwproject. Omdat de beroepstermijn dreigt te verlopen, kwam wethouder C. W. Veerhoek op de proppen met een pro forma beroep. „Dan behouden we tenminste onze rechten", verklaarde hij giste ren nog eens. Dinsdag 8 april kan alsnog besloten worden het beroep in te trekken. Dan komt de kwestie opnieuw aan de orde in een commissievergadering. P. van der Meide (SGP/GPV) plaatste vraagtekens bij deze gang van zaken. In de planolo gie wordt op inhoudelijke gron den nooit pro forma beroep in gediend, merkte hij op. Volgens Veerhoek is er niets nieuws on der cle zon. „Advocaten doen niet anders in dit land." Voorstel In de eerder deze week gehou den commissievergadering ver klaarde Veerhoek tevens op kor te termijn met Aqua Delta van gedachten te willen wisselen over een opwaardering van het vakantiepark zonder hoog bouw. Een eerste gesprek heeft donderdagmiddag reeds plaats gevonden, het hij weten. Het plan van de gemeente zou vol gens Aqua Delta echter 'lastig' te realiseren zijn. Een nieuw voorstel heeft de directie van van onze verslaggever OUD-VOSSEMEER - Hoop gloort voor bewoners van de Dorpsweg in Oud-Vossemeer. Het Thoolse college van B en W wil hun verzoek om verkeers maatregelen inwilligen. Jaren lang hebben de Dorpswegbewo ners al last van trillingen, veroorzaakt doordat bussen en vrachtwagens met te hoge snel heid door de straat denderen. Het college wil dat probleem nu oplossen door verkeersremmers Hardcore party Zierikzee afgelast ZIERIKZEE - De hardcore toxic revenge part}' die vrij dag 4 april zou plaatsvinden in het Zierikzeese Brogum, wordt we gens organisatorische proble men afgelast. Een week later, vrijdag 11 april, zal een vervan gend optreden worden ingelast. het Bruinisser park nog in be raad, aldus Veerhoek. Beide partijen wilden geen nadere me dedelingen doen over de in houd. Verder benadrukte de wethou der dat beroep noodzakelijk is om cle samenwerkingsovereen komst tussen Aqua Delta en de voormalige gemeente Bruinisse eens tegen het licht te houden. In deze overeenkomst heeft Bruinisse zich verplicht zich in te spannen voor het verwezen lijken van de ambitieuze plan nen. Als rechtsopvolger moet Schouwen-Duiveland deze ver plichting nakomen. Het hoog- aan te leggen. Voor het zover is, moet echter eerst nog met ver voersmaatschappij BBA wor den overlegd. Het college wil voor de operatie ruim een halve ton uittrekken. In totaal moeten er vier ver keersremmers komen. Betrok kenen kunnen binnenkort hun mening geven over het plan tij dens een speciale hoorzitting. Ook in Scherpenisse wil het col lege binnenkort verkeersmaat regelen treffen. Daar gaat het om de Kerkstraat. De bedoeling is ter hoogte van de Hoge Markt en de Ooststraat de rijbaan te versmallen, zodat voetgangers meer ruimte krijgen. Aan het begin en het einde van het smal le gedeelte moeten verkeers drempels komen. De kosten van deze operatie bedragen bijna zestig mille. Ook over dit plan zal een hoorzitting worden ge houden. Het is aan de gemeente raad om een definitief besluit over beide plannen te nemen. Het echtpaar Kaashoek (in het midden) neemt de gemeentelijke huldeblijken in ontvangst. foto Pieter Honhoff Kraamverhuurder Leen Kaashoek dertig jaar in Zierikzee actief van onze verslaggever ZIERIKZEE - Elke donderdagochtend om 2.30 uur gaat de wekker, maar van zwaar werk wil hij niet spreken. Integen deel, het is alleen maar leuk. Al dertig jaar verhuurt Leen Kaashoek uit Zierikzee kramen voor de wekelijkse markt. Een mijlpaal waarvoor hij donderdagmorgen in de bloemetjes werd gezet door collega's, marktmeester G. P. de Masier en wethou der C. W. Veerhoek. Kaashoek is niet alleen bekend van de markt in Zierikzee, hij organiseert ook markten elders op Schouwen-Duiveland en soms zelfs in Goeclereede, Zo is hij be trokken bij de Brouwse Dag, cle Paarden markt in Zierikzee en de Visserij dagen in Bruinisse, Voor een hobby- en creatief- markt tijdens laatstgenoemd evenement hééft Kaashoek al veertig deelnemers weten te strikken, laat hij trots weten. Ja, met kooplieden kan hij prima overweg, beter damnet winkeliers. „Natuurlijk heb je wel eens een conflict. Maar een koop man vergeet snel, een winkelier blijft vaak koppig." Veerhoek noemde Kaashoek een 'mar kant' figuur die geen blad voor de mond neemt. „En daar hou ik wel van.; Dan weet je tenminste wat je aan elkaar hebt." Marktmeester De Masier: „U bent altijd in voor suggesties." De wethouder: „Het midden- en kleinbedrijf zorgt voor de werkgelegenheidDa ar werkt u aan mee. De Masier sprak de hoop uit dat de 61-ja- rige Kaashoek nog een aantal jaren actief blijft op de Zierikzeese markt. De jubilaris liet echter doorschemeren op zijn 65ste té willen stoppen. „Dan is het wel mooi geweest. bouwplan is het enige onderdeel uit het 'upgradingsplan' voor het verouderde park dat op weerstand stuit. Tegen andere punten uit het project is geen bezwaar gemaakt. van onze verslaggever Marten de Jongh KRUININGEN - Uitvoering van de ruilverkaveling Inkel vergt de aankoop van ruim hon derd hectare grond. De landin richting beoogt agrariërs aan een betere bedrijfsstructuur te helpen, onder meer door con centratie van percelen. Ook landschap, natuur en recreatie krijgen, aandacht. Dat blijkt uit het voorontwerp landinrichting Inkel. Het project kost 6,5 mil joen gulden. Of de ruilverkave ling doorgaat, is nog onderwerp van discussie. De landinrichting Inkel concen treert zich op het gebied dat ligt ingeklemd tussen Ooster- en Westerschelde, Rilland en de voormalige ruilverkaveling Yerseke Moer. Het gebruik van de grond is overwegend agra risch. Het betreft vooral akker bouw en fruitteelt. Het pro bleem is onder meer het versnipperd grondgebruik. De landinrichting wil daar wat aan doen door onder meer uitruil van gronden. Onregelmatige percelen kunnen door samenvoeging worden rechtgetrokken. De bedoeling is het uitruilen van boomgaarden te versoepelen door extra hecta res aan te kopen. Het vergroten van percelen, het verkorten van rij,-afstanden en het verbeteren van ontwatering levert land bouwers geld op. Het geschatte nettovoordeel per hectare per jaar is 189 gulden. Bos Behalve agrariërs moeten ook natuur, landschap en recreatie kunnen profiteren, Reeds be kend was het plan het bos bij Den Inkel uit te breiden met twintig hectare. Het moet een verbinding worden tussen zwembad Den Inkel, de cam ping en de Kadijk. De exacte lo catie staat echter nog met vast. Het voornemen is ook een groengebied van zes hectare bij Waarde aan te leggen. Beplan tingen, boomweiden, water en open ruimten kunnen elkaar daarin afwisselen. De plaatse lijke bevolking krijgt daarin een stem. Een ander plannetje is een wandelpad van 350 meter te maken ten zuiden van Waarde tussen de Weelweg en de Zee dijk. Verder voorziet de ruilver kaveling in onder meer cle aan leg van natuurvriendelijke oevers. De dienst landelijk gebied be taalt de meeste kosten van de landinrichting: ruim 4.3 miljoen gulden. Ook het waterschap Zeeuwse Eilanden, de gemeente Reimerswaal, de gezamenlijke eigenaren en individuele be langhebbenden betalen echter mee. Of de landinrichting via de huidige procedure en in de hui dige vorm doorgaat, is nog on derwerp van discussie. Herinrichting Zoals bekend legde de provincie onlangs de in voorbereiding zijnde ruilverkavelingen stil. Enkele ruilverkavelingen in Zeeuws-Vlaanderen werden af gestemd. Gezien het provinciaal beleid maken verbeteringen in het gebied Inkel alleen een kans als de ruilverkaveling wordt omgebouwd tot een zogeheten herinrichting. Bewoners van de streek mogen binnenkort hun mening geven over de ruilverkaveling. Moet die worden stopgezet of moet het een herinrichting worden? De voorlichtingsbijeenkomsten zijn woensdag 9 april in Krui- ningen en donderdag 10 april te Krabbendijke. Beide avonden beginnen om 20.00 uur in de dorpshuizen. Daarnaast zijn er woensdag 23 en donderdag 24 april groepsgesprekken waar voor belangstellenden zich kun nen aanmelden bij de Dienst Landelijk Gebied. COLIJNSPLAAT Koffieconcert - Brassband Wil- helmina verzorgt maandag, Tweede Paasdag, een koffiecon cert in dorpshuis De Brug in Co- lijnsplaat. Het concert begint om 15.30 uur. Kluis in kantoor leeggeroofd ZIERIKZEE - Bij een bedrijf aan de Deltastraat in Zierikzee is in de nacht van woensdag op donderdag de kluis opengebro ken. Geld, pasjes en cheques zijn weggenomen. De kluis be vindt zich in de kantoorruimte van het gebouw. Een raam van deze ruimte werd ingeslagen. Raad maakt 'roze invasie' onmogelijk van onze verslaggever ZIERIKZEE - Schouwen- Duiveland hoeft voorlo pig niet meer te vrezen voor een 'roze invasie'. De gemeenteraad schaarde zich donderdag unaniem achter het voorberei- dingsbesluit voor het agrarisch buitengebied van Schouwen-Duive land. Een maand geleden heeft het dagelijks pro vinciebestuur alle Zeeuw se gemeenten gevraagd de kómst van grote varkens houderijen op deze ma nier te voorkomen. Gedeputeerde Staten wil len in het ontwerp-streek- plan een wijziging aanbrengen op grond waarvan nergens in de provincie meer bedrijven met duizenden varkens kunnen neerstrijken. Op Schouwen-Duiveland was dit alleen nóg móge lijk in de voormalige ge meente Duiveland. Vol gens wethouder C. W. Veerhoek zijn de laatste tijd echter geen aanvra gen binnengekomen bij de gemeente. Discussie-avond over Schouws zondagsbeleid ZIERIKZEE - De gezamenlijke kerken op Schouwen-Duiland houden woensdag 23 april in Zierikzee een discussie-avond over het thema 'de vrije zondag in het geding'. Het doel is dieper in te gaan op het 'zondagsbe leid' van Schouwen-Duiveland. Vertegenwoordigers van ver schillende maatschappelijke groeperingen zullen hun visie geven op dit onderwerp. Deze gasten maken deel uit van een panel dat wordt voorgezeten door J. Scheffers, industriepas tor van DISK-Zeeland. Verder bestaat het panel uit wethouder C. W. Veerhoek van Schouwen- Duiveland, voorzitter D. N. Meulblok van de Federatie van Ondernemersverenigingen Schouwen-Duiveland (FOS), P. van Golde van de FNV en P. Goodijk, hervormd predikant in Renesse. Na de pauze mag het publiek zich in de discussie mengen. De bijeenkomst wordt gehouden in het multifunctio neel centrum in Zierikzee eri be gint om 19.30 uur. van onze verslaggever ZIERIKZEE - De kwijtschel dingsnorm voor de onroerende- zaakbelasting, de afvalstoffen heffing en de rioolrechten wordt voor de gemeente Schouwen- Duiveland vastgesteld op 95 procent van de bijstand. Een amendement van D66, om vanaf volgend j aar deze norm stapsge- wijs te laten oplopen tot 100 procent, werd donderdag door een nipte raadsmeerderheid weggestemd. Het amendement was bedoeld als aanvulling op het college voorstel, benadrukte D66-frac- tievoorzitter J. van der Veer. De huidige norm van 95 procent wordt vooral ingegeven door re denen van financieel-techni- sche aard, zei hij. „Inhoudelijk betekent het dat belangrijke groepen in de samenleving niet voor kwijtschelding in aanmer king komen. Terwijl dat wel ge wenst is." Als voorbeeld noem de hij ouderen met een klein pensioen en bijstandsmoeders met jonge kinderen. Na een schorsing verkondigde voorzitter G. van de Velde, die de verhinderde burgemeester J. J. P. M. Asselbergs verving, dat het college het D66-amen- dement met wilde steunen. Wel zei ze dat op het gemeentehuis onderzoek wordt verricht naar 'deze problematiek'. zaterdag 29 tot en met maan dag 31 maart 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (0111) 412080. ma. 08.00-din. 08.00 uur: J. de Jon ge, Zierikzee, tel. (0111)412280, Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. (0111) 691280. Spreekuur zat. in de praktijk Scha- rendijke van 11.30-12 en 16.30-17 uuren zon. 11.30-12 uur;zon. 16.30- 17 uur in de praktijkte Brouwersha ven; maandag 11.30-12 en 16.30-17 in de praktijkte Brouwershaven. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-zon. 13.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinken- Vrijdag 28 maart1997 (goede vrijdag) Brouwershaven Gereformeerde Kerk 19.30 dsSpaa; Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19 ds Roose; Brui nisse Nederlandse Hervormde Kerk 18-19 ds Smit (HA); Gereformeerde Kerk 19 past. Hondius; Burgh Ne derlandse Hervormde Kerk 19.30 dienst; Haamstede Gereformeerde Kerk 19.30 dienst; Christelijke Gere formeerde Kerk 19 ds Hardeman; Gereformeerde Gemeente 19 lees- dienst; Kerkwerve Nederlandse Hervormde Kerk 19.30 ds v.d. Pol; Christelijke Gereformeerde Kerk 19 ds Korving; Nieuwerkerk SOW-Ge- meente 19.30 dhr Schipper; Gere formeerde Kerk 19.30. ds Knoop; straat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. zon. 13.00-din. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinis se, tel. (0111) 452120. Tandartsen: M. F. de Booij, Oudehaven 51, Zie rikzee, tel. (0111) 412693. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur, Zo. en ma. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): F. Schipper, Zierikzee, tel. (0111) 412180. Spreekuur zat. van 13-13.30 Molen straat 26 te Bruinise. Gereformeerde Gemeente 19 lees- dienst; Oosterland Gereformeerde Gemeente 19.30 leesdienst; Oud- Gereformeerde Gemeente 9.30, 14 en 18 leesdienst; Ouwerkerk Ne derlandse Hervormde Kerk 19 ds Knoop; Renesse Nederlandse Her vormde Kerk 19.30 ds Goodijk; Scharendijke SOW-Gemeente 19 mw ds Graafland (HA); Sirjansland Nederlandse Hervormde Kerk 19 ds Boer; Zierikzee Nederlandse Her vormde Kerk Gasthuiskerk 18.45 dhr Vos; 19.45 ds Hendrikse; Chris telijke Gereformeerde Kerk 19 ds Oosterbroek; Leger des Heils 10 sa menkomst; Pinkstergemeente 10 samenkomst; wo 20 samenkomst; Rooms-Katholieke Kerk 15 kruis weg, 19.30 gem. koor; van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het schrijveri zit haar in het bloed. Reeds op zeventienjarige leeftijd voltooide ze haar eerste boek. Een meisjesroman. Later volgden er meer, sommige boeken werden zelfs uitgegeven. Toen trouwde ze, kwamen de kinderen en stond het schrijven ja renlang op een laag pitje. Maar de drang blijft. Joke van Elsacker-Ufkes uit Zierikzee is inmiddels 74 jaar en komt met een nieuw boek op de prop pen: 'Het Palet van hun Leven'. Een his torische familieroman, vindt ze zelf. Schrijven is niet aan leeftijd gebonden, is haar motto. „Het houdt me jong. Ik kan altijd wel schrijven over prettige dingen. Dramatische zaken vind ik veel moeilijker. Maar dat kun je natuurlijk niet uit je boek weglaten. Want het le ven heeft pieken en dalen." Na de jaren van de meisjesromans - „nooit zwaar dere boeken" - volgde dus een relatief rustige periode die werd gevuld met bijvoorbeeld verslagen van bijeenkom sten van verenigingen. „Tja, ik kon het gewoon niet laten." Nu ligt 'Het Palet van hun Leven' in de schappen. Een roman die handelt over het Schouwen van de achttiende, oftwel de 'zilveren' eeuw. Een groot deel van het verhaal speelt zich af in Brouwershaven. Een bewuste keuze van Van Elsacker omdat deze stad, naar eigen zeggen, altijd in de schaduw staat van het grotere en bekendere Zierikzee. Hoofdpersoon is de Amsterdamse por tretschilder Alexander. Een opgeruim de knaap die voor het eerst voet op Schouwse bodem zet. Hij wordt ver liefd op een meisje uit Brouwershaven. „Met een totaal verschillend karakter" vertelt de schrijfster. „Een echte Zeeuwse, nuchter en rechtlijnig, maar niet op haar mondje gevallen hoor!De relatie ontwikkelt zich stapvoets. „Ze weten dat ze eigenlijk niet bij elkaar passen." Tijdsbeeld Van Elsacker heeft veel naslagwerk moeten verrichten om het boek in het juiste historische kader te plaatsen. Naast een verhaal over een complexe liefde biedt de roman dan ook een inte ressant tijdsbeeld. „Hét was hard wer ken in die tijd", weet de schrijfster. „Maar het leven had ook een vrolijke kant. Familiefeesten of bruiloften be gonnen vaak al om tien uur 's ochtends en gingen door tot in de kleine uurtjes." Ook het scheepvaartverleden van Brouwershaven komt aan bod, De VOC was al failliet maar er werden wel toch ten gemaakt naar Nederlands Oost-In- dië en Australië. Bovendien beschikte de stad over een grote vissersvloot. Ge noeg stof voor Van Elsacker om in haar Joke van Elsacker-Ufkes uit Zierikzee met haar historische familieroman 'Het Palet van hun Leven'. foto Pieter Honhoff boek te verwerken. „Storm op zee, ave rij, verdrinkende vissers, allemaal the ma's die terugkomen." De omschrijving 'historische fami lieroman' heeft de schrijfster bewust gekozen. Ze hoopt hiermee te voorko men dat het boek als streekroman wordt bestempeld. „Die zijn vaak een beetje flauw. Op de eerste bladzijde weet je al hoe het verhaal a floopt. Dat is met mijn boek dus niet het geval." 'Het Palet van hun Leven' (ISBN 90 900 9109-2) kost 29.50 gulden en is verkrijgbaar in enkele winkels op Schouioen-Duiveland en bij de Koperen Tuin in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 40