PZC Justitie voorzichtig met DNA Ziegler schokt Zwitserland PZC feiten en meningen Albanië kan zich snel ontwikkelen Holland Experience is houterig grapje Wachtlijst vrijdag 21 maart 1947 Nederland nog lang niet toe aan Britse opsporingsmethode vrijdag 21 maart 1997 De lengte van de wachtlijsten voor specialist], sche hulp in de Zeeuwse ziekenhuizen neem; verontrustende vormen aan. Directeur Kosten, se van het ziekenhuis Walcheren spreekt zelfs al van etj. maatschappelijke misstand. In de eerste plaats wijza de verantwoordelijken in de ziekenhuizen het kabine als schuldige aan voor de problemen. De directies van de ziekenhuizen klagen steen en bee over het budget dat zij van minister Borst van Volksgc zondheid krijgen toegewezen. Dat zou te krap zijn os de wachttijden binnen aanvaardbare grenzen te hou den. De wachttijden lopen in Zeeland al op tot een hal jaar. Dat een patiënt drie maanden moet wachten o; een nieuwe knie is al een uiterst penibele situatie. Maa dat die tijd fors langer wordt door tussenkomend spoedoperaties is niet meer aanvaardbaar. De gezond heid van de patiënt lijdt daardoor meer dan nodig is, Het ziekenhuis de Lievensberg in Bergen op Zoom ha; daar wat op gevonden. Sinds 1995 heeft dat ziekenhui cle mogelijkheid met budgetten te schuiven. Geld dal van de overheid komtwordt niet meer per afdeling vet deeld, maar kan naar behoefte worden aangewend. D, directie van dit ziekenhuis is tevreden met het expen mentWachtlij sten konden worden verkort door simp te schuiven met geldelijke middelen naar de discipline waar op dat moment vraag naar was. Helaas heefti overheid een nieuwe filosofie: alle ziekenhuizen moa ten gelijk worden behandeld. Het experiment is af gek pen. Het.is onbegrijpelijk dat het kabinet ziekenhuizeni een keurslijf wil dwingen, terwijl het experiment] Bergen op Zoom bleek te werken. Terecht dat het CD, in Provinciale Staten aan de bel heeft getrokken. Oo' de patiëntenorganisaties in Zeeland delen de bezorgc heid van de christen-democraten. Maar er is meer dan een beperkt budget van de Rijks overheid. Specialisten zijn niet altijd bereid om! schuiven met patiënten. De goudhaan die mag rekene op een lange rij wachtenden, wrijft in zijn handen. D specialist ziet dat als een bewijs van zijn kundighek Maar misschien nog meer als een bron van inkomstei Omwille van de patiënt een collega met een minder lat ge wachtlijst inschakelen, gebeurt nog te weinig. Bovendien is het voor een beginnend specialist moeilij door te dringen tot het walhalla: de maatschap. Delt den van zo'n maatschap laten slechts mondjesmaat co! lega's toe. De beroepsgroep is afgeschermd. De schaars te wordt kunstmatig in stand gehouden. Alleen i daarom zou het goed zijn als ziekenhuizen, zelf met specialisten in dienst nemen. Ook de instroom van mt dische studenten naar de universiteiten, die nu rekt ning houden met een krappe situatie op de arbeids markt, zou dan kunnen groeien. Het is terecht dat ziekenhuisdirecties, politiek en pt tiëntenorganisaties aandacht en „geld vragen van o overheid om het wachtlij stenprobleem op te lossen. Ht zou de ziekenhuisdirecties echter niet misstaan om tei behoeve van de patiënt ook eens te kijken naar de mo gelijkheden in eigen huis. Kabinet-Spaak De Belgische socialist Paul Henry Spaak heeft zijn derde kabinet gevormd. Spaak was eerder premier in de periode 1938-1939. In maart 1946 was het tweede kabinet-Spaak een bijzonder kort leven - negen dagen - beschoren. De nieuwe Belgische regering is een rooms-rode coalitie. Atoombom MGM verfilmt de geschiedenis van de atoombom. Aan de film verleent ook professor Albert Einstein zijn medewerking. Bij de opnamen wordt de grootste geheimhouding be tracht. Bezoekers worden niet in de studio toegelaten Wegkopen arbeiden Gebrek aan werkkrachten c het platteland brengt boere ertoe landarbeiders bij elltaa: weg te kopen. In Zeeuws Vlaanderen zijn de lonen t fantastische hoogte gestegen Inzet van gedetineerden moei zorgen voor een matigende in vloed op de lonen. Britten blijven Britse troepen en adviseurs blijven voorlopig in Grieken land om de regering van da! land bij te staan. Engeland denkt er niet aan om zich pei 31 maart uit het door onderlin ge twisten verscheurde Bal kan land terug te trekken. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AAVIissingen, Tel. (0118)484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uür. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000. Middelburg: Matkt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113)273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel, (0115) 694457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duermck, Gentsestraat 12, Tel. (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8,00 tot 17 00 uur. Openingstijd Zierikzee 8,30-17,00 uur, Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Auteursrechten voorbehouden Uitgave Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag; op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klac-ht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman: C, van der Maas. Telefonische spreekuur: maandag t/m donderdag 9.30-12.00 uur. Tel. rechtstreeks (0118)484401 van onze redactie binnenland Geen grootschalige, Marshallplan- achtige investeringen maar ge richte economische ondersteuning. Daarmee is Albanië gebaat. Dat zeggen zowel directeur H. van Buren van het Nederlands Albanees Centrum voor Handelsbevordering als de op het oost- blok gerichte en aan Albanië ver knochte organisatie-adviseur J. Last. Onder normale omstandigheden kan de ontwikkeling van de economie snel gaan. De randvoorwaarden voor een goede infrastructuur zijn aanwezig, meent Last. Steun zou zich kunnen richten op de toerisme- en textielsec tor. Beiden zijn redelijke kenners van Albanië. Maar geen van tweeën heeft contact met Albaniërs die zich in Ne derland hebben gevestigd. Last kent enkele Albaniërs die vanuit Kosovo in voormalig Joegoslavië naar Nedeiiand zijn gekomen. ,,Ik zou niet weten of er hier eenherkenbare groep Albanezenis te traceren"aldus Van Buren. De Nederlandse economische belang stelling voor het geplaagde Balkanland omschrijft Van Buren als 'bijna nul'. „Omzetten van vijftien miljoen op jaarbasis, dan heb je het gehad. En dat is al jaren zo. Nu moet alles weer wor den opgebouwd. De schade van de grootschalige plunderingen, ook die in fabriekjes, is nog niet bekend. Dus tel uit je verhes." Last is optimistischer. Albanië heeft drie voortreffelijke natuurlijke havens, de luchthaven van Tirana wordt aan gepakt, het wegennet zal met steun van de Wereldbank in 2001 redelijk op orde zijn en het land is rijk aan water en elektriciteit. Last zoekt bedrijven die in Albanië willen samenwerken in de agrosector, milieu-activiteiten, de voedingsindu strie en de houtverwerking. Hij gelooft ook dat investeringen in vakantiepar ken, hotelletjes en avontuurlijke reizen hun nut opleveren. Voormalige Oostblok-landen over ziend, dicht Last juist Albanië grote kansen toe. Meer dan de bevolking in landen als Hongarije, Slowakije, Polen of Rusland zijn de Albanezen zeer werklustig, drinken ze minder en is sa menleving met andersdenkenden in dit land veel vanzelfsprekender. „Het is door de ziel snijdend dat Alba nië er zo bij staat. Dat verdient het volk niet." ANP door Henk van de Poll Het gebruik van het DNA- profiel als een soort vinger afdruk bij opsporingsonderzoe ken staat in Nederland nog in de kinderschoenen. Beperkende wetgeving en de vrees voor het oneigenlijk gebruik van de erfe lijke gegevens hebben de ont wikkeling in Nederland tot nu toe geremd. Toonaangevend in Europa is het Verenigd Koninkrijk, waar de toepassing van erfelijke ken merken bij de opsporing van misdadigers in enkele jaren tijd een enorme vlucht heeft geno men en inmiddels maatschap pelijk geaccepteerd is. Hoe ver die acceptatie gaat, bleek woensdag op een internationaal symposium in Den Haag. D. Werret, hoofd van de Natio nal DNA Database van Enge land en Wales, vertelde hoe met behulp van het DNA-profiel de dader werd opgespoord van de moord op een 15-jarig school meisje. Het meisje was met doorgesneden keel op een speel plaats aangetroffen, niet ver van haar ouderlijk huis in een klein dorp in de Midlands. Na der onderzoek wees uit dat zij in de rechterborst was gebeten. Via het speeksel dat uit de wond werd geïsoleerd, kon een DNA- profiel worden opgemaakt. Het profiel bleek echter niet overeen te komen met DNA-gegevens die al in de databank van Werret waren opgeslagen. De Britse politie benaderde ver volgens enkele tientallen perso nen uit de omgeving van het slachtoffer en vroeg hen een uit- strijkje van het wangslijmvlies te mogen nemen. Vrijwel ieder een werkte mee aan het onder zoek. Eén van de op deze manier verkregen DNA-profielen bleek overeen te komen met de gege vens die uit de wond waren ge destilleerd. Een maand geleden kon de dader op basis van het onderzoek worden veroordeeld. In twee andere voorbeelden van Werret kon dankzij de databank worden vastgesteld dat de ver dachte zich zich aan nog meer misdrijven had schuldig ge maakt. Zo kon een inbreker die in Londen werd betrapt ook worden veroordeeld voor een verkrachting die hij eerder in een andere plaats had begaan. De snelle ontwikkeling van de erfelijke vingerafdruk in Enge land is te danken aan de steeds verfijndere technieken om de kans op 'dubbelgangers' te eli mineren en de politieke bereid heid de opsporingsmethode ruim baan te geven. Eén op miljard Volgens Werret is de Britse ana lyse inmiddels dusdanig ver fijnd dat er maar een kans van één op een miljard is dat er een tweede persoon rondloopt met eenzelfde DNA-profiel. De jur- dische hardheid van de opgesla gen erfelijke kenmerken wordt bovendien vergroot door een stringent controlesysteem, dat het maken van fouten vrijwel uitsluit. Werret waarschuwt an dere landen echter niet over haast te werk te gaan. In de aan loopfase is de kans op fouten groot; 'haast u daarom lang zaam'. In 1993 sprak de Koninklijke Commissie voor Strafrecht in Groot-Brittanrüë zich uit voor het toekennen van bevoegdhe den aan de politie om celmateri aal te verzamelen van verdach ten. In 1995 werd dit wettelijk veel meer dan een half jaar", schat Sprangei's. Minister Sorgdrager van Justi tie toonde zich op het symposi um een voorstander van een ef fectiever gebruik van de DNA- methode. Zij gelooft echter niet dat de Britse situatie volledig kan worden overgeplant naar Nederland. Er zal eerst uitvoe rig gediscussieerd moeten wor den over cle maatschappelijke aanvaardbaarheid van de me thode, Het privacy-aspect weegt zwaar. „Je zal mensen duidelijk moeten maken dat het profiel niets zegt over bijvoor beeld erfelijke afwijkingen. Buffer Sorgdrager wijst er voorts op dat een DNA-profiel niet direct gekoppeld wordt aan de per soonsgegevens. Die gegevens worden gescheiden door de buf fer van een barcode. Alleen als uit het opsporingsonderzoek in een misdrijf een duidelijke overeenkomst blijkt met een profiel in de databank, kunnen ook de persoonsgegevens wor den vrijgegeven. Sprangers gelooft ook niet dat de DNA-methode in Nederland dezelfde status zal krijgen als in Engeland. „Rechters zullen hier altij d op zoek gaan naar aanvul lend bewijs." Hij acht het wel noodzakelijk dat de rechterlijke macht en het Openbaar Ministerie meer ver trouwd raken met de methode. Hij krijgt nog maar weinig op drachten om een vergelijkende analyse uit te voeren. Ook Sorg drager is zich bewust van de noodzaak om meer bekendheid te geven aan het gebruik van DNA-profielen en zint op een voorlichtingscampagne. ANP vastgelegd. Het Britse ministe rie van Binnenlandse Zaken koppelde daaraan de doelstel ling dat jaarlijks 135.000 DNA- monsters zouden moeten wor den geanalyseerd in de gerech telijke laboratoria en opgesla gen in een databank. Inmiddels zijn 265.000 monsters aangebo den en 138.000 geanalyseerd, aldus Werret. Vergeleken bij Engeland staat Nederland bij de uitvoering van de DNA-onderzoeksmethode nog onder aan de ladder. Neder land is inmiddels begonnen met de opslag van DNA-profielen, maar dat aantal ligt door de eer der genoemde beperkende fac toren beduidend lager dan in het Verenigd Koninkrijk. Vol gens dr. W. Sprangers, directeur van het gerechtelijk laboratori um, worden jaarlijks zo'n dui zend profielen opgeslagen. Op technisch vlak is de achterstand op Engeland veel kleiner. „Niet Ook bij het proces tegen de Amerikaanse sport- en filmheld O. J. Simpson (r) in 1994 kwam DNA-onder- zoek uitgebreid aan de orde. In zijn geval kwam het niet tot een veroordeling. foto RTR door Rien van den Anker De dijkdoorbraak had het hoogtepunt moeten wor den. De bedoeling was dat tij dens elke show tachtigduizend liter water met bulderend ka baal (bijna) de zaal in zou stro men. De werkelijkheid van Hol land Experience, de nieuwste toeristische attractie van Am sterdam, is anders. Een op straat plassend mannetje klet tert meer. En het had zo mooi moeten wor den, die 'ultimate sightseeing show', zoals het nieuwe project van Henri Remmers was aange kondigd. DelokatieaanhetWa- terlooplein en nabij een grach tensteiger is perfect. Het concept van een multi-dimen- sionele show ook. Alleen bij de uitvoering is het blijven steken. Gisteren ging de show officieel open, nadat sinds november is geprobeerd alles geolied in goe de banen te leiden. Enkele tien tallen ambassadeurs waren uit genodigd 'om het lint te komen doorknippen'. Waarschijnlijk zal er nooit meer een voorstel ling komen met zoveel nationa liteiten. De bedoeling van Remmers was vooral om Neder- en buitenlan ders in ruim 24 minuten Hol- land-in-vogelvlucht te laten zien, of liever: te laten beleven. Met filmprojectie, ondersteund door geluid, geur en gevoel. Plus daarbij nog een aantal andere, zo mogelijk spectaculaire acti viteiten, zoals 'dansende' vlieg- tuigstoelen. Met rondom het theater een horeca-cirkel met een bruin café, een brasserie en een restaurant. Een ambitieus, 15 miljoen kostend plan, dat jaarlijks 350.000 bezoekers moet trekken. Van de aangekondigde 'Adven- ture-Fiction-Reality' is vanuit de vliegtuigstoel weinig te mer ken. De stoelen maken bij ver schillende beelden, soms te laat, bijna steeds dezelfde schokken, net als bij die eerste keer, wan neer de landing op Schiphol wordt beleefd. Als ter onder steuning van de watersport- beelden een surfer op het toneel voorbijsuist, zie je de eerder die zelfde route afleggende veiling- kar met bloemen wat hulpeloos in de coulissen staan. De fraaie balletbeelden contrasteren nogal met de houterige danse ressen-pop die haar pasjes maakt. En de majesteit op het balkon zwaait wel erg spastisch, bovendien lijkt de pop helemaal niet op Beatrix. Trouwens, als de Nederlandse humor wordt gekarakteriseerd door oudere dametjes die achter clowneske musici rennen, dan zullen de buitenlanders onze echte grap pen ook wel niet waarderen. Vislucht Natuurlijk zijn er aardige effec ten, je ruikt bloemen in de vei linghal van Aalsmeer, evenals een vislucht als de beelden het paling roken tonen en het waait frisjes als je het strand bezoekt of verteld wordt dat het in Ne derland ook kan stormen. Maar waarom wordt er, in allerlei ar rangementen, steeds Griegs Peer Gynt Suite gespeeld? Na zoveel maanden 'inlopen', waarbij de entreeprijs van 17,50 gulden was teruggebracht tot een tientje vanwege mogelijke tekortkomingen, waren de ver wachtingen hoog gespannen. Daarom was het verdriet na af loop des te groter. Zelfs een Ja panner mét fotocamera zal Holland Experience een duur, houterig grapje vinden. GPD Steeds dezelfde schokken. foto Roland de Bruin/GPD van onze correspondent in Genève Bob Kroon Door de onthullingen over het Zwitserse oorlogsver leden komt het Alpenland zo langzamerhand te boek te staan als een soort filiaal van nazi-Duitsland. „Je krijgt af en toe de indruk dat Ausch witz hier in Zwitserland is uit gevonden," zei een verbitterde minister van Economische Za ken Jean-Pascal Delamuraz, verwijzend naar de door het Joods Wereldcongres aange zwengelde campagne over de 'slapende' joodse banktegoe den. Hij werd daarop in New York prompt voor antisemiet uitgemaakt. In nauwelijks zes maanden tijd is het vijftig jaar lang ge koesterde imago van een neu trale staat die dankzij haar weerbaarheid de Tweede We reldoorlog ontsprong, veran derd in dat van een broeinest van collaborateurs die zich via het nationale bankwezen ver rijkten aan de Holocaust en het geroofde nazi-goud uit de bezette gebieden. Dat de rege ring deze maand bij wijze van zoenoffer opeens besloot een 'solidariteitsfonds' van 9 mil jard gulden in te stellen, kon deze indruk alleen maar ver sterken. Het humanitaire gebaar lever de een minzaam schouder klopje op van joodse instellin gen in New York, maar wekte in Zwitserland veel weerzin omdat de huidige generatie er voor past op te draaien voor het wangedrag van een hand vol bankiers en politici uit de Tweede Wereldoorlog. Met angst en beven ziet Bern nu een onthutsend boek tege moet van de Zwitserse parle mentariër en professor in de sociologie Jean Ziegler, dat de ze week in het Frans en Duits verschijnt onder de onheilsti- tel 'Zwitserland, het Goud en de Doden'. Hierin betoogt Ziegler niets meer of minder dan dat de Duitse oorlogseco nomie zonder de Zwitserse steun al in 1943 ineen zou zijn gestort, waarmee de Tweede Wereldoorlog 'minstens met een of twee jaar zou zijn ver kort en tienduizenden, zo niet honderdduizenden mensenle vens, zouden zijn gered'. Documenten Dit zou een bijna landsverra- derlijke aantijging zijn, ware het niet dat Zieglers machtige uitgever Bertelsmann in Mün- Führer niet tot andere gedach ten te brengen." Volgens Ziegler, sinds jaar en dag een gezworen vijand van het Zwitserse bankwezen, komt hiermee het 'banditisme' van de toenmalige bankiers zonneklaar aan het licht. Maar was dit niet de prijs die het vol ledig geïsoleerde Zwitserland moest betalen om Hitier bui ten de deur te houden? „Mis schien," zegt Ziegler, „maar dan hadden ze hier na de oor log met de billen bloot gemoe ten, zoals elders in het naoor logse Europa. Het zogenaamd neutrale Zwitserland hield Hitiers oorlogsmachine draai ende en leverde 30.000 joodse vluchtelingen over aan de SS door ze de toegang de weige ren. In dat opzicht waren we dus niet beter dan het Frank rijk van Vichy. Maar de pre mier van het Vichy regime, Pierre Laval, werd na de oor log gefusilleerd. In Nederland werd afgerekend met NSB- leiders als Anton Mussert. Bij ons gingen de boosdoeners vijftig jaar lang glorieus vrij uit." Plunderaars Volgens Ziegler is het tegen woordige Zwitserse bankwe zen geen haar beter dan vijftig jaar terug. „Toen waren we de bankiers van Hitier, tegen woordig hebben we Mobutu, Saddam Hoessein en meer van dat soort Derde-Wereldplun deraars tot klant. Aan dat tuig hebben we onze welvaart te danken. Er is maar een oplos sing: opheffing van het bank geheim." Ziegler verwacht, net bij zijn vorige boeken over het witwassen van drugsgeld, weer de nodige processen. „Ik heb me dit keer voorzien van goed juridisch advies, maar in dit boek staan ook vertrouwe lijke documenten uit Bern, dus ik verwacht wel wat reacties van procureur-generaal Carla del Ponte." Ziegler zit er niet mee. Al eer der heeft men getracht hem zijn parlementaire onschend baarheid te ontnemen en zelfs in zij n eigen socialistische par tij wordt hij als een wat onge breidelde rebel niet altijd seri eus genomen. Ziegler, zoon van een Zwitserse legerkolo- nel, is in het buitenland dan ook aanmerkelijk populairder dan in eigen huis. In het huidi ge klimaat zou men er in Bern daarom verstandig aan doen van deze zeer on-Zwitserse ac tivist geen martelaar te ma ken. GPD Jean Ziegler, in buitenland populairder dan thuis. foto GPD chen voor hem een aantal do cumenten uit de Plitlertijd heeft bemachtigd waarmee deze stelling wordt onder bouwd. In zijn minuscule werkkamer op de Geneefse Universiteit, waar boeken tot het plafond liggen opgetast, toont Ziegler, een rebelse soci alist van de oude stempel, een memorandum van zes pagina 's van Karl Clodius, de kabi- netsschef van het nazi-minis terie van Buitenlandse Zaken aan zijn baas, Joachim von Ribbentrop. Dit document da teert van 3 Juni 1943 en bepleit een welwillende opstelling te genover Zwitserland in het toen lopende economische overleg. Clodius vat de mening van het presidium van de Deutsche Reichsbank, Hitler's minister van Economische Zaken Wal- ther Funk en kopstukken uit de wapenindustrie in dé vol gende bewoordingen samen: „Zwitserland is ons enige de- viezenkanaalAls het omwis selen van goud in converteer bare valuta stokt, dan loopt onze oorlogseconomie binnen twee maanden vast door ge brek aan technisch hoogwaar dige componenten voor de productie van tanks en vuur leidingssystemen,.. Ookzoude leverantie van 470.000 ton steenkool per maand aan Italië via Zwitserland met de helft moeten worden verminderd.. De Führer heeft eerder gezegd naar e'en vriendschappelijke regeling met Zwitserland te streven., en wij adviseren U de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2