Duel is weerzien van bekenden De wielersport Is net een spannend boek PZC sport vrijdag 21 maart 1997 sbw 29 Graf en Sampras weer de beste Becker zegt niet te vluchten Schorsing voor Van Bommel Scott Hamilton heeft kanker Zeilers vijfde op St. Maarten uitslagen Oefenduels van Tjoba Harry Decheiver praat met Vitesse Handballers EMM en Delta Sport strijden in Vlissingen om titel in tweede divisie Hij had Milaan-San Remo moeten winnen, maar toerd gefopt doorzijn ploegmaat Hennie Kuiper. Hij had. wereldkampioen moeten worden, maaiwerd de diepe van de controverse tussen de ploegen van Jan Raas en Peter Post. Toch kijkt Teun van Vliet niet om in wrok. Als hij morgen zaterdagaan de start had gestaan van de eerste wereldbekerwedstrijd, zou hij even tueel zelfs een EPO-gebruiker zijn geweest. De man die door ziektëveel te vroeg moest stoppen met wielrennen, spreekt, zo als altijd, duidelijke taal. Alleen geschikt voor degenen die daarbij de juiste nuances weten te vinden. MIAMI - Steffi Graf en Pete Sampras zijn weer uitgeroepen tot de beste Spelers van het Jaar. Voor Graf is het al de achtste keer. Beiden werden voor de vierde keer op rij gekozen tot bes te speler. De spelersorganisaties WTA en ATP organiseren de verkie zing. Graf passeerde met haar verkiezing Martina Navratilo- va, die deze eretitel van de internationale pei-s zeven keet- won. De Duit&e vergaarde haar acht titels in tien jaar tijd. Graf kreeg de voorkeur boven de rijzende ster van de 16-jari- ge Zwitserse Martina Hingis. Hingis won vorig jaar twee be langrijke toernooien. Graf sleepte er liefst zeven in de wachl waaronder het Open Franse, Wimbledon en het Open Ameri kaanse. RTR MUNCPIEN - Tennisser Boris Becker ontkent dat hij Duits land definitief de rug toekeert. De Duitser zegt dat hij en zijn vrouw Barbara daarover niets beslist hebben. Vorige week doken berichten op dat hij permanent in Florida zou gaan wonen. Vorige maand liet Becker doorschemeren genoeg te hebben van Duitsland. Hij was vooral geïrriteerd na een inval van de fiscale opsporingsdienst in zijn huis in Mün- chen waarbij zijn boekhouding in beslag werd genomen. Becker zegt nu dat hij voor de belastingen niets te verbergen heeft. De speculaties over zijn vertrek namen toe toen bleek dat hij een deel van zijn inboedel had meegenomen naar de Verenigde Staten. Bovendien bood hij zijn Mercedes S-600 in de krant te koop aan. Hij zegt nu dat hij dat deed omdat hij een andere wagen wilde kopen. SID ZEIST - Mark van Bommel is door de tuchtcommissie van de KNVB voor twee duels geschorst naar aanleiding van zijn 'onzichtbare' rode kaart tegen PSV. De spits van Fortuna Sittard werd zaterdagavond tijden het warmlopen door scheidsrechter Dick van Egmond uit Hille- gomnaardekleedkamergestuurd, toen hij verbaal was uitge vallen tegen grensrechter Metz. bij een strafschop voor PSV. ANP LOS ANGELES - Scott Hamilton, voormalig olympisch kampioen kunstzijden, heeft kanker aan de zaadballen. De 38-jarige Amerikaan ondergaat een ehemokuur. Hamilton won in 1984 in Sarajevo de gouden medaille tijdens de Olym pische Spelen. Vier keer werd hij wereldkampioen. Hamilton is ervan over tuigd dat hij weer beter wordt. ,,Ik heb 100 procent vertrou wen dat ik er weer bovenop kom. Binnen een paar maanden sta ik weer op het ijs." Hamilton werkt bij een ijsshow die voorstellingen in de hele wereld geeft. RTR ST. PHILIPSBURG - Een Zeeuwse zeil-equipe heeft tijdens de Heineken Regatta op St.Maarten de vijfde plaats overall behaald, In de Bare7boot klasse legde de formatie beslag op een derde plaats. De zeilploeg, bestaande uit Gert-Jan Willemijnse (Wol- phaartsdijk), Gerard van Damme ('s-Heer Arendskerke), Paul vanBerkel (Veghel) en Mark Rek uit het Belgische Zol der, deed in deze samenstelling voor het eerst aan het drie daagse zeilevenement, dat ruim 200 deelnemers' telde. Van Berkel en Van Damme deden vier maal eerder mee aan de re gatta. Het duo eindigde tot nu toe ieder jaar één plekje hoger in de Bare-boot klasse. In de eerste etappe werd het kwartet tweede in de etappe van St. Philipsburg (cle hoofdstad van St. Maarten) haar Marigot. Schietingen In Walk Inn in 's-Heerenhoek hield de vereniging Vrije Schutters een schieting op de liggende wippen. Er waren 31 schutters. Eerste wip: hoofdvogel C- Westdorp, VIOS; eerste zijvogel B. Meij er, Sint Andries; eerrste kal en de meeste kleine vogels, acht, M. C. Verdonk, Con cordia. Tweede wip: eerste hoofdvogel Jac. Vermue, Jacoba van Beijeren; twee de hoofdvogel E. Maat, Zorgvlied; derde hoofdvogel Sj. van Eijkeren, Vrije Schut ters; eerste zijvogel P. Vette, Concordia; eerste kal P. de Visser, Zorgvlied; tweede kal A. Boonman, Eensgezindheid; derde kal M. C, Verdonk, Concprdia; vierde kal Jac. Vermue, Jacoba van Beieren. Mees te kleine vogels, acht, M. de Jonge, Sora- nus2. De vliegende vogel was voor M. C. Verdonk, Concordia. In Oudelande hield de vereniging Juli ana een schieting op de liggende wip pen. Er waren 39 schutters van tien verenigingen. Eerste \yip: eerste hoofd vogel A. Dekker, Doel naar Hoger; twee de hoofdvogel B. Vermeule, Zorgvlied; eerste zijvogel John Rentmeester, Wil lem Teil; tweede zijvogel John Repkes, Victoria; derde zijvogel F. Koens, Spes Nostra; vierde zijvogel John Rentmees ter, WillemTell;eerste kal P. Stouthamer, Zorgvlied; tweede kal T, Ponsaert, Diana; derde kal J. Vermeule, vierde kal L. Schrieks, beiden Edele Handboog. De vliegende vogelprijzen waren voor J. Ha- rinck, Diana en P. Rentmeester, Willem Teil Tweede wip: de beide hoofdvogels waren voor John Rentmeester, eerstezij- vogel E. Rentmeester, beiden Willem Teil; tweede zijvogel B. Vermeule, Zorg vlied; derde zijvogel B. de Jonge, Spes Nostra; vierde zijvogel John Rentmees ter, Willem Teil; eerste kal R. Covers, Vic toria; tweede kal A. Dekker, Doel naar Hoger; derde kal J. Vermeule, Edele Handboog; vierde kal J. van Steenber gen, Willem Teil. In café Royal in Wolphaartsdijk hield de vereniging Doel naar Hoger een schie ting op de liggende wippen. Eerste wip: hoofdvogel H. Hoogstrate, Sint Sebasti- aan; eerste zijvogel J. van Steenbergen, Willem Teil; tweede zijvogel A. Dekker, eerste kal R. Klippel, tweede kal A. Dek ker, beiden Doel naar Hoger; eerste en tweede onderkal F. Koens, Spes Nostra; eerste klep J, Rentmeester, Willem Teil; tweede klep C. Jeremiasse, derde klep B. Vermeule, beiden Zorgvlied. De vliegen de vogelprijzen waren voor G. Meeuwse, Spes Nostra en G. van Garsel, Soranus 2. Meeste kleine vogels, acht, Riet Govers, Victoria. Tweede wip: eerste hoofdvogel G. Govers, Victoria; tweede hoofdvogel A. Dekker, Doel naar Hoger; eerste zijvo gel G. van Garsel, Soranus 2; tweede zij vogel J. van lersel, WillenTTell; derde zij vogel M. de Jonge, Soranus 2; vierde zijvogel H. Koens, Spes Nostra; eerste kal A. Dekker, Doel naar Hoger; tweede kal J. van de Guchte, Zorgvlied; derde kal J. de Jonge, Soranus 2; vierde kal A. Dekker, Doel naar Hoger. Meeste kleine vogels, zes, K. de Jonge, Soranus. Volleybal Middelburgse Bedrijfsvolleybal Vereni ging. Eerste klasse: Dynamo - Hou- g/Young Boys 4-0, Tecona - Serooskerke GOES - Als voorbereiding op de tweede helft van de competitie veldkorfbal heeft Tjoba uit 's Heer Hendrikskinderen het vol gende oefenprogramma samen gesteld. Zaterdag 22 maart, 15.00 uur; Tjoba 1/2-Keep Fit 1. Donder dag 27 maart, 20.15 uur: Tjoba 1/2-Zuidwesters. Donderdag 3 april, 20.00 uur; Tjoba 1-Animo 1 en Tjoba 2-Animo 2. 6-0, Oostkapelle 1 - Murre-Moens/TMS 2- 6. Stand: Voskamp/'t Zand 13-65, Dyna mo 13-57, Murre-Moens/TMS 13-56, Houg/Young Boys 15-54, Tecona 14-45, Oostkapelle 1 13-40, Beko 12-38, Oostka pelle 2 13-32, Simons/'t Zand 14-25, Se rooskerke 12-20. Tweede klasse: Blauw Wit - Bistro Juliana 2-4, AKZ/Lahr verze kering - Atlas/Rijk 4-2, SV Duo I - Tonny Leynse 0-6. Stand: PSW 12-59, Tonny Leijnse 12-56, Deltan 12-54, AKZ/Lahr Verz. 14-47, Voskamp/Dauwendaele 13- 46, LVV 14-41, Blauw Wit 13-37, Bistro Juliana 13-36, Atlas/Rijk 14-32, SV Duo 1 13-4. Derde klasse: Doeland/SVS - Bouw- groep Peters 2-4, Hoechst - Verkaik/'t Zand 2-2, Drukkerij Verhage - Hercules 2- 6. Stand: Drukkerij Verhage 14-57, Her cules 12-54, Verkaik/'t Zand 14-54, Zie kenhuis 1 14-54, Doeland/SVS 13-46, IBG 12-34, Hoechst 1 13-33, De Wellinge 11 32, Bouwgroep Peters 13-31, De Vijghe- ter 14-24. Vierde klasse: Van den Akker- /Dauwendaele - Prov, Zeeland 1 6-2, Scheldebouw/Astrow - SVA/Kodde 0-6. Stand: Surabaya 14-66, Van den Akker- /Dauwendaele 14-64, Prov. Zeel. 1 15-53, HZ/Sport 14-52, SVA/Kodde 14-50, Zeel. Coll./MDGO 13-46, De Wellinge 2 13-42, Brandweer 14-42, Scheldebouw/Astrow 15-16, Frans Gillissen 14-14. Vijfde klas se: A P - Sagro/MZ6-0, Delta/SVB - Zie kenhuis 2 0-6, Stand: Mid. Zuid 15-73, A &P 13-62, Delta Coll. 2 14-61, EPZ 12-53, WEA/Dauwendaele 14-53, Ziekenhuis 2 13-47, PZC 12-38, Greenpeace 14-26, Del ta/SVB 13-19, SSGM 12-3. Zesde klasse: SV Duo 2 - Hoechst 2 6-2, Prov, Zeel. 2 - Delta Coll. 3 4-2, Delta Coll. 1 - Rabo Walc. Z 4-2. Stand: SV Duo 2 12-68, Hoechst 2 13-65, Prov. Zeel. 2 13-55, Delta Coll. 1 12- 41, CZ-groep 11-38, Rabo Walc. Z 12-36, Delta Coll. 3 13-28, Rabo M Walch. 12-28, AZZ 12-17 Vrouwen. Eerste klasse: Bleij - SV Duo- /Kasteel van Batavia 1-5, Sinke/SVS -As- trow 4-2. Stand: Sinke/SVS 13-64, BVC 11 -56, Smith Kaas 12-51Poseidon 11 -44, Acrylart 13-37, Surabaya/'t Zand 12-34, Astrow 12-31, Bleij 13-19, SV Duo/Kast. v. Batavia 12-18, LVV 13-18. Tweede klas se: LMT/Davos - Vlijtig Liesje 0-6, Astrow 2 - De Wellinge 0-4. Stand: Vlijtig Liesje 13-59, Edelweis/SVS 11-48, Zilveren Kruis/MZ 13-45, De Wellinge 11-39, LMT- /Davos 12-33, Tènce/Dauwendaele 10- 32, Ned. Handelsinsl. 12-32, BAM 11-22, Astrow 2 13-20. Derde klasse: Rhodos/'t Zand - Jong Ambon 2-4, PSW Rhodos/E- na 2-4. Stand: Dauwendaele 2 13-70, PSW 13-54, Jong Ambon 13-45, Rhodos- /Dyo 11-41, Rhodos/Ena 11-28, SVA/Van Marion 12-26, LVV 2 10-24, Rhodos/'t Zand 2 12-20, Woonvizier/SVS 11-16. Vierde klasse: Ardita - Zeeland Coll./MD GO 2-4, PSW - Rhodos/Ena 2-4. Stand: Ardita 11-56, Prov. Zeel. 12-56, Zieken huis 11 -43, Zeel. Coll./MDGO 11-42, Bak ker Schrieks 11-38, Dauwendaele 3 11- 30, Hercules 11-23, Rabo Domburg 12-8. van onze sportredactie ARNHEM - Harry Decheiver heeft gisteren een oriënterend gesprek gevoerd met Vitesse over een contract voor volgend seizoen. De Deventenaar is nog altijcl ei gendom van SC Freiburg, maar komt na een geschil met de cl ub- leiding niet meer in actie voor de Bundesligaclub. Decheiver wordt nog wel doorbetaald door Freiburg, maar mag dit seizoen voor geen andere club waar ook ter wereld meer uitkomen. Manager Ton van Dalen beves tigde dat Decheiver gisteren heeft gesproken met Vitesse. „Maar daar valt niet veel over te zeggen." GPD Sjoerd Jongepier: „Als wé zondag verliezen, ben ik als eerste weg." Ron Flipse: „We hebben die wedstrijd al voor vijftig procent gewonnen." foto Ruben O reel foto Ruben O reel Naam: Sjoerd Jongepier Woonplaats: Middelburg Naam: Ron Flipse Woonplaats: Vlissingen Leeftijd: 26 Clubs: EMM, Delta Sport, EMM Leeftijd: 37 Clubs: Olympus, Delta Sport Lengte: 1 meter 86 Positie: Cirkelloper Lengte: 1 meter 89 Positie: Hoek-opbouwspeler Gewicht: 90 kilogram Links/rechtshandig: Rechts Gewicht: 84 kilogram Links/rechtshandig: Rechts van onze verslaggever Fldridge Pentury VLISSINGEN - Voor beide clubs is het erop of eronder. Wie wint is kampioen, wie verliest slaat met lege handen. De hand ballers van Delta Sport en EMM strijden zondagmiddag in de sporthal Baskensburg in Vlis singen om het kampioenschap inde tweede divisie. Delta Sport versloeg EMM dit seizoen al I (wee maal. Maar volgens EM- M'er Sjoerd Jongepier wil dat niks zeggen. „Wij kunnen nu I best wel winnen." Ron Flipse van Delta Sport is veel ge waagder: „Die wedstrijd van zondag hebben we al voor vijf- lig procent gewonnen." üflipse baseert zijn uitspraak op ■liet feit dat het beslissingsduel 'jn zijn woonplaats Vlissingen gehouden wordt. Hij kent sport hal Baskensburg als geen ander. .Jarenlang handbalde Flipse er met Olympus, zijn club. „In hart en nieren ben en blijf ik Olympi an." i „Het klinkt misschien als een 'cliché, maar Middelburg en Vlissingen liggen elkaar niet. De verhoudingen zoals in de voetballerij, bestaan ook in de handbalsport. Middelburg ver sus Vlissingen is altijd beladen. Om die reden zal het Vlissingse publiek eerder achter Delta Sport staan dan achter EMM. Ik was ook de eerste die ervoor pleitte om die beslissingswed strijd in Vlissingen te spelen. We hebben nu al twee keer gewon nen. Die derde keer moet geen probleem zijn." Het heeft er alle schijn van dat Delta Sport zo langzamerhand angstgegner van EMM is gewor den. Na vier derby's in de twee de divisie is de stand 3-1 in het voordeel van de Zierikzeese for matie. „Alle wedstrijden bij el- kaai' genomen, is de stand 9-1", zegt Flipse. Speels Delta Sport bewees meerdere malen beter met cle spanning om te kunnen springen dan de Mid delburgers. Jongepier beaamt „De laatste twee wedstrij den is gebleken dat we te speels zijn, te onervaren. Delta Sport, met meer ei-varen spelers in de ploeg, heeft daarvan kunnen profiteren." Flipse: „Natuurlijk zijn sommi ge spelers bij ons best wel ge spannen, maar we leggen ons zelf geen onnodige druk op. Het duel van zondag is voor ons een wedstrijd als alle andere. We willen kampioen worden, laat dat duidelijk zijn. Maar promo veren? Nee, dat is geen vereiste. Al zou ik zelf graag nog een jaar tje in de eerste divisie willen spelen'." Kampioen worden, betekent echter nog geen promotie. De winnaar van Delta Sport-EMM moet het nog opnemen tegen drie andere kampioenen uit de tweede divisie. „Een belachelij ke regel", zegt Jongepier. „Een kampioen zou rechtstreeks moeten promoveren. Vele EMM'ers vinden dat Delta Sport niet het recht heeft kam pioen te worden. Ze vinden dat de ploeg van Alex de Brauwer te veel oudere spelers - velen zijn de dertig al gepasseerd - in de gelederen heeft en niets te zoe ken heeft in de eerste divisie. EMM, dat uit meer jongere be staat, zou moeten promoveren. Flipse: „Als er zo geredeneerd wordt, heeft EMM ook niets in de eerste divisie te zoeken. Wij lieten dit seizoen nog al wat punten liggen, maar op de cruci ale momenten hebben we EMM verslagen.Jongepier moet hem daarin gelijk geven, al vindt hij dat er in de laatste confrontatie voor EMM meer te halen viel. „We misten zes pingels en zes open kansen. Als je dan niet scoort, dan mag je het jezelf aanrekenen dat je verliest." Stuwende kracht Het grootste gevaar van Delta Sport zal zondag - zoals bijna altijd - afkomstig zijn van Peter Lefèvre. Jongepier, Lefèvres di recte tegenstander; „Laat maar komen. Ik weet hoe ik hem moet bestrijden."Flipse: „Maar Peter is niet onze belangrijkste man. Bert de Vos is de stuwende kracht achter Delta Sport." Het EMM van trainer Rob de Vos zal het vooral moeten hebben van Erik Leijbers, vindt Jongepier. Het kampioensduel zal in elk geval een weerzien worden van oude bekenden. Jongepier speelde twee seizoenen bij Delta Sport. „Een fijne tijcl", zegt de Middelburger. De onderlinge verhoudingen blijven in stand. „Maar als we zondag verliezen, ben ik als eerste weg. Dan valt er voor mij niets te vieren. EMM'ers Erik Leijbers, Wim Engels enDelta Sporters Danny Wassink en Ron Flipse kennen elkaar van Olympus. „Het heeft toch wel iets speciaals", vindt Flipse, voor wie Olympus de enige echte club is. Nog steeds is hij bestuurslid van de Vlissingse handbalclub, „Alle vier zijn we begonnen bij Olympus en straks spelen we, met en tegen elkaar, om de titel. In de wedstrijd zal het erom spannen, maar daar buiten is het over. Als EMM wint, zal ik ze gerust felicite ren." Flipse wil nog een ding kwijt. „Eigenlijk, vind ik, horen Delta Sport en EMM niet thuis in de tweede divisie. We horen allebei een klasse hoger te spelen. He laas, kan er maar één ploeg pro moveren. Ach, moge de beste winnen." Teun van Vliet schuwt de discussie over EPO niet van onze verslaggever Guido Bindels BREDA - „Ik weet nog goed toen ik m'n eerste spuit zette." Teun van Vliet, ex-wielrenner, tegenwoordig projectontwik kelaar en eigenaar van een eet café en een discotheek in Bel gië, trekt een pijnlijk gezicht. „Ik duwde die naald twee mil limeter m'n bil in en deed het zowat in m'n broek. Auw, auw. Maar alles went, dus ook die prikuurtjes. Later keek ik er niet meer van op." Hij kan er nu om lachen, mag er. ook om lachen. Want de vloei stof die door de naalden het li chaam van Teun van Vliet in stroomde, was een vitamine B- preparaat. Geen doping, onge vaarlijk. Van Vliet fietste in de tijd dat. de doktoren nog niet hun intrede hadden gedaan in het peloton, dat de letters EPO nog geen gemeengoed waren. Medische begeleiding was er, in de tweede, helft van cle jaren tachtig nog nauwelijks. De soigneurs maakten de dienst uit. „Toen ik amateur was, had ik nog nooit een spuit gezien. Als beroepsrenner kwam ik er al snel achter dat ik om gezond te blijven veel vitamines moest 'bijzetten'. Ik had een soigneur die daar gelukkig perfect mee omsprong. Hij gaf me Maxi B- 5000. Het hielp. Je had er cle eerste twee dagen dikke benen van, maar daarna voelde je je goed. Op een gegeven moment wist ik zelf wel wanneer ik het nodig had. Dan ging ik naar een apotheek in België, kocht het en spoot het zelf in." De spuit en de sporter, het hoort al lang bij elkaar. Maar meestal durft en wil niemand er over praten. Zelfs niet als het om zo iets relatief onschuldigs als vi tamines gaat. Term van Vliet daarentegen is een man die nooit een blad voor z'n mond heeft genomen. En dus doet hij het nu ook niet. Zelfs niet als het, hoe kan het anders aan de vooravond van Milaan-San Remo, over EPO gaat. Terwijl iedereen er schande over spreekt, zegt Van Vliet een voorstander van EPO te zijn. „Het hangt er maar vanaf van uit welke hoek je het bekijkt. Ik ben een voorstander van medi sche begeleiding, juist om eventuele misverstanden te voorkomen. De wielersport zit op een zo hoog niveau, er is zo veel commercie omheen, dat je er niet meer aan ontkomt. Ik tenslotte toch weer gezond ver klaard. Al zal hij de rest van zijn leven bloedverclunners moeten slikken. Hij is, denkt hij, altijd heel goed met zijn li chaam omgesprongen in die doldwaze jaren tussen de wie len. Vooral de spanning, het spel. Ondanks alles wat hij heeft meegemaakt kijkt Teun van Vliet met veel plezier terug op de tijd, die hem zowel veel succes als leed bracht. Vooral rond Milaan-San Remo wordt hij steeds weer aangesproken op z'n verleden. Milaan-San Remo is de wed strijd die hem het meest lag, de koers ook die hij in 1985 had moéten winnen. Maar Teun van Vliet was toen nog zo groen als gras en liet zich notabene door zijn eigen ploegmaat Hennie Kuiper aftroeven. Op de Pog- gio, de laatste klim, was Van Vliet niet te stuiten. De Italiaan Ricco kon ternauwernood z'n wiel houden, Kuiper loste. Maar Van Vliet had het alle maal niet in de gaten. „Ik had zelfs nog mijn overjack in m'n rugzak zitten. Dat wilde ik niet weggooien, dat vond ik zonde, daar was ik nog te zui nig voor. Ik dacht ook: zo me teen komen de grote mannen eraan. Moser, Saronni, Criqui- elion, Raas, Argentin, noem ze maar op. Ik keek huizenhoog tegen die gasten op, wist niet eens dat ik zo hard reed, dat ie dereen al lang was gezien. „Pas boven op de top had ik het in de gaten. Daar zag ik dat al leen nog maar die Ricco voor dood aan mijn wiel hing. Ik be sloot toen rustig af te dalen en op Kuiper te wachten. Dan kan die de sprint voor me aantrek ken, ging er door mij heen. Maar toen Kuiper ei-bij kwam sprong hij meteen weg. Die Ita liaan deed niets, die was hele maal op. En ik durfde niet ach ter een eigen ploegmaat aan te gaan." „Achteraf was dat heel dom. Ik was verreweg de beste, maar Kuiper de slimste. Hij zei niet eens sorry, hij zei helemaal niets. Ik heb hem nog wel ge vraagd of hij mij iets wilde be talen, maar dat heeft hij nooit gedaan. Als het op geld aan kwam was-ie helemaal niet zo sociaal hoor. Investeren in de sport jongen, je hebt nog tijd zat, dat was eigenlijk het enige wat hij nog riep." Het was een dure les, die Teun van Vliet, daar in de straten van San Remo leerde. Twee jaar later bleek de jonge prof mede daardoor zeer volwassen te zijn geworden. Hij won de Omloop Het Volle, was tot de laatste clag leider in de Tirreno- Adriatico, werd eerste in Gent- Wevelgem, schreef de Ronde van Nederland op zijn naam en was bij het wereldkampioen schap in het Oostenrijkse Vil lach de absolute uitblinker. Maar ook deze keer won hij net niet. „Het is een aparte wereld. Ja, ik had Milaan-San Remo moeten winnen, ik had wereldkampi oen moeten worden, maar sinds ik zo ziek ben geweest, kijk ik daar heel anders tegen aan. Het was spannend, soms net een thriller. Maar was ik meer waard geweest als ik in mijn zaak naast een gele trui van de Tour ook cle regenboog trui had hangen? Was ik meer waard geweest dan cle schoon maakster hier met haar stof zuiger als ik en niet Hennie Kuiper Milaan-San Remo had gewonnen? Welnee. Al dat soort cüngen horen er gewoon bij. De wielersport is net een spannend boek." GPD Teim van Vliet voor zijn café in Baarle- Hertog: „Ja, ik had Milaan-San Remo moeten winnen, ik had wereldkampioen moeten worden, maar sinds ik zo ziek ben geweest, kijk ik daar heel anders te genaan." foto Roland de Bruin/GPD ken een 'gewone' werkgever die zijn personeel verplicht om een griepprik te halen. Vanwe ge de rentabiliteit." „Zo rendabel mogelijk draai en, daar gaat het in de wieler sport ook om. Daarvoor is vooral een perfecte medische begeleiding noodzakelijk. En die medische begeleiding zou ook EPO kunnen geven. Er moet dan wel genuanceerd mee omgegaan worden. Dat is nu juist het probleem. De ene arts gaat verder dan de ander. Zo lang er doktoren zijn clie zelf zo graag op de voorgrond staan, die ter meerdere eer en glorie van zichzelf EPO toedienen, móet je er tegen zijn." Ziekenhuis „De artsen zouden er geen geld mee mogen verdienen. Daarom zeg ik: stop dat EPO-verhaal onder de noemer van de goede ziekenhuizen, waar er ethisch en verantwoord mee wordt om gegaan. Als je altijd een goede coureur bent geweest, en je komt niet meer vooruit - je wordt door het kleinste Itali- aantje voorbij gereden - dan zet je dat toch aan het denken. Je hebt er alles voor gedaan, alles voor gelaten. Nou, als mij zou overkomen wat bijvoorbeeld Breukink en Maassen is over komen, dan zou ik het beste ziekenhuis opzoeken, de beste medici en ook aari de EPO gaan. Het is een evolutie die niet meer te stoppen is." „Vroeger dachten we dat we vooral veel spaghetti en bief stuk moesten eten. Ik weet nog goed dat we van Peter Post een boekje kregen, Geschreven door een diëtist. Eten om te winnen. We lachten er alleen maar om, gooiden het in de kast. Maar de tij den zijn veran derd. Ook in het wielrennen. Als topsporter moet je streven naar perfectie. Dat betekent op de goede manier trainen, op tijd je rust pakken, het juiste voedsel nemen én vandaag de dag ook je omringen met trai ners en medische begeleiders, Hij wil EPO niet eens doping noemen. Amfetamine, dat is doping, dat is zelfs verslavend, daar is Teun van Vliet faliekant tegen. „Maar je moet op het ni- Darmklachten Hij heeft, beseft, ook Teun van Vliet (35), natuurlijk nu ge makkelijk praten, want zelf heeft hij nooit, echt voor de keu ze gestaan. Aan zijn wieler- loopbaan kwam abrupt een einde, toen hij op z'n 28ste in het ziekenhuis werd opgeno men. De maag- en darmklach ten waar hij toen al twee jaar last van had, kostten hem bijna z'n leven. De ene operatie volgde op de andere. Van Vliet kreeg een sto ma, werd tot twee keer toe even verlamd doordat bloedpropjes in z'n hersenen schoten, maar werd na een lange, lange weg véau van de topsport wel je li chaam kunnen ver-zorgen. Als je de Tour de France rijdt, heb je drie opties. Je gebruikt zelf, waardoor j e j e sterker gaat voe len. Je gebruikt niets, waar door je na twee weken als een nachtkaars uit gaat, ziek, zwak en misselijk moet afstappen. Of je laat je medisch begeleiden, waardoor al je 'waarden' onder de toegestane dopinggrens blijven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29