A ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Brand in Schilderswijk aangestoken Doodgeslagen Aj ax-fan begraven 4 WEKEN Dierenleed door Dalmatiërsrage Kippen noch eieren Teams ingezet tegen drugstransporten via haven van Vlissingen Van Aartsen laat varkens invriezen Eiland los van Zuid-Holland na vorming stadsprovincie Rotterdam Verzet Heerma bij keus opvolger Karting wint aan populariteit Vierklau in selectie Oranje Zoon Kok trouwt in het Catshuis VOOR 15,00 JA, ik wil: Enkele buien Wisselend beivolkt met buien en harde windstoten. De maximum tempera tuur 9 graden. De noordioesten wind is krachtig tot hard aan zee. Monument voor Brahms 17 240e jaargang no. 74 vrijdag 28 maart 1997 losse nummers 1,75 BRUSSEL - De door de Disney-film 101 Dalmatiërs ont stane rage heeft de Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena er toe gebracht een van haar vliegtuigen met een groepje van de 'rijst-inet-krentenhonden' te versieren. Maar in de Verenigde Staten loopt de Dalmatiërsgolf in middels uit op dierenleed. Vertederd door de scènes met de tientallen puppy's schaf ten ontelbare Amerikanen zichzo'nhondje aan. Ma ar nu de baasjes erachter komen dat deze hondensoort tamelijk moeilijk opvoedbaar is, laten ze de dieren massaal in de steek. De dierenbescherming en de asiels krijgen steeds meer Dalmatiërs binnen. „Ze worden hier gebracht door hun eigenaren, maar we vinden er veel geheel verwaarloosd op straat", aldus een woordvoerster van de Amerikaanse dierenbescherming. De meeste afgedankte Dalmatiërs worden afgemaakt omdat niemand ze wil hebben. DPA (Advertentie) Méér belasting voordeel met Uw hypotheek? '(0 van Bruggen ^-Adviesgroep baalt méér uit uw hypotheek Vraag de gratis HypotheekScan 0800-1800(gratis) RIJSWIJK - De overvolle var kensstallen kunnen volgens het ministerie van Landbouw op korte termijn leger worden. Mi nister Van Aartsen heeft don derdagavond besloten dat een deel van de varkens kunnen worden geslacht en ingevroren. Later kunnen de beesten dan alsnog worden vernietigd. Van Aartsen nam het besluit op aandringen van de vakgroep Varkenshouderij van de Land en Tuinbouworganisatie Ne derland (LTO). In de besmette gebieden raken de stallen over vol als gevolg van het vervoers- verbod. Rusland heeft gisteren import van Nederlandse zuivelproduc ten verboden omdat ons land niet meer BSE-vrij is. ANP Pagina 6: Wantrouwen bij consument (Advertentie) Leasing en financiering op het hoogste niveau CIRCLE LEASE Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4388 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een VW Transporter vanaf 700,- per maand excl. BTW. zaterdag 29 maart 2" paasdag DEN HAAG - Dierenrech tenorganisatie Peta wenst kip en ei vooral rustige paas dagen. Met een aantal confronteren de posters probeert de groe pering de verkoop van eieren te drukken. „5 van de 10 eie ren zijn besmet met sal monella. Zin in een omelet?", luidt de tekst op een van de posters waarvan er 1000 door activisten in de drie grote steden zijn verspreid. Peta (People for the Ethical Treat ment of Animals) beroept zich op onderzoek van de Consumenentbond en de Keuringsdienst van Waren. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De 35-jarige Ajax-sup- porter Carlo Picornie, die zondag bij Be verwijk werd doodgeslagen tijdens een gevecht met Feyenoord-aanhangers, is donderdag onder grote belangstelling be graven. Ongeveer 200 mensen begeleidden hem naar zijn laatste rustplaats op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in de hoofdstad. De plechtigheid verliep zonder incidenten. Talloze bloemstukken in de rood-witte Ajax-kleuren bedekten de kist. In de aula klonken de bekende voetballiederen You'll never walk alone en Kleine Jongen van André Hazes. Ongeveer honderd Ajax-supporters trok ken onder politiebegeleiding, vanaf het oude Ajax-stadion De Meer in een stoet naar de begraafplaats. De politie greep de ui tvaart niet aan om gezochte Aj ax-aan- hangers op te pakken. „Dit is een begrafe nis, geen opsporingsonderzoek", zei woordvoerder Wilting. Van Praag Ook Ajax-voorzitter Michael van Praag was op de plechtigheid, waar Picornie werd geroemd als een „aardige en vrijge vige man". Fotografen en cameraploegen werden op afstand gehouden. De F-side had zijn eigen ordedienst, mannen in zwarte colberts, in stelling gebracht. „Een journalist die we op de begraafplaats be trappen, gaat samen met Carlo het graf in", zo had de F-side vooraf gedreigd. De politie heeft opnieuw vier Feyenoord- fans aangehouden. Ze worden verdacht van openlijke geweldpleging en zware mishandeling. Twaalf van de veertien verdachten die eerder werden vastgzet, blijven de komende tien dagen in de cel. Twee anderen blij ven nog drie dagen vast. Voor de voetbalwedstrijd FC Den Bosch- ADO Den Haag op Tweede Paasdag zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen ge nomen. De politie van Den Bosch heeft aanwijzingen dat relbeluste Hagenaars al op Eerste Paasdag naar de Brabntse hoofdstad komen. Burgemeester Rom- bouts heeft voor beide dagen de noodver ordening ingesteld. De politie zal keihard optreden. ANP/GPD GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg 1b, MIDDELBURG Korendijk 34 "H a a "VI Scheidend CD A-leider Heerma en daarachter zijn opvolger /&i - _rn_ B r zfÊp I De Hoop Scheffer bij aankomst voor de vergadexing van de tem. ÉT\ TTT t£f\ éT\ "II "1^ T H TVH Ik g f m 'ffpl fractie van donderdag. Heerma heeft zich bij het -Jf- Ir® l ,r^ li 1/ I I I H I §-■ M .1 ®B I V| I I I I Abator vergeefs verzet tegen de aanwijzing 9 m. jSUr JSL |^P .M. UB B M M -J B van de nieuwe eersMian bij zijn [Mij. Belangstellenden voor dé begrafenis van Carlos Picornie zoeken troost bij elkaar foto Raymond Rutting/ANP En verder... Alle nieuwe collecties Spectaculaire aanbiedingen Open-Deur-Dagen Sleepy Grote Citymeubel-zitmeubelshow in Kruiningen Opening Hennie's Woondecoratie in Goes van onze verslaggevers MIDDELBURG - Het be sluit van het kabinet om Goeree-Overflakkee bij Zeeland te voegen is goed ontvangen in Zuidwest- Nederland. Goed voor de provincie is de al gemene reactie van de fracties in Provinciale Staten van Zee land, die overigens verrast wer den door het kabinetsbesluit. Op het - nu nog - Zuid-Holland se eiland hopen de bestuurders dat de Tweede Kamer snel de knoop doorhakt. De Zeeuwse Kamerleden L. van Dijke (RPF), J. te Veldhuis (WD) en M. Beinema (CDA) spreken van een logische beslis sing. Besluit Toevoeging van Goeree- Overflakkee bij Zeeland vloeit voort uit het besluit per 1 j anua- i'i 2000 een stadsprovincie in te stellen bij Rotterdam. Den Haag en Amstex-dam zullen later vol gen. In de andere grootstedelij- I ke regio's (Twente, Utrecht, Amhem-Nijmegen en Eindho ven) voorziet de regering ge meentelijke herindelingen. Het kabinet was eerder al dicht bij overeenstemming over de stads- provincies, nadat de fractielei ders van grote partijen waren gepolst over een standpunt dat. afwijkt van het regeerakkoord. Belangrijk verschil van mening tussen de WD en PvdA en D66 was het al dan niet vormen van de stadsprovincie Rotterdam. Deze onenigheid leidde begin vorig jaar nog tot een voortijdig einde van de kabinetsplannen om in het verlengde van be- stuurlijke vernieuwing in het Rijnmondgebied Goeree-Ovei- flakkee bij de provincie Zeeland te voegen. Volgens het nieuwe kabinetsbe sluit wordt de provincie Zuid- Holland in drie delen gesplitst. Goeree-Overflakkee komt bij de provincie Zeeland. Voor het Zeeuwse D66-Staten- lid A Dij kwel is de komst van het Zuid-Hollandse eiland naar zijn pi-ovincie onontkoombaar. „Ik heb altijd geroepen: mis schien gebeurt het nu niet, maar komen doet het." Burgemeester J. Sleurink-Rab- binge van Middelharnis vindt de samenvoeging een noodop lossing. Volgens haar zit geen van de gemeenten te wachten op een gesplitst Zuid-Holland. Maar als er toch een stadspro vincie komt heeft het voor haar eiland geen enkele zin om bij Zuid-Holland te blijven. Simons De Rotterdamse wethouder H. Simons is het eens met de datum van 1 januari 2000. „Maar het wordt pas interessant als het ka binet inhoudelijk ingaat op ta ken en bevoegdheden." Simons noemt als vooi'beeld de positie van het Havenbedrijf, dat vol gens het kabinet al eei'der naai de nieuwe stadsprovincie had moeten gaan." Zie ook pagina 2: commentaar Pagina 11: reacties Mede dankzij Formule I-coureur Jos Vex-stappen trekken de kartingbanen in Nederland steeds meer klanten. Zeeland telt nog maar één circuit, in Sint Maartensdijk, maar aamragen voor nieuwe indoor-kax-tingbanen in de O gemeenten Goes, Zierikzee en Boi-sele liggen klaar. Ferdi Vierklau heeft zich gisteren als negentiende man ge meld bij de selectie van het NedexTands elftal voor de wed strijd van zaterdag tegen San Marino. Dat gebeui-de iets later dan verwacht. Bondscoach Hiddink wilde eerst ze ker weten dat de verdediger van Vitesse voldoende O "7 was hersteld van een blessure aan de knie. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 1112,13 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,21 en 23; sport: 25, 26, 27 en 31. DEN HAAG - De jongste zoon van premier Kok, Marcel, zal op een nog nader te bepalen datum dit jaar met zijn vriendin in het huwelijk treden in het Haagse Catshuis. Burgemeester Patijn van Am sterdam treedt dan op als amb tenaar van de burgei-lijke stand. Kok heeft de gemeente Den Haag onlangs'verzocht een en ander juridisch mogelijk te ma ken. Het Haagse college van B en W heeft positief gereageerd Het Catshuis, de officiële ambtswoning van de ministex- president, wordt dan aangewe zen als 'huis der gemeente'. Dat is noodzakelijk om er een huwe lijk te kunnen sluiten.Patijn wordt te zijner tijd door B en W benoemd tot bijzonder ambte naar der burgerlijke stand. De familie wil het huwelijk van zoon Mai-cel (30) graag in beslo tenheid laten voltrekken om de oudste zoon André, die geeste lijk gehandicapt is, te ontzien. Dat is de voornaamste reden dat het Haags college en de fractie voorzitters het uitzonderlijke verzoek hebben ingewilligd. GPD van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Openbaar Mi nisterie, douane, politie en de Fiscale Inlichtingen en Opspo ringsdienst (FIOD) gaan samen werken om fraude bij de invoer via de haven van Vlissingen zo veel mogelijk te beperken. De aandacht gaat daarbij vooral uit naar per container binnen gebrachte drugs. Onderzoek naar die aanvoer wordt verricht door een zogeheten HARC- team (Hit And Run Container team). De inzet gebeurt in navolging van de Rotterdamse haven, waar sinds donderdag dergelij ke teams inzetbaar zijn. Volgens G. Kosten, hoofd van de doua nepost Vlissingen, is een HARC- team op afroep samen te stellen voor het uitvoex-en van koi-te, heftige acties. Vooral door het ontbi-eken van mankracht kon in het verleden niet altijd die ac tie worden ondernomen zoals men die zou willen. Daai-door bleef het optreden vaak bepei-kt tot het 'vegen' van containers, wat betekende dat de gevonden di-ugslading wei-d vernietigd, maar dat er nauwe lijks onderzoek volgde naar het netwex-k dat achter het trans- poi-t stak. Kosten: „Als er dan iemand bij was, was dat fijn. Maar meestal ging het om rela tief kleine vissen. De nieuwe aanpak biedt meer kansen om ook de grote fraudeurs te pak ken." De douane in Vlissingen is overigens niet ontevreden over tot nu toe geboekte resultaten. Kosten: „Maar wat goed is kan altijd nog beter worden. Koelcontainer Vorig jaar juli onderschepte de douane in Vlissingen een partij van 87 kilogram cocaïne, met een straatwaarde van bijna ne gen miljoen gulden. De hard drugs zaten verstopt in een koelcontainer van een schip met een lading die uit Suriname af komstig was. De douane had het schip op grond van een x-isico- analyse geselecteerd. Bij ladin-' gen uit Zuid-Amexdka bestaat volgens het gehanteex-de pun tensysteem een grotex-e kans op het aantreffen van verdovende middelen dan in schepen uit bij voorbeeld Noox-wegen. De cocaïnevangst was de op één na gx-ootste uit de geschiedenis van onze redactie binnenland DEN HAAG - De brand in de Haagse Schilderswijk waarbij in de nacht vaxx afgelopen dins dag op woensdag zes mensen uit één Turks gezin om het leven kwamen, is vrijwel zeker aange stoken. Dat heeft de Haagse persofficier S. Horstink gisterexx medegedeeld. De brandstich ting is gebleken uit technisch sporenonderzoek in het gerech telijk laboratorium in Rijswijk. Het openbaar ministerie heeft geen enkele aan wij zing voor een vei'band tussen de fatale bi-and en twee aanslagen op een Turkse een Azerbajdzjaanse instelling in de Schilderswijk en de belen dende Transvaalwijk ongeveer een uur voor het drama in de Fi'ans Halssti'aat. „De aanwij zingen op grond waarvan wij nu voorzichtig uitgaan van brand stichting hebben niets te maken met de verhoren van de vijf ver dachten van de twee andere za ken", aldus Horstink. Het openbaar ministerie en de politie Haaglanden hebben vanaf het begin rekening ge houden met eventuele bx-and- stichting. Het onderzoeksteam dat meteen na de brand is sa mengesteld is nu uitgebreid tot dertig x-echercheurs. De vader vanhet gezin, die samen met vijf kindex-en de vlammenzee over leefde waarvan er twee nog zwaargewond in het ziekenhuis liggen, heeft de dag na de ramp meteen vei'klaai-d dat hij die nacht wakker is geworden van een enox-me knal en dat hij daai'- na op de gang veel vuur aantrof. Ook zouden omwonenden in de buurt van het huis een jerrycan hebben gevonden. De vijf vei'- dachten van de twee eerdere aanslagen zitten nog steeds vast. Ze worden vandaag voor geleid. Premier Kok wil dat de oorzaak van de brand tot op de bodem woi"dt uitgezocht. „De gedachte dat ér sprake kan zijn van brandstichting met etnische oogmerken is dramatisch", zei de premier dondex-dag na afloop van het kabinetsbex-aad. Hij (Advertentie) noemde de gebeuifenis „in- en intriest". Als blijkt dat het hier gaat om brandstichting met racistische motieven, dan „is dat voor Ne derland een vrij nieuw ver schijnsel en een ernstig sig naal", meent Kok. Hij wil in dat geval zo snel mogelijk alle be trokken instanties en ox'ganisa- ties mobilisex-en om na te gaan hoe dit verschijnsel in de kiem kan worden gesmoord. Deelneming Namens het kabinet heeft mi nister Van Miei-lo (Buitenlandse Zaken) donderdag in een brief aan de Turkse ambassadeur in Nederland zijn deelneming be tuigd met de nabestaanden van de omgekomen gezinsleden. Mi - nister Sorgdrager heeft de Haagse hoofdofficier van justi tie xnr. J. Blok gevraagd snel op heldering te verschaffen over de gang van zaken. De Turkse Arbeidersvereniging Nederland heeft de familie Kös- edag gecondoleerd. „Wij zijn van mening dat de gebeurtenis sen in Den Haag ook racistische motieven hebben", aldus voor zitter Naci Demii-bas. GPD van de Vlissingse haven. Een jaar eerder achterhaalde de douane zestig kilogram cocaïne, die eveneens in een vanuit Suri name afkomstig schip was ver stopt. HARC-teams kunnen ook el ders in Zeeland en Brabant, meer landinwaarts, worden in gezet bij het opspoi-en van siga- rettensmokkelti-ansporten. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Voorletters: m/v Straat: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1