Miljarden verlies Renault PZC Schandalen sturen Major beschadigd op tournee Egypte legt resolutie over Jeruzalem voor aan V-raad buitenland Politie LA schaft zware wapens aan Belgische werknemers voeren actie bij autoconcern in Frankrijk Indonesië verijdelt speech van Nobelprijswinnaar Belg wil niets van condoom weten Irak ontvangt eerste voedsel Brazilië jaagt op boerenleider BSE-crisis kost EU ƒ11 miljard Premier valt over hamburgers Megafraude in Zuid-Afrika Waarom zou u de weg naar de top niet comfortabel afleggen? Mobutu probeert tij te keren Offensief Chirac tegen gedoogbeleid verzandt Leden Tupac Amaru blijven in hun cel Portugal haalde na Zwitsers meeste nazi-goud binnen vrijdag 21 maart 1997 LOS ANGELES - De poli tie in de Amerikaanse stad Los Angeles krijgt de be schikking over zwaardere wapens. Het stadsbestuur heeft besloten agenten te voorzien van grote aan- valsgevveren en pistool mitrailleurs met zware munitie. Eerder deze maand was rechtstreeks op cle lokale televisie te zien hoe de po litie het in vuurkracht moest afleggen tegen twee i bankrovers. Bij de schiet- i partij in een wijk van Hol lywood raakten zeventien i agenten en omstanders gewond. Met de 9 milime- ter-pistolen, de stan daarduitrusting van de politie van Los Angeles, hadden de agenten niets in te brengen. De overval lers, in kogelvrije vesten, beschikten over automa tische geweren waarmee zij muren en auto's aan flarden sehoten. ANP ielgische prins rtvoor verbod op porno IRUSSEL - De Belgische kroonprins Filip ijvert voor een otaalverbod op porno. ,,Het ion al een goed begin zijn als we laannee konden beginnen", heeft Filip gezegd in de commis- ic Binnenlandse Zaken van de Ielgische Senaat. De kroon- irins is formeel lid van de Se- laat, maar woont zelden com- ïissievergaderingen bij. )e uitspraak van de prins is op merkelijk, omdat leden van de oninklijke familie in principe [een politiek getinte uitspraken hogen doen. Filips vader, ko- ling Albert II, maakte daarop eptember vorig jaar al een uit- jndering door justitieminister Ie Clerck op te dragen maatre den te nemen tegen de vele mtenbii justitie, ienners van cle Belgische rondwet noemden die oproep orig jaar een ongehoorde in- lenging in de binnenlandse po- tiek. In 1990 zorgde de toen- ïalige koning Boude wijn voor en korte politieke crisis door ijdelijk af te treden, omdat hij ichniet kon verenigen met een vet die abortus toestond. ANP van onze redactie buitenland PARIJS - Het Franse autocon cern Renault, in opspraak ge raakt door de voorgenomen sluiting van een fabriek in het Belgische Vilvoorde, heeft vorig jaar een verlies geleden van 5,25 miljard frank (ruim 1,7 mil jard) na een nettowinst van 2,14 miljard frank in 1995. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendge maakt. Werknemers van Re- nault-België grepen de publica tie van de cijfers aan voor acties in Frankrijk. Het verlies, het eerste in tien jaar, was nog wat groter dan verwacht. Topman Louis Schweitzer wijt het vooral aan 'een ruïneuze prijzenoorlog' in Frankrijk. Het verlies, is voor een groot deel toe te schrijven aan voorzieningen van 3,9 mil jard frank (ƒ1,3 miljard) voor de kosten van saneringen. Voor de sluiting van de fabriek in Vil voorde (3.100 werknemers) heeft Renault 2,4 miljard frank uitgetrokken. Dat komt neer op 800.000 frank (ƒ266.000) per werknemer. Er komt nog 400 miljoen frank bovenop voor een sociaal plan. Voor saneringen in Frankrijk, waar ruim 2.700 ba nen verdwijnen, is 940 miljoen frank gereserveerd. Het bedrijfsresultaat van Re nault was 1,77 miljard frank 590 miljoen) negatief in ver gelijking met een winst van 1,26 milj ard frank in 19 95In de divi sie personenwagens liep het be drijfsverlies op van 1,31 miljard frank tot 2,45 miljard frank 815 miljoen). Bij de vracht wagens sloeg een positief be drijfsresultaat van 978 miljoen frank om in een verlies van 705 milj oen frank (ƒ235 milj o en) Alleen de financiële activiteiten van Renault leverden winst op. In deze sector was er een vrijwel onveranderd bedrijfsresultaat van 1,26 miljard frank (ƒ420 miljoen). De omzet van Renault was sta biel op 184 miljard frank (ruim 61 miljard). De personenwa gendivisie liet een groei zien van 2,3 procent, maar bij de be drijfswagens daalde de omzet met 9,5 procent. Topman Schweitzer verwacht dat de personenwagendivisie dit jaar quitte zal kunnen spelen, maai de vrachtwagendivisie blijft in de rode cijfers. Naar aanleiding van de publi catie van de cijfers togen gister morgen werknemers van Re- nault-België per bus naar Frankrijk voor acties wegens de voorgenomen sluiting van hun fabriek. In Parijs verzamelden zich enkele honderden werkne mers voor het hoofdkantoor van de autoproducent. Ook trokken de demonstranten over de Champs Elysées. De politie verhinderde dat ze daar een showroom van Renault binnen drongen. De Belgische vak bondswoordvoerder Karei Ga- coms zei gisteren dat de acties worden verhard. Het zullen niet langer symbolische protesten zijn. „Ik vrees het ergste. Ik ben bang dat we de woede van de werknemers niet langer onder controle hebben", aldus Ga- coms. Werknemers uit België gingen gisteren ook naar Wavrin in het noorden van Frankrijk, waar Renault een groot opslagterrein voor zijn auto's heeft. Ze pro beerden het terrein te blokke ren. Daar kwam het tot scher mutselingen met de politie. AFP/RTR/ANP Een Renault-werknemer zwaait met eei e Belgische vlag voor de Are de Triomphe in Parijs. foto ChristineGrunn et/RTR van onze redactie buitenland GENEVE - Indonesië heeft gisteren een stokje gestoken voor een toespraak van Oost-Timor-activist en Nobelprijswin naar Ramos-Horta voor de VN-Commis- sie voor de Mensenrechten in Genève. De commissie is daar bijeen voor haar jaar lijkse vergadering. Rond 2000 functiona rissen en activisten wonen de bijeenkomst bij. Westelijke leden van de 53 landen tellende commissie wilden dat Horta via de hoofd microfoon op het podium de zaal zou toe spreken, net als vroegere Nobelprijswin naars zoals aartsbisschop Desmond Tutu van Zuid-Afrika. In dat geval mogen sprekers aansnijden wat zij willen, los van de agenda. Maar Indonesië wilde dat niet en kreeg daarbij steun van Aziatische en Afrikaan se moslimlanden. De groep rond Indone sië drukte haar eis door dat Horta alleen vanuit de zaal mocht spreken via de mi crofoon die is gereserveerd voor niet-gou- vernementele organisaties (NGO's). Dat betekent tevens dat een spreker zich aan het onderwerp van de agenda moet hou den. Voor Horta betekende dat dat hij over de kwestie van trekarbeiders moest spre ken wat niets te maken heeft met het pro bleem Oost-Timor. Horta kreeg vorig jaar samen met aarts bisschop Carlos Belo de Nobelprijs voor de vrede. Hij pleit voor een referendum in Oost-Timor onder toezicht van de VN. De annexatie van het gebied door Indonesië in 1976 is niet erkend door de internatio nale gemeenschap. AFP/RTR BRUSSEL - De seksueel actieve Belg gebruikt jaarlijks ge middeld 3,3 condooms. Dat is de laagste score van heel Euro pa. Nederlandse vrouwen en mannen doen het met vier pre servatieven per jaar echter nauwelijks beter. In vergelijking met andere Europese landen lopen de twee Be- nelux-staten duidelijk achterop. De Britten gebruiken ge middeld zeven condooms per jaar, de Fransen en Duitsers houden het bij 5,5. De Spanjaarden zijn met 10,3 exemplaren de Europese recordhouders, blijkt uit een onder-zoek van con doomfabrikant Durex. Belga BAGDAD - In Irak is gisteren het eerste voedsel gearriveerd dat het land in ruil voor olie kon kopen na een speciale over eenkomst met de Verenigde Naties. De Irakezen mochten ja renlang geen handel met het buitenland drijven als straf voor de bezetting van Koeweit in augustus 1990. Op 10 december vorig jaar verlichtte de VN zijn sancties enigszins. In resolutie 986 legde de VN-Veiligheidsraad vast dat Bagdad onder het motto Olie Tegen Voedsel elke zes maanden voor twee miljard dollar olie mag exporteren. Met de opbrengst kan Irak dan, onder streng toezicht van de VN, levensmiddelen en medicamenten kopen. De uitvoer van olie was drie maanden geleden hervat. AFP RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse politie heeft een aanhou dingsbevel uitgevaardigd tegen de leider van de beweging Boeren Zonder Grond (MST), die zich inzet voor landhervor mingen. De leider, Jose Rainha Junior, wordt verdacht van een dubbele moord. Hij verscheen woensdag niet op de zitting van een rechtbank in de stad Vitoria. Rainha zou in 1989 een politreman en een grootgrondbezitter hebben vermoord. Volgens de advocaat van de verdachte is Rainha woensdag naar Brussel gereisd om daar de internatio nale prijs van de Koning Boudewijnstichting 1996 voor Ont wikkelingssamenwerking in ontvangst te nemen. Een woord voerder van de Belgische stichting ontkende de aanwezigheid van Rainha in de hoofdstad. DPA/Belga BRUSSEL - De gekke-koeiencrisis zal de Europese Unie te gen het einde van volgend jaar 5 miljard ecu (10,9 miljard gul den) hebben gekost, aldus een raming die de Europese Com missie gisteren bekend heeft gemaakt. Na een aanvankelijke daling van de verkoop van rundvlees en rundvleesproducten met 10 procent door angst bij de consu menten over de mogelijke overdraagbaarheid van de hersen- aandoening op mensen, zijn de verkopen inmiddels 'aanzien lijk hersteld', aldus de Commissie. AP HAMILTON - Premier Saul van Bermuda heeft woensdag zijn aftreden aangekondigd. Hij raakte in de problemen door het besluit dat een voormalige premier een aantal hambur gerrestaurants van McDonalds mag vestigen in de Britse ko lonie. Saul, die premier was sinds augustus 1995, zei op 27 maart af te treden maar gaf geen reden voor de stap. Maar zijn regeren de Verenigde Bermuda Partij had geen vertrouwen meer in zijn leiderschap in de aanloop naar de verkiezingen in okto ber 1998. Het besluit dat een vroegere regeringsleider een aantal Mc- Donald's-zaken mag vestigen heeft ophef veroorzaakt onder de eilandbewoners en binnen zijn eigen partij. De inwoners van Bermuda hebben zich steeds verzet tegen het openen van fast-food zaken op het eiland. RTR van onze correspondent Hans Geleijnse [LONDEN - De reputatie van [Onkreukbaarheid die de Britse premier Major ondanks talloze schandalen in zijn Conservatie ve Partij wist te behouden, is gisteren in het Lagerhuis be hoorlijk beschadigd. Major wei gerde in een tumultueuze zitting publicatie mogelijk te maken Kaapstad - De zuid-Afri- [aanse president Mandela heeft corruptie de oorlog verklaard. Bij heeft een speciale commissie ngesleld, die zich moet gaan ezighoudenmet de strijd tegen fet grootscheepse misbruik van Staatsgelden. Volgens schattin- Jen is zo'n 2 miljard gulden) aan Overheidsgeld verdwenen door corruptie en fraude. GPD van een onderzoek naar parle mentsleden die worden ver dacht van omkoping. Een gisteren wel uitgegeven zeer summier interim-rapport van de commissaris voor parle mentaire gedragscode stelt dat van 25 onderzochte parlemen tariërs vijftien brandschoon zijn. Dit impliceerde dat de ove rige tien, allen Tories met ver moedelijk een kabinetslid onder hen, ver buiten hun boekje zijn gegaan. De omkoping betreft Lagerhuisleden die zich door belanghebbende zakenlieden lieten betalen voor het stellen van parlementaire vragen. Volgens Major, die zich gesterkt voelde door een uitspraak van de commissie zelf, zou publica tie van het rapport voor de ver kiezingen unfair zijn tegenover de tien betrokkenen, omdat die vanwege de komende ontbin ding van het Lagerhuis niet de kans zouden krijgen zich te ver weren. Volgens de oppositiepar tijen echter zou Major het leven van het parlement, dat vandaag zijn laatste zittingsdag heeft, met enkele dagen kunnen rek ken om de commissie de gele genheid te geven het werk af te ronden. De discussies in het La gerhuis ontaardden in een gek kenhuis toen Labour-lijsttrek- ker Tony Blair riep dat Major opnieuw een belofte brak, na melijk de vorig jaar oktober ge dane toezegging om het com missierapport zo snel mogelijk te publiceren. Majors repliek was een persoonlijke aanval op Blair, die volgens de premier een dubbele moraal had geprakti- zeerd vanaf het moment dat hij partijleider werd. Gisteren werd nieuwe munitie voor de verbale oorlog tussen de twee aangeleverd door de parle mentaire commissie voor defen sie In een rapport over het zoge naamde 'Golfsyndroom' wordt twee staatssecretarissen van Defensie verweten niet alles te hebben gedaan om de waarheid over deze ziekte, die duizenden Golfveteranen heeft aangetast, boven tafel te krijgen. GPD (Advertentie) Als veel reist, moet uw auto goed zijn uitgerust. Standaard in de Chrysler Stratus onder meer airco, twee airbags, elektrisch bedienbare ramen en een 2,0 liter 16V motor. Die trouwens ook een heel comfortabele top haalt. Ga voor een proefrit naar de Chrysler dealer. Chr Chrysler Een Palestijnse student gooit een steen tijdens gevechten met Israëlische militairen. foto AP van onze redactie buitenland CAIRO - Egypte heeft gisteren namens de Arabische landen een ontwerpresolutie over de omstreden bouw van een joodse wijk in Oost-Jeruza lem voorgelegd aan de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. De resolutie eist on middellijke stopzetting van de bouwwerkzaamheden in Jebel Abu Ghneim, dat dooi de Israëli's Har Clioina wordt genoemd. Amerikaanse diplomaten lie ten meteen al doorschemeren dat de Verenigde Staten ook deze resolutie tegen de Israëli sche politiek zullen torpede ren. Op 7 maart spraken de VS hun veto uit over een resolutie van de Europese landen die de Israëlische nederzettingenpo litiek in Oost-Jeruzalem scherp veroordeelde. Israëlische militairen hebben gisteren .traangas en rubber kogels gebruikt tegen Pales tijnse studenten die protes teerden tegen de aanleg van de joodse wijk Har Choma. Een demonstrant is met een kogel- wond opgenomen in het zie kenhuis. Dertien anderen moesten behandeld worden voor ademhalingsproblemen. Honderdvijftig studenten van de universiteit van Bethlehem braken door een kordon van* veertig Palestijnse politie mannen heen waarna zij Isra ëlische soldaten bekogelden met stenen en molotov-cock- tails. De militairen openden vanachter barricades het vuur. Een woordvoerder van het leger meldde dat er aan Is raëlische zij de geen gewonden vielen. De militairen bewaken de graftombe van de Bijbelse figuur Rachel op twee kilome ter van de stad Jeruzalem. In de nacht van woensdag op donderdag hebben vijf Joodse families onder bescherming van Israëlische veiligheids mensen, hun intrek genomen in de Arabische wijk Silwan in Oost-Jeruzalem. In de wijk nabij de oude ommuurde bin nenstad wonen 30.000 Pales- tijnen. AFP/RTR van onze redactie buitenland KINSHASA - De Zaïrese president Mobutu heeft gisteren in een poging zijn regime te redden opge roepen tot een staakt-het-vuren in Zaïre. Hij ver klaarde 'alle regionale en internationale vredes pogingen toe te juichen'. Mobutu drong verder aan op de vorming van een nationale raad waarin alle politieke stromingen van het land vertegenwoordigd zijn. De president deed zijn oproep vanaf de Franse zuidkust, waar hij wegens prostaatkanker verblijft. Vandaag keert hij terug naar Zaïre. van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL- Het strafrecht moet in de vijftien lidstaten van de Europese Unie een nationale zaak blijven. De manier waarop in de Europese landen recht wordt gesproken is zo belang rijk voor de nationale identiteit en cultuur, dat ze niet naar 'Brussel' mag worden overgehe veld. Die randvoox-waarde verbindt Nederland aan de hervorming van het Europese justitiebeleid, waarover de Europese ministers van Buitenlandse Zaken aan staande dinsdag in Rome verga deren. De eis betekent dat het Nederlandse drugsbeleid ge vrijwaard blijft tegen dwingen de Europese voorschriften. In een zeventig pagina's tellend document zet het Nederlandse voorzitterschap van de EU.van daag uiteen dat het Europeani- sei-en van het justitiebeleid zijn grenzen kent. Nederland wil al leen op de terreinen van asielpo litiek, migratie, visumzaken en het administratief recht met meerderheid van stemmen be slissen. Tot dusverre worden al le justitiezaken bij unanimiteit geregeld tussen de op dit punt soevereine i'egeringen in de zo geheten 'derde pijler'. De Euro pese instellingen (parlement, commissie, hof) hebben in deze 'pijler' vrijwel niets te vertellen. Nederland heeft de afgelopen drie maanden achter de scher men steun weten te vei"werven voor zijn 'genuanceerde' aan pak van het justitiebeJeid bij de hervorming van het Verdrag van Maastricht. Groot-Brittannië ziet sowieso niets in het opgeven van het vetorecht in justitieza ken, maar ook zwaargewicht Duitsland heeft nu zijn ambities getemperd. Bovendien lijkt Bonn bereid de Nederlandse voorstellen ook in Parijs te bepleiten. „Kohl heeft toegezegd dat hij Chirac onder een koude douche zal zetten", aldus een diplomaat in Brussel. Frankrijk heeft zijn aanvanke lijke voorstel om een echt Euro pese 'justitiesokkel' op te rich ten al voorlopig ingetrokken. De Franse president blijft niet temin vinden dat ook het drugs beleid in Europa geharmoni seerd moet worden, desnoods tegen de wil van één enkele lid staat (lees: Nederland) in. GPD LIMA - De Peruaanse president Alberto Fujimori heeft gisteren ontkend dat zijn regering bereid zou zijn tot vrijlating van ge vangen Tupac Amaru-rebellen. Fujimori reageert daarmee op geruchten als zou hij de Japanse minister van Buitenlandse Za ken gezegd hebben, bereid te zijn tot een compi'omis met de rebellen. Vrijlating van gevan gen medestrijders is de belang rijkste eis van de rebellen die nu al 93 dagen 72 mensen gegijzeld houden in de Japanse ambassa de in Lima. RTR/AFP Onafhankelijk van Mobutu nam de Zaïrese oppo sitiepartij Unie voor Democratie en Sociale Voor uitgang (UDPS) een intiatief om de machtswisse ling in het land politiek te regelen. UDPS-leider Etienne Tshisekedi ziet zich als de voornaamste politicus van de oppositie en hoopt met de rebel len tot een machtsdeling te kunnen komen. Volgens de secretaris-generaal van de UDPS, Adrien Phongo, is er al een delegatie onderweg naar leiderleider Laurent-Désiré Kabila. De UDPS had al informele contacten met de rebel lengroep, die sinds oktober het oosten en zuiden van het land veroverde. AFP/RTR/ANP BERN - Portugal heeft na Zwitserland in de Tweede Wereldoorlog het meeste na zi-goud opgekocht van de Duitsers. Dat blijkt uit een rapport dat de Zwitserse Na tionale Bank (SNB) gisteren in Bern presenteerde. Het rapport van de SNB geeft een gedetailleerd overzicht van alle geldstromen met Duitsland gedurende de Tweede Wereldoorlog. Zwit serland was met 1,224 mil jard Zwitserse frank (prijsni veau van 1940) de grootste afnemer, de Portugese cen trale bank volgde met 214.6 miljoen Zwitserse frank, dat via rekeningen in Bern werd betaald aan Hitiers Reichs- bank. Tijdens cle Tweede We reldoorlog stond vier Zwit serse frank gelijk aan een Amerikaanse dollar. Uit het rapport blijkt verder dat behalve Zwitserland en Portugal ook Zweden (88,2 miljoen Zwitserse frank), Roemenië (51,1 miljoen), Slowakije (23.6 miljoen) en Spanje (7,1 miljoen) goud van cle Duitsers kochten. SNB vice-president Jean- Pierre Roth benadrukte dat de cijfers alleen gelden voor transacties in Zwitserland. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5