FNV vreest jacht op minima OCCASIONS 250 BOVAG Lekker timmeren op het deeg Conferentie in Hulst van groep Europese anti-drugssteden Dies le Due eert Kimpe met compositie W oningcorporaties leden fors verlies Bram Moens koerst vandaag op ligfiets over Rijksweg A58 Groei economie in Zeeland het laagst Bond waarschuwt voor gevolgen Wet Boeten en Maatregelen zeelandhallen goes Jmi WÊmmmtaÊÊitÊimmM zeeuwse almanak Verbazing zeeland vrijdag 21 maart 1997 van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - Zeeland kende in de eerste helft van de jaren negentig de laagste economische groei van alle provincies: ge middeld 0,7 procent. In geheel Nederland lag het gemiddelde jaarlijkse groeicijfer op 1,9 procent, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Flevoland kende daaren tegen het hoogste groei cijfer over de jaren 1991- 1995: 4,2 procent. Het lage bruto Zeeuwse product wordt volgens het CBS veroorzaakt door sterk wisselende jaarlijk se groeicijfers. Het bruto regionaal product geeft aan welke toegevoegde waarde overheid en be drijven in een gebied heb ben voortgebracht. Het is niet over de hele li nie zo slecht in Zeeland, laat CBS-onderzoeker I-I. Nijmeijer desgevraagd weten. Hij schrijft het re latief ongunstige cijfer vooral toe aan de chemie. Die sector is relatief zwaar vertegenwoordigd in Zeeland en is gevoelig voor schommelingen in de economie. In 1992 liep het bruto re gionaal product in Zee land terug met 0,5 procent ten opzichte van 1991. In 1993 was er evenmin groei: het bruto regionaal product kwam uit op -3,1 procent. In 1994 verbeter de de situatie; het groei cijfer kwam uit op 4,9 pro cent. In 1995 groeide het bruto regionaal product met 1,5 procent ten op zichte van 1994. van onze verslaggever Richard Hoving MIDDELBURG - De FNV Zee land vreest het ergste als de Wet Boeten en Maatregelen op 1 juli van kracht wordt. Door de aard en de onbekendheid van de wet, die fraude met uitkeringen strenger aanpakt, vreest de vak bond een jacht op uitkeringsge rechtigden. „Een groep met de laagste inkomens voor wie een kleine sanctie verstrekkende gevolgen kan hebben." De Zeeuwse gemeenten zien weinig reden tot paniek. „Als uitke ringsgerechtigden doen wat ze moeten doen dan is er niets aan de hand." De Wet Boeten en Maatregelen is sinds augustus 1996 van kracht voor alle sociale-zeker- heidswetten behalve de Alge mene Bijstands Wet (ABW). De Wet Boeten en Maatregelen ver plicht gemeenten uitkeringsge rechtigden aan te pakken die onvoldoende informatie geven, dan wel frauderen. Voor de ABW zal de wet per 1 juli 1997 ingaan. Als de wet strikt wordt toegepast, wordt het te laat inle veren van het maandelijkse controleformulier in de toe komst bestraft met een boete. Wie na 1 juli ten onrechte een bijstandsuitkering aanvraagt kan eveneens een boete ver wachten, ook als de aanvraag niet wordt gehonoreerd. Volgens districtsbestuurder C. Damen van de FNV Zeeland laat de voorlichting van de Zeeuwse gemeenten over de strengere fraude-aanpak nogal te wensen over. „Tot dusverre heb ik nog niets gezien of ge hoord." De FNV heeft daarom onlangs zelf maar een informa tiebijeenkomst gehouden. „In afwachting van het standpunt van de gemeenten hebben wij alvast uitgelegd wat uitkerings gerechtigden mogelijk staat te wachten." Damen heeft weinig goeds over voor de Wet Boeten en Maatregelen. „Iedereen kan wel eens iets vergeten, maar on- van onze verslaggever HULST - De bestuurders van de Europese steden tegen drugs (ECAD) strijken eind april en masse neer in vestingstad Hulst. Op vrijdag 25 en zaterdag 26 april wordt in het Hulster cultu reel centrum de jaarlijkse con ferentie van de vereniging ge houden. (Advertentie) kom naar de OPEN DAG van de Zeeuwse Muziekschool op zat. 22 maart a.s. Goes: 9.30-12.00 u. Vliss.: 9.30-12.00 u. Tholen: 13.30-16.00 u. Zie ook de advertentie in de Minikrant van dit blad. (Advertentie) FINANCIERING EN/OF UITGESTELDE BETALING MOGELIJK donderdag vrijdag zaterdag 20 maart 21 maart 22 maart 14.00 - 21.00 uur 14.00 - 21.00 uur 10.00- 17.00 uur der deze wet leidt dat direct tot een boete. Een vergrijp van tien gulden kan een boete van hon derd gulden tot gevolg hebben. Dat is met een kanon op een mug schieten." Overtrokken De ophef over de strengere frau- dewet is sterk overtrokken, zegt F. Willaert, chef van de sectie so ciale zaken van de gemeente Terneuzen. „Als uitkeringsge rechtigden doen wat ze moeten doen, is er niets aan de hand.In Terneuzen wordt volgens Wil laert naar alle waarschijnlijk heid de wet „naar de geest uitgevoerd." „Wie zijn controle formulier een dag te laat inle vert wordt niet direct gekort. Wij werken met een zogenoem de hersteltermijn waarbinnen de formulieren alsnog binnen moeten zijn." B. van den Kieboom, chef van het bureau sociale zaken van de gemeente Tholen, zegt dat er absoluut geen jacht op uitke ringsgerechtigden komt. „De verantwoordelijkheid is alleen maar verschoven. De sociale dienst gaat niet langer overal achteraan rennen. De klant moet gewoon zorgen dat de zaak in orde is. Het is net als bij een verkeersovertreding. Als je door roodrijdt en je hindert niemand krijg je toch nog een boete." De invoering van de nieuwe wet levert een hoop extra werk op voor de sociale diensten. De ge meente Tholen heeft berekend dat de wet minimaal één volle dige arbeidsplaats oplevert. „Het leidt allemaal tot een hoop rompslomp. Meer sancties, meer boetes en een hoop be zwaarschriften", aldus Van den Kieboom. De gemeente Middel burg denkt ook dat de werkdruk voor het personeel van de socia le dienst na 1 juli verder toe neemt. „De overheid stelt wel een extra vergoeding ter be schikking voor het uitvoeren van de wet, maar die is veel te laag", aldus AWA Verdaas donk, hoofd van de afdeling so ciale zaken. Noodzaak Middelburg zal de wet 'netjes' uitvoeren, zegt Verdaasdonk. „Erg gelukkig met de wet zijn we overigens niet. Bovendien is de noodzaak ook niet aanwezig. Wij hebben geen indicatie dat het aantal fraudegevallen in on ze gemeente toeneemt. Er is slechts een kleine groep die er meer probeert uit te slepen. Chef sociale zaken Van den Kie boom van de gemeente Tholen beseft dat veel uitkeringsge rechtigden (450 in de gemeente Tholen) nog niet op de hoogte zijn van de nieuwe wet. „Ruim Tijdens de studiedagen wordt uitgebreid stilgestaan bij de ef fecten die drugs kunnen hebben op de menselijke hersenen. Sprekers zijn dr. Bertha Madras en dr. George Ricaurte, respec tievelijk verbonden aan de Har vard Medical School en de Johns Hopkins School of Medi cine in de Verenigde Staten. Zweden Daarnaast legt de Stockholmse politieofficier Patrick Ungsater uit hoe in Zweden getracht wordt grip te krijgen op het ge bruik van pep- en andere mid delen tijdens house- enravepar- ty's. Burgemeester dr. A Kessen van Hulst verwacht dat enkele hon derden gemeentebestuurders, van Ankara tot Dublin en van Helsinki tot Bari, in Hulst, hun opwachting zullen maken. Eer der confereerde de anti-drugsli ga in Londen en Stockholm. Hulst werd twee jaar terug als eerste Nederlandse gemeente lid van de vereniging. Het leukste onderdeel van het bezoekje van de kleuters aan bakker Corbijn in Vrouwenpolder is het plat slaan van het deeg. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VROUWENPOLDER - Het dorp Vrou wenpolder beeft er sinds donderdag wéér zesentwintig 'bakkertjes' bij. En de dorpsbakker. Piet Corbijn, vindt het niet eens erg. Integendeel, hij heeft zijn con current j es zelf opgeleid. Jaarlijks mogen déMeutérs van basisschool De Goese Pol der een middag bij de bakker in de leer. Gezamenlijk worden broodjes, koekjes en gebakjes gemaakt. Omdat bakkerij Cor bijn voor de vijfentwintigste keer de kleintjes over de vloer had, werd de bak ker in het zonnetje gezet. „Er zijn al kinderen bij waarvan de ouders vijfentwintig jaar geleden zelf ook hier zijn geweest", zegt bakker Corbijn trots als hij de kinderen naar de bakkerij leidt waar vijf formica tafels staan opgesteld. Een week lang zijn de kleuters, 4 en 5 jaar oud, op school in de weer geweest met het thema brood. Juffrouw Hannie Caljouw, heeft zelfs in de klas een brood gebakken om te laten zien hoe het werkt. „En heb ben jullie haar brood geproefd", infor meert de bakker nieuwsgierig. „..Plet was zeker niet lekker?"zegt hij plagerig. „Ja wel", schreeuwt de groep in koor, Bakker Corbijn legt in kindertaal uit wat ze moeten doen met he t deeg. Er wordt be gonnen met het leukste onderdeel: het deeg plat slaan. Met groot plezier timme ren de kleuters op hun deeg. Het lawaai is oorverdovend. De hulpmoeders die de bakker en de juf assisteren drukken la chend hun oren dicht. De deegplak wordt dichtgevouwen. En ja hoor, het deeg moet weer worden plat geslagen. Niet alleen de kinderen hebben lol, de bakker doet net zo hard mee. Hij kijkt toe hoe de hulpmoeders de opgerolde deeg rolletjes in de ingevette bakjes met eetba re naamplaatjes stoppen. De bakjes moe ten in de oven om te rijzen. Als het brood wordt gebakken, gaan de kinderen aan de ;slag met paashaasjes, bolussen, koekjes en gebakjes. Alles wat ze hebben gemaakt mogen ze mee naar huis nemen. „Ik wil ze laten zien wat het bakken inhoudt. Brood is een levend product. Een bakker is niet alleen bezig met geld verdienen", ver klaart bakker Corbijn. DE GOESE MERKENDEALERS van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De schilder Reimond Kimpe was een groot liefhebber van jazzmuziek. Daarom is de Zeeuwse compo nist Dies Ie Due gevraagd om een muziekstuk te schrijven waarmee morgen - zaterdag - de opening van de Kimpe-tentoon- stellingen in Middelburg en Domburg wordt opgeluisterd. Le Due noemde zijn compositie 'Reimond Kimpe (1885-1970) De gulden middenweg', naar de titel van de expositie in Middel burg. Het werk wordt uitge voerd door het saxofoonsextet De Zes Winden waarin hij zelf sopraansaxofoon speelt. In Middelburg is een schilderij van Kimpe te zien waarop drie muzikanten zijn uitgebeeld. 'Jazz', noemde hij het. Het Zeeuws Museum benaderde Le Due met de vraag of hij iets met dat schilderij kon doen. „Ik wil de dat precies namaken"vertelt hij. „Maar op een gegeven mo ment dacht ik: 'In jazz moet ge ïmproviseerd worden. Dat kan ik het beste met de groep waar mee ik net op tournee ben' De Zes Winden dus, met zes saxofo nisten. De Zeeuwse première van het stuk vindt morgen plaats, maar de afgelopen we ken hebben we het op onze con certen uitgeprobeerd. We heb ben het dus goed onder de knie." Een kunstenaar heeft een be paalde geestesgesteldheid, vindt Le Due. Hij is een schakel tussen de zichtbare werkelijk heid en dat wat er nog meer is. Als dat in het stuk naar voren voor de invoering krijgt ieder een die recht heeft op een uitke ring in ieder geval een brief thuis. Voor het overige is het nog niet bekend wat we gaan doen. Misschien is het een idee om een videoband af te spelen in de wachtruimte van de sociale dienst waarop de nieuwe maat regelen worden uitgelegd." De FNV Zeeland zou graag zien dat gemeenten zo snel mogelijk een „grootscheepse campagne lanceren" waarin de nieuwe wet onder de aandacht wordt ge bracht. „De gemeenten moeten zich bewust zijn van de armoede van degenen die aan de onder kant van de samenleving zitten of terecht dreigen te komen." Een brief aan de uitkeringsge rechtigden is, volgens Damen, een goed begin. „Al hoop ik dat deze zo wordt opgesteld dat ie dereen het ook kan begrijpen." van onze verslaggever Rolf Bosboom VLISSINGEN - Tien van de ze ventien Zeeuwse woningcorpo raties hebben in 1995 verlies ge leden. Gezamenlijk boekten zij een negatief resultaat van bijna 53 miljoen gulden. Vooral de in stellingen in de Oosterscbelde- regio droegen daaraan bij. Vol gens de Inspectie Volkshuisves ting, onderdeel van het ministe rie van VROM, is de Zeeuwse situatie 'niet uitzonderlijk', aangezien de landelijke situatie vergelijkbaar is. De Inspectie heeft wel aangekondigd de al gehele financiële situatie van twee corporaties nader te on derzoeken. De gegevens staan in het 'ma crobeeld' van de sociale huur sector, dat de Inspectie Volks huisvesting jaarlijks samenstelt op basis van de gegevens die de corporaties aanleveren. De In spectie noemt 1995 'in financi eel opzicht een relatief moeilijk jaar' voor Zeeland. De verliezen zijn vooral het gevolg van de zo geheten bruteringsoperatie. De corporaties moesten daardoor in 1995 alle nog uitstaande rijksleningen terugbetalen. Onderzoek Welke twee Zeeuwse corpora ties de Inspectie gaat onderzoe ken, maakt zij niet bekend. Ove rigens is zo'n onderzoek niet uitzonderlijk. Hetzelfde ge beurt bij nog 97 (op een totaal van 813), voornamelijk kleinere instellingen in het land. In 77 gevallen gaat het om een ver kennend onderzoek; in 22 ge vallen is er sprake van 'acute financiële nood'. De twee Zeeuwse onderzoeken vallen in de eerste categorie. De bedrijfsreserve van de Zeeuwse corporaties, die samen ongeveer 45.000 woningen be heren, bedroeg eind 1995 in to taal 208 miljoen gulden. Daar naast hadden zij tot dan samen 204 miljoen gereserveerd voor onderhoud. Per woning bedroeg de reserve 4.645 gulden, ruim onder het landelijk gemiddelde (6.029 gulden). De totale reserve daalde ten opzichte van 1994 met 34 miljoen gulden. In 1995 verwisselden 5.117 Zeeuwse woningen (11,4%) van huurder. Dat is hoger dan het landelijk gemiddelde (9,9%). Vooral in Zeeuws-Vlaanderen werd relatief veel verhuisd. Op merkelijk is de scheefgroei tus sen huur en inkomen. Relatief veel Zeeuwen met een laag in komen kwamen in een dure wo ning terecht (26% tegenover 23% landelijk), terwijl ook ver houdingsgewijs meer mensen met een hoog inkomen in een goedkoop huis trokken (7,5% tegenover 6,5%). Uit het rapport van de Inspectie blijkt verder dat in 1995-afwij kend van het landelijke beeld - het aantal sociale huui-wonin- gen is'gedaald (min 66). Welis waar werden er 291 nieuwe wo ningen opgeleverd en kochten de organisaties 110 bestaande huizen, maar zij verkochten er ook 278 en lieten er 189 slopen. Gedeputeerde J. G. van Z wieten (VVD, volkshuisvesting) noemt het rapport van de Inspectie 'wat achterhaald'. Zo neemt hij aan dat de financiële positie van de corporaties inmiddels is ver- bgtercl door de vorig jaar sterk gegroeide verkoop van huurwo ningen, Het relatief geringe 'buffertje' dat de corporaties per woning hebben voor onderhoud en ver betering (bijvoorbeeld geschikt maken voor ouderen) baart hem zorgen. „Daar ligt een probleem voor de toekomst." Verbaasd De gedeputeerde verbaast zich over de scheefgroei tussen inko men en huurhoogte. „Die afwij king van het landelijke beeld is merkwaardig. "Dat veel mensen een voor hen te duur huis (moe ten) huren was bekend, maar dat de omgekeerde situatie ook vaker voorkomt noemt Van Zwieten 'een beetje pijnlijk'. „Ik zou daar meer inzicht in moeten hebben om te weten wat de oorzaken ervan zijn. Een van de schilderijen van Kimpe die in Domburg zijn te zien. foto Ruben Oreel komt, is het volgens Le Due al een passend eerbetoon aan de kunstenaar Kimpe. „Ik weet van Kimpe dat hij geïnteres seerd was in nieuwe dingen. Daar gaat het om, om die instel ling. Niet om het uiteindelijke produkt. Ik vergelijk het vaak met de spijsvertering. Het gaat in de kunst om het eten en het verteren, niet om het uiteinde lijke produkt. Dat is de drol die overblijft." Gevoel Le Due is een kunstenaar die lie ver op zijn gevoel afgaat dan op zijn verstand. Toch heeft hij in zijn compositie bewust wat ver wijzingen naar Kimpe gestopt. Het stuk begint met een aantal jazzfragmenten die bij zijn le ven zouden kunnen passen. Ver der heeft Le Due zijn compositie hoekig gemaakt, zoals veel van Kimpe's schilderijen hoekig zijn. „En er zitten kleine grapjes in. Er zit een soort dal in, een heel laag duet tussen de bas saxofoon en de baritonsaxo foon. Dat kan als een verwijzing worden opgevat naar de perio de, in beide oorlogen, dat Kimpe een beetje fout was." De Zes Winden - naast Le Due bestaande uit Mariëtte Roupe van der Voort, Frans Vermeers- sen, John Tchicai (in Middel burg vervangen door Michel Mast) Ad Peynenburg en Klaas Hekman - brengt dit jaar nog een nieuwe cd uit. Met daarop de aan Kjmpe gewijde composi tie. Die is dan voor iedereen te beluisteren, want de officiële opening van de exposities, is al leen voor genodigden. „Jammer hè?", zegt Le Due. „Als het aan mij lag hadden ze die deuren ge woon voor iedereen openge gooid." zie ook pagina 13 van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - De Mid delburgse ligfielsbouwer- en ontwerper Bram Moens test vandaag, vrijdag, Rijksweg A58 als hoge snelheids-fiets pad. Hij rijdt zo hard moge lijk van Middelburg naar Goes. De rit onder politiebe geleiding vormt het startsein voor de Zeeuwse fietsactie Trap 'ns wat vaker naar je baas, die 1 april begint. Moens legt de afstand Mid- delburg-Goes (ongeveer 25 kilometer) op een ligfiets af, die is voorzien van een drup pelvormige kuip. De lucht- weerstand is daardoor stuk ken minder Moens verwacht een klein half uur over de rit te doen. Hij is behalve fiets- ontwerper ook sportman. Hij was tot voor kort de houder van het werelduur-record (lig)fietsen, met 77 kilometer per uur. De start van de fietstocht is 'vanmiddag om vijf minuten voor twee bij het DELTA- hoofdkantoor aan de Poe- lendaelesingel in Middel burg. De bestemming is het kantoor van DELTA Nutsbe drijven aan de A Fok kerstraat in Goes. Moens wordt begeleid door de poli tie. Toeschouwers kunnen de karavaan zien passeren van af de viaducten over Rijks weg A58. Die bevinden zich onder meer ter hoogte van Arnemuiden, Lewedorp en 's-Heer Arendskerke. Maartse buien Maartse buien kunnen nog roet in het eten gooien. De ligfiets met kuip is erg wind gevoelig. Moens moet op Rijksweg A58 ook een mini mum-snelheid kunnen ha len. De weersvoorspellingen waren donderdag dusdanig, dat het experiment kan door gaan. Het idee van een hoge snelheids-fietspad is niet nieuw. In Noord-Brabant be staat een serieus plan om zo'n fietspad aan te leggen in de omgeving van Eindhoven. In de toekomst zou de fiets de auto ook op langere afstan den concurrentie kunnen aandoen. Automobilisten ondervin den vanmiddag waarschijn lijk enige hinder van de fiets rit op Rijksweg A58. Er wordt in één blok gereden; fietser Moens en begeleiden de karavaan. Passeren zal niet (altijd) mogelijk zijn. Ze stond daar en groette de passanten vriendelijk. Ei- waren veel passantenwant de vrouw hield zich op bij de ingang van de supermarkt in een zuidelijke woonwijk van Terneuzen en dat is toevallig een van de drukstbezochte van de stad. Het regende ge- staag dus niemand stond lang bij haar stil. Behalve die ene man. Hij moest even pinnen bij het bankfiliaal elders in het win kelcentrum, kocht nog een krantje, dreutelde wat rond en stuitte bij het verlaten van het winkelcomplex opnieuw op die vrouw. Kijk, en dat interesseerde hem, zo'n vrouw die daar maar wat onbestemd bij de de ingang van zo'n winkel centrum stond... Nadat hij al z'n schroom had afgeschud, stapte hij ferm op haar af. Wat ze daar eigenlijk stond te doen, al die tijd. En of ze mis schien op iemand wachtte. Haar antivoord sloeg hem met meer dan verbazing. „Man, ga weg! Zie je dan niet dat ik onder dit hetelucht- gordijn hier bij de ingang een beetje sta op te drogen?! Ik ben op de fiets en het plenst, begrijp je?" Inderdaad, dat hetelucht- gordijn werkte. Hij kreeg er ter plaatse een rood hoofd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9