Plan voor inzet stadswachten Rijkswaterstaat vervangt radarkasten langs de N59 PZC Bejaarden De Wieken 'geëvacueerd' Provincie aast op lap grond oude school Dorpshuis Bruinisse wordt trouwlocatie Commissie steunt oprichting platform landbouw-natuur Boomplantdag geen feest voor ouderen RPF doet in 1998 ook in Reimerswaal mee aan verkiezingen zeeland s14 Fikse schade bij uitslaande brand ROC-Zeeland naar Bessestraat Vrachtwagen raakt van weg Agent betrapt inbreker Duo vast wegens mishandeling Gemeente: surveillanten kunnen taken politie ontlasten weekenddiensten vrijdag 21 maart 1997 OUDELANDE - Een uitslaande brand donderdagavond in een woonhuis even buiten Oudelande heeft flinke schade ver oorzaakt. De vier bewoners zochten tijdig een veilig heenko men. Niemand raakte gewond. Over de oorzaak viel gister avond nog weinig te zeggen. De brand in de vrijstaande woning aan de Everingseweg be gon rond half tien. Het vuur ontwikkelde zich in de schoor steen, Op het moment dat de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds uit het dak. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur zich veel verder verspreidde. Een deel van de zol der brandde uit. Ook was sprake van roet- en waterschade. De brandweergroepen van Baarland en Ovezande verleenden bijstand met twee wagens. Bij het bluswerk waren ongeveer achttien brandweerlieden betrokken. GOES - Het ROC-Zeeland wil een nieuw onderwijsinstituut bouwen aan Bessestraat in Goes-Zuid. In het ROC zijn scho len voor beroepsonderwij s en volwasseneneducatie Ter Welle Oosterschelde College, Zeeland College en Zeeuws Instituut Zorgopleidingen opgegaan. Deze vier zijn nu nog op verschil lende plaatsen gevestigd. Het bestuur wil echter ze samenbal- lenop één locatie. De keus is gevallen op de Bessestraat. Op de beoogde plaats staan nu nog voormalige gebouwen van Ter Welle, die worden gebruikt door het Buys Ballot College. Deze scholengemeen schap heeft de VBO-tak van Ter Welle onder zijn hoede geno men. Verder bevinden zich er de openbare basisschool De Zuidwesthoek en een gemeentelijk gymnastieklokaal. De VBO-afcleling verkast op termijn naar de nieuwbouw aan de 's-Heer Elsdorpweg, waarna de panden kunnen worden ge sloopt. Voor de basisschool en het gymlokaal moeten nog op lossingen worden gevonden. Het college komt in oktober met een voorstel over de huisvesting van de Zuidwesthoek. SINT-MAARTENSDIJK - Door een van de weg geraaide vrachtwagen is de provinciale weg bij Sint-Maartensdijk donderdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur gestremd geweest voor alle verkeer. Een kraan had de hele weg nodig om de vrachtwagen weer op het asfalt te zetten. Het verkeer werd omgeleid via Scherpenisse. De 46-jarige vrachtwagenchauf feur uit Oudenbosch reed in de richting Scherpenisse en raak te na de bocht van Rinses door onbekende oorzaak in de rech- terberm. Zijn voertuig bleef half op de dijk hangen. De bestuurder kwam met de schrik vrijEen takelbedrijf uit Ber gen op Zoom zorgde ervoor dat hij in de loop van de middag zijn weg kon vervolgen. VLISSINGEN - Een agent die donderdagochtend op zijn fiets op weg was naar zijn werk, heeft in de Lange Zelke in Vlissin- gen een inbreker op heterdaad betrapt. De agent zag een man door een gebroken deurruit een winkel uitlopen met een paar dozen met bouwpakketten in zijn armen. De politieagent re kende de inbreker, een 27-jarige man uit Vlissingen, in. De man wordt verdacht van meerdere feiten. VLISSINGEN - Een 3 6-jarige man uit Amemuiden en een 41- j arige man uit Vlissingen zijn donderdagmorgen in Vlissingen aangehouden op verdenking van mishandeling van een 3 9-ja- rige VÜssinger. Dat zou woensdagnacht in Vlissingen zijn ge beurd. De Vlissinger liep daarbij onder meer kaakletsel op en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De aanleiding voor de mishandeling zou in de relatiesfeer liggen. De aange houden mannen zijn in verzekering gesteld. Voor een dag hadden de bewoners eens een heel ander uitzicht. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Zestig bewoners en 24 personeelsleden van het Zierikzeese zorgcentrum De Wieken werden donderdag 'geëva cueerd' naar sportcentrum Onderdak. Aanleiding waren de luid ruchtige werkzaamheden in het zorgcentrum, waar een tweede lift wordt aangebracht. Daarvoor moest een deel van de beton nen vloeren worden doorgezaagd. Volgens directeur P. D. Markesteijn beschouwden de meeste ou deren het verblijf in het sportcentrum als een uitje. ,,Het is geen pretje om de herrie van de verbouwing aan te horen. En het was hartstikke gezellig." De Wieken had voor voldoende amusement gezorgd. Zo konden de ouderen spelletjes doen en luisteren naar een organist met een Hammond-orgeltje. De brandweer heeft de tijdelijke verhuizing van de ouderen be geleid. Volgens Markesteijn wordt de inzet van het korps be schouwd als een brandweeroefening. „Het is heel fijn dat ze zo'n ontruiming hebben kunnen uitproberen. Als er geen reden voor is, ga je ouderen niet verplaatsen. Die reden was ernu wel." Tegen het eind van de middag zijn de ouderen weer terugge bracht naar het zorgcentrum. Vandaag, vrijdag, wordt het sloop werk afgerond en kan de aanleg van de lift beginnen. Mar kesteijn verwacht dat deze werkzaamheden niet meer voor veel overlast zorgen. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - De commissie Algemeen Bestuur van de pro vincie Zeeland behandelt maandag het instellen van een haalbaarheidsonderzoek naar nieuwbouw op de plek van de voormalige dependance van de Stedelijke Scholengemeen schap aan de Sint Pieterstraat in Middelburg. De gemeente Middelburg heeft de pi'ovincie de locatie aange boden. De provincie, die streeft naar een centrale huisvesting, heeft grote interesse in de lap grond in de nabije omgeving van het provinciehuis, maar het is niet duidelijk is of het plan fi nancieel haalbaar is. De kosten voor de nieuwbouw worden geschat op 30 miljoen. Wel rekenen Gedeputeerde Sta ten op 6 miljoen extra door de verkoop van het gebouw aan het Groenewoud. De jaarlijkse las ten zouden dan neerkomen op 2,4 miljoen gulden. In de huidi ge begroting en meerjarenra ming is geen rekening gehouden met dergelijke grote investerin gen. Nog voor 1 april wil de gemeen te Middelburg antwoord van de provincie. Dan begint de ge meente met de sloop van de ach terliggende panden. De gevel blijft behouden. Daarin wordt een poort gemaakt voor de ont sluiting van het terrein. Als de provincie niets doet met het ter rein zijn er plannen om achter de gevel appartementen te bou wen. van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland over weegt stadswachten aan te stel len die de taken van de politie kunnen ontlasten. Dat zegt bur gemeester J. J. P. M. Asselbergs in een toelichting op de startno titie 'integraal veiligheidsbe leid'. De stadswachten, die bij voorbeeld worden ingevuld door 'Melkertbanen', kunnen 'eenvoudige surveillancetaken' vervullen. Daarnaast krijgen ze een aanspreekfunctie. Assel bergs verwacht niet dat de stadswachten dit jaar al worden aangesteld. „Er hangt natuur lijk ook een prijskaartje aan. Een budget is er nog niet voor uitgetrokken." De stadswachten kunnen wor den ingezet in plaatsen als Renesse of Zierikzee. Een uit voerige inventaiïsatie naar de onveiligheid in de kernen moet duidelijk maken waar behoefte is aan dergelijke surveillanten. Behalve de politie worden voor de inventarisatie diverse in stanties benaderd, zoals de stichting Welzijn Ouderen, Slachtofferhulp, de Vrouwen adviescommissie, het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs, dorpsraden en de stichting Jeugd. Hierbij gaat het overigens niet alleen om (kleine) criminaliteit, maar ook om bij voorbeeld verkeersveiligheid. „Een integraal beleid vraagt om een andere mentaliteit", ver klaart Asselbergs. „Dat bete kent bijvoorbeeld dat bij nieuwbouw wordt gezorgd voor een veilige ontsluiting en dat re kening wordt gehouden met de hoogte van de beplanting, om te voorkomen dat enge plekken ontstaan." De gemeente heeft een korte in ventarisatie gehouden van het veiligheidsbeleid van de voor malige zes gemeenten. Daaruit blijkt bijvoorbeeld dat de on veiligheid in Duiveland zich be perkte tot het verkeer. Ook in Brouwershaven was dit het grootste probleem, samen met een relatief hoog aantal auto inbraken. Bruinisse kent open- bare-ordeproblemen in en rond AquaDelta en jeugdsoos De Pul. De recreatie-overlast in Mid- denschouwen concentreerde zich tot vorig jaar rond het in middels afgesloten 'tunneltje'. In Zierikzee zorgen cafés en rondhangende jongeren voor overlast en onveiligheidsgevoe lens. In de voormalige gemeente Westerschouwen voert de recre- atiecriminaliteit de boventoon. Deze gemeente zette in 1995 bij wijze van proef al stadswachten in. Het project werd gedeeltelijk gesubsidieerd door het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Toen het ministerie een jaar la ter de bijdrage stopte, besloot de gemeente geen stadswachten meer in te zetten. In plaats daar van kregen parkeercontroleurs een toezichthoudende taak. De startnotitie over het veilig heidsbeleid wordt dinsdag 2 april besproken in de commissie Algemene Interne Zaken. De bijeenkomst vindt plaats in het stadhuis van Brouwershaven en begint om 19.30 uur. van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Bruse bruidspa ren kunnen zich binnenkort in hun eigen woonplaats in de echt laten verbinden. Het college van B en W heel't het dorpshuis in Bruinisse aangewezen als mo gelijke trouwlocatie. Aanlei ding was een verzoek van de ge meenteraad een geschikte plek te zoeken om huwelijken te vol trekken in het oostelijk deel van de gemeente. Het collegevoor stel wordt dinsdag 1 april be sproken in de commissie exter ne contacten. Het dorpshuis heeft de voorkeur van het college, omdat deze lo catie altijd beschikbaar is en de kosten beperkt zijn. Het aanbod van rederij De Veerman om zijn 'salonboot' te gebruiken, wil het college afslaan. „De mogelijk heden van de boot zijn beperkt. De beschikbaarheid is afhanke lijk van te veel factoren", vindt burgemeester J. J. P. M. Assel bergs. „Windkracht zeven op de trouwdatum geeft grote proble men." Het dorpshuis in Bruinisse wordt de vierde trouwlocatie op Schouwen-Duiveland. Trouw lustigen kunnen eveneens terecht in de voormalige stad huizen van Zierikzee en Brou wershaven en in Slot Moermond in Renesse. Aan de orde komt verder het voorstel gemeentelijke service punten in te stellen in Bruinisse en Westerschouwen en een in formatiebalie in het stadhuis in Brouwershaven. De twee servi cepunten worden mogelijk ge huisvest in een dienstverlenend bedrijf. „Gedacht wordt aan een bank, in verband met de vei ligheidsvoorzieningen die no dig zijn voor de uitgifte van pas poorten en rijbewijzen", licht Asselbergs toe. De inrichting kost vijftienduizend gulden per servicepunt. De exploitatiekos ten worden geraamd op maxi maal twintigduizend gulden per servicepunt per jaar. De commissie bespreekt tijdens deze bijeenkomst tevens de eer ste gemeentebegroting. De ver gadering wordt gehouden in het stadhuis van Brouwershaven en begint om 19.30 uur. van onze versLaggever Herre Stegenga KERKWERVE - De landinrich tingscommissie Schouwen- Oost stemt in met het plan om een platform landbouw-natuur op te richten voor het gebied. Voorzitter wordt A P. de Haan, die tevens de landinrichtings commissie voorzit. Dit werd donderdagmiddag besloten tij dens een vergadering van de commissie. Het secretariaat van het platform, dat zal bestaan uit zeven of acht personen uit de landbouw- en natuursector, wordt gevoerd door de Dienst Landelijk Gebied in Goes. Het idee een platform op te rich ten werd vorig jaar december geopperd tijdens de kerndia- loog. Zo'n tachtig belangstel lenden droegen bij die gelegenheid ideeën aan over de herinrichting van Schouwen- Oost. De afstemming tussen landbouw en natuur is één van de knelpunten in het gebied. Zo zijn agrariërs bang dat de uit voering van Plan Tureluur - de ontwikkeling van een brak 'oer- moeras' langs de Oosterschelde- kust - problemen oplevert met zoute kwel, ganzen en distels. De leden van het platform krij gen een adviesfunctie bij de uit werking van het natuurontwik kelingsplan en kunnen lopende acties als het kwelonderzoek en de ganzen-inventarisatie bege leiden. Verder moet het plat form een aanspreekpunt worden voor bewoners van Schouwen-Oost, aldus secreta ris Ward de Meulemeester van de landinrichtingscommissie.. Eén van de leden, T. Kramer, be nadrukte dat er geen onduide lijkheden mogen bestaan over het takenpakket. „We moeten voorkomen dat er straks twee landinrichtingscommissies zijn." De visie van P, de Koeijer sloot hier nauw op aan. „Het is te vrij blijvend om alleen maar bij el kaar op excursie te gaan." De,vernielde radarkasten maken binnenkort plaats voor kasten die beter bestand zijn tegen vandalisme. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Rijkswater staat heeft nieuwe radarkas ten besteld voor de snel heidscontroles op de N59 op Schouwen-Duiveland. Ze zijn steviger en dus beter bestand tegen vandalisme, aldus hoofd A van der Zeijst van Dienst- kring Noord- en Midden-Zee land. Ook bestaan plannen om het aantal kasten op Schou wen-Duiveland uit te breiden „Maar dat gebeurt dit jaar niet meer", zegt W. Dek, snel heidscoördinator van het poli tiedistrict Oosterscheldebek- ken. De zes kasten zijn ongeveer een jaar geleden geplaatst. Tot grote ontevredenheid van de bevolking, zo bleek onder meer tijdens inspx'aakbijeen komsten van Rijkswaterstaat over de verkeerssituatie op de N59. Het ongenoegen werd niet alleen in wooi'den maar ook in. daden omgezet; de fo tokastjes werden stelselmatig vernield of zelfs in de sloot ge gooid. Dek: „De laatste tijd hebben we de fotokasten niet meer geiepareei'd, omdat ex- plannen bestonden om nieuwe aan te schaffen." De order is inmiddels de deur uit en de kasten worden, vol gens Dek, binnen enkele we ken geïnstalleerd. Ze komen op dezelfde plek als de huidige fotokasten. De nieuwe aan winsten hebben hun waax'de x-eeds bewezen op Walcheren, waar ze enige tijd met succes hebben proefgedraaid. Naast een steviger omhulsel over treffen ze hun voorgangex-s ook op andere punten, laat Dek weten. Zo zijn de kasten beter beschex-md tegen vocht en la ten ze het flitslicht van de foto apparatuur niet terugkaatsen. Ondanks de vernielingen heeft de snelheidsmaatregel wel resultaat. Steeds meer auto mobilisten houden zich aan de maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur. Voor groter succes zoi'gt echter de 'doelge richte actie' op het traject Middelburg-stormvloedke- ring-Bminisse, meldt Dek. Een actie waarbij méér dan al leen maar fotokasten in de strijd wordt gewox-pen. Dek: „Dat werkt pas echt goed." van onze verslaggever SAS VAN GENT - De boomfeestdag heeft Westdorpse bejaarden en gehandicapten een kater opgeleverd. In de Lindenlaan, vlakbij be jaardentehuis 't Verlaet en aanleuncomplex De Witte Leeuw, heeft de gemeente deze week weliswaar prachtige sierkersen geplant, maar de bomen blokkeren de vrije doorgang voor rolstoelers en voetgangers. „Gehandicapten in rolstoelen en slecht ter been zijnde oudere men sen kunnen van zijn leven niet op de stoep die bomen passeren. Het is ook wel ex-g x-aar om die siex-kersen midden op het trottoir te zet ten", fulmineerde M. Hemelsoet-de Jaeger (Gexneentebelangen Groot Sas) donderolagavond tijdens de vex-gadexïng van de commis sie welzijn. Hemelsoet benadrukte dat vóór de tegels weer wox-den terugge plaatst de sierkersen meer naar de straatkant moeten wox-den gezet. Wethouder R. de Mul beloofdedat hij vandaag, vrijdag, dix-ect ter plaatse gaat kijken om daarna passende maatregelen te nemen. KRUININGEN - De Reforma torische Politieke Federatie (RPF) gaat volgend jaar in Rei- merswaal meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen. De partij denkt één a twee raadsze- tels in de wacht te kunnen sle pen. De federatie baseex-t die verwachting op de Reimers- waalse uitslagen bij de laatste landelijke verkiezingen. RPF- fractievoorzitter in de Tweede Kamer L. van Dijke spreekt vanavond, vrijdagavond, in Yerseke tijdens de oprichtings vergadering van de RPF-kies- vereniging Reixnerswaal. Het RPF-Zeeland nam het initi atief voor de nieuwe kiesvex-eni- ging. Volgens voorlopig be stuurslid A Jumelet uit Yerseke gebeurt dat niet uit onvrede met de politiek in Reimerswaal. „We constateren dat bij de vorige parlementsvei'kiezingen nogal wat Reimerswaalse kiezers op de RPF hebben gestemd. Met nog rxxim een jaar te gaan lijkt de tijd ons daarom rijp om een be gin temaken." Leden In Reimerswaal telt de partij op dit moment 27 leden. Wie het ge zicht wordt van de nieuwe afde ling staat nog niet vast. Voox-ne- men is dit najaar een kieslijst samen te stellen, De RPF lijkt in Reimex-swaal voox-al een bedreiging voor CDA 22 en 23 maart 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111)401480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111)461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Ooster- land, tel. (0111) 641280. Tandartsen: R.C. Schoots-Boersma, Ring 19, Burgh-Haamstede, tel. 0111- 652930. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. Wonder- gem, Zonnemaire, tel. (0111) 412180. Spreekuurzat. 13-13.30 uur, Molen straat 26, Bruinisse. en SGP, fracties die nu met res pectievelijk vier en zes leden ruim vertegenwoordigd zijn in de raad. „Wij zitten ergens tus sen die partijen in", aldus Jume let die echter ook niet uitsluit dat Reimerswaalse RPF-stem- men naar bijvoorbeeld de WD zijn gegaan. Hij kan zich voor stellen dat de RPF kiezers trekt die de SGP te behoudend vinden en die in het CDA te weinig te rugvinden van een christelijke identiteit. Ander gezicht Volgens het voorlopig bestuurs lid zal de RPF zeker een ander gezicht laten zien in de Reimers waalse politiek. Hij refereert aan de discussie enkele jaren te rug over plannen voor een race- circui t ten oosten van het Schel- de-Rijnkanaal. Een circuit dat er overigens nooit kwam. Het CDA ging destijds akkoord met een onderzoek naar de haal baarheid, weet Jumelet. „Wij zouden zeker tegen hebben ge stemd. Op zo'n moment is het mogelijk je christelijke identi teit tot uitdrukking te brengen," Volgens Jumelet is het er de fe deratie echter niet om te doen kiezers af te snoepen van andere pairtijen. „We willen op een con structieve manier samenwer ken." De RPF-vergadering in dorps huis De Zaete te Yerseke begint 20,00 uur. Landelijk fractie voorzitter Van Dijke zal enkele actuele politieke problemen aanstippen. van onze verslaggever Marten de Jongh

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 42