Directeur fraudeert veel meer TBS-arrest Hoge Raad jaagt staat op kosten Gebruikers softdrugs komen vaker bij hulpverlener terecht Honderden eenden los op rijksweg Al Politiek slijpt messen voor discussie over toekomst luchtvaart Ondanks lof toch eis van vier jaar tegen top vervalser Schoolhulp inzet ruzie Netelenbos en Kamer binnenland personeel terughoudender Ontslagen Akzo Delfzijl Veiligheid discotheken slecht Pinkpop gaat toch door Winkelier krijgt heroïne cadeau Koopavond bij de notaris Van den Brink betaalt schuld af Elektriciteit uit olifantsgras Nieuwe kaart Nederland 2005 File van dertigduizend dropauto's Geluk bij een ongeluk van onze redactie binnenland APELDOORN - Honderden voor de slacht bestemde eenden ge noten gisterochtend van een korte vrijheid toen ze ter hoogte van Apeldoorn langs de Al in de berm belandden na een ongeval tus sen twee vrachtwagens. De clieren zochten een rustig plekje op het talud. Na verloop van tijd haalden medewerkers van eendenslachterij Tomassen uit Ermelo de vogels weg van hun rustplaats. De vrachtwagen met eenden,-die onderweg was van Deventer naar de slachterij in Ermelo, werd door nog onbekende oorzaak aangereden door de bestuurder van een tankauto. Bij de botsing vonden vele dieren onmiddellijk de dood. Als gevolg van de aan rijding ontstonden er kilometers lange files op de Al. Het ver keer in de ochtendspits ondervond gisteren in algemene zin veel hinder van ongevallen. De langste file stond tussen Den Haag en Schiphol; veertig kilometer. De verkeersellende voor de Schip- holtunnel vanuit de richting Den Haag ontstond toen een vrachtauto omstreeks half zeven een lading slib verloor. De smurrie blokkeerde drie van de vier rijstroken. Het kostte de brandweer enkele uren om het wegdek schoon te spuiten. De gevolgen 'waren desastreus voor de gehaaste forens. Tussen Den Haag en Schiphol stond het verkeer over de hele lengte van veertig kilometer muurvast. Op de A44, Wassenaar richting" Am sterdam stond elf kilometer file. Ook het verkeer op de aanvoer- wegen liep finaal in het honderd. ANP vrijdag 21 maart 1997 foto Bert Koops/GPD van onze verslaggever Fred van Essen DEN HAAG - De bedragen die werknemers van Nederlandse bedrijven stelen van hun werk gever worden steeds hoger. Maar het aantal gevallen van diefstal neemt nauwelijks toe, zo blijkt uit een onderzoek van accountantskantoor KPMG. In veel gevallen zijn het de direc teuren die zich schuldig maken aan de fraude. Het gemiddelde fraudebedrag steeg het afgelopen jaar tot 42.0 0 0, tegen gemiddeld 36.500 'gulden in 1995. De verwachting van de bedrijf s- directies, dat zij in de toekomst veel vaker te maken zullen krij gen met frauderende medewer kers, lijkt daardoor niet gestaafd. De directeuren ver wachten zo'n stijging 'als gevolg van de vervaging van normen en .waarden in de samenleving'. Getalsmatig is die trend niet te DELFZIJL - Vakbonden zijn bang" voor het verlies van hon derden banen bij de Akzo-vesti- gingin Delfzijl. Volgens de bonden bereidt het concern een reorganisatie voor om de vestiging in de Groninger stad winstgevender te laten kaaien. Akzo erkent dat er 'sprake is van een efficiency-on- derzoek, maar stelt dat niet dui delijk is of de uitkomst hiervan zal leiden tot ontslagen. De Industriebond FNV eiste gis teren van de chemiereus dat die de CAO-afspraak over invoe ring van de 3 6-urige werkweek nakomt. De FNV wil maandag, als het onderwerp weer ter spra ke komt, 'absolute duidelijk heid' van Akzo.ANP zien in het onderzoek van KP MG. De directies zelf lij ken wei nig kordaat op te treden tegen de door hen gesignaleerde normvervaging: slechts 32 pro cent stapt naar de politie en minder dan de helft ontslaat de schuldige medewerker. Moge lijk komt dat doordat het in veel gevallen de directieleden zelf zijn die hebben gefraudeerd. Na inkopers die te duur inkopen staan 'directiefraude metprivé- leveringen' en 'directiefraude met declaraties' op de tweede en derde plaats in de 'fraude top vijf' van KPMG. De horeca en detailhandel zijn uitzonderin gen en laten in 60 procent van de gevallen proces verbaal opma ken en sturen in negen van de tien gevallen de betrokken werknemer de laan uit. Grote bedrijven Uit de cijfers blijkt dat grote on dernemingen vaker te kampen hebben met stelende, verduiste rende en frauderende werkne mers dan kleine. Van de bedrij ven met meer dan honderd werknemers is bijna cle helft het slachtoffer van diefstal uit de ei gen gelederen. Van de kleinere bedrijven is dat veel minder, waardoor het gemiddelde uit komt op ongeveer een kwart. Behalve om valse declaraties en te duur inkopen worden ook on terechte ziekmeldingen meege teld en het expres beschadigen van spullen om die vervolgens tegen een vriendenprijsje te ver kopen. Te veel vertrouwen in de werk nemers en te weinig controle zijn volgens KPMG schuld van het frauduleuze gedrag. KPMG signaleert dat banken en verze keraars 'slechts' bij een van elke drie nieuwe werknemers de an tecedenten natrekt. Ondanks het lage aangifte-percentage vindt KPMG dat steeds minder bedihjven de eigen problemen toedekken. GPD van onze verslaggever Koos van Wees DEN HAAG - Als de felheid waarmee Kamerleden elkaar gisteren bejegenden maatge vend wordt voor de discussie over een tweede nationale luchthaven, staat ons land nog heel wat te wachten. Tijdens een kort debat over de vraag of vier maanden niet wat erg kort is voor een brede maatschappelij ke discussie over de toekomst van de luchtvaart, vlogen de fractiewoordvoerders elkaar al stevig in de haren. Met name GroenLinks-woord- voerder Rosenmöller moest het ontgelden. Samen met de PvdA- 'erVan Gij zei pleitte hij vooreen verlenging van de discussie met. enkele maanden. Daardoor kunnen onderzoeken die nu lo pen naar effecten op onder an dere economie en milieu nog een rol spelen in die discussie. Ook kunnen veel meer mensen be trokken worden bij het debat, door Rosenmöller nu nog 'een bobo-debat' genoemd. WD-woordvoerder Te Veldhuis reageerde als door een adder ge beten. ,,U wilt er een verkie- DEN HAAG - Het is droevig gesteld met de veiligheid in dis cotheken. Slechts weinig gelegenheden zijn goed voorbereid op noodsituaties als brand of vechtpartijen, wanneer het be zoek massaal naarbuiten wil. Vluchtwegen zijn vaak moeilijk begaanbaar door tijdelijke opslag. Dat blijkt uit een gisteren gepresenteerd onderzoek door de Consumentenbond onder achttien grote discotheken, in sa menwerking met het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrijding. Overigens is de situatie in Zeeuwse disco's niet onder de loep genomen, ANP LANDGRAAF - Als de milieuvergunning voor Pinkpop 1997 vanwege klachten van omwonenden wordt vernietigd, dan komt er en gedoogbeschikking voor in de plaats. Het door gaan van dit pop-evenement 'is dan afgedekt'. De gemeente Landgraaf heeft dit bekendgemaakt. De gemeente is trouwens 'hoopvol gestemd' dat het niet zover hoeft te komen. Verwacht wordt dat de Raad van State op 29 april niet aan de tijdelijke milieuvergunning tornt. ANP DEN HAAG - Een Haagse winkelier stond onlangs even per plex. Hij kreeg een postpakket toegestuurd met daarin 35 kilo cocaïne met een waarde van twee miljoen gulden. De man le verde zijn cadeautje af bij de politie. De partij drugs bleek af komstig uit Venezuela. De politie Haaglanden tast nog in het duister over zowel de a fzender als de juiste bestemming. ANP AAGTEKERKE - Notarisklerken kunnen voortaan eenmaal per maand worden ingeschakeld in avonddiensten. Daardoor kunnen notariskantoren een 'koopavond' beginnen. De Ko ninklijke Notariële Broederschap en de Bond van Medewer kers in het Notariaat werden het daar deze week over eens. De regeling voor avondopenstelling wordt twee jaar uitge probeerd. ANP RIJSWIJK - Boerenvoorman Wien van den Brink heeft een schuld van ruim 40.000 gulden aan een ex-werknemer vol daan. Het beslag op een van zijn boerderijen kan daarmee worden beëindigd. De voormalig werknemer liet het beslag in januari leggen om dat Van den Brink hem achterstallig loon en vakantiegeld schuldig was, De kantonrechter in Harderwijk stelde de man vorig jaar in het gelijk in zijn vordering op het bestuurslid van de boerenorganisatie LTO Nederland. ANP DELFT - Schone energie opwekken uit stro en olifantsgras is nu mogelijk. De sectie Energievoorziening van de faculteit Werktuigbouwkunde van de TU Delft heeft een methode ont wikkeld waarbij dit biologisch materiaal wordt vergast. J. Andries, medewerker aan het experiment: „In Finland staat een centrale die ook volgens het principe van vergassing werkt, maar deze is eigendom van enkele ketelfabrikanten en die resultaten worden niet vrijgegeven. Ook in de Verenigde Staten worden twee centrales gebouwd volgens dit principe. Het verschil tussen onze methode en die centrales is dat onze manier van vergassing meer rendement oplevert." Volgens Andries gebeurt dit onderzoek in het kader van het duurzame energiebeleid van de overheid. „Rond 2010 moet ongeveer 5 procent van de energiewinning duurzaam zijn. Onze experimenten leveren daar ook een bijdrage aan." ANP De overlevende vogels zochten een veilig heenkomen op een talud. zingsitem van maken", aldus de liberaal, die Rosenmöller verder verweet PvdA en D66 'op te sto ken'. Volgens de WD'er is het ondoenlijk op uitkomsten van onderzoek te wachten, omdat er altijd wel een onderzoek loopt. Volgens Rosenmöller wordt de toekomst van de luchtvaart ech ter 'sowieso' een verkiezings item, met of zonder verlenging van de discussie. „Ik denk dat er weinig thema's zijn die zo'n grote rol gaan spe len als dit", aldus Rosenmöller, die Te Veldhuis verweet bang te zijn. GPD van onze redactie binnenland iDENHAAG - De wachttijd voor mensen die een TBS-behande- ling moeten ondergaan mag niet er dan drie maanden zijn. Overschrijdt Justitie die ter mijn dan kan ze in de toekomst flinke schadeclaims verwach ten van ongeveer 150 gulden per Het gaat om enkele hon derden gevallen. Dit blijkt uit twee arresten die iet Hof in Den Haag gisteren leeft gewezen tegen de Staat. Twee gedetineerden hebben ie der van dit rechtscollege een schadevergoeding van rond de 25.0 0 0 gulden per persoon toe gewezen gekregen. Zij moesten respectievelijk 439 en 444 dagen wachten in een huis van bewa- (Advertentie) Spanje is meer dan zon, strand en paella. Spanje is Miro, Picasso, Dali..., is kruispunt van Romeinse, Arabische, en Joodse cultuur, is kennis, architectuur, kunst. Een land met een grote rijkdom, ook aan wijnen. Van Leerzem heeft een uitgebreide collectie. Daaronder de wijnen van Enate, een bodega die uitkijkt op de Pyreneeën. De makers laten zich slechts inspire/en door de hoogste top1 Molenwater 137, Middelburg telefoon 0118 613338 ring, voordat zij in een TBS-in- richting werden geplaatst. Het Hof vindt dat iemand die terbeschikkingstelling van de regering is opgelegd inliet alge meen niet langer dan drie maan den als 'passant' in een huis van bewaring mag verblijven. Het rechtscollege acht een langere wachtperiode onrechtmatig. Jusitie laat momenteel veel tot TBS veroordeelden langer dan 90 dagen wachten. Volgens het Hof is dit niet gewenst. Tot 1986, zo blijkt uit de arresten, was de wachttijd voor plaatsing in een TBS-inrichting niet meer dan drie maanden. Sindsdien is de gemiddelde wachttijd opgelo pen tot meer dan een jaar. Plaatsgebrek Oorzaak is een structureel plaatsgebrek in TBS-instellin- gen, hetgeen volgens het Hof voor rekening van de overheid dient te komen. Voor verlenging van de termijn van drie maan den heeft het Hof geen grond ge- UTRECHT - Er moet een Natio nale Ruimtemonitor komen die het publiek eens in de twee jaar inzicht verschaft in de ruimte lijke toekomst van Nederland. Dat is een van de voornaamste aanbevelingen die de stichting Nieuwe Kaart van Nederland gistermiddag deed aan minister De Boer van VROM De stichting onthulde gisteren in Utrecht de Nieuwe Kaart van Nederland. De reusachtige kaart van tien bij zestien meter, een gedetailleerde inventarisa tie van alle gemeentelijke, re gionale en landelijke bouw plannen, geeft een goed beeld van hoe Nederland er in het jaar 2005 uitziet. Een van de conclusies van de initiatiefnemers is dat gemeen tes te weinig overleggen over uitbreidingsplannen. Betere af stemming, met name op regio naal en provinciaal niveau, zou het oprukken van de congestie kunnen tegengaan. De veelge hoorde constatering dat Neder land vol raakt, onderschrijft de stichting slechts gedeeltelijk. De nieuwe kaart bevat 2.800 toekomstige projecten, waaron der 1.480 woonwijken, 670 be drijfsterreinen en winkelcen tra, zeshonderd bossen enrecra- tieve projecten en vijftig' wegen, spoorlijnen en stations. ANP vonden. „Een langere wachttijd zonder veroordeling hiervoor door de strafrechter is voor de ter beschikking gestelde verlo ren tijd", concludeert het Hof. Na de eerdere uitspraak van de rechtbank in Den Haag in deze zaak werd een reële wachttijd van zes maanden vastgesteld. Op basis daarvan is 7 maart een brief van het Kabinet naar de Tweede Kamer gestuurd met het plan om zestig extra plaatsen in TBS-klinieken te creëren en zestig plaatsen binnen het ge vangeniswezen. Nu het Hof de ze wacht-periode heeft verkort moeten de plannen van het Ka binet mogelijk worden aange past. De woordvoerder van Justitie weet nog niet of zijn ministerie in cassatie gaat tegen de uit spraak. Minister Sorgdrager is teleurgesteld over de uitspraak van het Hof: „Emotioneel ge zien heb ik veel moeite met de uitspraak. Dat deze mensen een vergoeding krijgen is in strijd, met je gevoel", meent Sorgdra ger. „Nu moet ik ao snel moge lijk met een noodvoorziening komen." ANP ZALTBOMMEL - Een student van de Hogeschool Haarlem is op de Waalbrug bij Zaltbonnnel be zig niet het plaatsen van een auto van drop in een file. In het kader van de Nationale Week van het Carpoolen 1997 creëerden de studenten gisteren een file met een lengte van 600 meter. Ze ge bruikten daarvoor 30.000 auto's; in totaal 96 kilo aan drop. De langste file in Nederland was op 12 oktober 1992 en had een lengte van 97 kilometer. Ook toen stond de file op de A2, in de richting Den Bosch-Amsterdam. foto Hans Steinmeier/ANP van onze verslaggever Cees van der Laan UTRECHT - Consultatiebu reaus voor alcohol en drugs heb ben in de afgelopen jaren te maken gekregen met bijna een verdubbeling van het aantal problematische cannabisge bruikers. Volgens de meest re cent cijfers bestond in 1995 vijf procent van het cliëntenbestand van CAD's uit softdrugsgebrui kers, in 1993 was dat nog drie procent. „Deze trend heeft zich vorig jaar doorgezet, en zal ook de ko mende jaren blijven stijgen", CAPELLE AANDENIJSSEL - Wat als een aanrijding begon, eindigde woensdag in een emotioneel weerzien tussen moeder en dochter. Op de Rembrandtlaan in Capelle aan den IJssel wilde een 44- jarige motorrijdster een auto inhalen, die werd bestuurd door een 63-jarige vrouw uit Rotterdam. De auto sloeg op dat mo ment juist linksaf, waardoor een aanrijding ontstond. Demo- torrijdster raakte daarbij gewond aan haar been. De 'dader' maakte echter veel goed. Dat bleek de moeder van het slacht offer te zijn, die haar dochter al meer dan acht jaar niet had gezien. Volgens de politie was een 'emotionele hereniging' het resultaat, GPD verwacht dr. I.R Spruit, hoofd van de afdeling verslaving en middelengebruik van het Trorn- bis-instituut, de landelijke in stelling voor verslavingszorg, In 1993 stonden bij de CAD's 1.749 mensen ingeschreven vanwege problematisch soft- drugsgebruik, in 1995 was dit aantal gestegen tot 2.456. In 1995 namen psychiatrische zie kenhuizen, gewone ziekenhui zen en verslavingskliniekeri 324 mensen op wegens gebruik van cannabis, onder wie 237 'echte' softdrugsverslaafden. De cijfers van het Trimbos-in stituut zijn opvallend gezien het standpunt van het kabinet in 1995. Ln dat jaar werden de risi co's van het consumeren van softdrugs als 'niet onaanvaard baar' beoordeeld. Spruit zegt dat er rekening mee moet wor den gehouden dat cannabisge bruikers in toenemende mate een beroep zullen doen op de hulpverlening. Gezien het aantal mensen dat van onze redactie binnenland GRONINGEN - Voor de recht bank in Groningen is gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist tegen een 32-jarige mensen smokkelaar en meesterverval ser van paspoorten. Tegen zijn vier medeverdachten eiste de officier straffen van twaalf maanden (vier voorwaardelijk) tot twee jaar cel. De vijf zouden de laatste jaren duizenden vluchtelingen met behulp van gestolen en vervals te paspoorten vanuit Iran en Irak via Nederland naar hun nieuwe thuisland Canada heb ben gesmokkeld. Daarmee zou den de vijf miljqenen hebben verdiend. Slechts 20 procent van de gesmokkelde mensen waren politiek vluchteling. De rest wilde weg om economische redenen. Bewondering Het oprollen van de Nederland se top van de bende, met cellen in Iran, Irak en Canada, leidde tot veel'commotie. Met name over de uiterst simpele manier waarop de meestervervalser zijn werk deed. Alle paspoorten kon hij vervalsen, behalve de Duitse en Japanse reisdocu menten. De bewondering bij po litie en justitie voor de vaardig heden van de man was zó groot dat ze hem om advies vroegen over het nieuwe, meer fraude bestendige paspoort dat er in september moet komen. De man is een expert, voor wie veel respect bestaat. We hebben veel van hem geleerd"aldus een ver- valsingsdeskundige van de CRI en Interpol. Die bewondering klonk ook door in het verhaal van officier van justitie mr. O. Brouwer. „Met verbluffend eenvoudige middelen wist hij in 40 minuten tijd het nieuwste Nederlandse paspoort te vervalsen. De ma nier waarop hij dat deed was, ook voor de deskundigen, onna volgbaar", aldus de officier. De verdachten ontkennen hard nekkig winst te hebben ge maakt met hun 'humanitaire vluchtelingenwerk'. Zij wilden slechts arme mensen helpen aan een nieuw bestaan, 'omdat de Nederlandse overheid hen zo in de steek liet'. ANP softdrugs gebruikt (geschat wordt 675.000), valt het aantal problematische gebruikers mee. De problemen doen zich vooral voor bij specifieke groe pen, zoals chronische spijbe laars en zwerfjongeren, die meerdere malen per dag een joint opsteken. Het gebruik van cannabis onder jongeren neemt jaarlijks toe. Volgens het Trimbos-instiuut is de stijging van het cannabisge bruik onder j ongeren niet alleen te wijten aan de aanwezigheid van koffieshops. Slechts een derde van de verkoop van hasj en marihuana geschiedt via die winkels, de rest wordt via ken nissen, handelaren en,telefoni sche verkoop aangeschaft. Ook in landen waar geen koffie shops worden toegelaten, stijgt het sofdrugsgebruik onder jon geren. „Soms zelfs sterker dan in Nederland, terwijl in die lan den vaak een veel repressiever beleid wordt gevoerd." GPD van onze verslaggever Wilfred Scholten DEN HAAG - De coalitiepartij en PvdA en VVD zijn veront waardigd dat staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) het geld voor onderwijsassistenten wil besteden aan het verkleinen van de klassen. De bewindsvrouw had een paar maanden geleden de Kamer nog beloofd dat de 100 miljoen voor de aanstelling van 'hulpen' in de lagere klassen van de basisschool alleen voor dit doel gebruikt wordt. Uit een stuk van het ministerie, dat gisteren uitlekte, blijkt dat Netelenbos in het komende schooljaar 3000 docenten wil aanstellen om een begin te ma ken met het kleiner maken van de klassen. Per 250 leerlingen betekent dat een halve leer kracht erbij. Voor de 230 mil joen gulden dat daarvoor in eer ste instantie nodig is, moet ze echter eerst nog in de slag met het kabinet. De staatssecretaris wil de 100 miljoen gulden voor onderwijs- assisten hiervoor gebruiken. „Ik heb haar laten weten dat ik daar grote zorgen over heb", reageer de PvdA-Kamerlid De Cloe. Hij wil vasthouden aan de komst van de onderwijsassistenten. Dat nog maar een kwart van de scholen deze nieuwe onderwijs hulp hebben aangesteld, maakt hem niets uit. Veel scholen gebruiken het geld om ontslag van docenten te voorkomen. Of nemen geen nieuw personeel aan in afwach ting van een fusie met een ande re school. De Cloe wil echter dat lager geschoold personeel als assistent aan de slag komt. Zijn WD-collega Rijpstra is ook on aangenaam verrast door de ac tie van Netelenbos. „Ik vind het een vreemd zig-zag-beleid. Als je onderwijsassistenten aanstelt moet je er voor gaan en niet hal verwege stoppen." De VVD'er vindt het 'schandalig' dat zo weinig scholen assistenten aan gesteld hebben. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3