Ik wil wel een poesje, of een huis Dat willen ze de staatssecretaris graag eens persoonlijk vertellen Zes maanden geëist tegen overvaller van winkels op Tholen zeeland vrijdag 28 maart 1997 10 Inbrekers krijgen drie jaar cèl Gidsje zelfhulp vrouwen Celstraf voor drugsrunner Files voor defecte Schroebrug Christusdoorn mag blijven Scouting start met Pasen HIT Zeeland Gedwongen behandeling voor bedreiging van ex-man Omroep Zeeland heeft leider voor tv-programma's Hoge Raad handhaaft boete Cerestar american dream? DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft geen aanleiding gezien om een drietal Bosniërs (26, 28 en 33 jaar oud), die in 1995 en 1996 een reeks van inbraken in Zeeland hebben ge pleegd, in hoger beroep een andere straf op te leggen dan in dertijd de rechtbank in Middelburg. De drie, die als uitvals basis de woning van een vriendin in Sluis hadden, kregen elk drie jaar celstraf opgelegd van het Haagse gerechtshof. In de woning is een flinke hoeveelheid van de gestolen spullen teruggevonden en weer aan de eigenaren teruggegeven. Alle- drie de verdachten blijven ontkennen iets met de inbraken van doen te hebben. De Haagse procureur-generaal R. Duin dam eiste twee weken geleden ter zitting vijf jaar celstraf te gen elk van de verdachten. De organisaties van Zeeuwse vrouwen die de zorg voor hun gezondheid in eigen hand hebben genomen, gaan op ruime schaal een gidsje verspreiden. Het 24 pagina's tellende druk werkje bevat informatie over zeventien organisaties die zich in Zeeland, en soms ook eldersbezig houden met 'zelfhulp' op het terrein van de vrouwengezondheidszorg. Samen beschik ken ze over veel kennis en ervaring op het gebied van typische vrouwenkwalen, zowel op medisch als sociaal-psychologisch gebied. Het gidsje is gedrukt in een oplage van 10.000 exem plaren. Die worden voor het grijpen gelegd in openbare ge bouwen en medische zorgcentra. De uitgave kwam tot stand met steun van het Patiënten/Consumentenplatform Zeeland. Het provinciebestuur draait op voor de kosten. Het eerste ex emplaar werd donderdagochtend officieel overhandigd aan gedeputeerde L. Coppoolse. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 33- jarige Fransman wegens drugssmokkel veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De man is op 10 februari aange houden op de A58 bij Kapelle. Vlak voordat hij stopte, gooide hij een pakje in de berm; er bleek vijfhonderd gram heroïne in te zitten. Tijdens de zitting van de rechtbank twee weken ge leden vertelde de man dat de drugs hem waren gegeven door drie onbekende mannen. Hij zou het pakje, waarvan hij zou hebben gedacht dat het hasj bevatte, naar België brengen en kreeg daarvoor 1000 gulden van de mannen. De officier van justitie had vijftien maanden cel tegen de man geëist. MIDDELBURG - Een defect aan de Schroebrug in Middel burg heeft donderdagmiddag voor lange rijen wachtende au to's gezorgd. Aan weerszijden van de verbinding stonden files van enkele honderden meters. De brug bleef om 14.09 uur half open staan. Direct vormden zich zowel aan de kant van het centrum als in Middelburg-zuid lange rijen auto's. Het ver keersprobleem werd nog versterkt door de Paasdrukte. Om dat veel automobilisten ervoor kozen om via de Stationsbrug hun weg te vervolgen, ontstonden ook op de Blauwedijk en de Kanaalweg problemen. Om 14.21 uur kon de Schroebrug weer dicht. Volgens de brugwachter ging het om een defect in het elektronisch bedieningsmechanisme. AARDENBURG - Het is nog geenPasen, maar in Aardenburg hebben ze dit j aar de blijde boodschap al binnen. De christus doorn aan de Sassenstraat mag blijven. Verkeersproeven wezen op Witte Donderdag uit dat de doorgaande weg zo kan worden gereconstrueerd dat de boom vrachtwagens en land bouwvoertuigen niet in de weg staat. Bewoners van de Sas senstraat trokken vorige week aan de bel toen bleek dat de christusdoorn gekapt moest worden. door Pascalle Cappetti Ze krijgen een map met papieren, gaan met elkaar om de tafel zitten en vergaderen over de meest uiteenlo pende onderwerpen. De' meeste ver standelijk gehandicapten in De Sterre in Clinge vinden het reuze interessant, het onderzoek 'Mijn toekomst' naar hun woon- en leefwensen. Anderen, die wat minder makkelijk hun gevoe lens en behoeften kunnen uiten, vin den het soms een beetje griezelig. Haast nooit wordt er naar hun mening gevraagd, en nu moeten ze ineens zeg gen wat zij willen! Een poesje, bij voorbeeld. Of een telefoon. Of een huis voor je alleen. In het centrum voor verstandelijk ge handicapten is een ware cultuurom slag aan de gang. Niet alleen bewo ners, ook - en misschien wel vooral - het personeel, de begeleiders en fami lieleden moeten er aan wennen. Want tot voor kort werd gedacht dat zij toch wisten wat goed voor deze mensen was, dat zij toch goed voor hen zorg den? Nu zegt een kleine groep, aange voerd door de directie van De Sterre en professor Geert van Hove van de Universiteit Gent, dat roer radicaal om moet, dat het na normalisatie en integratie, nu de beurt is aan emanci patie van de Sterre-bewoners. „Het heeft intern een felle discussie losge maakt", erkent adjunct-directeur Norbert Vandevorst. Inventarisatie Marline Boone van de vakgroep or thopedagogiek van de Universiteit Gent is sinds juni vorig jaar bezig met de inventarisatie van de wensen op het gebied van wonen, werken, vrije tijd, relaties en begeleiding. In totaal worden 279 mensen (bewoners en mensen op de wachtlijst) persoonlijk ondervraagd over hun toekomstver wachtingen. Wie daartoe niet zo goed in staat is, krijgt hulp van mensen die hen goed kennen of wordt geholpen met foto's, beeldverhalen, tekeningen en pictogrammen. Het idee voor de 'persoonlijke toe komstplanning' rees toen de plannen voor de tweede fase van de nieuw bouw van De Sterre, ter vervanging van de door betonrot aangetaste pa viljoens, al bijna rondwaren. Ze hoef den alleen nog maar ingediend wor den bij het ministerie. Met een schok kwam de directie tot het besef dat ze eigenlijk al die tijd verkeerd bezig was. Het 'klantgericht denken' be stond al langer, maar nog niet eerder diende zich zó concreet een situatie aan, waarin dit inzicht in de praktijk kon worden toegepast. „We kregen steeds meer vragen vanuit de bewo- OnderzoeksterMartine Boom toont de pictogrammen die worden gebruikt om de bewoners van De Sterre te ondervragen over hun wensen. foto Charles Strijd ners. Daaruit bleek dat ze niet zo ge lukkig waren met wat er zou worden gebouwd", aldus Vandevorst. Besloten werd de plannen in de ijskast te leggen en van voren af aan te begin nen. De eerste fase van de nieuwbouw ging, met een kleine aanpassing, wel door zoals gepland. Belangrijkste verandering ten opzichte van de hui dige gebouwen: meer privacy, meer leefruimte en kleinere groepen. De uitkomsten van het onderzoek wor den meegenomen in de ontwikkeling van de tweede fase. Boone erkent dat het niet altijd mak kelijk is voor mensen om aan te geven wat ze willen. Als het haar zelf zou worden gevraagd, ligt een antwoord ook niet op de lippen. „Ze weten eer der wat ze niet willen." Vandevorst: „Weet jij hoe je leven er over tien jaar uitziet? Dat is koffiedik kijken. Daar om is dit onderzoek ook slechts één, twee jaar geldig. Wat je nu belangrijk vindt, lijkt volgend jaar al mmder aantrekkelijk.Sommige wensen zijn ook niet altijd reëel. „Iemand die aan geeft dat hij graag kinderen heeft, mét een scheef oog aankijken: mag ik dat wel zeggen? Of dat ze zeggen: zeg jij het maar. Maar het scheelt dat wij vreemden voor hen zijn. Ze hebben geen reden om ons op een of andere manier ter wille te zijn. Iemand die van drummen houdt, zal echt niet ver geten dat te zeggen." Het onderzoek heeft zeker niet alleen betrekking op de vraag hoe en met wie iemand graag wil wonen en leven. Een positief neveneffect is dat het bij draagt aan de emancipatie van de be woners, het leert hen voor zichzelf op te komen. Hoe maak ik duidelijk dat ik in het weekend niet wil uitslapen? Hoe zeg ik dat ik vandaag geen zin heb om bij de buren op visite te gaan? Wel ke hulp heb ik nodig om met mijn vriend samen te wonen? Boone ziet dat nu al bij de voorbereidende groepsgesprekken. „Ze wordenbij za ken betrokken. Je merkt dat ze zich op die manier gewaardeerd voelen. Je ziet ze groeien." Vandevorst benadrukt dat het onder zoek niet betekent dat De Sterre in het verleden dingen verkeerd heeft ge daan. „Met de verzorging en begelei ding is niets mis. Maar als je de visie uitdraagt dat verstandelijk gehandi capten eigen keuzen moeten kunnen maken en dat het individu centraal staat, dan moet'je je als organisatie daar ook naar voegen en je terughou dend, voorwaardenscheppend opstel len." Dat is makkelijker gezegd dan ge daan. Vandevorst weet ook wel dat het eigenlijke werk, na het afronden van het onderzoek eind juni, pas begint. Dan moet de werkelijke attitudever andering binnenshuis komen. Dan is het zaak de conclusies La de praktijk te brengen en maatregelen die ten be hoeve van de mensen worden geno men, daadwerkelijk af te stemmen op hun wensen en behoeften. Of dat nu om een rond raam gaat, dat een be woonster dolgraag in haar nieuwe huis ziet gerealiseerd, of om het zelf bereiden van de maaltijd, in plaats van dat het eten uit de centrale keu ken komt. weet meestal zelf wel dat dit eigenlijk niethaalbaaris", denkt Boone. „Maar wanneer wij het niet aandurven om dit te vragen, omdat we bang zijn dat het toch niet gerealiseerd kan worden, zijn we denigrerend bezig", vindt Vandevorst. Spontaan Het gevaar dat de bewoners vertellen wat ze denken dat er van hen ver wacht wordt, is miniem, denkt de on derzoekster. „Ik heb het wel meege maakt, hoor, dat ze hun groepsleider Liesbeth Goossens en Marijn Saarloos wonen sinds kort in een eigen woning. foto Ruben Oreei GOES - Scouting Zeeland doet het komend -paasweekeinde mee met HIT Zeeland. Hit staat voor Hike-, Interesse- en Trap perskampen. De 150 deelne mende scouts trekken met hun rugzak, tent en slaapzak de pro vincie in. Ook worden zij getest op hun re- bussen, kaart- en kompastech nieken. Het scouting-evene- ment begint zaterdag 29 maart. Vanaf verschillende plaatsen in Zeeland beginnen de scouts met hun survivaltocht. Maandag middag 31 maart zal het week end gezamenlijk worden afge sloten in Goes. MIDDELBURG - De 37-jarige vrouw uit Tholen die in oktober vorig jaar heeft geprobeerd haar ex-man in brand te steken, is ontslagen van rechtsvervolging. Dat heeft de Middelburgse rechtbank gisteren bekendge maakt. De rechters achtten po ging tot doodslag niet, maar be dreiging wel bewezen, Toch luidde het vonnis dat de vrouw verder niet wordt vervolgd. Wel vindt de rechtbank de recht bank dat de Tholense een jaar lang in een psychiatrisch zie kenhuis moet worden opgeno men. De onderzoekende psy choloog had behandeling geadviseerd. OOST-SOUBURG - Op 1 mei begint een programmaleider te levisie zijn werkzaamheden bij Omroep Zeeland. Het is Rik Groenewegen (49), nu nog soci aal-economisch verslaggever van het NOS-Journaal. Eerder werkte liij voor het Jeugdjour naal, Teleac en de VARA Om roep Zeeland Televisie hoopt op 1 oktober met uitzenden te be ginnen. Dat zal de eerste maanden nog gebeuren vanuit de huidige (ra diostudio. Het gebouwencom plex van Omroep Zeeland wordt uitgebreid om plaats te bieden aan de televisie. Vrijwel zeker wordt daarvoor deze week de overname van een nabijgelegen pand beklonken en een bouw vergunning verleend. van onze verslaggever Willem van Dam MIDDELBURG - Een harte- wens was het. Liesbeth en Ma rijn, beiden verstandelijk ge handicapt, wonen sinds kort samen. In een bejaardenwo ninkje aan de Middelburgse Baljuwlaan. Ze hebben het er heel gezellig gemaakt. Prettig zittend bankstel, keurige eet- hoek, foto's aan de muur, tele visie, geluidsinstallatie - ze hebben het allemaal. Trots, beretrots zijn Liesbeth en Ma- rijn. Daarom houden zij zater dag 5 april open huis. Ze hebben staatssecretaris Terpstra van Volksgezondheid ook een uitnodiging gestuurd. Om haar te laten zien dat ook verstandelijk gehandicapten zelfstandig kunnen wonen. En: om haar ervan te overtui gen, dat er extra geld moet ko men om meer mensen die in vergelijkbare omstandighe den verkeren daartoe in staat testellen. Marijn Saarloos (45) woonde ongeveer zeventien jaar op El- mersland, een dependance van één van de gezinsvervangende tehuizen van de Stichting Phi ladelphia Walcheren. Liesbeth Goossens (41) kwam daar 'na een heel verleden' een jaar ge leden terecht, Ze keken elkaar in.de ogen en wisten zeker: wij willen samen wonen. De hulp verleners bij Philadelphia knikten instemmend. Met een beetje begeleiding zouden Liesbeth en Marijn het samen goed redden. Huur Maar: een huis huren kost geld, en begeleiding ook. Wie zal dat betalen; Liesbeth en Marijn? Dat zal moeilijk gaan. Marijn werkt in de sociale werkvoorziening, Liesbeth krijgt een uitkering van het GAK en pakt speelgoedeend jes en rammelaars in. Dus om te zeggen dat het geld bij hen met scheppen binnenkomt, nou nee. Het Persoons Gebonden Bud get (PGB), dat zou mogelijk uitkomst kunnen bieden. Staatssecretaris Terpstra had immers een zak geld op tafel gezet, waarin - simpel gezegd - gehandicapten een greep kun nen doen om geheel naar eigen inzicht zorg te kunnen kopen. Helaas, toen voor Liesbeth en Marijn een beroep op die rege ling werd gedaan, was de zak leeg. Budgetten in de gezondheids zorg zijn niet alleen krap, ze laten zich bovendien moeilijk verplaatsen. De redeneringlag zo voor de hand. Liesbeth en Marijn kunnen niet geheel zonder begeleiding. En wat maakt het (financieel gezien) uit of zij die zorg in een gezins vervangend tehuis krijgen of in een huis waar zij zelfstandig wonen? Maar in de gezond heidszorg is niets zo moeilijk als een potje openbreken dat eigenlijk voor een iets ander doel is bestemd. Dat vergt veel gedoe aan de loketten van de geldverstrekkers. Voor Lies beth en Marijn werd een inge wikkelde constructie bedacht en zo krijgen ze toch met enige regelmaat een hulpverlener over de vloer die hen helpt met het invullen van moeilijke for mulieren, het bijhouden van de administratie. Spaargeld Voor de huur is nog steeds geen oplossing gevonden. Marijn heeft wat spaargeld. Daarvan maakt hij per maand bijna zes honderd gulden aan de wo ningbouwvereniging over. Veel langer dan een jaar zal hij dat niet kunnen volhouden; dan zijn z'n spaarcenten op. En dan, terug naar het gezins vervangend tehuis? Marijn en Liesbeth moeten daar niet aan denken; ze hebben het veel te gezellig, zo met z'n tweetjes. Dat zouden ze de staatssecre taris graag eens hoogstper soonlijk willen vertellen. van onze medewerker DEN HAAG - Cerestar Benelux B.V. in Sas van Gent is bij de Ho ge Raad vergeefs in cassatie ge gaan tegen een boete van twee miljoen gulden die het Haagse gerechtshof het bedrijf heeft op gelegd. Het gerechtshof bevond op 10 november 1995 het bedrijf schuldig aan valsheid in ge schrifte, gepleegd in de jaren tachtig. Cerestar, dat toen nog CPC Nederland B.V. heette, zou op een aantal Aangiftebiljetten Verontreinigingsheffing een la ger aantal vervuilingseenheden hebben opgegeven. Een woordvoerder van het be drijf zei in 1995 op de rechtszit ting bij het Haagse gerechtshof dat een en ander niet was ge daan om een hogere aanslag te ontlopen van het Waterschap De Drie Ambachten. De reden van de fraude was eerder dat CPC wilde voorkomen dat De Drie Ambachten vergaande mi lieumaatregelen zou afkondi gen. Tevens was CPC bang dat het Waterschap vanwege de zware lozingen van afvalwater het bedrijf zou gaan sluiten. De raadsman van Cerestar voerde bij de Hoge Raad aan dat zijn cliënt vooral een fiscaal vergrijp heeft gepleegd. van onze verslaggever Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Eigenlijk had hij het nog zo vriendelijk moge lijk gevraagd; met een mes in zijn handen, dat wel. „Als je me nu even de inhoud van de kas wil geven", zei de 27-jarige Thole- naar vorig jaar op 2 december tegen een winkelbediende in Scherpenisse. „je moet niet in paniek raken, want ik heb een paar pillen op en dan kan ik rare dingen doen", waarschuwde hij nog even. Gisteren moest de Tholenaar zich voor deze en een andere roofoverval verantwoorden voor de rechtbank in Middel burg. De andere overval heeft hij op 30 november vorig jaar gepleegd op een boekwinkel in Tholen. Ook daarbij had hij on der bedreiging van een mes om de inhoud van de kassa ge vraagd, maar was vertrokken toen er iemand de zaak binnen kwam. De Tholenaar weet zijn misdrij ven gisteren vooral aan medi cijngebruik. Hij had medicijnen gekregen die hij eigenlijk niet (Advertentie) mocht hebben. „De meeste mensen worden er suf van, maar ik werd er juist agressief van", verklaarde hij De man heeft psychische hulp nodig en is ook al diverse keren aan behandelingen begonnen, maar heeft die altijd afgebro ken. Zachtjes zei hij tegen de rechters: „Ik kan het steeds niet volhouden; ik kan helemaal niets volhouden in mijn leven. Officier van justitie mr. J. Groen vond dat de man ernstige fouten had gemaakt. „Wat u wilt, staat niet op uw voorhoofd geschre ven; die mensen zien iemand met een mes binnenkomen en schrikken. U kunt wel zeggen dat het een noodkreet was, maar dan blij ft onderbelicht dat het u om geld te doen was." Hij eiste tien maanden cel waarvan vier voorwaardelijk, met als bijzon dere voorwaarde dat de man op genomen moet worden in een in richting waar hij behandeld kan worden. Zo'n gedwongen be handeling was ook geadviseerd, omdat de man vrijwillige be handelingen steeds niet af maakt. De rechtbank doet uitspraak op 10 april. Kasten, tafels, stoelen, fauteuils. Oneindig gevarieerd. Ze hebben een atmosfeer van gesettelde pioniers. Amerikaanse geschiedenis en een erfenis van traditioneel vakmanschap tekenen zich in de degelijkheid en nostalgie van meubelen van Bob Timberlake. Als ze niet uit Amerika kwamen zou je ze een stoere Europese geschiedenis toedichten. koop. In ZeeU°' .4» pa/au we.' 12000m2 showroom Marconistraat 15, 0113 220840

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 10