Björn de Smit: maf van voetbal Handballers HVSV maken overstap PZC HVV wil smaak van bekerverlies snel wegspoelen sport vrijdag 21 maart 1997 z 29 jong Terneuzens talent ontwikkelt zich bij profclub NAC Theo Platjouw schuwt de rol van favoriet tussen schelde en grens Patrick Verburg optimistisch over toekomst door Maikel Harte TERNEUZEN - De handbalvereniging HVSV doet er alles aan om de handbal sport in Terneuzen weer op de rails te krijgen. De overstap van de afdeling Brabant naar de afdeling Rotterdam zon het handballen bij HVSV in de ko mende jaren weer aantrekkelijker moe ten maken. Maar of dat werkelijk ook zal gebeuren, wordt op de eerstvolgen de algemene ledenvergadering beslist. „Ik verwacht niet dat dat een probleem zal opleveren", zegt Patrick Verburg. Verburg is speler/trainer van het man- nenteam van HVSV en spreekbuis voor alles wat er binnen de vereniging ge beurt. „Ik weet vrijwel zeker dat we volgend jaar in de Rotterdam spelen. We hebben maar' dertig leden, dus ik weet hoe de meesten erover denken." Het was nog niet zo lang geleden on denkbaar dat een ledenvergadering van HVSV (Handbalvereniging Samen Verder) maar uit dertig mensen zou be staan. De Terneuzense vereniging was immers begin jaren negentig met 130 leden nog een toonaangevende club in Zeeland. Er waren twee seniorenteams die op landelijkniveau in de derde divi sie speelden. Bovendien beschikte HVSV over twee juniorenteams, die zelfs de landelijke voorronden van het nationaal kampioenschap haalden. De toekomst leek er voor handballend Terneuzen rooskleurig uit te zien, maar het hep allemaal anders dan voorzien. „We hebbben met een ware leegloop te maken gehad", realiseert Verburg zich. „Het begon eigenlijk met de jeugd die er ineens de brui aan gaf. Er werd zelfs in één keer een heel jeugdteam terug ge trokken. En als er dan senioren stoppen - en je hebt geen aanvulling vanuit de jeugd - dan houd je maar een beperkt groepje over." „Zo is het eigenlijk in bijna heel hand ballend Nederland gegaan", stelt Ver burg vast. „Het handbal - en de team sporten in het algemeen - ligt op z'n gat. Mensen worden steeds individualisti- scher en kiezen daarom voor sporten waarbij ze niet afhankelijk zijn van an deren. Sporten als tennis en badminton hebben een flinke opmars gemaakt. En dat gaat ten koste van handbal. In Zee land weet eigenlijk alleen EMM het hoofd boven water te houden. Een Zeeuwse competitie was vier jaar gele den al niet meer mogelijk. Wij hebben toen besloten om in de. Belgische com petitie te spelen. Regelgeving Drie jaar heeft HVSV dat volgehouden. „We konden niet promoveren en vooral de regelgeving was erg streng", kijkt Verburg terug. Zo moest elk lid een di ploma halen om achter een wedstrijd tafel te mogen zitten. En het geringste foutje op het wedstrijdformulier werd Patrick Verburg van HVSV: „We hebben ditseizoen inBelgië boven verwachting gepresteerd." foto Peter Nicolai met een boete van minstens vijftig gul den bestraft. We kregen aan het begin van dit seizoen van de Belgische bond het aanbod om volldig in de competitie te worden opgenomen, dus met de mo gelijkheid tot promoveren, maar had den inmiddels al besloten om dit sei zoen in Brabant te gaan spelen. Dat aanbod veranderde daar niets aan. Het eerste jaar in Brabant zal ook het laatste zijn, volgens Verburg. „Ja, in Brabant zaten ze, vanwege het reizen naar Zeeuws-Vlaanderen, niet direct op ons te wachten, maar de handbal- bond heeft ze verplicht ons in de com petitie op te nemen. Nu komt de mede deling dat wij nooit zullen kunnen promoveren. We willen daarom de overstap maken naar de afdeling Rot terdam, zodat we wel om promotie kun nen spelen." Met die overstap hoopt Verburg dat een periode van malaise kan worden afge sloten. De 24-jarige Terneuzenaar is optimistisch gestemd. „We hebben dit seizoen eigenlijk gewoon goed gepres teerd. Er was een selectie van twaalf spelers, maar we konden vaak maar net een team op de been brengen. Toch ein digden we - er moet nog één wedstrijd gespeeld worden - waarschijnlijk op de tweede plaats. En onze dames maken eigenlijk een gelijkwaardig seizoen door, maar eindigen vermoedelijk iets lager. Ik zie de toekomst dan ook einde lijk weer wat rooskleuriger in. Die toekomst van HVSV wordt groten deels bepaald door de familie Verburg, die met de club vergroeid lij kt te zijn. In de naam van de vereniging zou één van de V's makkelijk voor Verburg kunnen staan. „Ja, dat wordt ook wel eens gek scherend beweerd", bekent Patrick Verburg. „Zeker toen mijn vader ook nog waar nemend voorzitter was. Hij is normaal trainer van de vrouwen en scheidsrech ter. Mijn broer speelt ook in het eerste en probeert een jeugdplan op te zetten. En mijn moeder speelt bij de vrouwen en doet het wedstrijdsecretariaat." Misschien moet de naam inderdaad maar eens aangepast worden. rinor Peter van Kouteren TERNEUZEN - Drie jaar gele- I jeu verruilde Björn de Smit de foetbalvereniging Terneuzen looi" NAC. Hij werd er omge schoold van spits tot aanvallen- Jemiddenvelder en heeft zich in Breda in alle opzichten goed ontwikkeld. De 17-jarige Ter- I ocuzenaar is een trainingsdier en wil slagen in het profvoetbal. Björn de Smit kent niettemin de netten in het keiharde voetbal- wereldje. „Alleen de sterksten Blijven over", spreekt hij kenne lijk nu al uit ervaring. Hij zegt het eigenlijk achteloos en om een voorbeeld te geven. De Smit mocht in 1994 als twee dejaars B-junior naar NAC, na dat hij er eerst een half seizoen had meegetraind. „Toen ik bij i\TAC kwam, was er één B-elf- lal", vertelt hij. „Maar aan het eind van een seizoen worden er elke keer weer jongens wegge stuurd. De concurrentie is heel groot. Je krijgt met allerlei gas ten te maken. Je ziet ook jongens, die beter kunnen voet ballen; maar 'geen mentaliteit hebben en uiteindelijk weg gaan. Jongens, die twee keer op de bank moesten zitten en stop ten. Sinds ik bij NAC ben, zijn er van mijn leeftijd nog twee jon gens over. Er is een grote schoonmaak gemaakt. In totaal zijn er bij de A's en de B's geloof ik zo'n dertig jongens wegge stuurd. Daar sta je wel even van te kijken als je van Terneuzen komt en weet dat je daar elke week speelde." Hangende pootjes De jonge Terneuzenaar ging bij zijn eigen club altijd een jaar eerder over naar een oudere leeftijdsgroep en speelde zich in dekijker, toen hij voor het eerst bij de B-junioren meedeed. Als ispits pikte hij zijn doelpunten :mee, maar hij geeft toe dat hij het in dat seizoen niet altijd ge makkelijk heeft gehad. „We speelden in de landelijke com petitie tegen bijna allemaal clubs uit Rotterdam en omstre ken. Voetballend en qua snel- jheid kon ik makkelijk mee, maar fysiek had ik het heel zwaar. Hij kent de verhalen dan ook, nadat bekend was geworden dat hijnaar NAC mocht. „Ik speelde Björn de Smit: altijd met de bal, a bij Terneuzen met gasten die het met hun mond heel ver konden brengen. Met Barry van der Hooft, Tom Nieuwelink en Ralf Zegers hoefden we qua bluf voor geen enkele ploeg onder te doen. Ik was zelf altijd heel ti mide. Ik weet dat velen zich af vroegen wat ik bij NAC moest gaan doen. Ik zou wel op han gende pootjes terugkomen, maar ik denk dat ik bewezen heb dat ik kan voetballen. Dat heb ik trouwens nog steeds. Ik wil laten zien dat ik kan voet ballen." Met die gedreven instelling heeft hij de eerste jaren bij een Betaald Voetbal Organisatie doorstaan. Als 17-jarige mag hij tijd zin om te trainen. „Ik ben een niet meer met een bal in^de huis kamer voetballen, maar houdt hij een tennisballetje of een propje aluminiumfolie hoog. „Ik wil altijd voetballen en ik train heel graag. Partijvormen en afwerken op doel. Van trai nen word je beter. Als ik maar één keer in de week heb ge traind, kan ik niet fatsoenlijk voetballen." „Een ander kijkt graag naar te levisie of zit hele dagen achter een Nintendo. Er zijn jongens van mijn leeftijd, die constant in eenkoffieshop achter zo'n tafel voetbalspel staan. Dat vinden ze werelds. Als ik vier keer in de week bij NAC heb getraind, voetbal ik vrijdags en 's zondags trainingsdier." metRemco van Leeuwen. Hij is twee jaar jonger dan ik, maar even gek en kan ook heel lekker voetballen. Ik hoop nog altijd dat hij ook naar NAC mag." Pleeggezin Björn de Smit is maf van voet ballen en wil de kans grijpen die hij krijgt. Hij heeft het MAVO- diploma op zak, studeert sinds september in deeltijd aan een school voor Middelbaar Be roeps Onderwijs in Breda en verblijft doordeweeks in een pleeggezin. „Ik heb geprobeerd om in Terneuzen te blijven, maar dat was een ramp", zegt hij. „Ik maakte huiswerk in de auto en we moesten altijd kei foto Peter Nicolai hard rijden om op tijd te zijn voor de training, ik wil altijd en overal ruim op tijd zijn. Ik heb het één keer meegemaakt dat ik 1 minuut en 22 seconden te laat was. We moesten naar Den Bosch en ik stond er pi-ompt een hele wedstrijd naast. Het ergste was dat ze nog wonnen ook. Dat zal me nooit meer gebeuren. Het heeft er mede toe geleid dat hij ondanks strenge beoorde lingscriteria nog altijd bij NAC voetbalt. Björn de Smit werd er omgeschoold van spits tot aan vallende middenvelder en vol doet op die positie kennelijk aan de verwachtingen. „Ik wilde al tijd net als Van Basten worden, maar als je op een hoger niveau speelt, zie je dat er nog wel dui zend lopen die dat willen. In de spits moet je goed kunnen kop pen, Van de honderd ballen die je krijgt, moet je er 99 kaatsen. Ik dacht dat ik redelijk snel was, maar er lopen op dit niveau spit sen die mij er op'één been uitlo pen. Je moet echt heel goed zijn, wil je op de positieblij ven staan, waarop je bij de amateurs speel de, Ik maakte in het begin best wel doelpunten in de spits, maar was fysiek niet sterk genoeg. Ik ben blij dat ze me op tien hebben gezet. Je bent veel meer aan de bal, je komt veelmeer aan doel gerichte acties toe." Op die positie mag hij al gerui me tijd ruiken aan het grotere werk. De 17-jarige Terneuze naar, die aanvoerder is van NAC Al, speelde met het tweede elf tal van NAC tegen onder meer de reserves van Ajax. „Toen ik vorig jaar bij de A's begon, keek ik op tegen jongens die wel eens met het tweede mochten mee doen. Na de winterstop mocht ik zelf meedoen. Bij Ajax speelden toen onder anderen Litmanen, Dos Santos, Scholten en Grim mee. Dit jaar stonden Dani, Juan, Gabrich, Reuser en Wooter bij Ajax in het veld. Ik stond zelf tegen Rodi Turpijn. Het werd 3-2 voor ons. Edwin Gorter Was man of the match." Mooie meiden „Nu krijg ik elke week speeltijd in het tweede elftal. Aan het eind van het seizoen krijg ik te horen wat NAC met mij van plan is. Ik wacht gewoon af en doe mijn best. Dromen? Nee, dat doe ik niet veel, hooguit van mooie meiden. Als je natuurlijk elke week thuis mag blijven, dan is dat een signaal. Stel dat ik aan het eind van het seizoen weg zou moeten, dan heb ik een mooie tijd gehad. Ilc heb onge looflijk veel geleerd, vooral op voetbaltactisch gebied. Vrijlo- pen, gaten trekken en in men taal opzicht. Als ze hier bij een positiespelletje de bal niet heb ben, dan schoppen ze je benen zowat van onder je lijf. Als j e een goede wedstrijd hebt gespeeld en je de volgende keer niet inzet, word je op je nummer gezet. Nee, bij NAC ben j e niet zo gauw het mannetje. Eigenlijk moet het allemaal nog maar begin nen." door Jan Roovers Johnny Dieleman speelt met AZW op eigen veld tegen kampioens kandidaat Kapelle. foto Charles Strijd door Aector Doorns TERNEUZEN - Voor een aantal Zeeuws-Vlaamse voetbalclubs breekt het uur van de waarheid aan. Terneuzen rest voor zondag tegen Goes (uit) maar één op dracht: winnen. Zo niet, dan mag de club zich nu al opmaken voor de onvermijdelijke terug keer naar de derde klasse. In Zeeuws-Vlaanderen wordt - in dat verband - trouwens al lang weer gesproken over de hereni ging van Axel, HW'24 en Ter neuzen in één klasse... Axel is al verzekerd van behoud in de derde klasse, maar dat neemt niet weg dat de ploeg zijn sportieve plicht tegen Zierikzee wil vervullen. En HW'24, dins dagavond zo verrassend uit de beker gespeeld door Zierikzee, weet zich zondag bij een over winning in en tegen Bi'eskens kampioen van de vierde klasse. In het zaterdagvoetbal krijgt tweedeklasser AZW, dat af stand moet nemen van de der-de degradatieplaats, de kersverse periodewinnaar Kapelle op be zoek. Zaamslag (uit tegen Meeuwen) heeft zich al neerge legd bij de degradatie in de der de klasse en Terneuzense Boys rekent nog altijd op een misstap van koploper SNKWK. Zelf speelt de ploeg van trainer Jaap Goossen een thuiswedstrijd te gen het altijd lastige Wemeldin ge. Terneuzen In de vier thuiswedstrijden na de winterstop behaalde Terneu zen slechts één punt (tegen MOC'17). Er ï'ust dit seizoen kennelijk een énorme last op de schoudex's van de spelers om voor het eigen publiek te moeten presteren. Wellicht komt de uit wedstrijd tegen Goes daarom niet slecht uit. Beide clubs kun nen de punten goed gebi'uiken. Goes doet nog volop mee in de titelstrijd. Het programma voor de tweede seizoenhelft - met heel veel thuiswedstrijden - leek juist zo voordelig voor de Ter- neuzenai-en, maar het tegen overgestelde blijkt tot nu toe het geval-te zijn. Het vertrouwen is er na het (aanvallend) falen te gen Rood Wit niet beter op ge worden. Vorig jaar behoorde Terneuzen met 44 doelpunten - achter kampioen Zwaluw - tot de pro ductiefste ploeg van de tweede klasse. Nu zit Terneuzen precies op één doelpunt gemiddeld per wedstrijd: zestien doelpunten in zestien wedstrijden. Tom Nieu welink is topscorer met vier treffers. De jonge aanvaller zag zijn rode kaart tegen NO AD overigens omgezet in een gele kaai*t. Routinier Mare de Kunder over de confrontatie met Goes: „Het zal lastig wox-den, want Terneu zen is alleen gebaat bij driepun ten." BaiTy van der Hooft keert na zijn schorsing tei-ug bij de se lectie. Gei-ard Maas (enkel) en Pati-ick de Meijer (knie-opera tie) komen dit seizoen niet meer in actie. Axel Axel kent al lang geen zorgen meer. Zondag komt degradatie kandidaat Zierikzee n§ar het Axelse bos. Een peilodetitel en een tweede plaats zijn voor de ploeg van trainer'Rinus Zegers een utopie geworden. „Maai-", zegt Patx'ick Dankaai't „we moeten nog wel zo hoog moge lijk zien te eindigen. Tegen Um- tas hebben we slecht gespeeld en daairna is het spel niet verbe terd." Dankaai't kon door zijn studie weinig ti-ainen en daardoor ook geen basisplaats claimen. Zon dag schoot de 27-jarige midden velder zijn ploeg bijna naar de winst tegen Vlissingen. De pro ductie laat de laatste wedstrij den te wensen ovei'. „Elk jaar heeft Axel met een terugval te kampen. Dat mag niet te lang duren. De druk is er niet meer, maar Zierikzee zal niets cadeau krijgen", zegt Dankaart. Danny Pauwels is bij Axel nog ge schorst. Rinus Zegers, die Zierikzee deze week in Hulst aan het werk zag: „Ik weet nog niet zo zeker of de ze ploeg wel zal degraderen. Ze maakten op mij een heel gedre ven indruk: heel beweeglijk, met veel spelers die snel en ver- ï'assend voor de goal opdoken. Op mij heeft Zierikzee meer in druk gemaakt dan Vlissingen." AZW Zatei'dag tweedeklasser AZW krijgt morgen op eigen veld te gen Kapelle, na het recente vei~- lies tegen koploper Arnemui- den, weer te maken met een titelkandidaat. Kapelle verloor de eerste vijf competitieduels, maar zette daarna een indruk wekkende sei'ie neef. Het pi'o- ductieve Kapelle wordt een moeilijke klus voor AZVV. Dat realiseert ook Johnny Dieleman zich. De 26-jarige doelman: „Alleen met een ovei'winning ben ik tevreden, maar dan zul len we de kansen beter moeten benutten. Voetballend moeten we voor geen enkele tegenstan der onder doen." Dieleman vindt dat AZW ui t de volgende drie wedstrijden ten minste zes punten moet halen. Hij heeft daar alle vertrouwen in. „Er woi'den genoeg kansen gecreëerd, maar we missen al leen nog de scherpte voor de goal. Dat is nu net het vei'schil met de bovenste ploegen." Marco Bolleman wacht een schorsing. Voor de rest is de se lectie compleet. Terneuzense Boys Leon Goosseix hoopt morgen te gen Wemeldinge (thuis) op net zoveel kansen als tegen Zaamslag. Met dat verschil dat Terneuzense Boys zijn tegen stander sneller op een achtei'- stand behoort te zetten. De 19- jarige aanvaller, die geen spijt heeft van zijn overgang van Hoek naar Terneuzense Boys, vindt dat er ten opzichte van de uitwedstrijd tegen Wemeldinge wat goed valt te maken. „In Wemeldinge speelden we onze slechtste wedstrijd van het seizoen. Het is een stugge ploeg, maar wij hebben voetballend meer in huis. Maar tegen Zaamslag duurde het ook lang voordat we scooi'den." Goossen weet van Wemeldinge dat ze vanuit een verdedigende stel ling via hun spitsen op de coun ter loeren. Texmeuzense Boys kent geen zorgen over de selectie. Ook doelman Ronald Gort, die tegen Zaamslag geblesseei'd was, is weer van de paitij. „We hebben een brede selectie. In feite zijn de bankzittei'S gelijkwaardig aan de basisspelers", meent Goossen, die tenminste op een ldeine ovei'winning ï'ekent. Zaamslag Voor Zaamslag is het doek ge vallen. Spits JeiTy van Toor zei na Terneuzense Boys: „Het is gewoon gebeurd voor ons." Zelfs een wonder kan Zaamslag niet meer redden. De aanvaller heeft er een verklai'ing voor „De concurrenten pakken steeds meer punten. Dat is voor ons al lang geleden." Het was bij Zaamslag dit seizoen droevig gesteld met de selectie. Spelers vielen om de haverklap weg. Van Toor stelt vast dat er nooit is is gespeeld met het team dat Zaamslag voor ogen stond. Morgen, in de uitwedstrijd te gen Meeuwen, zijn Ko Ruijten- burg, Peter Dees en Ronald Dekker door blessures twijfel achtig. Van Toor hoopt het sei zoen met Zaamslag nog redelijk af te sluiten. Vierde klasse HW'24 werd vorige week nog dwai's gezeten door Sluiskil, zondag heeft de ploeg van trai ner Ko Stoutjesdijk het kampi oenschap voor het grijpen. Dan moet er wel gewonnen worden van Breskens, de nummer twee op de ranglijst. Sluiskil, dat ex- relatief beter voor staat dan Breskens, speelt een thuiswed- stx'ijd tegen Koewacht. Een andere interessante streek- derby is Vogelwaax'de-Steen. IJ- zendijke kan zichzélf en andere Zeeuws-Vlaamse clubs een dienst bewijzen door op eigen veld Luctor te verslaan. Dat geldt ook voor Philippine, dat thuis tegen Domburg speelt. AXEL - Een slechte generale, een goede uitvoering. Theo Platjouw heeft er zo zijn twijfels over of dat ook voor hem op gaat. Insiders weten dat de Ax else biljarter, die dit weekeinde iiiEede titelverdediger is iix het kampioenschap topklasse bandstoten, voor de start van een toernooi niet zelden excuses aandraagt om zich in te dekken. Voor dit treffen met de regionale toppers heeft hij enig recht van spreken. De oogkwaal, die een gedwon gen 'stille' pex-iode veroorzaak te, stond een goede voorberei ding in de weg. Hoezeer zijn spel daardoor is beïnvloed werd deze week duidelijk in de Zeeuws- Vlaamse teamcompetitie band- stoten. Theo Platjouw is daarin gastspeler van de vereqiging KOT uit Tex-neuzen. In zijn par tij bleef Platjouw ver beneden zijn moyenne. „Ik kan de concentratie gewoon niet opbx'engen die nodig is om goed te presteren. Het kan na tuurlijk niet zo zijn dat ik het spelletje helemaal verleerd ben, inaar het gaat niet zoals ik wil", keek Platjouw na de nederlaag rnet een ondermaats moyenne van amper drie vooruit. Hij vond overigens ook het club lokaal van KOT (het Racketcen trum Tei'neuzen) niet de ideale omgeving om de achterstand in Wedstrijdritme in te lopen. Kei harde muziek, lawaaierige poolbiljarters en nog' een aantal storende elementen vormen in derdaad niet direct een decoi', waarin goede prestaties tot stand kunnen komen. Voor Platjouw dus geen prolon gatie van zijn titel? Maar wie wordt zijn opvolger dan? „Ze kunnen het allemaal winnen, behalve ik dan", luidt Platjouws voorspelling. Theo Platjouw: ik ga dit kampi oenschap zeker niet winnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 47