ROVINCIALE ZEEUWS! Hulp voor asbestslachtoffers Politie zoekt schuldige dood Ajax-fan Op de loop voor traangas in Bethlehem EU bereid kleine politiemacht naar Albanië te sturen Straks eet heel 's-Graven- polder slagroom taart! 4 WEKEN Oertijd herleeft in Oostkapelle Commissie pleit voor instituut om juridische lijdensweg te bekorten Wie wat te 'eren heeft Vier Vlissingse drugsdealers vast Mobutu laat premier vallen Attracties uit winterslaap Topclubs willen NV Eredivisie VOOR 15,00 Later af en toe zon Vanochtend, nevelig en plaatselijk mist, vanmiddag meer zon. Een ziuak- ke tot matige noordelijke ivind. Maxi mum temperatuur 10 graden. 240e jaargang no. 71 dinsdag 25 maart 1997 losse nummers 1,75 BMH PAGINA 11 van onze verslaggever Jansen DEN HAAG - Asbest slachtoffers of hun nabe staanden moeten met hun claims terecht kunnen bij een speciaal instituut. Die instelling dient de slacht offers te adviseren en te bemiddelen tussen hen en bun (voormalige) werkge ver of diens verzekeraar. Zo nodig moet het instituut bin dende uitspraken kunnen doen. Als de werkgever niet meer aan sprakelijk is te stellen, bijvoor beeld omdat het bedrijf niet meer bestaat, zou de Staat een vergoeding moeten betalen. staat in een advies van een commissie onder leiding van oud-minister van Justititie prof. mr. J. de Ruiter aan staats secretaris F. de Grave (Sociale Zaken). De Grave had De Ruiter oktober om het advies ge waagd. De bewindsman ver wacht dat het kabinet over een maand een standpunt inneemt. iDat werken met asbest kan lei den tot dodelijke ziekten als kanker, staat al tientallen jaren [vast. Sinds 1945 zijn in Nederland ongeveer 10.000 werknemers blootgesteld aan de gevaren van asbest bi j de ver werking van het ruwe product. Daarnaast kwamen nog eens 330.000 mensen ermeer in aan raking door het bewerken van asbesthoudende materialen. Voor slachtoffers is de weg naar juridische schadeloosstelling meestal lang. De Ruiter doet (Advertentie) voorstellen om deze 'juridische lijdensweg' te bekorten. Hij be pleit een apart instituut de slachtoffers ondersteunt. De procedures kunnen dan worden versneld. Veel claims kunnen niet worden verhaald omdat de werkgever failliet is, of omdat de vordering is verjaard. Voor deze gevallen zou er een compensatieregeling van de overheid moeten komen. Ook moet de wetgever zich snel uitspreken over het probleem van de verjaring. Een asbestfonds, waar onder meer de Socialistische Partij op heeft aangedrongen, is volgens De Ruiter onhaalbaar. Bij werk gevers, verzekeraars noch over heid blijkt animo te bestaan hieraan bij te dragen. Meer claims De Ruiter verwacht dat werkge vers steeds meer claims zullen krijgen voor schadevergoeding van slachtoffers van beroep ziektes. Het arrest van het ge rechtshof in de zaak die de na- bestanden van de overleden Schelde-werknemerB. Cijsouw aanspanden tegen de Koninklij - ke Schelde Groep in Vlissingen, biedt daarvoor openingen. De Ruiter vindt dat er een wettelijk verplichte aansprakelijkheids verzekering voor werkgevers moet komen. Mevrouw J. M. Wijkhuisen van de contactgroep voor Zeeuwse asbestslachtoffers meent dat het advies van De Ruiter gunstig klinkt. Volgens haar is de instel ling van een asbestfonds beter omdat slachtoffers of hun nabe staanden dan niet naar de rech ter hoeven te stappen: ,,zo'n procedure duurt lang en is emo tioneel zwaar, Dat vreet aan je." Schelde Groep Woordvoerder T. L. van de Poel van de Koninklijke Schelde Groep heeft daarentegen uit het advies van De Ruiter begrepen dat de instelling van het insti tuut voor asbestslachtoffers de rechtsgang aanmerkelijk kan bekorten, omdat het behalve bemiddeling ook in arbitrage voorziet. Van Poel vindt het voorgestelde instituut op zich een positieve zaak: „de wirwar van juridische procedures kan zo worden vermeden. Als het kabinet de voorstellen van De Ruiter overneemt, is dat volgens de woordvoerder van de Schelde Groep de erkenning van het feit dat de asbestproble- matiek niet slechts een kwestie voor de bedrijven en hun verze keraars is, maar een maat schappelijk vraagstuk, BETHLEHEM - Palestijnse betogers vluchten weg uit een wolk traangas, afge- Hebron stelden Palestijnse politiemannen zich op tussen de Israëliërs en de beto- schoten door Israëlische politie en militairen tijdens botsingen in Bethlehem. Ook gers om een einde te maken aan de confrontatie. gisteren werd op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook gedemonstreerd Het was voor het eerst sinds het uitbreken van de ongeregeldheden dat de Pales- tegen het besluit van Israël om een nieuwe joodse wijk te bouwen bij Jeruzalem. In tijnse politie ingreep, foto Menahem Ka hane/EPA Zie ook pagina 5 Nederlandsche Bank raadt meedoen 'aan piramidespel af AMSTERDAM - Na de consu mentenorganisaties waar schuwt ook De Nederlandsche Bank voor piramidespelen. ,Het meedoen gaat gepaard met zeer hoge financiële risico's", al- de Bank maandag. De fond sen beloven hoge uitkeringen en doen alsof het om beleggingen gaat. De fondsen kunnen echter alleen uitkeren als het aantal in- ;ers blijft groeien. De piramidefondsen presente ren zich vaak als normale finan ciële beleggingsinstelling. De Nederlandsche Bank wijst er met nadruk op, dat de bedrijven niet onder enige vorm van toe zicht van de Bank vallen, zoals dat weimet beleggingsinstellin gen het geval is. De totale inleg bij in Nederland georganiseerde piramidespelen in 1995 en 1996 bedroeg naar schatting enkele honderden miljoenen guldens, zo bleek eer der deze maand uit antwoorden op Kamervragen van de staats secretarissen Vermeend (Finan ciën) en Schmitz (Justitie). Het kabinet meent dat het spel niet •e verbieden valt. Evenmin voelt het voor een apart vergun ningenstelsel voor de organisa toren, zoals D66-Kamerlid De Graaf voorstelde. ANP Pagina 11Sluis weert piramidefondsen van onze redactie binnenland HAARLEM - De politie is nog altijd op zoek naar degene die de dood van een 35-jarige Ajax- fan op zijn geweten heeft. De man kwam zondag bij Bever wijk om het leven tijdens een massale vechtpartij tussen aan hangers van Ajax enFeyenoord. De politie weet niet wie de dader is, maar hoopt er via getuigen verklaringen achter te komen. Mogelijk zijn er meer daders. Het slachtoffer, lid van de harde kern, is vermoedelijk door een flinke slag op het hoofd overle den, aldus de regiopolitie Ken- nemerland. Supporters van de eerste divi sieclubs FC Den Bosch en ADO Den Haag hebben elkaar via In ternet uitgedaagd om op tweede paasdag een confrontatie aan te gaan. Maandag spelen beide clubs in Den Bosch tegen elkaar. Burgemeester Rombouts van Den Bosch heeft daarop beslo ten enkele honderden politie mensen in te zetten. (Advertentie) Het kabinet komt begin april met nieuwe voorstellen om het voetbalgeweld te bestrijden. Er komt. een bredere en gezamen lijke aanpak. Dat is maandag avond afgesproken tijdens overleg tussen het Openbaar Ministerie, politie, korpsbe heerders en ministeries. Aan de orde kwamen een grotere inzet van politie en Justitie en een verruiming van de opsporings bevoegdheden. Arrestanten De 25 aanhangers van Feye- noord die zondag zijn gearres teerd, blijven nog vast. Justitie bekijkt of ze via snelrecht voor de rechter kunnen worden ge bracht. Ze worden beschuldigd van openlijke geweldpleging, lidmaatschap van een criminele organisatie en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Een 26e verdachte, een Ajax- supporter, ligt zwaargewond op de intensive care. Zijn toestand is stabiel. Korpschef B. Visser van Kennemerland weersprak de kritiek van de voorzitter van het korpsbeheerdersberaad, de Nijmeegse .burgemeester D'Hondt, dat de politie zondag haar werk niet goed heeft ge daan, „We hadden 200 mensen ingezet. Waar we verschenen, Brand door alcoholdampen SCHIEDAM - Een oververhitte ketel met advocaat heeft maan dag brand veroorzaakt in de distilleerderij van Koninklijke Distillateurs De Kuyper in Schiedam. De ketel liep over en de vrijko mende alcoholdampen vatten vlam. Daardoor vloog het dak van de distilleerderij in brand. De brandweer had het vuur snel onder controle. Niemand raakte gewond. ANP 0rr>plex Vlissin'gen, Grootste feest in Zeeland, met meer dan tien orkesten en topartiesten Kaartverkoop:zaterdag 29 maart, 11,00 - 13.00 uur in de Carrousel op het Arsenaalplein en boekhandel Bikker,Watstraat 94,Vlissingen van onze verslaggever MIDDELBURG - De politie heeft maandag vier Vlissingers aangehouden op verdenking van handel in verdovende middelen. Ze zijn in gesloten. In het kader van de 'Plukze-wetge- ving' werden een auto, audio-apparatuur en enkele duizenden guldens in beslag genomen. De politie hield daarnaast een zeventienjarige illegaal aan. Ook deze is ingesloten en overge dragen aan de Vreemdelingenpolitie. De vier (twee van 24 jaar, een 33-jarige en een man van 63 jaar) werden aangehouden na klachten uit de omgeving Rijnstraat in Oost- Souburg. Omwonenden klaagden over aan loop, hinderlijk gedrag en het rondhangen van mensen op straat. De politie verdenkt de dealers ervan dat zij vanaf begin 1996 de Walcherse drugsscene voor een flink deel heeft voorzien van hard drugs. Er werden acht huiszoekingen verricht, een in Middelburg aan de Buitenhove en zeven in Vlissingen, onder meer in de Rijnstraat, de J. van Capellelaan en de H. Segherslaan. Daarbij werden enkele tientallen grammen heroïne ge vonden. Terwijl zijn soldaten in de rij staan om zich over te geven aan de rebellen in Oost-Zaïre heeft president Mobutu maandag zijn eerste minister, Leon Kengo wa Dondo, laten vallen. Het parlement besloot vorige week de premier af te zet ten, maar het bewind weigerde dat besluit uit te voe- EI vptv Miniatuur Walcheren ontwaakt binnenkort uit zijn winter slaap. Het is niet de enige toeristische attractie in Middelburg die komend weekeinde de poort opent. Ook het His- torama en de Lange Jan heten bezoekers weer wel- kom. t De clubs uit de eredivisie van het betaalde voetbal zijn giste ren akkoord gegaan met het oprichten van de NV Eredivisie. Of de plannen doorgaan en het grote schip met geld ooit bin nenvaart, is echter zeer de vraag. Ook de amateur clubs en de clubs uit de eerste divisie moeten hun goedkeuring geven. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17. sloegen de supporters op de vlucht. Dit soort vechtpartijen is niet te voorkomen." Visser kreeg bijval van burgemeester Peper van Rotterdam. Hij sprak van „gekef van D'Hondt." De Amsterdamse politie hoopt dat de voetbalvandalen tot in keer komen. „Ik hoop dat er in die koppen een knop omgaat waardoor ze gaan beseffen dat ze doorgeschoten zijn", aldus woordvoerder Wilting. Groepen oppakken Burgemeester Peper wil dat er een overkoepelende project groep onder leiding van Justitie en Binnenlandse Zaken komt om het vandalisme aan te pak ken. Volgens hem opereren poli tieregio's te vaak los van elkaar. Peper drong maandag ook aan op wetgeving die het mogelijk maakt grote groepen mensen die uit zijn op geweld, in één keer op te pakken. ANP Zie ook pagina 17 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie stuurt een adviseursmissie naar Albanië om de autoriteiten in Tirana bij te staan op humani tair, politiek, economisch en financieel terrein. Dat heeft mi nister Van Mierlo van Buiten landse Zaken maandag na over leg mei zijn collega's in Brussel verklaard. De missie gaat voorts na of ver dere hulp nodig is, met name op het terrein van de interne veilig heid en het vertrek van vluchte lingen naar landen in de regio. De lidstaten schrikken ervoor terug om een grootschalige troe penmacht te sturen. Wel heeft een aantal landen zich bereid verklaard een kleine po litiemacht op de been te brengen om de EU-missie bij te staan en humanitaire hulp te bescher men, verklaarde de Italiaanse minister Dini. Dat moet gebeu ren onder een mandaat van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE) of eventueel de Verenigde Naties. Frankrijk, de vier zuidelijke EU-lidstaten, Oostenrijk en Roemenië willen daaraan bij dragen, aldus Dini. Ook Neder land is desgevraagd bereid mee te doen mits cle Tweede Kamer ermee instemt, zei Van Mierlo. Hij onderstreepte dat de Euro pese agenten niet naar Albanië zullen gaan om daar de orde te handhaven. Om de weg te effenen voor de adviseursmissie vertrekt van daag of morgen een groep kwar tiermakers naar Albanië. Zij nemen voor twee miljoen ecu (4,2 miljoen gulden) hulp mee. Ze moetennagaan of de toe stand in Albanië zo precair is dat internationale politiebij stand inderdaad nodig is. „De Raad wil niet verder gaan dan nodig is", aldus Van Mierlo. Italië heeft maandagavond met Albanië een akkoord gesloten over patrouilles in de Adriati- sche Zee om de exodus van Albanese vluchtelingen in te dammen. De Italiaanse premier Prodi maakte de overeenkomst bekend na een gesprek met zijn Albanese ambtsgenoot Fino, Eerder deelde het Italië mee schepen met Albanezen terug te zullen sturen omdat er steeds meer bewijzen komen dat het nu niet meer om echte vluchtelin gen gaat, maar om illegale emi granten die denken dat ze het in Itaüë beter krijgen. Maandag werden vanaf een vrachtschip met Albanese vluchtelingen schoten afgevuurd op een boot van de Italiaanse kustwacht. ANP/RTR Advertentie. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving A 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk.van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1