Eén kaartje voor bus en trein Reimond Kimpe vond een groot bewonderaar in Johan Coumou Als je over God begint word je al gauw truttig gevonden zeeland vrijdag 21 maart 1997 13 IVS en ZWN Groep bouwen verder aan succesvolle samenwerking Eis 15 maanden voor poging tot verkrachting Lezing voor Een Zee van Vrijheid Celstraf van anderhalfjaar voor steekpartij Euregiogeld voor kusttoerisme Campingtelefoons vernield Vermiste man weer terecht Vrijgesproken van verkrachting Man bedreigd en beroofd Stop Borssele: kernafval opslaan exposities kunst cultuur Désanne van Brederode in gesprek met Christian van der Blonk. foto Dirk-Jan Gjeltema In het kacler van de boekenweek, die tot en met 22 maan duurt, interviewden scholieren voor de PZC tijdens Bulkboek's Dag van de Literatuur Nederlandse auteurs, onder meer over het boekenweekthema 'Mijn God'. Vandaag in de zevende aflevering Christianvan der Blonk van de Chr; Scholengemeenschap. Walcheren m gesprek met Désanne van Brederode. door Christian van der Blonk Ze debuteerde in 1994 met een bijzondere roman: Ave Verum Corpus, ofte wel 'Gegroet Waarlijk Lichaam'. Hierin verhaalt Désanne van Brederode over een studente filosofie die obsessief verlangt naar de vereniging met het ware lichaam. Met Christus dus. Désanne van Brederode (1970) wordt gerekend tot de jonge generatie talentvolle schrijvers waartoe bijvoor beeld ook Ronald Giphart be hoort. Ze begon serieus met schrijven toen ze zeventien was. Ze was voortdurend ge schorst van school, omdat ze zich onwillig gedroeg tegenover de leraren. De school achtte een professione le hulpverlener nodig, maar Désanne vond dit onzin en schreef in één week een novel le om te bewijzen dat ze toch redelijk normaal was en geen hulp nodig had. Eerdergenoemde Giphart verveelde zich niet met haar boek Ave Verum Corpus. Vooral de seks-scènes vond hij leuk, maar de filosofische passages te zweverig. Nu kan het Van Brederode weinig schelen hoe mensen over haar boek denken. In het begin, toen de eerste negatieve kri tieken verschenen, deed het haar wel wat. ,,Je moet eraan leren wennen dat ze niet jou persoonlijk bekritiseren, maar het boek dat je geschre ven hebt en dat laat je los na dat het verschenen is. Therapie Ze schreef Ave Verum Corpus als een soort therapie. „Ik ge loofde en kon daar moeilijk met mensen over praten. Je wordt al gauw truttig gevon den als je over God begint." Ze probeerde doormiddel van het schrijven over seksuele uitspattingen en filosofische gedachten dichter bij zichzelf te komen. „Doorm'n studie fi losofie was ik zo volgestouwd met meningen dat ik erachter moest komen wat ik zelf nou echt geloofde." Haar God be- schrij ft ze als een soort instan tie waar al het geestelijk ma teriaal van de mensen na hun dood naartoe gaat en die op roept tot samenzijn, Ze heeft inmiddels een ander boek geschreven, maar dit werd afgewezen door haar uitgeverij. „Ik wilde subtieler schrijven dan in Ave Verum Corpus, maar dit werd een soort truc en ik was het daar om met de uitgeverij redelijk snel eens over de afwijzing." Zexis nu bezig aan een ander boek. „Ik heb me er maar bij neergelegd dat ik beter ben in het beschrijven van extreme situaties. Daar zal dit nieuwe boek dan ook mee gevuld zijn." vanonze verslaggever Hermen van der Werf MIDDELBURG - Streekver voerder ZWN Groep en de Ne derlandse Spoorwegen (NS) oaan de samenwerking in Zee land versterken. Zij werken aan ;nproef om bus- entreinkaart- s samen te voegen. Openbaar- vcrvoerreizigers kunnen dan met één kaartje toe, als zij bij voorbeeld van Zierikzee naar van onze verslaggever MIDDELBURG - Vijftien maanden onvoorwaardelijke «evangenisstraf eiste officier van justitie mr. A S. Flikweert donderdagmorgen bij verstek legen een 31-jarige Terneuze- naar voor poging tot verkrach ting van zijn ex-vriendin. De verdachte noch zijn advo caat verscheen voor de Middel burgse rechtbank. De relatie tussen het slachtoffer en de verdachte eindigde in sep tember 1994. Op 12 februari 1995 drong de Temeuzenaar de woning van het slachtoffer bin nen en deed een poging om haar te verkrachten. De man beken de later zijn ex-vriendin seksu eel misbruikt te hebben. Uitspraak over twee weken. Advertentie Middelburg willen met de bus, de trein en de treintaxi. Voor die reis hebben ze nu nog drie kaartjes nodig. Het experiment met de geza menlijke kaartverkoop is een vervolg op de samenwerking die cle ZWN Groep en de NS in Zee land zijn aangegaan. Vorig jaar september zetten beide bedrij ven een gezamenlijke dienstre geling in de markt, waarbij de aansluiting van de trein op de bus en andersom is verbeterd. De Lijntaxi rijdt sindsdien op afroep. Met de Lijntaxi is de dienstverlening op het platte land uitgebreid. Klanten beloonden de ZWN Groep en de NS al voor deze ver betering door in elk geval vaker de bus te pakken. Het aa ntal rei zigers steeg vorig jaar in Zee land met tien procent tegen vijf procent in heel Nederland. Die groei zet door. De ZWN Groep vervoerde begin dit jaar vijftien procent meer reizigers in verge lijking met dezelfde periode in 1996. Het was donderdag de beurt aan de reizigersvereniging ROVER van onze verslaggever MIDDELBURG - In het kader van het Zeeuws anti-racisme- project Een Zee van Vrijheid vindt donderdag 27 maart een lezing plaats. Mevrouw S. Ab- dus Sattar, woordvoerster van de Nederlandse Moslimraad, spreekt dan over de positie van moslimkinderen in Nederland. Dat gebeurt in de filmzaal van het Middelburgs Abdij complex. Onder het motto 'Vreemde eend of Zwanenjong' zal ze vanuit haar levensbeschouwelijke vi sie ingaan op actuele vragen uit het onderwijs. Het programma, dat ook een podiuminterview en een zaaldiscussie omvat, speelt zich af van 19.15 tot 21.45 uur. Mevrouw S. Abdus Sattar is on der meer ook actief als vice- voorzitter van de landelijke Overleggroep Joden christenen Moslims, bestuurslid van het Centrum Islam Studies en advi seur van het Centrum voor In terreligieus Leren. Ze geniet verder bekendheid als publicist. om zich bij dat succes aan te sluiten. Een onafhankelijke jury bepaalde dat het samen werkingsproject Zeeuws Net de Reizigersprijs 1996 verdient. Niet de minste activiteiten op vervoersgebied, zoals de Ken- nemer Strand Express van Lo vers (de enige concurrent van de NS) en de Thalys van Amster dam naar Parijs, hadden het na kijken. Verrukt waren de initiatiefne mers PI. Bouma (ZWN Groep) en J. de Jong (NS) met deze waar dering uit onverwachte hoek. Twee jaar geleden rolden de NS en ROVER nog met elkaar over straat, toen de NS onder meer voorstelde cle vier kleine Zeeuwse stations te sluiten. De Jong bekende veel van die reac ties geleerd te hebben.We heb ben vanaf toen onze klanten in het bedrijf toegelaten." De ZWN Groep en de NS borduren daar op voort. Zij doen dat niet alleen door met passagiers in gesprek te blijven, maar ook door conducteurs en buschauf feurs met elkaar in contact te brengen. Treinconducteurs en buschauffeurs werken samen in een project. De Jong: Want het kan zeker niet alleen van de ba zen komen." ZWN-dirécteur Zeeland PI. Bouma voegde als nieuw initia tief toe: de integratie van het bus- en treinkaartje. Reizigers hoeven dan niet meer onnodig voor het loket te wachten. „Zo iets kunnen we beter in Zeeland uitproberen", aldus Bouma. „Nederland is voor zo'n experi ment te groot." De in de bus suc cesvolle Zeeland-chipkaart zal een rol spelen bij de proef. H. Bouma (ZWN Groep), K. Rotteveel (reizigersvereniging ROVER) en J. de Jong (NS) pronken met de ROVER-reizigersprijs 1996 voor de vernieuwingen in het openbaar vervoer in Zeeland. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Een 22-jarige Goesenaar is door de Middel burgse rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. De rechtbank acht te poging tot doodslag op een 21-jarige man uit Goes en en 20- jarige man uit Vlissingen bewe zen en veroordeelde hem con form de eis van de officier van justitie. De twee slachtoffers waren door de Goesenaar tijdens een vecht partij op 1 september in het cen trum van Goes met een mes gestoken. De een liep een zes centimeter diepe steekwond in zijn hals op, de ander kreeg het mes in zijn rug emmoest met een klaplong in het ziekenhuis wor den opgenomen. Beide slachtoffers gingen vol gens de rechtbank niet vrijuit, omdat zij de vechtpartij zelf hadden uitgelokt. De 21-jarige kreeg een werkstraf van hon derd uur opgelegd, zijn 20-jari- ge kompaan veertig uur. Deze straffen zijn lager dan de offi cier van justitie twee weken ge leden had geformuleerd: tegen ieder vier maanden cel, waar van twee voorwaardelijk. GENT - De Euregio Scheldemond trekt twee miljoen gulden uit voor projecten die het kusttoerisme nieuw leven inblazen. Het Comité van Toezicht heeft dat geld deze week beschik baar gesteld. Volgens het comité, waarin bestuurders van de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland zitten, gaat het om een proces van jaren. Plet recreatief Milieucentrum Schouwen-West en de pier in Blankenberge zijn als speerpun ten aangeduid. Het comité stelt dat het milieucentrum aan toont hoe, door een herschikking van functies, de troeven van de Zeeuwse kust (rust, ruimte en groen) kunnen worden on derstreept. De activiteiten op de pier van Blankenberge on derstrepen de rol die een elk-weersvoorziening kan spelen. BRESKENS - Vandalen hebben woensdagnacht drie tele fooncellen op drie campings in Breskens vernield. De instal laties werden opengebroken en de geldlades meegenomen. Onbekend is hoeveel geld er weg is. De telefoons zijn defect. 's-HEER ARENDSKERKE - De ruim veertien dagen vermiste B.Meijers uit 's-HeerArendskerke is terecht, Opbasisvaneen publicatie gisteren in de PZC kreeg de politie donderdag een tip dat de man zich op de Zeedijk bij Biezelinge bevond. Agen ten troffen hem daaraan in zijn auto. Meijers had 3 maart zijn woning verlaten en was rond half drie 's middags voor het laatst gezien bij een benzinestation in Borssele. Volgens de politie zit de man in financiële problemen en is daarvoor ge vlucht. Hij is nu in contact met hulpverleningsinstellingen. MIDDELBURG - Een 34-jarige Middelburger is door de rechtbank in Middelburg vrijgesproken van verkrachting van een plaatsgenote. Tegen de man was twee weken geleden drie jaar gevangenisstraf geëist. Zijn raadsman mr E. Smit had om vrijspraak gewaagd omdat volgens hem sprake was van een valse aangifte. De rechtbank achtte het tenlastege- legde niet bewezen, MIDDELBURG - Een 45-jarige Middelburger is donderdag morgen om half tien bij het verlaten van een telefooncel be roofd. Op het moment dat hij de cel aan de Vrijlandstraat in Middelburg verliet, werd hij door twee mannen aangespro ken, Deze bedreigden de man met een steekwapen. De Mid delburger gaf hen zijn geld. De mannen liepen hard weg in de richting van winkelcentrum Dauwendaele. HEINKENSZAND - De actiegroep Stop Borssele verkiest opslag van radioactief afval boven opwerking van splijtstof staven in Frankrij k. Dat schrijft de actiegroep in een brief aan het college en de raad van de gemeente Borsele. Aanleiding is de raadsvergadering van 20 februari, waarin volgens Stop Borssele raadsleden verward raakten door de niet controleer bare informatie van voor- en tegenstanders van opwerking. Stop Borssele heeft geen twijfel. „Opwerking van gebruikte splijtstofstaven is vervuilend en risicovol. Tijdens dit proces komt giftig en hoogradioactief plutonium vrijDeze stof kan alleen worden gebruikt voor de produktie van kernwapens, stelt Stop Borssele. Ook meent de actiegroep dat door opwer king meer radioactief afval ontstaat. Het bij de opwerking wijgekomen plutonium zal een keer naar Nederland terugko men en moeten worden opgeslagen. Stop Borssele acht het be ter gebruikte splijtstofstaven direct op te slaan. Als pendant bij de tentoon stelling van Maria Roosen in de Vleeshal zijn op twee minuten lopen in Spin-off aan de Gra venstraat in Middelburg, onder de titel La porte De deur, foto's te zien van Florence Paradeis. Zowel voor Roosen als voor de Franse fotografe is de werke lijkheid van alle dag het uit gangspunt. Met grote precisie licht Paradeis alledaagse tafe relen uit. Open: di' t/m zo 13-17 uur. Lesbische Cultuur aan de Muur heet de expositie die tot 10 mei is ingericht in COC Café Goudwaard in Middelburg. Het betreft posters van lesbische of feministisch getinte activitei ten, zoals het Roze Front. Te zien: di t/m zo vanaf 21 uur, zo ook 15.30-17.30 uur. Onder de titel Kleur bekennen exposeert Aaf Renkema uit Wil- helminadorp tot en met 27 mei aquarellen in het kantoor van de notarissen Sauer en Oonk in Vlissingen. Het gaat in haar schilderijen om het beleven van kleuren. Geopend: ma t/m vr 9- 12.30 en 13.45-17 uur. Tot eind april worden in het Oosterschelde College in Goes ruim twintig schilderijen geëx poseerd vaq cursisten die bij Jo hannes Milhous de opleiding model- en portrettekenen vol gen. Te zien op werkdagen. Zaterdag begint om 17 uur in galerie Molenwater in Middel burg de expositie Fragmenten, die fotografie omvat van Truus van den Boezem. Geopend: zo 23 en do 27 t/m zo 30 maart 14.30-18 uur. Burgemeester mr J.J.P.M. As- selbergs van Schouwen-Duive- land opent zaterdag om 11 uur de expositie De iconen van een kinderziel in galerie Geluk in Nieuw-Haamstede. Deze ico nen werden gemaakt door Mari ana Papara en haar jonge leer lingen van de Art High-School van Piatra Neamt in Roemenië. Geopend: ma t/m za 11-16 uur. Hansje den Hollander en Theo Jordans exposeren tot en met 8 mei beeldhouwkunst, schilder kunst en lithografie in hotel- restaurant Green White op de buitenplaats Ipenoord in Oost- kapelle. De vernissage begint zaterdag om 17 uur, Geopend: ma t/m vr 16-21 uur, za, zo en feestdagen 12-21 uur. Onder de titel De voorgeschie denis doet Florette Dijkstra in Galerie van den Berge i n Goes in beeld (schilderijen, tekeningen, foto's) en woord verslag van haar zoektocht naar de vergeten Engelse kunstenares Marlow Moss (1889-1958). De openingis zondag om 16 uur. Daarna: do t/m za en derde zondag van de maand 13-17 uur. Het overzicht van de lopende exposities staat op pagina 15 van onze verslaggever Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Drs J. W. te Gussinklo-Cou- mou herinnert het zich nog goed. Als haar vader Johan Coumou terug kwam uit Parijs, Londen, Berlijn, Petersburg of New York, waar hij de beroemdste musea had bezocht, zei hij altijd opnieuw: 'Ikheb weer werk van de allergrootste schilders ter wereld gezien, en echt waar, Reimond Kimpe zou daartus sen niet misstaan.' Te Gussinklo: „Ik heb het hem wel driehonderd keer horen zeggen." Zaterdag opent Te Gussinklo de tentoon stelling Kimpe's Collectioneur in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg. Want 'Kimpe's collectioneur', dat is haar vader. De Middelburger Johan Coumou is met tweeënvijftig schilderijen de grootste verzamelaar van het werk van Reimond Kimpe. Een overzichtstentoonstelling van het werk van de Belgisch-Zeeuwse schilder begint, ook zaterdag, in het Zeeuws Muse um in Middelburg" onder de titel Reimond Kimpe (1885-1970) De gulden middenweg. De expositie is georganiseerd in samenwer king met het Singer Museum in Laren. Kimpe heeft het grootste deel van zijn leven in Zeeland gewoond, reden om de grote ex positie over zij n werk hier extra luister bij te zetten. „Het Marie Tak van Poortvliet Mu seum heeft wel vaker tentoonstellingen ge maakt rond het thema de collectioneur", verklaart Te Gussinklo. „Van een bepaalde schilder zoeken ze de bekendste verzame laar en dan proberen ze diens schilderijen te exposeren. Voor Kimpe kwamen ze bij mijn vader uit." Coumou is in Kamperland geboren als telg van een oud Zeeuws geslacht. In 1935 was hij als luitenant gelegerd in Middelburg en daar maakte hij kennis met Kimpe. In het atelier van de schilder koos hij het eerste werk uit zijn verzameling, een klein schil derij van een Walcherse boer. Vanaf dat moment voegde hij gemiddeld één keer per jaar een werk aan zijn verzameling toe. Te Gussinklo: „Voor de oorlog had mijn vader al iets van tien Kimpe's in huis. In de mei-dagen van 1940 is Kimpe's atelier afge brand en ging veel van zijn werk verloren. Die doeken van mijn vader zijn dus in ieder geval voor vernietiging gevrijwaai'd geble ven. Had hij er voor die tijd maar meer ge kocht." Na de oorlog ging Coumou door met verza melen. „Wij kwamen later aan de Rouaanse Kaai in Middelburg te wonen", vertelt Te Gussinklo. „Op loopafstand van Kimpe. Overal in huis hingen schilderijen van hem. In de badkamer - dat zal u niet verbazen - een naakt, in de gang een stuk of vijf, in de achterkamer zevenin de studeerkamer drie of vier, op de slaapkamer vijf, zo kom je wel aan een stuk of vijftig werken. Ik zal niet zeggen dat mijn vader het huis ervoor ge kocht had, maar daar leek het wel op. Aan de wand hing geen enkel werk van een ande re kunstenaar, alleen maar van Kimpe" Uitdrukkingskracht Vooral Kimpe's kleurgebruik en vormge ving oefenden een grote aantrekkings kracht uit op Coumou. „Dat statige van Kimpe's figuren, wat de critici wel eens 'weinig dynamisch' noemden, dat vond mijn vader juist prachtig. Hij vond dat van een grote uitdrukkingskracht. Ook de over gang" van het bruine coloriet naar het mo dernere werk, abstracter en kleurrijker, heeft mijn vader van harte toegejuicht. Rond 1955 haakten best wat bewonderaars af, maar mijn vader niet, Hij begreep waar mee Kimpe bezig was." „Mijn vader is een echte Zeeuw. In de jaren dertig schilderde Kimpe veel Walcherse boeren en het is gek, maar ik denk wel eens: 'Mijn vader had net zo'n kop.' Een vrij krachtige kaak en een geprononceerde neus. Als hij een Zeeuws kostuum had aan getrokken, had hij zo voor Kimpe kunnen poseren." Toen Coumou tachtig werd, vond hij het tijd worden voor een grote opruiming. I-ïij schonk een aantal schilderijen aan zijn kin deren en verkocht er een aantal aan andere liefhebbers, „Voor de expositie in Domburg hebben we ongeveer twee-derde van zijn verzameling weer bij elkaar gehaald", schat Te Gussinklo. „Het is zeer eervol dat mijn vaders collectie daar hangt." „Enhetklinlctmisschienbanaal%maarhet is ook wel een beetje verdiend. Mijn vader heeft zich dermate ingezet voor de erken ning van Kimpe's werk. Hij heeft hem er me teen uitgehaald als een belangrijk schilder. Hij voorspelde ons altijd dat er een aantal inhaalmanoeuvres zou plaatsvinden en dat Kimpe dan in de 21ste eeuw als een van de belangrijkste schilders van zijn tijd zou worden beschouwd. Hij heeft er lang op ge wacht en sukkelt inmiddels met een broze gezondheid, maar het is toch prachtig dat hij nu nog meemaakt hoe de belangstelling voor Kimpe is toegenomen?" Exposities: 'Kimpe's Collectioneur' in het Marie Tak. van Poortvliet Museum in Domburg -dage lijks 13-17 uur- en 'Reimond Kimpe (1885-1970) De gidden middemoeg' in het Zeemus Museum in Middelburg -ma t/mza 11-17 uur, zo 12-17 uur van 22 maart t/m 15 juni. Werk van Reimond Kimpe. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37