Machtsstrijd binnen het CDA Jeugd draait de klok terug PZC Wintersport raakt uit de gratie Verscholen orgel Opluchting in CDA-wandelgangen Onderzoek naar drugshandel Seedorf Justitie draagt deel van Garuda-affaire over aan Indonesië binnenland Heerma waarschuwde partijbestuur voor De Hoop Scheffer yacfitiiy V „flliö England" Hoge Raad bekijkt de zaak van verkrachting tijdens slaap ws\ HELAAS ALTENA Straf voor kussende instructeur Groepsleiders gemolesteerd Vrouw steelt ruim 100 beeldjes Prijzen voor begraafplaatsen Vrouwenhandel opgerold Kabinet wil Schiphol snel privatiseren Bij ontslag naar rechter vrijdag 28 maart 1997 ia, van onze redactie binnen la nd VOORBURG - Wintersporten raakt steeds meer uit de gratie. In drie jaar tijd is het aantal Nederlanders dat een winter- vakantie op de skipistes door bracht met een kwart miljoen afgenomen. Vooral jongeren laten het afweten. Zij geven de voorkeur, aan een zonvakantie in de winter. Uit een artikel in het blad In dex van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat in 1996 bijna 3,4 miljoen vakanties tujdens de winter in het buitenland werden doorge bracht. Dat zijn er 1,2 miljoen meer dan tien jaar geledenIn een paar jaar tijd is het aantal Nederlanders dat in de winter naar de Canarische Eilanden en andere zonovergoten be stemmingen gaat verdubbeld tot ongeveer 3 000 00 vorig jaar. Wintersport blijft een dure aangelegenheid, zo blijkt uit het CBS-onderzoek. Voor een dagje wintersporten ben je gemiddeld 115 gulden per per soon kwijt. Daar is dan wel al les bij Inbegrèpen. Een dag zo mervakantie kost ongeveer 80 gulden per persoon. Door de hoge kosten is de wintersport nog steeds weggelegd voor de 'happy few'. Ook omdat het vaak om tweede of derde va kanties gaat. Van de winter sporters behoort 44 procent tot de hogere inkomensgroepen (meer dan 52.500 gulden netto per jaar), terwijl die maar een kwart van de bevolking uitma ken. Hoewel Oostenrijk nog steeds de belangrijkste winter sportbestemming is, winnen de ski-oorden in de Franse Alpen aan populariteit. Ook gaan steeds meer mensen naar Tsje chië. ANP van onze verslaggevers Wilfred Scholten en Maurice Wilbrink DEN HAAG - Enneus Heerma heeft het CD A-partij bestuur af gelopen dinsdagavond met klem gewaarschuwd voor de ri sico's die kleven aan Jaap de Hoop Scheffer als kandidaat lijsttrekker. De afgetreden frac tieleider vreest dat erin de partij onvoldoende vertrouwen be staat in De Hoop Scheffer. „We moeten oppassen dat we niet voor de tweede keer dit jaar een nieuwe lijsttrekker moeten kie zen", aldus Heerma. (Advertentie) EXCLUSIEVE HERENMODE Nieuwe Burg 25 - Middelburg Tel. 0118-613325 In een allerlaatste poging het tij te keren, had Heerma zichzelf eind vorige week alsnog in de strijd om het lijsttrekkerschap geworpen. Hij wilde het laten aankomen op een verkiezing tussen hemzelf en De Hoop Scheffer door het CD A-congres, komend najaar. De commissie van vier die een nieuwe lijst trekker moest zoeken, verwierp dit onmiddellijk. Het vreesde voor een richtingenstrijd bin nen de partij. Daarmee was het lot van Heerma bezegeld. Hij besloot de Kamer te verlaten. De wisseling van de wacht die deze week in Utrecht plaats vond, leek vlekkeloos te zijn verlopen. De partijtop probeer de bewust de indruk te wekken dat Heerfha zonder slag of stoot zijn plaats heeft afgestaan aan de nieuwe partijleider. In wer kelijkheid, zo blijkt uit bronnen in het CDA, ging er een harde machtsstrijd aan vooraf. Tijdens de in allerijl georgani seerde bestuursvergadering van afgelopen dinsdag, waarschuw de Heerma in niet mis te versta ne bewoordingen voor De Hoop Scheffer, die daar op dat mo ment zelf nog niet bij was. Heer ma betwijfelde of de keuze 'duurzaam' zou zijn, omdat De Hoop Scheffer te weinig gezag en vertrouwen zou genieten in de partijHij wees verder op de 'verschillende visies' die er in de partij leven. De Hoop Scheffer als partijleider zou de 'sociale' vleugel van het CDA afstoten. Ten val Volgens Heerma staat slechts een klein deel van de fractie achter de nieuwe man. Een smal deel bovendien dat zich tegen elke vernieuwing van fractie en partij verzet. Heerma riep het van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De Hoge Raad zal zich buigen over de zaak van een 23-jarige man uit Hindeloopen, die vorig jaar een inwoonster van Workum in haar slaap verkrachtte. Hij werd zowel door de recht bank als door het gerechtshof in Leeuwarden vrijgesproken. Ad vocaat-generaal I. van Zeven bergen heeft besloten in cassatie te gaan tegen de beslissing van het hof. De vrijspraak deed veel §tof op waaien, zowel binnen als buiten justitiële leringen. De man sloop in 1995 bij de door hem aanbe den vrouw, vriendin van een vriend van hem, in huis. Naar ff!' DEN HAAG - De Dienst Monumentenzorg in Den Haag brengt deze weck een zeer rijk geïllustreerd boek uit over het orgel dal orgelbouwer Rudolph Garrels in 1727 opleverde voor de vroegere oud-katholieke schuilkerk in Den Haag. Het orgel, dat in 1910 werd verwijderd en verkocht, is sinds 9 januari 1994 weer in oude glorie te bewonderen in de kerk. Het heeft een unieke klank en rijke versieringen. De schuil kerk aan de Haagse Juffrouw Idastraatis een populair monu ment: sober van buiten, maar met een rijk versierd interieur, met opvallend veel houtsnijwerk. foto Paul Vreeker/ANP schrikbeeld op dat de nieuwe partijleider nog voor de verkie zingen ten val zou komen, waar door het CDA opnieuw een leiderschapscrisis krijgt te ver werken. Ook de koers van De Hoop Scheffer verschilt teveel van die van hemzelf en een groot deel van de partij. „Onderschat dat niet", zo waarschuwde de (toen nog) fractieleider in een emotioneel betoog. Critici van De Hoop Scheffer waarschuwen de nieuwe leider dat hij de vernieuwing van het CDA niet mag blokkeren. Ze voorspellen een harde strijd als blijkt dat De Hoop Scheffer te veel conservatieve kandidaten plaatst op de lijst van Kamerle den waarmee het CDA de ver kiezingen in gaat. De lijst wordt in september gepresenteerd. De Hoop Scheffer ziet het ge vaar dat delen van de partij zich alsnog tegen hem keren, en ha merde er gisteren op dat hij het vertrouwen heeft gekregen van de Tweede Kamerfractie en het voltallige partijbestuur. Door dit zo expliciet te benadrukken, hoopt hij eventuele oppositie in een later stadium uit ,te kunnen schakelen. Hij herhaalde dat hij de lijn-Heerma verder zal door trekken. Een groep CDA-jongeren, die opereert onder de naam Chris telijk Sociaal Platform, heeft gisteren als eerste in de partij openlijk twij fel geuit over de ge schiktheid van de nieuwe leider. In een open brief wordt De Hoop Scheffer uitgedaagd een meer sociale politiek te voeren. Ze vinden dat hij op dit vlak zwaar tekort schiet. GPD haar zeggen had hij geslachts gemeenschap met haar terwijl zij sliep. In zijn lezing had de vrouw kunnen weten dat niet haar eigen vriend bij haar in bed was gekropen. Procureur-generaal P. Dorhout kwam, als vervolgende partij, bij de behandeling in beroep al tot de conclusie dat er van ver krachting volgens de wet geen sprake kon zijn. Bij een wets wijziging in 1991, waardoor on der meer verkrachting binnen het huwelijk strafbaar raakte, is het 'dwingen tot gemeenschap' in de wetstekst blijven staan. Als dit was vervangen door 'het er toe brengen', was verkrach ting bewijsbaar geweest, zo lichtte hij toe. GPD De nieuwe partijleider, geflankeerd door de twee Kamerleden Mateman (met pijp) en Woltjer, op weg naar de fractievergadering donderdag. foto Roland de Bruin/GPD van onze verslaggevers DEN HAAG - Een half uur na afronding van het koningsdrama staan CDA-Ka- merleden bijzonder vrolijk in slagroom gebak te happen. Zojuist heeft Enneiis Heerma in een korte fractievergadering de leiding overgedragen aan Jaap de Hoop Scheffer, de allerlaatste handeling van de verslagen leider. Wordt zijn vertrek zo uitbundig gevierd? Nee, haast men zich te verklaren, hier wordt de verjaardag van Kamerlid Gerrit de Jong gevierd. „Het zou een beetje cru zijn geweest om het gebak rond te laten gaan tijdens de laatste vergadering met Heerma," zegt fractiegenoot Maxim Ver hagen. Maar toch: nog nooit werd de ver jaardag van De Jong door Kamerleden zo uitbundig gevierd. „Met het vertrek van Heerma is de kramp ook uit de fractie," zegt een andere CDA'er. De steun voor De Hoop Scheffer was de afgelopen tijd in de fractie gegroeid, en het aftreden van de „oerdefensieve" Heerma wordt door ve len als een verlossing gevoeld. Dan smaakt een gebakje extra goed. Oudge dienden als Mateman (die Fokker met oranjegevoel en miljarden belastingcen ten wilde redden) zagen de komende ver kiezingen met angst voor hun baan tege moet, maar hebben weer wat hoop. De nieuwe CD A-leider heeft de meeste steun bij die Kamerleden, die in de Brinkman periode een onbedreigd bestaan hadden, met stiekem uitzicht op - ooit - een kabi- netspost. Misschien kunnen ze via Jaap hun politieke hachje redden. Prettige paasdagen, klinkt het vrolijk. GPD Idealen ouders worden afgedaan als hippie-fantasieën van onze redactie binnenland DEN HAAG - Eerst een goede baan, dan een vaste relatie, en vervolgens een ouderwets hu welijk. Zo zien j ongeren in de j a- ren negentig hun ideale toe komst. Hoe traditioneler, hoe beter. Die conclusie kan worden getrokken uit een enquête die onderzoeksbureau Interview uitvoerde in opdracht van het maandblad Psychologie. Eerdere enquêtes wezen al uit dat jongeren traditionele nor- (Advertentie) GEEN PAASSHOW DUS 2E PAASDAG NIET GEOPEND Maar wel altijd bereikbaar! http://zeeland net.nl/Altena interieur design SCHELDESTRAAT 25-29 VLISSINGEN men en waarden opnieuw om helzen. Het nieuwe onderzoek bevestigt dat deze trend zich ra zendsnel doorzet. Het lijkt wel, alsof jongeren in de jaren negentig het liefst de klok willen terugdraaien naar de jaren vijftig. Zo lang moge lijk thuis blijven wonen, en dan: huisje, boompje, beestje. Of, om met één van de j ongeren te spre ken: 'die romantische shit, dat is leuk'. Slechts een kleine minderheid van de jongeren voelt zich aan getrokken tot de subcultuur met zijn kale 'gabbers', langharige 'alto's' en wijdbroekige 'ska ters'. Ze zijn er wel, maar wor den onder de voet gelopen door van onze redactie binnenland ARNHEM - De koninklijke ma rechaussee onderzoekt de han del in en het gebruik van drugs onder Nederlandse militairen in de Duitse legerplaats Seedorf. Hiertoe is besloten nadat maan dag een soldaat is aangehouden. Hij had drugs bij zich en wordt verdacht van handel hierin. Dit heeft persofficier van justi tie mr. A Besier in Arnhem don derdag bevestigd. Het openbaar ministerie in Arnhem is belast met strafvervolging van militai ren. De officier kon niet zeggen hoeveel drugs de aangehouden militair in zijn bezit had. De bestrijding van bezit en han del in verdovende middelen in het leger heeft bij het OM hoge prioriteit. „In de burgermaat schappij is bezit van een geringe hoeveelheid drugs toegestaan. Maar in de krijgsmacht kan het niet worden getolereerd omdat daar wordt gewerkt met muni tie en wapens. We moeten dit verschijnsel met wortel en al uitroeien", aldus de persofficier. Al jarenlang heeft Seedorf de naam dat er op grote schaal ver dovende middelen worden ge bruikt en verhandeld. De mili taire kamer van de rechtbank in Arnhem veroordeelde vijf (ex- )militairen vorig jaar tot straf fen van vijftien tot achttien maanden cel wegens handel en uitvoer van drugs. De vijf verklaarden tijdens de rechtszaak dat Nederlandse mi litairen in Seedorf massaal aan de drugs zijn. Tachtig procent van de 2500 soldaten daar zou softdrugs gebruiken en onge veer de helft harddrugs. ANP GRONINGEN - Een 54-jarige rij-instructeur uit Loppersum heeft donderdag van de rechtbank in Groningen wegens aan randing een werkstraf gekregen van 180 uur. Ook hangt de man een voorwaardelijke straf van drie maanden boven het hoofd en moet hij via de reclassering een cursus voor seksuele delinquenten volgen. De man heeft bekend dat hij twee jonge vrouwelijke klanten heeft gezoend en betast tijdens hun lessen. Zijn kussen waren vooral als aanmoediging bedoeld. Volgens de verklaring die hij twee weken geleden aflegde, is hij gewend om behalve ver bale ook fysieke aanwijzingen te geven. Daarmee zou hij geen seksuele bijbedoelingen hebben. Hij gaf echter toe dat oudere en mannelijke leerlingen niet voor deze ruggesteun in aan merking kwamen. ANP ZUTPHEN - Zes jongeren die zijn opgenomen in het centrum De Kolkemate in Zutphen hebben vier groepsleiders gemo lesteerd. De slachtoffers liepen onder meer kneuzingen en een gebroken rib op, zo heeft de politie donderdag bekendge maakt. De groepsleiders moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen. De Kolkemate is een gesloten inrichting voor ontspoorde jongeren. Volgens de politie kwamen de jongens tot hun daad uit onvrede over het strakke regime binnen de inrichting. Maar volgens Justitie wilden de jongens ontsnap pen. Toen de groepsleiders dat wilden verijdelen, werden ze aangevallen. De jongens van 14 en 16 jaar zullen elders in het lancl worden herplaatst. ANP MEPPEL- Een 43-jarige vrouw uit Leeuwarden heeft in een half jaar tijd meer dan honderd kristallen beeldjes gestolen uit allerlei winkels in Noord-Nederland. Verder stal ze video banden en huishoudelijke spullen. De vrouw werd heterdaad betrapt bij het stelen van lingerie uit een winkel in Meppel. De politie vond in haar woning zoveel gestolen spullen dat er een bestelbus nodig was om die af te voeren. Daar bleek ook haar voorliefde voor de kristallen beeldjes. Een groot deel van de buit verkocht ze later door op rommelmarkten. ANP DEN HAAG - Zes begraafplaatsen die gedenkplaatsen voor gecremeerden hebben ingericht, krijgen als beloning voor hun creativiteit volgende week een prijs van de Koninklijke Vereniging voor Facultatieve Crematie. De vereniging be loont de kerkhoven omdat op veel plaatsen geen ruimten zijn om gecremeerden te herdenken. De vereniging reikt eerste prijzen uit aan De Carspelhof in Weesp, de Wester begraafplaats in Eindhoven en begraaf plaats Austerlitz. Tweede prijzen zijn er voor De Bieberg in Breda, de begraafplaats in Almelo en de Norelbos in Epe. De beloning bestaat uit geld en een 'urnament'. ANP ALMELO - De politie heeft negen Twentenaren aangehouden op verdenking van vrouwenhandel. Onder bedreiging zouden ze Nederlandse vrouwen en enkele buitenlandse vrouwen tot prostitutie hebben gedwongen. Sommige van hun slachtof fers waren minderjarig. Tot nu toe hebben vijf vrouwen en meisjes aangifte gedaan. De verdachten onderhielden contacten met Duitse vrouwen handelaren. De vrouwen en meisjes die de Twentenaren ron selden, werkten in privéclubs in Nederland en Duitsland. Het geld dat ze verdienden, moesten ze afstaan. Twee hoofdver dachten zitten nog vast. Eén van hen zou zich ook schuldig hebben gemaald: aan diefstal van boten met een waarde van in totaal 100.000 gulden. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Justitie onder zoekt niet langer naar de moge lijke betrokkenheid van perso neel van de Indonesische ambassade bij xtc-smokkel. Zo wel in de zaak van de Gardua- piloot als in een zaak van het douanecentrum in Zevenaar heeft het openbaar ministerie dat aspect van de zaken overge dragen aan de Indonesische au toriteiten. Dit zei donderdag de Amster damse officier van justitie mr. A Mooij, de aanklager in de zaak tegen de gezagvoerder van een Boeing-747 van de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Garuda. Hij werd eind septem ber vorig jaar met 6400 xtc-pil- len onder zijn uniform op Schiphol gearresteerd en staat momenteel in de hoofdstad te recht. In diezelfde tijd werden in Zevenaar verfblikken met 10.000 xtc-pillen aangetroffen, onder de voor Indonesië be stemde, diplomatieke post. Hierdoor, en door verklaringen van de piloot, vermoedden poli tie en justitie dat Indonesisch ambassadepersoneel bij de zaak was betrokken. De aanwijzin gen daarvoor waren echter te gering om tot strafrechtelijke stappen over te gaan, aldus Mooij. Bij de verfblikken vond de poli tie een handgeschreven brief van een medewerker van de In donesische ambassade, gericht aan een kolonel op Timor. Deze beriep zich op zijn diplomatieke onschendbaarheid en weigerde mee te werken aan het politie onderzoek. De rechtbank neemt vandaag een beslissing over het verzoek van de raadslieden om de piloot in vrijheid te stellen. ANP studenten in kraakheldere overhemden met vlinderdasjes. De idealen die him ouders in de jaren zestig en zeventig hadden, worden afgedaan als verknipte hippie-fantasieën. Vrije seks is een gruwel, abortus is taboe, en in het algemeen is er nauwelijks sprake van enige inzet om de sa menleving te veranderen. Pop muziek speelt nog wel een rol, maar dan vooral als achter- grondbehang. Emancipatie De emancipatie van de vrouw is ook nauwelijks besteed aan de jeugd van tegenwoordig. „Mijn vriendin loopt nu stage. Als ze daarmee klaar is, krijgt ze een buikje en ik zie het liefst dat ze daarna de eerste één, twee jaar niet meer gaat werken"zegt een 22-jarige rechtenstudent. Meis jes zelf geven ook meer dan vroeger te kennen dat ze dol zijn op traditionele 'vrouwentaken', zoals het huishouden en bood schappen doen. Het feministi sche ideaal van vrouwen in 'mannenberoepen' is passé. Exacte vakken als wiskunde en scheikunde zijn er voor jongens. Meisjes kiezen liever een taal, bijvoorbeeld Frans. Uitgaan doen ze wel, maar minder vaak. Maria (24) uit Gouda: „Iklig lie ver samen met mij nvriendopde bank met een zak chips". Aan de enquête door het bureau Interview namen 574 jongeren deel in de leeftijd van 18 tot 24 jaar. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Luchthaven Schiphol wordt geprivatiseerd. Het kabinet zal waarschijnlijk al kort na het paasreces beslui ten tot verkoop van (een groot deel van) het pakket aandelen NV Luchthaven Schiphol dat de Staat der Nederlanden nu bezit. Een fiks deel van de Tweede Ka mer heeft al laten blijken niet afwijzend tegenover privatise ring te staan. De Staat heeft nu 74,8 procent van de aandelen in handen. Luchthaven Schiphol heeft zich al enthousiast getoond over een voorstel van de ministers van Verkeer en Waterstaat, Jorrits- ma, en van Financiën, Zalm, om de weg voor Schiphol naar de beurs vrij te maken. „We zijn blij met haar positieve stand punt", aldus een woordvoerder. „Als we geen staatsonderne ming meer zijn, kunnen we in het buitenland slagvaardiger optreden dan tol nu toe." Bij Schiphol bestaat goede hoop dat het kabinet na het paasreces een positief besluit neemt. Daarna moet de Kamer zich nog over de privatisering van de na tionale luchthaven uitspreken. Een meerderheid heeft al laten weten in principe voorstander te zijn. Vervolgens is overleg noodzakelijk met de gemeenten Amsterdam en Rotterdam, die respectievelijk 22,8 en 2,4 van de aandelen in handen hebben. Sinds juni vorig jaar staat pri vatisering op de agenda. Daar toe is onder meer nodig dat het Rijk zijn huidige meederheids- belang van 74,8 procent van de aandelen terugbrengt tot min der dan 50 procent. GPD AMSTERDAM - Werknemers laten zich steeds minder ont slaan zonder eerst 'af te reke nen'. Al heelt het arbeidsbureau de ontslagaanvraag van de werkgever goedgekeurd, toch spannen werknemers vaak als nog een procedure aan bij de rechter voor schadevergoeding. Het jaarverslag 1996 van de Rechtskundige Dienst van de FNV wijst een duidelijke trend aan. Schade kan niet langer worden afgewenteld op de soci ale zekerheid. Een fatsoenlijke WW-uitkering bij ontslag staat niet langer vast en nieuw werk is onzeker. Daardoor proberen werknemers de gaten te dichten via de rechter. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3