Schorsing plan WOV strop Dow Winkelier vangt vandaaltjes op Zware onvoldoende voor fietsbeleid van gemeente Vlissingen Beleid Hontenisse verjaagt bedrijven Van Gelder lost met rondje belofte in Sorgdrager benoemt J. Blok in Den Bosch Enquête armoede in Hulst valt verkeerd Breed protest buurt tegen hoogbouw bij golfbaan Goese Meer zeeland vrijdag 28 maart 1997 13 Ingebruikname warmtekrachtcentrale in Terneuzen in gevaar STYLE van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - „In het begin dacht ik: waar begin ik aan? En: wat haal ik in huis? Maar ik heb er geen spijt van dat ik beslo ten heb mijn medewerking te verlenen. Je kunt niet altijd alleen maar zakelijk bezig zijn. Ik beschouw het als een stukje maat schappelijke verantwoordelijkheid." Ei genaar Jan van den Driest van de gelijknamige fietsenzaak in Middelburg ondersteunt het regionaal Halt-Bureau Walcheren door voor opvang te zorgen van kinderen die zich aan uitingen van kleine criminaliteit als diefstal en vanda lisme hebben schuldig gemaakt. Het gaat hier met name om fietsen- en bromfietsdiefjes die als alternatieve straf karweit] es moeten opknappen in de sector waar ze over de schreef zijn gegaan. Van den Driest ziet zijn medewerking aan het project als een mogelijkheid om jonge kinderen op een leuke manier weer terug in het rechte spoor te brengen. Verdeeld over perioden na schooltijd moeten de kinderen zich voor een aantal uren in de werkplaats melden. Daar worden ze aan het fietsen poetsen en opruimen gezet. Op de zwaarte van zo'n bestraffing dient het pubhek zich niet te verkijken, vindt Van den Driest. „Het is vooreen 12-of 13-jari- ge toch heel wat om hier helemaal alleen binnen te stappen en op te biechten waar ze voor komen. Het liefst zouden ze door het kattenluikje binnenkomen en even ongemerkt weer vertrekken. Het ene kind voert heel stilletjes uit wat is opgedragen. Anderen hebben er ver schrikkelijk veel spijt van en willen er graag over praten. Van den Driest: „Daar kunnen hele hartelijke contacten uit ont staan, soms zelfs vriendschappen." De man van de fietsenwinkel beseft het: zijn aandeel in de opvang van kleine boefjes is een druppel op de gloeiende plaat. „Maal ais niemand wat doet, gebeurt er helemaal niks." Van den Driest behoorde tot de personen en instanties die donderdag door rond de honderd eerstejaarsleerlingen van de Middelburgse onderwijsinstelling De Wellinge werden geïnterviewd over het onderwerp van de kleine criminaliteit en de gevolgen daarvan. Ook slachtoffers konden hun zegje doen. Het samen met het regionaal HALT-bureau opgezette project wordt op 7 april afgesloten met een tentoonstelling, waar interviews, foto's en videopnamen worden bijeenge bracht. In een later stadium zijn de resul taten te zien op een expositie in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het gemeente lijk fietsbeleid komt bij 'kleine re' gemeenten, waaronder Vlissingen en Borsele, erg moei zaam van de grond. Veel hangt af van de wil en het enthousias me van de politici om het fiets- verkeer te stimuleren. Volgens landelijke onderzoekers ont breekt het daaraan vooral in Vlissingen. Rijkswaterstaat heeft het ge meentelijk fietsbeleid van negentien gemeenten in Neder land tegen het licht laten hou den door deskundigen. Zij heb ben het beleid bestudeerd, nota's gelezen en met gemeente bestuurders en -ambtenaren contact gehad. Dé vraag was: heeft de landelijke aandacht voor de fiets ook op lokaal ni veau vruchten afgeworpen? Over het algemeen is er vooruit gang geboekt, constateren de vijf onderzoekers in hun rap portage. Vooral de grote, maar ook veel middelgrote gemeen ten hebben geld voor Reisvoor zieningen opzijgezet. Kleinere gemeenten, waarvoor in Zee land de gemeenten Vlissingen en Borsele zijn genomen, doen dat niet. Enkele conclusies over die klei nere gemeenten zijn: ze geven de auto nog ruim baan, speciale Jaarmarkt Koewacht KOEWACHT - De jaarmarkt van Koewacht wordt woensdag 2 april voor de 105de keer ge houden. Paarden, runderen, schapen en geiten worden op traditionele wijze op het Kerk plein gekeurd en speciaal voor jeugdigen is er ook een keuring van kleine huisdieren. Belangstellenden uit Koewacht en wij de omtrek kunnen nieuwe landbouwmachines bewonde ren en ook een aantal marktkra mers met landbouwproducten en huishoudelijke artikelen geeft acte de presence. De schuttersvereniging houdt een speciale jaarmarktschieting en het organiserende comité rekent dan ook op een 'levendige dag'. infrastructurele werken voor fietsers worden nauwelijks ge troffen en goede stallingsmoge lijkheden (bewaakt) ontbreken vrijwel overal. Borsele De onderzoekers nemen dit Borsele niet kwalijk. Zij voeren als verzachtende omstandig heid aan dat 'een plattelandsge meente met 21.000 inwoners in vijftien kernen en grote afstan den niet zoveel met fietsbeleid kan'. Bij Vlissingen ligt dat anders. Uit het rapport komt naar voren dat Vlissingse politici, en vooral de verantwoordelijke wethou der T. R. K. Meijers (WD, ver keer), niet erg fietsvriendelijk zijn. De wethouder wordt om schreven als 'weinig enthousi ast en onwillig'. Veel tegenwicht krijgt hij in elk geval niet van de fietsersbond ENFB. Die is zwak in Vlissingen, aldus de onder zoekers. Zij brengen één nuancering aan: de ligging van Vlissingen be perkt de mogelijkheden. De stad is slechts via een beperkt aantal wegen bereikbaar. Vol gens de deskundigen is dat van ene kant goed. Er zou anders wellicht nog meer voor de auto worden gedaan. Concreet Wethouder Meijers kent het rapport van Rijkswaterstaat niet. Hij kan zich ook niet herin neren met een van de samenstel lers te hebben gesproken. „Maar dat zegt niet alles. Ik spreek da gelijks met zoveel mensen." Dat hij weinig enthousiast zou heb ben gereageerd, verklaart hij: „Kijk, dat zijn mensen van on derzoeksbureaus. Die willen graag rapporten schrijven. Ik doe liever concrete dingen met dat geld." De fietser wordt naar zijn idee in Vlissingen niet slecht be diend. Meijers wijst op de herin richting van de Paul Kruger- straat, waar aparte fietsstroken komen. Dat de gemeente bij de herinrichting van de binnen stad de stallingsmogelijkheden voor fietsers was vergeten, ont kent hij. Het nieuwe Schelde- plein moest fietsvrij blijven in de ogen van de ontwerpers. Dat bleek een illusie, waarna er in allerijl fietsvoorzieningen ge troffen, van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse jaagt haar bedrijven weg. Wanneer zij niet snel actie onderneemt, slaat de verpaupering in Kloosterzande toe. Financieel adviseur en ge meenteraadslid voor Algemeen Belang Fons Roctus heeft er geen goed woord voor over. „Kloosterzande wordt naar de sodemieter geholpen." Volgens hem zijn al enkele bedrijven naar Hulst uitgeweken. Nu al staan zeker vijf bedrijfs panden in de kern Kloosterzan de leeg of staan de bedrijven op het punt te vertrekken, weet h ij Zo zijn garagebedrijf Van Fraassen, autobedrijf Jos Voet, fotograaf De Vilder, voormalige supermarkt Van den Bergen, het pand De Kort en discotheek Po- co Loco reeds of bijna verdwe nen. De bankier/verzekeringsdes- kundige heeft de ervaring dat geïnteresseerde bedrijven met een kluitje in het riet worden ge stuurd. Drie aanvragen voor een transportbedrijf, aannemings bedrijf en bouwbedrijf liggen volgens hem al een jaar op het gemeentehuis te wachten en de betrokkenen hebben nog altijd geen antwoord gehad. „Twee zijn nog bezig om in Klooster zande aan de slag te kunnen, maar zijn tegelijkertijd ook in onderhandeling met de ge meente Hulst. De derde heeft al afgehaakt." Roctus: „Het stuit me vooral te gen de borst dat wethouder J. de Kock-Ringoot laatsfc over de particuliere kinderopvang zei dat de gemeente geen taak heeft in het in stand houden of vesti gen van bedrijven. Die opmer king slaat als een tang op een - varken. Daar gaan je haren toch van overeind staan? Ik ben bang dat B en W op die manier mee werken aan de verpaupering." Burgemeester T. Steenkamp vindt dat Roctus van een mug een olifant maakt. Plij erkent dat er sprake is van leegstand, maar dat zegt nog niet dat Hon- tenisse niets doet om het tij te keren. De gemeente heeft géén eigen industriegrond in eigen dom en voert derhalve een pas sief grondbeleid. Dit houdt in dat zij bedrijven ofwel helpt via een artikel-19-procedure ofwel doorverwijst naar het industrie terrein in Walsoorden. Volgens Steenkamp is erzes jaar geleden een poging gedaan om op een tiental hectare aan de Hulstersweg een eigen indu strieterrein 'Waterhoeve' te ont wikkelen. Dat plan is afgebla zen, omdat de grondprijzen op zestig, zeventig gulden zouden uitkomen. „Daar komt geen be drijf op af." Pabo Dat het industrieterrein in Walsoorden potentiële bedrij ven afschrikt, vanwege de aan wezigheid van erotica-groot- handel Pabo, wilden Roctus en Steenkamp bevestigen noch ontkennen. Roctus sprak tijdens de raads vergadering ook zijn bezorgd heid uit over het wegvallen van de veerdienst Kruiningen- Perkpolder. De gemeente heeft die zorg ook, erkende de burge meester Daarom is met de pro vincie een commissie gevormd die de gevolgen van het verdwij nen van de veerdiensten gaat onderzoeken. Commissaris van de koningin Van Gelder hief donderdagavond het glas met burgemeester M. L. Everaers en de Noord-Bevelandse raad. foto Willem Mieras va n onze ve rsl a g geve r Marten dede Jongh WISSENKERKE - De eerste gemeente raad die in het Zeeuws vergadert kon op een traktatie rekenen. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder beloofde het december vorig jaar. Noord-Beveland was er als de kippen bij om de eer op te ei sen. De leden van de commissie openbare werken hadden in onvervalst dialect ge sproken, zo meldde de gemeente trots. En dus kwam Van Gelder donderdagavond naar Wissenkerke om na afloop van de raadsvergadering het glas te heffen met bestuurders en belangstellenden. Maar goed dat hij niet aanwezig was bij de ver gadering zélf, want daar werd keurig Al gemeen Beschaafd Nederlands gespro ken. In een toespraakje zei burgemeester M. L. Everaers dat hij het prima vindt als be stuurders Zeeuws praten tij dens commis sievergaderingen. Er is niets op tegen als dat spontaan gebeurt en er geen publiek op de tribune zit. Maar raadsvergaderin gen in het Zeeuws, dat gaat de burgemees- ter toch wat te ver. Want de gemeente wil ook rekening houden met niet in Zeeland geboren en getogen inwoners. Het dialect mag voor bezoekers geen drempel wórden voorhet bezoeken van vergaderingen. Van Gelder pleitte er echter nogmaals vóór het Zeeuws in het maatschappelijk verkeer als normaal gebruik te accepte ren. „Het is een prachtig cultureel bezit. Van iemand die van elders komt mag je verwachten dat-ie zich verdiept in de cul turele waafdeh van de provincie. Met een beetje moeite is het dialect best goed te verstaan." Mocht de commissaris de hou ding van Noord-Beveland achteraf toch wat halfslachtig vinden, van de traktatie hoeft hij geen spijt te hebben. Tenminste niet als het om de kosten gaat. Het was een bierbrouwer die de consumpties aanbood. De aanwezigen lieten zich het bier goed smaken. Jan van den Driest: „Het liefst zouden ze door het kattenluikje binnenkomen en even ongemerkt weer vertrekken." Lex de M eeste r van onze redactie binnenland DEN HAAG - De oorspronke lijk uit Kruiningen afkomstige Haagse hoofdofficier van justi tie J. Blok (58) is benoemd tot procureur-generaal in Den Bosch. De benoeming is een op- i merkelijke keuze van minister Sorgdrager. Nog tijdens de par- lementaire enquêtecommissie I opsporingsmethoden kwamen de twee lijnrecht tegenover el- kaar te staan. Ze legden toen te genstrijdige verklaringen af. De in Kruiningen geboren hoofdofficier hield voor de en quête commissie vol dat hij Sorgdrager heeft verteld dat de recherche grote hoeveelheden cocaïne naar de markt liet door stromen. De minister bestreed dat tijdens haar verhoor. Blok was in 1994 ook voorzitter van een commissie die het ge doogbeleid bij koffieshops on der de loep moest nemen. Zijn commissie kwam tot een radi caal advies: het aantal shops moest terug naar nul en de teelt van nederwiet moest geheel worden uitgebannnen. Zowel de procureurs-generaal als Sorgdrager wezen dit advies af omdat het „onrealistisch" was. In de jaren zestig was Blok par ket- en gerechtssecretaris in Den Bosch. Na een korte stop in Middelburg werd hij in 1973 be noemd als officier van justitie in Den Haag. Daarna werkte hij op Curacao, weer in Den Haag, als hoofdofficier in Groningen en sinds 1992 opnieuw in Den Haag.. ANP van onze verslaggeefster Pascalle Capetti HULST - Het enquêteformulier dat de gemeente Hulst heeft ver spreid onder uitkeringsgerech tigden en mensen met een huur subsidie, is CDA'er J. van Eek in het ver keerde keelgat geschoten. Hij vindt dat de mensen hierdoor onnodig gestigmatiseerd wor den. De vragen over hun financiële situatie zijn volgens Van Eek van te persoonlijke aard. „Uit privacy-overwegingen kan de enquête niet door de beugel." De gemeente wil via het budget onderzoek een beeld krijgen van de armoede onder haar inwo ners en hun bestedingspatro nen, Wanneer zij de situatie be ter kent, is het wellicht mogelijk meer te doen aan armoedebe strijding in de gemeente. Maar Van Eek vindt dat dit niet kan. „Je kan nog geen gegevens krij gen om mensen met sinterklaas een presentje te geven, maar dit kanwel!" De enquête is echter anoniem en niemand is verplicht het formu lier in te vullen, motiveerde wethouder B. Picavet. Ook in andere gemeenten in Nederland is een dergelijk onderzoek ge houden. Volgens Picavet be perkt de enquête zich ook niet tot de categorieën uitkeringsge rechtigden en ontvangers van huursubsidie, maar hebben meerdere mensen het formulier in de bus gekregen. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De bouw van twee ap- partementenblokken op het ter rein van de golfbaan in het Goe se Meer stuit op breed protest in de wijk. Bij de gemeente is een collectief bezwaarschrift bin nengekomen, dat is onderte kend door 94 bewoners. Het grootste bezwaar is dat de bouw van appartementen zich niet verhoudt met het geldende be stemmingsplan. Dat maakt ove rigens wel de bouw van een ho tel mogelijk, maar het Goese Meer BV heeft daar vanaf gezien omdat zo'n voorziening niet rendabel zou zijn. Een meerderheid van de Goese gemeenteraad heeft inmiddels een planologisch besluit geno men dat de weg vrijmaakt voor de bouw van appartementen. Wethouder C. R. M. M. Linssen heeft diverse malen onder streept dat de bestemmings planwijziging 'een redelijke vraag' is van de projectontwik kelaar. Bovendien is zijn plan door bemiddeling van de wet houder gekrompen, nadat uit de wijk protesten waren gekomen. In plaats van drie appartemen- tenblokken mogen er nu slechts twee verrijzen. Verder is reke ning gehouden met het uitzicht van omwonenden. Een raadsmeerderheid kon zich dan ook in het compromis vinden. Voor een grote groep bewoners is dat compromis onaanvaard baar. Tijdens een recent gehou den ledenvergadering van de Vereniging van Bewoners van het Goese Meer werd een com missie gevormd, die de protes ten van leden zou coördineren en smeden tot één collectief be zwaarschrift. Het verweer is vooral planolo gisch van aard. Veel bewoners wisten niet beter dan dat er een hotel zou komen. De voor hen plotselinge en 'rigoreuze' wijzi ging van de bestemming is niet acceptabel. Daarbij hebben de bezwaarden ook moeite met de gekozen snelle procedure die de bouw mogelijk maakt, vooruit lopend op een wijziging in het bestemmingsplan Goese Meer. Niet thuis Volgens de bezwaarden kan het niet zo zijn dat als de bouw van een hotel financieel-econo- misch niet haalbaar is, er dan maar appartementen voor in de plaats moeten komen. Dit soort bouw - drie lagen met een dakje - hoort thuis in de binnenstad en niet in het Goese Meer, vinden ze. Tegen het geplande clubhuis op het golfbaanterrein bestaat geen bezwaar. van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - Een schorsing van het bestemmingsplan Wester- scheldeoeververbinding in Bor sele brengt volgens de Zeeuwse gedeputeerde J. Hennekeij de ingebruikname van de warmte krachtcentrale van Dow in Ter neuzen in gevaar. Daar komen de negatieve gevol gen voor het tunnelproject zelf nog eens bij als de planning niet wordt gehaald, aldus provincie en Rijkswaterstaat: veerboten die hun beste tijd hebben gehad in 2002, de 1,2 miljoen gulden die het per week later opleveren van de tunnel kost. Agrariërs Drie agrariërs uit Borsele en de Stichting Leefbaar Zeeland pleitten donderdag daarente gen bij de Raad van State voor het schorsen van het bestem mingsplan WOV. De provincie heeft vorig jaar dit plan van de gemeente Borsele goedgekeurd maar de bezwaarmakers den-' ken nadelen te ondervinden van onder meer het wegtracé naai de tunnel toe. Volgens Hennekeij moet DEL TA Nutsbedrijven voor 14 juli een aantal hoogspanningsmas ten verhogen. Zij dienen alvast te worden aangepast aan de maaiveldhoogte die er straks is als de tunnel er ligt. Voor het verhogen van de masten is een bouwvergunning nodig. Die kan niet worden verleend zo lang het bestemmingsplan WOV nog niet rechtsgeldig is. DELTA heeft echter een afna- meplicht van energie van de Dow-centrale. Die komt in de knel als de masten niet op tijd zijn aangepast, aldus Hennek eij. Mevrouw Vermuë uit Borssele op haar beurt vreest fiks nadeel voor het boerenbedrijf van haai en haar. echtgenoot, Dat ligt in het gebied waarvoor het nieuwe bestemmingsplan geldt. Zij krijgt geen duidelijkheid over bijvoorbeeld grondverwerving, vindt Vermuë. Varkens Varkenshouder J. Witte is bang dat door de komst van de tunnel en de aan- en afvoerwegen zijn bedrijf meer risico loopt op ziekten als varkenspest. Hij vreest ook geluidsoverlast voor zijn gezin en zijn varkens. De zeugen zouden van de herrie in de stress raken waardoor de kans op doodgeboren biggen zou toenemen. De Stichting Leefbaar Zeeland vindt dat er een MilieuEffect Rapportage moet komen die is toegesneden op het huidige tra cé. De MER-studie die in 1990 is gedaan, betrof volgens de Stich ting een ander traject. De Stich ting wil ook dat het toekomstige Sloerandbos van 200 hectare, dat als groene buffer moet die nen, helemaal wordt opgeno men in het bestemmingsplan. Nu geldt dat enkel voor een klein deel van het bos. Dat vindt de stichting een onvoldoende garantie dat het bos er met zijn 200 hectare komt, Milieuvriendelijk Volgens Hennekeij is de geboor de tunnel zoals die er straks moet komen de meest milieu vriendelijke wijze van uitvoe ring. Naar geluidshinder en vei ligheid zijn volgens hem al onderzoeken gedaan in de MER-studie uit 1990. Die ging weliswaar uit van een afgezon ken tunnel maar die is vergelijk baar met een geboorde, aldus de gedeputeerde. Gemeentewoordvoerder J. Huijsman verkondigde dat de bedrijfsvoering van bestaande agrarische bedrijven niet in ge vaar komt. De boeren krijgen compensatie voor de aanleg van de wegen: door geld of via de zo geheten aanpassing. Door ka vels te herverdelen probeert de gemeente ervoor te zorgen dat de nieuwe wegen het grondge bied van een boer niet doorkrui sen. De kans dat de varkens van Wit te via passerende veewagens met varkenspest worden be smet, is volgens Huijsman zeer gering. Hij had geen normen kunnen ontdekken voor de hoe veelheid decibellen waarboven een varken gestressed raakt. Volgens zijn berekeningen krij gen de varkens straks 49 deci bellen te horen van passerend verkeer. Dat is een decibel lager dan de grens die voor een mens aanvaardbaar is, aldus Huijs man. Met bezwaarmaker J. Nijsten uit Borssele lijkt de gemeente het wel eens te kunnen worden over een uitkoop, bleek tijdens de zitting. Er ligt al een taxatie- rapport over zijn bedrijf maar Nijsten wil een uitkoop op basis van onteigening, Gemeente woordvoerder Huijsman zei 'echt bereid te zijn met Nijsten te onderhandelen'. Totdat dit het door hem gewenste resul taat oplevert, klaagt Nijsten over te vrezen geluidsoverlast en een viaduct dat niet wordt aangelegd waardoor hij straks 4,5 kilometer moet omrijden. Staatsraad Dolman besluit vol gende week donderdag of hij het bestemmingsplan Westerschel- de Oever Verbinding schorst of niet. (Advertentie) DAMES- en HEREN- modellen nu met 30% KORTING Markt 4 TERNEUZEN 0115-614845

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13