EU EEUWSE COURANT BSE slaat toe in Nederland OCCASIONS Vrede Israël na aanslag ver weg Proficiat Colombine. Ligfietser Moens flitst over het asfalt 250 BOVAG Tweede luchthaven komt mogelijk in Zuidwest-Brabant NVM Nederlandse kunst- en Antiekbeurs Minister reageert ontzet op ontdekking gekke-koeienziekte in Wilp 'zeelandhallen goes M DE GOESE MERKENDEALERS Tuincentrum Middelburg En veel plezier toegewenst voor de kinderen in uw nieuwe huis. reportage 25 t/m 33 Geleidelijk bewolkt Toenemende bewolking en plaatselijk motregen. Temperatuur 8 graden. De zuid tot zuidwesten wind zwak, later matig. Minima rond 3 graden. MAKELAAR ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM 240e jaargang no. 69 zaterdag 22 maart 1997 losse nummers 2,50 Verbijstering over BSE-koe WILP - „Je vraagt je voortdurend af hoe het mogelijk is dat juist bij een dier van zo'n uitste kende boer BSE is gevon den." Melkveehouder J.H. Riefel, wonend naast de inmiddels geëvacueerde collega, blijft gissen. En bidden dat de besmetting beperkt blijft tot het be drijf van de getroffen vee houder Ten Voorde. De loftuiting van Riefel klinkt welgemeend en strookt volledig met de woorden van boer Frede- riks, die zijnbedrijf aan de andere zijde aan de Weerdseweg heeft liggen. „Ten Voorde is in alle op zichten een perfectio nist." Ten Voorde zelf wil alleen kwijt dat hij ge schokt is. In Zutphen is de besmette koe onlangs in de nood- slagplaats afgemaakt. Dit gebouw werd gisteravond geïsoleerd en onder poli tiebewaking gesteld. Vermoedelijk vandaag wordt de gehele veestapel van de boer, zestig stuks melkvee en vijftig stuks jongvee, geslacht. De kans dat koeien van veehou ders uit de omgeving eveneens door de ziekte zijn getroffen, is volgens de Rijksdienst voor Vee en Vlees gering. Het betrokken bedrijf is een gesloten bedrijf waar al lange tijd geen nieuwe koeien zijn aangekocht. Het kan een geval zijn van overdracht van moeder op dochter, aldus deskundi gen. Het zou ook nog kun nen gaan om een spontane mutatie. Ook kan er ge rommeld zijn met veevoer, zo luidden gisteren de speculaties. GPD/ANP (Advertentie) Openingstijden', dagelijks 14 - 22 un gi zondag. Goede Vrijdag, Paaszaterdag beide paasdagen 11 - 18 uu öusséveld - Breda - telefoon 07 van onze verslaggeefster Ans Bouwmans DEN HAAG - Voor hel eerst is in Nederland een koe ontdekt met de gekke- koeienziekte BSE. Het gaat om een in Nederland geboren vijf jaar oude koe van een boerenbedrijf in het Gelderse Wilp, ten westen van Deventer. Er is volgens minister Van Aartsen (Landbouw) en staats secretaris Terpstra nog geen.g'e- vaar voor de volksgezondheid. De consument kan zijn bief stukje gewoon blijven eten, al dus het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren. Alhoewel er volgens Van Aartsen geen ex- portverbod dreigt, kan de ont dekking van BSE in ons land de vleesexport schaden. Na cle var kenspest is dit een nieuwe klap voor de veehouderij in Neder land, zegt een woordvoerder van de landbouworganisatie LTO Nederland. De ontdekte BSE-koe was drachtig sinds december vorig jaar. Over eerdere nakomelin gen van de zieke koe kon Van Aartsen gisteren nog niets zeg gen. Alle 110 runderen op de boerderij zullen vandaag wor den afgemaakt en vervolgens worden onderzocht op BSE. Ook al het vlees in cle nood- slachterij in Zutphen, waar het dier is geweest, wordt vernie- tigd. Minister Van Aartsen maakte gisteravond, samen met staats secretaris Terpstra (Volksge zondheid), op een inderhaast belegde persconferentie bekend dat alles in het werk wordt gezet om te traceren waar de besmet ting vandaan komt, en of er na komelingen of andere koeien zijn die eveneens de ziekte heb ben. Volgens de landbouwmi nister kan de consument het besmette vlees niet hebben op gegeten, omdat de koe is ge slacht en verbrand. Maar directeur Wensïng van het instituut voor diergezondheid sluit niet uit dat er vlees van mo gelijk andere besmette koeien is geconsumeerd. Er kan een ver band zijn tussen het eten van met BSE besmet vlees en de bij mensen voorkomende dodelijke hersenziekte Creutzfeld-Jacob, Van Aartsen hoopt dat de BSE- besmetting zich beperkt tot de ze ene koe, maar garanties zijn er niet. Geruststellend is vol gens de minister dat er in Neder land bij het geringste vermoe den van BSE al onderzoek wordt gedaan. Jaarlijks worden er in het laboratorium in Lely stad zo'n dertig koeien op BSE onderzocht. Gisteren was er echter voor het eerst daadwer kelijk sprake van een besmet ting. De landbouwminister noemde de ontdekking van de ziekte 'een slag voor Nederland'. „Wij wa ren een BSE-vrij eiland in Euro pa. Tot mijn diepe spijt en ont zetting is aan die situatie een eind gekomen.In verschillende Europese landen, zoals Duits land, Denemarken, Frankrijk en Zwitserland zijn al eerder BSE-gevallen ontdekt, maar de ziekte komt vooral in Groot- Brittannië voor. Vorig jaar ont stond een Europese rundvlees crisis toen de Britse regering het mogelijke verband tussen BSE en de ziekte van Creutzfeld-Ja cob openbaar maakte. De rundvleesmarkt in Europa stortte prompt in. Groot-Brit- tannië kreeg een exportverbod en moest overgaan tot groot scheepse slacht van runderen. Ook in Nederland werden 64.000 Britse kalveren vernie tigd. Volgens Van Aaidsengaat het bij het nu ontdekte geval niet om een uit Engeland geïmporteerd rund. Maar hij heeft geen idee over de contacten die er moge lijk vanuit dit bedrijf zijn ge weest. GPD van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG/GOES - Als een kogel flitste de Middelburgse ligfietsontwer per Bram Moens vrijdagmiddag over Rijksweg A58 tussen Middelburg en Goes. Even was de autosnelweg een ho- ge-snelheidsfietspad, waar een maxi mumsnelheid van 60 a 70 kilometer per uur gold. Een sliert van auto's en motor rijders begeleidde Moens, achtervolgd door een langzaam uitdijende file. Moens vertrok exact op tijd, om vijf voor twee, vanaf het DELTA-hoofd- kantoor aan cle Poelendaelesingel in Middelburg. Hij had het niet zo op het weer. Vooral de wind stond hem niet aan. „Het kan niet ongunstiger. Ilc heb de wind schuin van voren. Dan heb ik hem liever pal tegen. De M5 Lo w Racer waarop Moens reed, is een ligfiets met een druppelvormige kuip eromheen. Die kuip maakt de fiets aërodynamisch, maar ook erg gevoelig voor zijwind. Gadegeslagen door enkele tientaUen mensen die op de viaducten onderweg de rit probeerden te volgen, trapte Moens zich in 25 minuten en 43 secon den naar het kantoor van DELTA Nuts bedrijven in Goes. Zijn gemiddelde snelheid was 58,25 kilometer. De' top snelheid lag op 80 kilometer. Bij aan komst in Goes sprak Moens van een 'vuile wind' even voorbij Heinkens- zand. Toch had hij zich niet helemaal hoeven geven voor de flitsende start van de Zeeuwse fietsactie Trap 'ns wat vaker naar je baas. „Ik wou me niet he lemaal in het zweet rijden. pagina 15: recorddeelname foto Raymond Rutting/ANP (Advertentie) FINANCIERING EN/OF UITGESTELDE BETALING MOGELIJK van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël meent dat de Palestijnse Autoriteit van Jas- ser Arafat verantwoordelijk heid draagt voor een bomaan slag, gistermiddag in Tel Aviv, waarbij drie Israëliërs werden gedood. Ook de dader, een 20- jarige Palestijnse zelfmoord commando, kwam om het leven. „De terreurorganisaties hebben de indruk gekregen dat de Pa lestijnse Autoriteit het licht op groen heeft gezet", zei premier Benjamin Netanyahu bij een bezoek aan een ziekenhuis, waar 34 gewonden worden ver pleegd. Twee van hen verkeren in levensgevaar. De islamitische verzetsbeweging Harnas heeft de aanslag opgeëist. Aan het begin van de middag wandelde de commando met twee tassen het terras op van een druk café in Tel Aviv. Vol gens ooggetuigen scharrelde hij eerst een paar minuten rond, op zoek naar een plaats. Uiteinde lijk vond hij een stoel in het mid denvan het terras, ging zitten en plaatste de tassen aan weerszij den. Toen een van de kelners hem benaderde, activeerde hij de ontsteking. De explosieve lading, aange vuld met spijkers en kogella gers, was aanzienlijk lichter dan die van de bom die precies een jaar geleden in dezelfde buurt ontplofte en toen het le ven eiste van dertien mensen. Maar de ravage op het door de combinatie van het mooie voor jaarsweer en het joodse Poerim feest volgepakte terras was enorm. Overal lagen bloedende slachtoffers. Lichtgewonden renden in paniek de straat op, uit angst voor een tweede bom. Uit gevonden papieren leidt de politie af dat de terreuractie is uitgevoerd door een 20-jarige Palestijn uit het dorp Sourif in de omgeving van Hebron, op een nog door Israël bezet gehouden (Advertentie) donderdag 20 maart vrijdag 21 maart zaterdag 22 maart 14.00 - 21.00 uur 14.00 - 21.00 uur 10.00 - 17.00 uur deel van de Westelijke Jordaan- oever. In Sourif geldt na de aan slag een uitgaansverbod. Zowel bij Har Choma als in een aantal Palestijnse steden op de Weste lijke Jordaanoever was het gisteren onrustig. In Hebron raakte een aantal Palestijnen gewond toen het leger in de Isra ëlische enclave optrad. President Arafat heeft de aan slag veroordeeld. Twee uiterst rechtse partijen binnen Israëls regeringscoalitie hebben ge vraagd om een onmiddellijke stopzetting van de contacten met de Palestijnen. Maar Ne tanyahu's adviseur Bar-Ilan zei gisteravond dat Israël het vre desproces zal voortzetten. GPD zie ook pagina 2: commentaar (Advertentie) (Advertentie) is zondag 23 maart geopend van 11.00 - 17.00 uur. Herculesweg 42, Middelburg Herman van Veen opent vandaag het Colombinehuis, speciaal bedoeld voor kinderen die behoefte hebben aan warmte, rust, aandacht en plezier. Bijvoorbeeld omdat ze langdurig ziek zijn, of gevlucht voor honger of oorlog. De Nederlandse apothekers dragen het Colombinehuis v een warm hart toe en bieden financiële steun. Ook uw hulp is van harte welkom. U kunt daar binnenkort meer over lezen in de Apotheekkrant die begin april in uw brievenbus valt. Vandaag: heel Zeeland naar de Infodag Wonen van de Rabobank Alles over hypotheken, nota- riskosten, kopen, verkopen, zelf bouwen.... Van 10.00 tot 16.00 i Waar? Kijk in de Woongids voor de Infodag adressen. Chirurg Vaandrager vertrekt De pionier van de plasti sche chirurgie in Zeeland J. M. Vaandrager wordt na een loopbaan van bijna twintig jaar in de Zeeuw se gezondheidszorg hoofd van het craniofaciaal cen trum in het Dijkzigt-zie- kenhuis in Rotterdam. „Het grootste deel van ons werk komt erop neer dat je mensen helpt op nieuw te functio neren in de sa- Q menleving." i Ze pfaten Nederlands. Maar be grijpen ze de Nederlandse taai en cultuur ook? Als we het over Antillianeh hebben, dan moet die vraag verrassend vaak ont kennend worden beantwoord. Voor het eerst wordtj in een diep gravend onderzoek duidelijk gemaakt, wat er allemaal schort aan de verhouding tussen Ne derlanders en Antillianen. Een verslag van een verstoorde rela tie. Verder in de bijlage Reporta ge: *Terug in de Tijcl: de strorm van 1954 stress in het buiten land *de professional: tussen hamer en aambeeld *dieren hebben recht op hun leven Vlis- singen bezint zich op de toekomst *valkuilen voor Bol- kestein op weg naar het pre mierschap *eeuwige zomertijd maakt het leven aantrekkelijker Verdrag van Europa jubileert Italiaanse stadvalt letterlijk in de afgrond. Feiten en meningen: 2; Binnenland: 3 en 5; Varia: 4; Buitenland: 7; Financiën en economie: 9; Radio en tele visie: 10 en11; Zeeland: 13,15,17,19 en 21; Reportage: 25, 26, 27,29, 31 en 33; Vrije tijd: 37; Auto motor fiets: 38; Tafel en trend: 39; Tuin: 41; Natuur: 43; Weten schap en techniek: 45; Sport: 46 en 47 van onze verslaggever Koos van Wees DEN HAAG - Het kabinet laat op dit moment onderzoeken of Schiphol toch verder kan groei en dan de 44 miljoen passagiers per jaar die nu als grens wordt aangehouden. Verder wordt be keken waar in Nederland een tweede luchthaven kan komen. Een van de regio's waarin de on derzoekers kijken, is Zuidwest- Brabant. Het onderzoek naar de groeipo tentie wordt uitgevoerd door cle Rijksluchtvaartdienst en gaat uit van een intensiever gebruik van het banenstelsel na de komst van de vijfde baan. Het onderzoek is opmerkelijk om dat het kabinet zich in de Per- spectievennota over de toe komst van cle luchtvaart nog stelt achter de door de Tweede Kamer vastgestelde grenzen voor Schiphol. In die nota staat clat het wel mo gelijk is binnen de milieugren- zen meer passagiers te vervoe ren dan 44 miljoen. „Zoals het er (Advertentie) nu naar uitziet heeft doorgaan de groei dusdanige milieueffec ten, dat dit voor de lange ter mijn geen optie is. De eerder gestelde grenzen voor Schiphol zijn voor het kabinet uitgangs punt", zo staat in de nota. Volgens de Rijksluchtvaart dienst moeten die zinnen gele zen worden als uitdrukkelijk geldend voor het huidige kabi net en met de nadruk op 'zoals het er nu naar uitziet'. Een vol gend kabinet zou wel kunnen besluiten tot aanpassing van de volumegrens van 44 miljoen. Volgens prognoses loopt Schip hol al in 2005 tegen die grens. De roep om de grens op te rekken en te vermijden dat Schiphol op slot moet, wordt dan ook steeds luider. Volgens deskundigen zou Schiphol kunnen groeien tot zo'n 80 miljoen passagiers per jaar. De Rijksplanologische Dienst heeft op dit moment acht gebie den in onderzoek voor nieuwe luchthavens. Naast de al beken de (Noordzee, Markermeer, Fle voland en Tweede Maasvlakte) zijn dat het Noorden, Oost-Ne derland (nabij Arnhem-Nijme- gen), De Peel en Zuid-Neder land (Zuidwest-Brabant). Volgens L. Keijts, plaatsvervan gend directeur-generaal ruim telijke ordening van het minis terie van VROM, hebben die laatste vier vrijwel allemaal het nadeel dat de transfertijd naar Schiphol voor passagiers vermoedelijk te lang is. Lucht vaartdeskundigen waarschuw den tijdens een congres herhaal delijk voor de nadelen van een lange overstaptijd. Luchtvaart maatschappijen zouden dan al snel kiezen voor andere lucht havens. De 'zoekruimtes' Oost en Zuid-Nederland hebben daarnaast het nadeel dat ze niet ver van relatief dichtbevolkt ge bied liggen, met alle risico's van overlast vandien. GPD 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1