Jan Steenhard op eenzame hoogte Frans rijverbod treft duivensport Huldiging rayon-kampioenen Oost in Hulst Goesenaar kan terugzien op een geslaagd seizoen schaken duiven bridge dammen o 0 O O UGH ETTT^ Tijdens de Zeeuwse mani festatiedag op 2 november 1996 in Goes bleek dat het hul digen van de provinciale en rayonale kampioenen op één) dag te veel tijd in beslag nam. De rayons werden gevraagd in de toekomst een rayonkampi- oenendag te houden. Met uit- zondering van de PV Schelde- vliegers Ossenisse (12 leden) heeft kring Oost besloten om een rayonaal kampioenschap te organiseren. De ruim 250 le den van de zeven aangesloten verenigingen, De Herleving (Hulst); Snelle Duif (Clinge); Postduif (Heikant); Nieuw Le ven (Koewacht); De Zwaluw (Sint Jansteen); Postduif (Lamswaarde) en Graauw zul len per lid twee gulden in de 'kampioenschapskas' storten. Met de opbrengst worden de kampioensprijzen betaald. De organisatie van de rayon- kampioenendag zal (indien ie dere vereniging interesse heeft) bij toerbeurt geschieden. Begin december van dit jaar tekent De Herleving voor de eerste rayonkampi oenendag nieuwe stijlVoor het jaar .19 9 8 heeft de PV De Snelle Duif zich kandi daat gesteld voor de organisa tie. In rayon Oost zal de puntentel ling van de rayonkampioen schappen synchroon lopen met de afdelingskampioenschap pen. door Adrie van Riel Zo'n vijf jaar geleden beëin digde Johan Verhagen in Goes zijn duivensportloopbaan. In de laatste drie jaar, dat hij de ze hobby had, boekte hij uitste kende resultaten. Hij bewees daarmee dat je ver kan komen, als je bereid bent al je vrije tijd (inclusief vakantie en overuren) op te offeren. Johan Verhagen was kampioen op diverse on derdelen en wat andere liefheb bers ook probeerden: het lukte hen zelden Johan te kloppen. Na het vertrek van Verhagen werd het roer overgenomen door Jan Steenhard. Het voor bije seizoen was hij de sterkste in Goes op de onderdelen Vites se bij de oude en jonge duiven. Eveneens won hij met over macht het natoer-kampioen schap en klasseerde zich in alle andere categorieën bij de beste zes. Het verschil in het totale ge nerale kampioenschap was enorm. (11.990 punten tegen 5980, de score van de nummer twee). Specialisatie Jan Steenhard grossierde in vroege duifkampioenschappen bij de oude duiven (generaal). Van een dergelijk kampioen kan je alleen winnen als je je op be paalde onderdelen toelegt. Door specialisatie bij de jonge duiven gaf Leen de Putter prima tegen spel. De eerste plaats fond en de tweede prijs vitesse bij de jonge duiven,wTaarmee hij de tweede generale plaats jonge duiven verdiende. Het lukte hem ook nog de twee eerste plaatsen bij het duifkampioenschap jonge duiven te behalen. Voor iemand met zo'n kleine accommodatie een schitterend resultaat. Piet Kaho beet zich vast in de eendagsfond. Naast het een- dagsfondkampioensehap be- doorCorJansen Het schaakspel is het spel van mooie en sterke verhalen. Maar het is niet altijd mogelijk om de fantasie van de werke lijkheid te scheiden. Gelukkig kun je dan altijd nog zeggen: als het niet waar is, het is in elk ge val mooi verzonnen! Kortgele den schreef ik in deze rubriek, dat Robert Wade een schaak meester uit Nieuw-Zeeland, ooit eens een simultaan in Mos kou had gegeven, waarbij hij al le partijen verloor. Dat blijkt niet helemaal juist. In de simul taan, die in 1951 plaatsvond, verloor Wade slechts twintig partijen, maar hij speelde er ook nog tien remise. Zijn tegenstan ders waren schooljongens, die niet ouder waren dan veertien jaar! Het slechtste resultaat ooit door een 'schaakmeester' in een toer nooi behaald, staat op naam van Captain Moreau met 0 punten uit 26 partijen, gescoord in Oostende 1903! Of was 31 ne derlagen uit 3 8 partij en van Mac Leod in New York 1889 nog slechter? Fritz Samisch' 0 uit 15 in Berlijn in 1969 mag er ook zijn, al was het alleen maar om dat de Duitser al zijn partijen door tijdsoverschrijding ver loor! Wat is de beste prestatie ooit ge leverd? Daar valt eindeloos over te twisten. In 1922 speelde Ca- pablanca in Cleveland USA een simultaanseance aan 103 bor den. Hij won 102 partijen en speelde er een remise. Naar wie gaat de prijs? Naar Capablanca of die ene onbekende (NN) die haalde hij bij het duifkampi oenschap drie vroege plaatsen. Op het onderdeel eendagsfond deden M. Nelisse, J. de Witte en A Meiison zich ook flink gelden. P. Rokven troefde bij het mid- fondkampioenschap op zowel hok als duif Jan Steenhard af. Jan Eikenhout werd op de Vites se en Midfond (beide met oude duiven) twee keer fraai tweede. Dies Wagenaar en C. A Koks be hoorden ook in Vitesse en Mid fond bij de sterksten. Er was ook op de navluchten grote deelna me. Na Jan Steenhard volgden A Merison, N. Krijger Ad. Mul ders en J. Eikenhout. Superfond De PV de Zeeuw Goes is de enige vereniging waar in verenigings verband superfond wordt ge speeld. Voor wedstrijden als Barcelona, Perpignan, Marseil le en Pau werd ixi Middelburg ingekorfd. In deze vereniging wordt een aparte uitsiag van de ze vluchten opgemaakt. Het is begrijpelijk dat Eyerkamp- Muller - die elk jaar vanwege de uitzonderlijk goede resultaten, nationaal en internationaal wordt gehuldigd in Valkenburg en in Brussel - ook met grote voorsprong in Goes eerste werd. Toch zijn er ook kleine liefheb bers in Goes, die in plaatselijk, maar ook in groter verband goed presteren. De man-vrouw combinatie Pijl-Berrevoets won in Goes het overnachtfondkam- pioenschap. Ook eindigden ze als derde in eindstand van het superfondkampioenschap. In rayon 4 werden ze eerste onaan gewezen overnachtfondkampi- oen (totaal dei-de kampioen) en zesde onaangewezen kampioen in provinciaal verband. In het vliegverband Flakkee-Bra- bant-Zeeland wonnen ze een kristallen bokaal voor him tweede en twaalfde prijs op de Dax-vlucht. Tijdens de prijsuit- remise speelde? In het toernooi van New York 1889, hetzelfde waaiin Mac Leod excelleerde wonTsjigorin27 partijen! Dat record, de meeste winstpartijen in één toernooi, is nooit verbe terd. Dat zal ook niet verbeterd worden, want de tegenwoordige beroepsschakers vinden dertien ronden in een toernooi al het maximum. In New York moes ten de twintig deelnemers in een dubbelrondig toernooi 38 par tijen spelenDat waren kerels Men is ook zoek naar de kortste vexiiespaxtij van een wereld- klassespeler in een simultaan seance. Capablanca moestin 1933 in elf zetten zijn inre'erdere erkennen in Mary Bain: l.e4 e5 2.Pf3 Pc6 3.Pc3 Pf6 4.Lb5 Lc5 5.0-0 0-0 6.Pxe5 Te8 7.Pd3 Ld4 8.Pe2 Txe4 9.Pxd4 Pxd4 10.La4 Pe2+ ll.Khl Pxcl Wit gaf het op. Waarschijnlijk is het de kortste partij die Capa blanca ooit verloor. Mary Blain werd later één van de best vrou welijke schakers van de Ver enigde Staten en aangezien Ca pablanca zeer gevoelig was voor vrouwelijk schoon, neemt niet iedereen de partij serieus. Hij zou niet de eerste (en ook niet de laatste) zijn geweest, die opzet telijk een partij vexioor. Nog er ger was wat Ruben Fine in Pasadena 1932 overkwam. Dat was een normale toernooipartij: Borochow-Fiixe l.e4 Pf6 2.e5 Pd5 3.c4 Pb6 4.d4 Pc6 5.d5 Pxe5 6.c5 Pbc4 7.f4 En Fine gaf op! Wit speelde al leen met zijn pionnen, zwart met zijn paarden. Maar er zijn nog andere records te breken. reiking van de Zuid-Neder landse Bond in Roosendaal wer den ze als zevende kampioen gehuldigd op de meerdaagse fond. Ook in de super-fond bla zen ze hun partijtje mee. Stuk ciale kampioenschappen vaak bij de eerste tien. Maar af en toe spelen ze ook aan de top in na tionale vluchten.De allrounder Jan Steenhard werd achtste provinciaal generaal kampioen, voor stuk topplaatsen, die ze sa men (vooral door specialisatie) hebben bex-eikt. Loek Schmid en Piet Schxtj ver spelen uitsluitend op de over nacht- en super-fond. Jaarlijks zijn ze in de top van deze klasse menten te vinden. In de provin- mede dankzij zijn goede presta ties op de overnachtvluchten. Lokaal werd Nico Krijger twee de generaal kampioen. Hij paste geen specialisatie toe, maar met zijn klasseringen (viex-de vites se; zesde midfond; elfde vitesse jong; zevende fond-jong; derde navluchten) verzamelde hij vol doende punten om D. Wage naar; J. Eikenhout; J. de Witte; C.A Koks; L. de Putter; A Meri son; J. Hartman; J.P. Kaho en A Mulders in het generale kampi oenschap van de PV de Zeeuw Goes voor te blijven, De Rode Doffer De tweede postduivenvereni ging in Goes heeft ruim twintig spelende leden. De club werd ook in 1996 gedragen door een absolute topper op vitesse en midfond- De combinatie Hoek man en zn. won met grote voor sprong de onderdelen vitesse; Bijvoorbeeld voor de meest in gewikkelde of bizarre partij. Twee partijen in deze rubriek, die daar in aanmerking voor- zouden kunnen komen. De eer ste is in meer dan een opzicht een zeer- bijzondere partij, waarin zwart eerst zijn dame of fert, dan een toren wint en door- promotie een nieuwe dame haalt. Dat kunststukje wordt door wit op bijna identieke wij ze her-haalt. Maar het is ook de openingsbehandeling die de aandacht verdient. Forgacs-Maroczy. Boedapest, 1902. 1.e4a6 Het verdient aanbeveling goed naar het jaartal te kijken! Er is inderdaad niets nieuws onder- de zon! 2.d4 e.6 3.f4 d5 4.e5 c5 5.c3 b5 6.Ld3 Pc6 7.Pf3 Ld7 8.Le3 Ph6 9.dxc5 b4 10.Pd4 Da5 ll.aS bxc3 12.Pxc6 Het begin van een bizarre orgie van offers. 12... cxb2+ 13.Pxa5 bxalD 14.c6 LcS De zwarte dame op la zit voor lopig opgesloten, zodat wit tijd krijgt voor tegenactie. Een par tij als deze moet je eigenlijk niet al te nauwkeurig analyseren. Dat bederft een beetje de char me van het ongewone. 15.Da4 Pf5 16.La7 Lxa3 Zwart doet een poging om tot rakade te komen. I7.c7+Ld7 18.Lb8Lxa4 19.c8D Ke7 20.Db7+ Kf8 21.Dxa8 Het wordt nu tijd om de balans op te maken. Wit staat een stuk voor, maar in zulke situaties is het materiaal natuurlijk niet van belang, het gaat om de drei gingen en die van zwart zijn het gevaarlijkst. 21... Lb4+ 22.Kfl g5 23.Lc7+ Kg7 24.Dxa6 Db2 De zwarte aanval is nu onweer staanbaar. 25.Lb6' Dcl+ 26.Kf2 Dxhl 27.Lfl Dxh2 Wit gaf het op. De volgende partij is ontleend aan Chess Explorations vanEd- ward Winter. Purdy-Crowl. Corresponden tiepartij 193/35 l.d4 Pf6 2.c4 e6 3.Pc3 Lb4 4.Dc2 Lxc3+ Zwart ruilt zonder daar door a2-a3 toe gedwongen te zijn. Een zet die door de openings theorie niet serieus wordt geno men. Een prima zet dus, om een niet voorbereide tegenstander voor te schotelen. Maar in een correspondentiepartij? Dan kun je elke oneffenheid tot in den treure bestuderen en alle boeken die er over bestaan na- 5.Dxc3 Pe4 6.Dc2 f5 7.e3 b6 8.Ld3 Lb7 9.Pe2 Dh4 10.0-0 Pc6 ll.g3 Df6 Zwart heeft al een succesje ge boekt. Wit heeft zijn konings vleugel verzwakt en bovendien moet wit nu toch a3 doen om Pb4 te verhinderen. Daarmee is zwarts openingskeuze gerecht vaardigd. 12.a3 Pg5 13.f3 0-0 14.Ld2 Tae815.Lc3 Dh6 16.1x4 Pf717.e4 g5 18.Kg2 g4 19.fxg4Pce5ü Een fantastische zet, die op het eerste gezicht lijkt op een druk fout. 20.dxe5 fxe4 21.Lxe4 Dg6ü Een zeldzame kruispenning, be kend uit de problematiek en de eindspelstudie. Zie diagram 1. Diaqram 1 22.Tf5! Wit doet gedwongen zetten. Wonder boven wonder loopt het nog goed af ook voor hem. 22... Lxe4+ 23.Dxe4 exf5 24.gxi'5 Pd6! Penningen, de een nog mooier dan de andere volgen elkaar op. 25.Dd5+ D1'7 26.exd6 Txe2+ 27.Kf3 Te6 28.g4 h5 29.dxc7 hxg4+ 30.Kxg4 Tc6 De kruitdampen zijn een beetje opgetrokken. Zwart staat de kwaliteit voor, maar de vreselij ke witte loper en de vrijpion op c7 bezorgen hem te veel last. 31.Tgl Kh7 32.Dxf7+ Txf7 33.Tel Txc4+ 34.Kg5 Tc5 35.Te5 Tg7+36.Kh5Tc6 37.f6ü In het slot van de partij blijkt de witte loper sterker dan een to ren. 37... Txf6 38.Tg5 Th6+ 39.Kg4 Txg5+ 40.Kxg5 Tc6 41.Le5 d5 42.Kf5 b5 43.b4 a6 44.Kf4 Kg6 45.h5+ü Nog een probleernzet. 46... Kxh5 46.Ke3 En zwart gaf het op. Pion d5 Diagram 2 Oplossing van de vorige week. Snosko Borowski-Salwe, 1907. Wit: Kfl, Th8, pion h7. Zwart: Kf3, Ta2, pionnen op f2 en f5. Een beroemd patgeval. l.TaSÜ Txa8 2.h8D TxhS pat. Zou de zwarte toren op b2 hebben ge staan, dan was wit verloren ge weest. door Hans Vergoed De volslagen onbekende Po len Kierznowslci en Lukas- zewicz werden vorige week zaterdag in het Haagse Con gresgebouw de surprise-win naars van de negende editie van het EK Paren. Zes spellen voor- het einde van de uiterst span- 'iiende finale namen zij de kop positie van de Zweden Fredin- Lindquist over. [Ondanks het feit dat de favorie ten, tweevoudig winnaars Abe- !cassis-Quantin slechts een half topje op hen achter lagen, be zweken de relatief ongerouti- heerde Polen niet onder de im mense druk. Zij slaagden er tzelfs in (door in de laatste spel len zo'n 65 procent te scoren, hetgeen hun zittingspercentage op 62 bracht) hun voorsprong te vergroten naar een volle top. Abecassis-Quantin, Fredin- Lindquist, Gotard-Holowski (Duitsland) en Mari-Levy (Frankrijk) completeerden de top 5. Op de zesde plaats de eer ste vaderlandse combinatie van het verheugende aantal van twaalf, dat tot de finale was doorgedrongen: Hagenaar Jan van Cleeff-Nijmegenaar Jan Jansma. Zij speelden een bij zonder constant toernooi, waarin zij zowel in de kwalifi catie als in de halve finale en fi nale vrijwel constant bij de top twaalf van de ranglijst waren te vinden. In de derde en laatste finalezit ting startten zij slecht: in de eer ste acht spellen zakten zij van de 11e naar de 18e plaats. In de vijfde set van twee spellen wa ren de lijstaanvoerders van dat moment, Fredin-Lindquist, hun tegenstanders. Op het vol gende spel profiteerde Jansma- Van Cleeff optimaal van een in Nederland populaire conventie: zie diagram (Noord-Zuid Fredin-Lindquist; Oost-West Jansma-Van Cleeff) Wests 2 Ida ver opening was mancheforcing of een zwakke 2 in ruiten en Oosts 3 ruitenant- woord was inviterend tegenover een zwakke twee. Toen Zuids 3 hartenbod naar hem uitliep be sliste Jansma uitstekend door nog 4 ruiten te bieden dat er met het verhes van 1 harten, 1 schoppen en 1 ruiten precies in zit. Peter Fredin deed het dan ook goed door nog 4 harten te bieden, maar na Jansma's logi sche doublet verloor Zuid de vier voor de hand liggende sla gen: Van Cleeff startte met schoppen 4 voor Oosts aas. Het schoppenvervolg was voor Zuids boer, die troef trok en rui- diagram 1 ten boer probeerde. West stapte op met het aas en switchte kla ver: 1 down, plus 100 voor Oost- West, goed voor liefst 40 van de 42 beschikbare matchpunten. Magnus Lindquist zal ongetwij feld spijt hebben gehad van zijn (gedisciplineerde) eerste hands pasbod. Een zwakke twee in harten had Oost-West waar schijnlijk uit de bieding gehou- diagram 2 den en hadden Noord-Zuid mo gelijkerwijs plus 140 kunnen scoren in 3 harten-contract (goed voor 33 matchpunten). Ook het restant van de zitting speelden Jansma-Van Cleeff goed en scoorden ondanks dat zij o.a. vier van de top vijf paren ontmoetten, ruim 56 procent. Tegen de winnaars trokken zij echter aan het kortste eind op dit spel: Met Van Cleeff-Jansma Noord- Zuid en Kierznowski-Lukasze- wicz Oost-West diagram3 noord 105 S?98642 O VB3 AV4 west HB84 A96 VB3 S? H75 A62 <C> 94 HB2 <£>98753 zuid ^V732 A10 O H10875 106 H1073 O HB876 06752 west oost V54 ^AB "s? 1098653 S? AHB42 O V2 <>954 94 £>H108 zuid 9862 S? V7 O A103 £AV63 noord B9632 "?84 O B92 £A108 oost 105 V874 V10 HB7632 O V10654 A3 B953 <£>6 zuid AH <?A95 ÓH87 HV742 Noords 4 SA vroeg Zuid de man che in een van de lage kleuren te bieden. Oosts 5 hartenbod was speculatief en Zuids beslissing 6 klaver te bieden begrijpelijk. Immers, geeft Noord ruiten- in plaats van schoppen aas en 6 klaver is potdicht en in de huidi ge uitleg wint Zuid 6 klaver zon der de hartenstart door dum my's ruitenkleur vrij te troeven. Kierznowski vond echter de hartenstart wel en Zuid moest in 1 down berusten. De plus 100 betekende een 30- 12 score voor de winnaars. Een doublet op Oosts 5 harten bod zou een stuk lucratiever voor Noord-Zuid zijn geweest. Bij de normale ruiten heer start kan Oost zelfs 3 down worden ge speeld: Noord-Zuid maken 2 ruitens, schoppen aas en harten aas, plus een ruiten aftroever. Corrigeert Oost naar 5 schop pen dan moet men na ruiten vrouw start nog goed spelen om 3 en geen 4 down te gaan (eerste ruiten duiken). Plus 500 voor Noord-Zuid zou hen 40 matchpunten hebben opgele verd. midfond en jonge duiven. Tij dens alle kampioenschappen pakten zij de titels zowel on- als aangewezen. Om aan te geven hoe groot de overmacht van Hoekman/zn was een paar voorbeelden. Bij de duifkampi oenschappen oude duiven vites se wonnen zij de eerste veertien prijzen, gemiddeld per duif zes vitesseprijzen. Op het onderdeel midfond de eerste negen prij zen, behalve de derde (gemid deld per duif vijf prijzen). Bij de jonge duiven scoorden ze 1-4-8- 9. In de vereniging werd geen ge neraal kampioenschap 'opge maakt. Maar in het rayon 4 liet de combinatie Hoekman en zoon er geen twijfel over be staan dat zij over zeven vereni gingen op het onderdeel mid fond de sterksten zijn. Op de vitesse werden ze negende. Bij de jonge duiven was er ook geen kruid gewassen tegen de presta ties van Hoekman en zn (twee keer eerste). De kruimels zijn dan voor de overige liefhebbers; Toch hebben C. Steenhard (twee keer tweede vitesse-midfond, twee keer jonge duiven), C. de Putter (derde op vitesse) en Cor Geers (derdee op midfond) en G.Jacobusse (2x 3e jonge dui ven) zich nog het felst tegen de suprematie van Hoekman/zn verzet.. Op het onderdeel fond was de gespecialiseerde T. Her mes goed voor een eerste en tweede plaats. Melio/zn werden eerste en derde en J.C. Bouterse liet ook dit jaar in verenigings verband met een tweede en vier de plek zien, dat hij zich in deze categorie goed thuis voelt. Tijdens de natoer bliezen de Hoekmannen stoom af en C. Steenhard greep de kans om de ze categorie te winnen. J. Heij- boer, Kees van Dijke, A Kloos terman en Cor Geers (eerste duifkampioen) spraken even eens een woordje mee. gaat verloren en de zwarte ko ning is niet op tijd ter plekke. Zie 46... kg6 47.Kd4 Kf7 48.Kxd5 Tc4 49.Kd6! Ke8 50.Lf6 Tc2 51Ld4 en Lc5. Ondanks de voor hem negatieve afloop beschouwde de zwart- speler deze partij als de beste, die hij ooit had gespeeld. De winnaar was de eerste wereld kampioen correspondentie- schaak. Probleem van de week. Zie dia gram 2. Mattison, 1914. Wit: Kc3, Tg8. Zwart: Ka4, Ld6, pion f2. De zwarte pion dreigt te promove ren. Daar lijkt geen kruid tegen gewassen. Toch weet wit met een mooie truc remise te force- door Adrie van Riel Komende zondag wordt in Frankrijk een algeheel rij verbod op zondagen voor vrachtwagens ingevoerd. Het Franse rijverbod maakt het truckers onmogelijk op zondag naar huis te rijden. Tot dusver was er ontheffing voor wagens die leeg waren of bederfelijke waar vervoerden. Deze uilzon deringen gelden nu ook niet meer. Het rijverbod gaat in za terdagavond om 22.00 uur. Voor het vervoer van p ostdui ven kan dit op bepaalde vluchten 'flinke verhoging van kosten voor de vervoerder betekenen. In de afgelopen winter zijn de volgende afspraken gemaakt: A: Bij vitessevluchten (tot 300 kilometer) mogen bij slechts weer de duiven worden terugge bracht naar dichter bijgelegen stations. Moescroen is het laat ste station waar een wedvlucht voor prijs op zaterdag zal wor den gelost. Is dit niet mogelijk dan worden de duiven terugge bracht naar de inkorflokalen. Voor deze categorie dus geen en kel financieel probleem. B: De mid- en dagfondvluch- ten(300-700 kilometer) worden bij slecht weer niet op zaterdag gelost. De duiven blijven over staan op de lossingsplaats tot zondag. Bij goed weer worden de duiven zondagmorgen ge lost. De vrachtwagens en bege leiders moeten op de lossings plaats blijven tot maandag. De kosten per wagen en twee perso nen zijn bij overstaan duizend gulden. Het is niet ondenkbaar dat de Franse maatregel de Zeeuwse duivenorg'anisatie dit jaar bij voorbeeld 5000 gulden gaat kosten. Met klem hebben de los- singscoordinatoren L. de Fouw, Kortgene en P.Dhondt Hulst meegedeeld dat het lossen van de duiven geen enkele wijziging zal ondergaan. „Als het verant woord is gaan ze los, anders blij ven ze staan.'- door Leo Anderson Aan de provinciale clubwed strijden in de hoofdklasse namen in het seizoen 96/97 acht clubs deel, die in totaal 91 ver schillende spelers in het veld brachten. Van hen was Kees Rijk van de Goes/Zierikzee combinatie de meest succesvol le; hij won alle zeven partijen. Het tweede team van PWG 's- Gravenpolder werd onbedreigd Zeeuws kampioen met eveneens een maximale score van 14 pun ten. Deze en andere wetens waardigheden zijn te lezen in de door Jan Moens namens de Zeeuwse Dambond verzorgde uitgave van deze competitie. De belangrijkste inhoud is echter de notatie van de 224 gespeelde partijen, die alle door het com puterprogramma Truus werden doorgelicht. Onder het motto: het is een vriend(Ln) die u uw feilen toont, brengt zij onbarm hartig alle mogelijke tekortko mingen aan het licht. Maar leer zaam...! dat wel. Bij het doorbladeren van de 120 pagina's tellende tekst vormen de diagrammen in dit keurig verzorgde document het eerste aanknopingspunt. Een greep uit de inhoud laat het leerzame as pect duidelijk zien. In de wedstrijd Souburg-Ber gen op Zoom vond aan het derde bord het volgende treffen plaats. J. van 't Padje-J. van Beeck, 17- 2-97 I. 34-30 20-25 2.32-28 25x34 3.39x30 15-20 4.30-25 20-24 5.44-49 18-23 6.50-44 23x32 7.37x28 12-18 8.41-37 17-21 9.40-34 7-12 10.34-30 18-23 II.47-41 23x32 12.37x28 13-18 13.41-37 18-23 14.38-32 zie diagram 1 O O O 0 O Diagram 1 Wits laatste zet is een kardinale fout, die een zwarte dam op 47 tot gevolg moet hebben. Maar- die bleef uit, omdat zwart de combinatie wel goed inzette, maar in de afwerking faalde. Er- werd gespeeld 14... 21-27! 15.32x21 (op 31x22 volgt 24-29 enz.) 23x41 16.46x37 16x27 17.31x22 8-13 Nu mist zwart de leuke damslag via 14-20; 25x23 2-7; 30x19 11- 17; 22x13 9x47! Na de 47e zet van zwart 6-11? kwam de volgende stand op het bord: Wit: 8 sch. op 24-25-26-29-31- 32-33-38 Zwart: 8 sch. op 10-11-13-14- 15-17-18-22 Wit vervolgde met 48.32-28 maar had zich nipt 32-27 goede kansen kunnen scheppen- Zwart kan niet 1.1-16 wegens 29-23, 27x9 en 25x5. Op 14-19 volgt 25-20, 29-24, 27-21 en 21x5. Op 22-28x28 wint 38-32 en 31x42, omdat na 11-17-22 nog steeds 29-23 volgt. Aangewezen is dus het offer 13-19, dat ook tot winst voor wit leidt. Het partijverloop: 48.32-28 13- 19 49.24x13 18x9 50.38-32 14- 19 51.32-27? 9-14 Hier verzuimt wit de winst via 26-21 17x37; 28x6 37x39; 29-24 19x30; 25x43 enz. 52.27x18 19-23 53.28x19 14x34 54.18-13 34-30 55.13-8 40-44, 56.31-27 44-49 57.8-2 49x16 58.2-35 10-14 59.35-49 15-20 60.33-28 en de winst ligt met 28- 22 en 26-21 voor het grijpen. Maar hier laat de notatie ons in de steek, waardoor wij de won derbaarlijke wijze waarop zwart de beide punten nog in de wacht sleepte moeten missen. Waarschijnlijk speelde de wed- strijdldok de beslissende rol, hoewel de verplichte zestig zet ten precies in de beschikbare twee uur waren gespeeld... Hielslag i_js mum Diagram 2 Tussen J. Koppejan en J. Sinke kwam het na wits laatste zet (47.39-34) tot de stand van dia gram 2. Gedreigd wordt met het winnende 24-20 en 33-28 waar op zwart foutief met 8-12 rea geerde en na elf zetten positio neel verloor. Maar hij zag deze leuke combinatieve wending over het hoofd: 14-20; 25x14 18- 23; 29x9 8-13; 9x18 22x13; 31x22 17x10! met schijf winst- Jan Sinke had weer eens haast; 58 zetten in 50 minuten... Kaatsingslag Het effect van de zet 8-13 en het daaropvolgende 22x13 wordt wel aangeduid met de benaming Hielslag, zoiets als het 'hakje' bij het voetballen. Een beelden de uitdrukking is ook de Kaat singslag, waarvan in het frag ment van diagram 3 sprake is. Jeanine van de Horst tekende voor deze combinatie in haar partij tegen S. Schot, die foutief voortzette met 34.42-38. ©-©- O O O O O O Diagram 3 Na 42-38? liet Jeanine schijf 35 va-olijk heen en weer kaatsen: 25-30!; 35x24 15-20; 24x15 13- 19; 23x14 9x20; 15x24 en-aldus op 24 beland - de weg vrijge maakt voor het doeltreffende 17-22; 27x18 12x45! met winst na nog tien zetten. Op diagi'am 4 een interessante momentopname uit de partij Pim Filius-Peter Scliunselaar na zwarts 31e zet 9-14. 1 ©O O O O O Diagram 4 Uitstekend spel kan wit verkrij gen door 32-27 21x41; 26x46 23x32; 38x27 14-20; 30-25 10- 14;34-29 13-18;46-41 8-12;42- 38. Gespeeld werd 32.30-25 13-18 33.34-29 23x34 34.39x30 8-13 35.43-39 10-15 36.39-34 18-23 37.34-29 23x34 38.30x39 13-18 39.28-22 18x27 40.39-34 2-8 41.34-30 8-13 42.33-29 24x33 43.38x29 27x38 44.42x33 31x42 45.47x38 en hier werd tot remise besloten, hoewel wit toch met succes een doorbraak had kun nen bewerkstelligen. Voor jeugdleider Filius overi gens een aardige suggestie om de stand na 39.18x27 eens aan zijn pupillen voor te leggen met de opdracht eens grondig na te gaan welke effecten 40.32-28 zou kunnen hebben. Tal van in teressante varianten zijn dan mogelijk. De combinatie Pijl-Berrevoets kan terugzien op een uitstekend seizoen. foto Adrie van Riel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31